DE ZIERIKZEESCHE COURANT Verhit debat in Franse Kamer over Indo-China Nog dit jaar zal vleesrantsoenering worden opgeheven De Protestanten in Spanje hebben een moeilijk bestaan Engeland en Transjordanië E.C.A.-rapport zegt, dat Nederland en Indonesië elkaar nodig hebben Amerika tracht ook Portugal bij Noord-Atlantisch pact te krijgen DONDERDAG 17 MAART 194» No 16151 105e JosrgJBg ZIERHZEESKIIEHNIEUVVsBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊNr Prijs par 3 mnd. bij f 3.51, p. w. 27 ct. tost® nummer» 10 ct Verschijnt Iedere werkdag. Advertentieprijs 12 ct per mm Succesies (me*. 15 mm.) minimum 11,- p. stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE. Lange Nobelstraat A 171, Zlerikzee, Postbus nr. 1» Telefoon or. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorli Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerikzee. Motie van wantrouwen tegen regering verworpen De Franse Kamer van Afgevaar digden heeft een tegen de regering- Queuille motie van wantrouwen met 380 tegen 223 stemmen verworpen; de motie was ingediend omdat de regering had geweigerd opnieuw een uitgebreid debat over Indo- China toe te staan. Verscheidene ministers en niet- communistische afgevaardigden ver lieten de Kamer, toen de commu nistische vertegenwoordiger Jac ques Duclos, de regering van „aan hitsen tot oorlog" beschuldigde. Het voorstel tot het houden van een uitgebreid debat over Indo- China werd ingediend, nadat het wetsontwerp betreffende Cochin- China was behandeld. De atmosfeer in de Franse Kamer werd gespannen toen, nadat Duclos was uitgesproken, de wnd. voor zitter der Kamer, André Le Troc- quer, een beroep op hem deed zijn „voor de regering kwetsende op merkingen" terug te nemen, of zich bloot te stellen aan een uitsluiting van verdere deelname aan het de bat. t)uclos had in zijn toespraak on der meer verklaard: „De aanhanger van generaal De Gaulle en de Fran se regering volgen dezelfde politiek. De Franse regering bereidt ber 1948 (toen een golf van stakin gen over Frankrijk sloeg) getracht de Franse wederopbouw door het toepassen van revolutionnaire me thoden te saboteren. Uw methoden om de regering tegen te werken, zijn gebaseerd op overwegingen van buitenlandse politiek". De rede van Queuille werd luide toegejuicht door de afgevaardigden der regeringspartijen. Tenslotte werd gestemd over de datum, waarop de communistische motie van wantrouwen in het be leid der regering in behandeling zal worden genomen. Met 378 tegen 183 stemmen werd besloten deze datum te doen vallen in de maand November 1949, waarmede het stre ven van de oppositie, om het debat vóór 20 Maart a.s. te doen houden, was verijdeld. De zitting van de nationale ver gadering werd daarop voor een week verdaagd. Officieel commentaar op Indonesische kwestie in de Veiligheidsraad naar varen zijtn jgebracht Woridt Tasikmalaja zijn twaalf gevallen jmgeziiein. Nederland zal het ^zijime vain pokkenbesmetting geconstateerd idoetn iom fce komen ,tot eetn v'need1- waarvan vier met dodelijke afloop, zarnra ^oplossing id©r ^noeaiiijiMiedetr Kortgeleden werd itti Batavia 'de en vertroulwt ter ,op, (dat voor'- eerste Europeaan met pokken be- bespreklitng to Imldomiesië Jnet pad smet, namelijk eetn jLomg>e Neder- zal efDanien idat ,tot ^en spoedige laimdse vrouw, die kart tevoren uit bijeenroep tog van alle gesprekÊpart- Nederland in Indonesië aankwam, ners tder ronde tafel-conferentie De autoriteiten dringen aaiii op me- iqidt, zodat een voor nlle betrok'- dewerking van1 het publiek bij de kenen bevredigende oplosstolgspoe- massa-vaccinatie, die nog steeds dig kan worden verwacht. Engeland bouwt aan zijn luchtvloot De Brits© minister ,van Luchtvaart, Arthur Henderson, deelde Iheden i|n het Lagerhuis mede idat Gr.qoft-Brit- tanmië begint met de uitvoering van de eerste fase van ziijn programma vo.or het vergroten van de sterkte in eerste linie van ziijln vloot bom bardementsvliegtuigen. Minister Henderson verzocht het Huis zdjin goedkeuring te hechten aan de door hem ingediende begro ting voor ide luchtmacht over het komende begrotingsjaar, welke een totaal-bedrag van 207 millioen pond sterling aanwijst, hetgeen 34 milli oen pond meer :is dan het oor spronkelijk voor het lopende finan ciële jaar uitgetrokken bedrag. De minister deelde het Huis 'Onder wordt voortgezet. De minister van Gezondheid van Pasoendan besloot de volgende re gentschappen: Bandoemg, Tasikma laja, Tjiamis pokkenbesmet "te ver klaren. Rede van Minister Mansholt Te Heerde heeft minister S. L. Mansholt Dinsdagavond gesproken op uitnodiging van de Bond van kleine Boeren over „De Landbouw politiek beziën in het licht van de economische unie". Daarbij wees hij op het grote belang van de Marshall-hulp voor de landbouw. Verlieslijst in Indonesië De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijngerap porteerd KONINKL. LANDMACHT: Sold, le ld1. H- J. H. in den Kleef, Heijthuizen; sold. H. J. Einmalhli, Kerkrade; sold, le kl. J- de Groot, Huizen (NH.); sold. R. van Klin ken, Nieuwiw'eerdinge (Dr,.)soldi le 'kl. D'. de Kok, Alblasserdam; sold. J. B. Krops, Odoorn; sold. meer mede, dat planum worden F Huttoga Velsen-N toip C. uitgewerkt toot h«rt tanidhwsa van Magieke, Utrecht; sold. M, W. Op- de ^.luchtbrug" naar Berlijn, op lange Pers> St-Oedenriode; sold. A. G. Or- t-V -i j, - T/n,J T/ioioJ,p,r> fl V- A/ii/i .1 termijn. „De luchtpruig zal net zo lang worden gehandhaafd, als de voor op de oorlog; haar politiek volgt dezelfde paden als die van Hitier". men. (im WöMnge- lllchte kringen te 's-Gravephage ,als volgt zijn memtog weer pver ide j'Ongs'te behandeling van dei Xnidione- sjsche kwestie in die Veiliighei'ds- Taad: Het stemt "tot voldoeningidlat blokkade van Berlijln duurt", ver klaarde hij. Uitbreiding pokkenepidemie buiten Batavia De val, Tegelen (L.); söid. J. Sietses Enkhuizen; sold, le kl. W. Breen, Gouda; serg. N. H. Berendsen, Oos- terbeek; korp. K. van Dijk, Am sterdam; serg. Rv H. Gademann, Didam; sold, le kl. G. van der Hout, Monster; sold. J. Huijsman, Schipluiden; sold. M. H. de Jong, Vleuten; sold. A. Ju, Leiden; sold J. Vermeulen, WaddinxveeW; sold. L. van Wilgen, Boskoopkorp A. A. van der Hulst, Voorbdrig; Het kabinet niet in gevaar Een communistisch voorstel pokkenepidemie, die reeds blijkbaar in ide Jatogetn yah die Vei- bijna 200' slachtoffers .itti Batavia liigheódsraad de redelijkheid van de veroorzaakte, schijnt zich (tihainis ook sJid' Th M ^Hermans^ Rotterdam' iddor Nederland haar voren ge- buiten Batavia uit te breiden. Ban- SOiki* j 'van winsén, Woerden' bracbta argumenten zoals ideze doeng is thahs pok besmet ver- le q Hulst Bergh tot dOor dr. van Roven vorjige Wbeik klaard. In de Sea Nusawaingi nabij (Gki); sold, ie kl. H. Kopoenaal' het houden van een uitgebreid de bat, waarin elke afgevaardigde net zo lang zou mogen spreken als hij zelf wenste, werd met 402 tegen 196 stemmen verworpen. De verworpen motie van wan trouwen de eerste, sinds het drie- jairg bestaan van de vierde Franse Een Drotestant is een republiek werd ingediend door r tweederangs burger" René Capitant, oud-minister en thans aanhanger van generaal De Gaulle; de motie werd door de com munisten gesteund. Er bestond een ogenblik de vrees(, dat de motie een ernstige bedreiging voor het kabinet-Queuille zou kunnen wor den. Communistische sabotage Het woord richtend tot de com munisten, verklaarde de premier Queuille: ,,U„ heeft reeds in Novem- Een Protestant is heden ten dage in Spanje een tweederangs burger, zo schrijft Homer Bigart in de „New- York Herald Tribune". Een Spaanse protestant kan geen regeringsfunctie bekleden en kan geen officier in het leger worden, tenzij hij zijn geloof verlochent Het is hem niet toegestaan zijn geloof in het openbaar te belijden. De kerk waarin hij bidt mag er van buiten niet als een protestantse gebeds-y plaats uitzien. In 1947 richtte kardinaal Segura y Saenz, de aartsbisschop van Se- villa, een herderlijke brief tot het De Tramsjordaajise premier, Tewfik katholieke Spaanse volk, waarin hij Aboelhoeda. Pasja, heeft heden te het protestantisme vergeleek met Amman verklaard, dat Engeland be- het „goddeloze Sowjet-communis- reid is militaire hulp te zenden naar me"; hij noemde het protestantisme elk deel van de Transjiordaams-Pa- een gevaar omdat het „geen schrik lestijnse grens, indien Tramsjordanië aanjaagt". De vandalistische over- het verzocht. vallen sinsdien op protestantse ker- Ten aanzien van de positie van ken vonden steun in de houding de Britse troepen in Akaba in Zuid- van de regering, die steeds stren- Transjordanië zei de premier, dat gere maatregelen tegen de protes- deze troepen daarheen gezonden tanten nam. waren „in beperkte aantallen om Vorige zomer werden 18 protes- het grondgebied te verdedigen, in tanten gearresteerd in Medina del antwoord op Transjordanië's beroep Campo bij Valladolid, omdat zij öp het Engels-Transjordaanse ver- clandestien voor gemeenschappelijk ten wij onze doden vaak in het open veld ter ruste leggenAls wij een grotere minderheid waren, zou BreeZand-Annai Paulowha; serg.-maj. J. Rusman, Haarlem'; sold. M. F. Aha us, Amsterdam-C?sold. J. G. Windmeijer, Rotterdam; sold. P. J Haanraats, Eijgelshoven; korp. G. Hanissen, üessel (gem. Deurne); korp. J. H. van Poortvliet, Nijmegen sold. le 'kl. J. C. Dekkers, Eind hoven; sold. W. A. vain Gerwem, Valkenswaard; sold. N. Sijm, Wie- ringermeer; sold. P. S. Haves, Horai (L.)2e It. jhr. G. J. A. -alles wel anders zijn. Wij kunnen SchimmelpeinininCk, Zeist; sold. F. zelfs geen kerkelijke kalenders per C- van Zundert, Hoeven (NKi); post verzenden. Onder deze druk korp. C. Bouius, Nijmegen; serg. P, moeten wij wel zwak worden", al- K. Schot te, Den Haag; serg. H. J. dus deze Spanase dominee. van Hassel, Den Bosch. Het Marshall-plan werpt vruchten af drag van 1948". De zaak Goebitsjeï De Sow jet-ambtenaar bij de V.N. ir. Valentin Goebitsjef, die verleden gebed bijeen waren gekomen. Bij hun veroordeling kreeg elk een boete van 2000 pesetas het gemid delde arbeidersinkomen over twee maanden). Ergens in een arme wijk van Herstel tot de voor-oorlogse ni- veaux van de Nederlandse con sumptie kan alleen worden bereikt door een program van uitbreiding van investeringen, dat „een rede lijke kans op succes heeft, maar dat nog aan de practijk moet worden getoetst", aldus heeft de E.C.A. ver klaard in een overzicht over het Nederlands economisch herstel met de steun in het kader van het plan- Marshall. In het overzicht wordt gezegd, dat de Nederlanders relatief in een veel armere positie verkeren dan in het voor-oorlogs Europa. „Op eigen kracht zouden de Ne derlanders in een positie verkeren, log", aldus het overzicht, „maar er zal toch nog veel vooruitgang moe ten worden gemaakt", zo voegt het hieraan toe. In het overzicht wordt betwijfeld of de Nederlanders ooit weer in zulke grote mate als voor de oorlog kunnen rekenen op dollarverdien sten door driehoeks verkeer, waarin Indonesië was betrokken. Men gelooft echter, dat, onafhan kelijk van de uiteindelijke oplos sing van het Indonesisch probleem, Indónesië's economisch herstel een belangrijke bijdrage zou vormen tot de levensvatbaarheid van Europa. Zonder het herstel van Indónesië's handel zouden de moeilijkheden van Nederland in ernstige mate toene men. Indien de Indonesische poli tieke situatie zou worden geregeld Het is noodzakelijk de veevoeder productie omhoog te brengen, zodat, wanneer in 1952 de hulp van Ame rika wordt beëindigd, ons land in staat is het voedsel voor onze vee stapel voor het vereiste deel zelf te leveren. Vooral de aardappel is voor de varkensmesterij van geweldige betekenis en daarom zal het nodig zijn het aardappelareaal, dat nu 339.000 ha beslaat, tot 385.000 ha op te voeren. Het ligt in het voornemen in het a.s. voorjaar een bacon-con- tract met Engeland af te sluiten voor de tijd van drie jaar, wat een jaarlijks stijgende export naar dat land betekent. Vergroting varkensstapel Door vergroting van de varkens stapel zal niet alleen dit jaar de vleesdistributie kunnen worden af geschaft, maar zal ook de prijs van het varkensvlees omlaag kunnen gaan. De kippen- en varkensfokkerij zal Berechting van twee Amerikanen te Praag Twee Amerikaanse soldaten, die sedert 9 December te Praag wor den vastgehouden, zullen voor een Tsjechische rechtbank terechtstaan op beschuldiging van spionnage. Aan Amerikanen is geen toestem ming gegeven de beide mannen, die aan de Tsjechische zijde van de grens met Beieren zijn gearresteerd, te bezoeken. Over de aanklacht is van Tsjechische zijde niets bekend gemaakt. De soldaten zijn de 22-jarige R. Jones uit Kentucky en de 31-jarige R. Hill uit Mississippi Van Amerikaanse zijde te Praag wordt verklaard dat de beide man nen op 1 December bij hun een heid vermist werden. De Amerikaanse militaire autori teiten hebben zonder succes getracht de arrestanten vrij te krijgen. Zij spraken de Tsjechische beschuldi ging, dat de soldaten met een spe ciale opdracht.naar Tsjecho-Slowa- kije waren gezonden, tegen. Ook de pogingen van de Amerikaanse am bassade te Praag leverden geen re sultaten op. Vervolging van de geestelijkheid in Oost-Europa De commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Ameri kaanse Senaat is het in beginsel eens geworden over een resolutie, waarin de regeringen van Hongarije Bulgarije en Joego-Slavië worden gecritiseerd wegens „vervolging van de protestantse en rooms-katholieke geestelijkheid". De voorzitter van de commissie Tom Conally, verklaarde, dat thans gewerkt wordt aan een uiteindelijke in de toekomst voornamelijk op de kleinere bedrijven worden gecen traliseerd. In verband daarmede zal de veevoederdistributie gehandhaafd blijven, teneinde het veevoeder op de kleine bedrijven terecht te laten komen. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond: Wisselend weer Aanvankelijk: krachtige, langs de Waddenkust tijdelijk stormachtige wind tussen Noordwest en Noord; wisselend bewolkt. Later: afnemende en naar Noord west tot West krimpende wind; weer toenemende bewolking en on geveer dezelfde temperatuur als gisteren. 18 Maart. Zon op 6.49, onder 18.49. Maan op onder 8.07. Laatste Kwartier 21 Maart tekst voor de resolutie. De resolutie zou een combinatie worden van de protesten, die zijn uitgebracht in verband met de vervolging van kar dinaal Mindszenty van Hongarije, aartsbisschop Stepinatz van Joego- Slavië, de Lutherse bisschop Lajos Ordass van Hongarije, vijftien pro testantse predikanten in Bulgarije en andere kerkelijke leiders. Kleine service in garages gratis Van 16 Maart 1949 af mogen in gevolge de „Prij zenbeschikking stal ling automobielen 1949" en de „Wij ziging prijzenbeschikking monteurs werkzaamheden automobiel- en mo torrijwiel-reparatiebedrijf 1947 no. 2", kleine service-werkzaamheden niet meer in rekening worden ge bracht. Onder deze werkzaamheden die nen o.m. te worden verstaan: het schoonmaken van de ruiten, het con troleren van de bandenspanning en van. de in het motorrijtuig aan wezige hoeveelheden brandstof, smeermiddelen en water; het in en uit de stallingsgelegenheid rijden van het motorrijtuig. Voorts bevat de laatstgenoemde beschikking een regeling van de prijzen voor monteurswerkzaamhe den, verricht in z.g. aangenomen werk. In Frankrijk zulle/n gfevaffigenis- bewiaarders, die gevangenen laten ontsnappen, voortaan, Zwaarder ge straft worden. Oostenrijk heeft besloten Israë'. ide fac^o te erkennen. Besprekingen te Lissabon dat zij weinig meer zouden kunnen to* tevredenheid van beide zijden week op beschuldiging van spion- Madrid sprak de Amerikaanse ver- doen dan de hun nog overgebleven vóór het eind van het loPende fis_ nage is gearresteerd, heeft gewei- slaggever met dominee Carlos Aran- 4 gerd de diensten te aanvaarden van een van rechtswege door de recht bank aangestelde advocaat. Hij zei, dat deze benoeming is geschied om „politieke redenen". De beklaagde heeft eveneens geweigerd schuld te bekennen, of vrijspraak te pleiten. In verband met deze weigering heeft de rechter besloten, dat Goebitsjef vrijspraak zal pleiten. Het begin van het proces is op 1 April a.s. be paald. Daar de borgsom van 100.000 dol- jo. „In Madrid hebben wij niet te klagen", zei deze. „Dit is de hoofd stad en de regering wil de vreem delingen niet beledigen. Maar in de provincie is het heel anders. Onge veer tien kerken werden gedwon gen hun poorten te sluiten. Bij huwelijk en doop hulpmiddelen op het gebied van in dustrie en landbouw voor verdere achteruitgang te bewaren. Met de hulp van de E.C.A. echter kunnen de Nederlanders het hoofd bieden aan waardevermindering, de ern stigste oorlogsschade herstellen, de fabrieken bouwen, die noodzakelijk zijn voor een snel toenemende be volking en de industriëen uitbrei den, als grondslag voor levensvat baarheid aan het eind van de E.C. A.- periode". Huwelijk en doop door de pro testantse dominees ingezegend, wor- nen niet wettelijk erkend. Dit brengt lar nog niet is betaald, is Goebitsjef grote moeilijkheden voor onze ar- opnieuw naar de gevangenis over- beiders mee, want deze krijgen geen gebracht. loontoeslag voor hun vrouwen en Judith Coplon, die eveneens van kinderen. Onze doden mogen niet spionnage is beschuldigd, zal ook op begraven worden op het kerkhof bij striële activiteit zich snel ontwik- 1 April voor het gerecht worden een kerk en daar er erg weinig bur- keld tot op een aanzienlijk hoger ni- gedaagd. gerlijke begraafplaatsen zijn, moe- veau dan normaal was voor de oor- Industriële activiteit Met uitzondering van de bouwln- dustrie heeft de Nederlandse indu- cale jaar, zou het mogelijk zijn op nieuw een program van economi sche bijstand aan Indonesië te be ginnen, aldus het overzicht. NaMj het vliegveld Gaitow is een vliegtuig van de luchtbrug (neer gestort. Drie man, allen burgqrs, werden gedood. lm Jioego-Slavië zal de rantsoe nering van schoeisel em kleding met 30 procent worden verhoogd. Te New York lijdt een vijfjarig meisje aan een ziekte, waardoor zij reeds 18 maanden 103 tot 107 gra den koorts heeft. Het meisje heeft een goede eetlust en is boven het normale gewicht. Zij Wil niet in bed blijven en voelt zich plezierig, zo heeft d.e vader medegedeeld! Van gezaghebbende zijde verneemt Reuter te Washington, dat de re geringen van de Ver. Staten en Por tugal de mogelijkheid bespreken van toetreding tot het Noord-Atlan tisch veiligheidspact. De besprekingen worden te Lissa bon gevoerd tussen Portugese auto riteiten en de Amerikaanse ambas sadeur Lincoln McVeagh. Te Washington wordt het onwaar schijnlijk geacht, dat Portugal zo spoedig een beslissing zal kunnen nemen, dat het nog kan deelnemen aan de onderhandelingen over het pact door de vertegenwoordigers van de V.S., 'Canada, Engeland, Frankrijk, Noorwegen, België, Lu xemburg en Nederland. Militaire bases Volgens gewoonlijk welihgelichte zegslieden te Washington, was het belangrijkste punt van bespreking de kwestie, of van Portugal zou worden gevraagd in vredestijd ba ses hetzij in Portugal zelf of op de Azoren ter beschikking te stellen van de andere onderteke naars van het pact en voornamelijk van de Ver. Staten. Naar te Washington verluidt heeft Portugal te kennen gegeven, dat het behalve op grond van de bestaande overeenkomsten, in vredestijd geen bases wil afstaan. De kwestie van onmiddellijke toetreding van Portugal tot het pact wordt als min of meer dringend be schouwd met het oog óp de strate gische betekenis van de Azoren. Als Portugal niet onmiddellijk toetreedt, kan dit volgens de bepalingen van het pact, zoals die thans luiden, slechts geschieden als alle regerin gen het pact hebben geratificeerd. Dit zou verscheidene maanden kun nen vergen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1