Benelux-conferentie te Den Haag is geslaagd DE ZIERIKZEESCHE COURANT Indonesische balans r Drie landen krijgen eenzelfde economie F en nieuw Duits plan voor oplossing van grenskwesties Exterritoriale autoweg en dubbele spoorweg Stille-Oceaan- verdrag Filibuster tegen wetsvoorstel om de filibuster onmogelijk te mak« n Op Rhodos rekken zich de wapenstilstandsbesprekingen DINSDAG IB MAART '™S No. 16150 108a Jaargang zifrikïfesimjinikiiwsbode ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN PrlJ» p»r 3 mnd, bij v^ullkeUllwg I 3.51, p. 27 cl. Lots* nummers 10 cl V»r»chijnl l»der****rkdag Advert*nlloprijl 12 ct PP' mm $ucc*t)#t (m»i 15 mm.) minimum '1,— p. stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE! Lang» Nob«1straat A 171, Zlnnlae», Poslbu» nr. t, Telefoon ar. 32, Girorekening nr. 137677 Ultgevei N.V. Drukkerij voorh. Lekenman Ochtmao Lange Nobelstraat A 171 Zierikzev rA Naar aanleiding van verschillende persberichten uit de Ver. Staten, waarin wordt gezegd, dat de repu blikeinen er op vertrouwen, dat de tijd aan hun zijde is en waarin ge zegd wordt, dat de toestand in In donesië verslechtert, heeft 'n hoog geplaatst Nederlandse autoriteit te Batavia een exposé gegeven over de huidige toestand, waarin hij des gevraagd het volgende verklaarde: „Het is misschien waar, dat de tijd aan de zijde van de republiek is, indien men althans aanneemt, dat het doel van de republikeinse activiteit is, ervoor te zorgen, dat l^et herstel van Indonesië zoveel mogelijk wordt vertraagd en de op lossing van de politieke moeilijk heden zoveel mogelijk wordt uitge steld. Het is nog altijd juist, dat in dit opzicht de republiek een gro te, zij het geheel negatieve invloed uitoefent. Het is nog altijd juist, dat de republikeinen er door het handhaven van de politiek van af wijzen en vertragen waarvan zich intussen ook vele republikeinse Indonesiërs in stijgende mate afr wenden op de duur in zouden kunnen slagen, de maatschappelijke structuur en de economische werk zaamheid van Indonesië belangrijk te schaden, maar dan ook in die zin, dat de tijd ten voordele van de republiek werkt De hier ge bruikte gemeenplaats is even naïef als andere bekende uitdrukkingen in de tale des krijgsmans. In de strijd, die thans voortduurt, zijn beide partijen verliezers, doch in de eerste plaats helaas Indonesië zelf, als geheel bezien. De indruk, als zouden de economische de mili taire en de politieke situatie steeds verslechteren, is gebaseerd op on juiste uitgangspunten, overschat ting van bepaalde spectaculaire ver schijnselen en gebrek aan kennis van de feiten". Bedoelde Nederlandse autoriteit gaf cijfers en voorbeelden om zijn argumenten te staven, zeggend, dat men „in ieder geval deze zekerheid kan stellen, dat de situatie niet be neden de verwachtingen blijft. Dat zij weer geheel of vrijwel geheel normaal is, blijft echter volkomen buiten het nieuws. Dit geldt bij voorbeeld voor grote gebieden in Noord- en midden-Java. De desin tegratie van de T.N.I., die als mili tair instrument heeft opgehouden te bestaan, leidt echter vanzelfspre kend tot de vorming van benden, welker bestrijding uitermate moei lijk is, zoals zulks trouwens altijd en reeds bij voorbaat door de mili taire autoriteiten is gesteld". De Nederlandse autoriteit zeide, dat de medewerking van de bevol king bij het opruimen van de ben den op verschillende plaatsen, waar de bevolking zich zekerder gevoelt, ook plaats vindt. Elders geschiedt dit nog niet, maar men is onderweg. Zonder enig ongemotiveerd opti misme kan men de indruk geven, dat er op de weg naar herstel van de veiligheid langzame doch gesta dige vorderingen worden gemaakt" „Wat tenslotte betreft het poli tieke gezichtspunt zou mend e vraag moeten stellen, wat hier precies be doeld wordt. De, politieke toestand is, inter nationaal bezien, weinig vrolijk. In dien men te New York meent, dat dat zij slechter wordt, kan men daar van Batavia uit weinig tegen over stellen. Of de binnenlandse po litieke toestand verslechtert, is zon der een nadere precisering moeilijk te zeggen. In verschillende der be zette gebieden ontwikkelen zich, nu men vrij kan ademhalen, bewe gingen, die op de duur zullen kun nen leiden tot een gezonde politieke ontwikkeling". De zegsman zeide verder, dat de medewerking van republikeinse ambtenaren en intellectuelen, speci aal op Sumatra, daar juist een in druk geeft van een verbetering van de inwendige politieke toestand. Ook goede en principiële nationalis ten komen tot de conclusie, dat men het roer moet wenden. Dit betekent niet, dat zij zich afwenden van hun vrijheidsideaal, maar wel, dat zij gaan geloven aan een verwezenlij king daarvan langs andere wegen dan die de republiek tot dusver heeft gekozen. „Deze tendenz zou zich sterker De conferentie van de ministers der Benelux-landen, welke in Den Haag werd gehouden op 10, 11, 12 en 13 Maart 1949, werd Zondag be ëindigd. Na afloop van de werk zaamheden, welke zowel In alge mene zitting als in verscheidene commissies werden verricht, is een officieel protocol aangenomen, waar uit wij het volgende aanstippen: De drie regeringen zijn van me ning, dat de in het protocol van 8 Juni vermelde voorwaarden, wel ke noodzakelijk zijn voor de tot standkoming van een economische unie tussen de drie landen, per 1 Juli 1950 zullen kunnen worden ver vuld. Reeds per 1 Juli 1949 zal het mogelijk zijn een „voor-unie" in werking te doen treden. Zij hebben voorts met voldoening de vorderin gen vastgesteld, welke sedert hun bijeenkomst op het Chateau d' Ar- denne van Juni 1948 zijn gemaakt. Meer in het bijzonder hebben zij kennis genomen van de gevolgen van de in de drie landen getroffen maatregelen ter terugkeer tot een stelsel van vrije consumptie en ter vermindering der productie- en consumptiesubsidies. Zij hebben eveneens met waarde ring kennis genomen van de on dernomen stappen en van de resul taten, welke zijn bereikt op het ge bied van de unificatie der indirecte belastlgen, van de harmonisering van de handelspolitiek en van de coördinatie der investeringen. Tien resoluties Om het beoogde doel te bereiken en om te bereiken, dat op het ogen blik van inwerkingtreding der unie de best mogelijke voltooiing van de economieën der drie landen zal zijn verzekerd, hebben de drie regerin gen de navolgende resoluties aan genomen: 1. Opheffing van contrdle- en subsidiemaatregelen. Zij zullen de politiek van ophef fing van maatregelen betreffende productie, distributie en consump tie van goederen, alsmede die van vermindering der subsidies, op ge coördineerde wijze voortzetten, ten einde de belemmeringen, die deze maatregelen betekenen voor het vrije goederenverkeer tussen de beide economieën, op te heffen. 2. De handels- en monetaire politiek. tussen beide economieën te gera ken, zullen worden voortgezet in de geest van de door de consultatieve Raad van de organisatie voor Euro pese economische samenwerking op 8 Maart 1948 geformuleerde aanbe velingen. Gelet op de essentiële rol, welke de bijzondere hulp der Ver enigde Staten, verleend overeen komstig 't Marshall-plan, speelt bij het herstel van hun economie, ach ten de drie regeringen het nood zakelijk om de achtereenvolgende phasen in de verwezenlijking van de unie aan te passen aan de jaar allocaties van het Marshall-plan (1 Juli-30 Juni). Zij hebben derhalve 1 Juli 1949 als tijdstip gekozen als datum van ingang van de periode van de „voor unie". Ter verzekering van de systema tische coördihatie der buitenlandse handels- en monetaire politiek, zal een ministeriële commissie worden ingesteld. 3. Landbouwpolitiek. De drie regeringen aanvaarden de volgende richtlijnen voor een ge leidelijke harmonisering van de in de drie landen te volgen landbouw politiek: a. de landbouwpolitiek dient er naar te streven aan de landbouwers en landarbeiders in de drie landen een bestaanszekerheid te verzeke ren in goed geleide bedrijven, welke uit sociaal en economisch oogpunt zijn gerechtvaardigd; b. de landbouwpolitiek dient er naar te streven de productiviteit van de landbouw in de drie landen zoveel mogelijk te verhogen. Ter verwezenlijking van deze doelstellingen nemen de drie lan den zich voor: de landbouwproductie in de drie landen aan te moedigen, op te voe ren en in gewenste banen te leiden; maatregelen te ontwerpen, welke het mogelijk maken de productie en afzet der landbouwproducten in overeenstemming te brengen. Door de regeringen wordt aan de commissie voor landbouw, visserij en voedselvoorziening opgedragen voor het in werking van de econo mische unie voorstellen te doen, ge baseerd op genoemde richtlijnen. 4. Sociale politiek. Zij zullen de te voeren loonpoli tiek en politiek van sociale zeker heid voorzover noodzakelijk coör dineren. 8. Fiscale vraagstukken. Zij zullen de unificatie der ac cijnzen voltooien en, voor zover noodzakelijk, de unificatie van de wegenbelasting op motorvoertuigen tot stand brengen. Voor wat betreft de „taxe de transmission" (omzetbelasting-over- drachtstaxe), aanvaarden zij de door de administratieve raaad van de douaneregelingen gedane voor- cellen ter unificatie der heffings systemen. 7. Douaneformaliteiten. Reeds nu zullen geleidelijk uit te breiden maatregelen worden getrof fen, welke ten doel hebben de grenscontrole op het personen verkeer tussen Nederland en de De heer Pilatus, landraad voor het district Geilenkirchen, waartoe de z.g. zelfkant tegenover Sittard behoort, heeft aan de regering van Noord- Rijnland-Westfalen te Düsseldorf verzocht, van Duitse zijde voorstellen te doen tot een andere oplossing der grenskwesties dan door correcties. Pilatus is van mening, dat de re- Scherpenzeel-Teveren-Waldenrath gering een aanbod zou moeten doen en Heinsberg. Volgens de Landraad waardoor enerzijds bereikt zou wor den, dat aan de gerechtvaardigde Nederlandse wens tot betere ver keersverbindingen tussen Z.-Lim- burg en Noord-Nederland wordt te- Belgisch-Luxemburgse economische gemoet gekomen, terwijl anderzijds voorkomen zou worden, dat Duit sers tegen hun wil Nederlander zou den moeten worden. De Landraad unie te vereenvoudigen. 8. Waterwegen en havens. De drie regeringen erkennen, dat: a. vraagstukken van uitnemend be lang doen zich voor tussen de drie landen op het gebied van de water- heeft het voorstel gedaan, dat Duits land een exterritoriale autoweg en een dubbele spoorweg over Duits gebied zou leggen om de gewenste - - verbindingen te verzekeren. De kos- wegen en de havenbelangen; b. de Mervan zouden eventueel van studie van deze problemen zal aan fl6 hersteb-ekening kunnen worden een speciale commissie worden toe vertrouwd, bestaande uit vertegen woordigers der betrokken landen. Deze commissie zal haar werkzaam heden onmiddellijk aanvangen. 9. Inschakeling van het beroeps- en bedrijfsleven. In elk der drie landen zal een commissie van advies, samengesteld uit die kringen van het beroeps- en bedrijfsleven, betrokken bij de voorbereidingen en de werking van de economische unie, in het leven worden geroepen. Tussen deze com missies en de nationale delegaties in de verschillende organen van de douane-overeenkomst, zal een ge regeld contact worden geschapen. 10. Bijzondere moeilijkheden De problemen, die voortvloeien uit de handels- en financiële be- zouden aan andere grenssectoren evenzeer oplossingen kunnen wor den gevonden, waardoor een over gaan van mensen naar Nederlands gebied tegen hun wil overbodig ge maakt wordt Eén ons ijdelheid bederft een pond verdienste. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt geldig tot Dinsdagavond: Wisselend weer Tijdelijk krachtige en langs de afgeschreven. Voorts verzoekt de Landraad aan de regering met voor stellen te komen om aan Neder land tegen vergoeding het recht te geven tot het exploiteren der kolen- lagen in het gebied ten Westen van s 6 kust mogelijk harde wmd int Wes- telijke richtingen; zwaar bewolkt Russisch bevrijdingscomité ingesteld Alexander Kerensky, premier van de voorlopige Russische regering na de val van het Tsarenbewind, heeft te zamen met 24 andere Russische ballingen, te New York een comité ingesteld, dat voornemens is „Rus-* land van de communistische dicta tuur te bevrijden". Het comité, dat de naam „Unie voor de bevrijding van het Rus sische volk" beeft aangenomen, wil met op de meeste plaatsen enige re gen en later hier en daar opklarin gen; weinig verandering van tem peratuur. 10 Maart. Zon op 6.53, onder 18.43. Maan op 21.30, onder 7.37 Laatst? Kwartier 21 Maart trekkingen tussen de drie landen, een „vrij en waarlijk democratisch en welker oplossing blijkt niet langs Rusland" tot stand brengen. administratieve weg te worden be reikt, zullen naar de vergadering van de voorzitters der raden wor den verwezen, in die gevallen, waarin de bestaande toestand de goede economische betrekkingen tussen de drie landen zou kunnen verstoren. Onder meer maken van het co mité deel uit: Victor Tsjernof, pre sident van de constituerende verga dering, die in 1918 door Lenin werd ontbonden, en Raphaël Abramo- witsj, de vroegere leider van de so cialistische partij, welke thans in de Sowj et-Unie verboden is. De getroffen maatregelen om op 5. Investeringen, budgetair-, fiscaal-, financieel- en monetair gebied tot een evenwicht doen gevoelen, wanneer niet de voortdurende buitenlandse bemoeie nis een sfeer van onzekerheid hand haafde waarin velen zich niet dur ven uiten". „Een ander element, vooral op Java, is de druk van de terreur, die een vrij stelling nemen onmogelijk maakt en die op haar beurt weer wordt gevoed door genoemde on zekerheid. Men put daar kracht uit de houding van het buitenland. Op schriften en uitingen van de gu erilla's („Amerika zal ons helpen") versterken de indruk, dat men nog altijd de hoop koestert dat interna- tinale factoren Nederland zullen be letten, de inwendige orde en veilig heid te herstellen. Deze guerilla's leven op de bevolking, voorzover dit mogelijk is en beletten, waar zij kunnen, elk vrij oordeel en een duidelijk stelling nemen. Dat dus ook dit vraagstuk nauw samenhangt met de gestadige ar beid, om het geraamte van de be zettingsmacht geleidelijk uit te bou wen, is duidelijk. Ook op dit punt is er geen stilstand en geen achter uitgang, doch vooruitgang, al is de ze niet spectaculair. Er is geen reden om te zeggen, dat deze arbeid boven verwachtin gen gunstig verloopt, doch er is ze ker geen reden om het tegendeel te beweren". In overeenstemming met de vast gelegde beginselen en rekening houdende met de bevolkingsontwik keling alsmede met de aanpassings mogelijkheden van de bestaande on dernemingen, zullen de deelnemen de .landen hun investeringen coör dineren, zulks teneinde de handha ving van de werkgelegenheid in de drie landen op een zo hoog en even wichtig mogelijk peil te verzeke ren en tevens een maximale pro ductie te verwezenlijken. Rechtspositie voor de Ambonnezen Het bestuur van de commissie rechtspositie voor de Ambonnezen, heeft telegrammen gezonden aan de Hoge Vertegenwoordiger van de Kroon, dr. Beel, aan de minister president, dr. Drees en aan de Sta- ten-Generaal, van de volgende in houd: „De commissie rechtspositie Am bonnezen eist ingevolge de Linggad- jati- en Renville-overeenkomsten en gelet op de koninklijke wil en de redevoeringen van Koningin Wil- helmina en Koningin Juliana, zelf beschikkingsrecht voor de Zuid-Mo- lukken en dus een eigen status als deelstaat naast Oost-Indonesië, doch binnen het raam van de Verenigde Staten van Indonesië en derhalve afvaardiging naar de ronde tafel conferentie". Eem functionaris van de V.N op Rhodos heeft verklaard, dat er maar rijto mening hij de (h—Transjpmdaanse war geen oplossing In zidht jjs, als de partijen haar eisen niet aan zienlijk matigen. Volgens een zegsman, die nauw bij de Israëlische delegatie betrok ken is, geven de volgende vijf pun ten de grootste moeilijkheden 1. De toegang van de Joden tot de 'berg Sdopus, waar het Hadassah- ziëkenfauis en de Joodse Universi teit thans geïsoleerd Zijin door Transjordaanse troepen. 2. Het gebruik door Transjordanië van de weg van Jeruzalem naar Bethlehem. 3. De sector van Latroem, waar het Arabische legioen een stuk van tien km van de weg van Jeruzalem naar Tel Aviv beheerst 4. De spoorweg van Lydda naar Jeruzalem, waarvan een stuk van 8 km. door gebied loopt, dait door de Arabieren is bezet (ten Z.W. van Jeruzalem). „Er worden thans besprekingen gevoerd over het sluiten van een verdedigend regionaal verdrag voor het gebied van de Stille Oceaan; zowel Britse als niet-Britse landen zullen zich bij dit verdrag kunnen aansluiten", verklaarde de Austra lische minister van Defensie, John Dedman, tijdens een pers-conferen tie. Traan van de „Willem Barendts" Zondagmiddag is bij de tankia- stallatie „Nieuwe Matex N.V." te Vlaardingen aangekomen het mo torschip „Mijdrecht" met 10.000 ton traan en enkele honderden vaten lever, afkomstig van de „Willem Ba rendts". Via Curagao en Kaapstad had dit schip de „Willem Barendts" bereikt, om 8 Februari, na over neming van de lading, langs de zelfde route weer terug te keren. Aan boord bevond zich tevens hét stoffelijk overschot van de veron gelukte kanonnier Olav Hansen, dat met een ander schip naar Noorwe gen zal worden getransporteerd, om daar ter aarde te worden besteld. Hansen is enige maanden geleden bij het werk verongelukt. De vangstberichten van de „Wil lem Barendts" zijn dit jaar gunstig, wat wel zijn oorzaak vindt in het 5. De toegang tot de respectieve feit, dat voor het eerst met tien in heilige plaatsen. De Israëliërs tot plaats van met acht jagers de vis- de klaagmuur en de symagpgem in serij werd uitgeoefend. De stem de Ojude stad, die dioor de Arabie- ming aan boord was uitstekend en ren wendt bezet en de Arabieren onder de bemanning had men met toit verschillende kerken, kloosters geen enkele strubbeling te kampen en moskeeën in die delen van Je- gehad. ruzalem, die door de Joden bezet De visserij eindigt dit jaar op 26 Zijln. Maart a.s. Vijf lastige struikelblokken Belangrijke wetsvoorstellen worden opgehouden Democratische partijleiders, na de hun door de Zuidelijke afgevaar digden toegebrachte nederlaag in de filibusterkwestie>, hebben Zon dag tijdens 'n bespreking met het Zuidelijke blok, gepoogd tot een compromis te komen. Geholpen door do republikeinen hebben de Zuidelijken een voorstel van de democraten om de filibuster het door onafgebroken redevoe ringen ophouden van een wetsont werp te verbieden, getorpedeerd. Hierdoor kunnen de Zuidelijken het program van Truman inzake de burgerlijke rechten blokkeren. Dit program omvat het verbieden van het lynchen, afschaffing van de ver kiezingsbelasting, van het rassenon derscheid bij tewerkstelling en van de scheiding van rassen. gelijk te maken. Belangrijke wets- vgorstellen zijn vertraagd en het wordt waarschijnlijk geacht, dat de democraten het plan inzake de burgerlijke rechten zullen moeten laten varen. President Truman heeft de plan nen der democraten om tot een compromis met het Zuiden te ko men, goedgekeurd. De wetsvoorstellen die door de filibusterstrijd zijn vertraagd, om vatten o.m.: de verlenging "van het program voor de Marshall-hulp tot Juli 1950, verlenging van de be voegdheid van de president om ta rieven te verlagen in het kader van de wet op de handelsverdragen op basis van wederkerigheid, afschaf fing van de Taft-Hartley-wet en vernieuwing van de huurcontrdle, die aan het einde van deze maand afloopt. Het plan voor de xn ©en officiële mededeling van burgerlijke rechten het Buckingham Palace woirdt ge zegd, dat de beemoperatie van Ko- De Zuidelijken hebben sinds 28 ning George geslaagd is. De toer stand van de Koning, aldus het bulletin, ia bevredigend. Februari gefilibusterd tegen wetsvoorstel om de filibuster onmo-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1