DE ZIERIKZEESCHE COURANT Geen economischs crisis De Nederlandse Communisten j G scharen zich achter Thorez j Amerika zal Nederlandse Rondetafel-conferentie erkennen Frans atoomgeleerde over het onderwijs in de Sowjet-Unie WOENSDAG 9 MAART 1949 No 18145 108e Jaargang MRIKMSm:® NIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIËN' Prlji p«r 3 mnd. bij voorultb«Ullng f 3.51, p.w. 27 cl. Lou* nummari 10 cl Verichljnl ltdtr« werkdag. AdverlenllaprIJ» 12 Cl. per mm Succesies (ma*. 15 mm.) minimum II,- p. ituk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zlerlkzee, Postbus nr 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. lakenman Ochtman Lange Nobelitraat A 171 - Zlerlkzee. Reeds een vorige maal toonden wij met enkele voorbeelden uit de praktijk aan, dat de arbeidsmarkt in Nederland langzamerhand het verzadigingspunt heeft bereikt en dat maatregelen om grote moeilijk heden te voorkomen, noodzakelijk zdjn. De arbeidsstatistieken vertel len een duidelijke taal. De moeilijk heden, die de gedemobiliseerden op hun weg vinden, geven overvloedig illustratie-materiaal, terwijl de ad vertentie-arme kranten ook het hunne er toe bijdragen om het ver haal te verduidelijken. Deze voor beelden uit de praktijk wijzen he laas niet op een seizoenswerkeloos heid. Dit is de minst onschuldige vorm van gebrek aan arbeid. Zij houdt op met de wisseling van het getij. Thans gaat het echter om de 2.g.n. conjuncturele werkeloosheid, die gelukkig nog niet in funeste vorm optreedt. De economen voor spellen in Nederland geen werke loosheid als gevolg van een de ge hele wereld omvattende crisis, zo als in 1929-1930. Voorshands zijn er geen tekenen, die wijzen op 'n der gelijke alles-omvattende econo mische inzinking. Er is weliswaar in Amerika een teruggang te con stateren, maar dit mag gevoegelijk als een reactie op de bijzonder gun- tige jaren na de oorlog worden aan gemerkt. Immers Amerika nam di rect na de bevrijding, een uitzonde ringspositie in. Alle landen waren door de oorlog zeer verarmd, ter wijl de industrie ten gevolge van de oorlogshandelingen had geleden en het machinepark, wegens uit blijven van de noodzakelijke ver nieuwing, zeer verouderd was. Daartegenover stond Amerika met een uitgebreide en ongeschonden industrie. De handelsomstandighe den waren voor Amerika al even zeer gunstig. De gehele wereld snakte naar goederen en alleen Un cle Sam was in staat deze te leve ren. Langzamerhand is echter het herstel van de door de oorlog ge troffen landen voortgegaan en de taak, die Amerika aanvankelijk al leen opknapte, wordt nu mede door vele landen ten uitvoer gelegd. Dit behoeft niet te gaan ten koste van de Amerikaanse industrie, maar het is begrijpelijk, dat deze industrie wel de gevolgen daarvan onder vindt. Anderzijds moet echter wor den opgemerkt, dat de aan het pro ductieproces deelnemende landen, nog lang hun hoogtepunt niet heb ben bereikt. Dit in tegenstelling met de eerste crisisjaren. Ons eigen land kan weer als voorbeeld dienen. Er is geen sprake van overproductie (zoals destijds), maar van goede- renschaarste. Het bouwprogramma is nog niet tot op de helft ten uit voer gelegd. De exportmogelijkhe den liggen niet voor het grijpen, maar zijn er toch in vrij voldoende mate. Alweer een groot onderscheid met de vorige crisis-jaren. Een laag-conjunctuur met al de verschrikkelijke gevolgen ligt dus niet in het vooruitzicht. Maar er zijn andere factoren, die voor Ne derland het probleem moeilijker maken. In de eerste plaats' zijn er teveel mensen en kan Nederland niet in voldoende mate over de voor de industrie benodigde grond stoffen beschikken. Om de storende invloed van deze factoren te ver minderen, kwam het Marshall-plan te hulp. Een redder in de nood, maar een tijdelijke, want het Mars hall-plan kan op de duur het ge brek aan grondstoffen niet goed ma ken en kan evenmin de toeneming van de bevolking ondervangen. De mogelijkheden van werkeloos heid in Nederland in de naaste toe komst, liggen dus voor het grootste deel in Nederland zelf. Buitenland se factoren spelen daarbij een abso luut ondergeschikte rol, hetgeen bij een algemene crisis niet het geval is. Er is tenslotte maar één oplos sing om het dreigend gevaar te ke ren. De wegen moeten worden ge opend, dat Nederlandse mensen weer deel krijgen aan het produc tie-proces in Indonesië. Nederland se mensen moeten ginds aan het werk. Zij zullen er werken onder geheel andere omstandigheden als vroeger, maar het werk zal door gang moeten vinden tot heil van Indonesië, maar ook ten voordele van ons land. Behalve de mogelijk heden in Indonesië, die naar wij ho pen door de ronde tafel-conferentie definitief in het zicht komen, moet de regering bij de voortduur uit zien naar werkverruimingsmoge lijkheden. Tenslotte zal een verstandige emigratie-politiek er toe moeten bij dragen om het overschot aan ar beidskrachten aan werk te helpen. Emigratie is een noodoplossing, maar het kan uitzicht geven op bre der baan. Trouwens, zolang Neder land zich nog staande houdt in de branding van de tijd, zullen er landgenoten worden gevonden, die, waar ook ter wereld, bereid zijn zich een bestaan te veroveren. Al deze factoren .gevoegd bij de er varing bij 'n vorige werkloosheids-' perriode opgedaan, kunnen er toe bijdragen de problemen rond de Nederlandse arbeidsmarkt tot een minimum te reduceren. H.M. de Koningin naar Nederland lerug H.M. de Koningin heeft besloten haar vacahtie te bekorten. H.M. acht het gewenst, met het oog op de vele belangrijke vraagstukken, die thans aan de orde zijn, geregeld overleg met het kabinet te kunnen plegen. De Koningin zal Donderdag in Nederland aankomen. Z.K.H. Prins Bernhard zal in verband met zijn gezondheidstoestand in de eerste da gen nog niet kunnen reizen. Geen bitterder tranen bij een graf, dan die er vloeien 2 om hetgeen niet gezegd en niet gedaan werd. Resolutie van het partijbestuur FRANKRIJK BEZUINIGT Blijkens een rapport aan de Fran se ministerraad, zijn sinds het be gin van 1947 als bezuinigingsmaat regel, meer dan 200.000 functies in de civiele dienst en de genationa liseerde industrieën afgeschaft, al dus meldt „The Times". Bij de wet van 23 December 1946, bekend als „de bijl", werd beslo ten 54.811 functies in de civiele dienst af te schaffen. In feite wer den 52.275 functies opgeheven en later opnieuw 46.875 volgens de „guillotine"-wetten van 25 Juni 1947 en 7 Januari 1948, die hadden voor! zien in de afschaffing van 47.334 functies. Buiten deze wetten werden nog 12.738 posten in de civiele dienst en ongeveer 80.000 in de genationa liseerde industrieën afgeschaft. De sluiting van het departement van Voedselvoorziening zal nog verder 7500 functies opheffen. Soepelheid om waardering mogelijk te maken Aan de vooravond van de nieuwe discussies over de Indonesische kwestie door de Veiligheidsraad, verneemt de diplomatieke corres pondent van Aneta te Washington, dat de Verenigde Staten, hoewel vasthoudend aan de beginselen van de Raadsresolutie van 28 Januari, gedurende het aanstaande debat toch wel uiting zullen geven aan hun bereidheid om het Nederlandse plan voor de ronde tafel-conferentie te erkennen. De Amerikaanse delegatie zal zich dus niet op het formele standpunt stellen, dat de Raadsresolutie als zodanig dient te worden erkend en nagekomen als enige en uitsluiten de methode voor het bereiken van het gestelde doel, doch zal voldoen- dé soepelheid tonen om waardering van het Nederlandse initiatief mo gelijk te maken. Dit is het gevolg van het feit, dat men in Amerikaan se regeringskringen onderscheid maakt tussen de principiële kern van de resolutie en het practisch program voor de verwezenlijking er van. Redelijk alternatief In die kringen wordt bijgevolg het standpunt ingenomen, dat het Nederlandse plan tot het houden van een ronde tafel-conferentie zou kunnen worden beschouwd als re delijk alternatief voor laatstge- De hevige storm van de afgelopen week heeft ook de duinenrij nie. on aangetast gelaten. Onmiddellijk is met een uitgebreide contröle van deze natuurlijke zeewering begonnen en worden de kale plekken opnieuw met helm beplant. noemd deel van de resolutie, zonder dat men daarmede het principiële deel zou loslaten. De feitelijke aan vaarding van dit alternatief als ba sis voor de onderhandelingen zal echter ook in de Veiligheidsraad door de Verenigde Staten afhanke lijk worden gesteld van het aan vaarden van de Nederlandse uitno diging door de Republikeinse lei ders. Volgens de inlichtingen van Ane ta heeft het State-departement de hoop op die aanvaarding nog riiet opgegeven, zij het ook dat daartoe overeenstemming zal moeten wor den bereikt omtrent zekere modi ficaties van termen en voorwaar den der uitnodiging, waarom de Re publikeinen hebben" gevraagd. Het Amerikaanse standpunt in de Vei ligheidsraad inzake de aanvaarding of afwijzing der Nederlandse uit nodiging aan de V. N.-commissie voor Indonesië, om de ronde tafel conferentie bij te wonen, zal even eens afhangen van de aanwezigheid der Republikeinen. Amerika en de Republiek Daar de Amerikaanse regering de Republiek nog steeds erkent als partij in het geschil, staat zij name lijk op het standpunt, dat de com missie deelneemt aan de onderhan-, delingen, waarbij niet mogelijk zou zijn, dat die partij niet vertegen woordigd is, terwijl anderzijds deel neming zou worden toegejuicht als beide partijen in het geschil aan wezig zijn. In verband met geruch ten dat sommige Raadsleden in de a.s. debatten op economische sanc ties tegen Nederland zullen aan dringen, verneemt de correspon dent van Aneta, dat in Amerikaan se kringen weinig geneigdheid be staat extreme maatregelen tegen 'n bevriend land te steunen. Hoewel Amerikaanse functionarissen varv zelfsprekend niet bereid zijn hun standpunt inzake eventuele toekom stige Raadsbesluiten vooraf bekend te maken, zijn er duidelijke aanwij zingen, dat de Verenigde Staten in de Veiligheidsraad alles zullen doen om verscherping van de situatie te vermijden en in tegendeel zullen blijven aandringen op vreedzame regeling van het geschil. De courantenpapierpositle heeft zich •gedurende ide laatste tijd zoda nig ontwikkeld, dat de mogelijkheid van 'ecoi verdere verruiming van de voorzien ing van courantclnpapier onder het oog wordt gezien, aldus wordt in do M. v. A. op de begro ting van econ. zaken meegedeeld. Ir. een zitting van het partij bestuur der C.P.N. (De Waar heid), die Maandag werd gehou den, i3 de volgende resolutie aangenomen. Het 'bestuur van de C.P.N. (De Waarheid), op 7 Maart 1949 bijeen, stelt vast, dat de Ameri kaanse oorlogsvoorbereidingen tegen de Sowjet-Unie .en de volksdemoeratisehe landen, in versneld tempo, plaats hebben. Het stelt tevens de toenemende geest van avontuur en radeloosheid bij de imperialistan vast, die het gevolg is van de naderende econo mische wereldcrisis en de groeiende inwendige moeilijkheden en in het kamp van .de Marshall-staten. Het partijbestuur waarschuwt het Nederlandse volk voor 'het.daaruit voortvloeiende gevaar voor het plot seling ontketenen van een nieuwe wereldoorlog. Atlantisch pact Het partijbestuur roept de Ne derlandse mannen en vrouwen op, geen enkel oorlogspac-t, als het Wes telijk pact van Brussel en het thans voorbereide atlantische pact, geen buitenlands opperbevel over het Ne derlands leger en de Nederlandse vloot, geen enkel bevel van bui tenlandse instellingen of machtheb bers als geldig voor het Nederlandse volk te erkennen. Ret partijbestuur roept de wer- ke: op te strijden tegen de on dragelijke uitgaven vo;or bewape- nmgsdoeleindeai. Het partijbestuur roept de arbei ders in. de vakbeweging en in het bijzonder de leden van het N.VJV. op, om scherp stelling te nemen te gen deze oorlogsvoorbereiding, waaraan de leiding van het N.V.V. medewerkt. Het partijbestuur wijst het Ne derlandse volk op de onduldbare FEDERALE KRINGEN OVER REPUBLIKEINS RAPPORT Tn federale kringen te Batavia gaf men aan Aneta te verstaan, dat de voorstelling van zaken, zoals ge geven in het rapport van de Repu blikeinse delegatie aan de commis sie van de Verenigde Naties voor Indonesië, over de besprekingen op Bangka, met de contactcommissie van de B.F.O., op bepaalde punten onjuist is. Men meende in deze krin gen o. m., dat de terugkeer naar Djogja voorwaarde was voor het accepteren van de uitnodiging en niet de voorwaarde om dan nog een beslissing te nemen over het al of niet aanvaarden van de uitnodiging. De S.E.D. en de Griekse guerilla's De Socialistische Eenheidspartij heeft heden officieel de juistheid der berichten ontkend, welke in de dagbladen in de Westelijke zones van Berlijn zijn verschenen, en waarin werd gemeld, dat in de Sow- jet-Russische zone van Duitsland vrijwilligers worden aangeworven voor de troepen der Griekse gu- erillastrijders, en ook wapens voor hen zouden worden bijeen gebracht. Deze tegen de Socialistische Een heidspartij en tegen de autoriteiten van de Sowj et-Russische zóne in Duitsland gerichte beschuldigingen, dienen slechts als rookscherm, om de aandacht af te leiden van de vuile Engels-Amerikaanse interven tie in Griekenland", verklaarde de officiële woordvoerder. Franz Dahlem, veteraan van de internationale brigade in Spanje, van wie was gezegd dat hij de or ganisator was van de campagne voor het aanwerven van vrijwilli gers voor de Griekse guerilla-strij- ders, verklaarde heden: „de moe dige strijders van het Griekse volks leger hebben laten zien, dat zij zelf in staat zijn de Griekse monarcho- fascisten te verslaan. Berichten, vol gens welke ik vrijwilligers voor hen zou aanwerven en wapenen bijeen brengen, zijn van het begin tot het einde gelogen", toestand in Indonesië, dat tot een oorlogshaard in de wereld is ge worden, waar de Nederlandse dienst plichtigen in toenemende mate ten gronde gaan. Solidair met Thorez Het partijbestuur verklaart zich solidair met de redevoeringen van Thorez in Parijs en Togliatti in Ro me en verklaart zich solidair met alle strijders voor de vrede, in het bij'zionder met de volken van de Sovjet-Unie, die nooit enig volk he'bblen aangevallen of zullen aan vallen" en die de beschaving van het fascisme 'hebben gered. Mochten, ondanks de strijd der vredeskrachten, de „Amerikaanse oorlog9drijvers en hun handlangers in Duitsland, Nederland on in an dere landen", toch de aanvalsoor log ontketenen, dan 2ullen ook de Nederlandse arbeiders en alle voor uitstrevende 'krachten, samen met de Sowjet-Unie en haar bondgeno ten, naar het wioord van Domela Nieuwenhuis reeds in ,1891 gespro ken, strijden voor het herstel van de wereldvrede door de overwin ning van het proletariaat. Egypte en het Suez-kanaal Da raad van: ministers van Egypte beeft op een speciale bijeenkomst bet ontwerp goedgekeurd van een overeenkomst tussen de J3gyptisdhie regering en de Suez-kanaal Maat schappij. Da 'Overeenkomst bevat als voor naamste punten: 1.' Egyptenaren zullen .worden be noemd ocm' de (drie vacatures in de raad va.ru commissarissen: te vervul len, waardoor bet .aantal Egypti sche commissarissen tot ,vijf zal stijgen. Dit aantal zal geleidelijk tot twaalf worden opgevoerd. 2- Buitenlandse loodsen zullen' ge leidelijk door Egyp ten aren worden vervangen, die aan de Egyptische marineschool zijln afgestudeerd. 3. Op Egyptische producten zal geeni tol worden geheven. 4. De maatschappij gaat een hulp waterweg aanleggen, opdat ide druk te in het hoofdkanaal niet te grpolt zal worden. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: Aanhoudend koud Matige, af en toe vrij krachtige wind uit Oostelijke richtingen, en kele overdrijvende wolkenbanken met plaatselijk enige sneeuw; in de nacht en vroege ochtend lichte tot matige vorst, overdag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 10 Maart. Zon op 7.07, onder 18.35. Maan op 12.13, onder 5.32 Volle Maan 14 Maart Oudheidkundige vondsten te Ede Bij het uitvoeren van grondwerk voor woningbouw! in het oudste ge deelte van 'Ede, troffen de arbei ders op ongeveer een meter diepte grote hoeveelheden stenen en puin aan. Kort daarop stieten zij op de resten ener oude fundering. Met uiterste behoedzaamheid werd ver der gegraven en in de loop van Vrijdag waren gedeelten van mu ren, welker onderzijde 2.50 m onder het maaiveld Lag, over een lengte van enkele meters bloot gelegd. Stenen. z.g. torenmoppen, en met selspecie dateren vermoedelijk uit (de 16e of 17e eeuw. Uiteraard ver diept men zich in gissingen over de aard van het bouwWerk, dat hier gestaan moet hebben. De geschreven geschiedenis biedt hieromtrent geen enkel aanknopingspunt. Een terrein in de nabijheid draagt de naam ,,Papenhof', hetgeen er op zou kun nen duiden, dat resten van een klooster gevonden zijn, doch slechts een afgraving op grote schaal zal daaromtrent licht kunnen verschaf fen. KX.M.-DIENST OP INDONESIë Het plan was, dat de K.L.M.- dienst op Indonesië, via Mauritius, j.l. Maandag zou beginnen. In ver band met de benzinepositie op Mau ritius zal de dienst echter eerst Vrij dag 11 Maart ingaan. Waarschijn lijk zullen, met het oog op de ach terstand in de boeking, die door dit uitstel ontstaan is, enige extra- vluchten gemaakt worden. HET PROCES KRAVCHF.NKO Het schrijven van een boek Bij de voortgezette behandeling van het proces van Kravchenko, is de beroemde Franse geleerde op het gebied van atoom-energie, als getuige v:ji het blad „Lettres Fran cises" aan h©t wioord gevviaestl 'Curie was van mening, dat het boek van Kravchenko een verkeer de indruk geeft van het onderwas in de Sowjet-Unie. Hij grondde zijn oordeel op persoonlijke ervar \gen opgedaan tijdens reizen naar de Sowjet-Unie. Professor Curie Wias van mening, 'dat alles wordt gedaan in Rusland, om het volk te onder wijzen. Vervolgen® bracht de verdediging een verklaring van een Amerikaanse advocaat ter tafel, waarin wordt gezegd, dat Kravchenko. uit de Ver. Staten was vertrokken onder een valse naam en dat hij een valse eed had afgelegd over zijn identiteit j,Dit is een overtreding van de Amerikaanse emlgratiewetten, aldus de verklaring. Joe Nordman, de verdediger van de Lettres, zei, dat dit duidlelijk bewees, dat Kravchenko speciale pri vileges van de Amerikaanse regering genoot. Tweede boek Naar aanleiding van de beschul diging, dat hij niet zijn gehele ma nuscript aan het gerecht had voor gelegd, zei Kravchenko., dat hij' zelf aan het Hof 'had meegedeeld, dat het niet volledig was. ,,Ik wil niet dat mijn vijanden van te voren de inhoud kennen van mijn tweede boek, dat binnenkort zal verschij nen". Naar aanleiding van de scherpe opmerkingen van de verdediging over het feit dat Kravchenko een redacteur-vertaler zou hebben ge bruikt bij de voorbereiding van de Engelse tekst en dat hij zowel in het manuscript als in de proefdruk ken veranderingen zou hebben aan gebracht. zei de schrijver: „Indien de verdedigers een boek kunnen schrijven zonder wijzigingen, ve. be teringen en toevoegingen, dan heb ben zij een talent, dat ik in de loop van dit proces niet heb kun nen ontdekken". Morgan, dé directeur van de Let tres Fran^aises, antwoordde: Ik heb geen redacteur nodig om mijn boeken te helpen schrijven. Ik schrijf ze zelf'. Bodemonderzoek in Amerika Een. laboratorium in Amerika, dat zidh belast met bodemonderzoek voor de landbouw, heeft een ver plaatsbare windtunnel laten bour wen., om op die manier op verschil lende plaatsen na te .gaan, (hoe op de .grote vlekten de fijne deeltjes kostbare bouwaarde zidh gedragen als Ihiet waait- Het is daar .genoeg zaam bekend, hoe de vrij dunne lagen teelaarde door stormen weg geblazen word-en, zodat woestenijen ontstaan, waar niemand iets aam heeft. Getracht zal worden die ge wassen te vinden, welke de erosie van. de bodem tegengaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1