MNKMSWUEUVVSBODE DE ZIERIKZEESCHE COURANT BOF.KENWF.EK De guerilla-strijd in Indonesië neemt met de dag af Britse geleerden twijfelen aan de vredelievendheid van Duitse collega's Ze zouden de bezetters willen vernietigen Er han misschien toch nog een internationale tarwe-overeenkomst gesloten worden Het Atlantisch pact ZATERDAG 26 FEBRUARI 1949 Nr. 16186 103e Jaargang ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prlj» par 3 mnd. bij vooruitbetaling f 3.51, p.w. 27 ct. Losse nummers 10 cl. Verschijnt Iedere werkdag. Advertentieprijs 12 ct. per mm Succesje* (ma* 15 mm.) minimum I 1„— p. stub WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE^ Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Postbus nr. t» Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Qchtmao - Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee. Omdat een mens ook eten moet en gekleed gaan en nog verdere din gen nodig heeft om het leven een minimale geriefelijkheid te geven, is het niet mogelijk al het slijk der aarde aan boeken te besteden. An ders zou het niet dwaas zijn, want er schuilt nog altijd een diepe waar heid in de opmerking van een Frans schrijver, die meende, dat een mens alles missen kan, behalve boe ken. Een boek is wel een concreet voorwerp, een tastbaar materieel be zit, dat zichtbaar in een kast kan worden gezet, maar het is boven alles een geestelijk bezit. Wie de bronnen van de geest zou moeten afstaan, zou werkelijk arm zyn, in de volle betekenis van het woord. Of kent u niet het verhaal van de man, die voorbestemd was zijn le ven op een eenzaam eiland te slij ten en slechts een luttel gewicht aan aards bezit mocht meenemen. Hij ging naar zijn kast, nam er enkele van zijn geliefde banden uit en toen had hij al het toegestane gewicht al gebruikt, maar hij was er gelukkig mee. Hij liefkoosde de banden en ging zijn isolement met vreugde te gemoet. Natuurlijk lijkt dit verhaal op een pleidooi voor de boekhande laar, bij wie doorgaans idiële en commerciële belangen zijn dooreen- gestrengeld. Wij moeten eerlijk blij ven. Ook de boekhandelaar is een mens. Hij heeft ook aardse behoef ten; alleen zijn lot is gelukkig be schikt, dat hij leven mag tussen de gedachten en de levens van ande- I ren, die gecomprimeerd tot boeken, altijd voor de grijp liggen. Toch zijn er mensen die nooit een boek lezen. Zij zijn daar (volgens hun zeggen) te ongedurig voor. Anderen menen, dat een boek lezen een ontoelaat bare tij dsverspilling is, die een mens zich niet kan en mag permitteren. Weer anderen laat een boek vol komen koud. Een boek, goed of slecht, is een nutteloos voorwerp, dat nooit enige belangstelling waard is. Wat zouden wij de ongedurigen willen zeggen. Het is dit. De onge durige mens, of de ingebeeld onge durige mens, heeft het te druk met zichzelf. Hij holt achter zaken aan, die in het geheel geen of slechts een tijdelijke waarde hebben. In het slo ven en draven, hoe verdienstelijk soms ook, ligt niets van eeuwige waarde, niets wat ontstijgt aan het aards vergankelijke, niets ook wat van meer dan materiële betekenis is. Het goede boek, als geestelijk vol waardig voedsel, laat hij staan en eet het vervangingsmiddel, waaraan hij zich nooit vol zal kunnen eten. De mensen, die. lezen zien als tijdsver- spilling, geven een verkeerde uit leg aan het begrip tijd. Tijd is een betrekkelijk begrip. Tijd is soms geld, maar lang niet 'altijd. Tijd is veel meer. Het is een mogelijkheid om het ontijdelijke te doorgronden en te leren kennen. Een middel daar toe is het boek. Wie tijd offert voor het boek, krijgt meer dan klin kende munt, want niemand, is zo verstokt, dat hij geldswaarde als het hoogste zou willen beschouwen. Ten slotte de „kouden", die zich met zulke dingen „niet bezig houden". Het is niet mogelijk te geloven aan deze resolute verwerping, omdat ook onverschilligen zorgen hebben. Zelfs wie zich volledig camoufleert achter een masker van onverschilligheid, heeft persoonlijke zorgen en moei ten, die soms knellen en het leven verzuren. De onverschilligheid ver biedt contact met anderen. Da man achter het masker kan niet spre ken met zijn naaste, omdat zijn ware gezicht dan openbaar worden zou. Maar de zorgen van de man achter het masker zijn de zorgen van an- dere mensen in het verleden en het heden. Alle ervaringen, gevoelens en zielsnoden, hebben mensen voor ons of mensen van onze tijd ervaren. Zij schreven er over. Het boek kan dus troosten en bemoedigen, kan to nen, dat ook anderen met vaak de zelfde moeilijkheden hebben te kam- .pen. De onverschillige laat het boek gesloten en moet alleen vechten, zonder troost en zonder uitzicht. Hij leest niet en lijdt daarom smart. Bij het begin van een boekenweek worden al deze dingen nog eens weer gezegd. In deze bijzondere week wordt propaganda gemaakt voor het boek. Het is een vorm van heilzame propaganda. Er worden zo vele dingen gepropageerd in deze wereld, materiële goederen, zaken die tot vermaak en ontspanning die nen; zij behoeven feitelijk geen pro paganda. De mensen hollen er reeds hard genoeg achteraan. Alleen het boek verdient propaganda ten volle. Hoopvolle conclusie van troepencommandant „De guerilla-strijd neemt me>t de schillende punten uit te bereiken", dag af", aldus verklaarde de terri toriaal troepencommandant van Midden-Java, generaal-majoor J. Meyer, in een interview met de spe ciale correspondent van Aneta te Se- marang. „Het optreden tegen de benden duurt gestaag voort en wij zijn thans aldus generaal Meyer, die mede deelde, dat de Noordkust tot Rem bang is vrijgegeven en dat te Solo de handhaving van de orde vrijwel geheel is overgedragen aan de poli tie en het legioen van de Mangkune- goro. De generaal vertelde, dat ver schillende spoorlijnen en fabrieken in het gebied Bojolati-Klaten en So- mecskundige aienst van het Brits, Frans en Amerikaans militair be stuur toestemming verlenen. De in de Westelijke ziekenhuizen aanwe zige patiënten uit de Sowjetsector en zóne (17 procent der bedden) zullen geleidelijk, voor zover de toestand van de patiënten het toe laat, ontslagen worden. Dreigende ineenstorting effectenmarkt te Buenos Aires De Argentijnse autoriteiten heb ben drastische maatregelen genomen om een ineenstorting te voorkomen van de effectenmarkt te Buenos halverwege naar de toestand van lo-Sragen heropend waren. Hij zeide Aires, die de afgelopen weken een redelijke veiligheid. Er blijven uiter aard nog verspreide wapenen in handen van individuen, maar bij op klaring van de politieke toestand, wanneer de regering een vaste lijn aangeeft, kan de opsporing van deze dat overal, waar contact met de ben den verkregen werd, telkens een of twee Japannezen, als aanvoer der (s) optredend, gesignaleerd wa ren. „Er zijn veel meer Japannezen dan we veronderstelden. Velen heb- wapenen, hetgeen de taak van het ben Indonesische namen aangeno- millioen pesos als voorschot had ver- bestuur en van de politie is, inten- men en zijn soms moeilijk te her- strekt om de liquidatie van reke- sief ter hand genomen worden", al- kennen; onlangs werden immers nog ningen mogelijk te maken, heeft twee Japannezen gearresteerd met zich thans bereid verklaard voor dit Indonesiische namen", aldus besloot doel in totaal 120 millioen pesos be- on gekende daling in de koersnote- ringen der aandelen te zien heeft gegeven. Het banksysteem van de Argen tijnse regering, dat einde Januari aan de markt een bedrag van 50 dus de commandant. Hij zeide, dat van georganiseerde Republikeinse eenheden geen sprake meer was. Reeds de tweede dag van de poli tionele actie was de leiding en wa ren de verbindingen van de T.N.I.- eenheden verbroken. De rondzwer vende benden van 20 tot 40 man, hoogstens ten getale van 500 man, zijn veelal samengesteld uit restan ten van vroegere eenheden, soms van vier eenheden. Het gros van de munitiedumps is in Nederlandse handen, terwijl de benden onderling twist krijgen, ook al wegens moei lijkheden bij de voedselvoorziening. Efficiënt alarmeringssysteem „Een gedecentraliseerde bezetting, waarbij de detachementen behalve in de grootste plaatsen gelegerd zijn, maakt het mogelijk een gesignaleer de bende op korte termijn van ver- Joegoslavisch protest bij Italië Officieel is bekend gemaakt dat Joegoslavië ©an mota heeft gezon den pver geweldidiaidein, die te Qo.- rma door Italiaanse [burgers op leden, vaw de Sloweense minderheid zouden, zijd gepleegd. In idle nota wondt gezegd id'at de Italiaanse pio,- litie, ofsdhototn zij was (gewaar schuwd, niet tegen fascistische ele menten is opgetreden toen deze de plechtigihieid, die door .de Sloweense minderheid ter hjevdemkmg van de Sloweense dichter Frane Rnesera was belegd, stoorden. Die Joegosla vische regering eist de bestraffing der schuldigen m d/e eenM&digmig van de rechten van die Slavische minderheid in Italië. Ten slotte wiondt in de nota ver klaard, dat indien geen maatrege len worden genntafen, de Joegosla vische regering zich verplicht zal zien, ter bescherming van de Joe goslavische minderheid in Italië, naar behoren op te traden. generaal-majoor Meyer. Oost- en West-Berlijnse zieken Het geallieerd militair bestuur te Berlijn heeft een order uitgevaar digd. dat patiënten, die wettelijk schikbaar te stellen. Handelsbesprekingen tussen Nederl en l'.ngeland Op Prinses Marijke na, die met grootmoeder op Paleis Soestdijk moest De handelsbesprekingen, welke de- achterblijven, is het Koninklijk Gezin thans voltallig in Sankt Anton ze week tussen Engeland en Neder- am Arlberg bijeen. Dinsdagavond arriveerde H.M. Koningin Juliana met i»n,H in ge- prtases Margriet in het Oostenrijkse wintersportplaatsje, om zich bij Haar echtgenoot en Haar twee oudste dochtertjes te voegen. land in 's Gravenhage werden houden, Zijn gisteren beëindigd. Naar wij vernemen, is er op alle punten van het voor 1949 te sluiten verblijf houden in de Sow jet-sector handelsverdrag overeenstemming be- vain Berlijn of in de Sowjetzöne niet reikt. Het bedrag van 40 millioen meer cp genomen zifllen worden in P^tad sterling, aat daarover werd ziekenhuizen v» West-Bfirlijn. gepublieeord, wrat onjuist ge- woemd. Het wederzijdse goederen- Men nam dit besluit „met tegen- verkeer in het verdrag van 1948 tot de V.N. verzocht. Het verzoek zin'' aldus de bekendmaking, op bedroeg 86 millioen pond sterling, werd gedaan door Aubrey Eban, de grond van het ongewoon hoog per- De regeling van 1948 week in zor Israëlische vertegenwoordiger bij de centage patiënten uit de doorde verre van de meeste andere han- V.N. Het was vergezeld van een ver- Sowjet-Unie bezette streken, wiaar- delsovereankomsten af, dat som- zekering, dat Israël de bepalingen van de kosten geheel door deVVes- ryge coin tingenten het karakter had- van het Handvest der V.N. zou na- tèlijke sector gedragen worden. Een- den van een raming, zodat zij' kom- komen. uitzondering wofdt gemaakt voor den worden gewlijzigd, indien de Verwacht wordt, dat de nieuwe ongevallen en spoedgevallen en omstandigheden zulks noodzakelijk lidmaatschapsaanvrage binnenkort Israël verzoekt toelating tot V.N. Israël heeft opnieuw om toelating wanneer functionarissen van de ge- maakten. door de Veiligheidsraad in behande ling zal worden genomen. Zij zal wellicht opnieuw naar de commissie voor het lidmaatschap worden ver wezen. Neem en lees 27 Februari-5 Maart Zondag Johannes 4 vers 31-42 Maandag Johannes 4 vers 43-54 Dinsdag Johannes 5 vers 1-15 Woensdag Johanner 5 vers 16-23 Donderdag Johannes 5 vers 24-29 Vrijdag Johannes 5 vers 30-38 Zaterdag Johannes 5 vers 39-47 Aphorismen zijn een korte weg tot veel wijsheid. Ze.epost voor de Overzeese gebiedsdelen Enkele Britse geleerden nebben een bezoek gebracht aan alle wetenschappelijke Duitse centra Iti Engeland teruggekeerd héb ben Zij een rapport opgesteld, dat aan het ministerie van bui tenlandse zaken zal' worden voorgelegd. Het betreft 'hier de geleerden Sir Robert Watson- Watt, Mr. J. G. Grawther en Dr. R. C. Murray, die als verte genwoordigers van de „AssoCia- iiom of Scientific Workers" en vail de „Institute of Profes sional Civil Servants" Duitsland bezochten. fabrikanten geven hun geld niet voor sociaal-progressieve ideeën, zij stellen geen eisen voor het geld dat zij aan de wetenschappelijke lCiatum, waarop de correspondentie «ta-zoekere schenken, maar hun uiteriiik ter pBst moet zijn bezorgd, giften zijn een bewijs van hum wian- staat tussen haaltjes achter de na- trouwen m dn .ontvangers. „Bij een mm der sdlepell. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig Met de hieronder volgende sc'he- tot Zaterdagavond: pen kan zeepost naaT de overzeese gebiedsdelen worden verzonden. De Later weer toenemende bewolking bezoek aan de I. G. Farben Fabrie ken te Leverkussen en Elberfeid ontdekte de 'Commissie, dat daar nog dezelfde onderzoekers aan het werk Zijn, die er tijdens en vóór de oorlog hun vernietigend werk deden. E bestaat geen twijfel over" a 'dus dr. Murray, dat dr. Bayer de leider van het onderzoek aldaar, Naar Indonesië: 1 Maart mi „Oranje" (26 Febr.)- 5 Maart nus., Gedurende de nacht over het al gemeen weinig bewolking, met plaatselijk lichte nachtvorst en ma tige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen; overdag geleidelijk toe- „Mapia" (3 Maart); naar Suriname nemende bewolking met later voor- en de Nederlandse Antillen1 Maart s.s. „Stuyvesant" (26 Febr.). Overvallen op O.-Java Het sociaal programma van Truman Eerst thans is bekend geworden, die tevens een zoon van de stichr dat vorige week Vrijdag toen een ter van de betreffende afdeling is, tuinemployé van de suikerfabriek hetzelfde werk doet, dat hij' altijd Petarukan bij Soerabaja met een heeft gedaan". collega het emplacement van een De oommissie is zeer sceptisch aangrenzende fabriek opreed, de wa- langen om met hun oorlogsvpoirbe- gestemd tegenover de verklaringen gen onder vuur werd genomen en beeft tijdens 4inge(n gaan der Duitse geleerden dat Zij tijdens de tuinemployé dodelijk getroffen Een lid der delegatie verklaart: H*t!er's oorlog slechts een passieve werd. „Als ze rnéar een wapen konden TOl1 hebben gespeeld. Maandagmorgen viel een auto met Zij zijn tot de conclusie gekomen, zo blijkt uit het rapport, dat de Duitse geleerden brandden van ver- P resident Truiman ©en demonstratie van de (d&mlo<craitiL- sdhie partij te Washington ver klaard, dat hij zo nioidlg het reizen doior die V. S., zoals hij idiat verle iden, jaar gedaan heeft tijdens ide verkiezing van vorig jaair Novetm- aml zijn nieuw sociaal bervarimllngs- programtóa van die „Niew Deal" er idoor te krijgein. In wandelgangen, dopr bepaalde groejpen, en djoor per sonen met speciale .belangen wer den zijtal plannen voor progressieve sociale wetgeving bestreden, alsof rij nooit gehoiprid hadiden van ide verkiezing van vorigj aaT Novem ber, aldus Tirumian. Trulmlan deelde Bond" op. mee, dat hij in de kotmlemldie wieken in een speciale booidsdhalp aan (het Congres zal aandringen pp invoering van een stelsel van verplichte ziek teverzekering. uitvinden dat de hele bezettings macht kon vernietigen zonder ook maar één Duitser te kwetsen, flour den ze de koning te rijk zijn". ,,D© onderzoekers in de* Britse zóne", aldus dr. Murray, „zoals Hahn, Helsenberg en WLndhaus zijn sinds de grote nederjaag bezig de oude „Kalser Wilhelm-organisatie" op te richten. Deze organisatie nj. vormde de kern van de weten schappelijke afdeling van Hitiers oorl ogsmachine. Nadat de geallieerden de organi satie verboden hadden, richtten de Duitse geleerden een ,,Max Planck e On-democratische bond De vooruitzichten zijn beter geworden namelijk in het Noordwesten van het land plaatselijk enige regen, ma tige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuidwest en West, on geveer dezelfde temperatuur als Vrijdag. politie-aflossing voor de onderne ming Wonosari bij Lawang, in een hinderlaag; twee agenten werden gedood en één werd gewond. Te Lawang werd een alleenwo nende weduwe vroeg in de ochtend op het terras van haar woning door terroristen vermoord. Op de suikerfabriek van Kebon Agung werden acht leden van de ondernemingswacht ontvoerd; van hen is niets nader vernomen. Een boek immers kan troosten, kan zon brengen in een triestig hart. Een boek kan geestelijk verrijken en losmaken van kwellende omstan digheden. Een boek kan een vreugde wakker roepen, die als een golf het hart overspoelt en zelfs één blad zijde is in staat om de koers van een mensenleven te keren. Volgens dr. Murray gaat het er im deze b|opd zeer ondemocratisch toe en het Ziet er niet bepaald naar uit dat men hier d© wetenschap iin dienst van de vrede wil stellen. Bij hun pogingen om hun oorlogs plannen uitgevoerd te krijgen, wor- Naar wondt vernomen zal de volledige mislukking van de on derhandelingen oiver het sluiten van een nieuwe internationale tarwe-overeenkomst, die de vo rige week Werd voorspeld, ver moedelijk op het laatste moment nog kunnen warden voorkomen door besprekingen tussen gede legeerden bij1 de internationale tarwe-coinferenitie te Washington De Amerikaanse vertegenwoordi- De onderhandelingen tussen de ger in de Veiligheidsraad, Warren vertegenwoordigers der importeren- Austin, heeft op een vergadering van de en exporterende landen zouden het historisch genootschap van de Maandag j.l. zijn afgebroken, doch staat Vermont verklaard, dat „de in opdracht van de betrokken re- Verenigde Staten moreel, juridisch geringen worden zij nog voortgezet, en militair paraat zouden moeten zijn om een gewapende aanval tegen Nieuwe besprekingen elk lid van het Noord-Atlantisch pact af te weren". De Amerikaanse minister van lajnd- ..Wij moeten beslissen welke maat- bouw. Charles Bramnan, en Sheed regelen wij zullen treffen om de Anderson, het hoofd van de Britse West-Europese landen in staat te die respectievelijk de ex- stellen een militair apparaat uit te porterende en de importerende lan- bouwen, dat machtig genoeg is om Volgens een der gedelegeerden den, vertegenwoordigen, hebber hun collectieve veiligheid te verze- Zijta de vooruitzichten op het tot deze week zonder de overige deel- keren en tevens alle agressors, die den zij gesteund door een groot stand komen van een, nieuwe over- nemers aan de Conferentie verga- het op onze vrijheid zouden gemunt aantal Duitse bankiers en industri- eenkomst enigszins beter gewor- derd. Ook zijn zij bijeengekomen, hebben, af te schrikken. Op deze elem. Deze „donateurs" noemen zich- den", doch moet het nog steeds naar verluidt om definitieve aanbie- wijze zou het Atlantisch verdrag het zelf „Vrienden van de Universiteit twijfelachtig Worden geacht, of er dingen te besppeken. Volgens Ander- beste middel zijn om de Sowjet-Unie van Göttiingen". overeenstemming zal kunnen w'or- son kan vandaag een bekendmaking te doen afzien van het gebruik van ,,De onafhankelijkheid van het we- den bereikt over de prijzen, die over het al of niet slagen van de geweld of bedreigingen, zoals ze se- tenschappelijk onderzoek is dus een het voornaamste geschilpunt vor- conferentie worden tegemoet ge- dert vier jaar doet om haar doel mythe", aldus dr. Murray. De Duitse men. zien. te bereiken".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1