Stalin nodigde Truman uit voor een conferentie Britse schepen oefenen V S' DE ZIERIKZEESCHE COURANT Truman wilde Stalin slechts te Washington ontmoeten in Hongarije hanteert Vrouwe Justitia een bedrieglijke weegschaal in de Arctische wateren W». J*ll,7 lO!« JtirfKSf MMmSCKWMEDWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlSN Priji par 3JJmnd. bij vooruitbetaling I 3.51, p. w. 27 ct. Loua nummert 10 ct Vertchtjnt Iedere werkdag. Advertentleprlji 12 ct par mm Succetjet (mat 13 mm.) minimum 11,- p. stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zlerikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voork Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zlerikzee. Berichten van het Parijse blad „France Soir", die later bevestigd worden, maakten melding van een telegram aan de „International News Service" te Parijs, volgens hetwelk y Stalin aan president Truman een r uitnodiging heelt verzonden voor een ontmoeting te Moskou, Kalinin grad, Odessa of Yalta. In de bood schap werd tevens verklaard, dat do ontmoeting desgewenst ook in Polen of Tsjceho-Slowukije zou kun nen plaats hebben, indien er bezwa ren bestonden tegen een ontmoeting in de Sowjet-Unie. De boodschap van Stalin was niet direct gericht aan president Truman, maar aan Kings bury Smith, de Europese directeur van de I.N.S. Iin antwoord toip Ihot doior Stal In v.ouantdcn telegram, heeft Smith daarop het volgende telegram aam Stalin verzonden. „Aan generalissimus Joseph Sta lin, Kremlin, Moskou. Excellentie, de officiële vertegen woordiger van bet Witte Huis, heeft vandaag verklaard, dat pre sident Truman gaarne do gelegen heid zou hebben met U In Was hington te confereren. Zoudt U, excellentie, bereid zijn hiertoe naar Washington te reizen? Zo miet, waar zoudt U de president dam willen ontmoeten? Met de meeste hoogachting, Finsbury Smith, Euro pean General Manager international News Servloe". Stalin's aanbod verworpen Iintussen is de officiële 'reactie vain Amerikaanse zijde bekend ge worden. Dean Adb/eson, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft het aanbod van pre7 mier Stalln ter bespreking van eein vredespact met president Truman van de hand gewezen. Zijn zienswijze, die naar hij zelde miet in strijd was met die van pre sident Truman, uiteenzettend, gaf Acheson een puntsgewijs antwoord op de suggestie van maarschalk Stalin t.a.v. eon vredespaet, een re geling van het Berlijnse geschil on eon ontmoeting met presidetnt Tru- De meteoor en de douane Het is nog niet lang geleden dat r oen meteoor in het land van een boer in het Midden-Westen van de Verenigde Staten viel. De boer, die best wat geld kon gebruiken, stelde zijn land tegen entree open voor be langstellenden en liet de meteoor bezichtigen. De meteoor is immers zijn eigendom, evenals mineralen, die eventueel in zijn grond gevonden worden. De douane was echter een andere mening toegedaan. De me teoor werd inbeslaggenomen, daar het hier ruw ijzer betrof, dat zonder betaling van invoerrechten in de V.S. was ingevoerd. Japan's economisch herstel Da Amerikaanse minister voor "het leger en ean Amerikaanse baimk- deskundige zijn to Tokio aangeko men. Zij zullen de leiding hebban van ean Amerikaanss missie, 'dile, maar verwacht wordt, het pro gramma voor het Japanse eoortio- mische herstel zal bespoedigen. De Japanners hopen, dat de missie de volgende maatregelen zal aan bevelen: k 1. Opheffing van alle controle maatregelen ap de buitenlandse ham- del, met uitzondering van die maast noodzakelijke, als onderdeel van 'de oip drastische wijze ten uitvoer ge legde politiek van „earst die hamidiel". 2. Een enkelvoudige koers voor de yen, 3. Mogelijkheid van credietverle- fling voor het opvangen van de ge volgen, welke het programma zal hebben voor de Inheemse industrie, alsmede maatregelen voor het aan trekken van buitenlands® investe ringen In Japan, 4. Nieuwe verzadhting van de con trol® bp de zwaro industrie, voor zover deze geen betrekking heeft op de bewapening, met de bedoe ling een bijdrage te leveren tot het herstel van de Japans® buitenlandse handel. man. De 'punten van tijm antwoord zlj-n: 1. #jDe regering van de V. S. zou met geein enkel land welke aan gelegenheid ook bespreken van direct belang voor andere lan den, zonder de rechtstreekse deelneming van die ainidere lan den." 2. Da V. S. zouden tezamen met do andere Westelijke bezet tings- mogewdheden zorgvuldig ieaer voorstel overwegen ter oplossing vain het Berlijnse vraagstuk, Jn overeenstemming met bun ver plichtingen en hun rechten als bezettei.de mogendheden". 3. Zodra did kwestiie-Berlijn is op gelost ©n do SowJ©i-blokkade op gegeven, zijn do drie Westelijke mogümdhect'jn bereid en gereed een bijeenkomst te houden ter bespreking van de Duitse en lodero andore kwestie. Als het verlangen bestaat om deze vraag stukken op. te lossen is or ook goem moeilijkheid meer." De Berlijnse tegenblokkade De tegenblokkade der Westelijke mogendheden te Berlijn is ver scherpt, als gevolg vart een opdracht van het hoofd van de politie in de Westelijke zóne van Berlijn, om on middellijk contróleposten aan de grens met de Sowjet-Unie in te stellen. Veertien dagen geleden is door het gezamenlijke gehiiieercle mili taire bestuur van Berlijn ëen ver ordening uitgevaardigd, waarbij ver boden wordt bepaalde, uit de Wes telijke sectoren van Berlijn afkom stige goederen, uit te voeren. Met ingang van Donderdag zullen alle goederen, welke op onwettige wijze naar de Sow jet-Russische sec tor van Berlijn, of naar de Sowjet- zóne van Duitsland worden ver voerd, door de politie van de Wes telijke Berlijnse sectoren in beslag worden genomen. Het proces Kravchenko Lie Amerikaanse schrijver Albert hahn verklaard© Woeusuag voor 't hol, dat Kravchenko bevriend was met de hoofdredacteur van een Oekr&lns fascistisch krantje „Svo- boda", dat in de V.S. verscheen', ttr&vchenko ontkende de man ooit •ontmoet te hebben. Kahn zeide dtt- veinomen te hebben van leden van fascistische organisaties. Kravcnen- ao> gaf 'Maitre Nandnianm, die op treedt voor de gedaague partij ten antwoord, dat ae Franse commu nistische partij ontmaskerd moest worden In liet belang van mijn volk, van het Franse volk en voor ue wereldopinie ars de agente van het Kremiln". Maitre Nordmann be toogde, dat Kravchenko In werke lijkheid niet proceueerde vanwege idSLer, maar een Franse poüit.eae partij aanviel, 'die „de steun had van 35 pet, van de Franse kiezers". De laatste getuige, die Woensuag aan het woord was, was het Britse Labour-pariements.'id Zilliacus. Hij beschoiuwdo het boek ,,ik verhoe de vrijheid" als „onderdeel van een campagne van schandelijke propa ganda om de volken geestelijk rijp ie maken voor een derde wereld oorlog tegen onze voegere dap pere bondgenoot de Sowjet-Unie". Maitre izard, de verdediger van Kravchenko, vroeg Zilliacus: „keurt u de varklaring vaar de Kom in form, dat Ernest Bevin een verrader is, goed?" Zilliacus antwoordde: „ik beschouw de Komlnform zonder ge voelens van enthousiasme of ge noegen. Ik 'ben er absoluut op te gen Bevin als verrader te bestem pelen". Later verklaarde Zilliacus, dat het 30 jaar zou duren voordat de Sowjet-Unie zou komen tot „onze humane conceptie van respectering van minderheden en de rechten van het individu". Amerikaans vliegveld in Salzburg De „Oesterrelchlsohe Zeitung", het blad van het Sowjet-ieger, schrijn idat de Amerikanen het door de wehrmacht aangelegde hulpivlleg- vel'd te Zell-am-See (Salzburg), dat later voor de landbouw w-endi ge bruikt, weer in gereedheid brengen. Volgens het blad zouden reedb enorme hoeveelheden beton aange voerd zijn voor .iet bouwen van landings- en startbanen „voor de zware bombardementsvliegtuigen". Het proces tegen kardinaal Mindszenty Gistermorgen is het proces be gonnen tegen de Hongaarse kar dinaal Mindszenty, die door de regering beschuldigd wordt van intrigeren tegen de staat met behulp van vreemde mogend heden. Overal in de wereld is tegen dit proces een storm van verontwaardiging opgestoken. Vain Vaticaamse zijde is het pro ces tegen kardinaal Mindszarnty, dat Donderdag te Boedapest wera begonnen, bestempeld als „de groot ste belediging van de Rooms-Katbo- lieke Kerk sedert de deportatie vain ,paus Pius de zevende (door Napoleqn Bonaparte)". „Dit proces doet denken aan de haat van het Sanhedrin, de spot van Herodes en de onrechtvaardig heid van Pilatus", aldus de verkla ring. I De „Osservatore Romano" schrijft, dat niet Mlindszenty doch. zijn rech ters terecht zullen staan. Mindszenty betreedt de rechtszaal Kardinaal Josef Mindszenty, primaat van Hongarije trad om 9jÓ5 uur plaatselijke tijd, de rechtszaal van do speciale Volksrochtbanik te Boedapest binnen, om op beschuldi ging vam hoogverraad terecht te staan. Met hem worden zes ande ren berecht. De kardinaal was gekleed im. een eenvoudig zwart priestergewaad. Hij zag bleek. De president vam de rechtbank, Vilmos 01 ty, verzocht hem naar de microfoon in het midden vairn de zaal te gaan m naam, leeftijd an beroep' te noemen. Met duidelijke stem zei de kardinaal, dat hij 29 Maart 1892 was geboren en dat zijn vaders naam Johanh. Fehm was. Op de vraag naar zijn beroep antwoordde hij „Prins primaat van Hongarije, aartsbisschop vah Eislz- tergom". Tot verdediger van de kardinaal is door het ministerie van Justitie aangewezen Dr. Kalman Kiezko. Behalve de kardinaal en zijn se cretaris zijin in deze zaak nog twaalf personen gearresteerd, on der wie verscheidene functionaris sen van de Hongaarse Katholieke actie. Degenen die terecht staan, wor den beschuldigd van spioninage en samenzwering tegen de Hongaarse republiek voor de restauratie van de Habsburgse monarchie in cen traal Europa na een eventuele der de wereld oer log. Voorts worden de kardinaal en anderen beschuldigd van zwarte handel in buitenlandse valuta. Beweerd wordt, dat de Ameri kaanse gezant in Hongarije, Selden Chapin, van de aan de kardinaal tan laste gelegde activiteit heeft af geweten ei spionnageboo'dschappen van hem ontvangen heeft. Sensationele brief Het proces nam ean sensationele wending toen de president een brief van de kardinaal aan de Hon- gaarsa minister van Justitie voor las, waarin hij toegaf sdhuldig te zijn en verzocht de actie tegen hem te staken op voorwaarde dat hij tijdelijk zou aftreden als prins prl maat van Hongarije. Na voorlezing van de brief stond de kardinaal op om te verklaren, dat hij de brief zelf geschreven had en uit eigna vrije wil. Na schorsing van de zitting heeft de rechtbank het verzoek van kar dinaal Mlmdszenthy tot stopzetting van de gerechtelijke actie verwor pen. Een koud experiment Zoals gïmeld, zullen Britse oor logsschepen oefeningen houden in wateren van het Noordpoolgebied. Opde rapporten, welke naar aan leiding van deze oefeningen zuLen worden opgesteld, zal de Britse ad miraliteit haar planmen baseren voor alle gevechtscpierati.es, welke Jjil de toekomst eventueel in het Noordpool gebied zouden kunn-cfa plaats vtodai. Tot nu toe bezit de Britse admi raliteit weinig andere gegevens hieromtrent, dan hetgeen gebaseerd is op de harde ervaringen, welke tijdens de tweede wereldoorlog op gedaan werden bij de gevaarlijke vaart In convooien 'naar Mioermamsk. Practische tests Destijds kon er 6lechts weinig sp.dinate uitrusting besclutoaar wor den gesteld voor deze operaties in de waueren van het Noordpciotge- Died, doch thans wensen ide lei ders der Britse marine tevoren over jjiiiichlmgen 'te door de practijk pip- gudaine ervaxmg te beschikken op dat, indien er ooit wederom m poolgebieden zou worden gestreden, de schepen voor deze oiorifogvote- rung zo doelmatig mogelijk kunnen wonden ingericht. Vooir de eerste maai zullen thans kledingsstukken en technische installaties, speoia-a; vervaardigd voor gebruik In ide poolstreken worden goteetsl aan die èü&fsn. der practijk. Er dte.nt antwoord te worden ge- vond te.' op1 de volgende vragqn; AMERICANA V Austin (Texas) werd. een vrouw beroofd. Onmiddellijk verscheen de politie. Op de vraag of ze soms wist wie haar beroofd had, antwoordde ze: „Ja zeker, maar ik wil dat jul lie dat nou es uitvinden". In Texarltana (Arkansas) vroeg James W. Kimbrell echt scheiding van zijn 15-jarige vrouw, omdat ze „zich als een kind gedroeg." In San Juan Bautista (Ca- lifornië) vuurde Catrino M. Lugo voor de aardigheid vlak bij de Casa Maria Hal een 45- pistool in de lucht af. Binnen een fantastisch korte tijd werd hij gearresteerd. Hij had n.l. niet geweten dat juist op dat moment in de Casa Maria Hal een diner van politie-agenten plaatsvond(Time) Lillehammer heeft een ijsvliegveld Het Noorse stadje LLllehammei is gereed, vooir de massale ointvaiugs. van winteHouristen, 'die jaarlijks naar 'dit wiintersport-centrum stro men. Evenals vorig jaar is een grow, deel van het bevroren Mjosa-meei gereserveerd voor een vliegveld, waarop DC-3 toestellen met no.- maal landingsgestel op het ijs zul len landen. Het ijs heeft oip' het ogenblik een dikte van 40 tot 5b centimeter. Een vol beladen DC-ó kan lauden op een. ijsdlkte van Sfc cm. Het vliegveld wordt omzoomd door een ideaal Skiterreim. De Scandinavische luchtva-artmaat- sdhaip'pij vliegt naar Lillehammei vanuit Stockholm, Oslo- en Londen. Uit het vliegtuig kan men desge wenst meteen de ski's onderbladen. Malaria in Duitsland Blijkens een mededeling van he; N ader-Saksische departement van gezondheid komt a aai de Np and- Duitse kust in toenemende mate malaria voor, In ihet bijzonder aan de mondingen vam Wezer en El bi en in het moerasgebied van hel Eemsland. De malariamuggen zou den door uit de Sowjet-Unie terug gekeerde krij.gsgevangenen en dooi vluchtelingen uit Oost-Pruisen zijn overgebracht. In het totaal werden in 1948 190 personen door malaria aangetast. Prof. Kulicke uit Frankfort, een leerling vam Kooh, heeft op uitno. 'digimig vam de regering te Haininover een onderzoek van de broedplaatsen der malariamuggen ingesteld. Hoe moet er worden gehandeld, wacmeer de dekken van een vlieg- dekschip met ijs zijn overdekt, wan neer het scheepsgeschut en de tor pedo-I anoeer bu i zon bevriezen dn hoe moeten de opvarenden warm en -gezond worden gehouden iln temperaturen, diie zo laag zijn, dat hierdoor .een staat van verdoving teweeg wordt gebracht? Engeland en de Duitse krijgsgevangenen Engeland heeft naar aanleiding van de „beweringen van de Sowjet- Unie eja de satelliet-landen", offi cieel verklaard geen Duitse krijgs gevangenen waar ook ter wereld vast te houden. De Sowjet-Unie had verklaard, dat Engeland Arabieren had toegestaan in krijgsgevangen kampen in het Midden-Oosten Duit sers aan te werven voor de strijd tegen Israël en dat het zelf Duitsers ingelijfd had in de Britse strijd krachten in het Midden-Oosten, te gen de wil der Duitsers in. Deze beschuldigingen waren ge heel onwaar. Engeland had 543 Duitsers vrijwillig in het nabije Oos ten in dienst. Van hen waren 503 werkzaam in het burgerlijke bouw bedrijf in Cyrenaica en 40 deden werk op electrisch en mechanisch ge bied in de Kanaalzone. Engeland had op geen enkele manier toege staan, dat Duitsers dienst namen in de legers van Arabische staten of van Israël. Hieraan wordt toege voegd dat de Sowjet-Unie nog steeds niet geantwoord heeft op de Britse vraag, wanneer de Sowjet-Unie het internationale Rode Kruis een on derzoek toe v,ou staar; naar de lach ten over gevangenen, die naar ver klaard wordt, verhinderd worden naar huis terug te keren. Gedenkboek lijgerbrigade voor Koninklijke Familie Luitenant-kolonel A. F. J. Brum- mer en majoor-veldprediker A, M. Brouwer, hébben aan vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, chef van het militaire Huis van H.M. de Ko ningen, exemplaren van het dooi de manschappen der Tijgerbrigade samengestelde gedenkboek „Tussen sawah's en bergen" aangeboden. Deze exemplaren zijn bestemd voor H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Wilhel- mina. Vice-admiraal Rost van Ton ningen heeft namens de Koninklijke familie dank betuigd voor dit ge schenk. Exemplaren van het gedenkboek zullen ook worden aangeboden aan minister-president dr. W. Drees; aan Je minister van Overzeese Gebieds delen mr. E. M. J .A. Sassen; de minister van Oorlog en Marine a.i. mr. W. F. Schokking en de chef van Je 'generale staf, luitenant-generaal mr. H. J. Kruis. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: Helder vriesweer Voor het Noord-Westen van het land: droog weer met weinig be wolking. Zwakke en langs de kust tijdelijk matige Zuid-Westelijke wind. 's Nachts lichte vorst, behalve dicht bij de kust. In de middag tem peratuur enkele graden boven het vriespunt. Voor het Zuid-Oosten van het land: droog weer met weinig bewol king en weinig wind. 's Nachts ma tige vorst, in de middag tempera tuur iets boven het vriespunt. Straalvliegtuigen voor Nederland Er zijn acht nieuwe GLoster „Me teor" IV straalvliegtuigen afgeleverd aan -de Jachtvliegschoo; der Neder» .andse luchtstrijdkrachten, zo meldt „The Times". De toestellen werden gevlogen -door zes Nederlandse pi- joten en de Engelsen Rodney Dry- land en J. M. Gooksey, beiden test- piloot bij -de „Gloster Aircraft Cy". De jachtvliegtuigen vlogen recht streeks van het test-vliegveld der fabriek te Mo.reton Valence, Glou cestershire naar het vliegveld Twenthe. Een aantal „Metaor"-vliegtuigem werd reeds afgeleverd op grond van vroeger afgesloten orders. De acht nu in ons land gearriveerde machines van dit type zijn de eer ste acht. van een order van vier en twintig. Critiek op de mijnen in de Eerste Kamer Het is beschamend, zo zeggen eni ge leden van de Eerste Kamer in h^t voorlopig verslag over de be groting van de Staatsmijnen, dat in de economische omstandigheden waarin we thans verkeren, de per soonlijke prestatie van de mijnwer kers niet schijnt te kunnen worden opgevoerd en dat alles moet komen van verdere mechanisatie. Andere leden klagen erover, dat er zo erg veel administratieve ambtenaren bij de mijnen zijn. Deze leden maken er ook be zwaar tegen, dat er zoveel buiten landse arbeiders worden aangesteld. Het verloop onder die mensen is groot. In 1947 waren er 2560 Polen, nu nog maar 1290. Zij zijn trouwens ongeschoold. Het morele peil van het leven in de mijnstreek wordt voorts door hun aanwezigheid niet verhoogd. Nu zullen er weer, aldus deze le den, tweeduizend Italianen komen. Alleen aan vervoer enz. zullen zij twee ton kosten, voordat zij enig productief werk gaan leveren. Lie ver betere arbeidsvoorwaarden, zo dat er meer binnenlandse arbeiders aangetrokken worden, aldus deze leden. B|j de Kon. Hand- en TapijtknoperU „Kinheim" in Beverwijk heeft H.K.H. Prinses Wilhelmina opdracht gegeven tot het vervaardigen van een tapijt, dat een oppervlakte van 2X3 vierkante meter krijgt en bestemd is voor een der particuliere vertrekken van de Prinses. Volgens de klassieke Oosterse techniek worden de draden van verschillende kleur door vaardige vrouwenhanden samengeknoopt tot een Yoroghan-patroon. Per vierkante meter moeten 80.000 knopen worden gelegd, zodat het tapijt in totaal bijna een half millioen knopen zal bevatten. Over onge veer drie weken hoopt men het kleed te kunnen afleveren. - Twee van de vier meisjes, die reeds meer dan een half jaar aan het tapijt werken, aan de weefspoel. y

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1