Verschrikkelijk relaas van enkele Russische getuigen Hoogoplaaiende vlammen vlakbij de eeuwige ijsvelden Papaver's keus Het proces Kravchenko Kravchenko vertelde nog niet genoeg Na -de opening der zitting zet de ingenieur Kysilo- het getuigenis, dat hij reeds was begonnen, voort. t,Na door een Sowjet-Rechttenk veroordeeld te rijn", aldus Kysilo, wend ik in een lokaal van 12 bij 18 nieter gebracht, waarin ten tijde van de Tsaar 24 gevangenen werden opgesloten, maar ik kwam er ais dc 136ste. Om beurten drong een aantal gevangenen tegen de muren, cm do anderen te laten slapen. De plaatfe waarover 'wij beschikten was zo beperkt, dat wij ze met lucifers maten. Tijdens de drie maanden, die ik in die gevangenis doorbracht, heb ik gezien hoe vrouwen en kin deren op afschuwelijke wijze mis handeld werden. Zij lagen ml. op de grond en werden door Üe böwn- kers met de laarzen bewerkt. De getuige heeft het daarop over het transport, waarmede hij samen met zijn gevangenen werd vervoerd. In groepen van 30 40 werdeni zij in wagons gestopt. Voor en achter op de trein waren mitrail leurs opgesteld en een speciale in richting verhinderd© de gedepor teerden zich op de rails te laten val len, zo zij er in slaagden een gat te maken in de vloer. ,,Ik ben getuige geweest van een ware tragedie, zo verklaart Kysilo verder. Op de binnenplaats van de gevangenis heb ik, voor ons ver trek, gezien hoe de bewakers met geweld de kinderen ontrukten aan de vrouwen, die gedeporteerd w!eT- den". Kampen in de Oeral Kysilo geeft vervolgens een aan grijpende schildering van het kamp in de Noordelijke Oeral, waar hij, nauwelijks gekleed en de voeten met lappen omwonden, bij een tem peratuur van 40 graden geïnterneerd werd. ,,Ik ben gelukkig", verklaart ge tuige, dit alles in Frankrijk voor een vrije rechtbank te zeggen, opdat allen de waarheid omtrent de kam pen der N KjV.D. zullen vernemen". Uitbuiting der arbeiders ,,Er bestaat", aldus Kysolo' „in de Sow jet-Unie een gruwelijke uit buiting van alle arbeiders en het Sowjet;-systeem is gebaseerd op de honger, de agitatie en de terreuT. De leiders houden in de ene hand het brood, terwijl de andere de zweep omklemt". ..Kravchenko's boek stemt met de waarheid overeen, maar het is on volledig, omdat het gans Rusland niet omvat. Wij zonden iemand moe ten hehben, die alles zou kunnen beschrijven, wat zich ginds afspeelt" De volgende getuige is Yvan Krevsoen, een Oekrainse landbou wer, die nagenoeg hetzelfde ver haalt als de vorige getuige. Ook hij werd tot deportatie veroordeeld en maakte een lijdensweg door van de Oekraïne naaf Wladiwostok. Ge durende 10 jaar werkte bij aan de ontginning van het arctisch oerwoud om er de stad Magadan te bouwen. 8 jaar later werd hij in vrijheid gesteld en keerde huiswaarts. Thuis gekomen vond hij zijn hoeve ver laten, daar zijn vrouw tewerkge steld fras in een Kolchose. Oekrainse journalist Bij de heropening van de zitting verschijnt de Oekrainse journalist Silenko in de getuigenbank. „Ik was in 1940", zo 'zegt hij, .redactiesecre taris van het blad „Electrisdhe Energie". De hoofdredacteur zond mij naar de werkplaatsen om daar twee of drie namen van arbeiders op te tekenen1. Later dw'ong hij mij artikelen te schrijven, die ik met de naam dezer werklieden on dertekende en waarin ik het heer lijke leven in de Sowjet-Umie prees". Het is waar Een bejaarde vrouw, mevr. Ke- reoenova, die van 1901 tot 1946 in Rusland woonde, beschrijft haar le ven onder het Tsarenregiem en la ter onder het Sowjettoewind. Twee van haar zonen zijn Lp het Sowjet-Ieger gesneuveld. ,,Ik kan Kravchenko slechts prij zen. omdat hij de moed heeft gehad de verschrikkelijke Sowjet-democra- tie te ontvluchten", aldus zegt zij. De boeren, bij wie zij bis vroed vrouw in betrekking Wam, waren volgens haar nooit gelukkig on der het Tsarenregiem, „maar zij rijn het thans Inog veel minder". Terwijl zij naar het publiek iwfijst, roept getuige uit, „ik zeg tot al mijn kinderen, -tot alle Frapsen wat men u van het ijzeren gordijn vertelt is waarheid". Ziekenhuisstaking in Parijs Het personeel van zes Parijse zie kenhuizen is in staking gegaan zon der het resultaat af te wachten van het referendum over staking, dat onder 34.000 personen, die aan de staatsziekenhuizen verbonden zijn, wordt gehouden. Een gezamenlijk comité van de drie betrokken grote vakbonden deelde later mede, dat volgens de eerste uitslagen van het referendum 95 van het personeel, met inbe grip van verpleegsters, voor neer leggen van het werk gestemd had. Het personeel protesteert tegen „on bevredigende herindeling der lonen" Er is voorgesteld een staking van 48 uur te houden. De industrie in het Ruhrgebied Vertegenwoordigers van de Fran se regering hebben onderhandelin gen gevoerd met de regering van Noord-Rijnland-Westfalen over de toekomst van de Industrie in het Ruhr-gebied, zo deelde een Duitse woordvoerder van het ministerie vo-or economische zaken, dat aan Duitse zijde de besprekingen voer de, mede, Hij zelde echter niet, of de besprekingen werden gevoerd met medeweten ven de Britse en Amerikaanse autoriteiten, die op het ogenblik met Franse vertegenwoor digers te Berlijn besprekingen voe ren over het contróle-apparaat der drie mogendheden voor steenkool en staal. Volgens de Duitse mededeling hebben de besprekingen betrek king gehad op de toekomst van de Duitse industrie-concerns, een ge meenschappelijke regeling van pro ductie en verkoop, benoeming van trustees on het meer algemene vroagstuk van een gemeenschappe lijke Europese politiek voor kolen en staal. De Duitse woordvoerder voegde aan zijn mededelingen nog toe ,,wij hadden de Indruk, dat de Fransen begrip toonden voor het Duits# standpunt". Brits-Frans- Amerik. manoeuvres Op een conferentie van militaire vertegenwoordigers te Heidelberg zijn plannen ontworpen, voor ge menlijae manoeuvres van de Ame rikaanse, Britse eai Franse bezet tingstroepen in Duitsland. De voor stellen zulien aan de legeroomman- danten in de drie zones ter goed keuring worden voorgelegd. Partij conferentie te Moskou Te Moskou is, in besloten zitting, '©en gezamenlijke conferentie begon- oen van de communistische partij- organisaties in de stad Mojsko.u en het omliggentd district. De confe rentie „gaat de successen na, die in id© negen jaren sedert de laatste partijconferentie behaald zijn"# al dus werd verklaard. Het is een van de serie partijcon ferenties öq congressen, welke in Ifaet nieuwe jaar in alle republieken van de Sowjet-Unie begonjnen zijn en waarop rapporten worden uit gebracht over de activiteit iin» het verleden qn besluiten worden ge- nomen omtrent het werk jia de toe komst. Drie Poolse parlementsleden verdwenen Drie parlementsleden, loud-mede- werkers van de oppositieleider Mi- kalajczyk, leider van de Poolse boe renpartij1, zij,n sedert een maamjd met hun gezin verdwenen. Het rijn Banczik, oud-ondervoorzitter van de Poolse Boerenpartij, Nojcik, alge meen secretaris van deze partij en Frans Wojcicki, secretaris van de parlementsfractie van- de boeren partij. Sedert de vlucht van Mi ko la jezyk, in October 1947, hebben de ze drie leden van de boerenpartij practisoh niet meer deelgenomen aan de werkzaamheden van het parle ment. Deskundigen Internationaal gerechtshof op Schiphol Dinsdagmiddag omstreeks half 4 arriveerde op het vliegveld Schiphol het speciale K.L.M.-vliegtuig, de Dakota P.H.-T.C.H., met de deskun digen van het Internationale Hof van justitie. De delegatie heeft in Albanië 'n onderzoek ingesteld naar aanleiding van de „Straat Korfoe' affaire. De heren gaven te kennen, dat zij een goede reis hebben gehad en dat zij in Albanië alle gewenste me dewerking ontvingen in het belang van het onderzoek. Thans zullen de deskundigen het rapport opstellen en voorleggen aan het Internationale Hof. Vermoede lijk zal, naar een der heren mede deelde, de zaak over 14 2 maanden werden afgewikkeld. Amerikaans pastoor in de Sowjet-Unle Antoine Laberge, van Amerikaan se nationaliteit en onder-pastoor van de kerk van Saint-Louia dea Fran cais te Moskou, is in de Verenigde Staten aangekomen, waar hij enke le weken vacantie zal doorbrengen. Aan de journalisten die hem on dervroegen over de houding der Sowjets ten opzichte van do inter nationale toestand, antwoordde La- berge, dat de Russen kaline mensen zijn. Na er te hebben op gewezen, dat hij door de Sowjet-Russische autoriteiten nooit werd gehinderd in de uitoefening van. zijn, ambt verklaarde de priester, dat hu steeds de vergunning heeft gekregen om rich te begeven waar hij wilde. Onweltige handel lussen Oost- en West-Duitsland Het met Sowjet-Russische toe stemming werkende Duitse nieuws agentschap A.D.N., heeft heden ge meld, dat de leider van de „Volks- tabakmaatschappij" te Dresden, in de Sowjet-Russische zone van Duits land en de drie vooraanstaande em- ployé's van de maatschappij zijn ge arresteerd wegens het bedrijven van „uitgebreide economische misdrij ven", waaronder het op onwettige wijze zaken doen met een combi natie van tabaksmaatschappijen in W est-Duitsland. tir.ii.ii» Sanapirin verkort de ziekte dagen. Tabletten 40 ea 73 ct. Hoe staat het op IJsland? Drievijfde van het eliand is onbewoonbaar In het uiterste Noorden van de Atlantische Oceaan bijna binnen de Poolcirkel, ligt IJsland. Een corres pondent van het Franse blad „La Tribune des Nations" heeft een be zoek aan het eiland gebracht en ver telt het volgende: 130.000 mensen wonen hier vier dagen varen van het vasteland van Europa. De grond van IJsland is voor absoluut onbewoonbaar, maar er zyn veel meren en warme bronnen. Schepen die langs de Zuid kust varen, zien hoe de vulkaan de Hekla, vlammen uitbraakt vlakbij de eeuwige ijsvelden. Het klimaat is er zeer eigenaardig, het vriest er af en toe 's zomers, maar er zijn da gen in de winter dat de temperatuur er hoger is dan in Parijs. Het regent er dikwijls en het motregent nog ,De Willem Ruys" krijgt een nieuwe schroef De „Willem Ruys" heeft voorlopig zijn nieuwe schroef gekregen, de „beruchte", zoals men het uitdrukte, want deze monsterschroef van de firma Lips uit Drunen heeft, zoals men weet, bij het vervoer door Bra bant en over de Moerdijk, door haar vele wederwaardigheden historie gemaakt. Eerst moet de schroef nu in haar werking worden gecontroleerd. Hoe veel wrijving zij veroorzaakt kan echter alleen „los van het schip" na gegaan worden en daarom zal ze er na de proefnemingen weer worden afgehaald. Ze wordt eventueel later definitief bevestigd. Inmiddels is men bij de Rotterdamse Droogdok- Maatschappij begonnen de öude schroef, die een paar flinke deuken bleek te hebben, te herstellen. Nu de kiel van de „Willem Ruys" eenmaal droog staat, wordt tevens van de gelegenheid gebruik gemaakt de bodem af te bikken en een verfje te geven. In verband met deze reparatie is het vertrek van het schip verscho ven van Zondag a.s. op Dinsdag 8 Februari. Heden (Donderdag) wordt het vlaggeschip aan de Lloydkade terug verwacht Nieuwe brandbestrijdings- methoden Amerikaanse bramidweërslpecialis- ten ihebbeu een nieuwe klieding ge vonden'voor hen, die bet vuur moe ten' bestrijden. Die kleding 'bestaat uit een katoenen pak dat bedekt is met bladalumininm. Door het re flecterend vermogen van ahunitnihiirn wordt de warmte voor een belang rijk deel teruggekaatst, zodat de manschappen gemakkelijk Icunpen werken. Een uitrusting weegt, com pleet met helm, slechts 4 iklillo. Voor al ibij de bestrijding van benzine- 'brandemi is gebleken, dat deze uit rusting beter voldoet dan de tot nu toe gebruikte asbestpakken. Droeve vondst Inzittenden van een auto van het Roda Kruis uit Rotterdam, die een patiënt naar Endegeest hadden ge bracht, vonden op de terugweg tc Oegstgeest de twintig-jarige hof meester van het Marine-radiostation P. J» Jj. G., op de weg liggen. De jongeman, die waarschijnlijk door een aanrijding ernstig was gewond werd naar «een ziekenhuis gebracht Bij aankomst bleek hij reeds te rijn overleden. Toen de auto weer op weg ging naar Rotterdam, vond mein da vijf >en zestig-jarige vrouw P. R- uit Warmond, die te Leidiem uiiit 'de tram was gestapt en door een auto was aangereden. Ook zij is naar ©en ziekenhuis vervoerd. Voor de 22e keer voor de rechtbank Negen jaar luidde de eis tegen de 49-jarige arbeider J. J. die voor de Maastrichtse rechtbank verscheen wegens het dodelijk verwonden vam een andere arbeider. Toen H. na zijn een en twintigste veroordeling uit de gevangenis kwam, trof hij in e>en cSfé zijn vrouw aan in gezel schap van ©en ander. Hij gimig met. rijn medeminnaar maar buiten en daar ontstond een twist, waarbij J. rijn tegenstander zodanig m«t ©on mes stak, dat de man de vol- gend« dag tan di« gevolgen over- in een kolom de wereld om Te Rome is voor het eerst in deze winter sneeuw' gevallen. Een commissie van deskundigen yam de WereldgezJondheidsorgainisa- „ie heeft een onderzoek geëist naar .iet buitengewoon grote verbruik van heroïne in Finland en Italië. Te Sao Paulo zij'n twee Ita liaanse vliegers in een eenmotorige jeiidekker aangekomen, die de At- antische oceaan hebben overgesto ken. Zij ikomen geld verzamelen /oor in de oorlog gewonde Itali- lanse kinderen. Duizenden begroet- een hen. De ,,Panameric!an World Air ways" heeft twintig „stratosfeer- ;ruisers" besteld. De eerste is Maan dag afgeleverd. Het zijn dubbeldek kers en zij kunnen 75 passagiers aan boord nemen. De eerste passagiers- duchten zullen eind Maart tussen de Westkust van Afrika en Hono- oeloe beginnen. Een Spaans openbaar militair gerechtshof heeft over 24 personen evanigenisstraffen uitgesproken, va derend van een tot negen jaar. de beklaagden worden ervan be schuldigd bestuursleden of provin- dal e afgevaardigden te zijtn van een '•erboden socialistische partij'. Een Britse 'diplomatieke waarnemer vvobnde de Zitting 'bij. Een commissie van het Jtali- Tanse ministerie vam financiën heeft een plan goedgekeurd voor het bou wen van woongelegenheid voor om- Te veer 1.200j000 pelgrims, 'die in 1950, dat idloor de Roomskatholieken ils heilig jaar wordt gevi'erd, in Italië worden verwacht. Later zul- 'en 'deze woongelegenhedem in We ringen voor tehuisloze Italiaanse families verb'ouwd Worden. Te Londen hebben 100 werk sters met ragebollen en stoflappen een optocht gehouden achter drie Schotse pijpers aam. Zij eisen loons verhoging. De president van Zuid-Korea, Syngmam Rhee, heeft kolonel Limb \ot minister van buitenlandse zaken benoemd. Limb was vroeger hoofd '•■ran de Koreaanse commissie in Was hington. Het Britse Lagerhuis heeft een wetsontwerp aanvaard, volgens hetwelk 1.600 km. aan nieuwe auto wegen Zuilen Worden aangelegd. De kosten zullen anderhalf milliard gul den' bedragen'. vaker. De wisselingen van de warme golfstroom en de voortdurende koude die uit de Poolstreek komt, verklaren deze temperatuurverschil len. Op een ochtend in Augustus kan het gebeuren dat de boeren tot de ontdekking komen dat des nachts hun aardappelplanten bevroren zijn. Woningnood In Reykjavik, de hoofdstad, heerst woningnood. De huren zijn hoog, ge middeld 1000 kronen per maand. De havenarbeiders b.v. verdienen maar 2000 kronen per maand. Al deze moeilijkheden worden tot uitdruk king gebracht in het Althing, het IJslandse parlement, dat het oudste ter wereld is en reeds in het jaar 930 werd gevormd. Merkwaardig is het feit, dat het Hitlerisme opgang gemaakt heeft in de reactionnaire kringen op IJsland. De IJslandse studenten die in Kopenhagen stu deerden, werd tijdens de oorlog toe gestaan naar hun eiland terug te ke ren. Hitier koesterde in die tijd de hoop nog eens gebruik te kunnen maken van de daar voor hem heer sende gunstige stemming. Thans oefent de radicale partij grote invloed uit op hot politieke leven. De party bestaat voor het grootste gedeelte uit boeren, die op IJsland, zoals in geheel Scandinavië, een belangrijke rol spelen. Het parlement bestaat uit 52 af gevaardigden, waarvan 13 radicalen. De conservatieven hebben 20 afge vaardigden, de socialisten 9 en de communisten 10. De verkiezings campagnes zijn altijd zeer levendig. Hoewel op IJsland het fascisme, het Amerikanisme en het communisme hun invloeden doen gelden, heeft het land tengevolge van zijn afzon dering toch een geheel eigen karak ter. Het grootste gedeelte van de bevolking is nooit van het eiland af geweest. Ondanks de gastvrijheid die er heerst, zullen bovendien niet veel vreemdelingen kunnen wennen aan het vreemde grillige klimaat op dit eenzame plekje, dat ten prooi ligt aan de winden uit de Poolstreek, aldus het Franse blad. „Willem Barendsz" boekt hoogste weekcijfer Tot 23 Januari had de „Willem Barendsz" geproduceerd 41.685 bar rels (6947 ton) traan, tegen 24.795 barrels (4133 ton) in de overeen komstige periode van het vorig jaar. De productie van spermolie is met 639 ton ongewijzigd gebleven. De prijs van de spermolie, die vorig jaar hoger was dan die voor traan, is thans lager dan de traanprijs. Tot 16 Januari had de „Willem Ba rendsz" geproduceerd 31.448 barrels (5241 ton) traan. Gedurende een week is dus 10.237 barrels (1706 ton) traan geproduceerd, hetgeen het hoogste tot nu toe behaalde week cijfer is. Michael, ex-koning van Roemenië, heeft in <de nabijheid van Lausanne een villa gehuurd, om aldaar met Zijin vrouw te wonen. De executie van de tot de strop veroordeelde Tsje:hoslowaakse ge neraal Pika is uitgesteld in afwach ting van het beroep, dat hij aan getekend heeft. RADIOPROGRAMMA Vrijdag) '4 Februari. HILVERSUM 1. 801 M. 7 nieuws; 7.1B gymn.; 7.30 gram.; 7.45 gebed en kalender; 8 nieuws; A. 8.15 pluk ido dag; 9 gram.; 9.35 schoolradio; 10.05 gram.11 de Zon nebloem; 11.40 schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 sopraan en pianaj 12.80 land- en tuinbouw; 12.33 Pro menade-orkest; 12.55 Zonnewijzer;' I nieuws; 1.25 vervolg Promenade- orkest; 1.50 op de korrel; 2 D©m- stadkwartot; 2.40 gram.; 3 operar platen; 4 de Zonnebloemi 5 n» schooltijd; 5.15 planoduo; 5.45 wa/t het buitenland leest; 6 Metropole orkest; 6.30 voor 'de strijdkrachtenj 7 nieuws; 7.15 klankbeeld; 7.30 Benelux; 7.45 concertorgel; 8nieuws 8.05 de gewone man; 8.12 amuse- mentsorkest en solist; 8.40 Bijbels luisterspel; 9.30 radio philharmo nisch orkest en solist; 10.40 ac tualiteiten; 10.50 gebed en kalender II nieuws; 11.15—12 populaire gram. HILVERSUM II. 415, 245 ©n 1875 M. 7 nieuws; 7.15 gram.",' 8 nieuws; '8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 8.50voor de vrouwf; 9 gram.; 9.30 waterstan den; 9.35 gram.; 10 morgenwijding; 10.20 Luxemburgse gram.; 10 30 voor de vrouw; 10.45 Schubert-program- "■a: 11.05 voordracht; 11.25 orkest •Ja-i Vogel en solist; 12 de kwintet- spelers; 12.30 land- en tuinbouw 1233 sportproglnose; 12.45 gram.;' 1 nieuws; 1.15 mededelingen; of gram.; 1.20 lunchmuziek; 1.50 gram.; 2 kookpraatje; 2.20 gram.; 3 ge dijen; 3.20 gram.; 4 kamerorkest; 4 30 tussen twaalf en zestien; 5 concertorgel en solist; 5.20 wij en de muziek; 6nieuws; 6.15felicitaties 6.45 Silvestrikwartet; 7 denk om de bocht; 7.15 causerie; 7.30 lezing; 7.50 tien voor acht; 8 nieuws; 8.05 alt en piano; 8.30 cursus; 8.55 boek bespreking; 9 verzoekplaten; 9.30 hoorspel; 10 buitenlands weekover zicht; 10.15 gram.; 10 40 vandaag; 10 45 avondwijding; 11 nieuws; 11.15 causerie over het huwelijk; 11.15—12 gram. IJ-tunnel-plannen gereed In de gehouden vergadering van de Amsterdamse gemeenteraad ter behandeling van de begroting 1949, >- deelde de wethouder voor Openbare Werken, mr. J. van der Velde, mede, dat een plan voor de bouw van IJ- tunnels gereed ligt en binnenkort zal worden gepubliceerd. B. en W. achtten het echter niet verantwoord eerder aan de uitvoe ring van het plan te beginnen, dan op het tijdstip waarop vaststaat, dat althans de eerste van de drie in het project opgenomen tunnels zonder stagnatie kan worden voltooid. Vitaminen, Ijzer en eiwit voor de jeugd Ruim 'n maand geleden werden in Rotterdam-Zuid vele schoolkinderen ziek door het gebruik van speciale door de gemeente verstrekte melk. Er is toen een geneeskundig onder zoek bevolen en dit heeft uitgewe zen, dat de melkpoeder, waaruit de melk was bereid, koortsverwekken- de stoffen bevatte. Men is sinds het ziekteverschijnsel met het geven van deze melk opgehouden, maar is nu eveneens van gemeentewege voornemens biscuits te gaan ver strekken, waarin vitaminen en ijzer zijn verwerkt, alsmede per dag 33 gram eiwithoudende magere kaas. 4 Febr. Zon op 8.18, onder 17.31. Maan op 10.26, onder Eerste Kwartier 6 Februari FEUILLETON 24 „Zie zo. daar sta ik weer!" hijgde zij. „Waar zou Crosly zijn?" Dit scheen Geoff in het minst niet te interesseren. Hij nam zijn paard bij de teugel en hield haar goed in het oog, terwijl zij naar het hekje liep en daar ging zitten. „Weer wat bekomen?" vroeg hij, na een lange pauze. „O ja!" Intussen zat ze met veel leedwezen haar met slijk bespat rij kleed te bekijken. „Het spijt mij alleen voor Miss Higgins." „Wat heeft die er nu mee te ma ken?" „Nu, tante zal zeggen, dat zij wist dat ik aan de jacht wilde deelnemen en dat zij dit had moeten beletten SM jr voor- Miss Higgins, die mij orH zou kunnen afhouden van iets wat ik mij eenmaal voorgenomen had! O, je weet niet Geoff, hoeveel dingen ik toch al nalaat, alleen om dat ik bang ben dat het arme schep sel er anders de schuld van zou krijgen. Zelfs zo'n onbeduidend iets als het paard van een vriend te be rijden!" „Héél onbeduidendMaar toch had het je het leven kunnen kosten." „En dit zou jou dan weer ten goede zijn gekomen, Geoff!" Hij zei hier niets op, maar ze zag dat het hem hoogst onaangenaam aandeed, dus haastte ze zich er bij te voegen: „Och, ik kan soms zo onbedacht wat zeggen. Ja bent toch niet boos, hoop lk?" ,Boos?Wel neen! Maar je moet nooit weer zo iets zeggen! Dat komt, je weet nietmisschien zal je het ook nooit begrijpen, dat ik" Ineens viel htf zichzelve in de rede, want daar hoorden ze een paard naderbij draven en even later sprong Fulke uit het zadel en trad doodsbleek naderbij, met de ver zuchting: „O, als U eens wist, wat ik uit gestaan heb! Nog begrijp ik, op m'n erewoord, niet, hoe het gebeurd is; de Hemel zij dank, dan is het dus weer in orde." Geoff zei heel weinig, terwijl La dy Papaver het ongeval beschreef; maar toen Fulke later met zijn zus ter naar huis reed, was hij niet in een opgewekte stemming en klaag de somber: „Niet voor niets beweren ze: „Stille wateren hebben diepe gron den." Een ongeluk kan altijd voor komen! Zij had toch de nieuwste vei ligheidsstijgbeugel en, licht als een veer als ze is, kan ze ook niet hard zijn neergekomen. Maar daèr kan je wel van opaan, dat ik Lady Sea- combe nooit meer op de jacht be geleiden zal! Dat moet de hoog-adel- lijke Geoff, graaf van Deerishe, dan maar doen!" Gwen Crosly was aanmerkelijk ouder dan haar broer, vandaar dat ze hem dan ook de moederlijke ver maning gaf: „Je bent en je blijft een onbezon nen ventje, Fulke! Verbeeld je, dat ze nu eens op het hek gesmakt was en dat jij dit dan aan Lady Esther had moeten mededelen? Als er nu in hat gahaal gaan gepraat ovar komt, dan heb je dit aan Lord Dee rishe te danken!" Toch voelde hij zich allerminst dankbaar gestemd jegens Geoff, maar vond de manier waarop die tegenover hem was opgetreden, op z'n zachtst gezegd: aanmatigend! Intussen was de oude koetsier van Lady Esther weer met Benda aange komen en met een gevoel van grote veiligheid reed Papaver naast Ge off. Toch voelde zij zich gedrukt door het bewustzijn, dat zy en Fulke zich hadden gedragen als een paar onbezonnen kinderen en hoe weinig geschikt gezelschap was zij dus eigenlijk voor die hoogst-ernstige man aan haar zijde. Ineens keek hij naar haar en V vroeg weer met die vriendelijke glimlach: „Wel kleintje, wat is er? Ik was al bang dat je je tong verloren had?" HOOFDSTUK XI „Niks daarvan! zoals ouwe Joe thuis zou zeggen", antwoordde zij luchtig. En toen ineens weer op veel ernstiger toon: „Geoff, ik begin in te zien, dat ik veel te jong ben voor mijn leeftijd en vreselijk ten achteren!" „Een geweldige ontdekking! En nu dacht je, dat jagen misschien een geschikt geneesmiddel zou zijn voor zo'n vreemde kwaal? Maar wat lijk je toch op je vader, kind!" „Dat heb je van het begin af al gezegd. Nu, Lord Mordray beweerde dat ik een zakuitgave van vader was." (Wordt yarvolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2