DE ZIERIKZEESCHE COURANT Noorwegen geeft antwoord op de Russische nota hen persoonlijk vredesgezant naar het Communistisch Hoofdkwartier De komende interim-regeling voor West-Indië Koning Leopold van België zal geen afstand van de troon doen DONDERDAG J FSmUAW 1*49 No. 10119 109e Jaargang ZIKRimraflESNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈN PrIJ» per 3"mnd. bij vooruitbetaling i 3.51, p. w. 27 ct. Lom* nummer» 10 ct Vertchljnt leder» werkdag Advertontloprij» 13 ct. per mm Succetje» (me* 15 mm.) minimum 11,- p. stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE. Lang» Nobelstraat A 171, Zlerikza», Postbus nr. t, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lokenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee. Het land moet uitzien naar regionale veiligheid Noorwegen heeft een antwoord verzonden op de Russische nota, waar- In om verduidelijking van het Noorse standpunt ten aanzien van een Noord-Atlantisch pact werd verzocht, zo verneemt Reuter uit parlemen taire bron te Oslo. Naar gemeld werd, was het antwoord „krachtig van toon". Het Noorse antwoord werd overhandigd aan de Sowjet-ambassadeur te Oslo, Afanasief, toen deze een bezoek bracht aan de Noorse minister van Buitenlandse Zaken, Lange. Hierin wordt gezegd, dat het oen „na tuurlijke zaak is voor Noorwegen, als zeevarende mogendheid, die aan de Atlantische Oceaan ligt", de voorwaarden te onderzoeken tot een mogelijke deelneming aan een Atlantisch pact. De inota die, aldus Reuter, in ver- zoemende termen is gesteld,, ver klaart de gelegenheid toe te jui chen, dat Noorwegen zijn opvat tingen over de Veiligheidsproble men. aain da Sow jet-regering kaïn mededelen. Noorwegen had gehoopt, dat de V.N. sterk genoeg zouden zijn vrede en veiligheid te verzeke- keren.. Deze hoop was echter niet vervuld. Noorwegen moest daarom naar regionale veiligheid uitzien iin het kader der V.N. Aangezien de jongste Scandina vische besprekingen mislukt waren was het voor Noorwegen nodig ge worden de voorwaarden te onder zoeken tot het deelnemen aa/n aein regionaal veiligheidssysteem waar aan aan de Atlantische oceaan gele gen landen deelnemen. INDONESISCHE TOEKOMST Nederland ea feitelijk de gehele wereld leeft in afwachting, "wat er met Indonesië gaat gebeuren, 'nu Ide Veiligheidsraad de resolutie heeft aangenomen, waarin eisen zijn vervat die de Nederlandse regering moeilijk zal kunnen Ignoreren. Deze resolutie, geïnspireerd doioir Ame rika en verzwaard door de beslui ten tea voorstellen op- de conferen tie van New Delhi, maakt opnieuw ernstig overleg t.a.v. de te volgen (p.ohtieke gedragslijn noodzakelijk. Een der eerste vragen die naar' vo ren kpmt is, hoe ophieuw contact zal opgenomen moeten wonden met de Republiek. Zelfs of dit zal gebeuren is nog een open vraag, want men mag niet vergeten, dat Nederland zelfstandig en welover wogen het contact met de Repu bliek,' althans met de toenmalige leiders van de Republiek heeft ver broken. Opnieuw met deze trouwe loze mensen rond een en dezelfde tafel plaats te nemen, vergt de nodige zelfoverwinning en kan moei lijk in .overeenstemming worden ge- bpadht met de wetten der poli tieks logica. De Nederlandse verte genwoordiger ü(p de Veiligheidsraad heeft trouwens over de evehtuiele Opvolging door Nederland: van de in de resolutie gestelde eisön reeds medegedeeld, 'dat zulks slechts kan geschieden in afhankelijkheid van da Nederlandse verantwoordelijk- heid. Deze verantwoordelijkheid staat dus bij de beoordeling va/n de kwes tie en bij het nader vaststellen valn da ta varen koers vooroip em dat ia een geruststelling voor allen, die diet Nederlandse leger overzee on der zijn bescherming heeft geno men. Terugtrekking van de trospeja is niet geëist, maar een volledig hers Lal van de Republikeinse macht, in de zin van voor de zuiverings actie, geeft weinig waarborgen iv,oor voldoende veiligheid in dp naaste en verdere toekomst. Inmid- jdels beraadslaagt, 'de regering im een volkomen rustige sfeer pver hetgeen zij meent te zullen moetejn idoan, im antwoord <ojp. het dirijvewf van da Veiligheidsraad, die helaas voor de wekelijWiieid geen oog ge had heeft. Bij de behandeling van de Memorie van Antwoord op de Begroting van Overzaese gebieds delen, heeft de regering de hoqp uitgesproken, dat er op korte ter mijn licht zal komen in de kwestie van de Republikeinse personen, die eventueel bereid zijn om tot over leg te komen met Nederland en die federalisten. Dat overleg zal moe- tan plaats vinden, wil er enigszins sprake zijn van een opvolging van da in de resolutie van de Veilig heidsraad neergelegde eisen. Gelat Ojpi de inkleding van deze gouver nementele mededeling, schijnt het echter dat de vroegere prominen ten in de Republiek niet meer aan boid zullen komen. Zij hebben zich zat gedronken aan de politieke wijln, dia zij zalf en helaas ook de wereld heeft Ingeschonken. Zij zul len zeker nLet bereid zijn met Ne derland samein te werken om een bevredigend© oplossing van de moeilijkheden tie zoeken. Er zijn dus veie factoren, die de Indionesischo kwestia nog zeer .gecompliceerd houden. Wij staan tegenover oen wereld, die zelfs de beste Neder landse bedoelingen verkeerd wil uit leggen, terwijl 'do moeilijkheden In Indonesië zelf het uiterste aan doorzettingsvermogen, en vastbera denheid vergen. De kalme waardig heid waarmede db regering tot nu toe Ide moeilijkheden het hoofd/ heeft weton te bieden, geeft echter wel «nige ihocxp voor de toekomst. Wie vasthoudt aan een eerlijk" ba gimsel en niet terugschrikt voor de koneekiventiés zal op de duur de lauwerpalm weg dragen, al zal hij «r niet op mogen rusten. Geen agressieve politiek Do Sowjet-Unie wordt verzacht to waarderen, dat Noorwegen nooii deel zou nemen aan .een agressieve politiek ■ea nooit zou toestaan, -dat Noors gebiedvoor oen dergelijke politiek gebruikt zou worden. Ia de nota wordt ide verzekering gegeven, dat Noorwegen nooit eeui overeenkomst zou aangaan volgen, welke het verplicht zou worden rai- 'litaire bases open te stellen aan buitenlandse strijdkrachten. Genoemde regionale overeenkom sten zijia volgens de Nojorsd rege ring geheel in overeenstemming met het doel van net Handvest der VN. .agressie te» voorkomen, zo vervolgt de nota. Hierin worden dergelijke regionale overeenkomsten tea* ver hoging der velllghhsi'd nagestreefd. De Noorse regering zal nooit een overeenkomst sluiten volgens welke zij veijptóht zal worden militaire bases open te stellen voor bulten- laodsö strijdkrachten, zolang Noor wegen: niet aangevallen wordt of blootgesteld aan bedreiging met oen aanval. „Noorwegen .en Rusland hebban sfoiids onheuglijke tijden zij aap zij vreedzaam als 'buren geleefd en és Noorse regering is ervan overtuigd, datJ de Sowjet-regerimig oip' de hoog te is van de ongebroken traditie van .ons land, te werken voor de vrede en vriendschappelijke betrek- klingen te onderhouden met alle vredelievende landen", zo besluit de nota. Verklaring van Soloelis Sofoelis, ide 88-jarige Griekse mw- uilsi<er-prestiont, itieen het nieuw© Kabinet aan het parlement voorge steld. Hij verkiuaro-e, dat ide strijiu tegen de ppstandolingein ^tot .dj. noogste graad' zou women geïnten siveerd. De betrekkingen met de uiaburstaten waren door de .„open lijke huipverlening van commujfiis- Lisüh'ö .organisaties vergiftigd'', ai- dus Sofoeiis, doch Griekenland was niettemin bereid de vriendschappe lijke betrekkingen te herstehen wan neer de naburen bewezen, dat zij üriekeniamds souveieine rechten op eigen grondgecved. respecteerden. Sofoeiis verklaarde verder, dat ^de vriendschap, tussen Grieken land ■en. Turkije door de wederzijdse ainaiikialijkheid ten aanzien van hun .lot tot een fundamentele factor van •de politiek iin het Oostelijk Middel- landse-Zeegebied is gemaakt". Er j bestonden geep gesiohillen maer tussan Griekenland en Italië na de ondertekening van het ver drag van San Rem.o van Novem ber jl. Naar'WiJ vernemen, heeft mi nister van Schaik op zijn reis na. r Suriname en de Neder landse Antillen, met vele auto riteiten en met vertegenwoordi gers van politieke partijen en andere groeperingen, overleg ge pleegd over een spoedig in te dienen ontwerp van een inte rim-regeling voor Suriname en de Nederlandse Antillen. Aangezien het voornaamste doel van de interim-regeling is. toeken ning van de autonomie, welke aan deze gebiedsdelen in uitzicht is ge steld. is het begrijpelijk, dat de strek king vrijwel algemeen instemming vond. Het overleg is van groot nut gebleken, omdat de vraagstukken tot in details besproken konden wor den en opheldering gegeven kon worden ten aanzien van verschil lende punten, waaromtrent misver stand dreigde te ontstaan. West-Indië wacht op Oost-Indië Met name bleek verduidelijking gewenst, waarom een interim-rege ling nodig is, n.l. omdat verwezen lijking van de nieuwe rechtsorde krachtens art. 211 der Grondwet, eerst tot stand zal kunnen komen tegelijk met de eindregeling van de verhouding tot Indonesië. Omdat de datum daarvan niet bij benadering is vast te stellen, nam de regering het initiatief tot een spoedige indie ning van een interim-regeling, inge volge art. 210 der Grondwet. De omstandigheid, dat in de eerst volgende maanden in de Nederl. Antillen en in Suriname verkiezin gen zullen gehouden worden voor DB STRIJD IN CHINA Onderhandelingen op basis van gelijkheid Lee Ming Yang, lid van de con trolerende Joean, de hoogste in stantie van de Chinese regering voor supervisie, is als persoon lijk vredesgezant van president Li Tsoeng Jen, voor een geheime reis over het grote kanaal door het communistische gebied in de provincie Kiangsoe, naar het communistisch hoofdkwartier te Hwaiiyin vertrokken. Volgens uit Tsjiukiang ontvangen bericiiieli zal ihij trachten de com munisten te overreden het gebied Nanking—Sjanghai niet aan te val len, daar de regering haar .pogin- geni tot vredesond,erhanideii|n,Sen te komen vermeerdert. Generaal Lo Tsjwang To, van de garnizoenstaf te Nankjnig, heeft te genover verslaggevers verklaard, dat die regering wenst te onderhan delen over een. v-Tede vo>or gdheel China -cup basis van gelijkheid en niet over «en regionale vrede voor Naaking alleen. Om haar oprecht heid te tonen, aldus ,die generaal, heeft de regering haar troepen op de laatste verdedigingslinie terugge trokken. Zij zal de strijd aanbinden, indieni de communisten weer op trekken. De strijd gaat verder Kanonneerboten van de Chinese regering hebban het vuur geopend op communistische schepen op 'de Jangtse rivier ten Noordwesten van Sjanghai. Twee communistische schepen werden tot zinken gebracht, aldus regerlngsbariühten. Volgens de laatste berichten trek ken do communisten terug uit It- sjeng, 50 km ten Oosten van Nan king op de Noordelijke rivieroever, n,adat de regeringsvloöt die stad ge bombardeerd had. In Jangtsjou zouden de commu nisten een lijst' van plaatselijke 'oor logsmisdadigers hebben gepubli ceerd en zouden gemeenteraadsle den, die niet gevlucht waren, ge arresteerd en geldspeculanten dood geschoten zljln. In Sjanghai doen plotseling ge- ruchten de ronde, dat Tsjang Kal Sjek zal terugkeren. Ofschoon on bevestigd, hebben, deze geruchten een nieuwe scherpe daling vf.n de gouden Joeap op de markt ver oorzaakt. Geen sancties tegen Nederland Do ,,New York Times" van Dins dag bevatte een bericht uit Lonaen van Benjamin WeLes, waarin deze uit goede bron het volgenae meldt De ministers van 'buitenlandse za ken der vijf Westelijke mogend heden, die vorige week te Londe/n bijeen zijn geweest, zijn na afioop der besprekingen oinderhanids over eengekomen, om zich te verzetten tegen enig voorstel, om in ver band met ide Indonesische kwestie tegen Nederland sancties te nemen. Dit 'besluit zou zijn genomen tijdens een geheime bijeenkomst op Zater dagmorgen, welke alleen door de ministers van 'buitenlandse zaken en hun onmiddellijke adviseurs werd bijgewoond. Naar verluidt, zouden zij voorlopig een afwachtende hou ding aannemen en zien, hoe de toestand met betrekking tot Indo nesië zich ontwikkelt. Zo.u in een later stadium de kwes tie van het toepassen van sancties acuut worden, dan zouden zij on middellijk wederom 'bijeenkomen om daarover opnieuw overleg te plegen. Naar verluidt, zijn zij leder voor zich sterk tegen het toepassen van sancties, niet alleen omdat naar hun mening sancties iniet uitvoer baar zonden zijn, doch ook, omdat men van mening is, dat door het toepassen van deze sancties de Westerse Unie en het Atlantische pact in gevaar zouden worden ge bracht. De Israëlische regering heeft be sloten het militaire gouverneurschap van Jeruzalem te beëindigen, aldus is officieel medegedeeld. Dit bete kent. dat Jeruzalem thans deel zal gaan uitmaken van de staat Israël. De reis van Minister van Schaik de staten, mag voor de regering geen reden zijn, de voorbereiding van de interim-regeling en, zodra het ont werp gereed is, de publicatie daar van, op te schorten. Voor overhaas ting van de behandeling is echter evenmin reden. Als resultaaat van de besprekin gen overweegt de regering thans, in het voorontwerp tal van wijzigingen aan te brengen, deels van onderge schikt belang, deels ten aanzien van punten van betekenis. De regering overweegt, de publicatie vóór begin Maart te doen geschieden, nadat het nodige overleg hier te lande heeft plaats gehad. Een geheim is uw slaaf, zo lang gij het bewaart en uw meester als U het verklapt. 1 WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt;geldig tot Donderdagavond: Rustig helder weer Weinig bewolking, droog weer, in de nacht en vroege ochtend lichte en vooral in het Zuidoosten van het land op vele plaatsen matige vorst, de namiddag temperatuur iets boven het vriespunt. Bezetting van Tientsin verliep gemoedelijk Communistische beloften Volgens een thans met vertraging ontvangen ooggetuigenverslag van Reuter's correspondent, was de in tocht in Tientsin der door commu nisten geleide legers, ordelijk er goed georganiseerd. De ontwapening der regeringstroepen geschiedde ge moedelijk en er deden zich slechts hier en daar incidenten voor. Indien de verbindingen der stad met de buitenwereld niet verbroken zouden zijn, zou het zakenleven een grote vlucht nemen. Er is een zwarte han del opgeleefd. Buitenlandse firma's kunnen echter niets doen en buiten landse banken zijn gesloten. Men is doende het bestaande geld te ver vangen door nieuw geld. Weliswaar worden levens en eigendommen van buitenlanders beschermd en voor winkels welker ruiten gebroken zijn staan wachten. Voorraden van de Shell, benevens twee pakhuizen, zijn in vlammen opgegaan. Het bestuur der communistische partij gebruikt een veertigtal slagzinnen. Sommige zijn tegen Amerika gericht en waar schuwen tegen een versterking van het Japanse oorlogspotentieel door Amerikaanse hulp. Ook wordt er van de levensstandaard gesproken en de bescherming van onderwijs en culturele en godsdienstige instellin gen. Het Noord-Atlantisch verdrag Van de zijde van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Za ken is verklaard, dat de V.S. hopen dat Noorwegen en andere landen spoedig zullen worden betrokken bij de besprekingen over het voorge stelde Noord-Atlantische veilig heidspact. Het departement voegde er aan toe, dat het krachtig vasthield aan de verklaring van Truman, dat Ame rikaanse militaire bijstand slechts verleend zal worden aan de landen die hun veiligheidsmaatregelen co- ordineren met die van de Verenigde Staten. Michael McDermott, de woord voerder van het State departement, zeide, dat „noch Noorwegen noch enig ander land buiten de landen, die reeds bij de besprekingen be trokken zijn, is uitgenodigd tot het pact toe te treden". „Wij hebben het nog niet met hen kunnen bespreken, aldus McDermott doch wij hopen spoedig de gehele kwestie te kunnen bespreken, niet alleen met Noorwegen, doch ook met andere regeringen". 'De verklaringen van Stalin Het Amerikaanse State Departe ment heeft medegedeeld, dat zijn adviseur voor Sow jet-Russische aan gelegenheden, Charles Bohlen, er Sir Oliver Franks, de ambassadeur van Groot-Brittannië, vastgesteld hebben, dat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië de verklaringen van maarschalk Stalin ui et overweging moeten nemen, wanneer die verklaringen niet in officiële vorm worden overlegd. Van bevoegde zijde te Parijs wordt gemeld, dat de ambassadeur van Groot-Brittannië te Parijs, Sir Oliver Harvey, ontvangen is door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, met wie hij een onderhoud had had „over de internationale toestand in ver band met de jongste Sow jet-Rus sische initiatieven." Britse gouverneur trekt van leer Een „ongewone" rede Volgens de „Daily Mail" is de so cialistische graaf Baldwin of Bewd- ley, gouverneur der Leeward-Islands (Britse Kleine Antillen) sinds April, naar Londen ontboden op grond van een „ongewone" rede, die hij bij de opening van het parlement dezer eilanden heeft gehouden. Deze rede zou volgens het blad, ministerkrin gen te Londen „op stelten gezet" hebben. Het blad houdt rekening met de mogelijkheid, dat Baldwin na „een stormachtig onderhoud" met Arthur Creech Jones, minister van Koloniën, zal moeten aftreden. Naar verluidt heeft Baldwin, zoon van de voormalige conservatieve mi nister-president Stanley Baldwin, verklaard, dat de Caraïbische kolo nie door teveel personen op inspec tiereis wordt bezocht. „Indien de eilanden beschikten over een vierde deel van het geld, dat aan confe renties besteed wordt en aan vele dezer bezoekers als salaris wordt uitbetaald, konden eigen ziekenhui zen gebouwd en een eigen fonds voor werklozen worden opgericht", zo zou Baldwin gezegd hebben. En naar aanleiding van de officiële do cumenten uit Londen: „Honderden en honderden bladzijden voorstellen maar geen geld". Sinds het begin van zijn gouverneurschap was slechts één industrie op de eilandengroep in bedrijf gekomen: „een éénmans- industrie in het regeringsgebouw, waar hij iedere dag volvette geiten kaas bij de lunch kan krijgen. Hij maakte deze kaas zelf, het behoorde tot de fijnste kaas, die hij ooit ge proefd had", zo zou Baldwin volgens dit blad gezegd hebben. K.L.M.-dienst Amsterdam- Batavia via Mauritius Naar wij van de K.L.M. vernemen ligt het, naar aanleiding van opge dane ervaringen, in de bedoeling via Mauritius een geregelde dienst van Amsterdam naar Batavia op te bouwen. Veranderingen in Britse regeringskringen De Britse premier, Clement Attlee, heeft Lewis John EdHviars, parle mentair secretaris van het mini sterie van gezondheid, "benoemd tot parlementair secretaris van de ..Board of Trade" (ministerie van handel). Hij volgt Belcher op, wiens naam in verband stond met het kort geleden gehouden onderzoek naar beweerde Corruptie in rege ringskringen. Belcher bood nog tij dens het pnderZoek zijn ontslag aan. Arthur Blenkinsop is benoemd tot parlementair secretaris van het mi nisterie van gezondheid. Simmonds wordt parlementair secretaris van het ministerie voor pensioenen en Adams is 'benoemd tot „Lord Com missioner" van het ministerie van financiën. Reuter tekent hierbij aan, dat de veranderingen een beperkt karakter dragen en een anti-c'limax vormen tot verwachte veranderingen in regeringskringen. Slechts Belchers naam houdt verband met het ge noemde onderzoek. Journalisten in West-Duitsland zullen voortaan permanent in het buitenlana gestationeerd mogen worden, zo deelt Radio-Hamburg mede. Verzefsdelegalie op audiënfie Naar het secretariaat van de koning te Brussel mededeelt, heeft koning Leopold Maandag j.l. te Pregny (Zwitserland), een delegatie ontvangen der Bel gische verzetsbeweging. Een der vijf gedelegeerden sprak de koning toe en verklaarde dat de leden der afvaardiging de overtui ging zijn toegedaan, dat de Belgische souverein door zijn onwrikbare hou ding van lijdelijkheid en verzet, de eenheid van het land heeft weten te bewaren. Koning Leopold heeft hier door het ondergronds verzet, als mede de deelneming van België aan de geallieerde oorlogvoering, moge lijk gemaakt, aldus spreker. Repliek van de koning In zijn antwoord legde de koning er de nadruk op, dat hij, door na de ineenstorting in België te blijven, het land heeft willen redden en dat zijn weigering om tijdens de bezet ting te regeren, een stil doch plech tig protest was tegen het geweld, dat België was aangedaan. „Door U aan de zijde van het ac tieve verzet te scharen", zo zeide de koning, „hebt gij onze nationale eer hooggehouden en onze wil be vestigd, zij aan zij met de geallieer den te strijden". Tenslotte verklaarde de vorst, dat zijn enige wens is België te blijven dienen en dat hij trouw zal blijven aan de verplichtingen die hij is aan gegaan toen hij de eed op de grond wet aflegde. De kwestie zal acuut worden In politieke kringen te Brussel is men van oordeel dat koning Leopold naar aanleiding van dit bezoek nog maals tot uitdrukking heeft willen brengen dat hij niet voornemens is afstand te doen van de troon. Verwacht moet dan ook worden, dat het gehele koningsvraagstuk te gen het naderen van de verkiezin gen in de herfst van dit jaar, op nieuw in het brandpunt van de be langstelling zal komen te staan en hierbij een belangrijke rol zal spe len.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1