DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gebrek aan wapens en munitie dwingen guerilla's tol gevechtsbeperkingen Tweeërlei verklaring Stalin's verklaring het voorspel tot een gewijzigde Sowjet-politiek De voorbereidingen tot een vredes conferentie met de communisten Amerika moet de handen van China niet aftrekken WOENSDAG 2 FEBRUARI 1949 No. ÏSUS 103>e Jaargang aiRmZEESCBEMMEOWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prijs per 3 mnd. bij vooruitbetaling f 3.51, p. w. 27 ct. Lom» nummert 10 ct Verschijnt Iedere werkdag Advertentieprijs 12 cl per mm Succes,et (ma* 15 mm.) minimum II,- p- stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1839 REDACTIE EN ADMINISTRATIS Lange Nobeistraat A 171, Zlerikzee, Postbus nr 1, Telefoon or. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voork. Lakenman Ochtman - Lange Nobeistraat A 171 - Zierikzee. INDONESIË De militaire toestand van het ogenblik Opnieuw is ie oom traverso tus sen de beide grote mogendheden Rusland en Amerika in het centrum der belangstelling gekomen. Twee- erlei verklaring van Russische zijde ligt daaraan 'ten grondslag. In de eerste plaats is daar de ver klaring van maarschalk Stal in, waar- In hij uitdrukking geeft aan de eventuele mogelijkheid te komen tot een ontmoeting met president Tru man, anderzijds de verklaring van het Russische ministerie van bui tenlandse zaken, waarin op felle wijze Wordt geageerd tegen de vor ming van het agressieve" Noord- Atlantisch pact. De publicatie van beide verklaringen viel gelijk met het verzoek van de Sow jet-Unie aan aan Noorwegen org opheldering over da in te nemen houding t.olv. het defensieve pact, dat de Weste lijke mogendheden bezig zijn te vor men, ter bescherming van de vitale levensbelangen. Deze dingen hebben de wereld Weer een ogenblik in beroering gebracht en hebben aan leiding gegeven tot vele commen taren. De zaak is immers belang rijk. Het gaat om niets minder dan de vrede, die in de jaren na de oorlog nog steeds niet stevig werd gefundeerd. In diplomatieke krin gen is reeds gewezen op de eigen aardigheid van beide verklaringen in vergelijking met elkaar. Min of meer klinkt uit de verklaring van Stalin een verzoenend geluid, ter wijl de andere verklaring druipt van de leugenachtige vettigheid, die reeds zo vaak te constateren viel in de jaren na de jongste oorlog. Deze tegenstelling zou kunnen wij zen op een bestaand verschil van inzicht bij .die Russische leiders on derling. Reeds eerder werden be richten 'dienaangaand wereldkundig. De oppermachtige leider in de Sow- jet-Unie zou niet oppermachtig zijn, maar in werkelijkheid' onderworpen aan de figuren1 van het Polit-bureau. Stalin zou naar een overeenstem ming haken, terwijl de of enkele andere leiders er de voorkeur aan geven de verhoudingen zo scherp mogelijk te houden respectievelijk te maken. Het schijnt intussen wei nig vruchtbaar over deze mogelijke tegenstelling verder uit te weiden Rusland legt zijn interne moeilijk heden voor de wereld niet bloot en al zouden eventuele verschillen van inzicht inderdaad zo> diepgaand zijn, 'als wel eens is beWeerd, dan is het nog Zeer de vraag in hoe verre deze verschillen zich in po sitieve zin kunnen illustreren in de verhouding van Rusland t.o.v. het Westen. Er zijn intussen belangrijker din gen te lezen uit de verklaringen Rusland vreest het Noord-Atlantisch pact. Zij voelt zich door een sa- menkitting van staten bedreigt, of zöj geeft er de voorkeur aan zich bedreigd te gevoelen, waarbij 'het Westers defensief verbond als een mogelijke casus belli wordt voor gesteld. Met groot gerucht toch is de verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken den volke kond gedaan. Waar zoveel politiek gewroet zorgvuldig aan hot oog en het oor der massa wordt ont trokken, daar is deze plotselinge openbaarheid zeker merkwaardig. De leiders van de Sow jet-Unie heb ben er blijkbaar belang bij het volk In te lichten over de „oorlogsplan nen" van de Westerse mogendheden. De vraag 'is dus gewettigd, of de mannen van het Kremlin, overeen komstig de mening van de des tijds gevluchte Poolse boerenleider bezig zijn het volk op een oorlog vdor te bereiden. Zoals bij zoveel raadselachtigs in de Russische hou ding, is ook hier een positieve be wering even moeilijk als gevaarlijk. Aan de andere kant schijnt het alsof Stal In met zijn verklaring nog sterker de indruk wil iw'ekken, dat de Sow jet-Unie louter vredelievende becfoelfingen heeft. Het bewijs van Westerse oorlogshitsing is middels de eerste verklaring gegeven, maar ondanks dit reikt Stalin een vrede lievende hand, die volgens de over tuiging der Russen feitelijk niet kan worden afgewezen. Belde verkla ringen hebben dus -ondanks een ver- (Vervolg in kolom 6) Van officiële zijde is een over zicht gepubliceerd van de ont wikkeling in de militaire toe stand gedurende vorige week, waaraan het volgende wordt ontleend: In 't Bantamse vinden met gunstig gevolg zuiveringsacties plaats, waar bij enige schuilplaatsen van reste rende benden werden, opgeruimd. Enkele benden in het Buitenzorgse en ten Zuiden van Tjiandjoer ver oorzaakten enige onrust, terwijl ook in het Subangse en het Sumedangse tegen rondzwervende benden moest worden opgetreden. In de gebieden ten Zuiden van Garut en Tasikma- laja is er wrijving tussen benden onderling. Ook hier moest worden opgetreden door patrouilles, even als ten Oosten van Tjlaw. Succesvolle zuiveringsacties Tengevolge van zuiveringsacties in de ressorten Djocja en Solo, is daar verbetering in de toestand merkbaar, terwijl in de regentschap pen Kudus en Pati normale toestan den terugkeren. Uit Oost-Java wordt gemeld, dat in het gehele Westelijke deel plaat selijke zuiveringsacties voortgezet worden, ook tegen benden die ac tief zijn in het Westelijke gedeelte van de Negara Djawa, Timor en in Zuid-Djember. Bij Tretes werd de bende, die verantwoordelijk is voor de beschieting van een vracht auto der marine op 20 Januari, gro tendeels vernietigd. Sumatra Over Noord-Sumatra wordt in 't overzicht gemeld, dat in het Noorde lijke grensgebied van de Negara Su matra Timur, voornamelijk in de omgeving van Tandjongpura, een opleving van de bende- activiteit valt te constateren. In de Karo-lan den ageren enkele communistische benden, die gevoelige verliezen heb ben geleden. In Midden-Sumatra werden ben den verstrooid met aanzienlijke ver liezen aan hun zijde, terwijl ten Zuiden van Swahlunto een Neder landse patrouille een vrij sterke bende, die onder commando stond van een Japanner, verraste en ver nietigde. De Japanse aanvoerder werd gedood en zware automatische wapenen werden in beslag genomen Tegen bedrijfsleven en verkeer In het berggebied ten Oosten van Benkulen, in Zuid-Sumatra en op het Semen-plateau, kwamen Neder landse patrouilles meermalen in botsing met rondzwevende benden. In het overige gedeelte van Sumatra is het over het algemeen rustig. Het overzicht vermeldt, dat in het algemeen de activiteit der benden zowel op Java als op Sumatra voor namelijk is gericht tegen het be drijfsleven en het verkeer op de wegen. De hoeveelheden wapens en munitie, die de Nederlandse troepen regelmatig in beslag nemen, beper ken voor het bendewezen echter steeds meer de mogelijkheden. Ook in de afgelopen week hebben zich een aantal leden der voormalige T.N.I. gemeld, aldus besluit 't over zicht. Afscheiding tussen Europese en Inheemse rassen De Nationale Vergadering heeft met dezelfde stemmJenvenhoudiiing, waarmede de door generaal Smuts ingediende motie van wantrouwen wend verworpen, een. door idle pre mier, Dr. Malan, ingediend amenldle- m'ent goedgekeurd, waarin wordt voorgesteld een qommissie in het leven te roepien, samengesteld uit leden van beide vertegenwoordigen de lichamen, di'e tot taak! heblbed zal de toepassing vajn de regeringspoli- tiek, welke erop is gericht een af scheiding tussen de Europese en inheemse rassen teweeg te brengen, tot in bijzonderheden te bestuderen. In dit amendement wordt ver klaard: „De Nationale Vergadering spreekt haar vertrouwen in de re gering ui't. Zij verwacht, dat deze vo,ort zal gaan met het in de prac- tijk brengen van haar politiek vain afscheiding, waarvoor zij, tijdens ide jongste algemene verkiezingen vo,or de volksvertegenwoordiging, een mandaat van- de kiezers kreeg". „Een stap in de goede richting" Trygve Lie verklaarde dat hij, wanneer president Truman en generallissimus Stalin zouden verzoeken om faciliteiten voor een conferentie te Lake Success, hun gaarne een plaats voor bij eenkomst zou aanbieden. In diplomatieke kringen, aldus meldt A.F.P. .uit Lake Success, volgt men aandachtig, wat sommigen een „nieuw stadium van het Sowj et- Russische vredesoffensief" noemen en men is van oordeel, dat de V.NJ de 'tribune van dit offensief zou kunnen worden, tijdens het tweede gedeelte van de algemene vergade ring, dat in April te Lakk© Suücess begint of tijdens de werkzaamheden van de Veiligheidsraad, de econo mische en goiciale raad en andere lichamen. Deze kringen interesseren de in het document van Moskou over het Westerse pact voorkomende be schuldigingen, als zo,u de V.N. door dit .pact worden ondermijnd, als een uitnodiging om de vraagstukken DE STRIJD IN CHINA Li Tsoeng Jen .op het vredespad De waarnemende Chinese presi dent, Li Tsoeng Jen, is in de loop van Maandag onverwacht te Sjang hai aangekomen, om hulp te zoeken van vooraanstaande politieke leiders om de communisten tot een vredes conferentie te bewegen. Na het vertrek vain Li uit ide hoofdstad hij was de 'enige be langrijke leider, die zich daar nog bevond vormden die achterblij vende functionarissen een bestuurs bureau om het werk van de Cen trale Regering voort te zetten. Men neemt het als mogelijk' aan, idat LI te Sjanghai ook mot commu nistische vertegenwoordigers zal confereren'. Volgens AFP Zijn Maandag twin tigduizend main van ide door de communisten geleide troepen Pei- pinig binnengetrokken. De nationalis tische troepen' verlieten de stad. Regeringstroepen in communistisch leger De communistische radio deeldle mede, dat het bestuur van Pelping zal worden waargenomen door een commissie van zeven, leden onder leiding van een generaal en dat ide nationalistische troepen, die de stad ontruimd hebben, binnen een maand bij de ouder communistische leiding staainde legers zullen worden inge deeld. Een volksvredes deleg a tie" is uit Nanking naar Poiping vertrokken voor een ohsderhoud met communis tische afgevaardigden. Troepen van het onder commu nistische leidtog staande leger zou den! Tsjoomatsen, aan de spoorlijn van Peipitng naar H'aukow, 60 kilo meter ten Noorden van laatstge noemde stad, bezet hebben.', De hoofdmacht der communisten bij de Jangtse verzamelt zich voor een overtocht bij Yamgtsjow, tussOn Nanking on Sjamighai. Truman erkent Israël en Transjordanië President Truman heeft volledige erkenning verleend aan de regerin gen van Israël cn Transjordanië. In de mededeling omtrent Israël wordt verklaard: „op 24 October verklaarde de president, dat, wan neer een parlement en een regering zouden zijn gekozen in Israël, dit land terstond de jure erkend zou worden. Verkiezingen voor een der gelijke regering zijn op 25 Januari gehouden. De stemmen zijn thans geteld en de regering van de V.S. officieel van de resultaten op de hoogte gesteld. Het is do regering van de V.S. daarom een genoegen de regering van Israël de jure te er kennen." De verklaring ten aanzien van Transjordanië zegt: „sinds enige tijd hebben onofficiële en vriendschap pelijke betrekkingen bestaan tussen do regering van de V.S. en die van het koninkrijk Transjordanië. Over eenkomstig haar gevoelens van vriendschap voor Transjordanië, heeft de Amerikaanse regering de candidatuur van dat land voor de Verenigde Naties ondersteund. Daar om heeft de regering van de V.S. de regering van Transjordanië de jure erkend." De Amerikaanse vertegenwoordi ging in Transjordanië was tot nog toe beperkt tot een consul-generaal in Jeruzalem .tegelijk voor Israël en Transjordanië. Transjordanië heeft geen directe vertegenwoordiging to Washington. te behandelen fa het kader v,a|n de V.N. Volgens de waarnemers fs he' geèn louter toeval, 'dlat Stalin juist nu verklaringen 'heeft afge legd, welke ide Amerikaanse afge vaardigd© bij de V.N. Warren Aus tin, beschouwt aJjs ,een stap im de goede richting". Volgens doorgaans goedingelich- te brom hechten de V.N.-afgevaar- d'igden bijzonder belang aan 'het vefzoek, dat de Sowjet-afgevaar- digde Maljk tweemaal aan de Vei ligheidsraad heeft voorgelegd inzake du Verda ging der besprekingen ever de ontwapening. Volgens de afge vaardigden is het niet uitgesloten, dat de nieuwe Solw'j et-Russische po litieke kjoers 'duidelijk wordt tijdens een debat io,ver de ontwapening1. Nederlandse militairen in de kampong Djangga, aan de weg van Prapat naar Porsea op Sumatra. De bevolking is teruggekeerd en de varkens scharrelen weer als van ouds onder de typische woningen. Prins Bernhard naar Engeland Met zijn particuliere Dakota is Z.K.H. Prins Bernhard gisterochtend van So'ftsfcerberg naar EngelainJd vliegveld Northoft gevlogen. De Prins zal de gast zijn van de hertog Die Beaufort, opperstalmeester van Ida Engelse koning, die een 'dier hooge gasten was bij de inlhuldi- gingsip'lechtighieden van Koningin Ju liana. Hertog de Beaufort is een der weinige Engelsen, die inog een grote renstal houdt. Het? doel van het prinselijk bezoek is kennis te nemen van de speciale voorberei dingen, die getroffen worden voor en de training van de Engelse Olym pische equipe voor de hippische sport. Vandaag staat een speciale jacht rit ter ere van de Prins ojp het programma. De Prins, die het vliegtuig zelf bestuurt, is vergezeld door riuwircs- ter Ju J. L. Baron van Lyndon, be kend Nederlands Olympisch ruiter. Donderdag denkt Prins Berlnlhahd weer naar Nederland terug te kieren. Het verlangen om bekwaam te schijnen belet vaak om het te worden. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt,geldig tot Woensdagavond: Lichte tot matige vorst des nachts Slechts enkele overdrijvende wol kenvelden, droog weer, matige tot zwakke wind tussen Noord en Oost, in de nacht en vroege ochtend lichte en vooral in het Oosten ep Zuiden van het land op vele plaatsen matige vorst, overdag temperatuur om het vriespunt. Chennault pleft voor hulp aan Tsjang Kai Sjek Generaal-majOioir Claire Cheiinnault stichter van ihet leskader „de vlie gende tijgers" in China, gedurende de laatste wereldoorlog, verklaart, dat de huidige Amerikaanse politiek in China „ons stort in een ramp zalige herhaling v.an fouten, die ons in w ereldoori.og nummer twee sleur den". In de voorréde van zijn me moires dringt Chennault aan op alle mogelijke steun van Amerika voor generalissimus Tsjang Kai/ Sjek ais het (enige middel vm een ver overing van geheel Azië door de communisten tegen te houden. Generaal Chenmauit, die de laat ste jaren zich bezig gehouden heeft met de [organisatie en exploitatie van een burgerlijke vliegdienst in China was van mening, dat do com munistische troepen in China ge bruik maakten van Japanse leger- voorraden in Maindsjoerije en vol doende materiaal hadden „om een mliliioen man te bevoorraden voor een strijid van 10 jaar". Russische schermutselingen in Europa Hij betoogde, dat do Russische activiteit in Europa slechts „scher mutselingen" waren, die hoofdza- De situatie van Berlijn Prof. Reuter, de West-Berlijnse burgemeester, heeft in de Berlijnse gemeenteraad verklaard, dat de Ber lijnse economie te zeer op reserves teert, die eens uitgeput zullen ra ken. Deze „gevaarlijke situatie", zo zeide Reuter, kan slechts worden overwonnen door de aanvoer van verschepingen grondstoffen, om vol ledig gebruik van het arbeidspoten tieel mogelijk te maken. Het besluit van de Westelijke mo gendheden om in Berlijn te blijven, moet volgens prof. Reuter de in voering van de West-Duitse valuta als enig wettig betaalmiddel, tot lo gisch gevolg hebben. Reuter verzocht om het stadsbe stuur een legale basis te geven door Berljjn op te nemen in de West- Duitse federale republiek. kelijk ten boel hadden „de aandacht af te leiden van het feit, dat de Soiwjet-Unie uitgestrekte natuurlijke ke hulpbronnen en strategische ba ses verwerft en haar kwetsbaarste flank in het Oosten dekt". „Een volledige communistische overwinning in China zal de onder stromingen van inheemse onrust in Birma, India, Malakika en Indone sië idioen samenvloeien tot een nieuwe vlood van communistische overwinningen^, aldus Charmauit. „De ring van rode 'bases kan wor den uitgestrekt van Siberië naar Seigon, dan zal alles gereed zijln voor een onverwachte ontbranding van wereldoorlog nummer drie". De Europeanen In de nieuw bezette gebieden Het hoofd van het Informatie bureau van het Rode Kruis, die na een bezoek van een maand aan de nieuw bezette gebieden op Java, te Batavia is teruggekeerd, heeft aan Aneta medegedeeld, dat ondanks herhaalde oproepen in de grote ste den om zich te laten registreren, de animo onder de Europeanen hier toe niet groot is gebleken. Een on derzoek heeft uitgewezen, dat er in de nieuwe gebieden op Java meer Nederlandei's zijn dan door de Re publiek oorspronkelijk zijn opgege ven, aangezien de Republiek ieder, die een Indonesische naam had of opgaf, als niet-Europeaan beschouw de, waardoor alle Europese meisjes, die met Indonesiërs zijn gehuwd, tot de niet-Europeanen werden ge rekend. Het hoofd van het Informatiebu reau schatte het aantal Europeanen te Djokja op 2000, terwijl het vol gens de Republiek 250 bedroeg. Ook te Solo zijn meer Europeanen dan de Republiek had opgegeven. Voor evacuatie geven zich in hoofdzaak Chinezen op en personen, die vroe ger in overheidsdienst waren. Van de 2000 als vermist opgegeven per sonen, is bij onderzoek in de grote steden, er nog geen enkele terug gevonden. De verklaring van Stalin Da secretaris van. president Tru- fma)n, Charles Ross, heeft op ©en persconferentie verklaard, dat er nog 'geen commentaar van de pre sident is o|p, de verklaring van maarschalk Staliin. Op de vraag of hat stanfdpu&t van de president ten aanzien van een ontmoeting met Staliin inoig hetzelfde was, zei Ross, Idat de president onlangs op een (persconferentie nog heeft gezegd, idat hij steeds bereid is de maar sschalk te ontmoeten wanneer dieze inaar Washington, zou komen. Ross zei dat nog geen officieel bericht van de Sowjet-regeriïng was ontvangen over een ontmoeting. Mohammedaans congres onder Abd el Krim Abd el Krim, de leider van het Amerikaanse verzet legen Frankrijk en Spanje van 1921 tot 1926, is uit- moidigd om als voorzitter het Mo hammedaanse congres te leiden, dat op 19 Februari te Karatsji zal wor den geopend. Het congres js voornemens de toestand' der Mohammedanen over de gehele wereld in beschouwing te nemen, de banden tussen de Mo hammedaanse landen te versterken en een Mohammedaanse Unie met een permanent bureau op te richten (Vervolg vaü kolom I) sell tl in to on, tóch eenzelfde doel. Het is dan ook begrijpelijk, dat hot Westen zich wel tweemaal zal beraden, alvorens in te gaan op voorstellen, waarraan grote konse- kwenties vast zitten. Dit is in ieder geval duidelijk, dat Rusland onder de druk van een eensgezind Wes ten, begint te reageren, hetgeen het bewijs levert dat de rustige zelfverzekerdheid, waarmede b.v. de Berlijnse kwestie in stand wordt ge houden, toch niet moer da:n schijn is. Ondanks het gigantisch militair communistische succes in China (po litiek succes voor de Sowjet-Unie), is de overtuiging van potemtiëel overwicht en van onaantastbare su prematie niet zo diep geworteld, als voor het risico van een abso lute breuk met het Westen nood- zakelijk Is. Voor de Westerse mo gendheden ligt daarin een kleine kans, die zij des te beter zullen kunnen 'benutten, naarmate zij- in hun politiek alles vermijden wat 'de Russische achterdoidht zou kunnen voeden. Een overeenstemming im mers zal altijd duizendvoudig ver kieselijker zijn, dan een botsing ■die de wiereld te gronde Zou kunne®, richten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1