DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Republikeinse propaganda schetst een verwrongen beeld van de toestand Stalin's antwoorden op vragen van de „International News Service" Schreieder vrijgesproken Het Russische ministerie van buitenl. zaken contra Atlantisch pact Nog deze week zal Noorwegen de Russische nota bespreken DINSDAG 1 FEBRUARI IMS No. 16114 103e Jaargang ZIEKnmsaiEHMEnWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prijs por 3 mnd. bij vooruitbetaling I 3.51, p. w. 27 ct Losse nummers 10 ct Verschijn» iedere werkdag Advertentieprijs 12 ct per mm Succesjes (ma<t 15 mm.) minimum M,— p. stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobefstraat A 171, Zlerllczee, Postbus nr. t, Telefoon or. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzes. Normale omgang tassen Nederlanders en Indonesiërs Commentaar op Russische verklaring De Sowj et-Russische veroordeling van het voorgestelde Noord-Atlanti- Bche pact als een „agressieve samen zwering", leek volgens diplomaten in Washington in strijd te zijn met de in sommige kringen gekoesterde hoop op een communistisch „vredes offensief" in Europa. Sommigen leg gen verband tussen de beschuldiging van Moskou en de recente verkla ringen van communistische zegslie den t.a.v. het verlangen naar een Russisch-Amerikaanse toenadering. Men opperde, dat zij tezamen een nieuwe Russische manoeuvre waren om de vredelievende bedoelingen van de Sowj et-Unie aan te tonen, in tegenstelling tot de „agressieve poli tiek" van het Westen. De bekend making wekte geen verwondering in Washington. Ruslands verzet tegen het pact werd voorzien. Van ambte lijke zijde werd met name de Sow- j et-beschuldiging tegengesproken, dat het pact geen rekening hield met de V.N. Men verklaarde, dat over het Noord-Atlantische verdrag was onderhandeld in overeenstem ming met een resolutie, die de vo rige zomer door de Amerikaanse Se naat was goedgekeurd. Hierin werd de nadruk gelegd op de noodzake lijkheid de letter en de beginselen van het Handvest der V.N. te eer biedigen. Reacties op verklaring van Stalin Londense waarnemers zijn van mening, dat Stalin's verklaring van groot practisch nut is en niet slechts een rhetoriscb. beroep op de wereld- mening. Men acht het zeker, dat de verklaring ten spoedigste tussen Londen, Parijs en Washington zal worden besproken. De verklaring van Stalin dat hij bereid was president Truman te ont- ningsverschillen tussen de twee lan den, werd onmiddellijk onder de moeten ter bespreking van de me- aandacht van de president gebracht Een officiële reactie zijnerzijds is nog niet bekend. Het departement van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat de Sowj et-regering nog geen stappen heeft gedaan tot een ontmoeting tussen de beide leiders. Er werd aan herinnerd, dat Truman herhaalde malen verzekerd heeft dat hij bereid was Stalin te ontmoe- r ten, doch dat hij daartoe Washington niet wilde verlaten. In officiële kringen te Washington werd gezegd, dat Stalin's verklaring belangrijk was en nauwkeurig zou worden bestudeerd. Andere diplomatieke autoriteiten te Washington zijn van mening, dat er weinig of geen nieuws is in de antwoorden van Stalin of de ge stelde vragen. Er wordt aan herin nerd, dat Amerikaanse officiële woordvoerders er herhaalde maten by de Sowjet-Unie op hebben aan gedrongen, dat zij met positieve be wijzen komt van de echtheid van haar bedoelingen. De „Locomotief" van Woensdag 26 Januari publiceert een interview met de heer Angenent, de recomba van Midden-Java, waaraan wij en kele passages ontlenen: „Mensem die uit de Vorstenlanden hiertoiean komen, zijn verrast dopr do houding vain dia Nederlanders. Zij hadden zich oip' gromdl van de republikeinse propaganda huun hoar ding geheel anders voorgesteld. Tot hun •verrassing ontdekten zij earv volkomen normale oaniga'nig tus- san de Nederlanders en de Indone siërs. Vele v'ajn deze bezoekers zijh trouwens reeds tot het besef ge komen dat men miet de ontwikkeling van' de federale gedachte in fede raal gebied veel verder is gevor derd dan in het vroegere republi keinse gebied". De toestand in Djocja De heer Angenent reisde gedu rende teem maand door het gehele en noemde de toestand in bet gewest Djoicja, waar de Sultan en Paku Alam tot dusver weiger den mede te werken.', nog oltilbevne- In; Solo gaat het beter om dat de Soesoehioenan en de Majn/g- het wijze besluit hebben Amerikaanse bemiddelaars op Schiphol 22 Amerikaanse bemiddelaars wa ren Zondagavond aanwezig in Schip hors nieuwe restaurant la de Late namiddag waren zij met een door die U.N.O. gecharterde Constellation in Amsterdag geland op doorreis naar Damascus, In het midden-Oos ten gaan zij 'de bemiddelaar van de Ver. Naties, Bunch, assisteren bij het oplossen van het Palestijnse vraagstuk. Alle 22 zijn ervaren militairen, 'die veelal hun sporen hebben verdiend in de laaitste wereldoorlog. De meesten hunner zien Palestina ech ter voor het eerst. Zij' hebben een speciale studie gemaakt van het netelig© probleem, dat Joden en Ara bieren reeds Zolang tegenover el kaar heeft gesteld. Hun werk zal zijn overal te in terveniëren, waar 'botsingen tussen beide partijen voorkomen. Tezamen met de Belgische en Franse be middelaars zullen zij dan trachten partijen tot elkaar te brengen en de vrede te herstellen. De Amerika nen zullen zes maanden in Palestina blijven. Indien dan nog nodig, zul ten anderen hen aflossen. genomen om het bestuur van de Vorstenlanden weer op zich te kie men. In de republikeinse tijd was het deze zelfbestuurders practiseh on mogelijk gemaakt daadwerkelijk te besturen. Daardoor kwam de b«e- stuursmachine wat moeilijk op gang, doch thans zijn er dagelijks ver heugende tekenen van zelfwerk zaamheid. De voorlichting en de tecflxn,'scne adviezen van do Euro pese bestuursambtenaren wonden op prijs gesteld. Economische zaken in Solo schakelde de Indonesische Kamer van Koophandel in eh hóópt binnenkort met de distributie oetn aanlvang te maken. Bereidheid tot samenwerking Bepaald opwekkend is de situatie in Demak Kudus 'en Pati >en aange ving. De Indonesische ambtenaren zijn volkomen bereid samen te wer ken met de federale regiering ten einde te komen tot de zo spoedig mogelijke opbouw van. dit gebied. Rembang, Blora on Tj^eptoe bieden een troosteloze aanblik, ofschbon man maat bedenken dat ditaltijd hiet minste gebied is geweest. De residentie Kedoe biedit een 'ge mengd beeld. De streek' tussen Gom- bong >en' Paerworedjo is nog on heilig. In de regentsclhajplpen Ma- galang en T.emanggu|ng is de toe stand beter. De aanvoer naar de Passar is begonnen, geledein' schade wordt hersteld, aldus de 'heer Ain- ganetot. De letterlijke tekst Letterlijk worden door de „Inter national! News Service" aan Stalin de volgende vragen gesteld, die daarop de onderstaande antwoor den- gaf. le vraag: Zal de Sowj et-Unie be reid zijn besprekingen te voeren over de kwestie om tezamen met de Verenigde Staten eem declaratie te publiceren, dat geen van. beide regeringen enig voornemen heeft om met de ander in oorlog te treden? Stalin: ,,De Sowj et-Russische re gering zou bereid zijn de kwestie een dergelijke declaratie te publi ceren in overweging te nemen". 2e vraag: Is de Sowj et-Russische regering becreid met de regering van de Verenigde Staten samen te werken in het inemen van maat regelen teneinde een wereldvredes verdrag tot stand te 'brengen, 'dat tob geleidelijke ontwapening zou leiden? Stalin: .Natuurlijk zou de Sowjet- Russische regering geheel bereid zijn maatregelen te nemen, die zouden leiden tot de verwezenlijking van een vredespact en tot geleidelijke ontwapening". Uitstel West-Duitse regering 3e vraag: Indien de regeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk instemmen om de stich ting van een afzonderlijke West- Duitse regering uit te stellen, zal de regering van de Sow jet-Unie dan bereid zijn de restricties op de verbindingen tussen Berlijn en de Westelijke zónes van Duitsland op te heffen? Stalin: ,Mits de drie betrokken Eisen van Chinese communisten De Chinese communisten hebben per radio de eis kenbaar gemaakt van arrestatie van Tsjang Kat Sjek en ander leiders van de Kwomin- ting als een der voorwaarden voor het beginnen van vredesonderhan delingen. Een andere eis is die van arrestatie vain *de voormalige Japanse opperbevelhebber in China, lt.-generaal Yasaitsoegi Okamoera, die enkele dagen geleden door het militaire hooggerechtshof te Sjang hai is vrijgesproken van de beschul digingen van wreedheden, moord op Chinese soldaten en misdrijven te gen het internationale recht. De radio (Noord-Sjemsi) vroeg ter stond antwoord op deze eisen, er aan toevoegend, dat ten aanzien van de .rest vain de acht door de communisten gestelde voorwaarden later zou worden beslist. Tevens wordt de arrestatie van een groot aantal andere Kwomin- tamg-leidera geëist. regeringen in deze vraag vermel de voorwaarden in acht nemen, ziet •de regering van de Sowjet-Unie geen bezwaar tegen het opheffen v' 3.ii de vei vosï&i eotrioti-es, mies de restricties, die door 'de drie mo gendheden aain vervoer en handel zijn opgelegd, tegelijkertijd wor den opgeheven". 4e vraag: Is Uwe excellentie be- redd president Truman te ontmoeten om de mogelijkheid van het slui ten van een dergelijk wereldpact te bespreken? Stalin: ,,Ik heb reeds verklaard dat er geen bezwaar is tegen een dergelijke ontmoeting". Het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden wees sententie in. de zaak tegen Schreieder. Schreieder werd, wat betreft het eerste punt der tenlastelegging: het lidmaat schap van een misdadigersvëreni- -g, de S.D., buiten vervolging ge- stexd. Het Bijzonder Gerechtshof achtte niet bewezen, het tweede punt van de tenlastelegging, n.l. dat verdachte opdracht heeft gegeven tot het fu silleren van een aantal personen bij Dronrijp. Zoals bekend werd tegen Schreie der vijftien jaar gevangenisstraf ge- eist De procureur-generaal bij het Bij zondere Gerechtshof te Leeuwarden liet Schreieder onmiddellijk na de uitspraak weer arresteren, teneinde hem ter beschikking te laten stel len van het hoofd def plaatselijke politie in de stad waar Schreieder geacht wordt domicilie te hebben gehad: 's Gravenhage. opdat dit hoofd der plaatselijke politie Schrei eder als ongewenste vreemdeling over de grens kan doen geleiden. Naar het A.N.P. bij informatie te 's Gravenhage vernam, is uitwijzirfg als ongewenste vreemdeling 'n ad ministratieve maatregel, die wordt ger omen ten aanzien van elke nier op legale wijze ons land bin nengekomen vreemdeling, ongeacht duc zijn of haar eventuele daden in Ne;, erland. Besprekingen tussen voor aanstaande communisten lat gewoonlijk betrouwbare krin- gei: verneemt Reuter, dat de plaats ver/angende minister van Buiten landse Zaken van de Sowjet-Unie, An'breï Wisjinsky, tijdens zijn ver- b' te K.e.rlovy Vary (Karlsbad), besprekingen gevoerd heeft met an dere vooraanstaande communis tische politici. Gemeld wordt dat een andere plaatsvervangende minister van Bui tenlandse Zaken van de Sowjet- Unie, Andrei Gromyko, ook in Kar lovy Vary is. Volgens onbevestigde berichten was Zygmunt Modzelewski, de Pool se minister van Buitenlandse Zaken, een dergenen, die een bezoek aan Wisjinsky hebben gebracht. In Moskou het gesprek van de dag In een in felle bewoordingen ge stelde verklaring van de zijde van het Russische ministerie van Buiten landse Zaken, wordt de vorming van het Atlantisch pact aangevallen. In de verklaring wordt gewag gemaakt van de verandering in de verhou ding tussen de Westerse mogend heden en de Sowjet-Unie, sinds de jongste oorlog. Moskou beschuldigt de Westerse mogendheden van blok vorming tegen de Sowjet-Unie en dphitsing tot oorlog. De door het ministerie van Bui tenlandse Zaken te Moskou uitgege ven verklaring de langste en meest gedetailleerde verklaring over de Sowj et-Russische politiek ten opzichte van het West-Europese blok tot nog toe vormde algemeen het onderwerp van gesprek van de bur gers van Moskou in treinen, bussen en ondergrondse. De verklaring wekte geen bijzondere verrassing, doch hoofdzakelijk leedwezen over het feit. dat de betrekkingen tussen de mogendheden, die te zamen te gen Hitier vochten, thans door een diepe klove gescheiden zijn. De burger gelooft zijn regering De gemiddelde Sowjetburger, al dus Reuter's correspondent, gelooft zyn regering wanneer deze zegt, dat de politiek van Amerika en Groot- Brittannië ophitst tot oorlog tegen de Sowjet-Unie en dat deze mogend heden streven naar de wereldheer schappij. De verklaring is volledig gepubli ceerd in alle bladen en de radio zond haar de gehele dag door uit. In het afgelopen weekeinde heb ben de inwoners van Moskou op party-, club- en groepsvergaderin gen hun adhaesie aan de verklaring betuigd. De meest typerende commentaar was deze, dat de verklaring „het keerpunt in de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie enerzijds en Groot- Brittannië en Amerika anderzijds, markeert". Men is ervan overtuigd dat ook nu nog het ministerie van Buitenlandse Zaken te Moskou gaar ne vriendschappelijker betrekkingen zou willen zien, doch van mening is, dat het Westen dagelijks verder verwikkeld wordt in politieke blok ken tegen de Sowjet-Unie en dat dit moet uitlopen op het ernstigste risico van oorlog. Christendom en communisme In Tsjecho-Slowaki)e Dr. Frantisek Linhart, de nieuwe deken van de theologische „Huss- faculteit" aan de Karelacademie te Praag, heeft de ware christelijke godsdienst vergeleken met de religie van Marx. Hij zeide daarbij, dat de traditionele religie, in overeenstem ming van Marx' theorieën, de „gods dienst van de bourgeoisie uit de ka pitalistische samenleving was ge worden". De „materialistische reli gie", die dezelfde idealen en eenheid in theoretisch- en practisch opzicht als de godsdienst van Marx heeft, legt de nadruk op de realiteit van het leven. Deze religie aldus dr. Linhart is gebaseerd op de ware christe lijke godsdienst en streeft naar een koninkrijk op aarde, waar recht vaardigheid voor allen zal heersen. Dr, Linhart hield zijn inaugurele rede als deken bij de opvolging van dr. Josef Hromadka, die Tsjecho- SlowakSje verleden jaar vertegen woordigde op de Wereldraad van Kerken te Amsterdam. De Huss-faculteit staat onder con- tróle van de staat en is het theolo gisch college der Evangelische Ker ken, Nog geen toetreding tot Atlantisch pact Het Noorse parlement zal in de loop van deze week waarschijn lijk Woensdag in besloten vergadering bijeenkomen ter bespreking van een antwoord op de Russische nota, zo wordt te Oslo vernomen. De Noorse minister van Buiten landse Zaken, Halvard Lange, heeft op een persconferentie verklaard, dat de Russische nota „feitelijk, kalm en beleefd" was. Zij zou door ka binet en parlement worden bespro ken alvorens een antwoord zou wor den verzonden. Hij zei dat de Deens- se en Zweedse afgevaardigden op de defensie-besprekingen geen me dedeling was gedaan van de nota. De afgevaardigden vernamen het feit via de middaguitzending van de ra dio-nieuwsdienst. Toen men Lange vroeg of Noor wegen een nieuw verzoek van de Westelijke mogendheden verwachtte nu dé besprekingen over een Scan dinavisch pact waren mislukt, ant woordde Lange: „er is geen reden zulks te veronderstellen". Te Oslo wordt vernomen, dat het Noorse parlement op de besloten vergadering van deze week ook de informele Amerikaanse uitnodiging om toe te treden tot het Atlantisch pact, zal bespreken. Rapport V.N.-commissie in Indonesië De V.N.-dommissie zond aan de V§i ligheidsraad een rapport, waarim 'wordt gemeld, dat tot gistermid dag 16.00 uur geen nadere infoma tie is lontvangein van de Nederlandse regering met betrekking tot de re solutie van 2 dezer, behalve dat deze aangelegenheid in bespreking is bij bet Nederl. kabinet. De heer El'ir.k Schuurman beeft beloofd, de commissie te zullen inlichten zo dra hij instructies van de regering heeft ontvangen, aldus het com muniqué. De Nederlandse delegatie beeft aan de V.N.-oommissie medegedeeld, dat de beschuldiging tegen twee gearresteerde prominente republikei nen, Oi a. is gebaseerd op sectie 171 van het wetboek van straf recht, waarin het verspreiden van onjuiste berichten met het oog merk, opzettelijk onrust té versprei den onder de bevolking, strafbaar wordt gesteld met maximaal ljaar gevangenisstraf of een boete van f 300—. Finse vrachtboot in zinkende toestand De 2207 ton metende Finse vracht boot „Sakakunta", van de rederij A. Lillejestrand uit Helsinki, zoud Zondagavond omstreeks 9 uur een S.O.S. uit, met de mededeling dat zij zich in zinkende toestand be vond in het Huibertsgat, tussen Schiermonnikoog en Rottumeroog. In het noodsein werd dringend de hulp van reddingboten ingeroepen. Het schip gaf als zijn positie op 53 graden 34 min. 30 sec. Noorder breedte en 6 graden 31 min. Ooster lengte. Een Duitse reddingboot uit Bor- kum en een reddingboot uit Oost- mahorn van de Noord-Zuidhollandse Reddingmij., onder commando van schipper Mees Toxopus, kozen vrij wel onmiddellijk zee en zetten koers naar het Huibertsgat. Te middernacht arriveerde de red dingboot van de Noord-Zuidholland se Reddingmij. „Insulinde" uit Oost- mahorn Intussen was men aan boord tot de conclusie gekomen, dat de kans op vlot komen zeer gering was (de boot zat zeer hoog aan de grond), zodat de kapitein besliste een deel der opvarenden aan wal te laten brengen door de reddingboot. In yolle zee nam de „Insulinde" 10 op varenden, onder wie 4 vrouwen, van de Finse boot aan boord en zette daarop koers naar Oostmahorn aan de Friese kust. Zij werden bij aan komst ondergebracht in een klein hótel in het naburige Anjum. In de vroege ochtenduren is de redding boot teruggekeerd naar de „Saka kunta", teneinde de overige leden der bemanning (het totaal aantal opvarenden bedroeg 26) in veilig heid te brengen. 2 Febr. Zon op 8.22, onder 17.27. Maan op 10.07, onder 22.18. Eerste Kwartier 8 Februari Volgens diplomatieke kringen te Oslo zal Noorwegen de Sowjet-Unie in antwoord op haar nota medede len, dat het nog niet besloten heeft tot het Atlantisch pact toe te treden èn dat de Noorse regering nog niet bekend is met de volledige bijzon derheden van het voorgestelde pact. Waren er geen slechte men sen, er waren geen goede ad vocaten. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I te De Bilt, geldig tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt Wisselende bewolking met enkele verspreide lichte buien, meest ma tige wind tussen West en Noord, piaatselyk lichte nachtvorst, over dag iets kouder dan gisteren. Ban 34-jarige kapper te Hamburg is tot de guillotine veroordeeld; we gens toet wurgen v.an zijn beide kimidereo. In een kolom... de wereld om De militaire rechtbank te Pa tras (Griekenland) heeft in een pro ces tegen 34 personen, die beschul digd waren van hulp aan de gueril la's, 12 doodvonnissen uitgesproken. 50.000 Katholieken zijn Zon dag te Sydney bijeengekomen om te protesteren tegen de arrestatie van Kardinaal Mindszenty. Ter herdenking van de dood van Gandhi zijn Zondag door geheel India plechtigheden gehouden. Door een hevige storm in het gebied van Bergen (Noorwegen) zijn, naar gemeld, duizenden bomen ontworteld en daken van huizen weggeslagen. Schepen in de haven werden losgeslagen en tegen de kade'geworpen, waardoor verschil lende schepen zonken. Telefoon- en hoogspanningsleidingen werden ver broken. Slechts met Oslo is nog con tact mogelijk. Bij Tokio is een barak van de Amerikaanse luchtmacht uitgebrand. Vijf soldaten kwamen om het leven en tien asideren worden vermist. Vijf soldaten werden ernstig ge wond. Het Oostenrijkse spoortarief zal dit jaar aanzienlijk verhoogd worden, teneinde het tekort te kun nen bestrijden dat ontstaan is door het pensioeneren van vele spoor wegambtenaren. -— Te Wiesbaden is een Frans- Duitse vereniging opgericht onder leiding van de vroegere premier in de na-oorlogse regering, Geiler. Een „barman" in New York heeft een „fooi" gekregen in de vorm van een Cadillac 1948 van een handelsreiziger in auto's, omdat hij hem aan kamers had geholpen. In Oostenrijk verliezen op 15 Februari de munten van tien pfen nig, waarop het hakenkruis gesla gen is, hun waarde. In Tsj echo Slowakije mogen de reizigers alleen derde klas-wacht kamers gebruiken. De tweede klas mag door vrouwen, kinderen en niet-rokers gebruikt worden en de eerste klas dóór invaliden, vrouwen en kinderen. Een Amerikaanse bommen werper van het type B-36, is met lading van 42 ton bommen opge stegen, wat beschouwd wordt als het grootste gewicht dat door een toestel van dit type ooit is ver voerd. Het Amerikaanse ministerie van Marine deelt mede, dat een groep geleerden aan boord van het vliegdekschip „Saipan" naar de An tillen is vertrokken, om in die stre ken de uitwerking van kosmische stralen te bestuderen. Speciale bal lons zullen worden opgelaten voor onderzoekingen in verband met de zonnestralen, de luchtdruk en de temperatuur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1