Naar de laatste acte van het Chinese drama DE ZIERIKZEESCHE COURANT De verkiezingen in Israël Amerikaanse minister over het Noord-Atlantisch verdrag Truman's programma tot ontwikkeling van achterlijke gebieden De toestand in Noord-Korea VRIJDAG 2$ JANUARI 1M9 No. 16111 103a Jaargang mtnaraMMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Trijs par 3 mnd.» bij vooruitbetaling 1.3.51, p. w. 27 et tou* nummers 10 cl Verschijn» iedere werkdag Advertentieprijs 12 cl per mm Succesjes (ma* 15 mm.) minimum I 1,- p. stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE» Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. T» Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorfb Lakenman Ochtmon Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee» De vredesonderhandelingen De communisten zijn bezi? te Tsjinklang, op een afstand van 64 km van Nanking, benedenstrooms aan de Yangtse gelegen, grote aantallen troe» peu samen te trekken, om de Noordelijke oever van deze rivier over te steken. Tsjinkiang is een zeer belangrijk punt voor de spoorweg verbinding tussen Nanking en Sjanghai. Volgens politieke kringen te Tel Ahriv zal mogelijk de eerste gebo ren regering van Israël bestaairn uit een vfier-partijteoieoalitie onder lei ding wan de premier Ben Goerioin, leider der ItMapai". Hoewel de de finitieve uitslagen pas bekend zui len worden gemaakt na de telling Ider stemmen want militairen, was het thans reeds duidelijk, dat de „Mapei'ongeveer 35 procent van Öe 120 zetels der Assemblee zou winnen. Mejo achtte het waarschijn lijk, dat Ben Goericö zich zou tvfer- traiden met de linkse socialistische partij „Mapam", de progressive^ en de algemene Zionisten. Op grond jvfain de thans bekend geworden cij fers zou de coalitie over 60 pror cent van het aantal' zetels beschik ken. De ontmanteling van Duitse fabrieken Een Woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft heden ontkend, dat het Ame rikaanse ministerie van buitenlandse zaken officieel om uitstel; heeft ver zocht van de ontmanteling (voor heistelbetalingjsioieleindeh) van Duit se fabrieken. De woordvoerder verklaarde dit paar aanleiding van persberichten, dat Engeland en Frankrijk er mee hadden ingestemd de ontmanteling van 117 fabrieken stop te zetten. Het ministerie, aldus de woord voerder, had nog niet het rapport ontvangen, van de Amerikaanse Com missie. die onlangs onder leiding van George Humphrey een bezoek aan Europa bracht om een onder zoek in te stellen naar de voor ontmanteling aangewezen Duitse fa brieken. Met uitzondering van 125 fabrie ken gaat de ontmanteling in Duits land voort in alle aanwezige fabrie ken, sx> zei hij. Beveiligingsapparaat voor Tarutung Naar uit Medara binnenkomende berichten blijkt, is op een bijeen komst tussen de plaatselijke be- stuursautoriteiiten en meer dan 100 intellectuelen uit de.onderscheidene bevolkingsgroepen onlangs besloten, een beveiligingsapparaat te vormen, genaamd „Dese Pengawal", dat voorlopig 20 desa's omvat. De be spreking had plaats te Tarutung, waar een uiteenzetting werd gege ven over het doel der Nederlandse actie en over het toekomstige In donesische staatsbestel. De Bupati (regent) van Tarutung merkte op, dat het niet alleen zou liggen aan de Nederlanders of orde en rust Zouden worden hersteld, doch in de eerste plaats aan de bevolking aiU. Chili heft noodmaatregelen op De president van Chili, heeft zon der een voorafgaande congresver- gaderirvg de opheffing gelast van de 18 maanden geleden getroffen veiligheidsmaatregelen, welke be deeld waren ,,om de regering in staat te stellen zich tegen een toe stand' te verweren, die de openbare veiligheid' zou kunnen aantasten?'. f>e opheffing was gasdhied na in- Winntog van advies van partijlei ders. Hierdoor zouden do Chiienen volledige vrijheid genieten met het o-v? do pariemmtaverkiezingen op zes Maart. Door ide opheffing der maatregelen zullen 140 commu nistische leiders, die onder militaire bewaking Waren gesteld, vrij ge laten worde». Het verkeer op de spoorweg tus sen Nanking en Sjanghai is ge stremd, als gevol'g van troepen bewegingen op grote schaal endoor do evacuatie van regeringsautoritei ten. In berichten uit Taijoeran, de sinds lang belegerde hoofdstad van de provincie Sjansi', wordt gezegd dat een beroep is gedaan op ge neraal Foe Tso-Ji, de voormalige opperbevelhebber der regerings troepen in Noord-China, om zich per vliegtuig naar de belegerde stad te begeven, teneinde een plaatse lijke vrede tot stand te brengen. "Gemeld wordt, dat de autoritei ten van de provincie Soeijoean, welke ten Noord-Westen van Sjansi is gelegen, ook vredesonderhande lingen willen openen. Eis der Chinese communisten Een wOiordvoerder der Chinese communisten heeft voor radio Sj en- si de eis gesteld, idat de regering generaal Tsjang Kal Sjek en alle anderen, die op de communistische lijst van oorlogsmisdadigers" staan, gevangen neemt. Door het communistische radio station van Sjemsi werd verder nog verklaard, dat generalissimus Tsjang Kai Sjek, ofschoon ,jhij zich, terug getrokken heeft", nog daadwerke lijk met de waarnemende president Li Tsjoemg Jen samengewerkt in een „dramatisch vredespel", dat dient als dekmantel voor de vol gende militaire stap van de natior Holistische regering. In de uitzending worden voorts vooraanstaande leden van de rege ringsdelegatie voor het voeren van vredesbesprekingen, die thans op een uitnodiging de besprekingen aan te vangen, wachten, beschreven als .mamaak-afgevaardigden van de na tionale vergadering", met name Sjao LI Tse en generaal Tsjan Tsji- Tsjoeng worden als zodanig be schreven. Van hen xvordt verklaard, dat zij medehielpen Tsjang Kai Sjek tot president te doen verkiezen en dJat Zij zwegen, toen de Chinese re gering haar overeenkomsten schond. De .ontruiming van Nanking werd in de communistische radio-u iitzen- d:ng 'beschreven als een zet in een intrigue, welke op instignatie van de Verenigde Staten was op gezet. Ook werid een nieuwe lijst vèn .^oorlogsmisdadigers" omgeroepen waarop ook voorkomt de naam van Paul Joepin, apostolisch vicaris te Nanking. Het regeringsstandpunt Door de regering is een overzicht gegeven van die pogingen Welke van regeringszijde gedaan zijn ten einde een vrede te bereiken. Op 22 Januari was een delegatie be noemd om vredesonderhandelingen De viering van „Australia Day" Ter gelegenheid van „Australia Day" recipieerde de Australische zaakgelastigde, de heer J. Quinn, in zijn ambtswoning aan de Tobias As serlaan te 's Gravenhage. Vele ambassadeurs, gezanten en andere vertegenwoordigers van het corps diplomatique gaven er per soonlijk van hun belangstelling blijk. Van Nederlandse zijde woon den vele officiële personen en ver tegenwoordigers van het bedrijfs leven en tal van organisaties, deze receptie op de Australische feestdag bij, Daaronder waren o.m. luit.-ge neraal Mr. Kruis en Dr. A. Plesman, directeur van de K.L.M. Volgens graaf Michael Karplyl de Hongaarse gezakt te Parijs, zal otver een week of twee een oipen- baar proces tegen kardinaal Minds- z«snty begonnen worden. De communisten hadden in hun antwoord verklaard, dat zij slechts over vrede zoudem spreken, indien Peiping, idat thains onder gezamen lijke controle van de communisten en van vertegenwoordigers der re gering staat, volledig zou zijn bevrijd met de communisten te voeren. De onderhandelingen konden w'at de regering betreft beginnen zodra de communisten eein delegatie zouden samenstellen en een plaats zouden noemen. Een communistische woord voerder had echter 25 Januari ver klaard, dat men bereid was onder handelingen te voeren, doch had a,an de andere kant vernederende termen voor de regering gebruikt. De Chinese regering heeft een beroep gedaan op de communisten om de wensen van het volk, dat er onmiddellijk een einde zal worden gemaakt :aan de vijandelijkheden, ten volle te eerbiedigen. In een verklaring, uitgegeven naar aanleiding van het communistische antwoord op de vredesvoorstellen der regering, stelt deze laatste de communisten de vraag, of zij slechts hun toevlucht nemen tot een tactiek, die er op berekend is uitstel teweeg te brengen en de vijandelijkheden voort te zetten. Scheuring parlemenis- fractie Oost-Indonesië C-a scheuring im de progressieve fractie in het Oost-Imidonesische .parlement, die' reeds enige tijd dreigde, is thans een feit geworden door het uittreden van een aainital leden. Deze scheuring houdt ver band met de keuze vian candidate!» van deze fractie bij de jongste ka- bin tsformatie. 7oals bekanid, heeft zich enige tijd geleden ©veneens ©eh1 scheuring voorgedaan in de fraksi Indonesia ini het parlement van Pasodntdan. Ontslag „economisch dictator van Argentinië" Te Buenos Aires wordt vernomen, dat Miguel Miranda president Per on verzocht heeft hem ontslag te ver- lanen als voorzitter van de Nationa le Economische Raad van Argen tinië. Miranda, -die met Engeland de be sprekingen over de Andes-vlees- qviareenkomst heeft gevoerd, ver loor verleden week zijn macht als „economisch dictator van Argenti- innië", toen Peroln twee nieuwe mi nisteries instelde, die van Financiën en van Economie. Noord-Atlantische belangen zijn Amerikaanse belangen De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft verklaard, dat „het hoofddoel van het voorgestelde Noord-Atlan tische verdrag hetzelfde is als dat van de te Rio de Janeiro gesloten overeenkomst, namelijk het verschaffen van een onwederlegbaar bewijs van de vasthoudendheid der deelnemende landen, om gezamenlijk het hoofd te bieden aan een gewapenderhand uitgevoerde aanval op één der staten." Hij vervolgde: „wij zijn ervan overtuigd, dat de beste bijdrage, welke wy kunnen leveren om de vrede te handhaven, is, ons met an dere landen te verenigen en het te voren volkomen duidelijk maken, dat elke gewapenderhand uitge voerde aanval, waardoor onze natio nale veiligheid in het geding zou komen, zou stuiten op een over weldigende strijdmacht". Minister Acheson verklaarde ver der, dat het voorgestelde Noord-At lantische verdrag een collectieve de fensie-overeenkomst zou zijn, geslo ten binnen het kader van het hand vest der Verenigde Naties en dat het ten doel had de organisatie der Verenigde Naties te versterken, door te voorzien in een „ordelijke en Buitenlandse deelneming aan Brilse iuchtdiensten De Britse minister voor de Bur gerluchtvaart, Lord Pakenham, heeft een plan bekend gemaakt, dat er in voorziet, dat aan erkende luchtvaart maatschappijen kan worden toege staan gedurende een beperkte pe riode deel te nemen aan het onder houden van Britse binnenlandse lij nen. Volgens de wet op de burger luchtvaart vallen alle binnenlandse luchtvaartdiensten in Engeland on der het monopolie van de „British European Airways", die het eigen dom van de Staat is. De minister verklaarde verder, dat aanvragen voor het onderhou den van internationale luchtvaart verbindingen zullen worden bezien „in het licht van de overeenkomsten welke tussen de Britse regering en de regeringen van de betrokken lan den zijn gesloten, betreffende het onderhouden van Iuchtdiensten vol gens tijdschema". Volgens Lord Pakenham zou de Britse belastingbetaler een zware fi nanciële last te dragen krijgen, in dien de „British European Airways" thans alle Britse luchtverbindingen zouden onderhouden. Rodekruis-auto op een mijn Bij bet Rod© Kruis is (het bericht binnengekomen Idat ©en vrachtauto was* Ihet Rodie Kruis, die vam Soeka- boemi onderweg was daar de buii- fcanpoliklimek be Karet, op een mijln is 'gereden ©n beschoten, waarbij twea doden, twee zwaar gewonden •ani drie lidht gawomden zijl» te be treuren. gecoördineerde vervulling van de verplichtingen, welke de leden der Verenigde Naties, volgens het hand vest hebben". Hij voegde hieraan toe: „onze na tionale veiligheid is op vitale wijze betrokken bij de veiligheid van het Noord-Atlantische gebied. De volke ren, die in dit gebied woonachtig zijn, hebben 'n gemeenschappelijke erfenis en beschaving". Franse kinderen in Nederland Een groep van 55 Franse kinderen uitgezonden door de „Secours Ca- tholique de Paris" zal 2 Februari te Helmond arriveren, om daar gedu rende drie maanden bij pleegouders te worden ondergebracht. In totaal komen 150 Franse kinderen, afkom stig uit het door de oorlog getroffen gebied van Noord-West Frankrijk, uit Arras, Calais en Lille, naar Ne derland. Het grootste gedeelte wordt in Groningen ondergebracht. Te Helmond zullen de kinderen door een Franse consul verwelkomd wor den. Arabische conferentie tegenhetcommunisme? Naar verluidt hebben ide twee Haakse afgezanten generaal Ismaiil Safwat Pasja en Jamil el Maidfai, die bezoeken gebracht hebben aan nabuurlanden en heden naar Cairo zouden gaan, tot taak gekregen de weg te bereiden voor een confe rentie van 'Arabische minister-pre sidenten, waartoe het initiatief is genomen door de Iraakse minis ter-president, generaal Noeri. es Said Pasja. De minister-presidenten zouden moefcn onderhandelen over oprichting van een sterk Arabisch front „tegen de communistische pro paganda in het midden-Oosten". Devaluatie van de Zweedse kroon? De Zweedse hoogleraar Anders Ostlimd heeft in een over de radio uitgezonden lezing over de eco nomisch© toestand' verklaard, dat de Zweedse autoriteiten de moge lijkheid van een devaluatie van de Kroon overwegen, zulks in verband met idie moeilijkheden, die de Zweed se exporteurs van cellulose onder vinden. Er zijn mensen die lachen om hun mooie tanden te tonen en die wenen om him goede hart té laten zien. Bereidheid tot samenwerking met elk land De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, heeft Woensdag zijn eerste persconferentie na zijn benoeming gehouden. Tijdens deze conferentie sprak hij over het programma van president Truman tot ontwikkeling van economisch achterlijke landen, waarbij volgens hem de Verenigde Naties dienden te worden ingeschakeld „iWij zijn bereid'*, zo zeid© Adhe- sopl „samen te werken met ©lk land, dat tezamen met ons aan; ideze coöperatieve onderneming wil deal- nemen". Naar Acheson v©rkaarde, was het idoel van het programma bevordering van de waande, 'de vrij heid en de waardigheid' van het individu. Het is, aldus spr., van belang om in de minder goed ont wikkelde gebieden omstandigheden te scheppen, die het mogelijk maken om op de normale wijze onderne mingen te doen ontwikkelen door geldbeleggers. Fabrieken moeten daar gevestigd worden, waar na tuurlijke hulpbronnen zijn. Het is een eerste verantwoordelijkheid van de regering van een land, dat ka pitaal wenst aan te trekken, dat zij voor investeringen gunstige om standigheden schept. India was het enige land, (dat door Acheson met betrekking tot de plannen voor het gebruik maken van Amerikaanse scholing, techni sche kennis en kapitaalsinvestering ivoor minder ontwikkelde land©» werd genoemd. De minister (Ver klaarde echter, dat de gebieden, welke president Truman bedoelde, het Verre Oosten, Zuidoost Azië, Afrika >an La tijfels Amerika omJ Vat ten. Ten aanzien van laatstgenoemd gebied zeitie Acbeson, dat ide V.S. (Vastbesloten zijn de politiek van goede nabuurschap' te handhajvien en te versterken. In radio-berichten uit Noord-Ko rea. idoior radio-MiOskou aangehaald, is ontkend, dat vorige week in Nioiord-Korea een anti-communisti sche opstand zou hebben plaats ge had, doch werd Wel toegegeven^ dat te HaWbe, dicht bij ide schei dingslijn tussen Noord- en Zuid-Kor rea, veertien „terroristen" zijn ge arresteerd, die uit Zuid-Korea zou den zijn binnengesmokkeld. Zij zou den schoolgebouwen in brand gesto ken hebben en andere gebouwen bij Hai-Joe ien gecomplotteerd heb ben tot andere sabotagedaden. II Een gezond mens voor één rijksdaalder Framboesia is een uitermate be smettelijke huidziekte, die sinds de oorlog met Japan is gaan woeden onder de bevolking van Indonesië. Zij wordt veroorzaakt door z.g. spyrochaeten die door de huid naar binnen, dringen en die verzweringen doen ontstaan die dikwijls een gro ter oppervlakte hebben dan een flin ke mannenhand. Het komt veelvuldig voor dat de framboesia-zweren de ledematen tot driemaal de normale dikte doen op zwellen en vergroeiingen veroor zaken. Framboesia is echter te genezen door inspuitingen met Alssphine, een Salversan-preparaat. Een patient kan met drie tot acht injecties ge heel genezen wonden. 1 kg. Alasphine (kost echter f 1200 en uit een kilogram kunnen 3500 a 4000 doses bereid Worden. Voor één rijksdaalder kunt U dus één framboesia-patient geheel gene- zefn. Bn dat niet alleen: het genees middel vermindert gelijk opgaand met de genezing de besmettelijkheid U voorkomt met die ene rijksdaalder dus ook de uitbreiding van deze plaag. Stort nog heden op Giro No. 8540 ten name van het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, Den Haag. Het is ook mogelijk om een brief of briefkaart, beplakt met een be drag tot één gutden aan postze gels te zenden aan het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, Prinsessegracht 27, Den Haag met vermelding: ,,Rode Kruishulp aan Indonesië". Do P.T.T. betaalt idan alles wat boven ide porto geplakt is, aan het Nederlandse Rode Kruis terug. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: Weinig verandering Nevelig of licht bewolkt, droog weer, zwakke tot matige Zuidelijke wind, in de nacht en vroege ochtend op vele plaatsen lichte vorst, over dag ongeveer dezelfde temperatuur als Donderdag. 29 Jan. Zon op 8.28, onder 17.20. Maan op 9.18, onder 17.28. Heden Nieuwe Maan Joden naar Palestina De Engelse onder-minister van Buitenlandse Zaken, Christopher Mayhew, heeft bekend gemaakt, dat aan Joden in Tripolis, Duitsland en elders, visa zullen worden verleend, waardoor zij naar Palestina kunnen vertrekken. Mayhew deelde dit mede in ant woord op een tijdens het debat over Palestina in het Lagerhuis gemaakte critische opmerking, dat alleen aan op Cyprus verblijf houdende Joden werd toegestaan naar Palestina te rug te keren. Verpleegster vergiste zich; drie babies stierven De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft zes weken gevangenisstraf geëischt tegen een der vroegere verpleegsters van de afdeling Verlossingen van het Ge meentelijke Ziekenhuis in Den Haag. D© verpleegster heeft vorige jaar aan 'drie babies een verkeerde in» jectie gegeven, waarna alle drie de kinderen zijn gestorven. De zuster had op de dag voor het ongeluk een fles met het prseparaat, waar mee de babies wél moesten Wonden ingespoten, klaargezet op de ven sterbank. De volgend© dag, nadat rij eerst geassisteerd had bij een zeer zware bevalling, moest zij de babies inspuiten. De fles bleek echter ver wisseld te zijto en de kinderen kre gen de verkeerde vloeistof. Door dat zij' verkouden was heeft de ver pleegster de zware lavendelgeur van de laatste vloeistof niet ge roken. De directeur-geneesheer van het ziekenhuis, jbr. P. H. Verspyck, ver klaarde, dat de verpleegster altijd zeer nauwkeurig is geweest. Als be wijs van vertrouwen had hij' haar na het ongeluk rijn eigen zuster la ten verplegen. Oudheidkundige opgravingen De opgravingen op het Heg© Lat nabij Emmën duren nog steeds ivtoort. Nadat men reeds verschil-» lende oudheidkundig© (voorwerpen heeft aangetroffen, die dateren uit ide voor-Romeinse ijzertijd, is mem thans bezig met het uitgraven van een gebied, waar vtroeger ©en ne derzetting geweest moet zijn. Een aantal gebruiksyporwerpen van aar dewerk wijst in die richting, ter wijl ook de grondkleuren het aan tonen. Vermoed wordt dat het hier gaat om een Romeinse legerpflaa-s. Enkele butkommem zijn reeds bloot gelegd. Registratie arbeidskrachten Aan de loonbelastin'gkaarten 1,948 en 1949, welka ide "Werkgevers vam ide Belasting-administratie hebben ontvangen, is eein strook bevestigd tan dienste van een registratie vam arbeidskrachten door het Rijksair» beidsbureau. Da minister yato Sociale Zakten heeft echter in p verleg met zijm ambtgenoot van Finaln-ciën besloten af te zien van dez© registratie, zo dat de werkgevers deze strook niet behoeven im te vullen, i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1