DE ZIERIKZEESCHE COURANT De strategische situatie in de West"Paciïic Verklaring van admiraal Nimitz Twee resoluties Rapport militaire waarnemers CVGD Terreuracties in Indonesië Hij wilde de wereld vertellen, hoe zijn land lijdt onder de Sovjet-dictatuur In eventuele noodgevallen is er nog niet voldoende graan De communisten boekten succes in de Japanse verkiezingen woaercsDJva *0 januari No. 16109 105e Jaargang ZIERIKZ£E$€HGSNIEUWSBOD£ ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN r PrU» P*' 3 mnd. bij vooruitbetaling f 3.51, p. w. 27 ct. iotM BUBMMri 10 cl Verschijnt ieder* werkdag. Advertentieprijs >2 cl par mm Succmjm (max. 15 mm.) minimum I J,- p. ituk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE. Lang# Nobelstraat A 171, Zlarikzaa, Postbus nr. T, Telefoon or. 32, Glrorakaning nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakanman Ochtman Lange Nobelstraat A T7t Zierikze*. Admiraal Chester w. Nimltx, voormalig staf-chef van de Amerikaanse vloot, heeft in een door „News Magazine" gepubliceerd persgesprek ver klaard, dat hfj vertrouwde, dat de Verenigde Staten „elke vijandelijke basis in het meest Westelijk gedeelte van de Stille Oceaan, van waaruit de veiligheid der Verenigde Staten bedreigd zou kunnen worden, waarde loos zouden kunnen maken". Deze opmerkingen van de admi raal vestigen de indruk, dat hij van mening is, dat elke basis op de Chi nese kust, welke door de commu nistische troepen in him huidige op mars zou worden veroverd, zo no dig zou kunnen worden uitgescha- Bij' de hervatting van de debatten in de Veiligheidsraad inzake Indone sië zullen enige afgevaardigden po gen de actie van de raad te ver sterken in het licht van de aanbeve lingen van de conferentie te New Deihi, aldus wondt te Lake Success vernomen. De afgevaardigden hebben zorg vuldig de tekst van de door vier leden van de raad oip Vrijdag inge diende resolutie vergeleken met de voornaamste resolutie, die eenstem mig door de conferentie te New DeJii werd aangenomen. Als voornaamste geschilpunten ziet men de volgende: 1. de resolutie van de raad doet nergens uitkomen, dat de „politio nele actie" van de Nederlandse re gering in December 1948 een agres sie betekent volgens het handvest van de Verenigde Naties. De resolutie van New Delhi ech ter beschuldigt rechtstreeks de Ne derlanders van het verstoren van de vrede en agressie volgens hoofd stuk 7 van het handvest de meest ernstige aangelegenheid, die voor de Ver. Naties gebracht kan worden. 2. de. resolutie van de raad, die eventuele terugtrekking van de Ne derlandse troepen uit de republi keinse gebieden aanbeveelt, stelt geen tijdslimiet vast. De Aziatische conferentie vraagt in haar resolutie om onmiddellijke te rugtrekking van de Nederlandse troepen uit de republlkc-'nse hoofd stad en algehele terugtrekking uit republikeins gebied' tegen 15 Maart. 3. de resolutie van de raad noemt nergens de blokkade, die de Neder landers ged.urende vele maanden te- gW, de handel van de republiek Mien hebben uitgevoerd. De resolutie van New Delhi doet de nauwkeurige aanbeveling, dat al le hande&beperkingefn direct weg genomen woerden". De invloed, die de conferentie van New Delhi op de besprekingen in de veiligheidsraad zal hebben zal het 'best tot uiting komen in de zitting van heden, wanneer amen dementen op de resolutie van de raad zullen worden ingediend. De Australische afgevaardigde, de heer John Hood, zal, naar vernomen wordt, de volgende wijzigingen voorstallen: 1. een mser nauwkeurige voor ziening voor het terugtrekken van de Nederlandse troepen, het liefst tegen midden Maart, doch in geen geval later dan de datum, waarop de verkiezingen bepaald wonden; 2. de Commissie voor Goede Dien sten in staat te stellen alle aanbe velingen aam de raad te doen zon der verdere onderhandelingen tus sen de partijen. De Australische afvaardiging zal eveneens de kwestie van de blok kade te berde brengen' en de com missie aansporen in haar rappoTt aan de raad bet gehele probleem van ido politieke oplossing te be handelen. Ofitchaom de Australische delegatie naar men verwacht, geen formele amendementen op de vier mogend- heden-resolutte naar voren zal bren gen, is het mogelijk, dat Egypte dtt volgens bovengenoemde lijnen zal deen. zo wordt vernomen. Enige leden van de raad rijln echter van mening, dat enige poging tot hel versterker, van de ingediende compromis-resolutie zou uitlopen op het niet verkrijgen van de benodigde zeven stemmen. De resolutie, die bat resultaat is van moeilijke», achter de schermen gevoerde onderhandelingen, is waar schijnlijk de uiterste, die zekere voornaamste delegaties zullen aan vaarden. keld, als basis voor daadwerkelijke operaties en als bedreiging voor de bases, welke thans in Ameri kaanse handen zijn. afgezien van bases als Tientsin, welke op het Azi atische vasteland zijn gelegen. Deze inzichten van de man, die in de afgelopen oorlog opperbevelheb ber der Amerikaanse strijdkrachten in de Stille Oceaan was, zijn veel betekenend, daar men uiting had gegeven aan de vrees, dat er, ten gevolge van de nederlaag van de regering Tsjang Kai-Sjek in China, gevaar zou dreigen voor de positie der Verenigde Staten in Japan en elders. Naar Ameta verneemt, zal de Oom missie van Goede Diensten ©en rap port dait Maandagavond werd sa mengesteld uit inlichtingen van haar militaire waarnemers, telegrafisch aan de Veiligheidsraad overbrengen. Verwacht kan Worden, dat dit rap port in de loop van Dinsdag te Batavia voor publicatie zal worden vrijgegeven. De deïinitieve uitslag van de Japanse verkiezingen De DemocratiscU-Liberale Partij van premier Ycsjida (conservatieven) heeft bij de algemene verkiezingen in Japan met een grote meerderheid gewonnen. De definitieve uitslagen zij'n: de mocratische li'oeraien 262 zetels, de mocraten 70, socialisten 49, commu nisten 36, d'e partij der volkscoöpe raties 13 en kleine partijen en ©raaf- afhankelijken tezamen 36 zetels. De geallieerde opperbevelhebber ijn Japan, generaal Douglas Mac Arthur, heeft naar aanleiding van de uitslag verklaard,,de volkeren van de vrije wereld kunnen overal tevreden zijn over deze geestdriftige en. ordelijke Japanse verkiezingen, die óp een Critiek moment in de geschiedenis van Azië een zo dui delijk en beslissend mandaat hebben gegeven am de conservatieve leer van de regering". Verklaring Scandinavische ministers De Scandinavische premiers en ministers van Buitenlandse Zaken ■&m Defensie hebben na hun bijeen komst medegedeeld, idat „da drie Scandinavische landed' een krachtig besluit hebban genomen om hun vrijheid, hun onafhankelijkheid e|n hun democratie te verdedigen te- •gew agressie, met alle beschikbare middelen/'. De spoorwegen In de Sowjet-zdne De voormalige direcfceur-geraietraal van de spoorwegen in de Sowjet- zóti'3 van Duitsland, Basdner (S.E.D.) heeft in een commentaar op Ihiet feit, dat hij vau zijn functie is ont heven, verklaard, dat het spoorweg wezen1 in de Sowj-et-zöne dreigt in een tee storten. Het locomotieven- park was zo slecht, dat uiterlijk in Mei het grootste deel der loco mo tieven zou zijn uitgevallen. Tot dus ver had mén als gevolg van het uitblijven van materiaal uit West- Duits land de noodzakelijke onderde len/ tilt beschadigde locomotieven gehaald. Deze bron begon echter thans op te drogen. Bij' gebrek aan West-Duitse bunkerkolen werden de locomotieven thans met bruinkool gestookt. In kringen valn de economische commissie voior de Sowjet-zöno wordt ten aamzien wam de uitlatin gen vam Besenor verklaard, dat bij diens afzetting „een niet te herstel len beheers/fout" is gemaakt en dat Besener door arrestatie had mote- teni verhinderen de West-Berlijtnise pers sensationeel nieuw* te levereta. Rampokbende in Tjoprajan Zondagavond vertoonde zich iln Tjoprajan (onderdistrict Boqran in (hét Pekalongause) een rampiokbetade van ongeveer dertig man. Het wa ren/ leden van de T.N.I. uit Maige- lan/g en gewone raropokkers. De politie kreeg hiervan melding en sturde -een mobiele groep, die van de bende zeven liedien doodde, er één zwaar verwondde en twee rampokkars gevangen nam. Bu'tgamaakt werden drie geweren, vier in Djocja gemaakte sb&ngims, een handgranaat en een hoeveel heid munitie. Gevecht met een bende Een goed bewapende benldia is in het gehucht Bamdeng door een militaire patrouille verdreven. Bij de vlucht liet de benide een grote hoeveelheid patronen, explosieven en vergiftigde stoffen achter. Onderneming Gentah aangevallen Maandagnacht is de onderneming Gantah benoorden Salatiga door ean bende aangevallen. Zij beschoot eersst de woning van de administra teur 'en stak daarna de fabriek in brand. De rubber afdeling en het droogkuis brandden totaal af. Man k'ora van de onderneming af niet om hulp verzoeken, om/dat de telefoomidradem vernield Waren. Per soonlijke ongelukken dedën zich niet voor. Het bedrijf ligt mu ech ter stil. Drankstrijd in het Lagerhuis De geheelonthouders-leden van het Engelse Lagerhuis hebben een niet geslaagde poging gedaan de uren, waarop in het parlement sterke drank te verkrijgen is, iin overeen stemming te brengen met de uren, waarop in de maatschappij sterke •drank mag worden geschonken. Het socialistische lid James Har rison was van mening, idat 'het Lagerhuis het land een voorbeeld behoorde te geven, „de stijgende consumptie van sterke drank in den lande in aanmerking genomen". Een apder socialistisch lid, Thomas Dri- berg, maakte daarop de opmerking dat Jbemoeiallen" niet moesten pro beren in te grijpen in geneugten, „waarvoor rij niet (de smaak beza*- ten. om die te genieten". De voorzitter van de commissie, die over dergelijke zaken heeft te beslissen, verklaarde, dat het ge bruik vam sterke drank in 'het La gerhuis in het afgelopen jaar met 10 pet was gedaald. Hij verklaarde geen termen te zien, om de bestaande voorschrif ten te w'ij'zigem. Negen Londense ziekenhuizen hebben door gebrek aan verpleeg sters gratis nylonkousen en minder stijve uniformen, modeme, geriefe lijke gemeubileerde eigen kamers en televisie in de gemeenschappelijke huiskamer, aan adspirantverpleeg- sters aangeboden. Na een staking van zes dagen zijn 2200 havenarbeiders in Brisbane weer aan het werk gegaan. HET PROCES KRAVTSJENKO Nimmer was hij een „dronkaard of een verrader" De getuigen Bij de behandeling van de zaak- Kravtsjenko heeft deze de Rus sische getuigen gewraakt en gerea geerd op sommige uitlatingen in het blad „Les Lettres Fraugaises", waar door het proces tenslotte is uitgelokt. In „Les Lettres Frangaises" werd Kravtsjenko betiteld als een dronk aard en verrader van zijn land. Na dat de president van de rechtbank de gewraakte artikelen had voorge lezen, richtte Kravtsjenko zich in het Russisch tot het Hof. Met luider stemme verklaarde hfj, dat hij be sloten had zijn land te verlaten en de wereld te vertellen „hoe mijn land leeft en lijdt onder de Sowjet- dictatuur." Kravtsjenko las zijn ver klaring van een stuk papier en om de andere zin volgde een vertaling in het Frans. Kravtsjenko zeide, dat er onder de getuigen, die door het Politbu reau waren gezonden, enkelen wa ren, die hij persoonlijk kende. „Zij denken er net zo over als ik", al dus Kravtsjenko, „maar zij zullen gedwongen worden het tegenover gestelde te zeggen van wat zij den ken. Zij hebben vrouwen, kinderen en naaste bloedverwanten achterge laten als gijzelaars en hebben de gehele macht van een politiestaat tegen zich." Na een aanval op de „heersers van het Kremlin" ver klaarde Kravtsjenko niet geschre ven te hebben tegen Frankrijk, de Franse regering of het Franse volk, doch geschreven te hebben tegen de Sowj et-Unie en dat daarom de Franse communisten hun vaderland de Sowj et-Unie moesten ver dedigen. Loopbaan in Rusland Vervolgens beschreef Kravtsjenko zijn loopbaan in de Sowjet-Unie, die hij succesvol noemde. Tenslotte werd hij met een missie naar het buiten land gezonden. In al die ttfd had men hem nimmer een dronkaard of een verrader genoemd. Dit geschied de pas toen hij de Russische natio naliteit prijsgaf. Kravtsjenko noem de zijn activiteit „anti-Sowjet, niet anti-Russisch". De verdediger pro testeerde toen Kravtsjenko kwam te spreken over de leider der Franse communisten Thorez, die tijdens de oorlog in de Sowjet-Unie vertoefde. Volgens de verdediger was Kravts jenko een buitenlander en mocht men niet toelaten dat hij een Franse staatsman beledigde. De advocaat van Kravtsjenko antwoordde, dat Thorax aan politlaka laidar waa. „Myn getuigen", zo vervolgde Kravtsjenko, „zijn vroegere Sowj et- burgers, die thans geen land hebben. Zij komen uit kampen voor ont heemden en weigeren naar de Sow jet-Unie terug te keren. Zij verkie zen honger, koude en duisternis bo ven de Sowjet-politiestaat. Velen van hen zijn arbeiders, boeren, in tellectuelen, Russen, Wit-Russen en Oekrainers. Zij verschillen in leef tijd, maar zij zullen U allen het zelfde vertellen. Velen van hen ken den mij en werkten met mij. Zij zullen getuigen, dat alles wat ik in mijn boek gezegd heb, waar is." Naar Kravtsjenko zeide kwamen de getuigen voor de verdediging niet getuigen op grond van een besluit van „Les Lettres Frangaises", maar van het Politbureau zelf. De directeur van „Les Lettres Frangaises", Claude Morgan, ver klaarde: „ik besloot het artikel te publiceren omdat ik het volste ver trouwen had in onze correspondent in de V.S. Daar ik „Ik verkoos de Vrijheid" gelezen had, was ik het bovendien volkomen met hem eens". Morgan gaf de naam van de corres pondent als Sim Thomas en zeide: „ik onthulde niet wie Sim Thomas was, uit vrees voor Amerikaanse represailles, omdat daar anti-fascis tische activiteit gekenschetst wordt als anti-Amerikaanse activiteit. Zo als altyd draag ik de gehele verant woordelijkheid voor dit artikel." Waarschuwing van de FAO. De Voedsel- en Landbouworgani satie der Ver. Naties (F.A.O.) heeft gewaarschuwd dat, niettegenstaande de bezorgdheid van sommige landen over mogelijk onverkoopbare tarwe- overschotten in 1949, de beshikbare tarwevoorraden nog steeds niet groot genoeg zijn om een behoorlij ke waarborg te vormen voor nood gevallen. Deze waarschuwing werd gepubli- veerd aan de vooravonld' van de opening van de conferentie be Was- 'hiragtoQ, waarop delegaties van 44 landen zullen onderhandelen 'övter het sluiten van <ean nieuwe inter nationale tarwe-o.vereenkomst. Ook de Sowjet-Unie en Argentinië 'héb ben delegaties naar Washington ge zonden. Dit is de eerste maal, dat deze landen aan een dergelijke con ferentie deelnemen- Kleinere oogsten Volgens een door de Voedsel- en Landbouworganisatie gepubliceerd overzicht is de hoeveelheid van on geveer 39 mill!o®n metr. ton graan die in het seizoen 1948-49 vioior ex port beschikbaar is, toereikend om ira de behoeften te wofo-rzien, ter wijl de behoeften aan alle graan soorten een jaar geleden de voor export beschikbare hoeveelheid met bijna 50 pet. overtroffen. Hiertegen over staat echter, dat de oogsten van dit jaar waarschijnlijk kleiner zullen rijn dan ih 1948, al is het nog te vroeg ,om concrete voor spellingen te doen, aldus het over zicht. Verschillende landen Wanneer de export-overeenkomst met de ramingen, zullen de graan voorraden in de V. S- volgons het Geverzicht vrn de F.A.O. op 1 Juli vermoedelijk aanmerkelijk groter zijn dan op 1 Juli 1948, terwijl de graan-voorraden in Oost-Europa (iraicl. de Sowj'2t-Unie) waarschijn- „Oostelijke" gevangenen gaan terug De autoriteiten der drie Westelijke mogendheden hebben aan het ge meentebestuur van West-Berlijn op dracht gegeven 1300 gevangenen, die waren veroordeeld 'w'egens in Oost- Berlijn begane misdrijven, terug te zenden naar de Sovjet-RussisChe- sector van Berlijn, aangezien de Sovjet-autoriteiten hebben gewei gerd 'bij' te dragen aan hun voeding. De Berlijinse gevangenissen be- hoorden tot de zeer weinige orga nen van het stadsbestuur, welke nog door de vier bezettende mogendhe- den gezamenlijk werden beheerd. Personen, die misdrijven in de Sov jet-Russische sector vajn Berlijn had den begaan, werden Vaak in gevan genissen in het Westelijke gedeelte der stad opgesloten. In een doior dé Britse, Amerikaan se en Franse commandanten geza menlijk hierover uitgegeven verkla ring wordt gezegd, dat deze gevan genen. in plaats van door de Sovjet- Russische autoriteiten gevoed te wérden, huin levensmiddelen kregen van hetgeen voor de bevolking van Berlijn 'door de lucht wordt voerd. Uiting van verzet onder de arbeiders Politieke waarnemers rijn het er over eens, dat de sudoess&n van de Japanse communisten bij d'e Zondag gehouden verkiezingen de overwel digende conservatieve overwinning overschaduwen. De communisten kregen 9.6 procent van het totaal aantal uitgebrachte stemmen, name lijk meer dan drie en een half millioen, tegen een millAoen bij de vorige verkiezingen. Dit leverde hun een winst van 31 zetels op. In Tokio werden alle zeven com munistische candi'daten gekozen. De boerenarbeiderspartij, die sterk met de communisten verbonden is, kreeg zeven zetels. Bijna nor 30 zetela De niet-gekO'Z'en communistische can dl daten in geheel Japan kw amen slechts een klein aantal stemmen tekort, rodat de communixten met weinig stemmen meer in een aantal kieskringen er nog een dertigtal zetels bij gehaald zon hebben. Volgens waarnemers betekent dit communistische succes de uiting van een krachtig verzet onder de ar beidende klasse tegen dé door Mac Arthur gesteunde wet, wlaarbij sta king en collectieve onderhandeling worden veibodan. Bezettings-waamemers beschou wen het communistische succes als ernstig" in ihet bijzonder in ver band met de toenemende commu nistische invloed in geheel Zuid- Oost-Azië. Het gehele Europese deel van de Sowjet-Unie is door zware sneeuw val in de laatste tien dagen, onder gesneeuwd. lijk évenieehs een toeneming te zien zullen gev'&n. In Canada zal do 'voorraadpositio waarschijnlijk be trekkelijk onvieranderd zijn, doch /do graanvoorraden in Australië zullen iets kléiner era die itn Argentinië aanmerkelijk kleiner zijn dan 'op 1 Juli 1948. De F.AO. voorspelt in haar overzicht, dat er ia de impor terende landen grote behoefte zal blijven bestaara aan brood- eni voe- dergraneiü, -en dat deze lajnidem voor de voorziening in deze behoeften voornamelijk van Nqord-Amerika -en in het bijzorader van de Ver. Statela afhankelijk zullen zijn. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.L te De Bilt, geldig tot Woensdagavond: Weinig verandering Aanvankelijk zwakke maar later wat toenemende Zuidoostelijke wind overdrijvende wolkenvelden met hier en daar tijdelijk nevel of mist, doch overwegend droog weer, in de nacht op de meeste plaatsen lichte vorst, overdag dezelfde temperatuur als gisteren. Sjahrir en Leimena naar Lake Success? De heren Sjahrir en Leimena heb ben zich Dinsdagochtend per vlieg tuig van de K.L.M. naar Banka be geven, alwaar zij op het vliegveld Moh. Hatta zullen ontmoeten, aldus deelde een woordvoerder van de C,V.G;D. aan Aneta mede. Dat de ontmoeting kan plaatsvinden op het vliegveld, werd voorbereid door de Nederlandse delegatie. Deze woord voerder bevestigde, dat Moh. Hatta tot de C.V.G.D. het verzoek heeft gericht, faciliteiten te willen ver lenen voor een reis van de heren Sutan Sjahrir en Leimena naar Lake Success, en hij voegde hieraan toe, dat er voor deze reis nog geen voor bereidingen zijn getroffen. Naar ver luidt, is het-verzoek tot overkomst van Sjahrir en Leimena naar Ame rika, afkomstig van Palar. Chinese communisten willen onderhandelen De radio van de Chinese commu nisten in Noord-Sjensi heeft Dins dag medegedeeld, dat de commu nisten bereid zijn met de nationa listen vredesónderhandelingen te be ginnen. Volgens de radio zal over de plaats voor de te voeren onderhandelingen pas besloten worden na de „alge hele bevrijding van Peiping". Waar schijnlijk zullen de onderhandelin gen dan in Peiping worden gevoerd. De radio deelde voorts mede, dat een van de door de nationalisten aangewezen vredesonderhandelaars, Peng Tsjao Hsien, niet aanvaard baar was. omdat „hij te nauw ver bonden is met de extreem rechtse clique in de .Kwo-min-tang." Dr. Mansur tegen de Veiligheidsraad De Wali Negara van Oost-Sumatra Dr. Mansur, heeft tegenover een correspondent van Aneta te Medan zijn oprechte instemming met de verklaring van Sultan Hamid geuit. Mansur zeide: „Ik wens uiting te geven aan mijn diepe verontwaardi ging over de beledigende en deni grerende houding ten opzichte van de deelstaten, welke blijkt uit de jongste resolutie van de Veiligheids raad, maar bovendien over de strek king en de inhoud van de resolutie in het algemeen. Wij willen kerme- dekaan (volledige vrijheid) voor In donesië, maar om dat doel te berei ken hebben wij geenszins neerbui gende en ondeskundige adviezen van het buitenland nodig. Dit is een zaak die het volk van Indonesië alleen aangaat en verder alleen Nederland betreft. Mansur zeide: „Wij vertrouwen volledig in de vervulling van de beloften van Koningin Juliana en de Nederlandse regering. Inmenging van de Veiligheidsraad is in deze binnenlandse aangelegenheid alleen maar verwarrend en hinderlijk", al dus Mansur,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1