DE ZIERIKZEESCHE COURANT INDONESIË De economische situatie in nieuw-bezette gebieden de Engeland en Israël Truman begon zijn eerste volledige ambtsperiode De eed op de grondwet Tsjan Kai Sjek heeft Nanking verlaten Officieel communiqué van de Aziatische conferentie ZATERDAG 8 JANUARI 1848 No. 18106 108e Jaargang ZIMESSffllMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈN PrU» pmr 3 rond. bij vooruitbetaling t 3.51, p. w. 27 ct. los»* numrnart 10 ct Verschijnt Iedere wi jg Advertentieprijs 12 ct per mm Succesiet (max 15 mm.) minimum 11.— p. stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstreat A 171, Zlerlkzes, Poitbui nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave; N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee. Nog weinig stabiele toestanden De persdienst van het departe ment van Economische Zaken te Ba tavia heeft een overzicht gegeven van de economische situatie in de nieuw-bezette gebieden. Hierin zegt men dat het thans niet mogelijk is meer dan een globaal beeld to ge ven. aangezien de toestanden nog weinig stabiel zijn en de berichtge ving in het algemeen nog summier is. De economische wederopbouw be perkt zich momenteel hoofdzakelijk tot centra in het binnenland, waar militaire beveiliging is, daar het we gens onveiligheid nog niet mogelijk is te werken aan het herstel van spoorwegen, openbare nutsbedrij ven, agrarische en industriële be drijven buiten deze centra. De algemene indruk is, dat de ge zondheids-, voedings- en kleding- situatie meevallen; betreurenswaar dige uitzonderingen zijn o.m. Zuid- Assahan en Bodjonegoro. Door grote rijstinvoer in Januari en Februari kan de voedselsituatie tot de volgen de rijst- en maisoogsten zeker in de hand worden gehouden in sommige delen van de nieuw-bezette gebie den. Het transport betekent een grote moeilijkheid. De verwachting is, dat de situatie in Oost-Java moei lijker zal worden dan zij thans reeds in Midden-Java is. 30 millioen yards textiel De textielsituatie maakt het mo gelijk aan de nieuw-bezette gebie den 30 millioen yards beschikbaar te stellen, waarvan gratis of te gen gereduceerde prijs. Ook van andere producten zijn hoeveelheden vuur de nieuw-bezette gebieden be stemd. De vernielingen aan ondernemin gen en opgeslagen producten zijn nog niet overzienbaar, doch gevreesd moet worden, dat zij aanzienlijk zijn. De ruilhandel tussen Sumatra en Malakka, die reeds voor de actie werd gedreven, zal voorlopig wor den voortgezet. Betreffende Sumatra meldt Eco nomische Zaken, dat in Assahan een begin is gemaakt met herstel van de schade. D* bevolking keert terug en het aanbod van arbeidskrachten is groot, vooral ook omdat de ar beiders hun loon in geld en rijst uitbetaald krijgen. In het AssnJjanse In het binnenland van Assahan is de iocs tand van de bevolking bij zonder slecht, aangezien hier geen gelegenheid bestond voor winstge vende smokkelhandel. Op 21 onder nemingen in Assahan zijn de her stelwerkzaamheden in volle gang. Enkele fabrieken hebben de produc tie hervat. In de rubbertuinen is. meestal te zwaar getapt, waardoor de bomen beschadigd zijn. De on dernemingsarbeiders worden in de .werkersdistributie" opgenomen. Ook in Tapanoeli, waar de toe stand der bevolking over het alge meen beter is dan in Assahan, keert de bevolking terug. De voedselsi tuatie is moeilijk te overzien. Vroe ger was er altijd voldoende rijst in dit gebied, doch thans is er een tekort in Sibolga. Op het platteland schijnt de bevolking nog over kleine rystvoorraden te beschikken. De wegen in Tapanoeli zijn op som mige plaatsen zeer slecht, zodat de aanvoer per schip via Padang moet geschieden. Twee K.L.M. Constellations vandaag op Schiphol De twee KX.M.-Constellations, „Franeker" en „Tilburg" worden vandaag op Schiphol verwacht De „Franeker", met gezagvoerder van Mess el, heeft zes passagiers en 3019 kg post en vracht aan boord. De „Tilburg", met gezagvoerder Sille- vis, brengt minister-president Dr. W. Drees, Jhr. Michiels van Ver- duynen en vier andere passagiers naar Nederland. De Constellation „Tilburg" deed dienst op de lijn Ba- tavia-Sjanghai en is nu vervangen op die route door een DC-4. Duitsers varen naar. Engeland Honderd-en Du'tse krljgsgevange- mien, die onlangs vam. Engeland naar huis terugkeerden, zijn dezer dagen weer op de trein' gestapt om tjhans gdheel vrijwillig de Noord zee over te steken. De huidige situ atie in Duitsland was voor hen zo teleurstellend, dat zij er idle voorkeur aars gaven terug te keren naar het land waar zij, vele jaren als krijigs- gevangenen hebben doorgebracht. Zij gaan nu als vrij man en- kunnen burgerkleren diragan. Ook tal van Duitse meisjes passeren de grens bij Oldenzaal met bestemlm'iinig En geland, t&neinde 4-aar to dienstbe- -g te gasfft, Twea extra-fcretoe® met voorma lige krijgsgevangenen eW Duitse meisjes zijn reeds Oldenzaal ge passeerd op weg naar Hoek van Holland, Volgens de politieke correspon dent va® de „News Chronicle" is het practisdli zeker, dat de Engelse regering uiterlijk Maandag aanstaan de 'beleend zal maken, dat zij, Israël de facto erkent. „Deze stap zal waarschijnlijk naast de Arabisch-Joodse vredesbe sprekingen, die tihans te Rihodos ge houden worden, die kansen op vre de in het Midden-Oost-en veel dich ter bij brengen", aldus deze corres pondent. Radiosfafion op Malakka Het Britse Lagerhuis heeft zijn goedkeuring gehecht aan een over eenkomst tussen de regering en de B.B.C. inzake de bouw van een krachtig radiostation op Malakka. Christopher Mayhew, onder-mi nister van Buitenlandse Zaken, zeide „een van de taken van het station zal zijn, verkeerde voorstellingen en verdraaiing der feiten door de com munistische propaganda ten nadele van het Britse gemenebest en de Britse democratie in het Verre Oos ten te bestrijden, doch ik hoop, dat het een positief doel zal hebben, namelijk de verbreiding van het geen de Britse democratie bereikt heeft of zich ten doel stelt". Ben Goerion over Jeruzalem David Ben Goerion, minister-pre sident van Israël, heeft verklaard, dat Israël Jeruzalem niet zal prijs geven. Volgens Ben Goerion heb ben de V.N. en de rest van de we reld geen vinger uitgestoken om de stad te verdedigen en heeft 't Jood se leger de stad veroverd en be vrijd. Toen Jeruzalem eerst werd geïsoleerd, waren slechts 400 gewa- penden beschikbaar om de weg van Jeruzalem naar de kust te verdedi gen, aldus Ben Goerion. Engeland en de Duitse concurrentie Volgens de „Daily Mail" heeft de herschepping van de Duitse Bizóne van een door de oorlog verwoest gebied in een gebied van grote in dustriële activiteit, dat tracht de we reldmarkten te veroveren, ongerust heid veroorzaakt onder vooraan staande Britse fabrikanten en vak verenigingsleiders. Het blad deelt mede. dat deze fabrikanten'en vak bondleiders zich rechtstreeks tot Sir Stafford Cripps, de minister van Financiën hebben gewend, met het verzoek om tussenkomst van de Britse regering teneinde „de Britse exporthandel te beschermen tegen moordende Duitse concurrentie". De „Willem Ruys" Da „Willem Ruys", bet eerste schip, dat na de hernieuwde politiële actie, ml. op1 3 Januari, van Batavia naar Nederland vertr.ok, wordt waarschijnlijk in 'de naoht van Zpn- dag op Maandag a.s. in Rotterdam verwacht; derhalve, door 'de reeds gemelde sdhnpef-beschadiging, één dag later dan voJ'gens het vaarsöbe- ma. Het debarkement begint dan Maandagmorgen 24 Januari om 8 uur. Onder de ongeveer 800 passagiers, van wïe -er 150 reeds in Southamp ton debl arkeren, bevinden zich 169 Kinderen iem ruim 160 evacué's. Het sdhipi brengt ditmaal' nog 1600 ton lading mee, grotendeels tinerts, ein ■heeft bovendien gemiddeld ongeveer 9001000 kilo bagage per reis aan boord. Eén hemdje bevolkt in jan kende 'eenzaamheid het homdietniiek. Zoals bekend, gaat de „Willem Ruys", als eerste schip', „dokken" Lm bet grootste droogdok, dat Ne derland sin/dis lfort bezit en dat eigendom is van de Rotterdamse .Droogdok' Mij., om daar o.a. van schroef te verwisselen. In werke lijke zin: „wind en weder diepende",, zal de „Willem Ruys" Donderdag a.s., 27 Januari, in dok gaan. Met ingang van 1 Februari zal Ln Frankrijk de broodrantsoenieriaxg worden opgeheven. President Harry S. Truman beeft zijn eerste volledige ambtsperiode als president dar Verenigde Staten aangevangen. Volgens een schatting van de po litie hebben 130.000 mensen, die zich op het terrein van bet Com. gr es-gebouw bevonden, gadegesla gen, boe president Truman de vol gende eed aflegdle, welke reads 160 jaar lang door zijn voorgangers is afgelegd: „Ik zweer plechtig, dat ik toegewijd het ambt van presi dent der Verenigde Staten zal uit oefenen en dat ik, naar mijn beste vermogen de grondwet van de Ver enigde Staten zal bewaren, bescher men en verdedigen". Voor dia plechtigheid een aan vang nam, bad de president to de Episcopald Kerk van St. John om vrede en goddelijke leiding. Hij was vergezeld door zijn echtgenote, zijn dochter Margaret, enige intieme DE STRIJD IN CHINA 25 jaar politiek en militair leider Generalissimus Tsjang Kai Sjek heeft Nanking per speciaal vlieg tuig verlaten. Hij gaat naar Feng- hoea, zijn geboortestad in de pro vincie Tsjekiang. Vice-president Li Tsjoeng Jen heeft het presidentschap overge nomen. Tsjang Kai Sjek, die meer dan 25 jaar politiek en militair leider van een vijfde der bevolking van de aarde 'is geweest, werd uitgeleide gedaan door een aantal hoge rege ringsfunctionarissen, onder wie de voorzitters van de vijf Joeans. Ontkenning van Sjek's aftreden In officiële kringen van de Kwo Min Tang werd het vertrek van Tsjang Kai Sjek beschreven als een „onderbreking van zijn officiële werkzaamheden, meer nog dan een aftreden als president van het na tionalistische China." Men verwacht, dat Tsjang de gra ven van zijn voorouders te Feng- hoea zal bezoeken, maar het is nog niet bekend, wat hij van plan is daarna te doen. Verwacht wordt, dat hij op For mosa vacantie zal houden, maar dat zijn officiële residentie te Kanton zal zijn. Spartaanse figuur De geschiedenis kent weinig lei ders, die meer macht bezeten heb ben, dan deze 62-jarige man vari Spartaanse opvattingen, die niet rookt of drinkt en zich niet met luxe omgeeft. Twee jaar geleden ver klaarde hy te Nanking: „ik heb nu geen politieke ambitie. Indien er voor mij een mogelijkheid is mijn politieke last neer te leggen, zou ik dit graag doen." In April j.l. zeide Tsjang, die twee maal tot president van de Republiek gekozen werd door de partij-ma chine van de Kwo Min Tang, dat hij zich bij de komende verkiezingen niet candidaat zou stellen voor het presidentschap. Door oudere staatslieden medege deeld, dat er niemand was om zijn plaats in te nemen, bedaclit hij zich echter en werd met overweldigende meerderheid door de eerste gekozen nationale vergadering tot de opper ste constitutionele president uitge roepen. Tsjang is Christen; in 1931 trad hij toe tot de kerk der Methodisten, drie jaar nadat hij was gehuwd met Mei Ling Soeng, de jongste zuster van mevrouw Soen Jat Sen. Verklaring van Ebert De „Oostelijke" burgemeester van Berlijn, Fr ii ad rich Ebert, beeft bede® verklaard, dat in bet komend® jaar stappen zullen wonden gedaan om Oost-Berlijn to politiek en econo misch 'opzicht meer in overeenstem ming te brengen met de Sowj-et- zóne van Duitsland. Hij uitte de bedreiging welke met apph werd begroet dat „degene®, die niet met ons willen samenwerken, biiervan de gevolgen zullen moeten dragen". vrienden, de leden van bet kabinet en andere ihoge autoriteiten. Grondleggers voor de „New Deal" Die president was omstuwd door vele der nationale leiders, die 'de grondslag hebben gelegd van ide „New Deal" van ipresment Roose velt. De bejaarde Cordell Hlull, minister van Buitenlandse Zaken on der president Roosevelt, bad bet ziekenhuis verlaten en verscheen be den voor bet eerst sinds vele maan den weer in het openbaar. De meest schilderachtige groep werd gevormd door bet corps /di plomatique, welks leden in vol or naat, met steken en gouden tressen getooid, de plechtigheid' bijwoonden. Het eorps diplomatique stond on der leiding van zijn deken, de Noor se ambassadeur Wilhelm Muntbe de Morgenstieme. Soldaten overzee doen examen Van de 1306 ingeschreven can- didaten voor het* tweede Mid denstandsexamen Algemene Handelskennis, voor leden van de Nederlandse strijdkrachten overzee, zijn op 10 en 11 Nov. j.l. 995 deelnemers geëxami neerd. Het examen werd weder ge heel schriftelijk afgenomen en de correctie van het gemaakte werk geschiedde in Nederland. De door de candidaten be haalde resultaten waren zeer gunstig. Aan "ruim 70 procent van het aantal deelnemers kan het diploma, waarvoor in vele gevallen onder zeer moeilijke omstandigheden is gestudeerd worden uitgereikt Een opval lend symptoom van de spirit, waarvan de Nederlandse sol daten in Indonesië blijk geven. In Santpoort dartelen in de hokken van één der grootste fokkerijen op dat gebied in ons land een 70-tal moerasbevers. Onder de goede zorgen van de heer van der Steen, bestuurslid van de Ned. Ver. van Nutria- fokkers, gedijen deze subtropische knaagdieren uitstekend. Zij leveren het zeer kostbare nutriabont, dat ontstaat door de lange bovenharen te verwijderen. De bevers leven uitsluitend van plantaardig voedsel en zijn goede afnemers van de doorgedraaide groente van de Beverwijkse veiling. De heer van der Steen met drie van zijn uiterst schuwe en kostbare kostgangers. N.I.W.I.N.—K.L.M. geschenkpakketten Met de K.LjM.-vliegtuigen, die in de afgelopen week uit Indonesië in Nederland zijn aangekomen, arri veerden 3.514 kg. NlWJN-K.fL.iM.-ge- sc'henkpakketten. In totaal zijn thans reeds meer dan tienduizend ge schenkpakketten va'n militairen in Indonesië in Nederland aangekomen. In Batavia liggen thans nog on geveer 1000 kg. geschenkpakketten opgeslagen. Getracht zal worden, deze pakketten zo spoedig mogelijk naar Nederland te vervoeren. „De Geluksbode" naar Djocja ,JDe Geluksbode", bet vliegtuig van de K.L.M,. dat de giften van de i Ba- taviase burgerij naar Djocja beeft gebracht en dat voor deze gelegen heid speciaal was omgedoopt, is te Djocja -aangekomen, waar de goe deren in ontvangst zijn genomen door leden van de ploeg van bet departement van Economische Za ken aldaar. Donderdag is een aam- vang gemaakt met de verdeling der goederen. Vijïtien apen op reis naar Moskou Vijftien- apen uit de dierenfuto te Valkenburg zijn geruild tegen ijs beren, kamelen1, herten en stekel varkens uit het Moskouse dieren park. De apen zijtn per vliegtuig naar Moskou vertrokken. De bees ten uit Rusland, dertien im totaal, zij® al onderweg naar Nederland. De ruil is tot stand gekomen door bet initiatief vam de directeur van de dierentuin te Valkenburg. 22 Jan. Zon op 8 37; onder 17-07 Maan op 2.18; onder 11.41 23 Jam. Zon op 8 36; onder 17.0S Maan op 3.43; onder 12.— Nieuwe Maan 29 Januari. HOOGWATER TE ZIERIKZEE over de maand Januari. 23. 9.38 v.m. 22.29 n-m. 24. 1:0.59 v.m. 2(3.55 n.m. 25. 12.24 v.m. n-m. 26. 1.08 v.m. 13.36 n.m. 27. 2.10 v.m. 14.35 n.m'. 28. 3.03 v.m. 15.26 n.m. 29. 3.49 v.m. 16.10 n.m. Volledig rechtsherstel van de Republiek Volgens een officieel communiqué zijn in een gehouden besloten zit ting der Aziatische conferentie in het bijzonder de volgende punten behandeld: 1. herstel van volledige vrijheid van handelen aan de Republikeinse regering; 2. het teruggeven aan de Republi keinse regering van het gebied waarover zij tot 18 December het gezag uitoefende; 3. de vorming van een interim-re gering; 4. voorzieningen voor de verkiezing van een constituerende vergade ring en de overdracht van de be voegdheden aan de Verenigde Staten van Indonesië; 5. het instellen van een commissie of een ander orgaan met gelijke bevoegdheid door de Veiligheids raad, tot het uitvoeren van ge noemde aanbevelingen. De conferentie heeft besloten een redactiecommissie, bestaande uit vertegenwoordigers van Australië, Ceylon, India en Pakistan in te stel len, tot het voorbereiden van een resolutie inzake deze aanbevelingen, NEEM EN LEES! Bijbelgedeelten voor elke dag 23-29 Januari Matth. 9 vers 27-38 Matth. 10 vers 1-10 Matth. 10 vers 11-20 Matth. 10 vers 21-33 Matth. 10 vers 34-42 Matth. 11 vers 1-11 Matth. 11 vers 12-19 Wie op zijn lauweren rust, leunt tegen zijn grafzerk. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking Wisselend bewolkt met voorname lijk in het Noorden van het land nog plaatselijk enkele buien, krachtige tot matige, langs de Waddenkust nog tijdelijk stormachtige Noord westelijke wind, weinig verandering van temperatuur. Bende Duitsers in Limburg gearresteerd De rijkspolitie heeft in samenwer king met de douane een. tovai ge daan' to de woiling van K. HL te Eygelshoven. De politiemannen trof fen to de woonkamer een bende van elf Duitsers aam, onder wie zich enige zware jongens bevonden. Es® grote partij goederen ter waarde van 5000 gulden werd in beslag genomen. De partij 'bestond uit foto toestellen, haarlint, schoenen, noot muskaat, anijspoeder, peper, kam perfoelie en koffie. De politie on derzoekt de antecedenten vam de gearresteerde Duitsers. Men ver moedt, dat er nog wel het eem en ander voor de dag zal komen. Dood door schuld Terwyl een garagehouder uit Heerde zich in een café te Epe be vond, stal een 22-jarige jongeman uit Nunspeet diens voor het café staande personenauto. Als een dol leman raasde hij er mede in de rich ting Apeldoorn, doch te Ernst, waar de weg een gevaarlijke bocht maakt, naderde een tegenligger. Hij raakte de macht over zijn stuur kwijt en hoewel de chauffeur van de uit de tegenovergestelde richting komende wagen een botsing op het laatste ogenblik nog wist te vermijden, reed de jongeman met de gestolen auto in volle vaart tegen een boom. De wagen werd practisch geheel ver nield. Hijzelf werd zwaar gewond naar een ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht, waar hij kort daarop aan zijn verwondingen is overleden. De „Gazet van Antwerpen" meldt dat de 34-jarige Regio a Seeldhayss de eerste Belgische blinde is, -dóe het gezicht heeft teruggekregen dank zij een operatie aan het hoornvlies, die enkele maanden geleden vol gens Amerikaanse methode doordtr. Weekers is uitgevoerd "in het „H)os- piitaal de Baviere" te Luik. Het 'hoornvlies van beide ogen is weg gekomen en vervangen door dat van een onlangs overleden persoon. A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1