Truman kondigt „vrede en vrijheid"- programma aan DE ZIERIKZEESCHE COURANT Inaugurele rede van Amerikaanse president Verklaring Dr. Drees De Joden op Cyprus Inhoudsvolle woorden over een „valse filosofie" Nog geen reacties op het-vredes- beroep van de Chinese regering Engeland en Israël Minister Attlee pleit voor paraatheid van het Gemenebest Zuid-Afrika tracht op te roeien tegen het getij VJUJDAO tl JANUARI 1949 No. 1(109 109* Jaargang ZIERIKïiËE SCHE mSkN IEUWS BODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈN PriJ» par 3 mnd. bij vooruitbetaling f 3.51, p. w. 27 ct. Loss* nummers 10 cl Verschijnt iedere werkdag Advertenlleprijj 12 cl. per mm Successes (ma* 15 mm.) minimum M,— p. sluk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraal A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelslraat A 171 - Zierikzee. Bij zijn vertrek van Kemajoran beeft minister Drees verklaard, dat de verklaringen, welke hij thans kan afleggen „zullen kunnen bijdragen tot een nadere aanvulling tot de me dedelingen, door de Nederlandse re gering aan de Veiligheidsraad ge daan betreffende- de punten, die ik by myn vertrek uit Amsterdam als de voornaamste doeleinden heb ge noemd, n.L een spoedige instelling der interim-regering, de termijn, waarbinnen de verkiezingen zullen worden gehouden en de termijn, waarbinnen de souvereiniteit zal worden overgedragen aan de V.S.I." Dr. Drees vervolgde: daarnaast is het verheugend, dat het federaal overleg, waarbinnen, zoals bekend en zoals ook voor de hand ligt, di verse politieke nuanceringen voor komen, in de eigen besprekingen is gekomen tot een resolutie over de interim-regering, waarin wordt ge steld, dat ook overleg zal worden gepleegd met de vertegenwoordigers der niet-vertegenwoordigde gebie den, waaruit uiteraard in de eerste plaats is gedacht aan Republikeinse voormannen. Verder zei Dr. Drees: de wens der bijeenkomst federaal overleg, lag ge heel in de lijn van onze eigen ge- dachtengang, n.l. dat de besprekin gen nu allereerst zullen worden ge voerd tussen Indonesiërs onderling. Het is bekend, dat daarbij ook aan de zijde van het federale overleg vertegenwoordigers zijn, die met de republiek sympathiseren. Trouwens afgezien van elke politieke beoor deling niemand kan de betekenis miskennen, die de republiek, on afhankelijk van de situatie die na de actie is ontstaan, heeft voor de op lossing van het Indonesische vraag stuk. Zij toch wordt in Indonesië en in de wereld door velen gezien als een symbool voor de vrijheids strijd en telt in haar rijen velen, wier medewerking voor de opbouw van Indonesië niet kan worden ge mist De vraag, of overeenstemming met de voormannen van de repu bliek op de grondslagen van fede ralisme en democratie zal zijn te bereiken, thans in de eerste plaats doo.v Indonesiërs moeten on derzocht worden. Dr. Drees verklaarde verder, dat hij ook persoonlijk contact heeft cp- genomen. met republikeinen. „Na 'n oriënterend gesprek met prol Sif- pomo, hebben de beer Michiels van Verduyaen en ik een belangrijke bespreking gehad met de*heer Sja- hrit, een bespreking, waarin van weerszijden de wil is gebleken om alsnog te trachten, een resultaat te bereiken, dat samenwerking tussen alle Indonesiërs en tussen de Indone siërs en de Nederlanders mogelijk zal maken. Gaarne zou ik ook mei Moh. Hatta hebben gesproken, doch dat is voor het ogenblik op bezwa ren, gestuit. Resumerend meen ik, te mogen zeggen, dat er een aantal stappen vooruit zijn gedaan, bestaande aller eerst uit positieve toezeggingen met betrekking tot de instelling der In terim-regering, het houden van ver kiezingen en het tijdstip van de vor ming der V.S.I. Daarnaast het leg gen van contacten en het scheppen van een sfeer, die tot nieuw overleg in bovenstaande zin tussen allen, die hierbij betrokken zijn, zullen kunnen leiden. Het zou aan de vruchtbaarheid van het overleg ten goede komen, indien in internatio naal opzicht ten aanzien van dit probleem enige rust zou intreden". Dr. Ralph Bum aba, waaitmeraan'O bemiddelaar 'dier VK im Palestima heeft Reuter meegedeeld, 'dat mi, zich rntet kam voorstellen, dat be. besluit van Engeland, Joodse ge detineerden! op Cyprus vtrij te laten enige iihvloed heet t op die huidige wa penstllstandsonderibahidieliingen tuis pon Israel m Egypte. Bundbe beschouwt deze ander h v'.v'L-,?.on pis £vdv bilaterale be iM-gots, tuaafcv. kk/pto da Israë. •an zeide er nog eens op te hiébtoeir, gewezen, dat het besluit, de Jodten vrij te laton, „uitsluitend een aalnge tegenheid tuss<m Engeland en Is tail" k. President Harry S. Truman, die offcieel als 82ste president der V.S. zijn tweede ambtsperiode ingaat, heeft in zijn inaugurele rede de toekomstige Amerikaanse politiek uiteengezet en een „vrede en vrij- heid"-programma aangekondigd. Truman verklaarde, dat de V.S. en andere gelijkgezinde landen zich gesteld zien tegenover een regiem, dat een „valse filosofie" aanhangt, en legde er de nadruk op, dat hon derden milloenen mensen over de gehele wereld het met de V.S. eens zijn, dat er geen oorlog behoeft te zijn. Zijn „vrede en vryheid"-pro- gramma omvat de volgende punten: 1. voortgezette steun voor de Ver enigde Naties en het zoeken naar middelen om het gezag dezer or ganisatie te versterken; 2. voortzetting van de Amerikaanse stelsels voor economisch wereld herstel; 3. het versterken van vrijheidlie vende landen tegen de gevaren van agressie; 4. een nieuw programma voor ver betering van de groei van in ont wikkeling achtergebleven gebie den, door gebruikmaking van wetenschappelijke en industriële vooruitgang. Over de „valse filosofie" van het .het nader genoemde regiem zeide x rum an: „dat regiem hangt een val- filisofie aan, die voorgeeft vrij heid, veiligheid en groter kansen aan de mensheid te bieden .Misleid aoor deze filosofie hebben vele vol den hun vrijheden opgeofferd, om jiechts tot hun smart te merken, dat oedrog en schijn, armoede en ty- .anrue hun beloning is". /.S. zoeken geen gebiedsuitbreiding Truman bracht in de loop van zijn .ede naar voren, dat de V.S. geen gebiedsuitbreiding hebben gezocht _n niemand haar wil hebben opge- .egd. Hij herinnerde er aan, wat de /.S. gedaan hebben voor de V.N., /oor atoomcontröle, vermindering /an bewapening en bewapenings- .ontröle en voor de weréitlhandel. .iet plan-Marshall noemde hij „een poging, die geen precedenten kent" jm de democratie in Europa „kracht .e geven en te versterken". Ter verduidelijking van punt twee /an zijn „vrede en vrijheid"-pro- iramma, zeide Truman: „dit bete kent allereerst, dat wij ons met alle kracht achter het Europees herstel- jrogram moeten zetten". Naar aan- eiding van punt drie maakte Tru- nan melding van het Noord-Atlan- nsch pact. „Ik hoop de senaat spoe- lig een verdrag toe te zenden met jetrekking tot het Noord-Atlantisch /eiligheidsplan". Truman herhaalde jat de V.S. „militair advies en mili taire uitrusting zullen beschikbaar stellen voor vrije landen", die met haar willen samenwerken bij het handhaven van vrede en veilig heid. De levenwekkende kracht „Met de medewerking der zaken wereld, het particulier kapitaal, de landbouw en de arbeidskrachten in ons land kan dit programma de in dustriële activiteit in andere landen zeer vergroten en de levensstan daard van hun bevolking aanzien lijk verhogen. Het oude imperialis me uitbuiting ten bate van an dere landen heeft geen plaats in ons plan. Wat wij beogen is een programma van ontwikkeling, ge- oaseerd op de begrippen van de mocratische eerlijke methodes. Gro ter productie is de sleutel tot voor spoed en vrede. Democratie alleen Kan de levenwekkende kracht ge ven om de volkeren der wereld tot een overwinnende actie aan te zet ten, niet alleen tegen hun mense lijke onderdrukkers, doch ook tegen nun oude vijanen honger, ellende en wanhoop. Op de basis van deze vier be langrijke grondslagen voor het han delen, hopen wij omstandigheden tc. helpen scheppen, die uiteindelijk zullen leiden tot persoonlijke vrij heid en geluk voor de gehele mens heid". „Met Gods hulp zal de toekomst der mensheid verzekerd worden in een wereld van recht, harmonie en vrede", zo besloot president Truman zijn rede. Derde bonaanwijzing voor sinaasappelen Dank zij de versnelde aanvoer van overzee is het mogelijk een dierde bon voor sinaasappelen aan te wij zen. Uiterlijk 29 Januari moet het publiek de bonnen 573 en 579 al gemeen bij een handelaar in groen ten en/of fruit inleveren. Bon 573 algemeen (voorkomende op de A, B- en C-kaarten), geeft recht op 500 gram., bon 579 (voorkomende op de D- en E-kaarten) op eein kilo gram sinaasappelen. Detaillisten moeten de bonnen, geplakt op op- plakvellen, uiterlijk 1 Fëbruari in leveren bij een grossier in sinaas appelen. Deze dienen de bonnen uiterlijk 3 Februari in te leveren bij de rayonleider van het bedrijf schap voor groenten en fruit, waar onder zij ressorteren. De rayonlei ders tenslotte moeten uiterlijk 5 Februari de bonnen bij' de distri- butiedienstem inleveren ter verkrij ging van een ontvangstbewijs. In stellingen kunnen Zich ter verkrij ging van sinaasappelen to.t de rayon- leiders wenden. Bij' de aflevering op de nieuwe bonnen hebben oude bonnen voor rang. Verwacht 'wiordt, dat de eerste en tweede 'bon zeer spoedig in het gehele land zullen zijn gehonoreerd. Stakingen in Zuid-Italië De sociale beroering vindt voort gang in Zuid-Italië, waar in acht ge meenten in de provincie Potenza de algemene staking is uitgeroepen, uit solidariteit met de werklozen en de landarbeiders. Te Rionero ontsnapte de secreta ris van de arbeidsbeurs aan twee schoten, die op hem werden afge vuurd. De toestand is in die streek zeer gespannen. De textielarbeiders zullen morgen gedurende 24 uur het werk staken, uit protest tegen de ontslagenen in die nijverheidstak. De Belgische koningskwestie Ban- bijzondere commissie van par lementsleden heeft het wetsontwerp van het liberale Kamerlid Devèze verworpen, houdende het instellen v.an een commissie van onderzoek ter bestudering van de mogelijkheid van de hervatting door koning Leopold van diens constitutionele rechten. Sleohts twee leden van de negentien stemden voor het wets ontwerp. DE STRIJD IN CHINA Geen speciaal vredes-aanbod Het is algemeen bekend, dat zo als ook Rèvin Dinsdag in itoefe Lager huis te verstaan gaf, te Washington een onderzoek wordt ingesteld! naai de omstandigheden waaronder Groot Brittannië de staat Israël zal er kennen. Ook .is bekend, dat een de* voorwaarden .is, dat de grenzen vam Israël definitief vastgesteld zijn en dat territoriale uitbreiding ten kos te van Arabisdbe oabuurstaten door de Israëlische regering beslist ver meden wordt. In welingelichte krin gen te Londen meant man echter, dat dit mlet betekent, diat Groot- Brittannië bereid zou zijn eein staat Israël te erkennen, die zich uit strekt tot ver buiten de grenzen van' het verdelingsplan vaM "Novem ber 1947, alleen omdat de grenzen 'van het uitgebreider gebied vastge steld zouden schijnen te zijn. Engeland heeft geen agressieve oogmerken Minister-president Attlee heeft via ie radio een beroep gedaan om ecruten voor de strijdkrachten. Attlee zeide: ,,Wij zullen er naar j'lijven streven die vrede te bewaren iioch Wij kunnen ohze ogen niet duiten voor de mogelijkheid van jen volgende oorlog". Hij voegde ïieraan toe, dat niemand Engeland jr van kan beschuldigen, enig agres- Jef oogmerk na te streven. ,,Ik verzeker u", aldus Attlee, „dat k geen enkele uitgave voor defen- ■ie-doeleinden zal goedkeuren, wel- .e niet 'noodzakelijk is. Evenmin jou ik, in deze moeilijke dageni, oestemmen in enig overhevelen van irb'eiders uit de industrie n.a,ar ta- :en. welke zij" voor defensie-doei- Inden moeten vervullen, indien ik >r niet zeker van was, dat dit oodzakelijk is voor de veiligheid an het land. Aandeel in gemeenschappelijke strijdmacht Wij mepten, evenals anderen, ons fandeel bijdragen tot het in stand houden van een zodanige strijd macht, dat hierdoor elk land, dat als aanvaller zou willen optreden, wordt afgeschrikt. Wij hébben ook verplichtingen tegenover die andere leden van het Britse gemenebest en tegenover onze vrienden en bond genoten en wij moeten gereed staan om ze na te komen". Attlee zeide, dat het eerst nood zakelijk was de sterkte van het beroepspersoneel va.n vloot, leger en luchtmacht op peil te brengen. Het was echter ook noodzakelijk, dat zich vrijwilligers aanmeldden voor de hulpdiensten. Naar Aneta van gezaghebbende zijde verneemt, zal Jhr. Michiels van Verduijnen tezamen met Dr. Drees naaf Nederland vertrekken, Uit het Metropolitanmuseum te NeW York werd in 1944 een kost baar Italiaans schilderij uit de 14e eeuw gestolen. Thans is het schil derij over de post aan het Mu seum teruggestuurd. Het was echter in twee stukken. Het beroep van de Chinese rege ring om tot vredesonderhandelingen te komen, heeft behalve tot stomme verbazing, nog tot weinig onmiddel lijke reacties geleid. Sominigö waarnemers zijn van mening, dat de onverwachte kort heid van de regeringsverklaring, welke in- de ambtelijke won.ng va)n generaal Tsjiarag Kai Sjok is opge steld, een aanwijzing vormt, dat de president mogelijk niet is linge- noanen met de beslissing van liet kabinet. Het ontbreken vajni enig speciaal vredesaanbod, in antwoord opi de door die communisten via de radio bekend gemaakte voor waarden, heeft enige teleurstelling veroorzaakt. Waarnemers zijin eveneejnis van mening, dat bij het ontbreken van enige concrete vredesvoorwaarden net beroep der regering, althans ten minste tot haar vertrek naar Kan ton, mogelijk onbeantw.oord zal blijven. Evacuatie van het kabinet Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat -een vloot van meer dan 100 transportvliegtuigen van daag zal beginnen met de evacuatie van net kabinet en de regerjmgsüe- partementen. Slechts een me-pe re- ger.ki.gsstaf zal in Nanking blijven, waarvan waarschijnlijk Tsj.iangKa; Sjek zelf zal deel uitmaken. Men verwacht niet, dat de diplomatieke missies van de V. S., de landen van het Britse gemenebest en de West- Europese lauden de Chinese rege ring zullen vergezellen, zo ver neemt Reuter. Men gelooft daaren tegen, dat de diplomatieke vertegen woordigers van de Sowj-et-Um.e, Po ten, en' Tsjecho-Slowakije besloten hebben mee te gaan naar Kanton om te doen uitkomen, dat zij ntei bij de Interne aangelegenheden van Ohiina zijn betrokken. De „naturellen ontwaken"' „Slim Janny" heeft meer vooruitziende blik Het komt ons voor dat de honderd vijf doden, die in de afgelopen week in Zuid-Afrika zijn gevallen, „be langrijker" zijn dan de wellicht dui zenden gesneuvelden op de slagvel den van China. Daarom willen we ook deze week eens op de strijd waarin zij vielen; de aandacht rich ten. Wij zijn niet geneigd nog op te schrikken van meer dan honderd slachtoffers, die ergens bij een bin nenlandse twist ver buiten onze grenzen gevallen zijn, doch de do den in Durban moeten hierop een uitzondering maken. Malan tegen de vrijheid der inlanders De periode na de jongste wereld oorlog heeft zich bij uitstek geken merkt door de bewustwording van eigen kracht bij vele volkeren, die tot voor 1940 zich zonder noemens waardig verzet terzijde of in een hoek lieten dringen. Niet alleen Azië is daar een voorbeeld van geweest. Ook in het Midden-Oosten en Zuid- Amerika is dit sterk het geval. Het zou verwonderlijk zijn, wanneer in Zuid-Afrika met zijn sterk gemeng de bevolking een uitzondering zou maken. Toen vorig jaar generaal Smuts en zijn partij door Malan en zijn na tionalisten bij de verkiezingen werd verslagen, heeft menigeen zich af gevraagd of daarmee niet tegen het opkomend getij werd opgeroeid, Immers, Malan stond bekend als een tegenstander van iedere vrijheid voor de „Naturellen" (de negers, dus de oorspronkelijke bewoners van het land) en andere, daar ge- importeerde kleurlingen (v.n.l. Brits Indiërs). Van meet af aan heeft de nieuwe regering uitvoering aan haar systeem gegeven. Nog dezer dagen werd de „Raad van naturellen", een adviserend lichaam inzake bestuurs- kwesties, waarbij over het gekleurde deel van de bevolking werd beslist, door Malan's regering ontbonden. Tijdens het laatste weekend zijn de opgekropte gevoelens van de ne gerbevolking botgevierd op Brits-In diërs, die naar hun mening werden bevoordeeld. Dis is een symptoom van verzet tegen een systeem, dat geen levensvatbaarheid heeft, om dat het tegen het leven zelf gericht is. Het ziet er naar uit, dat „slim Janny", zoals Smuts wel wordt ge noemd, op het negervraagstuk een .neer vooruitziende blik heeft dan rijn tegenwoordige opvolger. Het zal Je Westers-georiënteerde blanke Z.- Afrikaanders op den duur even dui delijk worden, dat tegen het ont waken van besef van eigenwaarde bij de „naturellen" geen onderdruk king opgewassen is. Het is te hopen dat zulks bijtijds wordt beseft, ten minste voordat zij onder de voet worden gelopen door hun vroegere slaven. Hardlopen baat niet altijd^ veel: de hoofdzaak is op tijd I vertrekken. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond: Koudere nacht Wisselend bewolkt, overwegend droog weer, in het Zuiden van het land zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen, elders matige tot krachtige en langs de Wadden- kust nu en dan harde wind tussen West en Zuidwest, iets koudere nacht, overdag ongeveer dezelfde temperatuur als Donderdag. Prins Berahard commissaris van de K.L.M. De K.L.M.-persdienst deelt het volgende mede: Het feit, dat Z.K.H. Prins Bern- hard zich bereid heeft verklaard, de benoeming tot commissaris van de K.L.M. te aanvaarden, wordt door onze nationale luchtvaartmaaat- schappij als een bijzonder voorrecht beschouwd. Zijn grote ervaring en kennis ten aanzien van de lucht vaart in al haar geledingen, zal de K.L.M. zeer te stade komen. Z.K.H. heeft de wens te kennen gegeven van alle eventuele emolumenten, verbonden aan dit commissariaat, af te zien. Snelle oceaanvlucht De persdienst van de Americain Overseas Airlines -deelt mede, dia! ihiet vlaggeschip „Great Britain" op zijia laatste vlucht New York Shannon onder commando van cap tain Farris, de afstand in de re cordtijd van 8 uur ien 47 minuten ■lueeft afgelegd. Het toestel maakte de vlucht ais een gewcoalijnteestel. Er waren passagiers en vracht goederen aan boord. Captain Farris die reeds meer dan 200 trans atlan- tisc'hie vluchten heeft gemaakt, was ma de landing zeer verbaasd te honen dat hij recordhouder was ge- worden. j De prefect van Morbihan, het dichtst bevolkte gedeelte van Bre- tagne, heeft bevel gegeven tot het sluiten gedurende tien dagen van alle scholen in het gebied, daar de griep zich snel onder de kinderen uitbreidt. Te Londen is medegedeeld, dat Engeland, Argentinië en Chili een overeenkomst hebben bereikt om incidenten of wrijving in het Zuid poolgebied te voorkomen gedurende de aanstaande Poolzomer. Het militaire blok wordt rondgesmeed Een geheel ander aspect van het wereldbeeld vormt de jongste ac tiviteit, welke aan de dag wordt ge legd voor de Atlantische en Wes terse Unie. In de V.S. is men druk doende om het militaire blok, dat in principe reeds is gevormd, rond te smeden. Er wordt zware druk op Noorwegen uitgeoefend om samen met Denemarken zich bij deze Unie aan te sluiten, en ondertussen zijn andere specialisten bezig het pro gram voor militaire bijstand op te stellen. Truman heeft er reeds zijn fiat op gegeven en de verwachting bestaat, dat het Congres zich er ook spoedig en in gunstige zin over zal uitspreken. In de Westerse Unie (Benelux, plus Engeland en Frankrijk) is men reeds enkele stappen verder. Over de opleiding en versterking van de Europese strijdmacht is men het in Brussel eens geworden en ondertus sen tracht Montgomery in eigen persoon de verschillende regeringen te doordringen van de noodzaak tot het verlenen van ruime credieten. Wanneer de U.S. inderdaad door een leen- en pachtregeling Europa wil bewapenen, vertonen zich voor deze Westerse Unie militaire gezien grote aspecten. De oorlog van 1940-'45 heeft de onderlinge jalouzie (vooral tussen Frankrijk en Engeland) voor een goed deel ingepalmd en de kans op werkelijk vruchtbare samenwerking is zeker niet gering. Wanneer deze aan Europa's bevolking weer een gevoel van veiligheid kan bijbren gen, zal de economische winst, die daaruit voort vloeit, groter zijn dan de aanvankelijke offer*.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1