Amerika zal geen nieuwe resolutie kunnen indienen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Indonesië en de Veiligheidsraad KRACHT Dr Jessup vindt onvoldoende steun Ooggetuigenverslag van de vliegtuigramp boven Falster Labour~lid oefent critiek op minister Bevin SVOTN30AQ 19 JANUARI 1949 No. 16108 109e Jaargang MRlKmSCBE «NIEUWS BODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN r Prijs psr 3 mnd. bij vooruitbetaling f 3.51p. w. 27 ct. Lbism nuniMfl 10 et- Verschijnt ladara warkdag. Advartantlaprf]» 12 ct par mm Succasjas (max 15 mm.) minimum f 1,- p. stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE t Lange Nobelstraet A 171, Zierikzea, Postbus nr. 1, Telafoo» ar. 32, Girorekening ar. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lokenmon Ochtmen Lange Nobelstraet A 171 Zierikzee. door eenheid v. -c de ni&ehe neemt to het be- .eii'Je hüaK van Anne ue vries, .odorrandse voiivskarak.ers" eens op e olaan wal er staal neergeschreven ave; de Zeeuwen, z&l als een der voornaamste eigenschappen het individualisme zien aangegeven. De Zeeuw doet het graag zelf; 'hij is niet zo bijzonder gecharmeerd op organisatie. Hij werkt maarliefst op zichzelf en van de nuttigheid van een gezamenlijk optreden naar buiten is hij altijd een beetje schuw. De geografische geaardheid van de provincie werkt dit .wellicht ook in de hand. Zeeland bestaat uit een verzameling eilanden, die ieder vol komen verschillend van karakter zijn Ook de mensen op deze eilanden verschillen, maar hebben toch wel de bovengeschetste trek gemeen. Op het punt van organisatie komt de Zeeuw achteraan, al raakt men ook hier met de idee op den duur wel vertrouwd. Het is niet moeilijk de schuchterheid om tot organisatie te komen, met enkele voorbeelden te illustreren. Wie Zierikzee kent zal beamen, 'dat de Middenstand op het punt van organisatie en onderlinge samenwerking geen im ponerend voorbeeld heeft gegeven. De middenstand in het algemeen en d© winkeliers in het bijzonder heb ben geen gemakkelijke tijd. Onder linge samenwerking in een organi satorische vorm, die de midden stand naar buiten vertegenwoordigt, is dan ook dringende eis. Toch mankeert er op dit punt nog wel het een en ander.' De georganiseerde winkeliers hebben wel eens keu rige resultaten laten zien (Winkel week b.v.), maar hun activiteit had meer het karakter van een strovuux dan van een constante vlam, waar een voortdurende kracht van uit ging. In andere sectoren van de stedelijke middenstand is het al niet veel beter. Er bestaat een kappers- organisatie, 'die wel eens een po ging in het werk heeft gesteld een efficiënte vacantieregeling uit te werken, maar na een enkele poging bleef het initiatief alweer steken. Verschillende kappers gingen 'het weer op hun eigen houtje doen. Zij hielden zich niet aan de gemaak te afspraken, of wilden niet meer tot overeenstemming komen. Zo doende werden in het laatste sei zoen vele kappers gedwongen con stant door te werken, omdat faun collega's niet bereid Waren zich aan een gemeenschappelijke regeling te onderwerpen. Deze tendens zouden wij Zeeuws willen noemen. Alleen in uiterste noodzaak gaat men over tot or ganisatie- Meestal zijd het dan krach ten van buitenaf, die daartoe bewe gen. Een voorbeeld daarvan is de Stichting VisserijbelangenHet is goed geweest, dat op de jongste vergadering van de Zierikzeese Vissersvereniging opgewekt is deze nieuwe stichting zoveel mogelijk te steunen. De mosselvisserij is een voor Zeeland en ook voor Scfaou- Wen-Duiveland onmisbare en gewich tige bron van inkomsten. Dje ge varen die thans dreigen, kunnen niet beter dan door een krachtig optreden naar buiten worden be streden. Wie alleen optreedt wordt door Den Haag overgeslagen. Slechts in samenwerking kunnen de gevaren worden bedwongen. De voorge schiedenis van hetgeen tot de op richting aanleiding heeft gegeven [s een typisch voorbeeld van achter- uitstelling van ide Zeeuwse belangen Niets is er wat logischerwijze kan worden aangevoerd voor de bevoor rechting van de Wieringer kwekers. Deze kwekers hebben niet zoals de Zeeuwen jaarlijks een hoge pacht te betalen. Een markt, -die zij' des tijds bezaten hebben zij moedwillig verwaarloosd en niettemin zouden zij met departementale steun de Zeeuwse kwekers gro-te schade gaan berokkenen. Hier past een krachtige houding, die alleen in eenheid kan géboren worden. Het is dan ook te hopen, dat de Zeeuwse kwekers voorgoed hun wel eens laakbaar individualisme hebben verloren en in plaats van de onderlinge naijver te betrachten naar buiten als één man op de bres staan voor de gemeenschappelijke belangen. Er is alle aanleiding voor 'deze eerlijke zaak bij den voortduur een krach tige Lans te breken. Bij het hervatten van de debatten over de Indonesische kwestie, werd uit gezaghebbende bron vernomen, dat nog geen resolutie zou worden ingediend. Naar verluidt is de. vertegenwoordiger van de Verenigde Staten, Dr. Jessup, die het initiatief tot een resolutie heeft genomen, er nog niet in geslaagd voldoende steun onder de leden te verkrijgen voor een resolutie, die de Raad meer controle over de situatie zou moeten geven. mijnt regering met diep, leedwezen kennis heeft genomen van het be richt betreffende de huisvesting en da vrijheidsbeperkdjugein waaronder de leiders pp Banka zijn gehouden. Inlichtingen, door mijn regering ont vangen, tonen aan dat dit geschied is in idiracte tegenstelling met de instructies (door de Nederlandse re gering gegeven. Strenge maatrege len; zullen worden genomen tegeh hen, idie (hiervoor verantwoordelijk zijn. Twee hooggeplaatste Neder landers zijn reeds op weg naar Bain- k'a om volledig verslag uit te bren gen- o-ver de situatie en toe te zien op; de strikte naleving der gege- v.cn instructies'', aldus Dir. van Royen. Sir Rama Rao© (India) drong aan op spoedige actie v-an de Veilig heidsraad, opdat ide conferentie te New Delhi, idie opi 20 Januari ge opend wordt, in staat zou zijn ken nis te nemen van de resolutie van de Raad. Falar bepleit een kwade zaak De vertegenwoordiger van de Re publiek bij de Veiligheidsraad, Palar, deelde de Veiligheidsraad mede, nat da Nederlanders getracht (hadden da Republiek te verzwakken- en uit ta putten- door een economische blokkade om haar gebied te leggen tegen de uitdrukkelijke bepalingen van het R-enville-a-ocoord in". In het yeryolg van zijn rede vpor da Veiligheidsraad' verklaarde Pa- la-r, dat geen der argumenten vian Dir. van Royen stand hielden- vqor de duidelijke en pn dubbel zinnige ver klaringen van de Commissie van Goede Diensten. „De feiten, zoals zij door de Commissie zijn gerap,- porteexd, laten aan duidelijkheid mi-ets te wensen over. De Nederlan ders hebben die .order tot het sta ken) van het vuren genegeerd. Die Republikeinse leiders zijn niet vrij'- gelatan. Geen faciliteiten zijn ver leend aan de militaire waarnemers van de Commissie, ondanks de be loften hieromtrent do,or Dr. van Roy-en Dr. van Royen over de Republikeinse leiders Na de Jheer Palar kreeg Dr. yam Royen, de Nederlandse vertegen woordiger, het woord. Hij verklaar de naar aanleiding v.an het rap port van de Commissie van Goede Diensten- betreffende de positie van de Republikeinse leiders op Banka: „I;k ben- gemachtigd te zeggen, dat Brief van de Republiek aan de Veiligheidsraad Da Republikeinse delegatie bij. de V..N. heeft -eenj brief o,vierlhandigd aiam da president vian de Veilig heidsraad, generaal Monaughton, waarin- vrijgeleide naar Lake Suc cess wordt gevraagd van ieen aan tal republikeinse peraoomlijikhed'sn „opdat zij da raad op |de hoogte van da toestand kunnen brengen". DE PH-NAZ STORTTE NEER De heer J. J. Vorrink de enig overlevende Over het vliegongeval, dat een toestel van de Aero-Holland N.V., Dinsdagnacht boven het Deense eiland Falster heeft getroffen, zijn nadere gegevens bekend geworden. Een ooggetuige heeft verklaard, dat hij het vliegtuig om 21.40 Deense tijd van uit de Oostzee zag komen en had de indruk, dat het toestel een noodlanding wilde maken. Vol gens deze ooggetuige moet de piloot echter op het laatste ogenblik ge zien hebben, dat tussen het water en de bomen slechts 20 meter liggen. Wat er daarna gebeurd is, kon hij niet zeggen, maar waarschijnlijk is, dat het vliegtuig daarop iets land inwaarts is gezwenkt. Het heeft hierbij de top van een boom geraakt en kwam vervolgens nog in aanra king met vijf opeenvolgende bomen. Tegen de zesde ging het toestel te pletter. De motoren ploegden zich diep in de grond en het toestel werd grotendeels vernield. Er brak echter geen brand uit. De tweede piloot werd uit het toestel geslingerd en was op slag dood, evenals de gezag voerder, die later nog in de cock pit werd gevonden. Deense arbeider vond Vorrink De Deense arbeider Nielsen, die zijn huis heeft bij de Oostkust, dat een van de eenzaamste gedeelten van het eiland is, had de slag ge hoord en probeerde onmiddellijk het wrak te bereiken. Daar het echter reeds zeer donker was en sneeuw en regen hem het uitzicht zeer be moeilijkten, bereikte hij het strand waar het vliegtuig was terechtgeko men, eerst een half uur na de ramp. Het eerst vond hij enige meters' van de resten van het toestel, niet ver van een der motoren verwijderd, de heer Koos Vorrink, die in het Duits tot hem zeide: „Moge God mij hel pen". Nadat Nielsen zich ervan ver gewist had, dat er geen andere over levenden waren, begaf hij zich terug naar zijn huis, terwijl hij de heer Vorrink voorlopig moest achterla ten. Hij belde een ambulance, die een kwartier later ter plaatse aan kwam. Tot de dokter zeide de heer Vorrink: „gelukkig, dat we in het Deense bos zijn terecht gekomen". Onmiddellijk werd de heer Vor rink vervoerd naar de ambulance post, die ongeveer een km van het strand verwijderd ligt en van hier werd hij kort daarop overgebracht naar Nykjobing. dat ongeveer 20 km verder ligt. In heel Nykjobing was des avonds reeds bekend, dat een zeer bekend Nederlander de enige overlevende was van 't vlieg tuigongeluk aan de Oostkust. Regeringsopdracht De heer Vorrink, die Maandag de gehele dag in Amsterdam de bespre kingen heeft bijgewoond, welke de Partij van de Arbeid hield over In donesië, vertrok laat in de middag naar Schiphol, waar hij zich aan boord begaf van de PH-ANZ. De heer Vorrink was met een regerings opdracht op weg naar Oslo, om al daar besprekingen te hebben met enkele vooraaanstaande personen uit de socialistische partij. Koos Vorrink, die een been en een arm heeft gebroken en aan de rug werd gewond, had in het zie kenhuis te Nykjobing een betrekke lijk rustige nacht. De beide verongelukte leden van de bemanning werden des nachts eveneens naar het ziekenhuis te Nykjobing vervoerd. Het vliegtuig is, zoals bekend, in een bos terecht gekomen. De red dingsploeg moest de laatste twee km naar bet wrak te voet afleggen, daar men per auto niet door het geboomte heen kon komen. De pi loot zat dood op zijn plaats in het vliegtuig, toen de reddingsploeg ar riveerde. Naast hem zat de heer Vorrink, gewond, doch bij bewust zijn. Onder het vliegtuig vond men de gedode 2e piloot-telegrafist. Een van de beide motoren was van het vliegtuig afgerukt en 100 meter ver der neergeslingerd. Dr Drees Donderdag terug naar Nederland Naar wij vtó'rniemen ligt het in de bedoeling, dat Dr. Drees Donder dag as. uit Batavia naar Nederland vertrekt. Hij zal ide reis maken met de constellation „Franeker" cat die gezagvoerder L. Sitlevis. De spanning tussen Oost en West John. Foster Dulles, de leidende persoonlijkheid op het gebied van de buitenlandse politiek in de Re publikeinse partij, heeft tijdens ©en exclusief interview met „United States News" verklaard, dat een ontspanning in ide verhouding tus sen de Sow jet-Unie en de Ver. Sta ten dit jaar „mogelijk" is, als er geen „ongelukken of domheden/' ge beuren. De spanning zou to de 'fierste plaats verminderen „omdat de com munistische tactiek van,' agressie minder uitwerking heeft en to de tweede plaats omdat 'de interne problemem van de communistische staten dringend meer aandacht op- PRINSES MARGRIET die heden haar 6e verjaardag viert Morphine-handelaars gearresteerd In het hotel Van Wely te Coe- vorden is een zekere V. uit Emmer Erfsoheiderveen, juist toen hij 19 ampullen met morphine wilde afle veren, gearresteerd dooir ide pplitiie uit Oldenzaal. In verband miet deze aangelegen heid werden nog andere personen gearresteerd. Verondersteld! wordt dat de morphine afkomstig was uit Duitse legervaorraden. De watersnood te Batavia Hoewel op verschillende plaatsen te Batavia het water reeds aanzien lijk is gezakt, moet de hulp aan de verdreven kampongbevolking nog worden voortgezet, aangezien gehele complexen voorlopig nog onbewoon baar zijn. De regens zijn in hevig heid afgenomen, doch vallen nog vrijwel de gehele dag. Grote gedeel ten van het vliegveld Kemajoran staan nog onder water, evenals een deel van de toegangsweg tot het vliegveld. Op verschillende plaatsen te Batavia, Tandjong Priok en in de benedenstad worden door 19 gaar keukens dagelijks 15000 porties eten verstrekt. Volgens de thans verstrekte ge gevens was de regenval in het af gelopen weekeinde een record voor de gehele periode, waarin de weer- registratie is bijgehouden. De slachtoffers De gezagvoerder de heer Protiva, was Tsjech van geboorte. Hij was 40 jaar oud, was gehuwd en had twee kinderen. Hy woonde in Rijs wijk (Z.H.). De heer Protiva vloog van voor 1939 af, eerst in Tsjecho- Slowakije en gedurende de gehele oorlog by de Royal Air Force en wel by „Bomber command". In No vember 1947 trad hij in dienst bij de Aero Holland N.V. Het andere slachtoffer, de tweede piloot, de heer Willem Frederik de Jong, was te Gouda geboren en 25 jaar oud. Hij woonde eveneens te Gouda. Het vorige jaar behaalde hij zijn vliegbrevet als sluitstuk van zijn opleiding bij de Rijksluchtvaart school. De heer de Jong was onge veer drie maanden in dienst van de Aero Holland N.V. De Aziatische en Afrikaanse kolonies in Londen hebben Zondag een meeting gehouden in Hyde Park, om te protesteren tegen de Nederlandse politiek in Indonesië. Een adres, waarin dit protest was vervat, zou aan de Nederlandse ambassade worden aangeboden, doch de politie verbood deze optocht. Mr. Fcnner Brockway, vice-voorzitter van het „Congres der Volkeren tegen het Imperialisme", dat de meeting organiseerde, spreekt de vergadering toe. Amerikaans vliegtuig in Schotland verongelukt Eeni Amerikaans superfort is bij idiikfce mist in de buurt vian [bet dorpi Locügoii'lli'ead to West-Schot land verongelukt. Het stortte neer op een berghelling, 1200 meter (hoog. Twintig personen, allen leden van de Amerikaanse luchtmacht, kwa men bij ide ramp oïri het leven. Het toestel as geheel .uitgebrand. De slachtoffers hadden hun dienst to Engeland voltooid en zjoudeni via IJsland naar de V.S. vliegen. Het hoofdkwartier vau de Ameri kaanse Luchtmacht wlilde nog niet bevestigen, dat er geen overleven den zijn. Het achtte de mogelijkheid miiet uitgesloten, dat enkele inzitten den zich. met de parachute to vei ligheid hadden gesteld. Een eigen rapport ower het ongeluk wend af gewacht. Het West-Duitse bezettingsstatuut De openingsvergadering van de drie Westelijke bezettingsmachten van Duitsland, over het West-Duitse bezettingsstatuut, was hoofdzakelijk gewijd aan organisatorische zaken, zo seint Reuter's correspondent. De besprekingen worden op het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken gevoerd. Dinsdag zal besproken wor den of de toekomstige federale re gering of de landen afzonderlijk de gelden voor de bezettingskosten zul len innen. Daarna ging men de punten na waarover reeds overeenstemming is bereikt. Besloten werd bepaalde ontwerpen naar de regeringen terug te zenden. Naar men verwacht zullen tegen het einde van Januari bijzonder heden over het statuut aan de par lementaire raad te Bonn medege deeld kunnen worden, teneinde de vorming van een West-Duitse rege ring te bespoedigen. De wetgevende raad te Bonn werkt thans aan een voorlopige grondwet. Het hart van een staatsman moet in zijn hoofd zitten. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond: Zacht Matige tot krachtige en langs de Waddenkust tijdelijk harde Zuid westelijke wind, half-tot zwaar be wolkt met af en toe enige regen of motregen, aanhoudend zacht. 19 Jan.. Zon op 8.40; onder 17.02 Maan op 23.26; onder 11.02 Laatste kwartier 21 Jan. Vliegtuig vermist Een Tudor, genaamd ,,Ster Ariel" van de ,,Britsh South American Air ways" met twlaalf passagiers en een 7 koppen tellende bemanning aan boord, wordt vermist. Het toestel was otff farfeg van -Bermuda naar Kingston op Jamaica. De maatschappij heeft verklaard, dat er een 'boodschap was ontvan gen van het vermiste vliegtuig maair weigerde bijzonderheden te ver strekken. alvorens 'er een officieel onderzoek was ingest-eld. Zowel vliegtuigen als schepen Zijn uitge varen om het toestel te zoeken. De Israëlische autoriteiten heb ben de Brits© consul-generaal te Hai fa medegedeeld, dat zij besloten hebben de twee Britse piloten, wiicr machines bij 'de Palestijns-Egyptische grens werden neergeschoten, vrij te laten. Aan 'de Noorse diplomatieke ver tegenwoordigers te Washington, Leunden en Berlijn is opgedragen te protesteren tegen de hervatting van de Duitse walvisvangst to het Noord- poolgebied. DE PALESTIJNSE KWESTIE ISRAEL IS NIET AGRESSIEF Het Britse parlementslid Richard Crossman (links-Labour) heeft na zijn terugkeer aan Palestina tegenover een correspondent van Reuter, Bevin beschuldigd van het belemmeren van de vrede in het midden-Oosten. Hij noemde het denkbeeld van „een agressief Israël" een fantasie. Wat de Israëlische premier Ben Goerion gaarne zou zien, aldus Crossman, is dat de neutraliteit van Israël en Transjordanië wordt gega randeerd door de grote mogendhe den. Het zou betekenen, dat Enge land een militaire basis moet op geven, maar in ruil zouden wij een centrum van vreedzame ontwikke ling krijgen en een Arabisch-Joodse samenwerking, die veel nuttiger voor ons is dan onze huidige poli tiek van het tegen elkaar uitspelen van Joden en Arabieren. Crossman zei, dat de Joden niet bereid zijn een compromis te slui ten aangaande de Negeb, waar zij een millioen mensen willen vesti gen. De Joden hechten ook veel waarde aan Akaba, in de nabijheid waarvan zij een haven willen bou wen op de kuststrook, die hen door de V.N. is toegewezen. De Britse troepen in het gebied vormen on vermijdelijk een ernstig gevaar voor de vrede, daar er geen goed afge bakende grens in de woestijn be staat en een van de hoofdwegen kris-kras over de grens loopt, aldus Crossman. Over de Sowj et-politiek zei Cross- man: „de Russische houding ten aan zien van Israël is strikt correct. Niets wijst er op, dat de landen van het Oostelijk blok in grotere mate bereid zijn wapens aan de Joden te verkopen dan Britse of Italiaanse firma's, integendeel". „Van communisme in Israël te spreken is kwaadaardige nonsens. Israël wordt op het ogenblik be heerst door rechtsgeoriënteerde vak verenigingsleiders".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1