DE ZIERIKZEESCHE COURANT De communisten zijn hun opmars naar Nanking begonnen Tsjang Kai Sjeks aftreden verwacht De Nederlandse gewapende macht kan gewicht in de schaal leggen Truman zou zich tot Ben Goerion hebben gewend Koning Leopold van België tijdens de tweede wereldoorlog Klein vuurtje kan verschrikkelijke brand worden DCtSDAQ IB JANUARI 194» No. 15109 lOSe Jaargaas ZIERIIffiiJMEWNIEIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN PrIJs p«r 3 mnd. bij vooruitbetaling f 3.51, p. w. 27 ct. Lou* nummers 10 et Verschijnt iedere werkdag. Advertentieprijs 12 ci per mm Succesjet (max. 15 mm.) minimum f T.— p> stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE: Lange Nobelstraat A 171, Zierilczee, Postbus nr. L Telefoon er. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Cakenman Ochtmao Lange Nobalttraat A 171 - Zierikze* DE STRIJD IN CHINA De val van Tientsin bevestigd Ja militaire kringen te Nanking %*#mt bevestigd, dat het regerings- gamizoen te Tientsin zich heeft overgegeven. Bij' het binnenrukken van de door de communisten geleide troepen stonden de installaties van de „East Asiatic Petroleum" en enige gebou wen van de voormalige Duitse con cessie nog in brand. In een te San Francisco opgevan gen bericht van de Chinese com munistische radio wordt gemeld, dat generaal Tsjen Tsjang Tsjien, de bevelhebber van het regeringsgami- zoen van Tientsin, in communistische handen gevallen is. Het radiostation meldde voorts, dat alle verdedigers van Tientsin vernietigd" zijn, Volgens betrouwbare, doch offi cieuze berichten, die Nanking be reikten, hebben de onder commu nistische leiding staande troepen Hwaiyoean, 190 km ten Noordwes ten van Nanking, veroverd, Hwaiyoean was de laatste belang rijke voorpost van de regerings strijdkrachten op de Noordelijke oever van de rivier de Hwai, de bui tenste verdedigingslinie van de hoofdstad, welke tevoren door de regeringstroepen was ontruimd. In andere berichten wordt ver klaard, dat de regeringstroepen Pengpoe, enige kilometers verder Noordoost op de Zuidelijke oever van de Hwai, ontruimen. Militaire Waarnemers verklaarden, dat de gemelde verovering van Nederlanders in kamp te Odessa Het Luikse bliad „La Meusa" heeft door teen schrijven van een' voor malig lid van het „Waalse legioen" die aam bet Oostfront heeft gestre den tan thans in aen Belgische ge vangenis is opgesloten, vernomen, dat thans nog 8Q Belgische Oost- frontvrijwilligers in een krijgsge vangenkamp nabij Odessa gefloter- meerd zijn. De gevangene heeft verklaard, dat zich 'behalve talrijke Italianen en Duitsers nok ïtog een veertigtal Nederlanders in dit kamp' bevin den, Gezien de herkomst geeft het blad dit bericht met voorbehoud'. In sommige kringen, die in nauw contact staan met de vredesgroep van de Kwo .Min Tang, wbrdt ver klaard, dat Tsjang Kai Sjek's aftre den en het openen van vredes onderhandelingen mot de communis ten, binnen enkele dagen verwacht kan wprden. Vernomen wordt, dat Dr. Soen Fo's kabinet morgen bijeenkomt, om te spreken over de vredesvoor waarden. die 'door Mao Tse Toemg zijn gesteld. Het Amerikaanse consulaat te Tientsin heeft aan het Amerikaanse ministerie van buitenlandse Zaken gemeld, dat de houding van de door de communisten geleide troe pen, die de stad bezetten, „voor beeldig was". Alle Amerikaanse bur gers in de stad waren veilig. Het OGinsulaatsgebouwi Was slechts wei nig beschadigd. Amerikanen ontruimen Tsingfao De correspondent te Sjingtao van het Chinese dagblad „Shun Pao" meldde heden aan zijn blad, dat verreweg het grootste gedeelte van de te Tsimgtaoi gelegerde manschap pen der Amerikaanse marine giste ren uit ideze aan de Zuid-Oost-kust van het schiereiland' Sjantoeng ge legen Amerikaanse marine-basis 'is teruggetrokken. Ook de in de ha ven van Tsjlngtaoi liggende oorlogs- en transportschepen Zijn vertrokken. Volgens de correspondent is slechts „een handvol" mariniers aan wal gebleven, teneinde de eigen dommen en uitrusting van de Ame rikaanse vloot te Tsingtao te be schermen. Enige dagen geleden is door de „Shctn Pao" gemeld, dat voorbereidingen werden getroffen om het onder Amerikaanse leiding staande Chinese kamp te Tsingtao voor de opleiding van marine-perso neel, in Zuidelijke richting te ver plaatsen. Hw'ayoean de berichten scheen te bevestigen, dat de door de commu nisten geleide strijdkrachten de op mars naar het Zuiden in de ric'h- tï'ng van Nanking zijn begonnen. Volgens nog onbevestigde berich ten hebben de onder communistische leiding staande troepen Siahgyain-g, een plaats aan de spoerlijn, en Faintsjeng, ongeveer 480 km. ten Noord-Westen van Hankou, bezet. Volgens gewoonlijk betroujwbare bron trekken 5.000 man van 'het communistische leger onder leiding van generaal Koeng Tsjoeng Tsjou ofc» in dit gebied, waar zich niet veel regeringsstrijdkrachten meer bevinden. Het herstel van West Europa De afdeling Statistiek van de E.C.A. heeft te Washington bekend gemaakt, dat de Europese landen die deelnemen aan het E.R.P. pro gram, „aanmerkelijke vorderingen" maken. De totale productie van fa brieken en mijnen in de Marshall- landen was gedurende het derde kwartaal van 1948 tien procent ho ger dan in 1947 en bijna gelijk aan de productie in 1938. De staalindustrie, met inbegrip van die in West-Duitsland, produ ceerde in dit tijdvak aanzienlijk meer dan het gemiddelde van 1938 en evenveel als in het topjaar 1937. De productie van cement stond in elk land ver boven de vooroorlogse, behalve in Italië en West-Duitsland. De opwekking van electrische stroom was in het derde kwartaal ook in West-Duitsland 50 procent boven het vooroorlogse cijfer geste gen en het goederenvervoer per trein ongeveer een derde. De oogst van het gehele jaar wordt op 120 procent van 1947 geschat, doch dit is minder dan voor de oorlog. 380 T.N.I.-officieren meldden zich De Dienst Legercontacten meldt dat in totaal 380 T.N.I.-officieren zich sinds 19 December j.l. in de ver-r schillende gebieden hebben gemeld. Hieronder bevinden zich 4 gene raals en een aantal hoofdofficieren. Van dit aantal T.N.I.-officieren heb ben zich alleen al in Djogja 372 bij de Nederlandse autoriteiten ge meld. Uit de tot dus ver ontvangen gegevens blijkt, dat reeds de eerste dagen van de actie grote hoéveel heden oorlogsmateriaal door de Ne derlandse troepen in beslag zijn ge nomen. Deze omvatten o.m,: 318 mortieren, 157 mitrailleurs, 1427 ge weren, 303 stenguns, 8 stuks veld geschut, 20 stuks luchtdoel- en pant- serafweergeschut. 563 pistolen, 317% ton munitie, 1472 vliegtuigbommen en landmijnen, 1800 handgranaten en een grote hoeveelheid uitrustings stukken. De opsomming is niet vol ledig, daar nog niet alle gegevens zijn binnengekomen en bovendien de hoeveelheden elke dag aan groeien. De wapenen en de munitie waren van Japanse en diverse an dere makelij. Demonstratie te Berlijn De Duitse politie in de Ameri kaanse sector van Berlijn heeft drie personen aangehouden en enige groepen uiteengedreven, die naar de Sowj et-sector marcheerden, waar een officiële demonstratie gehouden werd ter ere van de vroegere voor aanstaande communisten Rosa Lu xemburg en Karl Liebknecht. Ver gaderingen van meer dan vijf per sonen mogen niet zonder de toe stemming der autoriteiten gehouden worden. De politie ontkende een van Sow- jet-Russische zijde stammend be richt, volgens welke zij rode vlag gen afgenomen zou hebben. De drie aangehoudenen werden spoedig weer vrij gelaten. Volgens A.D.N. (Duits nieuwsbu reau met Sowj et-licentie) marcheer den 100.000 Berlijners langs de gra ven der twee in 1919 gedode com munisten. Nederland en de West-Europese Unie Besprekingen met Montgomery Naar Renter's correspondent te Den Haag verneemt, zijn, politieke waar nemers aldaar van mening, dat de bijdrage van Nederland aan de ver dediging van West-Europa, besproken werd tijdens de conferentie, die maarschalk Montgomery, de voorzitter van de opperbevelhebbers van West-Europa, gedurende het weekend met de Nederlandse ministers en militaire leiders heeft gehouden. Men verwacht een grote stap voor waarts bij het tot oplossing brengen van de punten, die onbeslist waren gebleven tijdens Montgomery's be zoek in November van het vorig jaar, toen de besprekingen groten deels een voorbereidend karakter hadden. Een der moeilijkste kwes ties, waarover beslist moet worden vormen de financiën. Men gelooft dat Nederland met een aanzienlijke hoeveelheid wape nen en belangrijke uitrustingsstuk ken, die op een soort leen- en pacht- basis door Amerika zouden worden verstrekt, in een verdedigingssche ma van West-Europa, gewicht in de schaal kan leggen. De Nederlandse strijdkrachten in Indonesië bedragen in totaal 85.000 man in land- en luchtstrijdkrachten, aangevuld door ongeveer 34.000 man geregelde troepen van het K.N.I.L., van wie ongeveer 60 procent Indo nesiërs zijn. Momenteel zijn er slechts 3 ba taljons geoefende geregelde troepen in Nederland, tezamen met ongeveer 25.000 man recruten, die jaarlijks voor oefening worden opgeroepen. Men hoopt dit jaar tenminste 40.000 man Nederlandse troepen uit Indonesië terug te trekken, die binnen 18 maanden door nog 30.000 man zouden worden ge volgd. Wanneer men de grote bevol kingstoename in Nederland in aan merking neemt, zou Nederland veel grotere lichtingen voor de militaire dienst kunnen oproepen, doch mili taire deskundigen achten dit geen oplossing en de Nederlandse rege ring is van mening, dat de Neder- Bramen 'weinige uren, Waidat te landse industrie niet ten volle her- Göttlngen een kantoor voor biet re- steld kan worden, indien meer ar- gistrerern vam „wereld-burgers" ge- beidspotentieel door de militaire opiend was, li'et de gdhele staf van dienat wordt onttrokken. eeni circus zich registreren. Amerik.-Sowjet-Russische besprekingen te Berlijn? Het blad „People" meldt, dat een vooraanstaand Amerikaans diplo maat, wiens naam niet wordt ge noemd, op het ogenblik te Berlijn met een vertegenwoordiger van Mo- lotof, van wie de naam eveneens wordt verzwegen, geheime bespre kingen zou voeren om de instruc ties uit te voeren, die door presi dent Truman aan het Amerikaanse departement van Buitenlandse Za ken zijn gegeven, teneinde te trach ten met Stalin tot een accoord te komen, waardoor de vrede tot 1959 zou worden gewaarborgd. Hongaarse kunstschatten in beslag genomen Gemeld wordt, dat de historische schatten, die het bezit zijn van de familie Eszterhazy, in het familiie- slot te Boedapest zijn ontdekt en in beslag genomen. Het gebouw was tijdens de oorlog door bombarde menten vernield en onder het puin heeft men, naar men zegt, waarde volle mantels, die aan de Hongaarse koningen van de 15e eeuw hebben behoord, evenals de beker en de ring van koning Mathias, ontdekt. Volgens de bladen geldt het hier sabotage door de huidige prins Es zterhazy, die, zoals bekend, onlangs als medeplichtige van mgr. Minds- zenty is aangehouden, daar hy ge weigerd heeft de schatten in veilig heid to brengen. Israël mag niet agressief worden Het Witte Huis heeft geweigerd commentaar te leveren op| berichten, dat president Trumain persoonlijk in contact is getreden met de Isra ëlische regering .om zijn 'bezorgd heid te uiten over „de ernstige ge volgen, die kunnen ontstaan, indien die Israëlische regering toestaat, dat haar verdediging een agressief zoe ken maar meer grondgebied wordt'-.. De Washingtonse correspondent van de ,JBoston Ghristian Science Monitor" had beweerd, dat Tr.umam eau persoonlijke boodschap) aan de Israëlische premier, David Ben Goie- rion, had .gezonden. De perssecretaris van de presi dent, Charles Ross, verklaarde: „De lontvanger, plet de verzender kan een particuliere boodschap bekend maken". H5j weigerde zijn lop'merkimg toe ta lichten, maar men is van mening, dat idit minstens een gedeeltelijke bevestiging betekent. Amerika ontevreden Gezaghebbende diplomatieke zegs lieden verzekerden zonder meer, dat de Amerikaanse regering in vriend- schapjpelijke, doch krachtige taal haar uitdrukkelijke ontevredenheid over het- doordringen van Israeli- soke troepen' op Egyptisch grjomd- gebiöd had 'geuit. Zij beweren, dat, (hetzij! Truman zelf mig initiatief had genomen of niet, (hij persoonlijk instructie had gegeven aan de waarnemende mi nister van Buitenlandse Zaken, Ro bert Lovett, deze nota pp te stel len, .en dat hij "de inhoud' en tojon van de nota had goödjgekeurid. Zij voegden hieraan to©, dat ijit feit alleen al bewees, dat het er verre van is, dat Engeland ie(n de V^S). het loneens zijn ten aanzien van de houding tegenover het jphg- ste Israëlische optreden. Truman heeft daarom Donderdag ontkend, dat er spanning bestaat in da be trekkingen tussen Engeland ep) de Vj23., aldus deze zegslieden. Viruly op Schiphol gearriveerd Zaterdagmiddag is Viruly met de •constellation „Batavia" op Schiip[hol geland iruet aam boord een grjote hoeveelheid Niwin-pjakkettóa m mi- ge post, Viruly deelde bij aankomst weide, .dat zijn vlucht gegaan was via Bangkok en Dahran (Saoedi Arab'ië). Met ingang van Zaterdag kan de K.L.M. ook van de laatstgenoemde vlieghaven, waar de vliegtuigen in de 'afgelopen week steeds zijn ge land, geen gebruik meer maken, Zelfportret van Goya gestolen Uit het gemeentemuseum te Agen (ten Noorden van Toulouse) is een zelfportret van de Spaanse schilder Goya gestolen. Het doek wordt als uiterst waardevol beschouwd. De diefstal werd ontdekt kort na dat een suppoost een bezoeker al leen had gelaten in de zaal, waar het schilderij zich bevindt, om de voordeur te openen. Een nieuwe be zoekster vroeg de schilderij tentoon stelling te mogen zien. Toen de sup poost haar juist naar de verzame ling zou brengen, kwam de eerste bezoeker snel naar buiten gelopen, nam de vrouw bij de arm en verbet met baar bet gebouw. Bericht van „La Libre Belgique" Een telegram van Churchill, waar in deze na de Duitse inval van Mei 1940. koning Leopold van België dringend uitnodigt met zijn gezin naar Engeland te komen, heeft de koning nooit bereikt, aldus meldt bet Belgische rooms-katholieke blad „La Libre Belgique". Van dit telegram wordt melding gemaakt in een 40 bladzijden tel lende brief, die volgens „La Libre Belgique" 12 Juni 1940 door wijlen admiraal Lord Keyes, toenmaals Brits verbindingsofficier bij de Bel gische generale staf, werd gezon den aan Lord Gort, voormabg be velhebber van de Britse expeditio naire macht. De brief, waarvan het blad thans een Franse vertaling geeft, werd tot nog toe „geheim ge houden", aldus het blad. Churchill had admiraal Keyes ver zocht alles te doen, wat in zijn ver mogen bgt, om koning Leopold te overreden naar Engeland te komen, doch admiraal Keyes ontving bet telegram niet, voordat hij zelf reeds enkele dagen in Engeland terug was. De koning zondebok „Toen ik de minister-president en het kabinet onmiddebijk na mijn terugkeer te Londen ontmoette, was er geen sprake van, dat koning Leo pold gelaakt werd, de wapens te hebben neergelegd", aldus schreef admiraal Keyes. „Hoe kan men hem laken, daar het laatste telegram van de minister-president, dat koning Leopold 36 uur, voordat hij een be sluit nam, had moeten bereiken, duidelijk vaststelde, dat wij op bet punt stonden de Belgen in de steek te laten. Koning Leopold gaf zijn leger bevel de linie aan de Leye tot de laatste man te verdedigen. De artillerie had orders gekregen bij het geschut te blijven, totdat de mu nitie op was of totdat hun geschut tot zwijgen was gebarcht. Er kan geen twijfel aan bestaan, dat van het ogenblik af, dat het duidelijk werd, dat de Britse expeditionaire macht niet van plan was, het Bel gische leger te hulp te komen, dit laatste de moed verloor. Het schijnt mij afkeurenswaardig oneerlijk, alle schuld op de Belgen te schuiven en te trachten hun koning tot een zon debok voor de Fransen en Engelsen te maken", aldus Keyes in dit schrij ven. Wanneer do wereld de feiten kent Volgens het blad, dat fotocopieën van de eerste en laatste alinea's van deze brief afdrukt, schreef Keyes aan Gort, dat koning Leopold sinds 20 Mei 1940 de Britse regering bad medegedeeld, dat bij gedwongen zou zijn te capituleren, indien de ver binding tussen de Britse en Belgi sche legers werd afgesneden. „Wanneer de wereld al de feiten kent, zal de veranwoordelijkheid voor het lijden, dat uw leger moest doorstaan, en voor de nederlaag van het Belgische leger, zeker op andere schouders gelegd worden dan op die van koning Leopold", aldus Keyes in zijn brief aan Gort. Edele mensen bevelen zich- zelven, andere mensen beve len een ander. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond: Veel wind In de avond of nacht bewolkt met regen, morgen overdag wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien, langs de Waddenkust storm achtige, elders tijdelijk krachtige of harde wind uit Westelijke richtin gen, weinig verandering in tempe ratuur. 18 Jan. Zon op 8.41, onder 17.00. Maan op 21.59, onder 10.50. Laatste Kwartier 21 Januari De a.s. conferentie van New Delhi Volgens gewoonlijk betrouwbare bronnen wordt verwacht, dat de te New Delhi op Donderdag a.s. te be ginnen conferentie van vertegen woordigers der Aziatische landen over de Indonesische kwestie, zal aandringen op: 1. economische sancties tegen de Nederlanders; 2. verbreking van de diplomatieke betrekkingen met Nederland; 3. voorziening van de strijdkrach ten der Indonesische Republi keinen met wapenen, ammuni tie, medicijnen en gelden. Indonesische vertegenwoordigers confereren thans over het opstellen van een memorandum, dat aan de gedelegeerden ter conferentie zal worden aangeboden. Pandit Nehroe zal optreden als leider van de In dische delegatie. Men verwacht dat hij er op zal staan, dat niets wordt gedaan wat opgevat zou kunnen worden als in strijd met de politiek van de V.N. Er is enige teleurstelling tot uiting gebracht over het feit, dat Australië en Nieuw-Zeeland slechts door waarnemers op de conferentie ver tegenwoordigd zullen zijn. Volgens mededeling uit niet-offi- ciële bronnen zou de mogelijkheid bestaan, dat Nederland bij de con ferentie een memorandum indient ter verklaring van het Nederlandse optreden in Indonesië. DE ONLUSTEN IN DURBAN Smuts bepleit goede betrekkingen met kleurlingen Volgens een officiële schatting zijn bij de onlusten te Durban, waarbij duizenden Indiërs en negers waren betrokken, 100 personen om bet le ven gekomen en 100 gewond. De aangerichte schade wordt op twee en een half millioen gulden geschat. Officieel werd meegedeeld, dat de toestand te Durban thans rustig is. Generaal Smuts, de leider van de oppositie, heeft te Randfontein ver klaard, dat Zuid-Afrika „de eerste vruchten plukt van de economische politiek der regering, die de ge kleurde rassen onderdrukt". „Het kleine vuurtje, dat de regering he den oprakelt, zou wel eens tot een verschrikkelijke brand kunnen uit laaien", aldus Smuts. Hij waar schuwde, dat „wij alles zullen kun nen verliezen, wat wy nu hebben, indien wij geen goede en behoor lijk-menselijke betrekkingen met de niet-Europeanen blijven onderhou den". Vrijwilligers voor handhaving van de orde Troepen uit alle delen van de Unie met inbegrip van vrijwilligers, kun nen krachtens een officieel besluit, worden gebruikt om de onlusten te onderdrukken. 200 politie-agenten zijn heden via de lucht uit Trans vaal in Durban aangekomen. Er zul len er nog meer volgen. Over land komen andere versterkingen aan. Afrikaners (kleurlingen) deden aanvallen op een kamp van Indische refugé's. De politie kwam tussen beide. De Indiërs vluchtten in alle richtingen. Andere Afrikaners zijn, niar wordt gemeld, opgerukt naar een ander kamp van Indische refu- gié's. Hele. straten van huizen van Indiërs staan in brand en huizen worden geplunderd. De lichamen van Indiërs liggen onder de puin hopen. Een verslaggever, die door een Indische wijk reed, verklaarde dat bijna alle huizen verlaten wa ren, vele branden nog. Niet-Europese politieke en religi euze leiders hebben een dringend beroep op beide partyen gedaan zich kalm te houden. Naar wordt verklaard zijn de on lusten Donderdag begonnen naar aanleiding van een aanval, die een Indische marktkoopman op een Afri kaanse jongen zou hebben gedaan. Blokkadebrekers De „Telegraf', het met Britse vergunning verschijnende Berlijnse blad, meldt, dat 15 vrachtauto's met steenkolen, de Sowjetblokkade van de Westerse sectoren van Berlijn hebben verbroken. De auto's bega ven zich van de Sowj et-sector van Berlijn naar het district Neu-Koln in de Amerikaanse sector. Zij wer den voorafgegaan door een auto, waarvan de inzittenden de beide Duitse politiemannen van de Rus sische sector, die het verkeer uit de Oostelijke sector controleerden, ge vangen hebben genomen. De beide politiemannen, zo voegt de „Tele graf" er aan toe, zijn ontwapend en aan een boom gebonden. Eau Franse Gestapo-agent, Ma- tb'eu Guidecelli, is ontsnapt uit d© gevangenis van Freisnes bij Parijs, waar hij zijn terechtstelling mo©st afwachten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1