Nederland heeft geen gunstig industrieel klimaat Nederland zal officieel reageren op het rapport van de C.G.V.D. De nieuwe Westelijke gemeenteraad van Berlijn bijeen Het rommelt in de communistische partij van Montenegro Papaver's keus Plannen moeten in portefeuille blijven Zn de eente besiumeveigadertng in 1M0 heeft de voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkgever», de hoer T. J. Twtfnstra, oen rede gehouden- Daarin soldo hij, dat do economlacho ontwikkeling van Nodor- land in 1948 een vooruitgang in velo oplichten vertoont, waarbij echter aanstonds de vraag rijst tn werkelijkheid ts. Het is in hoge mate verontrustend dat wij ondank» oen volledige in schakeling van alle beschikbare ar beidskrachten, niet in staat zijn, oen selfde deel van onxe invoer door uit voer van Nederlandse producten te dekken als voor de oorlog het geval was. Vooral de resultaten van de export naar Amerika zjjn teleurstel lend; de waarde van onze uitvoer nwwr dit land ligt nog 80 beneden het vooroorlogse peil Bijzondere aandacht wijdde spr. aan het vraagstuk der industrialisa tie en met name aan de financiering daarvan. Het land heeft dringend industrialisatie van node. De om standigheden zijn echter zodanig, dat men het niet verbazingwekkend moet vinden, dat de weerklank van de ondernemer op het beroep van de overheid maar zwak is. Ernstig zullen wij ons moeten afvragen of de situatie niet zo geworden is, dat een belangrijke industriële uitbrei ding nagenoeg onmogelijk is gewor den. aldus spr. Er bestaat in ons land stellig genoeg initiatief, maar de plannen zullen in portefeuille blij ven, indien niet eon aanmerkelijke verbetering van het industriële kli maat wordt bereikt. Het gaat er daarbij niet om, de winst te ver groten, maar om de mogelijkheid de winst voor het bedrijf te behouden en deze door interne financiering nan te wenden op een wijze, die .de ondernemer mot zijn verantwoordo- doze vooruitgang meer schijn dan lijkheid in overeenstemming acht. Fiscale en andere omstandigheden hebben ertoe geleid, dat de kapi taalvorming zich thans bijna volko men op het risicoloze element heeft geconcentreerd. Deze ontwikkeling is strijdig met de behoeften, welke de economische positie van ons land met zich brengt. Ook de institutio nele belegger zal daarom aan de ka pitaalverschaffing aan het bedrijfs leven aandacht moeten besteden. Ongeregeldheden te Durban Vijf Zuid-Afrikaanse Dakota's zijn van het vliegveld te Pretoria ver trokken om 100 man politie uit Jo hannesburg met 6 officieren, ter as sistentie van hun collega's naar Dur ban te brengen, waar ongeregeld heden tussen twee rassen (Afrika ner» en Indiër») zijn uitgebroken, de grootste die men ooit in Zuid- Afrika heeft meegemaakt, aldus Het stadsziekenhuis is thans als een hospitaal in oorlogstijd inge richt, om de honderden gewonden te behandelen. Men neemt aan, dat reeds 00 personen gedood zijn. Polltcl en hun meningen De uitlatingen van twee buiten landse staatslieden té Washington, typeren de verschillende meningen nnnrlon van de Indonesische kwestie. Toen de eerste minister van Nieuw-Zeeland, Fr as er, na een con ferentie met president Truman door persvertegenwoordigers word ge vraagd of hij de Indonesische kwes tie mat de president had opgeno men, antwoordde hij: „er zijn be langrijkere zaken dan Indonesië". Kort voor het bezoek van Fraser ontving president Truman de voor malige premier van Trans Jordanië, Snmlr Eefai PashfU Toen hem ge vraagd werd of hj de Palestijnse kwestie met Truman had besproken, geide Eefai: „er zijn belangrijkere rakon rinn PalestinaIndonesië bijvoorbeeld". Verklaring premier RIJnland-Westtalen Karl Arnold, de minister-presi dent van Bijnland-Westfalen, heeft rich in een varklaring aan de pers gekant tegen de grenscorrecties in West- Duitsland ten gunste van de Beneluxlanden en Frankrijk, die, volgens sommige berichten, op be vel van de Westerse mogendheden, nog vóór «bid Februari zouden moe ten verwezenlijkt worden. De mi nister-president herinnerde aan de bewoordingen van het Atlantisch Handvest, evenals aan sommige be palingen van het volkenrecht, en wees er op dat de geallieerden het recht der bevolkingen, zelf te be schikken in geval van grenswijzi gingen, onder de verschillende W. Duitse staten erkend hebben. Met des te meer reden dient aanvaard te worden, zo verklaarde Karl Ar nold nog, dat dit recht eveneens dient toegekend te worden aan de Duitse bevolking, die gevaar loopt ppn andere nationaliteit te moeten Nieuw schilderij van Velasquez ontdekt In Spanje heeft men het origineel van het door Velasquez geschilderde portret van Gongarra ontdekt. Het schilderij, dat uit 1622 dateert, be vindt zich te Tomelloso, in de pro vincie Ciudad-Eeal en is het eigen dom van de notaris-verzamelaar Don Antonio Vazyuez Campos. Tot dusverre waren drie door Ve lasquez geschilderde portretten van Gongorra bekend. Een doek bevindt zich in het museum Del Prado, eon te Boston en een in de verzameling van de heer Lararo Galdeano. De «Willem Ruys" heeft lichte averij De reserveschroef zal straks gebruikt worden De reserve-schroef van de „Wil lem Ruys", die ruim een jaar gele den vermaardheid kreeg, toen zij, op weg van de fabriek in Dranen, waar zij werd gemaakt, naar de Lloydkade in Rotterdam, telkens niet verder kon, omdat hier een weg en daar een brug en weer ergens anders een dorpsstraat te smal voor haar was, zodat het tran sport tenslotte in Zevenbergen een paar weken werd vastgehouden, zal binnenkort, na tot dusver op non-activiteit te hebben gelegen, in bedrijf moeten worden gesteld. Het vlnggeschip van de Ko ninklijke Rotterdamso Lloyd heeft tlL dezer dagen op de thuisreis uit Batavia, bij het binnenvaren van de haven van Singapore, een dor beide schroeven enigszins bescha digd, zodat het schip tijdens het a.a. verblijf in Rotterdam zal moeten dokken om van schroef te verwis selen. Sinds kort heeft ons land weer de beschikking over een dok van dergelijke afmetingen, dat zelfs een zeekasteel als de „Willem Rnys" er ln kan dokken. Do „Willem Ruys" zal dan tevens hot eerste schip zijn dat van dit nieuwe 82.000 tons dok van de Rotterdamse Droogdok-Mij. gebruik maakt. Daar met do werkzaamheden drie dagen gemoeid zijn, zal het eerst volgende vertrek uit Rotterdam van de „Willem Ruys" drie dagen moe ten worden uitgesteld. nJL van Don derdag 8 tot Zondag 6 Februari Het aansluitende vertrek uit Bata via zal twee dagen moeten worden uitgesteld, zodat dan reeds een dag zal zijn „ingelopen", waarna de vol gende afvaart uit Rotterdam naar men hoopt weer op de normale ta beldatum zal kunnen geschieden. Daar de „Willem Ruys" door ge noemde schroef-beschadiging thans de thuisreis met-enigermate geredu ceerde vaart moet volbrengen, dient rekening te worden gehouden met de mogelijkheid van een iets latere aankomst Het oponthoud in de tus sengalegen havens zal echter tot het uiterste worden beperkt, zodat een eventuele vertraging, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, niet meer dan een dag zal bedragen. Haarlem bloemenstad Met het doel om Haarlem tijdens de aanstaande bollenweken als uit gangspunt van het bezoek aan bollenstreek een feestelijk aanzien te geven, heeft de gemeente Haar lem haar talrijke plantsoenen en parken dit jaar mot duizenden bloembollen en andere voorjaars bloemen beplant Er zijn meer dan 60.000 bollen uitgezet en er zullen te gelegener tijd talrijke andere bloemsoorten bij worden aangepast zodat het voorjaar ook aan de poort der bollenstreek" een feest kleed zal geven. Veehandel en het bedrt)f8~ verg unning enbeuluit 1941 Nadat reeds bet vogrijp jaar do höoiidel to diverse producten bin nen do voedsolvoarzicsntogBsector werd vrijgelaten van do bepalingen to bet bodrij&verguumngèiibesluit 1941, is thans ook vcjor do hton-en&* tondse handel in ruPidterén (inclu sief slachtvee, vette- on nucfrteno kalveren) varteen», paarden cm scha pen ontheffing yerieefod van do be trokken bepalingen to genoemd be sluit,. i Deze ontheffing houdt in, dat bij nieuw© vestiging of uitbreiding van een handelsbedrijf to dlezo ztogeen bedrijfsvergunning meer is vereist yam het ministerie van Landbouw, Visserij cm Voedselvoorziening. De handel in genoemd vao is thans alleen gebonden aan oesn erkenning bdi het betrokken Bedrijfschap, die gebaseerd is op objectieve eisen van handelsbekwaamheid, vakbe kwaamheid en wedietwaardigheild Voor hen, die niet erkend zijn, blijft het verhandelen van genoemde pro ducten verboden. Deze vereenvoudigde procedure brengt geen wijziging to de bestaan de vierpiichtingen ten aanzien vah koop en verkotop, ontvangst cm le vering enz. van de betrokken pro ducten. Iedere door het Beldtrijif- schap erkende handelaar moet uit eraard alle terzake dienehdie yor- ordenngen cm besluiten volledig acht blijven nemen. De leden willen Republikeinse leiders bezoeken De Commissie van Goede Dienst an zond telegrafisch een rapport near de Veiligheidsraad, waarin is opge nomen een rapport van de militaire waarnemers uit het gebied van So©- rabaja. De oommissie zegt: „daar dit het eerste rapport is uit het operatiegebied, meent de commissie dat de Veiligheidsraad belangstel ling zal hébben voor de volgende punten ven dat rapport zelfs voor dat een analyse van de gehele mili taire situatie mogelijk is". De dcor de commissie genoemde punten zlto a. vernielingen van wegen, bruggen en bezittingen heeft plaatsgevonden en vindt nog plaats op veel grotere schaal dan door de Nederlandse militaire autoriteiten verwacht werd. Honderden bruggen zijn vernield, waaronder vele belangrijke. Alle spoorwegen zijn geheel geblokkeerd wegens vernielingen van bruggen en spoorweginstallaties. Vele van de voornaamste wegen in midden-Java zijn nog niet opengesteld en op die wegen, Welke wel zijln opengesteld is het verkeer alleen in convooien mogelijk"; b. de steden Lamongan en Bodjo- negoro zijn naar gemeld hevig door brand en vernielingen beschadigd en zijn praotisch onbewoond; in de vroegere Nederlandse gedemllitadriseerde zóne kon wor den waargenomen, dat bijna alle bruggen zijn vernield. Tevens zijn daar een aantal kampongs vernield, voornamelijk door brand. De meeste kampongs in dit gebied zijn geh verb ten. Het aantal Nederlandse troepen in de pas bezette gebieden onvoldoende om te voorkomen dat rondtrekkende giierlllabenden zich vrijelijk bewegen en sabotage daden uitvoeren, zoals vernielingen van pas gerepareerde bruggen. De Nederlandse troepen zijn ook on voldoende om de rust en orde in •de steden te handhaven en vele Chinese kooplieden hebben ernstig van plunderingen geleden". Dit is mevrouw Lapeutre, die in Juni 1948 met haar man uit Geffen (Gld.) nnaT Canada is gekomen. Zij onder werpt een reuzen kalebas aan een onderzoek, dat blijkbaar nogal goed uitvalt. Zii kunnen het al goed vin den met do familie Frank Ryan in City View (Ontario). Een millioen voor een pensioenfonds Da heer B. Gorter, voorzitter van hot pensioenfonds viojor het perso neel vian H. ten Cate Hzu. en Co^ NJV. te Almelo en vain het wedu wen-- en wezenfonds van deze N.V. heeft tijdens idie vergadering, idle dezer dagen gehouden wend, mede gedeeld, (dat idte directie een bedrag vian oen müüoen gulden voor beide foadseai beschikbaar heeft gesteld. De stap' Is mede gedaan naar aan leiding vian' het besluit dat inder tijd genomen is, om het eigen piefo- sioenfbnds te laten voortbestaan en niet deel te nemen aan: «en alge meen fonds. Steuntrekker trok mes Te Lelden vervoegde zich aan het bureau van de 'dienst van sociale zaken een 61-jarige steuntrekker om zijn steun in ontvangst te nomen. Aangezien men mot hem nog een appeltje te schillen had, verzocht een der ambtenaren hem zich even met de chef van dienst ln verbin ding te stellen. Op het moment, dat hij1 bij de chef werd binnengelaten, trok de man een mes en bracht de chef van de afdeling verwondingen aan het gelaat en onderlijf toe, waarop hij de vlucht nam. Kart daarop kon de idader in zijtn woning worden gearresteerd. Het slachtof fer is nahr het academisch zieken huis vervoerd. De Suhr voorzitter van de vergadering De nieuwe Westelijke gemeente raad van Berlijn la Vrijdag onder grote belangstelling en bijval van het publiek, voor de eerste maal in de Amerikaanse sector van de stad bijeengekomen, om rijn ambtster mijn van twee Jaar te beginnen. Bij het geklik van een batterij van ca mera's namen de 104 afgevaardig den van de drie pro-Westelijke po litieke partijen hun plaats in do ver sierde raadszaal in. De drie Westelijke commandanten van Berlfjn waren aanwezig. De af gevaardigden werden beëdigd door burgemeester Ernst Reuter de hand te schudden. De laatste werd be ëdigd door dr. Ferdinand Friedens- buxg, zijn plaatsvervanger. Dr. Otto Suhr dankte, nadat hij eenstemmig tot voorzitter van do vergadering was gekozen, de drie Westelijke militaire besturen voor hun hulp „tijdens deze moeilijke pe riode". Daarop, wijzend op de elf zetels, die gereserveerd zijn voor de afgevaardigden uit de Sowj et-sec tor, verklaarde hij: „deze lege zetels zijn een stille erkenning van de door de communisten beheerste socialis tische Eenheidspartij, dat zij de Ber- ljjnso bevolking niet vertegenwoor digt Er is geen ander parlement te Berlijn. Onze taak zal worden ver vuld ondanks deze elf lege zetels". Prol Ernst Reuter sloot de zitting met het voorlezen van een verkla ring, waarin hij er zich toe verbond „de belangen van Berlijn to dienen en te werken voor vrijheid en de mocratie". De verklaring was ge matigd van toon en bevatte geen directe aanval op het Sowjet-be stuur of do S.DJ3L De vergadering ging daarop tot Dinsdag uiteen. Dan zullen de le den van het stadsbestuur (magi straat) worden gekozen. De Beneluxhavens en het Rijnverkeer Volgens „Het Laatste Nieuws" zijn de verwachtingen, die gesteld wer den in de terugkeer van het Duitse Rijnverkeer naar de Beneluxhavens na de overeenkomst met de Brits- Amerikaanse bezettingszóne, geens zins in vervulling gegaan. Tijdens de eerste twee maanden dat de overeenkomst van kracht is, werden 65.000 ton goederen over de Beneluxhavens vervoerd, waar van 16.000 over Antwerpen en 46.000 over Rotterdam. In de loop van de ze periode hebben twee schepen Antwerpen en zeven Rotterdam aan gedaan. In bevoegde kringen, aldus Het kaatste Nieuws", verklaart men zich met dit resultaat niet te vreden en spreekt men zelfs van een gemis aan fair-play. De bezet ten de overheid heeft weliswaar geen enkele verbintenis aangegaan, wat betreft de hoeveelheden, die via de Beneluxhavens zouden worden verzonden, doch in de loop der be sprekingen is herhaaldelijk gewag gemaakt van 5 millioen ton goede ren voor het jaarlij kot doorvoerver- kear. In belanghebbende kringen hield men rekening met een maand cijfer, dat in geen geval lager zou liggen dan 100.000 ton voor ieder van de Beneluxhavens en men Is van oordeel, dat de overeenkomst weliswaar naar de letter, doch vol strekt niet naar de geest werd uit gevoerd. Het rapport is ondertekend door Heünremans oca Grifcchley. Vso bevoegde militaire zijde var- nnam Aneta, dat oen officiële ver klaring van NederLandso zijde is te verwachten naar aanleiding van dit rapport. De commissie van goede diensten heeft eveneens *n rapport naar de veiligheidsraad gezonden, waarin me degedeeld wordt, dat de commissie voornemens is vijftien Januari een bezoek te bremgen aan de republi keinse leiders op Bangka, zoals reeds eerder werd gemeld. In het rapport wordt voorts ge meld, dat het verzoek van Su/ono of een of meer leden van de re publikeinse delegatieleden de reis naar Rangka mogen meemaken aan de Nederlandse delegatie is doorge geven". De Nederlandse delegatie heeft de commissie medegedeeld, dat het verzoek aan de bevoegde autoriteiten is doorgegeven en dat de commissie later van huin besluit op de hoogte zal worden gesteld. De Chinezen in Indonesië De Chinese vereniging Tsjoeng Hwia Tsjioeng Hjwti te Soerabaja, vertegenwoordigende 62 Chinese ver enigingen, zond telegrammen i verschillienidie autoriteiten over de toestand van de Chinezen in de nieuw bezette gebieden. Aan Dr. Beel en generaal Spoor is het vol gende telegram gezonden„Sinds het begin van de laatste militaire actie in Indonesië zijn onschuldige Chinezen im vele plaatsen zwaar getroffen. Eigendommen werden ge stolen, hulzen verbrand en Chinese vrouwen verkracht. Honderden man nen werden op afschuwelijke wijze vermoord en duizenden werden weg gevoerd, over hun lot Is niets be kend duizenden zijln dakloos ge- worden. Volgens te Soerabaja ontvangen berichten is Chinees eigendom en zij'n zelfs de levens van de Chinezen in de pas bezette gebieden nog steeds'ln gevaar. Daarom verzoeken wij1 u onmiddellijk maatregelen te nemen voor afdoende bescherming". Het telegram was ondertekend Federation of Chimes© Associations Soerabaja. RADIOPROGRAMMA Dlnadajr 18 Januari HILVERSUM I, 801 M. 7 nieuws; 7.16 gymn.; 7.80 gram.; 7.46 gebed en kalender; 8 nieuws; 8.16 pluk do dag; 9 lichtbaken; Ö.80 gramj; 10 wie komt er to mijn hokje? 10.16 gram.; 10.40 schoolra dio; 11 grom.; 11.80 als de ziele luistert; 11.40 gram.; 12 Angelus; 12.03 fluit en piano; 12.30 land- «d tuinbouw; 12.33 gram.; 1866 zonne wijzer; 1 nieuws; 1.25 gram.; 1160 bas en pdana8.80 Zweedse uitzen ding; 8 schoolradio; 880 toteroatio- nalo gram 4 de Zonnebloem; 430 ziekenlof; 6 na sdhocdtitfd; 6.15 pia- tnojduo; 6.80 de Wigwam; 6.45 praatje over haaien; 6 amusement»- orkest; 6.20 sportpiraatje; 6.80 voor de strijdkrachten7 nieuws; 7.1B vervolg amusementsorkest7.30 dit is leven; 7.46'Nfwto7.60 wederop bouw; 8 nieuw»; 8.05 de gewone man; 8.12 Marie Koenen 70 jaar (to dc pauze orgelconcert); 1037 actualiteiten; 10.46 gebed co kalen der; 11 nieuws; 11.16—12 viool, cello, piano. HILVERSUM II, 416, 646 en 1871 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.60 dagopo- mtog; 8 nieuws; 8.16 graml; 835 voor die vrouw; 9 gram.; ft.80 wa terstanden; 9.85 gram.; 10 morgen wijding; 10.15 arbeldsvltamiaen 10.50 kleutertje luister; 11 gram.; 11.30 de wekker; 12 Concertorgel; 12.30 land- en tuinbouw; 12.83 voor ans platteland; 12.40 Zigeunerorkest 1 nieuws; 1.15 mededelingen of gram.; 1.20 the Avroleans; 2 knip- les; 230 gram.; 4.25 muzikale cause rie; 4.410 dia schoolbal; 5 ktoderkojor 5.80 the Sky masters1; 0 nieifwa; 6.15 piamopotpaunrl6.30 rmiziekjouraaal 7 radliostriipl; 7.10 gram.; 7.16 Franse las; 730 verzoekplaten; 8 nieuws; 8.05 rodlozoeklidht8.15 bonte Dins- dagavondtraln; 930 allerlei; 938 brieven over hersengymnastiek; 9.45 mannenkoor, orkest en' soliste; 10.16 buitemlaioda overzkbt; 1030 piano recital; 11 nieuws; 11.16 boksrepar- tage; 1135—12 gram. Aam de republikeinse delegatie te Lake Success em de republikeinse afgevaardigden maar de conferentie te New Delhi (wérden gelijkluidende telegrammen gezonden, waarvan ie laatste regel echter als volgt luidt: ,,Im naam van de menselijkheid en met het oog op het voortduren van de goede betrekkingen tussen onze twee volkeren to de toekomst, doen wij een •dringend beroep op u om alle mogelijke maatregelen te nemen om deze gruweldaden te doen ein digen". Verklaring van de eerste minister ln ymrbamd met een opstand van önikjelo aanhangers van het Komln- form te de staat Montenegro heeft de ©erst© minister, Blazo Jowano- wdtsj, verklaard, dat „een zekere Ilja BoalaowitsJ en enkele van zijln volgelingen zich hebben afgescheurd en1 de strijd tegen 'd'e volksnutorltei- ten hebben aangevat". Hij verklaar- die, dat rij „volgens de revolutkm- malre methodes zullian worden ver pletterd". Jowamowitsj vergeleek de dissidenten met „Tsjetnikbanudjlaben". Jownmowitsj bevestigde bovendien officieel, dat drie leden van idje Mon- tanogrijmsa regering, die verleden zomer werden afgezet, namelijk de adj uii'ct-eerate-mlnister, Bozo Lj(oe- mowitsj, de minister van handel, Votóko Tmoesik, en ide minister van openbaar onderwijs, Mlkjo Pawi*»), zich voorstander hebben verklaard van het Kominform. Na de actie van do dissidenten te hebben aangeklaagd verklaarde Jo- wanowitsj, dat alle communisten er op dienen te letten, dat rich geen nieuwe scheuringen voordoen. Op internationaal gebied laakte hij de houding vm db Komtofom landen tem aatnzlem vah Joegoslavië. Hij beschuldigde do Sowjet-Uniio or van zich niet als «en communistisch land te gedragen, daar rij onder meer heeft besloten het Sowjet-Rus- slsch-Joegoslaylsche hndielsverkeer te beperken, hierdoor de vestiging van het socialisme te Joegoslavië in gevaar brengeed. FEUILLETON De waarschuwende stem van het kameniertje, die er haar even aan herinneren moest, dat zij nog net de tijd had om zich te kleden, deed haar hét hoofdje naar binnen wenden, om nu èl haar aandacht te bepalen bij haar eerste avondjapon. Die was natuurlijk zwart, maar het was een keurig toiletje on er is niet veel nodig om een mooi jong meisje ele gant te doen zijn! Ze had nauwelijks de tijd om zich nog eens in de grote spiegel te bekijken, toen de gong al luidde en Clara bewonderend de deur voor haar openhield: „Ze zullen allen reeds in de salon zijn, my lady". Papaver ijlde dan ook de sombere corridor door en de ruime staatsie trap at Onder aangekomen remde ze haar spoed enigszins. In de hall was een lakei, die de salondeur voor haar openwierp en door de spoed waarmee zij binnentrad, bleef ze ze met haar kanten overkleed haken in een groot scherm en een scheur was het droevig go- volg. In de pijnlijke pauze die nu ontstond, hoorde Mildred onderdrukt lachen en toen zij opkeek met gloeiende blos zag zij een grote man naast de stoel van haar nichtje staan. Het was niét Lord Deerishe, want deze heer vond zo bijzonder knap. Hij had regelmatige trekken, een blonde snor en een half-bewonde- rendo half-spottende uitdrukking op het gelaat, terwijl ze hem een blik van vorstandhouding zag wisselen mat Mildred, „Sir William Desmond", hoorde ze tante streng zeggen, en met een lichte hoofdbuiging begroette La dy Papaver hem zowel als de andere aanwezigen. „U heeft zeker een lange reis ge had en is eerst laat gaan rusten?" vroeg hij, toen ze aan zijn arm naar de eetkamer werd geleid. „Tenmin ste, U scheen wat haastig om de ver loren tijd in te halen". ,Gaan rusten; waarom zou ik gaan rusten? Neen, maar dat is nu eenmaal zo mijn manier van lopen. Oom zei dikwijls, je lijkt wel een jong paard dat in de wei gelaten wordt". „Dat is nu misschien wel wat héél sterk uitgedrukt", antwoordde hij. En intussen namen ze plaats aan tafel, die prachtig gedekt was met schitterend zilver en kristal en bloe men. „U is roker heel handig in het spel en zult wel bridgen als de beste?" „Ik heb enkel „bataille" en „zwar te-Piet" gespeeld met oom en met de jongens", antwoordde zij ver strooid, want haar aandacht werd in beslag genomen door al de gla zen, die ze bij haar bord vond staan en waarvan ze de bestemming in het geheel niet begreep. Ze durfde het niet vragen aan Sir William, want zijn knap gelaat boezemde hnnr niet genoeg vertrouwen in. Hoe vriendelijk en complimenteus als hij was, vreesde zo dat hij haar in zijn hart zéker uitlachte. Misschien deden ze dit wel allen, in de wereld waarin ze nu verplaatst was. Ze zat heel recht-op en deed haar best om af en toe wat te praten; en op do oen of andere manier kwam ze door de maaltijd heen, maar haar eerste diner op Setterly zou zo niet gauw vergeten. Eén persoon zat die avond laat op, of liever tot in de nacht, en dit was Mildred Quaine. Ze was verwend en had altijd een vuur op haar ka mer, eer iemand anders er aan dacht Ze zat nu met een losse peignoir aan in een makkelijke stoel in het uitdovend vuur te staren. Ze ver diepte zich in herinneringen aan de tijd, dat Geoff Seacombe naar Indië ging; die korte periode van geluk, toen ze zelfs vergeten had werelds te zijn! Maar er was een avond ge komen, terwijl ze samen bij de le liën vijver op Setterly stoinden, dat er een schaduw over hen trok en dat de ander, met wie zij in het ge heim verloofd was geweest haar openlijk van ontrouw had beschul digd. Sinds zijn terugkeer had Geoff daar nooit meer enige toespeling op gemaakt ofschoon hij haar nog on getrouwd had gevonden en zij mooi er was dan ooit! Geoff kon hard zijn, verbazend hard, meende zij en wat zou hem weerhouden om met dit jonge meisje te trouwen, fris als de morgen, nog onbedorven door contact met de wereld en gekleed zoals het een gravendochtor betaamt Misschien was dit in Mildred's oog nog de grootste griet die ze tegen haar nichtje koesterde, want kle ding was een voornaam punt in haar waardering. Ze was de Hardy's dan ook hoger gaan stellen, toen ze de lijn had bestudeerd van Papaver1» costuum. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2