DE ZIERIKZEESCHE COURANT Amerikaans blad over de handels betrekkingen met Indonesië Rapport militaire waarnemers CA/.G.D. Communistische voorwaarden voor vredesonderhandelingen Er komt geen verandering in de buiten landse politiek der Verenigde Staten MAANDAG 17 JANUARI 1949 No, 16101 108e Jaargang ZIERIKHSCDESNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN PrIJj per 3 mnd. bij vooruitbetaling I 3.51p. w. 27 ct. Lossd numm«ri 10 ct Verschijnt iedero werkdag Advertentieprijs 12 et per mm Succesjes (max 15 mm.) minimum 11,— p. stuk- WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Teleloon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee. De toekomst kan gunstig zijn voor Nederland In een lang artikel over de politieke en economische oorzaken en de mogelijke gevolgen van de Nederlandse militaire actie in Indonesië, schrijft het weekblad „Business Week" o.a.: indien de Nederlanders hun vertrouwen bij de Verenigde Staten terug kunnen winnen, zullen de zakenlieden veel goederen die voor de wederopbouw van de Verenigde Staten van Indonesië kunnen verschaffen. Men zal om kapitaalgoederen en goederen, die tot hoge productie prikkelen,, verzoeken. De export- en iniportbank zal waarschijnlijk het crediet van 100 millioen dollar voor herstel van Indonesië vernieuwen. Dit crediet werd drie jaar wegens de onzekere omstandigheden aangehouden. De Commodity Credit Corp toon de 'belangstelling voor het vertonen van crediet "voor goederen tot ver hoging dor productie. Dajn is er natuurlijk nog de E.C.A.-hulp. Doch deze zal ter beschikking komen, wanneer de Nederlanders de poli tieke rust hebben hersteld. De han del van de Ver. Staten zal ook aanzienlijk stijgen, wanneer vrede in Indonesië heerst. De sedert lang gevestigde Amerikaanse firma's in Indonesië nemen geen standpunt in de huidige kwestie in. Doch het ziet er naar uit, alsof zij1 het meest zullen winnen, Wanneer de Neder landers hun spel goed Spelen. Het betreft 26 Amerikaanse maatschap pijen, die filialen of dochtermaat schappijen in Indonesië hebben. De grootste zijn de Good Year Tyre en Rubber. U.S. Rubber, de Standerd Oil Cy. van de California Texas Oil Company, de Standard Vacuum Cy, Procter and Gamble en General Mo* tors. Doch als de zaak een minder gunstige wending voor de Neder landers neemt, dan zouden' andere Amerikaanse firma's daar profijt uit trekken. Woordvoerder voor deze groep is Matthew Fox. Deze zegt, dat hij ontelbare zaken heeft te doen, die wachten op een oplossing van het politieke geschil. Intussen hij de meest vooraanstaande wioordvoerder voor de republiek in de Verenigde Staten geworden. Hij trekt te velde om een einde te maken aan het driehonderd jaar oude Nederlandse monopolie in de Indonesische handel. De militaire bespre kingen te Brussel iDte besprekingen der ministers van Defensie van d© bij het pact vaas Brussel aangesloten landen dn hun deskundigen zijn voortgezet. Naar van bevoegde zijde wondt op gemerkt heeft de rationalisering en standaardisering van het materiaal der bij de verdediging van West- Europa betrokken landen niet al leen' een militair dqcfb qok een eco nomisch aspect. Bij "de keuze van dit materiaal moet namelijk worden rekening gehouden met de prodfuc- He-mogelijkheden van elk der bij het pact aangesloten landen. Van Belgische zijde bleek tijdens de besprekingen, op grond van de capiacdtedt der Belgisch-Luxemburgse zware industrie, te worden1 aange drongen1 op de toewijzing van een belangrijk aandeel in die productie van bedoeld materiaal, waardoor i te werkloosheid in België op doelma tige wijze zou kunnen worden be streden. Handelsverdrag tussen Engeland en Polen Engeland hoeft het handelsverdrag getekend, dat het voor de duiur van 5 jaar met Polen heeft gesloten. Dit verdrag voorziet in een goede ren-uitwisseling tot een totale waar de van 260 millioen pond sterling, Hen Britse functionaris te War schau heeft medegedeeld, dat En geland thans ondemandelingqu zal openen met Joego-Slavië over bet sluiten1 van ©en nieuw handelsver drag. Met dat lan.d is onlangs eem overeenkomst voor de duur van een jaar aangegaan. Japanners in de republiek De dienst leger contact en meldt: Te Solo heeft zich een Japanner ge meld', die heeft behoord tot de voormalige republikeinse strijd krachten. Hij heeft o.m. verklaard, dat voor de militaire actie drie groepen Japanners zich bij de T.N.I. hadden aangesloten- De eerste groep van ongeveer 200 man, stond onder leiding vain majoor Shiki. (Malaise naam: Abdul Racfaman) en bevond Zich in het Kedirische. De tweede groep van ongeveer 300 man stond onder leiding van luitenant Takay (Malaise naam: kapitein Budiman) an bevond zich in de omgeving van Djombang. De derde groep, be staande uit ongeveer 100 man, waar van ide aanvoerder niet bekend is, hield' zkih op in het Sumb'mg-S'm- dorocomplex. Voorts is uit de docu menten gebleken, dat in Maart van het. vorig jaar er bij de T.N.I. te Zuld-Asahan 38 Japanners werk zaam waren in diverse militaire Instanties. Sowjet-zöne gaat de invoer beperken De Duits© economisch© commissie vipor de Spwjiet-zöne heeft zich tot taak gesteld het probleem van- de goederentekorten in deze zóne /op te lossen. Zij werkt thans een spie- daal plan uit vipor de hervatting van de productie van di© artikelen, die tot dusverre uit het Westen in gevoerd worden. In -het ka/der van dit plan zal de invoer yan alle/ spor ten' eindproducten tof een minimum worden beperkt en zo mjogelijk .ge heel worden gestaakt. De economi sche autoriteiten van ide Sowjet- zöne zijn van oordeel, dat het djoor de Sowjet-Unie 'bezette deel van Duitsland een industrie bezit, die voornamelijk is ingesteld op! hiet vervaardigen^ van eindproducten en dat het daarom hoofdzakelijk op de invoer van' grondstoffen is aan gewezen. In 1949 zal de invoer van de Sofwjet-zónie vpor 40 pet. bestaan uit steenkolen en ijzer en vo,or on geveer 8 10 pet. uit non-ferro-me- talen. (In 1950 zal driemaal zoveel kolen worden ingevoerd als in 1948). 10 pet. van de invoer zal bestaan uit wol, katoen en ander© textiel- grondstoffen, 10 pet. uit piulp Voor de papierfabricage en ongeveer 20 pet. uit voedingsmiddelen. 90.000 Russen deserteerden Volgens gegevens van geallieerde zijde zij'n sedert het einidb van 'do oorlog cas. 90.000 Russen van het Oostelijk bezettingsleger (m.a.w. een aantal dat zes divisies vertegen- w oor digt) naar Biz onia gedeserteerd' Het afgelopen jaar was het aan tal, dat in de Amerikaanse zóne om asyl verzocht, ruim duizend per maand. Hetzelfde geldt voor de Britse zóne. Ongeveer 40 pet. zijtn gewone soldaten, 60 pet. officieren, onder wie 24 generaals, ambtenaren van de Russjifsche geheime politie en personeel van het militaire be stuur. Tot de laatste groe.pl bejho|or- den luitenant-kolonel Tokajev, chef van da technische dienst van idfe ludhtvaart in het Russische hoofd kwartier in Duitsland, Parpdinski, di recteur van het bureau economisch, onderzoek te Leningrad en Bari- lojVski, die da leiding had )iln idle uraniiummijhen in Saksen. 80 pet. vani da deserteurs waren leden van de communistische piartij. Afwikkeling consumentencredlet In 'de Staatscourant is een Be schikking inzake de afwikkeling van het consumantencpedLet gepubliceerd Aan de credietnemers, die gedu rende twee jaar regelmatig aan de hun opgelegde afbetalmigsverpllich- tangen hebben voldaan, zal kwijt schelding worden verleend van i'iet nog niet terugbetaalde deel van het crediet. Voor de in de .zomer van 1047 verleende credieten moet de regelmatige afbetaling over ander- huif jaar hebben plaats gevonden.. De kwijtschelding zal ook worden verleend aan de credietnemers, die wegens gemis aan draagkracht van de afbetalingsplicht werden vrijge steld. Ml© waardebonnen van1 Ihet con- sumentencrediet zijn na 23 Febru ari: a.s. iomgeldig. Over de verzilve ring van de waardebonnen id|oo|r da winkeliers zullen nog nadere in structies volgen. Nederlandse troepen le gering in aantal De militaire waarnemers C.V.G.D. hebben het eerste rapport na de Nederlandse zuiveringsactie opge maakt. Het rapport zegt: de Neder landse troepen in de nieuw-bezette gebieden zijn te gering in aantal om rovende benden en guerillastrij- ders te verhinderen zich vrijelijk te bewegen en daden van sabotage, zo als het vernielen van pas herstelde bruggen, te verrichten. De Neder landse troepen zijn eveneens te ge ring in aantal om orde en rust in de steden te handhaven en vele Chi nese kooplieden hebben ernstig ge leden door roof. Volgens de laatste Republikeinse berichten zou het gebied van 80 km tussen Semarang en Pekaiongan ge heel beheerst worden door guerilla- strijders. Volgens deze berichten zou eveneens een vliegveld bij Sema rang door guerilla's zijn aangeval len en zouden olietanks zijn ver nield. Verder deelden de Republikeinen mede, dat „60 man Nederlandse troepen werden gedood", toen Re publikeinse strijdkrachten Waliku- kun in het berggebied van miüden- Java weer bezetten. Djogjakarta, Surakarta en Ma- dioen, de drie voornaamste steden van midden-Java, waren voor de Nederlanders onveilig geworden we gens nachtelijke aanvallen door gu erilla's, zo voegden zij toe. In een uitgegeven communiqué, waarin van de zijde van het Neder landse leger de mededelingen van een Japanees, die zich te Surakarta overgaf, wordt geciteerd, werd ge zegd, dat in totaal ongeveer 600 Ja panners, in drie groepen verdeeld, onder eigen officieren, in Oost- en midden-Java met de Republikeinen acties uitvoeren. DE STRIJD IN CHINA Het alternatiefcapitulatie of vernietiging delijk en volledig te vernietigen, totdat het regime van Nanking de voorwaarden aanneemt". Volgens de communistische radio heeft de leider van de communis tische partij, Mao Tse Toeng, de vol gende voorwaarden gesteld voor het beginnen van vredesonderhandelin gen: 1. berechting van de „oorlogsmis dadigers"; 2. afschaffing van de huidige grondwet; 3. aftreden van de Kwo min Tang; 4. reorganisatie van de nationa listische legers; 5. verbeurdverklaring van het „bureaucratische kapitaal"; 6. agrarische hervormingen; 7. opzeggen van de „misdadige verdragen"; 8. bijeenroeping van een politieke adviserende raad, „zonder deel neming van de reactionaire ele menten, ten einde een demo cratische coalitieregering te vor men". Verklaring van Mao Tse Toeng Na de acht voorwaarden inzake het sluiten van de vrede met de na tionalisten te hebben bepaald, heeft de communistische leider, Mao Tse Toeng, verklaard, dat „een echte vrede" slechts kan bereikt worden op voorwaarde, dat de Kwomintang, de Centrale regering en de plaatse lijke besturen hun functie neerleg gen. Zo de Kwomintang de acht voorwaarden der communistische partij niet aanvaardt, aldus de com munistische leider, zou de vrede slechts „een bedriegelijk middel" zijn.- Vervolgens heeft hij „op alle de mocratische partijen en volksorga nisaties een beroep gedaan te Ijveren voor een democratische vrede en zich te verzetten tegen een reactio naire vrede". Tot besluit heeft Mao Tse Toeng de troepen aangezet „alle nationa listische strijdkrachten definitief da- De toestand in Tientsin Reuter's correspondent te Tient sin heeft zijn „afscheidstelegram" uit Tientsin afgezonden, „terwijl Chinese communistische manschap pen met bontmutsen door de hoofd straten marcheerden". Zij losten ge weerschoten in de lucht, aldus deze correspondent. Zaterdagnacht stond de regerings radiodienst te Sjanghai nog in. ver binding met Tientsin. Symptomen van econom. crisis in België In een te Brussel gehouden ver gadering van de kring „Mars et Mercure". aldaar heeft de voorzitter de heer de Roober verklaard, dat in België symptomen van een eco nomische crisis zijn waar te nemen, ondanks het feit, dat de handels balans en de financiële toestand een normaal beeld vertonen. Spreker schreef deze verschijnselen toe aan de afsluiting van de buitenlandse markten, die wegens deviezen- schaarste geen producten uit België meer kunnen betrekken. Ook de op leving der internationale concurren tie zou de Belgische industrie voor grote moeilijkheden kunnen plaat sen. Spr. hoopte dat België zich niet zou bezondigen aan overdreven pro tectionisme in de strijd tegen dum ping en geen onrechtvaardige be lastingen zou heffen op de bedrijfs winsten. De ministers van defensie van >de vijf landen van het pact van Brussel zijn gisteren voor geheime bespre kingen o phet ministerie van defen sie te Brussel bijeengekomen, Einstein over verhouding Oost-West Bij (hiet verlaten van (toet zieken huis, waar toij'een operatie toeef t ondergaan, verklaarde 'de 69-jarige natuurkundige Albert Einstein, dat er „geen objectieve reden kam wor den 'aangevoerd om ld© bestaande vijandige houding tussen Oost en Wset te rechtvaardigen". Hij' 'achtte „een oprecht en waar lijk verlangen naar 'constructieve sa menwerking" nodig in plaats van „de bestaande futiele en gevaarlijke militaire mentaliteit". Van Woensdag tot en met Vrijdag werd in de K.R.O.-studio te Hilversum een internationale radioconferentie gehouden, waaraan werd deelgeno men door vertegenwoordigers van radio-organisaties in België, Groot- Brittannië, Frankrijk, Luxemburg en Nederland. Protest van Nieuw Guinea organisaties De Federatie vain Nieutw Guinea Organisaties beeft maar aanleiding vian het verzoek van de heer Snel te Batavia aan de hoge vertegen woordiger van de Krqom en de Ne derlandse minister-president, om1 zo spoedig mogelijk over te .gaan tot de instelling van toet Indonesisch staatsburgerschap1, een- protest-te legram verzonden aan de hoge ver tegenwoordiger van de Kropn en aan de heer Snel, voorzitter van de Indisch-Nederlandse partij'. Ir toet telegram aan Br. Be el wordt aan gedrongen op' niet-in williging vafn toet verzoek van de toeer Snel en wordt medegedeeld, dat „vrijwel alle Indische Nederlanders hierte gen hevig protesteren?'. Zij falen nooit, die voor een grote zaak sterven. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zondagavond tot Maandagavond Wisselend bewolkt met enkele regen- :of hagelbuien, voorname lijk in de Noordoostelijke helft van het .land. Aanvankelijk latogs de Waddenkust stormachtige, langs d!e Westkust harde, oevrigens meest krachtige wind tussen West en N'Oord-W'Bst. Later geleidelijk" wat afnemende wind uit Westelijke rich tingen. Iets kouder. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Robert Schuman, heeft tijdens een persconferentie verklaard, dat er thans, na de ge voerde besprekingen te Londen, geen fundamentele meningsverschil len tussen Engeland en Frankrijk meer bestaan ten aanzien van Duitse problemen. In een 'door de radio omge roepen proclamatie heeft Mao Tse Toeng, de communistische leider der tegen de Chinese regeringstroepen strijdende legers, het onvoorwaar delijk aftredenvan de Kwomintang geëist als voorlopige voorwaarde tot elke vredesonderhandeling. Het Turkse kabinet is afgetreden. President Inönu is onmiddellijk be sprekingen begonnen met politieke leiders om een nieuwe minister-pre sident te kiezen>. Marshall is feitelijk niet te vervangen Dean Acheson, die tot nieuwe mi nister van Buitenlandse Zaken der V.S. is benoemd, heeft verklaard dat hij vastbesloten is „de stand vastigheid en continuïteit" in de Amerikaanse buitenlandse politiek voort te zetten en het voorbeeld van George Marshall ten aanzien van de betrekkingen van het land met de Sowjet-Unie te volgen. "Actoesoln legde getuigenis af voor de commissie Voor buitenlandse be trekkingen van 'd© senaat, welke zijn benoeming in overweging heeft. Hij zei: ,,De politieke lijnen, die presi dent Truman sedert de oorlog volg de, zijn vastgesteld met behulp van twee ministers. Ik iw'erkte onder bei de. Ik denk, dat ik iets weet van de problemen en de behoefte aan standvastigheid en continuïteit". Acheson voegde hieraan toe: njhet schijnt overvloedig duidelijk, dat niemand Marshall's plaats kan in nemen., maar iemand, die onder hem werkte, kan Marshall's voorbeeld volgen". Aotoeson werkte als onder-minis ter van buitenlandse zaken, samen zowel met Marshall als diens vo.or- ganger, James Byrnes. Truman is verantwoordelijk Acheson legde er de nadruk op, dat de president zelf in de eerste plaaits verantwoordelijk is voor de politiek van de V.S. Truman heeft in de meest po sitieve termen verklaard, dat hij in het geheel geen verandering in de buitenlandse politiek der V.S. verwacht". Acheson's verklaring werd uitge lokt door vragen van de republikein se senator Arthur Vandenberg, naar aanleiding van speculaties over mo gelijke veranderingen in de politiek. Acheson verzekerde de commissie, dat hij', indien hij minister van "tout- ten landse zaken werd, geen opstan dige personen om zich heen wilde. Hij zou geen stap ongedaan laten om het ministerie van buitenlandse zaken te beveiligen, wat de afdoe ning van zijn zaken betreft. Nadat de enquête was afgelopen, voorspelde de voorzitter, de demo- Cr&itische senator Tom Connally,dat de commissie morgen Acheson's be noeming tijdens een besloten zitting zou, bevestigen. Hij verwachtte een zeer grote meerderheid ten gunste van Achesoin's benoeming zowel in de oommissie als in de senaat. Communistisch rumoer rond een film Tijdens de relletjes te Brussel ter gelegenheid van de vertoning van de film ,,Het IJzeren Gordijn" raakten de communistische kamer leden Boirremans en JaCquemotte slaags met de politie en werd pro ces-verbaal tegen hen opgemaakt. Beide kamerleden waren echter van oordeel, dat zij1 niet vervolgd kon den w|orden op grond van hun par lementaire onschendbaarheid. Een bijzondere Kamercommissie sprak evenwel uit haar mening uit, dat de parlementaire onschendbaarheid is komen te vervallen, aangezien Bor- remans en Jaëquemötte zich aan ver storing van de openbare orde heb ben schuldig gemaakt Gisteren is het geval in de KameT behandeld, waarbij Dispy (comm.) opmerkte, dat zijd partijgenoten niets hebben misdaan en het de politie is geweest, 'die de incidenten uitlokte. De twee parlementsleden Padvindersuitzending in hef sfrijdkrachtenprogramma Da Nationale PadvindersraacU in Nederland heeft zendtijd ter 'be schikking gekregen van toet strijd- krachtoojprogramma,. Deze zendtijd zal worden bestemd voor die ver kenners en padvinders, die als mili tair in Indonesië verblijven. Te be ginnen met Donderdag 20 Januari' zal voorlopig des Donderdags om de vier weken een dergelijk pad vinders- en verkennersprogramtna worden uitgezonden en wel in ide omderdeelsuitziendlmg, welke via de Pr.;Q.J. in het strijidkrachtenfopa- gramma (van 20.16 tot 21 uur Java- tijid, dat is 13.15 en1 14 uur Neder landse tijd) is te beluisteren. Heft ligt in de bedoeling om1 in deze uit zending ook 'geregeld groeten uit te zeulden van de vertóemnersgroe- pieni in Nederland paar hun leiders in' Indonesië. De reeks uitzendingen zal Donderdag 20 Januari worden geopend met een programkna, waar in de voorzitter van de Nationale Padvindersraa/d, H. F. M. Baron van Voorst tot VJ°°rst, 'de verken ners en padvinders zal' toespreken. De Nationale Padvamdiersraafl! is toet overkoepelend orgaan van do Nederlandse padvinders en de ver kenners van 'de Katholieke jeugd beweging. Een nieuwe oliebron in de woestijn van Sinai In een gemeenschappelijk comtora- toiqué van de Socony Vacuum Oil Co., I.N..C. en de Anglo Egyptian Oilfields ltd. wordlt medegedeeld, dat uit twee .proefboringen is ge bleken, dat de productie van een nieuw ontdekte oliebron ito de woes tijn van Sinaï aanvankelijk 27 bar rels pier minuut bedraagt. Wanneer fd© productie op idit iniveau kan worden gehandhaafd, Zal dit gebied dus ongeveer 4ÖJ000 barrels per dag leveren. Om technische redenen moet ide productie voorlopig echter nog tot zeer geringe omvang be perkt blijven. Alvorens een ratio neel productieniveau kan worden vastgesteld, aldus het communiqué, zal een nader 'Onderzoek! mloeten worden ingesteld 'en zullen ide be nodigde installaties moeten worden aangebracht. Naar de oliemaatschap pijen' mededelen kan toog niet wor den nagegaan hoe groot het olie reservoir is, Idat thans is aangen boord. namen, naar hij verklaarde, slechts deel aan een spontane protestbe- fcogiing tegen 'de film, die de Sovjet unie aanvalt Bohy (soo.) was van mening, dat ide gerechtelijke ver volging moet worden uitgesteld tot na de parlementaire zittingen. Vervolgens werd een communis tische motie, die de schorsing van vervolging voor Borremans voor stelt, met 75 tegen 58 bij 5 onthou dingen verworpen*. Eenzelfde motie, betrekking hebbende op Jacqumotte, werd eveniwel aangenomen met 66 stemmen tegen 64 bij' 6 onthoudin gen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1