DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Noord-Atlantische Unie Noorwegen treedt toe - Denemarken aarzelt - Zweden blijft neutraal De Scandinavische defensie-besprekingen De strijd in China Indonesië heeft de hulp van Nederland nodig Geen ongunstige toestanden in de residentie Palembang VRIJDAG 14 JANUARI 1949 No. 10009 108e Jaargang ZIERIKZEESCHESNIEinVSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÊN Prlji p ir 3 mnd. bij vooruitbetaling f 3.51, p. w. 27 ct. Loisa nummer* 10 ct Vartchijnt iedere werkdag. Advertentieprijs 12 et. per mm Succesjes (mea 15 mm.) minimum M,— p. stuk. WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE s Lange Nobelstreat A 171, Zlerlkzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. T37677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorfi. Lokenman Ochtman Lange Nobelstreat A 171 Zierikzee. Van bevoegde zijde te Washing ton wordt vernamen, dat de Scan dinavische ambassadeurs aldaar te rug geroepen zijn om advies uit te brengen bij de pogingen om te on derhandelen over een Scandinavisch v.erdadigingspact en de mogelijk heid tot toetreding van Denemarken en "Noorwegen tot een Noordatlam- tisoh pact. Ondanks grote geheimhouding, welke in verband met de bespre kingen wordt betracht, wondt uit bevoegde bron vernomen, dat bij Noorwegen en Denemarken van te voren voelhorens zijn uitgestioken teneinde de vorm te bepalen van de uitnodiging toe te treden tot een dergelijk pact. Inmiddels heeft de commissie van zeven landen te Washington, die besprekingen over het Atlantisch pact voert, nog niet besloten welke landen verzacht behoren te warden óf tot het pact toe te treden óf aan de besprekingen deel te nemen. Ben ander punt, waarop de ver tegenwoordigers van de landen der West-Europese Unie, Canada en Amerika nog geen antwoord 'hebben gegeven, is de vraag binnen welk geografisch gebied het pact van we derzijdse bijstand werkzaam zal zijn rijn. t Naar een compromis-formule Tijdens de besprekingen, welke de minister-presidenten en de mi nisters van Buitenlandse Zaken en' van Defensie der drie Scandinavi- v sahe landen in de afgelopen week te Karlstad, in Zweden®, hebben ge houden en over de inhoud waar van niets is bekend' gemaakt, heb ban de Noorse vertegenwoordigers verklaard, bereid te zijn toe te tre den tot het Atlantisch bondgencpt- eahiaptsverdrag. De Denen aarzelden zich te ver binden, doch zij waren geneigd het Noorse voorbeeld te volgen. De Zweden waren vastbesloten hun traditionele neutraliteit te handhaven en zich buiten alle in ternationale bondgenojotsohaplpen te houden. Het doel van Zweden met het raadplegen van zijn ambassadeurs irn de hoofdsteden der „Grote Vier" is de een of andere complro- mis-formule tot stand te brengen, waardoor het Noorwegen en Dene marken mogelijk zou zijn te trach ten hun veiligheid te waarborgen door het aangaan van bondgenoot schappelijke verplichtingen met de West-Europese mogendheden, zon der hierdoor Zweden te sterk te binden. Eventueel nieuwe conferentie Indien de gewenste formule tij dens de beraadslagingen niet kan worden gevonden, zullen de am- Van regeringszijde wordt verno men, dat de door de communisten geleide strijdkrachten, die in het af gelopen weekeinde het garnizoen van het 320 kilometer ten Noorden van Nanking gelegen Hsoetsjou on der de voet hebben gelopen, in Zui delijke richting zijn voortgerukt en zich thans op een afstand van 160 km van Nanking bevinden. De eerste verdedigingslinie van Nanking ligt in het Tsjoesien-gebied, dat 50 km ten Noorden van de Chi nese hoofdstad is gelegen. A.8. presidentverkiezingen In Portugal Radio-Lisabon heeft omgeroepen dat de leider van de Portugese re publikeinse partij, Da Silva, de be slissing van zijn partij heeft beves tigd, „niet deel te nemen aan de pre sidentsverkiezing, die aanstaande maand zal'plaats hebben". Ingevolge deze beslissing, aldus Da Silva, zal de republikeinse partij haar stem niet uitbrengen op de lijst van ge neraal Morton de Matos, de candi- daat der oppositie. Tankboot ontploft Zen Braziliaanse tankboot, de „Itamarati", is in de baai van Rio de Janeiro in de lucht gevlogen. Bij dit ongeluk kwam één persoon om het leven, terwijl een tiental werd gewond. Eén persoon wordt vermist. De oorzaak van de ontploffing is volgens de kapitein, onbekend, bassad'èurs, met hun speciale ken nis trachten 4e 'verschillen tussen 'de standpunten der drie Scandina vische landen uit de weg te ruimen tijdens een nieuwe bijeenkomst van da drie ministers-presidenten e|n ministers, welke op 22 Januari a.s. te Kopenhagen zou moeten plaats vinden. Welingelichte waarnemers te Stockholm zijn van mening, dat de kloof tussen Noorwegen en Zweden betreffende de doeleinden ven het voorgestelde Scandinavische blokte igroot is, iOm te kunnen voorden overbrugd. Deze waarnemers voor spellen, dat na de te Kopenhagen te houden bijeenkomst, elk land zijln eigen weg zal gaan, namelijk Noor wegen als deelgenoot van het Noord- atlantisöhe bondgenoatsahaipsver- tg en Zweden als neutrale mo gendheid. Waarschijnlijk zullen de leiders der Zweedse, N.oorse en Deense strijdkrachten op hun nog te voe ren 'bespreking de standaardisatie van wapens en het voeren van ©ein gemeenschappelijke strategie in ge val van een aanval Auto's uan Tsjang Kai Sjek uit Nanking Volgens gewoonlijk welingelichte bronnen te Nanking zijn zeven van Tsjang Kai Sjek's negen kogelvrije auto's, uit Nanking weggevoerd naar Foetsjow. Drie van deze auto's zouden overgezet zijn naar Formosa. De uittocht uit Nanking van func tionarissen en hun gezinnen duurde Woensdag voort. Nederlander in Duitsland ter dood veroordeeld Een gerechtshof van het Ameri kaans militair bestuur in Duitsland heeft de 21-jarige Nederlander O. van der Vloet ter dood veroordeeld wegens moord en verkrachting. Van der V. trachtte op de tweede zittingsdag (de behandeling van de zaak nam zeven dagen in beslag) zelfmoord te plegen. Hij werd schul dig bevonden aan het vermoorden van een Pool. het verkrachten van twee Duitse vrouwen en poging tot moord op een Duitser. Verdachte, die formeel tevens nog veroordeeld werd tot 55 jaar gevan genisstraf, verklaarde, dat zijn er varingen in de Nederlandse onder grondse beweging tijdens de Duitse bezetting, hem alle morele normen uit het oog hadden doen verliezen. Minister President voerde besprekingen Prof. Supomo, lid van de republi keinse delegatie, heeft een informele oriënterende ontmoeting gehad met de Nederlandse minister-president Dr. Drees, aldus verneemt Aneta. De vertegenwoordigers van de deel staten voerden Donderdagmiddag ter paleize besprekingen met de Hoge vertegenwoordiger van de Kroon, Dr. L. J. M. Beel, en de Ne derlandse minister-pres. Dr. Drees. Donderdagmorgen vergaderde de voorlopige federale regering, die reeds eerder zou bijeenkomen, doch in oer band met de Islamitische feest dag de vergadering een dag uit stelde. Dr. Drees had eveneens een be spreking met de heer J. P. Snel, voorzitter van de Indisch-Nederl. partij. Bij deze bespreking was ook Jhr. Michiels van Verduynen aan wezig. De heer Snel bepleitte spoe dige instelling van het Indonesische staatsburgerschap, waardoor een ge makkelijke en geleidelijke inpassing van de Indische Nederlandse in de nieuwe rechtsorde ten zeerste bevor derd zou worden. Er is zeer veel nodig In Juni 1945 werd in Nederland de Oost-Indische Kamer van het Nederlandse Roode Kruis opgericht, een instelling, die weldra niet meer gemist kon worden. De bevolking van de Indische archipel, die onder de Japanse bezetting weinig of geen medische verzorging had genoten, bleek er zeer slecht aan toe te zijn. De 22 uitgezonden mobiele teams van het Nederlandse Rode 'Kruis troffen overal ziekten aan. De zeer besmettelijke volksziekte framboe- sia was sterk verbreid, evenals de malaria. Met man en macht is er gewerkt om de bevolking te hel pen. Goede resultaten werden daar bij geboekt. Door de militaire actie in Indo nesië zijn thans nog grotere gebie den voor de Rode Kruis-teams ont sloten. Elf teams zijn in deze nieuwe gebieden ingezet. Met de afdeling Indonesië van het Nederlandse Rode Kruis en de Palang Merah Indonesia, het Indonesische Rode Kruis, wor den in Djokja besprekingen gevoerd om te komen tot een federaal In donesische Rode Kruis. In Indonesië, doet men dus wat mogelijk is. Men kan het grote werk echter niet alleen af. Nederland zal moeten bijspringen. Actie „Hulp aan Indonesië" Woensdagmiddag heeft de directeur van het Nederlandse Rode Kruis, de heer A. van Emden, op een perscon ferentie gesproken over de actie Hulp aan Indonesië", waarmee men de bevolking van Indonesië hoopt te kunnen helpen. De berichten welke uit Djokja, Solo, Blora, Assa- han Tapanuli, Oost-Java, Bantam en Bandoeng binnenkomen, meld den allen, dat de bevolking bedreigd wordt door het gebrek aan genees middelen en door ondervoeding. Een team heeft o.m. per week 10- tot 20.000 kininepillen nodig, per dag wordt er per kampong 1 ons sal- varsan verbruikt, het geneesmiddel tegen framboesia, en een kilo sal- varsan kost f 11.000. Soms worden er 1000 patiënten per dag geholpen. Thans werken in Indonesië 24 art sen, 300 verplegsters, 143 verpleeg hulpen en een vijftigtal apothekers assistenten, analysten, technici en administratieve krachten. Dit aantal is nog te gering. Vooral het tekort aan doktoren doet zich voelen. Oproep tot doktoren De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunde wekt daarom dokters op om naar Indo nesië te gaan. Het groot aantal art sen, dat opgeroepen wordt voor de militaire dienst, is echter oorzaak dat in Nederland slechts weinig art sen gemist kunnen worden. De aan melding van verpleegsters is bevre digend. Er staan thans 70 personen, onder wie vier artsen, gereed om naar Indonesië te vertrekken. Doch ook de financiële steun van het Ne derlandse volk kan niet gemist wor den. Het Nederlandse Rode Kruis heeft een speciale girorekening ge opend nr. 8540, ten name van het Hoofdbestuur, waarop giften kun nen worden gestort. De eerste gift van f 50.000 is reeds binnen, maar dit is nog lang niet voldoende om alle noodzakelijke genees- en voe dingsmiddelen aan te schaffen. Men kan ook giften zenden per brief of briefkaart, gericht aan het Hoofd bestuur van het Rode Kruis. Deze briefkaarten kunnen gefrankeerd worden met postzegels tot een be drag van f 1.00. De P.T.T. betaalt de waarde boven de frankeerkosten terug aan het Rode Kruis. Duizenden zieke en ondervoede kinderen moeten geholpen worden. Zij wachten deze hulp uit Neder land. De Nederlandse schaatsenrijders Langendijk, v. d. Voort en Huiskea zijn zich op de banen van de Zwitserse wintersportplaats Davos aan het voorbereiden voor de Europese kampioenschappen hardrijden, die op 5 en 6 Februari zullen worden gehouden. Van voren naar achteren: Jan Langendijk, Willem van der Voort en Anton Huiskes. Wapenstilstandsbespreking tussen Joden en Arabieren De Israëlische minister-piresiiclent, David Ben Goerion, heeft verklaard, ld,at behalvie Egypte iiyo;g eau an der a ina buur vain de joodse staai zal 'deelnemen aan de wapieastiH stanidsbesiprekijigen iOjp; het eiland Rihodos. Ji'ij noemde geen naam 'doch zeide wel, dat een v'an de naburen ten Zuiden v-an Israël lag (Egypte) en de andere ten Noor den. Welingelichte waarnemers 'mau&n, dat de bedqeldle staat idie Libanon is. Goerion zeide, dat Is raël bereid was veel voor de zaak v'an .de vrede op| te offeren, docih ni,et de rechten op volledige sou- vföreiniteit of pp, enig gebied. Ben Goerion verklaarde verder .„het is van het allergrootste be lang, dat de immigratie bevorderd wordt, opdat de tot dusver onbe woonde streken zo sp|oedig moge lijk bevolkt wordan", „In vredes tijd'', Z|0 "voegde hij er nog aan toe, „zal Israël slechts -een klein leger heb'ben, maar het moet een (der best uitgeruste en opgeleide Van de wereld zijn". Volgens eerder gepubliceerde of ficiële 'volkstellingscijfers bedraagt da bevolking van Israël in totaal 782-iOOO zielen, waarvan 713.000 Jo den >en 69.000 Arabieren en andere .lanidsliedarv Enkele uren nadat honing Paul van Griekenland Argos in de Ooste lijke Pelo.pomnesos verlaten had, werd dè stad door een groep van 250 guerillastrij'ders aangevallen, al dus wordt te Athene vernomen. De gevechten duurden tot de avond voort en 'de guerilla's moesten zich terugtrekken met achterlating van 40 doiden. Opluchting en bereidheid tot samenwerking Critiek op de Kominlorm critici De Joego-Slavische minister van Marine, Kristoeloyitsj, heeft in een rede tot het Volksfront te Split ver klaard, dat het niet maarschalk Tito en de Joego-Slavische communis tische partij waren, die de ware be ginselen van het communisme had den prijsgegeven, doch hun critici van de Kominform. „Volgens het Marxisme en het Leninisme, is het een socialistisch land niet toegestaan zich te bedienen van lage leugens en laster en politieke, economische en andere maatregelen te nemen tegen het socialisme. Dit is echter precies wat de landen van de volks- democratiën en het socialisme te genover Joego-Slavië doen. Het is in Joego-Slavië algemeen bekend, dat maarschalk Tito en de communis tische partij niet in het minst, zijn afgeweken van de Marxistische en Leninistische gedragslijn". Kristoelovitsj zeide voorts, dat de Kominform-critici „een dolk hadden gericht op maarschalk Tito en het centrale comité van de Joego-Sla vische communistische partij, geca moufleerd door een campagne van liefde voor het Joego-Slavische volk". De critici begingen een grote vergissing als zij geloofden, dat hun campagne de eenheid van het Joe go-Slavische volk en de communis tische partij zou verbreken. „Niets zal het Joego-Slavische volk ertoe brengen, over waarheid en recht heen te stappen en onwaarheid en onrecht te aanvaarden". Volgens het Italiaanse blad „Gior- nale Delia Sera" zouden ernstige onlusten in Joego-Slavië, voorna melijk in Herzegowina. zijn uitge broken. Volgens het Romeinse blad zou de gewezen Tsjetnik-leider Panjo Ni- cevitsj een opstand geleid hebben en, na gevangen te zijn, te Mostar zijn gefusilleerd. In Mostar zou thans rust heersen, maar in het gebergte zou tussen de opstandelingen en re geringstroepen verwoed worden ge vochten. Joodse emigratie uit Roemenië De nieuwe Israëlische gezant in Roemenië is met de Roemeense re gering onderhandelingen begonnen teneinde het aantal Joodse emigran ten uit Roemenië naar Palestina vast te stellen. Hij heeft Woensdag zijn geloofsbrieven aan de president van het presidium aangeboden. Za terdag zal een schip met 1500 emi granten uit de haven van Constanza naar Palestina vertrekken. Eeai correspondent van Aneta had een onderhoud met de regerings- sommissaris voor Zuid-Sumatra, Mr. Wijinmaalen, idie enige tochten maak te door verschillende ander Neder landse Controle gebrachte gebieden van de residentie Palembang. Mr. Wijinmaalen verklaarde, dat, afge zien van de aangerichte vernielin gen aan de ondernemingen, de toe standen in de nieuwe gëbieden niet ongunstig waren, dank zij' de hulp bronnen, Waarover de bevolking van ouds beschikt. Over liet algemeen is de voedseltoestand bevredigend, alhoewel in enkele afgesloten cen tra rijst zal moeten worden ver strekt. Oolk de textielpositie viel mee, hetgeen onder meer een ge volg is van het toelaten van grens verkeer, waarbij de bevolking pro ducten kon ruilen. De bevolking nam over het algemeen een afwach tende 'houding aan, vooral als ge volg van onwetendheid en onzeker heid omtrent de verdere politieke gebeurtenissen. (Toch bestaat voor al onder de meer ontwikkelden be grip voor de nieuwe situatie. Voorts een zekere mate van opluchting en daardoor bereidheid tot samenwer king, aldus Mr. Wijnmaalon. Oplevende handel Het best kwam dit tot uiting in jl'eb'lngtinggi (nabij Laihat), waar het gehele republikeinse ambtenaren corps zich bereid verklaarde met de Nederlanders samen te werken. De gezondheidstoestand van de be volking laat te wensen over. Mr. Wijnmaalen zeide, dat het opvallend was, hoe snel het handelsimstindt van de bevolking ira deze gebieden zich weel" manifesteerde. Hoewel voldoende producten beschikbaar zouden zijn, stond de handel de laatste maanden vrijwel stil, aan gezien men het waardeloze repu blikeinse geld niet meer wilde ac cepteren. De beschadigingen betref fen voornamelijk de verbindingswe gen (bruggen, viaducten en wegen), enige ondernemingen en een boor- terrein, waar echter de B.P.M. de herstelwerkzaamheden ter hand ge nomen heeft Het comité ivoor de ouden van dagen te Bergen op- Zoom heeft in' het centrum ivan de stad een keurig Ingerichte cantlne geopend, waar de oudjes en ook de invailden ziöh de gehele dag kunnen -vermaken. Zij kunnen 'er- gratis biljarten, kaarten, dammen, schaken, lezen, 'enz. Er ls ook een buffet, maar het gebrui ken' «van consumpties is niet ver- iplldht. Wy verliezen niet, maar win nen, als we ons elkander geven WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond Vrij zacht In de nacht zwakke of matige en morgen overdag matige en in de kuststreken vrij krachtige Zuidwes telijke wind, hier en daar nevel of mist, overigens zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opklaringen; overwegend droog, vrij zacht. 14 Jan. Zon op 8.45, onder 16.54. Maan op 15.53, onder 9.07. Heden Volle Maan Stichting van de Arbeid dringt aan op grotere textielvoorziening De Stichting van de Arbeid heeft met nadruk onder de aandacht Van de minister van Economische Zaken gebracht, dat de textielvoorziening nog steeds reden geeft tot vele klach ten. Zij heeft op verruiming aan gedrongen. Hej apennootje in de politiek Te Lake Success is een petitie aangeboden, waarin Engeland be schuldigd wordt het volk van Tan ganyika uit te buiten. Naar wordt vernomen is 'de petitie ingediend door een inwoner van het land, genaamd Arthur James Sirgins. Volgens Wbt Britse „aardnoten- programma'" 'zou het volk uitgebuit en de gemeenschap ontwricht wor. den. Ook zou 'het volk gedenforali-. seerd worden. Het program zou ook oiorzaak zijn van een geweldige verkwisting van arbeidskracht. De vorige maanid protesteerde Sirgins bij de V.N. tegen het ver sterken van Tanganyika «door mid del van plaatselijke arbeidskrachten. Beroep van V.S. Engeland op De waarnemende minister van Buitenlandse Zaken der V.S., Robert Uovett, heeft verklaard, dat de V.S. o,p Engeland een beroep;, hebben daan niets te doen, dot de status quo in het Midden-Oosten zou kun nen verstoren. Het beroep werd gedaan, toon de V.S. de vorige week door de Britse regering er van in kennis werden gesteld, dat Britse troepen maar de Trams jordaanse haven Akaba nabij de Palestijnse grens werden gezonden. Zondares werd opgehangen Juffrouw Margaret Allen, de 43- jarige moordenares van een bejaar de weduwe, is te Manchester opge hangen. Het was de eerste keer sinds twaalf jaar, dat er een vrouw in Engeland werd terechtgesteld. Buiten de gevangenis was het zwart van de mensen, maar demonstraties kwamen er niet voor. De Britse beul Pierrepoint, die ook de Duitsers in Neurenberg heeft opgehangen, deed het werk. In het dorpje Rawtenstall voldeed mevrouw Anny Cook aan de laatste wens van juffrouw Allen. Op het ogenblik van de executie wandelde zij naar de hoek van Kaystreet en Bacup Road, de plaats waar de twee vrouwen gewoonlijk him babbeltje hielden. Zij stond daar ongeveer 3 minuten lang; zij huilde. Daarna ging zij naar een kerk. Overstromingen op Sicilië Het aanhoudend slechte weer heeft im Sicilië voor'honderden miil- li oenen lire schade aangericht. Lm de provincie Messima worden talrij ke overstromingen gemeld en het dorp1 Mongiuffi Melio, waar 47 hui zen zijm beschadigd, kam het no dige sriet ointvange/n wegens het wassen van de (bergstroom Ohiodara. Imi talrijke amdere dorpen zijm verscheidene huizen ingestort. Pel- legriino is door de bevolking ont ruimd. De waterleiding van Man- fore San Girogia is iop talrijke plaat sen vernield en het dorp' is zonder water. Te Graniti heeft het waiter op de begraafplaats huis gehouden •en talrijke lijken 'drijven aan de oppervlakte. Europa zal dit jaar 15 20 voedsel meer hebben dan verleden jaar en zal minder dan 3 onder het voor-oorlogse gemiddelde blij ven, zo is de conclusie in een spe ciaal rapport van het Amerikaanse ministerie van Landbouw, dat een overzicht geeft van de wereldvoed selpositie. Dit rapport is dus opti mistischer dan het Woensdag ge publiceerde verslag der Marshall- landen,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1