hsilsZS 1 Te Delft werkt het van tubere fonds tot opsporing Paardenfokkerij De landbouw in het licht van de Benelux Herenhuis Het Huis en Erf TREEFJES Fa Wed. R. de Vries Zn Voor UW ADRES Fa, Wed, C, v, d, LINDE MAISVERBOUW „HIER 'S EK WEER" FRIESE TURF „De Noordzee" BANANEN Herenschoenen Damesschoenen SUCCESJES INMAAKPOT Fa Wed. R. de Vries Zn Naar het t.b.c. onderzoek .Van de duizend zich gezond voelende personen hebben er vier tuberculose, van wie twee in besmettelijke vorm", zo ver telde dr. J. K. E. Dwarshuis, voorzitter van de stichting F.U. T.O. (Fonds tot Opsporing van Tuberculose), in een onder houd. In 1947 zijn ongeveer 3600 Nederlandse TBC-lijders gestor ven, dus gemiddeld bijna tien per dag. Wil men deze ziekte bestrijden, dan moet men begin nen de gehele bevolking te on derzoeken. Tot nu toe ging dit door middel van doorlichting, wat een zeer tijdrovend iw'erk is. Tijdens de oorlog is Philips in Amerika echter 'begonnen met een Röntgenfoto-apparaat met kleinfreeldfotografie. Na de bevrijding is in het district Delft voor de T.B.C.-bestrijding op gericht de sticchting F.O.T.U. Nadat deze ruim f 60.000 bij elkaar had gebracht, heeft men een klembeeld- apparaat met auto- aangeschaft. Dit apparaat, dat moet worden bediend door drie personen, maakt Röntgen foto's in het klein. Bij goeie organi satie is het mogelijk ruim dertig personen per kwartier te onderzoe ken. Bij schoolkinderen schatte dr. Dwarshuis dit aantal zelfs op veer tig. Na ontwikkeling worden de fo to's door een arts bekeken en na drie dagen kan men reeds de uit slag komen halen. Behalve de snel heid is ook een voordeel, dat men op deze manier een archief krijgt. De foto's worden namelijk alle in het districtsGonsultatiebureau be waard. Rayonsgewijze bewerking Met dit kleinbeeldapparaat gaat men nu het hele district Delft rond. Dezer dagen is men in Pijnaeker met het onderzoek begonnen. Dit zal tot 29 Jan. duren. In Februari komt Voorburg aan de beurt, waar na respectievelijk de andere plaat sen van het district volgen. In ruim een jaar hoopt men hiermee klaar te zijn, waarna men weer opnieuw kan beginnen. Het ligt namelijk in de bedoeling het onderzoek periodiek te doen geschieden, na telkens een of anderhalf jaar, daar het anders niet aan zijn doel zou beantwoor den. De F.O.T.U. werkt nauw! sa men met de provinciale vereniging tot bestrijding van de T.B.C. en de inspectie van de volksgezondheid. voor de gehele bevolking Eerstgenoemde wil komen tot een dergelijke stichting als F.O.T.U. voor de gehele provincie, terwijl de in spectie het bevolkingsonderzoek op de duur landelijk wil doen geschie den. Naar dr. Dwarshuis mededeel de heeft men in het Noorden van ons lamd, in Gelderland en in de Achterhoek ook reeds dergelijke ap paraten, terwijl Breda er spoedig een krijgt. Tenslotte wees dr. Diw'arsnuis er nog op, dat net uiteraard niet mo gelijk zal zijn, de gehele bevolking hiermee te bereiken. Het onderzoek is vrijwillig en er zijn natuurlijk altijd mensen, die verhinderd zijn. Men hoopt echter todh, indien het publiek medewerkt, 75 a 80 pot. van de bevolking te kunnen onder zoeken. Vergadering Oud-leerl. R.L.W.S. te Goes Dinsdag hebben de oud-leerlingen van de Rijks 1 andbouwlw'intersChool bijna de gehele dag in vergadering doorgebracht. Des morgens half elf werden de talrijke aanwezigen in ,,De Prims van Oranje" te Goes verwelkomd door de voorzitter, de heer C. Burger, die in het bijzonder de ere-voorzit- ter de heer C. Stevens, begroette en daarna met gevoelige woorden de overleden landbouw-consulent, de heer Droogendijk, herdacht. Na het gewone vergaderiingscere- momieel las de seör.., de heer C,. O. J. Hendrikse, het jaarverslag voor, waaruit bleek, dat de vereni ging het uitstekend maakt en zich goed weet te handhaven. De bestuursverkiezing had tot re sultaat, dat de heer Burger werd herkozen en dat in de vacature- v. Oeveren gekozen werd de heer S. de Regt uit Wissenkerk©. Tot hoofdbestuurslid van de Z.L.M. werd de heer Burger 'benoemd en tot diens plaatsvervanger de heer Hen drikse. „Mechanisatie" en „Toekomstmogelijkheden" De middagbijeenkomst was vrij gehouden voor lezingen. Eerst werd het woord gevoerd door ir. Bakker Arkema uit Wageningen, die zeer gedocumenteerd en met krachtige argumentatie de vraag of de yerder doorgevoerde mechanisatie econo misch een toekomst heeft in Zee land, met een volmondig „ja" 'be antwoordde. De kw'ee voornaamste feiten die de landbouwer in de richting van deze mechanisatie drij ven zijn het tekort aan arbeids krachten in de landbouw en het peil. van de arbeidslonen. Al is het eerste tekort hier en daar niet zo nijpend meer in het algemeen, het blijft toch aanwezig in de oogsttijd en de ervaring met de z.g. oogst- colonine's opgedaan vond spr. van dien aard, dat ze eerder een gevaar waren voor de bedrijven dan een voordeel. Daling van het loonpeil verwachtte spr. niet en vond hij ook niet gewenst. De kwestie van de kosten besprekend, zei ir Arkema-, dat nauwgezette berekeningen uit wezen, dat een tractor per werk uur op f 2.50 komt en een span paarden, dat zo'n tractor vervangt op f 2.—. Bovendien kan met de tractor dan nog heel wat meer werk per uur worden verzet. De enige factor welke nog remmend werkt in het verder schrijdend proces der mechanisatie is de omstandigheid, dat de prijzen der machines en werktuigen oplopen en die van de paarden terugvallen. Spr. waar schuwde nog tegen over-mechanisa- tie Va P*K. per H.A. achtte hij genoeg en evenmin bleek hij een voorstander om alle paarden nu maar meteen op te ruimen. Na aller lei nuttige wenken gegeven te heb ben in verband met bedrijfstype, grondsoort, coöperatie, gecombi neerd gebruik en Loonwerk, beant woordde hij nog menige vraag uit de vergadering. Tweede spr. iw'as ir. ten Hofstede uit Wageningen, die de vele moge lijkheden welke er in de tuinbouw steken met kennis van zaken weergaf. Door het dollargebrek in Europa openen zich vooral veel perspectie ven voor -de fruituitvoer, maar ook hebben onze groenten veel kansen, mits gelet wordt op de vraag. Voor alle bedrijven wordt echter geëist vakbekwaamheid, economische op zet en uitbuiting der voorlichting. Tenslotte dankte de voorzitter de sprekers evenals hun talrijk gehoor Het hoofd van de plaatselijke politie te ZIERIKZEE herinnert, dat het volgens artikel 8 der Paarden- wet 1939 verboden is een hengst van twee jaren of ouder te houden zonder in het bezit te zijn van een bewij's van aangifte. De aangifte moet geschieden bij de Stamboekverenlging, als de hengst in een stamboek is ingeschre ven en anders bij het hoofd van de plaatselijke politie der gemeente, waafbinnen de hengst wla-rdt ge houden. Deze verstrekt de aangever een bewijs van aangifte. Het bewijs van aangifte is slechts geldig voor de daarop vermelde houder, zolang deze binnen de ge meente van aangifte is levestigd en voor de daarop vermelde hengst, zolang deze binnen die gemeente ter dekking is gestationneerd. Indien een bewijs van aangifte niet meer geldig is, moet de houder het terugzenden aan de Stamboek- vereniging of het hoofd van de plaatselijke politic, die het heeft verstrekt, onder opgave van de veranderingen, welke tot de ongel digheid hebben geleid. De Stamboekvereniging of het hoofd van de plaatselijke politie verstrekt een nieuw bewijs. Indien de veranderingen echter een andere gemeente betreffen, dan die van het hoofd der plaatselijke politie, die het bewijs van aan gifte heeft verstrekt, doet deze van een en ander mededeling aan het hoofd van de plaatselijke politie van die andere gemeente. Formulieren voor het doen van aangifte zijn verkrijgbaar op het Politiebureau. Zierikzee, 13 Januari 1949. Het hoofd van de plaatselijke* politie voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE. Jubileum aulobus-ondememing J. C. Krijger le Goes Met animo en opgewektheid werd Dinsdag te Goes het 35-jarig be staan van ftiet bek-end'e Autofbusbo- drijf van de 'heer J. C. Krijger ge- viïend. Alle autofbussen reden eer- gistermorgen versierd uit en wasnen nog drukker bezet met passagiers dan gewoon, daar het vervoer to taal gratis was. In eigen zaal hield de heer Krij ger des middags een receptie te midden van zijn huisgenoten en fa milie en in -een auto-garage, diie wer kelijk fleurig was te noemen., niet in het minst -door de vijftig bloem stukken die relaties, vrienden en bekend/en (hadden gezonden. Velen maakten van d:e geboden gelegen heid gebruik, de j-ubilaris en de zij nen te complimenteren. Onder de aanwezigen merkten wij op- de Di recteur-Generaal van het Verkeer, -de heer Meyer, de Rijksinspecteur voor het Verkeer te Middelburg, ir. Nieuwenihuisde Inspecteur Ver voer Neder 1. Spoorwegen, ir. Van Houten uit Breda; de Secretaris der Kamer van Koophandel, de heer A. de Jonge uit Middelburg enz. Han delsbelangen was vertegenwoordigd, door een deputatie uit het bestuur. Ook (het gemeentebestuur van Goes 'gaf van zijn belangstelling blijk'. Onder de binnengekomen geluk wensen' waren er ook' van het Pro vinciaal Bestuur en van ouid-miniister de Wilde. Na het intiem diner volgde in de avonduren een feestelijke bijeen komst, wederom in eigen zaal, waar met andere genodigden, voorname lijk collega's uit Zeeland em de twee andere Zuidelijke provincies, kon-* den genieten van een met vaart gespeeld blijspel, dat d.oor een clubje iv-ari de B.B.A. uit Brabant voor het voetlicht werd gebracht. Ineen van vrolijkheid en gezelligheid door trokken sfeer werd de avond, door gebracht. Marktberichten VEEMARKT ROTTERDAM, 11 Januari. Totaal 2521vette koeien en ossen 225, gebruiksvee 885, graskalveren 65, nuchtere kalveren 312, 'biggen 523, veulens 10, paarden 311, schapen en lammeren 49, 'bokken en geiten 107, varkens 34. Prijzen: kalfkoeien 850735—630; melkkoeien 855—745—630, vare- Op Maandag 10 Ja,n. j.l. hield in h-et „Huis van Nassau" te Zierik zee de Gewestelijke Afd. „Schou- wen-Duivelainid" van de Christelijke Boeren- en Tuindersboind een open bare vergadering, waarbij als spire- ker optrad Mr. Wj. Rijp), lid dier Eerste Kamer en Secretaris van de Christelijke Boeren- en Tuindiersbond in Nederland, met als onderwerp! „De toekomstige landbou wpolitiek in verband met de Benelux-overeen- komst". De Voorzitter van de Gewestelij ke Afdeling „Sdhouwen-Duiveland"» ide heer A. M. den Boer, oplepde idle vergadering met h-et lezen van en kel e verzen uit 1 Koningen, waar na hij voorging in gebed. Na een welkomstwoord tot de aanwezigen, zegt spr. zeer ver heugd te zijln over het feit, dat door (het optreden van Mr. Rip) (het contact tussen Hoofdbestuur en Ge westelijke Afdeling wordt verste vigd. Vervolgens geeft hij [het woord aan Mr. Rip, die, alvorens opi de toekomstige lain.'dbiouw'pfoli'- tiefc in te gaan, eerst over enkele huidige zaken o,p landbouwgebied spreekt. Allereerst wijdt sipir. zich aan de P'Osi tie van het veevoeder. Gezien het feit, dat imJport van krachtvoer vrijwel alleen mogelijk is uit Ame rika en ons crediet in Argentinië (raais) thans reeds bijna is uitge-^ put, is het volgens spr. gewenst in Ide toekomst deze invoer zjoveel mogelijk te beperken/, door zelf v;oor (het benodigde veevoeder te zorgen. Wiel zullen hierbij voor akker- en- weidebouw tegengestelde belangen aan het licht treden, doch wellicht z-al onderlinge samenwer king hierin een oplossing brengen- koeien 500—400—350, vaarzen 600 425—325, pinken 425—300—225, gras- kalveren 250-170-100, biggen 70-55 —45. hitten 600—500—300, werkpaar den 800—600—400 per stuk; slacht- paarden 1.30—1.15—1.00 per kg. Kali- en melkkoeien aanvoer iets ruimer, handel lui, prijzen onver anderd; varekoeien aanvoer iets gro ter, handel kalm, prijzen als vorige week; vaarzen en pinken aanvoer iets korter, handel stil, prijshoudend graskalveren aanvoer matig, handel traag, prijzen stabiel; biggen aan voer aanmerkelijk groter, handel stroef, niet geheel prijshoudend; paarden aanvoer ruimer, handel wil lig. 2e en 3e soort slachtpaarden iets hoger, verder onveranderd. Te Müjnchen leyfiïn meer dan 40 duizend personen zonder levens middelenkaart dn. Met betrekking tot de aardappelteelt zegt spr., dat de voorwaarden vopr comtractteelt niet altijd konden aan vaard worden. Gezocht moet Wor den naar een bevredigende oplos sing. Gedacht wordt o.a. aan fonds vorming, wat inhoudt, dat diopr de verbouwers een heffing per h.a. be taald wordt. De voor- en nadelen hieraan verbonden worden dicfor sipr. sterk in het licht gesteld. Oriëntatie noodzakelijk Hierna komt spr. aan het eigen lijke lOnlderwerpi, n.l. de Benelux- overeenkomst. Het is, aldus sipr., wel gewenst, (dat de landbouwers zich terdege oriënteren vóór deze overeenkomst blindend wordt. In België bestaat de vrees, dat in de toekomst de markt met goed kope 'producten zal worden over stroomd. Doch' violgens spr. is deze veronderstelling echter ongegrond. Verder komt het spr. ongewettigd vjoor, Idat dojor die Benelux-over- eenkomst de Belgische tuinbouw een grote uitbreiding zou ondergaan, waardoor de Nederlandse tuinbouw in het gedrang zou komen. Die verdere beschouwingen van Mr. Rip komen in het kort hierop neer, idat men ook 'op landbouwgebied, door een nauwe samenwerking met België een betere positie opi de we reldmarkt zal veroveren. Nadat spr. zijn rede beëindigd heeft, wordt gelegenheid gegeven tot het stellen van vragen, waar van rijkelijk gebruik wordt gemaakt. Vervolgens bedankt de Voorzitter Mr. Rip voor zijn interessante rede, de aanwezigen voor hun opkomst en sluit Mr. Rip met dankgebed die goed bezochte vergadering. ADVERTENTIES Heden overleed, na gedul dig gedragen lijden, zacht en kalm, onze broeder, zwager en oom, de heer PIETER VAN DER KLOOSTER, in de ouderdom van ruim 74 jaar. Familie v. d. Klooster Brouwershaven, 8 Jan. 1949 Voor de vele bewijzen van deelneming, ons betoond bij het overlijden van onze lieve man, vader, behuwd- en groot vader DIRK BORST, betuigen wij u onze hartelijke dank. Wed. D. BORST—de Vos en familie Zierikzee, Januari 1949. VERGADERING van de Coöp. Landbouwvereniging „EENDRACHT BINDT" te Nieuwerkerk op Maandag 17 Januari 1949, in het hotel ,,De Meebaal" Sprekers Ir. VAN BEEKOM Uitslag der proefvelden over 1948 en de heer MURRE over de mecha nisatie in de landbouw Het Bestuur Evangelie Samenkomsten Allen worden vriendelijk uit genodigd deze bij te wonen in het „Huis v. Nassau"' Vrijdag en Zondagavond 7.30 uur. Alleen het zuivere evangelie wordt verkondigd. Toegang vrij Ondergetekende vraagt leer lingen voor Knip- en Naailes. Zich te melden in de consistorie der Ned. Herv. Gem. te Drei- schor op Zaterdagmiddag 15 Januari, van 2 tot 3.30 uur, bij Mej. M. C. NOORTHOEK, Lerares-Coupeuse Notaris P. HEERING te Zierikzee zal, op Dinsdag 18 Januari a.s., des vooréiiddags 11 uur, in „Concoraia" te Zierikzee, PUBLIEK VERKOPEN t Het in goeden staat van onder houd verkerende met grote Tuin en Koepel aan de Oude Haven D 496, achter uitkomende aan de Nieuwe Haven, groot 6.73 are, eigendom van- en thans nog bewoond door mevrouw L. M. HOUDKAMP-Geluk, die het pand omstreeks 1 Maart a.s. zal verlaten. Bezichtiging Dinsdag en Donderdag van 2—4 uur en op de verkoopdag van 10—11 uur tegen toegangsbewijs, ver krijgbaar ten kantore van ge noemde notaris, alwaar alle verder gewenste inlichtingen te verkrijgen zijn. Notaris P. HEERING zal op Vrijdag 21 Januari a.s,, des voormiddags 11 uur, in café Bal te Sirjansland, PUBLIEK VERKOPEN te Sirjansland B 37, thans nog bewoond door dhr. Verstraate, doch spoedig door hem te ont ruimen, ter grootte van 6.52 are. Voor uw kookstel diverse- maten: 1-, 2-, 3- en 4-pits Katoen en Lampeglazen, div. maten. - Nootmuscaatraspen. Zeepraspen - Cakepannen, Cakeblikken, Kurketrekkers Kachelrekjes 3-delig. Prima gepolijste Pannen (extra zwaar), diverse maten. Alumium Braadpannen. Melkmarkt - Telefoon 304 Neem geen risico als het gaat om de ge zondheid van Uw kindNeem SANOSTOL, het geijkte, originele Brocades-product, dat Uw kind alle belangrijke vitamines en bouwstoffen toevoert, die het voor de goede ontwikkeling van zijn gehele organisme nodig heeft. Een „SanostoT'-kind is steeds fit, want het heeft een groot weerstandsvermo gen tegen allerlei ziekten. Laat dus SANOSTOL, - naast U - voor Uw kind zorgen. Geen inneem-moeilijkheden door de heerlijke smaak. Eén drie theelepeltjes per dag is voldoende. voor de aanleg van Huisinstallaties electiische Kookplaten en Kachels, reparaties en leveringen van Stof zuigers. Waterkokers, Strijkijzers en Straalkachels is steeds BROUWERSHAVEN VLUGGE EN VAKKUNDIGE BEDIENING Beleefd aanbevelend I ADVERTEREN DOET VERKOPEN In Midden- en Noord-Limburg, Noord-Brabant en Zeeland wordt de mogelijkheid geboden op goede zand-, lichte klei- en zavelgronden Zaadmais op contract te telen. Inlichtingen en voorwaarden worden verstrekt door de NEDERLANDSCHE HEIDEMAATSCHAPPIJ TE ARNHEM - Postbus 33 - Telefoon 21241 Bezoekt de UITVOERING van de Mandolineclub TE NIEUWERKERK op Dinsdag 18 en Woensdag 19 Januari 1949 Aanvang 7.30 uur precies in Hotel DE LATER - Telef. 16 Kaartverkoop en plaatsbespreking vanaf heden aan de zaal Houdt U één van deze avonden vrij! Wordt verwacht een lading eerste soort harde Deze lading is weer van dezelfde prima kwaliteit als de vorige. Bestellingen kunnen nu reeds aangenomen worden. J. TH. BROUWER Nieuwe Haven D 137 Zierikzee Tel. 82 Dames Alle merken Naaimachines worden door onze vakkundige monteur met meer dan 50-jarige ervaring gerepareerd. Het van ouds bekende adres G. I. WILBRINK ZOON K. St.-Janstraat D 354-55 Zierikzee - Telefoon 228 Naalden en olie verkrijgbaar Zo spoedig mogelijk gevraagd flink net opgewekt Meisje voor dag en nacht. Prettige werkkring en hoog loon. Brieven onder letter Z, Boekh. S. Ochtman Zn„ Zierikzee. op ingeleverde bon 673 (Febr. '48) s.v.p. spoedig afhalen. Voorradig Prachtige blauwe Druiven extra fijne Handperen. Aanbevelend L. DE OUDE Nog enkele dagen van af f 7,50 van af f8,— enz. VAN BEVEREN Fonteine - ZIERIKZEE 1—4 s) f 1,— per stuk. TE KOOPi l kinderledikant, 2- en 1-pers. ledikant en een driewieler kinderrijwiel. Te bevr. agent van Leeuwen, Schuddebeurs. DE NIEUWSTE Gouden en Zilveren HANGERS OORKNOPPEN RINGEN en BROCHES vindt U bij WfMMI Havenplein 315 Zierikzee Sukkel niet langer Koopt een prima Kwaliteit als voorheen Blauw Keuls 1. 3, 5, 8, 10.' 15, 20 en 25 L. Bruin 3, 5, 20 en 25 L. Melkmarkt - Telefoon 304 Of te huur goed huisorgel, 10 reg. helder van klank, ook ge schikt voor zaal. Br. onder letter S, bureau van dit blad. Een kalf koe, aan de rekening en een vaars, niet drachtig. J. M. Beije, „Bonafide" Renesse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 4