Wat gebeurt er met het gedemobiliseerd leidinggevend personeel Stad en Provincie Eén van de drie, kerknieuws; sport EN DE TREINBANDIETEN Minister van Sociale Zaken installeert commissie Onder de gedemobiliseerde mili tairen bevinden zich verscheidene personen, die krachtens ontwikke ling of ervaring iin aanmerking kun nen komen voor hogere en meer verantwoordelijke betrekkingen. Hutn plaatsing brengt zijn bijzondere moeilijkheden met zidh mede, waar om bijzondere maatregelen vereist zijn. De minister van sociale zaken heeft dan ook, in overleg met de nationale demobilisafcieraad, een commissie voor de plaatsing van ge demobiliseerd leidinggevend perso neel ingesteld. De minister van sociale zaken, mr. A. M. Joekes, heeft in. de vergader zaal van zijtn departement, de com missie geïnstalleerd. In zijn installatierede wees mi nister Joekes er op, dat het voor het gehele Nederlandse volk een ereplidht van sociale rechtvaardig heid is, degenen, die in leger, vloot en luchtmaccht het vaderland heb ben gediend, na hun demobilisatie zo goed mogelijk te helpen. De mi nister achtte het een verheugend verschijnsel, dat oveiheid en parti culiere instanties in deze kraöchtig samenwerken, een samenwerking welke onder leiding van Prins Bern- hard gestalte vindt in de nationale demobilisatieraad en in zijn proviin- siale. streek- en plaatselijke vertak kingen. Toenemende demobilisatie verwacht Er is edhter een toeneming van het aantal demobiliserenden te ver wachten terwijl wellicht de opname capaciteit van bedrijfsleven en over- heids-apparaat beperkt zal zijn. De minister vertrouwt echter, dat de hieruit voortspruitende moeilijkhe den door bedrijfsleven en arbeids- bureaux gezamenlijk zullen worden overwonnen; wij zijn dit verplicht aan hen, die «i Indonesië hun dienst plicht hebben vervuld. Tijdige voor bereiding op die moeilijkheden, daar bij profiternd van de recente er varingen, is nodig. Zo bleek het gewenst bijzondere voorzieningen te treffen voor de plaatsing van gedemobiliseerde^:, die krachtens ontwikkeling of ervaring in aanmerking kunnen komen voor hogere en meer verantwoordelijke betrekkingen. Het is mijn bedoeling, aldus de minister, dat de oommissie bij de plaatsing van genoemde gedemobi- liseerden een werkzaam .aandeel heeft. Zij zal daarbij een leidende rol vervullen. Het gehele land zal haar werkterrein zijn. Samenwerking van werkgevers-verbonden Zoals bekend hebben het Verbond van Protestants-Christelijke werk gevers in Nederland en het R.K. Verbond van Werkgeversvakvereni gingen, enige tijd geleden een cir culaire gezonden aan de bestuurs leden van alle bedrijfs-, vak- en ondervakgroepen, ressorterende on der de Hoofdgroep Industrie. Hier in werd er over geklaagd, dat het Verbond van Nederlandse werkge vers, tezamen met de Hoofdgroep Industrie, het genoemde verbond tot enige representante willen maken voor de Nederlandse industrie. Thans hebben de twee confessio nele bonden over deze aangelegen heid een schrijven gericht aan de Nederlandse industrie. Zij zeggen hierin, dat zij een federatieve sa menwerking tussen de drie centrale werkgevers-verbonden voorstaan. Zij kunnen zich echter niet vereni gen met een optreden van een groep werkgevers of een bestuur, „dat her inneringen oproept aan bepaalde dwang uit de dagen der vreemde overheersing". De ondernemers, die zich met hun standpunt kunnen verenigen, wek ken zij op om geen medewerking te verlenen aan de uitvoering van de plannen van het Verbond van Nederlandse Werkgevers en de Hoofdgroep Industrie. Deze onder nemers doen zij het verzoek om zich met hen in verbinding te stellen, teneinde in onderling beraad te ko men tot een zowel principieel ver antwoorde als practisch doelmatige vorm van organisatie met betrek king tot de bedrijfstak waartoe zij behoren. Wederom conflict in Amsterdamse haven In da Amsterdamse haven is we derom een conflict uitgebroken. Gis teren weigerden een aantal arbei ders van bet Amsterdams havenbe drijf >en ook enigen van de samen werkende havenbedrijven met min der mensen in één ploeg te werken dan waarop zij recht meenden te hebben. Qp grond van deze weigering is ■een aantal vaste arbeiders ontsla gen, waarop de overigen (het werk terstond hebben neergelegd. Bij deze staking waren op dat ogenblik ca. honderd man betrok ken. Dinsdagmiddag belegde de E.V.C.-trainsport een vergadering met de betrokkenen. Deze vergadering besloot niet alleen aan de eis van de iploegsterkte vast te houden maar tegelijk voor de arbeiders van bet Amsterdamse havenbedrijf als eis te stellen: een loon gelijk aan dat het geen de collega's in de particuliere bedrijven verdienen en voor die ar beiders van de S.H.B.: de uitkering van een nachttoeslag, ©ven hoog ais die door andere maatschappijen wordt uitbetaald. „Steun wettig gezag" Men meldt ons, dat in het pro gramma van de regeringsvoorlich tingsdienst Vrijdagavond a.s. te 19.15 uur over Hilversum II zal spreken, de beer mr. A. B. Roosjen, be stuurslid van (het nationaal instituut F,Steun wettig gezag", ,over: „Waar om toetreden tot het S.W.G." Scandinavische defensiebesprekingen Door radio-Oslo werd bekend ge maakt, dat de ambassadeurs van Zweden te Londen, Washington en Moskou, naar Stockholm zijn opge roepen, teneinde deel te nemen aan Scandinavische defensie-besprekin gen. De leiders der Deense, Zweedse en Noorse strijdkrachten hebben Woensdag opnieuw te Ooslo verga derd; waarschijnlijk zullen zij hun besprekingen vandaag voortzetten. „Wij blijven de strijd voort zetten tot de overwinning" Documenten van de laatste Republikeinse kabinetszitting Men heeft Republikeinse docu menten ontdekt betreffende de laat ste kabinetszitting, die in de ochtend van 19 December, enige uren voor de bezetting van Djogja en de ar restatie van de Republikeinse lei ders, gehouden werd. Deze documenten bevatten een drietal oproepen tot de Indonesische bevolking van president Sukarno, premier Hatta en de minister van Voorlichting, Natsir, die niet meer door de radio konden worden uit gezonden. In de boodschap van Sukarno werd gezegd, dat de Nederlanders door hun aanval op Djogja „een nieuwe koloniale oorlog hadden ont ketend, die gevoerd werd-om de re gering en de Republiek te vernie tigen en om de vrije hand te krij gen tot het overheersen van het ge hele gebied van Indonesië en de In donesische bevolking". Na onderstreept te hebben, dat de Nederlanders „alle mogelijkheden om tot een vreedzame oplossing te komen, hadden verworpen", hield Sukarnb in zijn oproep rekening met de mogelijkheid, dat een groot deel van het gebied door de Neder landers bezet zou worden en vroeg hij de Indonesiër, ondanks alles, hun vertrouwen te bewaren in de on afhankelijkheid van Indonesië, die, „uitgeroepen op 17 Augustus 1945, nooit door geweid vernietigd zal worden". „Wij zuilen verenigd blij ven voor de verdedinging van ons land en wij zullen de eindstrijd tot de overwinning voortzetten", aldus besloot Sukarno in zijn oproep. De Israelisch-Egyptische besprekingen Gisteren werd officieel beklemd gemaakt, dat een uit zeven leden bestaande Israëlisch© delega tie naar Rhctdos is vertrokken', voor (het voe ren van walpenstilstafnidsJbes(p(rekijQ'. gen met ©en Egyptische delegatie. De woordvoerder, die deze mede deling deed:, verklaarde dat ide na men der leden, „uit ©en oogpunt van veilliglheid", 'niet 'bekend zou den worden gemaakt. De delegatie vloog naar Rhodjos in een door de Verenigde Naties beschikbaar gesteld vliegtuig. In een telegram uit Rhoaos wordt gemeld dat de Egyptische regering ide waarnemend bemiddelaar der Verenigde Naties voor Palestina, Dr. Ralph Bundhe, ervatn iin kennis heeft gesteld, dat d:e delegate welke zij naar de te Rhodes te houden besprekingen over een wa penstilstand voor Palestina, zal af vaardigen, zal warden geleid d'oor kolonel Seif el Dine, die zal worden bijgestaan door twee andere ko lonels. Verklaring van Ben Goerlon Voor het einde van de week zul len wij vredes-onderhandelingen aanknopen met twee Arabische lan den, en niet slechts met een. Een van deze landen ligt ten Zuiden en het andere ten Noorden van Israël", aldus verklaarde de Israëlische mi nister, Ben Goerion, in de partij raad van de Mapai (socialistisch). Wij zouden reeds lang vrede hebben gesloten met de Arabische landen, zo voegde hij er aan toe, zo er geen derde partij betrokken was in het Midden-Oosten. Doch ik denk dat ditmaal de Arabische landen een eigen politiek zullen voeren". 12 kinderen verbrand Reuter meldt, dat bij een brand m 'een Ihouten huis, waar een aan tal kinderen bijeen waren, te Cha teau d' Eex, 12 Zwitserse kinderen, een Zwitserse verpleegster en een Engels meisje van 25 jaar om het leven gekomen zijn. De kinderen waren allen Zwit sers. Het vuur ontstond, dc|ord,at natte kleren, die bij de kachel w® ren opgehangen, vlam vatten. Biin- inien enkele minuten was het hou ten (huis een vuurzee. De kinderen werden in hun slaap' door het vuur verrast. Inbrekers slaan goede slag Na Bussum geruime tijd met rust gelaten te hebben, heeft het inbre kersgilde thans weer een grote slag geslagen. Men heeft gisternacht een bezoek gebracht aan de gereedschap- penfabriek van de Nederlandse Ge reedschappen-Maatschappij aan de Gooibergstraat, na met een bijl de toegangsdeur te hebben geforceerd. Op hun gemak hebben de dieven een grote partij draadsnijgereed- schappen, handboormachines, com binatie- en radiotangen, meegeno men en in een taxi geladen. De buit vertegenwoordigt een waarde van enige duizenden guldens. De auto, welke in Amsterdam is teruggevon den, werd gestolen uit een garage. aan de Gooiberg. Van de daders ont breekt tot nu toe ieder spoor, s A.N.W.B. doorkruist plannen N.V. Bathpolder Vroeger was de overweg in de gemeente Rilland-Bath, naby blok- post 19 in de spoorlijn Roosendaal- Vlissingen, alleen van belang voor de inwoners van de Bath-polder. Na de indijking van de Kreekrak-pol der maken echter nog tal van an deren er gebruik van. De overweg is eigendom van de N.V. Bath-polder en is niet open baar, Het schijnt in de bedoeling van de N.V. te liggen een oude re geling opnieuw in te voeren, waar bij belanghebbenden tegen betaling van f 5,00 per jaar een sleutel van de bomen krijgen, mits zij een ver klaring tekenen, waarin zij zich ver antwoordelijk stellen voor eventuele schade, welke by het passeren van de overweg aan de spoorwegen wordt toegebracht. De A.N.W.B. heeft zich daarom tot Gedeputeerde Staten van Zee land gewend met het verzoek in deze kwestie bemiddelend op te treden, opdat deze overweg voor het streekverkeer vrij toegankelijk wordt. inenting legen de griep Bij' ide N.V. Philips te Eindhoven wordt momenteel ojp bescheiden, schaal het personeel tegen griep ingeëint. Deze maatregel krijgt gro te actuele betekenis door het feit dat een vermoedelijk goedaardige •epidemie van influenza uit Italië, Vila België ons land heeft bereikt. Het is im het buitenland, in het bijzonder in Amerika, in de laatste jaren gebleken, dat een aanzienlij ke bescherming tegen de griep' kan worden verLeend, door grote groe pen Vian de bevolking, zo niet allle mensen, met het influenza-virus, van zijn ziekteverwekkende eigenschap pen ontdaan, in te enten. Dit ge schiedt dus volgens hetzelfde prin cipe iais bijv. de koepokinenting, het immuniseren tegen diphterie, tegen kinkhoest e.d. Tot nog toe was het evenwel niet mogelijk om voor hei inenten tegen de influenza voldoen de materiaal in Nederland, beschik baar te hebben, aangezien toch het vaccin daartoe uit Amerika moet worden ingevoerd. In de laboratoria van Philips Van (Houten N.V. te Weesp heeft men in nauwe samenwerking met Prof. JDr.» J iMulder, Hoofd van die Interne Afdeling van het Academisch Zie kenhuis te Leiden, proeven en con- trtóles uitgevoerd, welke het mo gelijk hebben gemaakt een inrich ting op te bouwen, waarin een ge mengd influenza-vaccin op tot nog toe bescheiden schaal weten schappelijk wordt bereid. Men heeft er bij Philips de voor keur aan gegeven eerst het eigen personeel van de nieuwe productii mogelijkheid han het influenza-vae- dn te laten profiteren. Oplichters opereerden met intekenli|st Te Amsterdam zijn de 29-jarige schoenmaker Th. Cur. B. en de 46- jarige kleermaker H. van W., die beiden door de Rotterdamse politie werden gezocht wegens oplichting, aangehouden en naar Rotterdam overgebracht. De beide mannen doorkruisten het gehele land en ope reerden Dinsdag in Rotterdam. Met eeni intekenlijst ten behoeve van de iniet bestaande Doofstommen- sportvereniging bezochten ze bij voorkeur grote firma's met het ver zoek voor een bedrag van één tot vijf gilden in 'te tekenen. Van W. voerde ihet woord, daar B. djoof- stom was. ZIERIKZEE De heer H. Mimkema, Technisch Ambtenaar le kl. bij de N.V. Pro vinciale Zieeuwsche Elect riciteits Maatschappij, Chef van de Techni sche Dienst der Woordgroep, is 'be vorderd tot Technisch Hoofdambte naar. i 1 BRÜINISSE Heden (Donderdag)middag om streeiks 2 uur zullen door de kimde ren der beide lagere scholen een aantal bomen worden geplant. Aam deze /plechtigheid wordt een offi cieel tintje gegeven. Het beridht 'betreffende de le zing van de heer Murre behoeft rectificatie. Het Rijk verleent op de aanschaffing van mechanische landbouwwerktuigen een subsidie van 50 procent „voor combinaties van bedrijven tot zes hectare". ANNA-JACOBAPOLDER Na een afwezigheid van 23 maan den .is dezer dagen uit d(e West teruggekeerd onze dorpsgenoot, dhr. J. S. Quist. PRAATAVOND STAVENISSE Maandagavond werd door de Stich ting Dorpsgemeenschap in de be waarschool een praatavond georga niseerd, waarbij de opkomst groter was dan voorheen. De voorz., bur gemeester Verburg, heette allen har telijk welkom op deze eerste praat avond in het nieuwe jaar. waarna men overging tot vragenstellen, die door Dr. Bernhardi op duidelijke wijze en naar tevredenheid werden beantwoord. Er werden o.a. vragen gedaan over insuline, de betekenis van Butagas, het ontstaan van eb en vloed, over de wiggeïroede, de bloed transfusie, enz. Nadat de vragen tot aller tevredenheid waren beant woord, dankte de voorzitter allen voor de opkomst. Middetislands- tentoonstelling Zierikzee H'ier ter plaatse is een Comité gevormd, hetwelk ten doel heeft een ÏV^i/ddens tands tento.ohstellin g te organiseren van 25 Mei tot en met 1 Juni a.s. De bedoeling is een grote tent te plaatsen welke het) gehele Havenplein in beslag zal ne men, plm. 1400 im^. Het Comité bestaat uit de beren: G. C. Anker, voorzitter; M. C. Dce- lema/n, vi.ee-voorzitter; W. P. A. Brouwer, secretaris; R. P- HogQr- Iheijde, penningmeester; N. van der W,olf en C. A. Kohsclhulte, leden. naar persoonlijke smaak, want alle drie zijn goed tegen ruwe, rode handen en schrale huid: Purol (balsem)-Hamea (crème) Hamea (gelei). In prijzen v. 30-75ct Ned. Herv. Kerk Beroepen te Meerkerk: J. W. de Bruijn te Sprang; te Holten: S. Via« ser te Uithuizermeden. Aangenomen naar Balk: H. A. Jol- lema te Katwijk aan Zee; nftar 's Gravenhage (vac. P. v. d. Kraan): K. J. H. Burgy té Rijnsburg. Benoemd tot hulpprediker te Kats A. M. v .d. Neut te Medemblik. Bedankt voor Haaften: J. W. dr Bruijn te Sprang. Geref. Kerk Beroepen te Tilburg: Y. Fec-nsho te Augustinusga; te Appingedarn: P. v. d. Spek te Wanswerd; te Oost- wold: F. Minnema, cand. te Rotter dam; te Naarden (bij accl.): K. W. Dercksen te Maassluis; te Sappe- meer (bij accl.): D. J. Modderaar te Oude Pekela. Bedankt voor Tiel: T. B. van Hou ten te Britsum. Geref. Kerk (Art. 31 ICO.) Aangenomen naar Gorinchem: A. R. Bosman te Hij ken. Chr. Geref. Kerk Tweetal te Zwijndrecht: H. van Leeuwen te Tholen en E. du Mar- chie van Voorthuizen te Sliedrecht. Geref. Kerk ANNA-JACOBAPOLDER. Tot dia ken is in de plaats van dhr. A. B. v. d. Reest dhr. N. A. v. d. Reest gekozen. Uilslag verkopingen ZIERIKZEE. Het huis met erf en tuin aan ide Grachtweg A 508 te Zierikzee, in veiling geweest ten overstaan vam notaris P. Hearing fa Zierikzee, werd opgehouden, voor f 15.025. Financieel Nieuws Overzicht Amsterdamse effectenbeurs De effectenbeurs te Amsterdam had da laatste dagen reeds niet veel te betekenen, maar vandaag scheen het wel nu en dan alsof de handel geheel tot stilstand was gekomen. Vam een bepaalde stem ming kon geen gewag worden ge maakt, want de koersontwikkeling was onregelmatig, terwijl zich in geen 'emkele rubriek grote variaties voordeden. In enkele gevallen lie pen de koersen onder beurs tijd, een kleinigheid .achteruit, hoofdzakelijk tengevolge vam gebrek aan affaire. De hoek waarin Koninklijken wor den verhandeld,, was bij wijlen ge heel verlaten. Het toonaangevende Petroleumaandeel maakte slechts kleine schommelingen mee en was bij het einde van de rekening zo goed als onveranderd. De Scheep vaart was stil. De koersen waren in verscheidene gevallen iets ho ger dan gisteren, zij het dan ook dat er enkele uitzonderingen kon den worden opgemerkt. Vcior Cul tuurfondsen was de animo gering. H'.V.A.'s waren bij de opening'prijs houdend en zakten later op' de mid dag jets in, zodat zij vergeleken met gisteren nagenoeg onveran derd waren. Amsterdam Rubbers werden otp het jpie.il van gisteren afgedaan, hetzelfde was ihet geval met Deli maatschappij. De minder courante Suiker-, Rubber- en Ta- baksaaudelen waren in enkele ge vallen iets luier. Voor de meeste aandelen in Nederlandse Bankin stellingen kwamen lager noterin gen tot stand. In het laatste ge deelte van de beurstijd; wend; plot seling belangstelling aan de dag gelegd voor aandelen Algemene Exploratie Maatschappij, die ineen open hoek werden verhandeld; en in korte tijd naar boven liepen vam 66V2 tot 69, bij een vorige prijs'van BONNENLIJST voor het tijdvak van 16 Januari t/m 29 Januari 1949 BONNEN VOOR VLEES 561, 563 Vlees: 100 gram vlees 562 Vlees; 300 gram vlees ALLE BONKAARTEN 567 kAlgemeen; 250 gram boter of margarine of vet BONKAARTEN KA, KB, KC 901 71 Algemeen: 250 gram boter of 1 margarine of vet 573 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 5C5. C 587: 500 gram boter of K margarine of vet tC AARTEN KD, KE 901 :.T1 Algemeen: 125 gram boter of margarine of vet 578 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas TABAK- en DIVERSENKAARTEN enz. QA, QC 901 21, 22 Tabak, 24 Diversen; 2 rants. sigaretten of kerftabak BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 902 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook C. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Januari a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bon nen van strook 2 kunnen worden vernietigd. 62. De Industriemarkt was stil. Uni levers liepen een 'paar punten ach teruit. Ook de Rhilipsaandeien wa ren iets lager. De minder courante soorten waren onregelmatig. De be- leggingsmarkt was stil. Van de Ne derlandse Staatspapieren trok d:e Conversieleming 1947 enige attentie, waarbij de koers een fractie ach teruitging. De overige Nederlandse Staatspapieren waren ongeveer prijshoudend. De Amerikaanse mar1: t was weer verlaten. Prolongatie a1/* procent. VOETBAL K.N.V.B. District IV. Reserve 2e klasse D. Hiero II BSC II 2-1; Alliance II-NAC III 0—5. Groot-Brittannië en de wereld kampioenschappen Voor het tourmooi om het wereld kampioenschap voetbal, waarvan de finale in 1950 te Rio de Janeiro zal wordm gespeeld, hebben, zoals bekend, Engeland, Schotland. Noord- Ierland. en Wales provisorisch aange schreven. Woensdag werd echter bekend gemaakt, dat slechts een van deze vier definitief zal worden in geschreven en wel de winnaar van 'de onderlinge competitie om het kampioenschap van Groot-Brittannië. Een definitieve 'beslissing hierom trent zal door het organisatieco mité van de wereldkampioenschap pen worden genomen. Coöp. Veilingsver. „Zierikzee" Veiling van 11 Januari. Sav. kool f 16—17, Witte kjojol f 7, Rode kool f 9—11, Spruiten f 39—44, Kroten f 3—8, Boerekolol f 14—16, Prei f 8—13, Witlof f 20 50, Goudrrinet f 5967, alles per 100 kilogram.' Knolselderij f 3—8, Bos Selderij f 10, alles per 100 stuks en bos. Naar de Internationale vluchte lingen-organisatie heeft bekend ge maakt. zullen 6.000 van de 13.000 Europese vluchtelingen in China, die in Sjanghai gestrand zijn, vier maan den onderdak krijgen op de Phili- pijnen. Door het bos kwamen twee mannen aange- slenterd, een met een bolhoed en een met een slappe hoed op. Ze schenen verbazend veel ple zier te hebben, want ze liepen nog steeds hardop te lachen. Wat doen die heren in dit eenzame bos? vroeg Pronto zich af. Die zijn vast niet pluis. Ik ben benieuwd, waar ze heen gaan. Van boom tot boom sluipend en springend volgde Pronto nu de twee onbekende wande laars. Ten slotte kwamen ze aan een dicht be groeid plekje in het bos, waar ze bleven staan. De man met de bolhoed keek even om zich heen, maar zag blijkbaar niets verdachts. Pronto kroop net haastig achter een boom en zuchtte verlicht. De slappe hoed knielde op de grond neer en begon in het struikgewas te zoeken. Ziezo, nu zul je het hebben! zei Pronto.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 3