De journalistieke objectiviteit is zoek in Indonesië Nazigroepen in Duitsland steken de kop op Papaver's keus Merkwaardige berichtgeving Onder de titel „Berichtgeving" schrijft het Batavia's Nieuwsblad in een hoofdartikel o.m.:wanneer men vroeger van Nederlandse zijdewees op de talloze terreurdaden in het federale gebied, het vermoorden van dessahoofden en de vernielingen van waardevol economisch bezit, ook In donesisch bezit, en wanneer men trachtte daarmee te bewijzen, dat het in casu niet ging tussen Neder landers en Indonesiërs, doch dat de breeklijn geheel ergens anders lag, dan kon men er staat op maken, dat aangaande die terreurdaden geen letter werd geseind. Zij pasten namelijk niet in het beeld, dat sommige vertegenwoordi gers van de voornaamste Ameri kaanse persbureaux voor zichzelven van de kwestie hadden gemaakt. Het- was alles niet in overeenstem ming met de lijn van hun telegram men. „Republikeinse daadkracht" Thans ziet men het zonderlinge gebeuren, dat juist diezelfde corres pondenten al die terreurdaden en veel meer nog dan in werkelijkheid plaats vindt, nu deze door bekende en onbekende Republikeinse woord voerders worden aangehaald, als even zovele bewijzen van rusteloze activiteit van de Republiek tegen de Nederlanders uitspelen en druk uit- seinen. Men begrijpt de zaak: deze rusteloze activiteit is immers thans niet meer een schending van het be stand, welke door de Nederlanders zou kunnen worden aangegrepen als bewijs voor het ondeugdelijk ka rakter van de Republiek. Die ter reurdaden bewijzen thans plotseling de Republikeinse daadkracht, de Republikeinse haat, die opgewekt is door het Nederlandse militaire op treden. Naar het ons voorkomt, aldus schrijft het Batavia's Nieuwsblad tenslotte, bleek nimmer tevoren zo duidelijk, hoezeer sommige corres pondenten tekortschieten op het stuk van objectiviteit, die toch de voorwaarde is en blijft voor alle goede journalistieke arbeid en die bovendien ongetwijfeld van hen ver wacht wordt door de grote pers bureaux, welke hen in dienst nemen. De C.V.G.D. wil de Republ. leiders spreken Zij zijn of komen op Banka De Nederlandse delegatie heeft aan de Commissie voor Goede dien sten medegedeeld, dat het inder daad de bedoeling is, om Sukarno, Agus Salim en Sjahrir naar Banka over te brengen, doch dat deze per sonen verklaarden de voorkeur te geven aan hun tegenwoordige ver blijfplaats, hoewel zij geen bezwaar hadden tegen verhuizing naar Ban ka, indien de aangelegenheid niet anders geregeld kon worden. Boven staande werd bekend gemaakt in een rapport dat de C.v.G.D. Dinsdag telegrafisch heeft verzonden aan de voorzitter van de Veiligheidsraad. Brief aan de Ned. delegatie In het rapport is opgenomen een brief van de Commissie aan de Ne derlandse delegatie d.d. 10 Januari, waarin de Commissie zegt persoon lijk de status van Sukarno, Salim en Sjahrir te willen gadeslaan, waarvoor de Commissie verzoekt om de, nodige faciliteiten voor een be zoek aan Banka. Indien de Neder landse delegatie dit wenst, zal de Commissie het haar toegewezen Amerikaanse vliegtuig gebruiken. De Commissie wenst Sukarno en zijn collega's te spreken, aldus ver volgt de brief. „Als deze Republi keinse autoriteiten wensen, dat de Commissie namens hen een bood schap naar de Veiligheidsraad zendt, ben ik er zeker van dat uw regering hiertegen geen bezwaar zou heb ben", aldus de brief, die onderte kend is door Herremans, als voor zitter van de C.v.G.D. Te Amsterdam rusten borstel en dweil Dinsdagmorgen is te Amsterdam bijna de helft van de werksters in dienst van de gemeentelijke was-, schoonmaak-, bad - en zweminrich tingen in staking gegaan. De directeur van deze Dienst, Ir. W. Ybema, deelde aan het A.N.P. mede, nog geen nauwkeurig over zicht te hebben van de omvang van de staking. De gemeente Amsterdam heeft ruim 700 werksters in dienst, die ongeveer 500 gebouwen schoon houden. Dinsdagmorgen zijn zeker 300 werksters niet verschenen, maar nauwkeurig is dit aantal nog niet te bepalen. De oorzaak moet gezocht worden in de lonen. De gemeente Amster dam betaalt haar werksters ge middeld 60 cent per uur, het nor male van rijkswege vastgestelde loon. De eis, waarmede de werksters voor de dag kwamen is 86 cent. Hierover zijn met de vakvereni gingen ongeveer 30 pet. van de vrouwen is aangesloten bespre kingen gevoerd, welke tot resultaat hadden dat de eis tot loonsverho ging werd afgewezen. Vakvereni gingen stellen zich dan ook niet ach ter deze staking, die derhalve als „wild" kan worden beschouwd. De werksters in het Wilhelmina-Gast- huis zijn niet in staking gegaan. Op het stadhuis staken alle 23 werk gters. Amerikaanse lening voor Indonesië In zijm Bagrotïngsboodsdhajp aan het Ccxngres deelde president Tru man mede, dat die Amerikaanse re gering voornemens is aan Indonesië een lening van 25 mi'llioan dollars te verstrekken, welke ten doel heeft de productie van copra en palmolie in Indonesië te stimuleren. (In verband met dit bericht her innert de redactie van het A.N.P. er aan, dat reeds op 30 October j.l. •is bekend 'gemaakt, dat de Ameri kaanse regering zich bereid had verklaard een dergelijke lening te verstrekken. Er was toen reeds vol ledige overeenstemming bereikt ten aanzien van de voorwaarden der lening). Van Kleïfens bij Lovett ,Het fundamentele probleem in Indonesië bestaat in de keuze tussen vrijheid in orde welke wij pogen te vestigen en vrijheid in wan orde," aldus heeft Mr. E. van Klef- fens, de Nederlandse ambassadeur te Washington, tegenover de pers verklaard, na afloop van een onder houd van vijftig minuten met Ro bert Lovett, de plaatsvervangende minister van buitenlandse zaken. Mr. van Kleffens zeide, dat de verklaring omtrent die keuze het hoofdonderwerp van zijn bespre king had uitgemaakt. Hij verklaarde er zeker van te zijn, dat het huidig verblijf in Indonesië van minister president Drees, uitstekende resul taten zou hebben. Hij voegde er aan toe, niet te weten of minister Drees geconfereerd had met de Republi keinse leiders, doch, aldus zeide hij, er zou tegen een dergelijk onder houd „geen enkel principieel be zwaar bestaan". Het bezoek van Hirohito aan Mac Arthur Uit bevoegde bron wordt verno men, dat het voornaamste doel van het bezoek van Hirohito aan gene raal Mac Arthur was, de generaal te danken voor zijn tussenkomst bij het internationaal gerechtshof voor de „vrijspraak" van de keizer. Kei zer Hirohito heeft de eerste gelegen heid te baat genomen, na de terecht stelling van Tojo, om generaal Mac Arthur eveneens te danken voor de raad, door bemiddeling van minis ter-presidente Josjida overgebracht, niet aan troonsafstand te1 denken. 14 overlevenden van Kiangpeng te Singapore Len correspondent van Aneta be richt, dat Zondag te Singapore 14 overlevenden zijn aangekomen van het motorschip Kiangpeng, dat vol gens de verklaringen van de gezag voerder en de bemanning op Oude jaarsdag door drie Nederlandse vliegtuigen (een bommenwerper en twee jagers) 'werd aangevallen, waarbij negen Maleise en Chinese leden van de bemanning werden gedood en vijf werden geiw'ond. Het schip mocht ingevolge de ruilover eenkomst op Pakanbaru (Sumatra) varen en werd in de wateren van Pakenbaru, 13 meter buiten de wal beschoten. Het vernielde schip was verzekerd. Aneta verneemt, dat te Batavia hieromtrent nog geen berichten zijn binnengekomen, doch dat een onder zoek wordt ingesteld. Admiraal Pinke verklaarde: ,,bij' het begin der actie werd overw'ogen, alle scheep vaart op de republikeinse havens te stoppen, doch dit werd niet gedaan om de bevolking, noch de hande laren ongerief te bezorgen. Echter werd aan alle schepen, die een vaarvergunning maar de republikein se havens hadden, medegedeeld, dat zij geheel op eigen risico voeren". De admiraal wees er op, dat eerder was gemeld, dat eventuele schade aan schepen, opvarenden of lading wegens beschieting, brandstichting of ander gewelddaden, onverschil lig door wie deze schade werd toe gebracht, voor risico komt van de gezagvoerder, eigenaar, reder of de gene. die het schip chartert. Joodse strijdorganisatie bedreigt Engeland Een Joodse „strijd"-oirgaimsatiie, die zi'dh „(Lojhiim Bni Ziw" (broeder schap; voor de strijd tegen da on rechtvaardigheid, Red,. ANP) noemt, heeft het Reuter-bureau te Parijs •een verklaring toegezonden, waarin verluidt, dat „de oorlog" tegen de Engelsen zal worden voortgezet „op hun 'eigen grondgebied". „Laat de Britse minister van Bui tenlandse Zaken ervan verzekerd zijin, dat de oorlog met Israël niet alleen dm Israël gevoerd zal wor den. Hij zal overal worden gevoerd,, waar Britten iwoirdem gevonden en in de eerste plaats op| hun eigen grondgebied. Laat hij er zeker van zij|n, dat de Britse soldaten ner gens rust 'en vrede zullen vinden", aldus de verklaring, die gedagte kend was „Begin Januari, in Euro pa" en geep verder adres oplgaf. Een levende draak voor Siegfried De in Denemarken geboren zanger Lauritz Melchior, ver bonden aan de Metropolitan Opera, is uit New York ver trokken, om via Parijs naar Nairobi te gaan. Lauritz wil in Kenya op groot wild gaan jagen. Toen men hem vroeg, of hij het plan had, wilde dieren in levende toestand mee terug te bren gen, antwoordde Melchior: „neen, maar ik ga een levende draak voor Siegfried zoeken. Ik heb deze draak zo vaak ge dood, dat ik een nieuwe nodig heb." Lauritz Melchior zal ook naar Johannesburg gaan om er een serie concerten en re citals te geven. De griep in Frankrijk Te Parijs overweegt man tehui zen van ouden van dagen te ont ruimen om meer bedden beschik baar te krijgen voor het steeds groeiend aantal grieppatiënten. Alle Parijse ziekenhuizen zijn overvol, hoewel extra bedden zijn aamgi voerd. Naar verluidt breidt de griepepi demie zidh ook snel in de Ooste lijke provincies van Frankrijk uit. Een vliegtuig van de British South American Airways heeft een snelheidsrecord LondenLissabon gevestigd, van 3 uur en 31 minuten. Canada roept Nederland Elke dag van half acht tot acht uur des avonds en op werkdagen vK>k van kwart voor vijf tot vijf uur geeft 'de Canadian Broadcasting Corip. Nederlandse uitzendingen uit Canada op de golflengten 19.84 en 25.',60 m. Zij omvatten behalve de dagelijkse nieuws- en weerberich ten, reportages, graag gehoonde plaatjes -en mededelingen over die Nederlandse immigranten in Canada, Voor de 'week van 16—23 Jan. oiok: Zondag: algemeen overzicht. Ant woord opi brieven van luisteraars. Maandag: Politiek overzicht. We tenschappelijke lezing. Dinsdag: Voor de landbouwers. Woensdag: Kinderuurtje. Weke lijkse beief. Persoverzicht. Donderdag: Lezing over de lagere school. Eoodom/isch overzicht. Vrijdag: Arbeidsoverzicht. Praatje over Manitoba. UN'0-rappoirt. Zaterdag:: Skieën in Canada. Cul tureel overzicht. Reportages over Toronto en Vancouver. Duitse weeskinderen naar Sowjet-Unie Het met Britse licentie verschij nende blad „Telegraf" beschuldigt het Sowjet militaire bestuur er van Duitse weeskinderen naar de Sow jet-Unie over te brengen „voor spe ciale opleiding". Volgens het blad zou te Frankfort a/d Oder een cen traal bureau zijn gevestigd voor de uitzending van deze kinderen. Met de leiding van het bureau zou een zékere voormalige hoge SS-officier, in communistische kringen bekend als „commissaris Schmiedemeyer", belast zijn. Studentendemonstratie te Calcutta De politie te Calcutta heeft mot gebruik van traangas een eiiud ge maakt aan 'een demonstratie van studenten, die hun aanhankelijkheid tegenover d± Indonesische Repu bliek betuigden. Ongeveer 12 van hen werden gearresteerd en een aantal werd gewond. De politie verzocht de studenten zich te verspreiden in verband met het -verbod tot het .houden van de monstraties, doch de studenten wei gerden dit. Naderhand wierpen die studenten stenen, waardoor zeven leden van de politie licht werdién gewond. Maandrapport van generaal Clay Generaal Lucius Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur iri Duits land, heeft in zijn rapport over November gewaarschuwd, dat Nazi- gezinde nationalistische groepen op nieuw in Duitsland de kop opsteken. Hij zei, id at de demo cratische Duitse leiders .ongerust werden over de herleving van de nationalistische groepen. Hoewel dez/e groepen nog klein zijn, herinneren democratische Duitse leiders zich met ongerustheid dat het nationaal-socialisme tot 1929 zelf een onbeduidende beweging was", aldus Clay. Otto Strasser's beruchte „zwart front", onder de schijnbaar on schuldige naam van ,,Liga voor de herleving van Duitsland" is een van deze bewegingen, de Nationaal De mocratische partij, welke -op 20 November te Stuttgart een bijeen komst hield, is een andere, zo zegt generaal Clay. Strasser's „zwart front" wias een rechtse radicale 'beweging. Strasser. die thans in Canada woont, is, naar wordt gemeld, van plan in Maart naar Duitsland terug te keren. Hij ging in 1933 naar het buitenland. In 1930 was hij uit de Nazi-partij ge Over de nationale democratische partij zegt het irappart: „Hoewel het program van deze partij alleen conservatief leek, wer den haar nationalistische tendenties duidelijk, toen dr. Heinrich "Leuchf- gens haar voorzitter in de staat Hessen, de bijeenkomst (op 20 Nov. te Stuttgart) mededeelde, dat Zij het herstel van het Duitse „reich" bin nen zijn voormalige grenzen eiste, de Oder-Neisse-grens inoich het af staan van Oost-Duitsland aan Polen en de Sovjet-Unie kon erkennen en protesteerde tegen de afscheiding van het Saargebied". stoten, daar hij de socialistische plannen van de Nazi-partij te ernstig had opgevat, aldus het rapport. Hij riep daarna zijn „zwart front" in het leven. Solidariteit, politiek principe In het program van de „Liga voor de herleving van Duitsland" worden zowel kapitalisme als communisme verworpen en wordt „solidariteit" voorgestaan. Het verzoek om erken ning als politieke beweging werd door het Amerikaanse militaire be stuur van. de hand gewezen. De Republikeinen praten weer over guerilla's De Republikeinse vertegenwoor diger te New Delhi heeft verklaard, dat zowel in de Nederlandse als in de Republikeinse gebieden op Java en Sumatra thans guerilla-strijd ge voerd wordt. Gevechten in Malang, Soerabaja, Semarang, Padang en Madang worden gemeld. De woord voerder zeide, dat twee dagen na het bevel tot staken van het vuren op Sumatra, vijf Mustang-toestellen de zetel van de Republikeinse nood- regering in Z.-West-Sumatra bom bardeerden. In antwoord op de Nederlandse beschuldiging, als zouden de Indo nesiërs niet de order van de Veilig heidsraad tot staken van het vuren hebben nagevolgd, zeide de woord voerder, dat deze order slechts bin dend was, indien president Soekar- no, Moh. Hatta en Sjahrir in vrij heid werden gesteld voor het voe ren van besprekingen met de Re publikeinse noodregering. Luchtkartering van Nepal De staat Nepal zal zeer binnen kort van uit de lucht in kaart wor den gebracht, een wetenschappe lijke arbeid die honderdduizenden ponden sterling zal kosten. Dit werk zal worden verricht door de Indische Luchtkarteringsdienst, een dochter maatschappij van „The British Fai- rey Aviation Company", die er over enkele dagen mee beginnen gaat. De expeditie zal 15 Januari van het vliegveld Berkshire vertrekken. Het vliegtuig is uitgerust met lucht- camera's en karteringsinstrumenten die met elkaar meer dan een halve ton wegen. Men hoopt het fotografisch mate riaal in 14 maanden bijeen te heb ben, doch voor de genomen foto's op wetenschappelijke wijze samen gebracht, en in een atlas uitgegeven zullen zijn, zal geruime tijd verlo pen. Dan zullen nog maar 20.000 vierkante mijlen in kaart zijn ge bracht ter wijl de totale oppervlakte van Nepal 54.000 vierkante mijl be draagt. Behandeling grote opiumzaak te Batavia Voor het Landgerecht te Batavia dient thans een grote opiumzaak, waarbij zes Chinese beklaagden be trokken zijn. In totaal betreft het hier een hoeveelheid van 175 kg opium, die in zes koffers van Soe rabaja naar Batavia werd gebracht. De politie heeft 60 kg achterhaald. De totale hoeveelheid zou verkocht worden voor een half millioen gul den, waarvan 120.000 gulden reeds was betaald aan een smokkalaar te Soerabaja, die naar Singapore is uit geweken. De zes Chinese beklaag den zijn opkopers en hadden de opium in bewaring genomen. Dinsdag werd een Chinees uit So lo als getuige gehoord, die de opium naar de federale gebieden smok kelde. Hij verklaarde, dat de opium afkomstig was van het ministerie van Economische Zaken te Djogja en zeide, dat hij verschillende ma len grotere partijen van Maramis (Republikeins minister van Finan ciën) via tussenpersonen ontvangen had, o.m. had hij eens een partij RADIOPROGRAMMA Donderdag 13 Januari 1949 HILVERSUM I, 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymnastiek; 7.30 gr&m.; 7.45 gebed en kalender; 8 nieuws; 8.15 gram(.9 voer de vrouw 9.05 gram.; 9.40 schoolradio; 10.00 gram.; 10.15 morgendienst; lp,45 gram.; 11 de zonnebloem; 11.40 schoolradio; 12 Angelus; 12.03 pia no-recital; 12.30 land- en tuinbouw; 12.33 amusementsorkest; 12.55 zon newijzer; 1 nieu'Ws; 1.25 gram.; 145 voor de vrouw; 2 marinierskapei 2.10 opvoedkundig praatje; 3 gram.; 3.30 koor en solisten; 4 bijbellezing j 4.45 gram.; 5 jeugdjournaal; 5 30 Amsterdams vocaal kwartet; 6 Le ger ides Heils; 6.15 causerie; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 nieuws? 7.15 orgelconcert; 7.30 actueel ge luid; 7.45 RVD antwoordt; 8 nieuws 8.05 programma-proloog; 8.15 Ster- avond met spraakwaterval; 9.30 fa- milieoompetitie; 10 gram.; 10.05 de vaart der volken; 10.25 kamerkoor; 10.45 avondoverdenking; 11 nieuws; 11.15—12.00 Mozart-programma op gram. HILVERSUM II, 415, 245 en 1875 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.30 dagope ning; 8 nieuws; 8.15 gram,; 8 55 voor de vrouw'; 9 Igjr.am.9.30 water standen; 9.35 gram.; 10 morgenwij ding; 10.15 gr&m.; 10.50 kleutertje luister; 11 kerkorgel en klarinet 11.45 Indische causerie; 12 Metro- pole-orkest; 12.30 land- en tuin bouw; 12.33 in 't spionnetje; 12.38 pi&noduo; 1 nieuws; 1.15 mededelin gen of gram.; 1.20 Amerikaanse gram.; 1.50 pianopïaten2 in én ora de tuin; 2.20 solistemconecert 3 voor zieken en gezonden; 4 geva rieerd programma; 5 kaleidoscoop 5.20 welk dier?; 5.30 voor vliegtuig bouwers; 5.35 kwintet Johnny Meijer; 5.50 voor de jeugd; 6nieuws 6.15 sportpraatje; 6.30 cello en piano 7 radios trip; 7.10 avondschool; 7.45 film liedjes; 8 nieuws; 8 05 in het zieklidht; 8.15 ikamerorkest en so list; 9.15 hoorspel; 9.55 NegroSüiri- tuals10 30 verzekeringspraat j e 10.45 gram.; 11 nieuws; 11.15 Stan Kenton's orkest en solisten; 11.45— 12 gram. van 1500 kg van Maramis gekregen voor smokkel naar Singapore. Hij kon deze partij echter niet verder dan Soerabaja krijggen. De getuige is thans gedetineerd in de gevangenis te Batavia. Deze zaak zal waarschijnlijk lange tijd duren. Volgens betrouwbare militaire regeringskringen te Nanking heeft het militaire hoofdkwartier van de nationalisten contact verloren met het nationalistische garnizoen te Soetsjou, dat reeds verscheidene we ken is ingesloten. De sultan van Indragiri liet tele grafisch zijn dank overbrengen aan generaal Spoor voor de bevrijding van zijn landschap van ongewenste elementen door de Koninklijke Ne derlandse strijdkrachten. Vice-admiraal Sir Eric James Patrick Brhvd is te Singapore aan gekomen om het bevel over 'iet station im het Verre Oosten van admiraal Sir Deninis Boyd over te nemen. FEUILLETON Het Koninklijk Observatorium te Brussel is wegenis de storinigeln, (die Tiet daar ondervond van die neon-verlichting, tramlijnen en hoog spanningskabels naar het dorpi Bour- bes bij de Franse grens verplaatst. Hat hebben vain radio in taxi'fs is te New York verboden wiegens het daaraan verbonden gevaar van verkeersongelukken. Zó, voor het uiterlijk, had Geoff het zo kalm opgevat, dat Mildred, de enige dochter van Lady Esther, een mooie jonge vrouw van vijf en twintig, hem met verbazing had ga degeslagen. „Ja, nu ben je geruïneerd", had Lady Esther boudweg gezegd, want zijn stilzwijgen irriteerde haar. „Het kostte toch al genoeg moeite om Setterly naar behoren te onderhou den, maar nu je het fortuin er niet bij pakt, is dit tot een onmogelijk heid geworden." „Dat is zo!" gaf hij toe. „Ik zal haar dadelijk hier laten komen en we kunnen enkel hopen dat ze niet te lelijk zal zijn. Papa ver! Wat een naam voor een Dee- rishe! John moet toch wel geheel het hoofd hebben verloren! Neen, je hoeft voor mij je gevoelens niet te verbergen, Geoff! Ik zie dat je vreselijk boos bent en dat kan ik je niet kwalijk nemen!" „Het zou niet veel geven §f men al verstoord was op Lord Deerishe, Lady Esther", had hij geantwoord. „En geloof mij dat dit met mij ook niet het geval is". Dit zeggende was hij vertrok ken. Hij voelde zich steeds onder de indruk van de laatste nacht, die hij met de stervende had doorgebracht. Hij was opgeroepen toen de toestand van de graaf zorgwekkend werd en hij scheen de enige te zijn die John graag bij zich had. Zo nu en dan had hij gesproken van de kunst, die hij zo liefhad, of van zaken betref fende het beheer van het goed, want hij was een bekwaam landheer ge weest. Op een ogenblik, dat Geoff hem in slaap waande, had hij in eens met heldere, duidelijke stem gesproken: „Ik heb een grote fout begaan, Geoff, die je mij, naar ik hoop, niet al te zeer zult kwalijk nemen. Jij zoudt zeker zo dom niet zijn ge weest, want jij bent sterk jongen, en ik was zwak. Ik wilde wel dat je met Papaver trouwde; dat je haar bij gelegenheid, zei, dat dit zo mijn verlangen was. Dan zou alles weer in orde komen, want jij had op z'n minst de helft moeten heb ben en het kindhet kind, dat haar het leven kostte „Het komt alles in orde!" had Geoff gepreveld en hij wilde John's kussen even verschikken, toen die Ineens recht overeind was gaan zit ten, de armen uitgestrekt had en met de blik naar het venster had geroepen: Nell! Nell!, waarop hij dood in de kussens terugevallen was. De zwijgzame Geoff begreep, dat hij hier gestaan had in de schaduw van een grote liefde, die er door de loop van de jaren niet op verflauwd was, en diep getroffen voelde hij zich door de verlichte glimlach op het gelaat, toen hij het hoofd zo machteloos in de kussens zag terug vallen. John was de enige, die ge broken had met de traditie van de Deerishe's om altijd militair te wil len zijn en hij was schilder en ook dichter geweest. Zou zijn dochter óók zulke artistieke neigingen heb ben? Lady Mildred had verklaard dat de naam Papaver geheel ver dwijnen zou en Lady Esther werd boos als zij hoorde, hoe er van haar verwacht werd, dat zij zulk een boerendeern zou kunnen omtoveren in een adellijke jonkvrouw, die ont zag inboezemde waar ze zich maar vertoonde. Ze zei, dat alles heel mooi en wel was in een romannetje en voor John, die altijd in hoger sferen had verkeerd, maar zij voelde wel degelijk het onuitvoerbare van een dergelijke hervorming. Ze be sefte echter niet, dat zij zelve, door haar onbuigzaamheid en haar heers zucht, haar broer juist zo zeer van zich vervreemd had, dat het hem een onmogelijkheid was geworden tegenover haar met zijn diepste ge voelens te voorschijn te komen en dus ook haar te openbaren zijn in nige liefde voor het meisje uit Dee rishe, dat hij tot zijn vrouw had gemaakt. Toen Mr. Dean belast werd met zijn zending, was hem ookten strengste opgedragen om te zorgen dat de erfgename onverwijld naar Deerishe zou komen, maar, heel ver standig, had de zaakwaarnemer wat water door de wijn gedaan. Uit zijn eerste brief naar Deerishe bleek dan ook al, hoe hij bezweken waas voor de bekoring van Lady Papaver, die hij had beschreven als een echte Seacombe. Maar toen hij er bijgevoegd had, dat zij ronduit weigerde, op staande voet haar grootmoeder te verlaten en haar oom haar gesteund had, was Lady Esther in vlammende toorn ontsto ken. Ze was overtuigd dat het kind dan wel meer dan verrukt moest wezen over haar vooruitzichten; maar het stond ook even vast bij haar ladyschap, dat Papaver zich niet zou weten te gedragen en zij en Mildred waren van plan, het 't jonge ding niet gemakkelijk te ma ken. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2