DE ZIERIKZEESCHE COURANT De komende vredesonderhandelingen in China Komend offensief tegen Nanking De V.S. en de neergeschoten Britse vliegtuigen Communisten veroveren Sjoetsjo De verhouding tussen Engeland en Israël Gift van H.K.H. Prinses Wilhelmina WOENSDAG 12 JANUARI 1949 N«. lm? Mt J»«rga*ie ZIERIKZEESdEMNIEUWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTlËN Prijs p*r 3 mnd. bij vooruitbetaling 3.51, p. w. 27 et. Lassa nummers 10 et Verschijnt iedere v.erk«Jag Advertentieprijs 12 ct per mm Succesjes (ma* 15 mm.) minimum II,- p stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefeen nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee Besprekingen in hel centrum des lands Met een speciaal vliegtuig is een nieuwe vredesmissie van de Chi nese regreing van Nanking naar Midden-China vertrokken. Naar in gewoonlijk betrouwbare kringen verluidt, bestaat de missie uit Tsjang Tsjoen, een der voornaamste Chinese ministers, twee generaals, enige andere functionarissen en ad viseurs. Deze personen zouden gaan confe reren met militaire bevelhebbers te Hankou en Hanau, die, naar ver ondersteld wordt, onderhandelingen met de communisten willen. De vlucht volgt op een conferen tie, die Tsjang Kai-Sjek had met minister-president Dr. Soen Fo en ministers van het kernkabinet, die vrede voorstaan. In gewoonlijk betrouwbare krin gen te Nanking wordt gemeld, dat de Chinese regering de ambassa deurs der vier grote mogendheden heeft verzocht te helpen bij het ver krijgen van een regeling met de door de communisten geleide strijd krachten. De Chinese minister van Buiten landse Zaken, Dr. Woe Teh Tsjen, heeft, naar wordt gemeld, een on derhoud gehad met de Britse, Franse en Amerikaanse ambassadeurs, om hun aandacht te vestigen op het door Tsjang Kai-Sjek op Nieuwjaar ge dane vredsaanbod. Vernomen wordt dat de Sowjet-gezant te Nanking niet bij het onderhoud aanwezig was wegens ziekte, maar dat hij door een van zijn diplomatieke collega's in kennis was gesteld van hetgeen besproken was. Volgens onbevestigde berichten maakt Tsjang Kai-Sjek zich gereed de hoofdstad te verlaten. Naai' verluidt hebben Washington, Londen, Parijs en Moskou niet -ge reageerd op vroegere verzoeken om bemiddeling. Het onderhoud van de Brief in de New-York Times De New York Times baviattie één dezer dagen oip die frontpagina een brief aan de redactie van meer dan een kolom, geschreven dolor harry Gideonse uit Brooklyn, waarin de*e bepleit, de kwestie inzake de be- ivioegdbeid van de Veiligheidsraad; om het Indonesische probleem te belbsirjdelen, voor te Leggen aan het Internationale Hof van Justitie te Den. Haag. De schrijver, dia rner- iinmmert aan de verontschuldiging •van de Times voor het artikel ^Gebroken Belofte" zegt: ,wUw vasthouden aam de funda mentele juistheid* van die door u gevolgde lijm i.n uw hoofdartikelen en uw behandeling van het mieuws geeft mij de hoop, dat de zondaar neg tot vierder berexuw gebracht zou kumin.cn worden. Als voorbeeld citeer ik uw herhaalde berichten omtrent het „losbarsten" van gae- rilla-strijid, nadat die Nederlanders hun „politionele actie" begonnen. De eenvoudige waarheid is natuur lijk dat guerillastrijd nooit heeft opgehouden, sedert de Japamnezen hun gezag overgaven en voorts dat de onmacht van de republiek om haar eigen strijdkrachten te behe ren misschien de voornaamste re iden voer de pelitfilopele actie is. Verscheidene malen werden bevielen gegeven, doch het ontbrak de re gering- Dj ocja blijkbaar aan gezag om uitvoerimg van haar orders djoor haar eigen aanhangers te verkrijgen. Er is geen guerillastrijd losgebar sten, doch het feit dat die guerilla- strijfders Ihum strijd niet staakten was een der voornaamste cjbrza- ken, dat de politionele actie werd, begonnen". De schrijver zegt t.a.v. China: „Wij hebben de boot gemist opi dergelijke wijze, dat dalt een, tra gedie zou kuninen worden van uen andere generatie jonge Amerikanen. Moeten wij ook de wil verlammen om de werkelijkheid ondier het oog te zien, waarmede de Nederlanders te maken hebban, wanneer zij1 in werkelijkheid de Amerikaamse idea len en belangen verdedigen", ad- dus vraagt de schrijver. minister van Buitenlandse Zaken met de ambassadeurs had, naar men meent te weten, de volledige steun van Soen Fo's kernkabinet. Nieuwe communistische offensieven Gemeld wordt, dat onder commu nistische leiding staande troepen Matsjeng en Hwayoean, bezijden de hoofdweg en spoorweg, ongeveer 120 km ten Noorden van Hankou, heb ben ingenomen. Volgens officieuze, doch gewoonlijk betrouwbare mili taire bron aan regeringszijde, beho ren deze troepen tot de strijdkrach ten van generaal Lioe Po Tsjeng. De communisten hebben ook hun oude bases in de bergen van het grensge bied van Honan, Hoepeh en Anhwei. weer bezet. Naar verluidt trekken twee kolonnes Mongoolse verster kingen snel langs de spoorweg Pei- ping-Hankou naar het Zuiden op. De communistische bewegingen ten Noorden van Hankou worden door welingelichte waarnemers in de Chinese hoofdstad, van groot be lang geacht. Men ziet er een aan wijzing in, dat de communisten voornemens zijn het begin van de strijd tegen de verdediging van Han kou ongeveer te laten samenvallen met de verwachte voornaamste aan val op het gebied Nanking-Sjanghai. Pogingen om voorraden voor het belegerde nationalistische garnizoen te Hsoetsjou af te werpen, zijn op- gegven vanwege de verwarring, die door de zware communistische be schietingen is veroorzaakt. De troe pen in ,de stad Nankings laatste bastion zouden bijna zonder mu nitie zitten. Generalissimus Tsjang Kai Sejkt die zijn koffers reeds heeft laten pakken, ontving ook 'berichten over een verder afbTokikelen van het verzet aan het Noordelijk front. Sommige waarnemers verwachten, dat het nieuwe communistische of fensief tegen Nanking en Sjanghai v,oor het eind van Januari zal be ginnen, naar aanleiding van commu nistische 'beridhten, dat de vernieti ging van 'drie nationalistische leger groepen bij Hsoetsjou ongeveer 16 communistische colonnes voor de grote aanval haddein vrijgemaakt. De Communistische troepen aam het Noordelijke front, die oprukken naar het omsingelde Tientsin, dreven sclhapen voor ziöh uit om landmijnen tot ontploffing te brengen. Het ar- tillerie^biombardement van de stad is in hevigheid toegenomen. Twee vliegtuigen wierpen gisteren gewe en granaten in tenen manden boven Tientsin af. Vandaag beginnen de besiandsonderhandelingen De V.S. hebben heden voorgesteld, dat Engeland en Israël het neer schieten van de vijf Britse R.A.F, toestellen doer Joodse vliegtuigen' als een „betreurenswaardig inci dent" zullen beschouwen, dat geen invloed zou ihebben op de .onder-: handelingen over een bestand, wel ke beden op Rhodos beginnen. Dit werd .verklaard door Michael Mc Dermott, persvertegenwoordiger van bet Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zakien, tijdens zijn ge bruikelijke dagelijkse persconferen tie. Hij zei, dat de V.S. „te veri staan was gegeven, dat, indien er nog Israëlische troepen in Egypte zijn, men bezig is deze terug te trekken". Hij sprak de berichten tegen, als zou Elaigeland er bij de V.S. op aandringen ten aanzien van de zie kwestie tegen Israël stelling te nemen. Geen Amerikaanse maatregelen De verklaring van Mc Dermott en inlichtingen van de zijde van andere Amerikaamse functionarissen wijzen er op, dat bet Ameriaaamse Zaken ontvangt bijzonderheden over bet incident zowel van Engeland als van Israël. De laatste regeringstroepen, die ten Zuiden van Soetsjo omsingeld waren, zijn Maandagochtend door de Chinese communisten vernietigd. Na zeer zware .verliezen hebben de nationalisten zicpi iin de stad over gegeven, waarmee weer een bol werk van de regerimgsstrijdkrach ten im handen der communisten is getallen. Het aantal manschappen, dat bij Sjoetsj.ao is gesneuveld of gevangen genomen, is niet nauwkeurig bekiend de berichten sppekien van 130.000 tot 250'000 man. Onder de vernie tigde eenheden bevinden zich idle tweede, dertiende en zestiende le gergroep van de Kwomintang. Uit Nanking komt het bericht, dat in de wetgevende Joean (de tlweede Kamer) 200 leden een debat hebben geëist oiver de vredespolitiek v,am Tsjang Kai Sjek. De meeste sprekers critiseerdien de regering. Ondanks officiële tegenspraken blijven «r ge ruchten lopen, idat Tsjang gereed is om de hoofdstad, te verlaten. Vlol- gens gewoonlijk betrouwbare bron nen' is Zijn vliegtuig overgebracht maar een vliegveld in de nabijheid van de presidentswominig. Het ministerie ,van Buitenlandse ministerie -van Buitenlandse Zaken alle krachten inspant om zowel En geland als Israël er toe te bewe- igen het incident van j.l. Vrijdag niet een zodanige omvang te doen aannemen, dat het succes vam de vredesonderhandelingen tussen Is raël en Egypte im gevaar zou wor den gebracht. Nieuw arsenaal in Kenia-kolonie De havenautoriteiten van Momba sa, de hoofdstad van de Kenia-kolo nie in Brits Oost-Afrika, hebben me degedeeld, dat in de loop van deze maand meer dan 13.000 ton aan mili taire voorraden worden verwacht. Naar verder verklaard werd is het verwachte materiaal grotendeels af komstig uit het Midden-Oosten en bestemd voor een nieuw „arsenaal" te Mackinnon Road, een station aan de spoorlijn naar het binnenland op een afstand van 80 km ten Noord westen van Mombasa. Naar vernomen werd zullen later deze maand twee troepenschepen aankomen, de „Ascanicis" en de „Empire Ken". Repubfikeinse leiders niet meer op Bangka De Nederlanders hebben die drie republikeinse leiders Soekamo, Sja'hrir en Agus Salim vaar 'net eiland Baingka verwijderd., aldus meldt Reuter uit Batavia. Naar Reu ter verder bericht, zou dit mede gedeeld zijin in een antwoordt op een vie"rzoek vam de Commissie vo|or Goede Diensten om de drie genoem de leiders te bezoeken'. Hlet amt- woord zegt niet, waar de dirïe per sonen zich bevinden, maar bevat wel een aanduiding, d,at Hatta mog steeds' op het eiland is. NOTb NAZIS De, algemeen in Duitsland gebruikelijke bijnaam voor de Amerikaanse bezettingssolda ten: ami's, beviel kennelijk de Yankees niet in het Beierse stadje Oberstdorf. Zij lieten tenminste op verschillende punten van het plaatsje bor den schilderen, waarop te le zen stond: „We are Ameri cans, NOT Amis". Aldus hun uitdrukkelijke wens te kennen gevende dat zij als Amerika nen beschouwd wensten te worden. Wie schetst echter de ver bazing van de bevolking en, niet in het minst der militaire bezetters, toen de volgende morgen onder verschillende bordjes keurig netjes geschre ven stond: „We are National Socialists, NOT Nazi's." De Egyptische wafd-partij De Egyptische Wafd-partij', die se dert October 1948 im de oppositie is geweest heeft officieel medege deeld te willem deelnemen aam een nationale 'Coalitieregering „ondereen neutrale minister-president". De sedretairis-gen-eraal vam de partij Sirag Ed Dim Pasja, verklaarde im de- door hem uitgegeven mededeling, dat de partij' buigt voor de wil van Koning Faroek" en niet zal •staam op ontbinding van het par lement. De Wafd ging im de oppositie na dat koning Faroek op 8 October 194$ de leider van deze grootste Egyp tische partij, Nahas Pasja, uit de functie vam minister-president had ontslagen. Het ligt in de bedoeling im Delft een aamtal barakken te plaatsen en deze te doen inrichten als woon gelegenheid voor studenten vam de Technische Hogeschool. Onderhandelingen en verklaringen James Mac Donald, de bijzondere vertegenwoordiger van de Ver. Sta ten in Palestina, heeft zich Maandag, na de ontvangst van een telegram uit Washington, maar de Joodse mi nister-president David Ben Goeriom begevenv met wie hij een „zeer vriendschappelijk" onderhoud had, aldus verneemt men uit bevoegde bron. Im dit verband meent men te weten, idat de Verenigde Staten\, met het oog op de vrede in het Midden-Oosten, aan 'de Joodse lei ders de raad zullen geven met alle middelen een toeneming vam de spanning tussen Groot-Brittannie e« Israël te vermijden. Twee linkse onafhankelijke leden van het Britse parlement hebben verklaard, dat het zenden, van Brit se troepen maair Akaba en Jthet doen vliegen van vliegtuigen over het gebied van de militaire operalies" gelijk staat met t,e&n poging om in het Egyptbs-ch-Israëlsch conflict te interveniëren". Wanneer men' er 'bij blijft zal het (dit land im een oorlog in het Mid den-Oosten betrekken",, aldus de ver klaring. Trygve Lie over de kwestie De secretajy-is-gene.Taal van de V.N. Trygve Lie, heeft Groot-Brittannië en Israël geadviseerd geen voor oordeel te laten rijzen tegen de komende onderhandelingen tussen Israël en Egypte door de gespannen toestand tengevolge van het neer schieten van vijf machines der RAF. Lie zeide aain de Britse en Israëli sche vertegenwoordigers, 'dal de fungerende bemiddelaar inzake Pa lestina. dr. Ralph Bumche, reeds verzocht heeft om een onpartijdig onderzoek. Nadere meldingen worden intus sen gegeven van de Britse militaire 'bewegingen in het Middellandse Zee-geb'ied. Te VaJetta op Malta wordt ver nomen, dat meer dan 300 officieren en manschappen vam een Brits ma- rine-dommaudo met onbekende be stemming uit Malta zijn vertrokken. Het was miet bekend, of de in scheping vam deze mammen verband houdt met de gebeurtenissen in het Midden-Oosten. Uit bevoegde bron verneemt AFP, dat de waarnemers der V.N., die te Akaba gestatiommeerd zijn, opdracht zullen krijgen om een onderzoek in te stellen naar de Britse troepen bewegingen in deze sector. A.F.P. verneemt te Cairo dat het luchtverkeer tussen Egypte en Transjordanië Maandag werd stop gezet. Herman Boersma, een jonge Nederlandse boer van Texel, voelt zich uit stekend thuis in Canada, waarheen hij met duizenden anderen in het kader van het gemeenschappelijk Canadees-Nederlandse vestigingsschema voor landbouwers is geëmigreerd. Op zijn oude, vertrouwde vervoer- midel, de fiets, begeeft hij zich naar zijn werk. Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Wilhelmina heeft v.oor de arbeid viain de „Centrale finameierimgs-actiie vpof JojOids js ociaal werk in Neder land (CEFINA)" gevestigd te Am sterdam, een 'gift beschikbaar ;g> stel|d. Deze Stichting vormt ©en oivierkalppilng van 'de belangrijkste nog actieve instellingen van, soci ale zorg der Joodse gemeenschap hier te lande. Zij financiert dn het bijzonder alle verenigingen op het gebied van verzorging van Joodse kinderen en jeugdige personen, die de bezetting overleefden, talrijken van hen zonder ouders of verdere familie. Reacties op oniwikkelingen in Midden-Oosten De „Washington Post" beschuldigt de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, ervan een „persoonlijke oorlog" tegen Israël te voeren. Het blad zegt, dat, „indien iets geschikt was om een Israëlisch- Egyptische overeenkomst te belem meren", het de verschijning van vliegtuigen van de R.A.F. boven het grensgebied van Egypte en Pales tina was. De Turkse pers toont toenemende bezorgdheid over de toestand in Pa lestina, waarbij Turkije thans di recter betrokken is door zijn benoe ming in de Verzoeningscommissie voor Palestina. Men is vooral van -mening, dat de Sow jet-Unie niet in staat moet worden gesteld vaste voet te verkrijgen aan Turkije's Zuidelijke flank. Aartsbisschop over onschuldige oorlogsmisdadigers Kardinaal Jozef Frimgs, aartsbis schop vam Keulen, heeft te Keulen ter gelegenheid, van Driekoningen een kanselrede gehouden, waarin hij Frankrijk, België en Nederland ver zocht heeft dadelijk een aanvang te malton met de 'processen tegen de duizend. Duitse krijgsgevangenen in Frankrijk en de 500 aangehouden Duitsers in België en Nederland.. Kardinaal Frimgs heeft verklaard, dat men weldra zou bemerken, dat een groot deel van de krijgsgevan genen' die zullen terechtstaan we gens oorlogsmisdaden, niet schuldig zijin. De Kardinaal steunde züjn be wering op' brieven, die hij onlangs heeft ontvangen van krijgsgevange- inen, die in Frankrijk, België ea Ne derland zijn opgesloten. Laatste ex*Japanse walvis vaarder gearriveerd De laatste van de drie Catchers, die de Nederlandse Walvisvaart Maatschappij in Soerabaja heeft aan gekocht uit de Japanse oorlogsbuit, ,is Zaterdagmorgen te Rotterdam door de „Pojolzee" van de fa. Smit «in Co. binnengesleept. Ook deze jager gaat bij de fa. de Hoog op de helling. Het ligt in de bedoeling van die W alv-svaa rlmaatsdhappij de dr:e ex-Japanse jagers aan de volgende expeditie te doen deelnemen. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond: Iets kouder Wisselende bewolking met plaat selijke enkele buien, aan de kust krachtige en wellicht tijdelijk harde, in het binnenland vrij krachtige Westelijke wind, iets kouder. 12 Jan. Zon op 8.46; onder 16.51 Maajn op 13.48; onder 6.57 Volle Maan 14 Januari. Geen voedsel gebrek in de Lampongse districten Bevolking niet onwelvarend In een officieel rapport over de toestand in de Lampongse distric ten wordt gezegd, dat de bevolking er niet onwelvarend uitziet, zowel wat betreft de voedings-situatie als de kleding- en de gezondheidstoe stand. Bij nadere informatie bleek, dat hier nooit voedselgebrek is geweest. Na de bezetting van Palembang was er een grote invoer uit Malakka, die echter voor het grootste deel bleef hangen in Telok Betong en omge ving. Meer landinwaarts zou dan ook wel een gebrek aan kleding be staan. Ekele planters keerden reeds 3 Januari naar de ondernemingen bij Tandong Karang terug. De mees te ondernemingen werkten in de Japanse en Republikeinse tijd door. Op 4 Januari bereikte de Neder landse territoriale bestuursadviseur in de Lampongs, overeenstemming met de Republikeinse resident Ke rn Daerah, over nauwe samen werking ter leniging van de be staande noden en behoeften. De so ciale werkers in de Republikeinse tijd schijnen, aldus het rapport, in de eerste plaats aan zichzelf te heb ben gedacht. De Chinese handelaren die veel geld verdienden, gaven geldsommen voor sociaal werk, hoofdzakelijk voor de landgenoten. Tsjech bekent spionnage Een onder beschuldiging van an ti-Britse spionnage voor een Brits militair gerechtshof te Klagenfurt gedaagde Tsjech, heeft in een ge schreven verklaring toegegeven ge werkt te hebben voor de Tsjecho- Slowaakse inlichtingendienst. De beschuldigde zou in het bezit gevon den zijn van geheime documenten, die inlichtingen bevatten over de sterkte, de samenstelling en de be wegingen van de Britse troepen, alsmede van een miniatuur-camera van Russisch maaksel. Volgens een Oostenrijkse politie man, die verklaarde de camera ont dekt te hebben, had beschuldigde gezegd: „tot nu toe heb ik twaalf missies volbracht dóch met de der tiende is alles misgegaan." Een tweede beschuldigde, werk zaam aan een Brits depot, zou zich tot hulpverlening aan Wallouch heb ben laten bewegen, door de belofte dat hij toestemminbg zou krijgen een bezoek te brengen aan zijn vrouw in Tsjecho-Slowakije.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1