De Veiligheidsraad behandelde de Indonesische kwestie DE ZIERIKZEESCHE COURANT De Amerikaanse buitenlandse politiek De strijd fh de Negeb Egypte aanvaardt bemiddeling VS. Wijziging overbruggings bijstandsregeling en sociale MAANDAG It JANUARI 194» N*. lMfl - 1M« Jaargang zierikzee sein- w nie uws bode ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈN Prijs p«r 3 mnd. .bij vooruitbetaling '3.51, p. w. 27 ct. Lsss* nummers 10 ct Verschijnt iedere werkdag Advertentieprijs 12 ct per mm Succesjes (max 15 mm.) minimum II.— p stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171( Zierikzae, Postbus nr. 1, Telefeen nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee. Brilliant betoog van dr. van Royen President Truman heeft tegen spraak geleverd van een bericht, dat hij in de schoot van zijn kabinet in een „strijd" gewikkeld zou zijn om een gematigder politiek ten aan zien van de Sow jet-Unie te voeren. Hij verklaarde op een persconferen- etie, dat de Amerikaanse buiten landse poltiiek niet gewijzigd is. Men beschouwt te Washington de benoeming van Acheson op zichzelf als een weerlegging van een vorige week in „Life" geuitte veronder stelling, dat president Truman een gematigder politiek ten aanzien van Sowjet-Russiche expansie en com munistische agressie voorstaat. Als onderminister van buitenlandse za ken heeft Acheson namelijk her haaldelijk en onomwonden „Sowjet- Russisch expansionisme", zoals hij het noemde, veroordeeld. Acheson was ook een uitgesproken voorvech ter van het verlenen van hulp aan Griekenland en Turkije tegen com munistische penetratie, toen deze kwestie in Maart in het Congres be sproken werd. Kolonel Yadin, chef operaties van het Israëlische leger, heeft verklaard dat zich in twee „zakken" in de woestijn Negeb Egyptische troepen bevinden, namelyk in de kuststrook nabij Gaza en in de omgeving van het ten Noordoosten van Gaza ge legen Faloedjah. Kolonel Yadin deelde verslagge vers mede, dat de Egyptische strijd krachten te Bir Asloedj en Aoedja, in het Zuidelijke gedeelte van de Negeb woestijn, waren vernietigd. Te Tel Aviv is meegedeeld, dat in het gebied van Rafah, bij de Egyp tische grens, drie uur na het tijd stip van ingang van het bestand, de strijd nog voortduurde. Kort voor deze Israëlische mede deling verklaarde een woordvoerder van de V.N. te Tel Aviv, dat het vu ren in de Negeb op de vastgestelde tijd was gestaakt. Twee uur later kwamen Joodse en Egyptische offi cieren op het slagveld bijeen, om de regeling van het bestand te bespre ken, aldus de woordvoerder. Te Cairo is Vrijdag bekend ge maakt, dat Egypte een aanbod van de Amerikaanse regering tot bemid deling in Palestina, heeft aanvaard, „op voorwaarde, dat de nodige maat regelen worden genomen om uit voering van de besluiten van de Veiligheidsraad te verzekeren." TSJIANG KAI-SJEK De Chinese vice-minister van Landsverdediging Dr. Hwan Go- Tsjih, heeft, naar van betrouwbare zijde gemeld wordt, een speciaal be zoek aan generaal Tsjiang Kai-Sjek gebracht, om een brief te overhan digen, waarin de president wordt voorgesteld af te treden. De gouver neur van de provincie Hoenan, ge neraal Tsjen Tsjien, zou de brief geschreven hebben. Men gelooft dat generaal Tsjen zich aan de zijde van andere militaire leiders in Centraal- China heeft geschaard om te pogen Tsjiang tot aftreden te bewegen, teneinde vredes-onderhandelingen mogelijk te maken. Leiders van de Kwomintang te Sjanghai hebben er op aangedron gen, dat een vredesdelegatie uit de stad naar het communistische hoofd kwartier in Noord-China wordt ge zonden. De Veiligheidsrad opende Vrijdag ae zittingen te Lake Success met een bespreking van de Indonesische kwestie. De eerste spreker was Dr. van Royen, die de verklaring in de Veiligheidsraad te Parijs van 29 December herhaalde en er op wees, dat de vijandelijkheden intussen' wa ren 'beëindigd, voorzover het de Nederlandse troepen 'betrof. Hij voegde er aan toe: ,,Wij: hopen nu alleen, dat ongeregelde groepen, die van het republikeinse leger nog over zijn, van haar kajnt zidh ook zullen houden aan de oproep van de Veiligheidsraad om de vijande lijkheden te staken". Dr van Royen wees in dit verband op Palar's verklaring tijdens een persconferentie te Parijs, idat de strijd tegen Nederland zou worden voortgezet en dat volgens persbe richten drie verschillende „moodre- germgen" een soortgelijke houding aannamen. Dt. van Royen verklaarde voorts, dat Nederland alle verantwoorde lijkheid zou moeten afwijzen, indien verklaringen als die van Sjaffrudin en Prawranegara, op zes Januari door Associated Press gemeld, tot nieuwe botsingen met verspreide groepen zouden leiden. Na vermeid te. hebben, dat de Nederlandse troe pen tot 3 Januari 66 man verloren hadden, zeide dr. van Royen: „de verliezen, die aan mensenlevens zijn geleden, zijn natuurlijk zeer te be treuren en wij zouden het veel verkieslijker gevonden hebben, in dien een vreedzame oplossing be reikt had kunnen worden, zoals wij die gedurende bijna drie jaar van onderhandelen hebben getracht te bereiken". Nu de „werkelijke vrede" is hersteld Dr. van Royen verklaarde verder, dat Nederland, nu de .werkelijke vrede" in Indonesië was hersteld, zou worden overgegaan tot het in stellen van een federale interim- regering voor geheel Indonesië. Dr. van Royen zei, dat de Neder landse regering nog steeds vast houdt aan de politieke principes, die ten grondslag liggen aan de over eenkomsten van Lipggadjati en van de Renville en deze ten uitvoer zou leggen. Hij voegde hieraan toe, •dat de regering dat zou doen „zon der dat zij daarbij, door de Veilig heidsraad behoefde te worden aan gespoord". Aan het overleg inzake de instelling van de voorgestelde Interim-regering zouden vertegen woordigers van alle delen van In donesië. zonder uitzondering, deel nemen). De eerste stap naar .dit overleg was de reis van dr. Drees naar Indonesië. ,.Het zal de taak van deze rege ring voor geheel Indonesië zijn, het bestuur van Indonesië over te ne men in overeenstemming met de be palingen van het besluit inzake het bestuur in Indonesië in overgangs tijd, dat 18 December 1948 is afge kondigd", aldus Dr. van Royen. ..Tevens zal de federale interim regering tot taak hebben de laatste voc ibereidingen te treffen voor de instelling van de onafhankelijke Ver enigde Staten van Indonesië en, in samenwerking met Nederland, voor de constitutie van een Nederlands- Indonesische Unie". „Een van de stappen tot dit doel zal zijn het houden van verkie zingen voor een representatief li chaam op democratische basis". „Na de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië z,al de souve- reiniteit over Indonesië door Neder land worden overgedragen .a,ajn deze nieuwe staat, die, paar wij ons voorstellen, dan een zelfstandig lid van de Ver. Naties zal worden". Palar werkt op het gevoel De republikeinse vertegenwoordi ger, Palar, zei, dat Nederland het bevel van' de Veiligheidsraad om het vuren te staken, naast zich neer had gelegd, totdat het zijn militaire doe len had bereikt. „Nu hebben -de Nederlanders of ficieel het staken van de vijandelijk heden bevolen", aldus Palar, „maar zij hebben tegelijkertijd hun l<eg__ bevolen op de vijanden te schieten, die tussen de Nederlandse eenheden zijn achtergebleven, zulks op grond van defensietaktiek". Palar zei, dat jhet Nederlandse be vel om het vuren te staken „een bespotting" van ide Veiligheidsraad was,''' Het is een beviel, dat opnieuw (hun brutemilitaire agressie sanc- tionneèrt". Een tweede punt dat 'de Raad/ had te bezien was, dat de Nederlanders „de Veiligheidsraad botweg trotsa- rend*-, nog niet haddien voldaan aan de resolutie van de Raad om die president van de Republiek! en alle poli.Iexe leiders in Indonesië, die na 18 December waren gevangen genomen, onmiddellijk1 in vrijheid te stellen. Dat betekende dat die Ne derlanders niet van plan waren de ze leiders vrij te laten. „In feite betekent het, dat het .onze rege ringsleiders niet zal worden toege staan hun functies uit te oefenen zoals zij dat konden vóór die Ne derlandse militaire aanval", aldus Palar. Hij drong er bij1 de Raad op aan niet te aarzelen de Nederlan ders te dwingen te voldoen ,aam het bevel- van ide Raad wat betreft die Republikeinse leiders. Het bezoek van minister Drees, pZOjals gemeld om tot een- over eenkomst met ide Indonesiërs te ko men en een federale interim-rege ring te vormen", vond plaats „na mat op twee piunten niet aan de bevelen van de Veiligheidsraad was voldaan". „De reis is in elkaar gezet om de indruk! te wekken, dat de republiek Imdqnesië militair reeds verslagen is en de tijd gekomen is een z.g. interim-regering te vormen. Hoe be drieglijk dit is, wordt geïllustreerd door een telegram dat ik van mijn regering ontving en waarin wordt gezegd, dat de republikeinse strijd krachten „violledi'g intact" (sic) zijn op Java en Sumatra en dat op Zuid-Borneo verzet tegen de Ne derlanders is begonnen", aldus die republikeinse afgevaardigde Palar. Hij vervolgde: „In het gezicht vain de algemene afkeuring in de ge hele wereld van de Nederlandse mi litaire aanval hebben ide Nederlan ders zich verplicht gevoeld alle be loften K4 herhalen". Bij het verdere verloop van de zitting ging Dr. van Royen dieper in op de beschuldigingen en gaf hij een schets van de positie van de Republikeinse leiders, die ,opi het eiland Banka volledige bewegings vrijheid genieten. Commentaar min. Stikker op;ontslag van Marshall Desgevraagd verklaarde de minis ter van buitenlandse zaken, mr.-D. U. Stikker, tegenover een redacteur van het A.N.P., dat hij het vertrek van minister Marshall een groot verlies voor de internationale poli tieke wereld acht. „In meer dan een opzicht", aldus de minister, „is hij een man van grote verdiensten. Als militair heeft hij een belangrijke bijdrage geleverd tot de geallieerde overwinning. Na de oorlog heeft hij als secretary of state in een zeer critieke periode de positie van de Verenigde Staten geconsolideerd en bijgedragen tot de vestiging van het ongekende internationale gezag, dat zijn land thans heeft. Tenslotte heeft hij. zijn naam onsterfelijk gemaakt door het Marshall-plan, dat de weg geopend heeft naar het economisch herstel van een ontwrichte wereld." Uniforme prijs voor sinaasappelen Daar de aankoopprijs van Itali aanse en f oaanse sinaasappelen ho ger is dari'verleden jaar, is de ma ximum-consumentenprijs voor deze vruchten thans vastgesteld op 90 cent per kg. Ook sinaasappelen, afkomstig uit Suriname, mogen tegen ten hoogste bovengenoemde prijs verkocht wor den, zodat thans voor alle sinaas appelen een uniforme prijs geldt. De oude prijzen waren f 1,15 voor Surinaamse en f 0,76 per kg voor andere sinaasappelen. Sedert 6 Jonuari j.l. gelden voor appelstroop, appelmoes en appel- pulp geen mazimumverkoopprijzen meer. De prijsontwikkeling van de ze artikelen zal echter nauwkeurig worden gevolgd, teneinde in te grij pen indien zich ernstige excessen zullen voordoen, zo deelt het minis terie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Hans Kaart trekt door de Sahara Hams Kaart, Fred Zuidwijk, Jack Kellimg en Bill vain Diijkie kometen niet door de SaJhara trekken, omdat die „Compagnie Generale Franssahari- enme" een cautie vam fres. 350.000 vroeg voor hulp verlening lal geval de reizigers mochten straodiem. Die acteurs besloten toen door Egypte Ongeveer 400 Protestantse en Joodse geestelijken vam de staat New York hebben een verzoekschrift ingediend, waarin zij pleiten voor een wet. dje dokters veroorlooft „een einide te maken aan het phy- sieke bestaan van een patiënt op diens verzoek, wanneer deze lij dende is aan een ongeneeslijke ziek te, die ondr&aglijKe pijnen veroor zaakt". Het luchtverkeer naar Indonesië Nederland heeft Engeland ver zocht de K.L.M. toe te staan van Mauritius gebruik te maken bij de dienst op het Verre Oosten, zo is van gezaghebbende zijde te Londen mee gedeeld. Het Nederlandse verzoek zou door het Britse ministerie van buitenlandse zaken worden bestu deerd. Luchtvaartdeskundigen te Londen betwijfelden of de faciliteiten op Mauritius voor de K.L.M. voldoende zouden zijn. De mimister van Sociale Zaken heeft met ingang van 17 Januari 1949 een aantal wijzigingen aamge- bradht in de O verbruggkrgsregeling en im de Sociale Bij'standsrdgeliing. Zoals bekend, zijn deze regelingen bedoeld om te voorzien. in Ihet le- vensonderhoud vam valide en bo rn af ide werknemers tijdens een pe riode van gedwongen werkloosheid. De uitkeringen vam ide Ovarbrug- gimgsregeling zijn im begilnsel geba seerd op een percentage van het •voor het beroep van betrokkene gel dende loon. De Sociale Bijstairjidsre geling daarentegen gaat van (normen uit, idiö onder andere afgestemd, zijn op de behoefte en de samenstelling van het geziin. De Ov erbruggiingsregeliing heeft een beperkte uitkeringsduur vam 13 weken. Daarna kan eventueel de Sociale Bijstandsregeliing toepassing viiniden, welke regeling bovendien toegepast wordt ten aanzien vam en kele bijzondere categorieën van werklozen. Tot mu toe gold de bepaling dat een' werkloze, die 13 weken uitke ring had genoten, miet opnieuw voor een zodanige uitkeringin aammer- king kon komen, vooraleer hij ten minste 13 weken achtereen door arbeid in het vrije bedrijf in eigen onderhoud had kunnen voorzien. Thans is deze bepaling in dier voe ge gewijzigd dat genoemde 13 we ken miet-aaneengesloitein in ©eh pe riode van 26 weken mogen vallen. Het uitkeringspercentage volgens deze regeling voor tiliuis-inw open den b'oven 30 jaar wordt verhoogd •van 40 pet. tot 60 pjct. van/ het gel dende loon. De rnormen vam 'de Sociale Bij- standsregeling, welke onlangs in •verband met het wegvallen van be paalde subsidies op de levensmid delen reeds met f 1,werden ver hoogd, ondergaan opnieuw een ver hoging van f 2,voor een echt paar en van f 1,10 voor kostgangers en alleenwonend en. De gezinsleden- bijslag, welke thans f 2,40 per ge- znsliid bedraagt, wordt van het 4e gezinslid af otf f 3,gebracht. Ten- De cameraman van Multifilm uit Batavia, de heer Brijers, op de weg tussen Kepandjan en Wlingi, in gesprek met enkele Indonesiërs, die aan de kant van de weg de Nederlandse colonnes rustig gadeslaan. te gaan, doch dit land weigerde de Nederlanders ieen visum. Kaart is daarop met diverse in stanties aam het confereren gegaan en besloot uiteindelijk op eigen ri sico de tocht van 2800 km door de Sahara te ondernemen. Van de Fransen en Engelsen moicht hij alle medewerking ondervinden. De oh- idernemende landgenoten rekepein een 14 dagen over de Sahara te doem. Tot Kaapstad kunnen zij re kenen op service van de Shell. Communistisch offen sief in China In gewoonlijk betrouwbare mili taire kringen te Nanking is ver klaard, dat de communistische le gers het verwachte offensief tegen de regerinstrcepen in het gebied van Nanking en Sjanghai zijn begonnen. Van hun basis ten Noorden van de rivier Hwai, op 175 km van Nan king, hebben zeven colonnes zich in beweging gezet. Een colonne is, naar wordt gemeld, de rivier ten Westen van Pengpoe overgestoken en slaags geraakt met de regeringsstrijdkrach- ten. Een dorp opbouwen met verscheurde bankbiljetten Dit originele idee is afkom stig van twee omroepers van de Franse Radio: Francis Ber nard en Jean Nohain. „Luistervinken, zeiden zij op een dag, U hebt vast nog- wel oude en versleten, vuile en gescheurde bankbiljetten. Stuurt ze naar ons op om ex- een dorp mee te bouwen, dat bespaart U meteen de moeite om ze bij de Bank te gaan in wisselen." Men voldeed aan dit verzoek en binnen enkele dagen was er een millioen oude bankbil jetten bijeen. Epron, 'n dorpje in Normandië, dat tijdens de gevechten in 1944 volkomen met de grond gelijk gemaakt was, werd door het lot aan gewezen om van deze uit de hemel of liever gezegduit de aether gevallen hulp te pro fiteren om weer opgebouwd te worden. Doodstraffen te Athene De te Praag gevestigde internatio nale studenten-organisatie heeft aan de Commissie van de rechten van de Mens der Verenigde Naties een telegram verzonden, waarin de com missie wordt verzocht een waarne mer te zenden naar Athene, waar 50 jonge Griekse studenten zullen terecht staan, overeenkomstig de be palingen van de in de Griekse hoofd stad afgekondigde krijgswet. Ge vreesd wordt, dat vele doodstraffen zullen worden uitgesproken. •einde aan de moeilijkheden in de gezinnen met geringe inkomsten te gemoet te komen zal voortaan een bedrag van f 10,per week ,pier verdienend gezinslid buiten be schouwing worden gelaten. WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagochtend tot Maandag avond: Later iets zachter Half tot zwaar bewolkt met plaat selijk enige lichte regen of motre gen, aanvankelijk meest zwakke, later toenemende wind tussen Noord en West, tamelijk koude ochtend, maar in de namiddag iets zachter dan gisteren. Amerikaanse skymasier neergestort Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht te Wiesbaden heeft bekend gemaakt, dat een Ame rikaanse Skymaster, vliegend van de basis Rheim Main in Duitsland naar 'het door de Amerikanen ge bruikte vliegveld1 te Burtonwood (Lancashire), nabij Stakehous Hill (Engeland) is neergestort. Trein met religieuzen vermist Het Amerikaanse militaire bestuur in Beieren- heeft een onderzoek in gesteld inaar een trein met een twee honderdtal 'Duitse vrouwelijke reli gieuzen, die „ergens in Oostenrijk?' moet zijtn. De zusters, behorend tot eeai congregatie die bekend is als die van de „Engelse dames", had den in Roemenië onder huisarrest gestaan' en waren op een internatio nale trein gezet met visa voor ide Amerikaanse zóne van Duitsland. Oostenrijkse functionarissen hielden de trein te Salzburg aan >an stuur den hem om onbekende redenen naar de Brenperpas in de Franse zóne. Met een poppenkast naar Timor Het eerste schip, dat in het nieuwe jaar uit Rotterdam naar Indonesië vertrok, was de „Modjokerto" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd, die zee koos, onder de nieuwe ge zagvoerder, kapitein J. Roos, die de gepensionneerde kapitein Wijnand van Leeuwen opvolgt. Onder de passagiers bevinden zich Ir. W. Witsen Elias van de Marine etablissementen in Soerabaja en de evangeliste mej. J. E. de Munck. Verder een vijftal paters van de missie van het Heilig Hart, met Ma nilla als reisdoel en frater Maureau, die als onderwijzer naar Timor gaat. Deze laatste had in zijn bagage een' complete poppenkast met een groot aantal zelfgemaakte poppen, waar mee in de vertrekloods de douane ambtenaren zich kostelijk vermaak ten. Er wordt niet gemeld of de ambtenaren het houtwollen vlees der poppen op contrabande hebben gen .autobusvervoerders af en iin onderzocht. De bevelhebber der communis tische strijdkrachten in midden-Chi na en aanvoerder der legers op het front van Soetsjou en Pengoe, ge neraal Lioe Poe Sjenig, is om het leven gekomen bij een bombarde ment van TaO' Joeansji ten Zuid westen van Soesien. Generaal Lioe Poesjang, 'die zowat 50 jaar oud was, werd beschouwd als een der bekwaamste strategen van het Oos- tan, I .1 LIJ

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1