DE ZIERIKZEESCHE COURANT levensinhoud Djocja in zeven uren bezet De Nederlandse vertegenwoordigers zullen gelukwensen verdienen ZATERDAG 8 JANUARI l»4t No. 16094 108e Jaargang MltlkZLlttMWNlEUWSWM ABONNEMENTEN EN ADVERTENT1ÊN p* 3 mrrd. ky yooru)tb»*«linj f 3.51, p. w. 27 pt. nummers 10 ct Verschijnt iedere werkdag Advertentieerijs 12 ct eer mm Succesjes (me* 15 mm.) minimum 1 1.- p stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelsiraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. T, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman 8. Ochtman - lange Nobelsiraat A 171 - Zierikiee. Geestelijke „Zij keninen hum eigen onrust niet maar ik voel die best. Zij zijn recht schapen, nobel, zuiver, trouw, in derdaad, maar ook verschrikkelijk arm. Ze zouden een God zo drin gend nodig hebben", aldus schrijft de voor Frankrijk gevallen oorlogs vlieger Antoime de Saint-Exupérie, in een posthume brief, oorspronke lijk gepubliceerd in een Frans let terkundig tijdschrift. De passage vloeide hem uit de pen, toen hij ten prooi aan een grote geeste lijke onrust, zijn vrienden obser veerde, die met hem dezelfde ka mer deelden. Wij gaan in dit artikel natuurlijk geen verkapte preek of dogmatische verhandeling afsteken, want dit behoort niet tot de com petentie van het dagblad, maar soms kan men zo getroffen worden door een enkele passage van een boek of tijdschrift, dat het spreken erover tot een noodzakelijkheid wordt. Het is niet mogelijk het aangrijpend re laas van deze „oorlogsheld" (de Saint Exupérie hield 'beslist -niet van dit woord) hier op de voet te vol gen. maar de schrijver is na een langdurige worsteling gekomen tot deze uitspraakeris in het leven maar een probleem, opnieuw ont dekken dat er een geestesleven is nog hoger dan het verstandsleven, het enige, dat de mens bevredigt. Voor de gelovige mens zal deze uitspraak geen verrassing zijn. Het geloof 'begint immers daar, waar het verstand eindigt en wel niemand zal weigeren, het geloof tot de elementairste functies van de geest te rekenen. Maar wellicht is het geloof in deze tijd teveel verdog- matiseerd, om in allo levensverban den volledig door te werken. Na tuurlijk kan men de godsdienst niet opbergen met de Zondagse jas in de klerenkast en van alle kansels wordt dit ook Wel ijverig gepredikt, maar er zijn zoveel terreinen in het dagelijkse leven, die bij deze pre diking worden overgeslagen. De godsdienst moet in het politieke leven doordrenken en moet de eer ste viool spelen bij het opstellen van sociale programma's en bij het bepalen van een maatschappelijk standpunt. Al deze dingen worden wellidht nog veel nadrukkelijker naar voren gebracht dan in' vroe ger eeuwen en toch verliest de geest het van de stof. De geeste lijke room is van de daagse melk zorgvuldig afgeschept. In de top denken de mensen in Marshallcij- fers (de waarde en 'betekenis is natuurlijk niet voor discussie vat baar) en de massa „leidt veelal een kleurloos bestaan", dat zich be weegt tussen een stevige borrel en een melige deun die radio Brussel produceert. Opposanten zullen zeg gen. zie naar de grote stad, daar is het zo, maar op het platteland, in de provincie heeft het leven nog zijn natuurlijke, zijn „geeste lijke" inslag behouden. Er is helaas niets dat er op zou kunnen wijzen. Wij hebben de volksdans uit de dorpsherberg verdreven 'en de sier lijke en hier en daar vrome in snij - seis op de boerenkarren verwisseld voor een vierkante luchtbandenwa gen (onontbeerlijk en practisch). Er is niets dat op volksdichtkunst of volkszang zou kunnen wijzen en het eigen streek volkslied wordt voorzichtig meegemompeld, wegens Onbekendheid. Men zal tegenwer pen, dat dit alles niets met gods dienst heeft te maken. Het heeft er alles mee te maken. Om dit te begrijpen moet men- eens een Mid deleeuws volkslied aandachtig le zen. Toen waren de levensomstan digheden inderdaad anders. Het was in zoverre anders, dat de geest heerste over de stof. De techniek heeft de mens grote zegeningen gebracht, maar zij heeft de weg gebaand voor de heerschappij van het verstand. Daarbij lijdt het plat teland aan dezelfde euvels als de grote stad. Er is hoogstens sprake van een gradueel verschil. De stof gaat het volledig winnen in deze eeuw en er is geen streek op aarde die er aan ontkomt. Zo zal ook op het punt van scciale gerechtigheid de geest het verstand moeten ver dringen. De voorvechters zijn nu wel in tw;ee kampen ge splitst, maar in wezen is er geen scherpe scheidingslijn. Als sociale De Republikeinen volkomen verrast Bediende werd kolonel Onder de titel Vrede te Djocja* carta", schrijft de correspondent van de ..Times" uit Djocja: Het was te begrijpen, dat Djocja, tot voor kort hoofdstad van de republiek, die 20 millioen onder danen zou hebben, in zeven uur tijd geheel kon worden bezet door de Nederlanders. De Indonesiërs had den blijkbaar nooit de mogelijk heid van een actie met parachu tisten en luchtlandingstroepen over wogen. Het is moeilijker zich een begrip te vormen van de verbazing wekkende vreedzame toestanden, die thans heersen in de stad, waar ge durende drie jaren de bevolking onderworpen iwias aatn hevige, op zwepende nationalistische propa ganda. De brigade, die Djocja bezette, verloor nog niet één dode per dag. Gedurende de nacht komt nog wel enig schieten van sluipschutters voor en verscheidene nachten geleden drong een gewapende bende door tot het stadscentrum. Op alle hoofd wegen rijden zonder onderbreking oonvooien. De Indonesiërs hebben volop tijd gehad om hun krachten te hergroeperen, doch tot op heden zijn er absoluut geen tekenen van een aanval van guerilla's, waarmede zij in hun propaganda gedreigd heb ben. De kwaliteit en de gesteldheid van het republikeinse leger het leger was het voornaamste struikelblok bij de onderhandelingen tussen de Ne derlanders en de regering-Hatta kwamen tot uiting door h-et feit, dat gedurende de laatste paar dagen 304 officieren zich overgaven. Iedere morgen zonden de Nederlanders een wagen met een luidspreker uit, die een tocht door de stad en de buiten wijken maakte en gelegenheid bood zich over te geven. Velen van de genen, die zich overgaven, waren stafofficieren. Een groot aantal meldde zich aan met wapens. Onder hen bevonden zich twee gen era als- majoor en een kolonel, die voor de oorlog bediende was. Een andere kolonel, die belast was met de Indonesische technische dienst op het vliegveld, was vroeger arbei der op hetzelfde vliegveld en, dankte zijn benoeming eerder aan geogra fische dan aan enige technische hoe danigheden. Enige van deze offi cieren worden vastgehouden, hei overige deel is in vrijheid gesteld en moet zich tweemaal per week bij de politie melden. Het schijnt, dat zij1 volkomen genoeg hadden gekre gen van de toestanden in het re publikeinse leger. Soekarno's lijfwacht bood geen tegenstand Enig licht werd nog verschaft door hët gedrag van de persoonlijke lijfwacht van ir. Soekarno, een elite- corps, dat bestaat uit 50 enthousi aste jongelieden uit het leger en de politie. Blijkbaar op bevel van Soekarno boden zij geen weestand aan de Nederlandse troepen, -die hem en de andere republikeinse leiders arresteerden, De leden van de lijfwacht Werden gearresteerd activiteit niet voortspruit uit -een) ...geestelijke" bewogenheid met de noo'J^van anderen, is het platvloerse propaganda voor een zaak, die fei telijk geen opwekkend iwioord no dig heeft. En zo gaan we verder. We zoeken naar rationele produc tiestelsels. naar goede bemestings- methoiden en afzetgebieden en een efficiënt tractor verbruikhet is alles noodzakelijk, maar de geest mag er geen armoede bij lijden, want dan verandert de zegen in een vloek. Dan wordt het leven dor en koud. Het gevoel, het be langrijkste is er uit en er blijft niets dan een balans, die een be- driegelijke winst of Zelfs een ver lies aangeeft. Dan worden oude diep-godsdienstige volksgebruiken overboord gezet en de gastvrijheid w'ordt bv. tot een koude forma liteit. De gesneuvelde Franse oor logsvlieger meende dat zijn vrienden God nodig hadden. Zijn vrienden staan daarbij -niet alleen, en aan het werk gezet bij een Ne derlands bataljon. Na enige dagen werden zij in vrijheid gesteld, een Nederlands kapitein gaf hen een adres van de welfare en zeide hen, zich behoorlijk te gedragen. Zij gin gen direct terug naar hetzelfde ba taljon om te verzoeken of zij daar weer tewerkgesteld konden worden. Incidenten als deze geven de be zoeker het gevoel, dat, ofsdhoon vele Indonesiërs de vrijheid wensen, weinigen het iwaard vinden daar voor te sterven. Pacificatie zal van korten duur zijn Nederlandse commandanten ver trouwen, dat de pacificatie van de nieuwe gebieden niet moeilijk, noöh kostbaar of langdurig zal zijn. Zodra zij hun basis veilig gesteld hebben, verspreiden de troepen zich over het land o.m rovende benden van ex- soldaten en bandieten- op te van gen. De grootste van deze benden wordt geschat op -een aantal van ongeveer 400 man, hetgeen, naar de mening van mijn Nederlandse, mili taire zegsman, ,,werk voor een pe loton" is. Deze benden zijn gecon centreerd in het berggebied langs de Zuidkust -en op de hellingen van vulkanen, doch Java is -«en zo dicht bevolkt land, dat, zoals in de afge lopen oorlog bleek, het niet geschikt is voor voortgezette guerilla-strij d. De waarheid is. dat de Engelsen een veel hardere taak hebben om 400 communistische bandieten in Ma- lakka- ,op te ruimen dan de Neder landers bij' hun optreden tegen 400.000 bewapende Indonesiërs. Er zal wellicht enige -reactie op militair gebied door de Indonesiërs gevoerd worden, doch alles (wijst in tegenovergestelde richting en er varen Nederlandse officieren ver wachten dit zeker niet. De plaatse lijke bevolking schijnt geen bijzon dere angst voor de Nederlandse troepen te hebben, doch zijn ab soluut bevreesd voor de Ambonezen en andere Indonesische soldaten. Het. is vreemd deze jonge Nederlan ders te zien, die met twee of drie tegel:jk, soms onbewapend kuieren iin de drukke straten, waar nog de oude anti-Nederlandse leuzen aan de muren te ontcijferen zijn. Post voor de „Evertsen" Op 7 Januari vertrekt H.M. toir- p-edoboiOtjager „E'vertsea" ui)t Rot terdam inaar Indonesië. Hot schip zal ,op 13 en 14 Januari iin Dakar -vertoeven, waar de opvarenden cor respondentie kunnen ontvahlgen, mits deze zo spoedig mogelijk wiordt gepost, zodat zij uiterlijk 10 Januari 's morgens om' 11 uur iin Atnsterdalmi kan zijn. De postkantoren verstrek ken -hierover nadere inlichtingen. Van 24—26 Januari zal het schip Kaapstad aandoen. Voor uitreiking van correspondentie aldaar moet uiterlijk 17 Januari gepost wonden. De -correspondentie mag bestaan uit -gelwon e en aangetekende brieven en briefkaarten, die volgens ihet binnen lands tarief gefrankeerd behoren to zijn. f I - 1 '(K Geen verlaging van de Marshallhulp De ambassadeur voor het plam- Marshall in Europa, Averell Hfarri- mam, heeft Donderdag te Parijs ver klaard, dat hij geen aanwijzingen zag voor een verlaging van de Mars hallhulp diOor het nieuwe Ameri kaanss Congres. Over de beide rap por teni van de Organisatie vooir Europese Economische Samenwer king, dat voor 1949-50 en dat op lange termijn, zeide H'arriman, dat deze „ons allen tegenover de harde werkelijkheid plaatsen". Naar hij verder zeide, Zou die O.E.E.S. versterkt kunnen worden, wanneer de deelnemers „harde maat regelen" zouden w-illen aanvaarden voor het bereiken van monetaire stabiliteit, hogere producti'viiteLt en beperkt verbruik, en zouden samen werken tot uitbreiding der afzet mogelijkheid en ontwikkeling van nieuwe leveringsbronwein. De V.S. zijln, naar hij mededeelde, bereid, om „gezohde Europese (Concurrentie" Beschuldiging van „Vorwarts" De „Vorwarts", het orgaan van de Duitse Socialistische.Eenheidspartij, beschudigt het Amerikaans militair bestuur van propaganda tegen de Sowj et-Unie, met betrekking tot de kwestie der Duitse krijgsgevange nen, door de namen der 400.000 in de Sowj et-Unie gevallen Duitse sol daten geheim te houden. Volgens dit blad komen de namen dier 400.000 soldaten voor op een geheime lijst van de verliezen der Wehrmacht, die door de Amerikaan se troepen te Saalfeld werd ontdekt. In gezaghebbende Amerikaanse kringen te Berlijn verklaart men niets af te weten van het bestaan dier lijst en bestempelt men de be schuldigingen van de „Vorwarts" als zijnde van alle grond ontbloot. 8 Jan. Zon op 8.49; ondër 16.45 Maan hp 13.20; onder 1.43 9 Jan. Zon op 8.48; onder 16.47 Maan op 12.32; onder 2.57 Volle Maan 14 Januari. Brussel krijgt een ondergrondse. Reeds voor de oorlog werd begonnen met de aanleg van de tunnel die een directe verbinding zal vormen tussen het Noorder- en het Zuiderstation. Na de oorlog zijn de werkzaamheden hervat en Brussel zal nu over enkele jaren een ondergrondse bezitten. De stand der werkzaamheden in het centrum der stad nabij de St. Gudule Een Engelse reactie op de rede van H.M. de Koningin Na 'de radiorede va/n Koai-iinigto Juliania aldus de Daily Tele-graph in een hoofdartikel, moet het zeker voor een ieder, -behalve de slecht- igeziinide of de met opzet dove, die Nederlandse politiek in Indonesië te laten doorgaan vopir een p-o-ging om Westers imperialisme met geweld 'opnieuw op te leggen aan een op- willig Oosters volk. Het blad ver volgt: „Zoals Hare Majesteit dui delijk maakte gaf zij een bev/estigipg yap de meer -dan zes jaar geleden in een gelijke door Koningin Wil- helmina- afgelegde belofte vein een ■vrijwillige doch duurzame vereni ging van Indonesië met Nederland op voorwaarden van gelijkheid. Het is niet de fout geweest van de successieve Nederlandse regeringen of van het Nederlandse volk dat de Japanse bezetting, gevolgd door anarchie waaraan herhaaldelijk ■door buitenlandse inmenging steun is verleend deze ointwi'kkeiling langzaam heeft doen gaan. Refererend aain het verlangen van de Koiniagin naar de instelling van een 'verantwoordelijke plaatselijke Indonesische regering binnen enkele weken, -via welk overgangsbes tuur men' (hoopt s-ouvereine Verenigde Sta ten1. van Indonesië tot stand te brengen, op basis venverkiezingen, welke de gewenste Unie met Ne derland kan vormen, zegt de Daily Telegraph: Voorbeeldig geduld „IHad de Nederlandse regering iniet, onder invloed gelijkend op pressie van d-e V. N. en van de ge matigde opinie in eigen land, vele maanden lang voorbeeldig geduld, geoefend, dan zouden deze wensen- en hoop misschien veel eerder dan thans mogelijk is, vervuld zijn ge- Worden. Wanneer de huidige poli tiek van herstel van de orde, ge paard aan de federale hervormin gen, belemmerd zou worden door voortdurende inmenging vam buiten af', dan Zou het tot stand brengen van, -gunstige omstandigheden voor een, Oosterse unie van Indonesië 'en Nederland vertraagd worden. Nude Veiligheidsraad bijeenkomt mogen de betrokken, regeringen zich wel afvragen, niet of zij een wettig rfedht tot interventie hebben dit wordt betwist doch wat haar doel is. Is het, de vorming van- vrije Oosterse staten, aain te moedigen, die ia staat zijn de wereld weder om te voorzien, van onschatbare voorraden voedsel, rubber en olie? Of is het, integendeel, om de Nie- iderlandrs te straffen voor het inge voerd hebben van beschaving en democratische ideeën in een groot achterlijk -gebied en deze weldaden te vervangen door een terugglijden naar primitieve anarchie, waarin het banditisme»zal tieren onder de naam van 'nationalisme en millioen en tor plaatse zullen vePhongeren terwijl de rest va in de wereld te kort heeft?" met de Republikeinse leiders Het contact Betreffende het bezoek aan Ba tavia van de Nederlandse minister president, voor overleg met Dr. Beel zegt de Daily Telegraph: „Wan neer een regeling met Soekarno en Hatta, de republikeinse „president" -en „minister-president" bereikt kan Wo-rdèm, zullen Dr. Droes 'en Dr. Beei wel geneigd zijln die gelegen heid te baat te nemen". „Wanneer het mogelijk is de me dewerking van de republikeinen to •verkrijgen bij het vestigen van een Oosterse Unie, zullen -de Neder landse vertegenwoordigers des te hartelijker gelukwensen verdienen. Wanneer het nodig is zonder hein -voort te gaan, zal -de Indonesische federatie onder niet minder goede wensen beginnen". te bevionderan bij de -export naar Zuid-Amerika. Duitse krijgsgevangenen in Rusland De Duitse Sociaal-Deifiocratische pers verklaart, dat zich nog 430:000 Duitse gevangenen in de U.S.S.R. bevinden, waarbij nog ongeveer 50 duizend Duitse geïnterneerden moe ten worden gevoegd. Deze cijfers zijn gebaseerd op de in 1947 door Mok)tof afgelegde ver klaringen, waarin gemeld werd, dat zich 890j000 Duitse gevangenen in Rusland bevonden. De Sociaal-De mocratische pers trekt de juistheid van dit cijfer in twijfel, maar voegt er aan toe, dat, zélfs zo men aan neemt dat het juist is, nog bijna een half millioen Duitse gev-angeinen iirn Rusland moet zijln, indien men het aantal gerepatrieerden sedert 1947 tolt. De „West-Deutse Allgemeiine Zei tunig" 'verklaart van haar kant, dat ide Russen onlangs iin de streken ■van Donetz, de Kaukasus en Siberië gevangenkampen hebben geopend. IJzeren ring rond Berlijn Sowj et-Russische troepen hebben Donderdagavond een „ijzeren ring" rondom hun sector van Berlijn ge trokken. Zij namen de plaatsen van de onder Sowj et-Russische controle werkende Duitse politie over. Alle wegen, welke naar de Wes telijke sectoren van Berlijn leiden, werden door groepjes van drie Sow- jet-Russische soldaten afgezet, Alle, in beide richtingen rijdende auto's werden aangehouden, ook burgers werden gevisiteerd. Een grote hoeveelheid goederen, waaronder schroot, steenkool en aardappelen, is in beslag genomen. Ook op de Potsdammer Platz, waar de Britse, Amerikaanse en Sowj et-Russische sectoren van Ber lijn tezamen komen en welk plein berucht is als centrum van de zwarte handel, voerden Sowjet-Russische troepen controle-maatregelen uit, welke hier echter meer op voetgan gers dan op voertuigen waren ge richt. Burgers, die in het bezit wer- WEERBERICHT Weersverwachting, medegedeeld door het K.N,M.I. te de Bilt, geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond Iets meer wind Meest zwaar bewiolkt met later in het Noordwesten van het land plaat selijk enige lichte regen. Aan de kust krachtige, overigens meest ma tige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Onderhoud tussen Stikker en Spaak Volgens het socialistische blad „Le Peuple" zou minister Stikker zijin Belgische collega bij zijn bezoek: aan Brussel op id-e hoogte hebben ge bracht van de toestand in Indonesië en- van de ontwikkeling welke met betrekking tot deze aangelegenheid in de toekomst te verwachten is. De beide ministers zouden eveneens hum gemeenschappelijke houding met be trekking tot h.et Atlantisch pact heb ben bepaald. Bovendien zou van gedachten ge wisseld zijn over het Duitse pro bleem en in het bijzonder over de vragen die rijzen met betrekking tot de vestiging te Londen vaneen internationaal bureau voor de Ruhr. Met betrekking tot het permanen te secretariaat, dat in het accoord over de Ruhr wordt voorzien-, zou den België en Nederland gemeen schappelijk optreden teneinde hier in een adequate vertegenwoordiging te krijgen. Tevens zouden de heren Stikker en Spaak de problemen besproken hebben, die verband houden met de Europese Uinie. Ondertekening van het Atlantisch pact Uit gewoonlijk betrouwbare di plomatieke bron te Parijs is verno men, dat het Atlantisch pact, dat de V.S. en Canada in een militaire de fensief verbond met de vijf landen van het pact van Brussel verbindt, tegen eind Januari getekend zal worden. Volgens dezelfde bron zou de in het ontwerp omschreven „At lantische veiligheidszone" ook IJs land, Noorwegen en Denemarken omvatten. Deze landen zouden ech ter vrij zijn om de in het pact voor gestelde verplichtingen aan te gaan of af te wijzen. Het Atlantische ver dedigingspact, dat het onderwerp is geweest van langdurige onderhande lingen te Washington, behoeft rati ficatie van de parlementen van de betrokken landen. Deze landen zijn Engeland, Frankrijk, de Benelux, Canada en de V.S. Het pact zal een der onderwerpen zijn, die door Be- vin, de Britse minister van buiten landse zaken, en zijn Franse collega Schuman besproken zullen worden wanneer de beide staatslieden op 13 Januari te Londen een ontmoeting hebben. den gevonden van West-Duitse mar ken of die in de Westelijke zones van Duitsland verschijnende dag bladen bij zich hadden, moesten in een vrachtauto plaats nemen, waar na zij naar het gebouw, waarin het Sowjet-Russische militaire bestuur van Berlijn zetelt, werden vervoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1