Panama, kruispunt der wereld De boeiende geschiedenis van een kanaal „Visparadijs" in een tropisch landschap O EN DE TREIN BAN Dl ETEN Zes arbeiderswoningen aanbesteed Uitslag Verkopingen «■gWBr*as» Panama City is met ingang vtain 3 Januari j.l. ook opgenomen in het West-Indische net der K.L.M. Tweemaal per week zullen de Vlie gende Hollanders op de dienst Cu- ra^aoi—Aruba—Barranquilla—Sain Jo sé ook op Ihiet vliegveld Tiacunvan, 15 minuten van Panama City gele gen, landen. Tocumen is 'dein der grootste en modernst geoutilleerde luchthavens van Centraal Amerika etn is door een prachtige verkeers weg met Panama City vierbonden. Door deze ntóuwe lucht,vierbtodtog verkrijgt Panama, dat behalve een middelpunt van scheepvaartwegen ook een centrum is van grote lucht vaartwegen, een uitstekende verbin ding met het Caraïbisdhe gebied, waar de K.L.M. thans een luchtnet exploiteert van bijna 12.500 km lengte. De republiek Panama dankt haar ontstaan en haar welvaart aan ihet 80 km lange kanaal, dat van de Caraïbische Zee dwars door de landengte naar de Stille Oceaan loopt en het land in twee helften verdeelt. Reeds in de eerste jaren. na de ontdekking door de Spanjaarden1 be stonden de kanaalplaninen, die ech ter eerst in het begin van deze eeuw werden verwezenlijkt. Van 18(81 tot 1891 heeft Ferdinand 'de Lesseps, bekend door de aanleg van het Suezkainaal, tevergeefs aan het Panamakanaal gewerkt. Toen hij in 1891 bijna 30 km gereed had, moest hij het plan opgeven. Besprekingen van de Franse Kanaal Maatschappij met de regeringen van de Verenig de Staten én Columbia, waartoe Pa nama toentertijd behoorde, stuitten ai op bezwaren van Columbia. Dit had tot gevolg dat in Panama, dat het belang van het kanaal zeer goed inzag, een revolutie uitbrak1, mei als resultaat dat het zich in 1903 van Columbia afscheidde. Overeenkomst met~Amerika Terstond sloot de jonge republiek met de Verenigde Staten een over eenkomst. De laatste zouden het (werk uitvoeren. Een zóne van 8 km breed aan weerszijden vian hel kanaal werd Amerikaans eigendom. Panama ontving hiervoor f 25 mil- lioen ineens en 600.000 per jaar. Dit laatste bedrag is thans bijina ver dubbeld. Op 15 Augustus 1914 werd het Panamakanaal voor de scheepvaart opengesteld. Hoe groot het voordeel voor de scheepvaart was, blijkt K/vel uit het feit, dat een bootreis van New York maar San Francisco met ongeveer 14.000 km werd bekort. Een reis van New Yo,rk naar Valpa raiso met 6000 km. Behalve de directe financiële voor delen, waren aan het tot stand ko men van het kanaal ook belangrijke 'economische voordelen voor Pa nama verbonden. Immers voor het .onderhoud, de exploitatie en de be scherming vain het kanaal hadden de Am erik anten tarijke werkkrachten nodig. Niet minder dan 50.000 Pa- namezen vinden bij de technische dienst, het leger en die marine werk. Amateur heeft succes met televisie-ontvanger Het vorige jaar slaagde de 25- jarige Bas Timmer te Ede er in met een zelfgebouwde televisie-ontvan ger der uitzendingen van de Philips- studiO' te Eindhoven op te vangen, hetgeen, gelet op de grote afstand (pl.m. 70 km.) ook in technische kringen de aandacht trok- De jeugdige constructeur heeft daarna geen middel .onbeproefd ge laten om zijn ontvanger te vervol maken en thans is hij daarmede zover gevorderd, dat hij in Februari wanneer de Philipsuitzenidingen her vat worden, elke Dinsdag- en Don derdagavond het publiek in de gele genheid zal stellen de resultaten gade te slaan. De entrée-gelden zul- in hun geheel ten 'bate van de Niwin komen. De Edesche televisie-enthousiast heeft echter nog grote plannen. Hij is namelijk voornemens, als de de viezen voor bepaalde onderdelen te zijner 'beschikking gesteld worden, een mobile televisiezender en -ont vanger te bouwen en daarmede op reis te gaan door geheel Nederland, teneinde in daartoe geschikte za len voorstellingen te geven, die dus volkomen los zullen staan en onaf hankelijk zullen zijn van de Eirad- hovense experimentele beelduitzen- dingen. Ook dit werk Zal in dienst gesteld worden van de Niw'in. Een ander voordeel voor Panama is, 'dat ihec de aangewezen leveran cier is vian velerlei producten, waar aan in de Kanaalzone behoefte be staat. Het land met zijn ongeveer 700.|Ö90 inwoners is echter niet in staat om aan de grote vraag naar levensmiddelen en andere produc ten te kunnen voldoen. Landbouw De republiek bestaat uit tw&e bergketens, die zich Over de gehe le lengte van het land uitstrekken, geflankeerd door kustvlakten. De vlakten worden door talrijke rivie ren doorneden en zijin doorgaans be dekt met een dicht oerwoud. De bergketens omsluiten, vruchtbare val leien en plateaux, uitermate ge schikt voor landbouw en veeteelt. Slechts een klein deel van het land wordit echter gecultiveerd. De voornaamste land- en tuin bouwproducten zijn bananen, cacao, cocosnoten, koffie, suiker en rijst. Koren, tabak .en katoen worded eveneens verbouwd, alsmede ean grote verscheidenheid van tropi sche groenten en vruchten'. Maar v.an al deze producten kan alleen de bananen oogst geheel aan de vraag voldoen. Alle andere produc ten worden in te geringe hoeveel heid geteeld en moeten dan ook door import worden aangevuld Daarenboven worden de behoeften aan vlees, melk, boter, sterke 'drank, leer, kleding, zijde, hout, machines, petroleum, electrotechnische artike len, cement, staal waren, Chemische en medische artikelen, zeep, cos metische producten, parfums iön snuisterijen in de meeste gevallen geheel door import gedekt. Industrie Er zijn ongeveer 200 fabrieken, die aan ongeveer 8000 arbeiders werk verschaffen. In hoofdzaak zijn het bedrijven, die zich toeleggen op consumptie-artikelen en verbruiks- artikelei, zoals levensmiddelen, meu bel- en schoenfabrieken. Ofschoon het land rijk is aan delfstoffen, is de exploitatie ervan door verschil lende factoren niet lonend. In vele gevallen worden zij. in bijna ointoe gankelijke gebieden aangetroffen, waardoor de transportkosten te hoog worden, terwijl ook -de lonen vrij hoog zijn. Er zijn rijke mangaan- en bauxit bergen, maar alleen goud wordt op commerciële ba-sis ge won- men. Wellicht is er geen lanid ter we reld, waar de economische aspec ten zo gunstig zijn als in Panama. Het 'beschikt over een blijvende af nemer in de Kanaalzone, wiens be hoeften zeer groot zijin. Hi et bezit een rijke bodem, die terstond voor land- en tuinbouw en veeteelt ge schikt te maken is. De Panamese regering is er dam ook op uit om de economie op een hoger plain te brengen. Allereerst op het gebied van de agrarische productie, want aaai deze artikelen is op het ogen blik wel de meeste behoefte. Toerisme Panama trekt jaarlijks duizenden toeristen. Het is een paradijs voor liefhebbers van vissen, terwijl Pa nama City een cosmopolitisohe hoofdstad is met een aparte beko ring. De schoonheid van het tropi sche landschap is bekend, terwijl uiteraard het ingenieuze kanaal, waardoor jaarlijks meer dam 2000 schepen varen, een van- de voor naamste trekpleisters is. Echtpaar maakte valse kwartjes Om zijn inkomsten te vergroten kwam de 36-jarige bankwerker J. W. de Vos te Rotterdam -er toe valse kwartjes te vervaardigen. Hij gai ze aam zijn vrou'w1, die op haar beurt de kinderen er mee op bood schap uitstuurde. Donderdag stond het echtpaar voor de Rotterdamse rechtbank we gens vervalsing terecht. De officier van justitie eiste tegen de man 2 jaar gevangenisstraf met aftrek en tegen zijin 34-jarigie vrouw miegan maanden gevangienisstraf. Uit officiële brom wordt verno men, dat de drie staalfabrieken van da „Bodhumer Verein" in weerwiil van verzet van directie iep arbei ders, toch zullen worden ontman- teld. Maandag a.s. zal hiermee be gonnen worden. Palmira Togliatti, de leider van de Italiaanse communisten, zal bin nenkort te Bologna een school ope nen voor de opleiding van Italiaan se communisten voor het leider schap. Stemmen uit Indonesië overrede Koningin De Nederlandse zegslieden te Ba tavia, die verband leggen tussen de rede van Koningin Juliana en de komst van Dr. Dre-es, zien in de Wens -der Koningin, tot een spoedige vorming der federale regering, een aanwijzing voor de belangrijkste oogmerken van Dr. Drees' reis. De ze laatste 'wenste zich intussen niet uit te laten over een mogelijke ont moeting met ide thans geïnterneerde republikeinse leiders. Genoemde zegslieden zouden de spoedige vor ming ener interim regering, met 'me dewerking van een of meer de re publikeinse leiders, "nuttig adhiten, gezien de critiek van internationale zijde op de politionele actie en met •name iin verband met de door Niehru bijeengeroepen Aziatische conferen tie over het Indonesische vraagstuk. Men achtte 'het niet waarschijnlijk, dat bij ir. Soekarno avances zouden worden gemaakt, doch wel, datMoh. Hatta en Soetan Sjahrir, indien zij hun medewerking willen verlenen, acceptabel zijn. Van republikeinse zijde, voor zo ver te Batavia bereikbaar, werd de mogelijkheid van medewerking der republikeinse leiders aan de vorming van een federale regering in de huidige omstandigheden verworpen. Men was aan republikeinse kant de mening toegedaan dat de republi keinse leiders, vrij of niet vrij, de resultaten zullen afwachten van de Conferentie de New Delhi en dat or in de tussentijd een guerilla- strij'd zal plaats hébben. Landhaaien sloegen hun slag Woensdagmiddag liep d<e 27-jari- ge Belg, Bi. J. L., wonende te Me- ohelen, op ide Hoefkade te 's-Gra- vienfeage, waar hij door een 'Onbe kende man werd aangesproken, die hem vroeg, wat hij zocht, Op zijn antwoord, dat hij een schip zocht om te kunnen monsteren, gat de man te kennen dat 'hij hem wel aan een baan op een schip kom helpen en mam hem mede naar een woning in de van Ravesteinstraat, waar hij hem op een zolderkamer bracht. Daarna verwijderde de man zidh en kwam even later terug met een tweede persoon. Beide grepen taan de Belg vast, smeten hem op een bad en eistan hem alles af te ge- van, wat hij bij zidh had. De Belg voldeed hieraan an gaf de mannen 2)100 Belgische- francs en een arm bandhorloge, waarna de manman vertrokken. De beide personen, wier namen bij de politie bekend zijn, zijn voortvluchtig. Pronto schoof bij aan tafel. Met zijn drieën bogen ze zich nu over de kaart. Wat is er eigenlijk voor iets bijzonders met dat Neveldal? vroeg Pronto nieuwsgierig. Weet je dat niet, vroeg de commissaris ver baasd. Het is eigenlijk geen dal, maar een heel nauw ravijn, waar de trein door rijdt. Er hangt altijd mist of damp en je kunt er soms geen hand voor ogen zien. De mensen komen er niet graag 's nachts doorheen, want het bijgeloof zégt, dat er rare dingen gebeuren. Onzin, bromde de hoofdinspecteur Zoekop ongeduldig. U denkt toch niet aan zulke dingen? Het lijkt me toch niet onverstandig, als we daar eens een kijkje gingen nemen, antwoordde de commissaris Goedmoed. Prachtig, vond Pronto. Ik ga er dadelijk op uit, en dan zullen we zien wat de oorzaak van dat inslapen daar niet kan vinden. Alle grutjes, schrok de inspecteur. Meen je dat werkelijk? 'J 100.000 bijenvolken èass te weinig Terwijl enerzijds door de sterke i'nkrimpiimg van de Helde en vain de omkruidflora (korenbloem op het zand en herik op de klei zijn bijna uitgeroeid en paardebloem in weide gebieden schijnt er de langste tijd te hébben gestaan) het houden van bijen moeilijker wordt, biedt ander zijds de voortdurende sterke uitbrei ding van de fruitoultuur, alsmede van koolzaad voor de imkerij be langrijke vooruitzichten. Het staat reeds vast, dat het aantal bijenvol ken niet in een juiste verhouding/ staat tot de oppervlakte fruit iin ens lanid. In ,,De Landbode" schat de heer v.an Eempt het tekort in dit opzicht op 100000 volken. Tasoekoe Najazawa is te Tokio tot l'O jaar dwangarbeid veroordeeld wegens zijin voornemen om alle overlevenden van geallieerde sche- psini, 'die door Japanse duikboten tot zinken waren gebracht, te la ten 'doden. Evenals Parijs lijdt ook Brussel aan een lichte griepepidemie. In Oost-Frankrijk worden thans zeer vele gevallen geconstateerd van de z.g. „Italiaanse griep", die i|n Sar dinië zou zijn. ontstaan en zidh over Italië en vervolgens pver Frank rijk heeft uitgebreid'. GEMEENTERAAD ZONNEMAIRE Kleuterschool ongeschikt bevonden. Nieuwe ambtenaar Burgerl. Stand Geen aansluiting bij brandweerre geling. De gemeenteraad kwam Woens dagmiddag onder voorzitterschap van 'burgemeester Roelvink in open bare spoedvergadering bijeen. In zijn Nieuwjaarsrede Wenste de voorzitter de leden met hun ge zinnen veel geluk toe in het nieuwe jaar. Sprekende over de vaagheid van de politieke toestand zegt spr. dat hij hoopt dat onze jon gens nog dit jaar uit Indonesië kun nen terugkeren. De voorzitter deelt mede, dat het raadsbesluit tot garant-stelling van een door de N.V. Waterleiding-Mij. „Schouwen-Duiveland" aan te game kasgeldlening ad f 500.000, voor de tijd van één jaar, is goedgekeurd. y-oor kennisgeving wordt aange nomen een rapport van de school arts. Uit dit rappoirt blijkt, dat de algemene lichaamstoestand van de gecontroleerde kinderen redelijk te noemen is, enkele uitzonderlingen daargelaten. Over het gebouw, iwlaarin do kleu terschool is gevestigd, werden op merkingen gemaakt. Het gebouW' is ongeschikt, koud en donker. De voorz zegt dat hij hoopt dat dit spoedig veranderen zal. De bouw van 6 arbeiderswonin gen wof-dt onderhands aanbesteed aan de Ge'brs. van V-elthoven te Zierikzee, voor 'de prijs van f52517. Ingetrokken wordt het besluit van de Raad, waarbij voorziening bij de Kroon werd gevraagd tegen het besluit van Ged. Staten vain Zee land, tot 'het onthouden van goed keuring aam een raadsleslujt tof onderhandse aanbesteding van 6 arbeiderswoningen, zulks omdat de gevraagde voorziening, nu weder om het contingent voor 1948 is gerealiseerd, thans geen zin meer heeft. "Voor de financiering van de bouw enz. van 6 arbeiderswoningen, en 1 middenstands woning, zal met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten te 's Gravenhage, een re ken ing-oour am t overeenkomst wor den aangegaan tolt een. bedrag van f 75.000. Vastgesteld wordt de jaar wedde van de secretaris-penning meester van het Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer J. A. Goedbloed wordt met ingang van S Januari 1949 benoemd tot ambtenaar van de bur gerlijke stand. In verband hiermede wordt de Verordening, regelende de werkzaamheden van de ambtenaren van dé 'burgerlijke stand, gewijzigd. Vanwege de Brand we er insp eet i e wordt aangedrongen een gemeen schappelijke regeling te treffen in zake hulpverlening bij brand, met de gemeenten Brouwershaven, Dui- vend'ijke, Elkerzee en Ellemeet. Als Centrumgemeente zou dan wórden aangewezen de gemeente Brouwers haven, De kosten voor Zonnemaire zouden komen op 20 cent per in woner p. jaar. Algemeen is de raad van mening, dat geen regeling voor Zooinemaire noodzakelijk is, te meer nu alhier goed braudblusmateriaal aanwezig is. Besloten Wordt niet deel te memen aan 'de gemeenschap pelijke regeling. De voorzitter deelt met 'betrekking tot de plaatselijke vrijwillige brand weer mede, 'dat de heer J. J. C. de Vlieger is benoiemd tot com mandant vajn de brandweer. De heer D. P. v. d. Meet is benoemd tot motordrijver. Verder wordt medegedeeld, dat in een volgende vergadering definitieve voorstellen zullen worden gedaan inzake de financiële regeling van ide vrij willige brandweer. De straatverlichting zal met twee lichtpunten worden uitgebreid. Ook zal begonnen worden met de rat tenbestrijding. Gehoopt wordt op de volle medewerking van het pu bliek. Een kleine vergoeding zal ge vraagd worden voor de verdelgimgs- middelen. Tot leden van de com missi e van onderzoek van de ge meentebegroting 1949 warden be noemd de heren Berman, Fontei',ne en van der Wekken. Bij de rondvraag1 wenst weth. v. Spluindier de voorzitter wederkerig het beste toe voor 1949. Hiertia sluiting. 9 jaar R.W.I. voor ex-onderolficier De procureur-fiscaal van het Arn hemse Bijzondere Hof, heeft tegen de ex-onderofficier van de genie M. B. Schevbeler, 9 jaar rijkswerkin richting met aftrek en een boete van 10.000 gulden geëist. Als WA- man heeft Sciheybeler zich in het begin van de oorlog te Arnhem zeer misdragen. Later steunde hij de vijand door verdedigingswerken op het eiland Schouwen-Duiveland uit te voeren. Door middel van verraad en mishandeling wist hij zidh ten koste van anderen te ver rijken. Op het eind van de oorlog bezat hij onder meer twaalf huizen. KERKNIEUWS THOLEN. Ned. Herv. Kerk: 10 en 3 uur D'S. van .der Wiel. Ger. Kerk 10 en 3 uur Ds. Kuiper uit Rilland Bath (bed. H.A.). Ghr. Ger. Kerk 10, 2.30 en 6.30 uur Prof. J. J„ v. d. Schuit uit Apeldoorn. Vrijdag 7 Ja>n!( 7 uur, prof. J. IJ. v. d. Schuit uit Apeldoorn. Donderdag 13 Jan. 7 uur, Ds. v. Leeuwen (Bijbell.) Ger, Gem.10, 2.30 en 6.30 u leesdiesnst. Ned. Prot. Bond: geen dienst Financieel Nieuws Overzicht Amsterdamse effectenbeurs De Effectenbeurs had gisteren we derom te kampen met een groot gebrek aan affaire. In geen enkele rubriek konden omzetten van be tekenis worden waargenomen en daarbij legden de koersen, zoals meer dan eens het geval is, bij stille markten, een neiging tot ach teruitlopen aan de dag. De stem ming was dan ook ongeanimeerd. Koninklijke werden ingezet op onge veer het peil van de vorige slot- koers en liepen daarna een viertal punten achteruit, waarna een klein herstel volgde, maar per saldo moest voor dit fonds toch een koersver lies van een drietal punten worden opgetekend. Het koersverloop op de gehele markt was met de ontwik keling van Koninklijke in overeen stemming, want nadat bij een iels zwakker opening een kleine inzin king kon worden waargenomen, trad een kleine verbetering in, hetgeen niet kon verhinderen dat de koer sen van de hoofdfondsen algemeen iéts of een paar punten lager wa ren dajn gisteren. Unilevers en de Philips-aandelen zagen beide een paar punten verloren gaan. Ook voor de minder courante industrie- aandelen was de stemming over het geheel genomen aan de gedrukte kant. maar koersvariaties van bete kenis deden zich niet voor. De scheepvaartmarkt was stil, voor de meeste scheepvaartpapieren 'bestoni een enkel stukje aanbod, met het gevolg dat de koersen wat lager kwamen te liggen. Ook voor de c'ulti'uraandelen was de stemming gedeprimeerd. H.V.A.'s bewogen zidh bir-nen inauwe grenzen en moesten zich aan het einde van de rekening een opoffering van een goede vier tal punten getroosten. Ook de meeste minder 'Courante suikeraan delen- waren wiat lager. In de ru'b- berrubriek liepen Amsterdam Rub ber vergeleken met de vorige siot- koers een paar punten naar bene den, terwijl ook verscheidene an dere soorten wat lager werden ge noteerd. De tabaksmarkt was stil. alleen ging iets om in de Deli- Maatsdbappij', die een kleinigheid inzakten. Vc-or de meeste indone- sisclhc fondsen kwamen lagere no teringen tot stand. De beleggimgs- markt was stil. De Nederl. staats papieren waren zo goed als on veranderd.' Van Amerikaanse fond sen was niets te 'bespeuren. Pro longatie 21/4 procent. Notaris J. J. van den Ende te Zierikzee, verkocht in het openbaar Gemeente Nieuwerkerk: 33.50 are weiland aan de Prov. weg, Sectie H, no. 261, voor f 670 de hoop. Koper dhr. J. Kik N'kerk. Gemeente Ouwerkerk. 24.40 are bouwland aan de Bloote- weg. Sectie B, no. 397, voor f 427 de hoop. Koper Jac. Heijboer te Nieuwerkerk. Woensdag verkocht notaris J. van den Ende te Zierikzee, in het openbaar 5.78.30 hectare bouwland en weiland te Duivendijke aan de Brijdorpseweg, Sectie D, was 114, 113, 115, 118 en 119, voor f 8250- de hoop. Koper dhr. G. van Sluis te Eiker zee. Bekendmaking Ter voorkoming van onnodige ver zoeken om ontheffing van de aan slag in de Reinigingsbelasting, ge grond op het feit dat men geen ge bruik maakt van de reinigingsdienst, omdat men het huisvuil etc., depo neert op een aan of nabij de woning gelegen mestvaalt e.d., worden be langhebbenden er nogmaals uitdruk kelijk op gewezen, dat overeenkomstig het bepaalde in artikel 164 quinqies van de Algemene Politieverording dezer gemeente, het verboden is binnen de kring, welke door de rei nigingsdienst wordt bestreken, zich van haardas, keukenvuil en i ander droog huisvuil op andere wijze te ontdoen, dan door het gebruik van de reinigingsdienst. Overigens wordt nog verwezen naar de toelichting op het aanslagbiljet. De Burgemeester van Zierikzee SCHUURBEQUE BOEIJE. LAND- EN TUINBOUW Tegemoetkoming aan telers pootaardappelen Telers, die hun pootaardappelen van de oogst 1948 niet of slechts voor een klein deel kunnen afzet ten zullen uit het egalisatiefonds een tegemoetkoming ontvangen in •de. ex tra kosten. De tegemoetkoming zal alleein worden toegekend over de hoeveelheid, 'die een tel-err per ras em klasse apart minder dan 8000 kg- per ha. heeft laten plomberen van. een 16-tal met name genoemde ras sen. Het bedrag der tegemoetkoming zal voor al deze rassen gelijk zijn en zowel van zand- als van klei grond. Uit gezaghebbende bron te Brus sel wordt vernomen, dat de Bel gische regering aan de andere on dertekenaars van het Brusselse pact heeft voorgesteld, de volgende bij eenkomst van de Vijfmogendheden- commissie 17 Januari te Parijs te houden. Uit Praag wordt vernomen, dat •de verkoop iin het openbaar van de bezittingen der Sudefcen-Duitsers im Tsjecho-Slowakije practisöh is be ëindigd. De 8000 in beslag genomen bedrijven zijn verkocht voor 'een Totaal bedrag van drie milliard kro nen. Te Moskou is bekend gemaakt dat door het Sowjet-Russische boe kencentrum gepubliceerde cijfers aantonen dat in de afgelopen 31 jaar 754 millioen exemplaren van de werken van Mar.v en Lento zijn uit gegeven. Boeken van Marx, Enigels, Lenin en Stalin zijfn in 101 talen, waaronder 22 talen van iin de Sow- jet-Uniie levende volken, gepubli ceerd. Er zijn 174.000.000 exempla ren vain Lenin's werken in 77 talen gepubliceerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 3