Papaver's keus 'D.D.D. Opvoering der Europese industriële productie vergt offers Rapport over het Marshall-programma In zijn eerste rspport over het gezamenlijke programma op lange termijn der aan het plan-Marshall deelnemende landen, deelt de raad van de organisatie voor Europese economische samenwerking mede, dat deze landen plannen hebben ont worpen om hun gezamenlijke indus triële productie in de pariode tot 1952—53 met 30 pet. en de waarde van de gezamenlijke voedselproduc tie .inet 4 milliard dollars op te voeren. De raad waarschuwt, dat een zeer grote inspanning en vele opoffe ringen noodzakelijk zullen zijn om de plannen ten uitvoer te 'brengen en dat vele maanden van intensieve studie en inspanning zullen moeten verlopen alvorens een gecoördineerd plan tot stand zal kunnen komen. Het rapport verklaart, dat het welslagen van de nationale herstel plannen der 19 deelnemende landen afhankelijk is van een verhoging van de productie per man-uur in de komende vier jaar met ongeveer 15 pet., dat het herstel van West- Europa sedert de oorlog reeds aan zienlijke vorderingen heeft*gemaakt, doch dat de afstand, welke nog moet worden afgelegd, langer is dan de weg, die men reeds achter de rug heeft. ,,De inspanningen/, waarop wordt aangedrongen, zullen aan de volkeren van Europa zware eisen stellen, waaraan echter moet worden voldaan". Herziening herstelplannen Het rapport deelt vervolgens me de, dat de nationale herstelplannen van verscheidene deelnemende lan den thans moeten worden herzien er. gewijzigd. Geen van deze wijzi gingen zal gemakkelijk zijn. Zij zullen niet van statistische aard zijn, doch betrekking hebben op de in- en uitvoerpolitiek, de beleggings- en produetiepolitiek en op de financiële en handelspolitiek. Ten aanzien van de in het program ma op lange termijn gestelde pro ductiedoelen merkt het rapport op, dat het bereiken hiervan voor ieder land afzonderlijk wel mogelijk kan Boven Brabant zullen ballons zweven Reeds lang werd door het bestuur van de Haagse Ballonclub omgezien naar een doelmatig en goedkoop startterrein van meer permanente aard voor ballons, dat bovendien ge makkelijk vanuit Den Haag bereik baar zou zijn. Het oog viel op Bre da. omdat in deze plaats het mijngas uit Limburg wordt aangevoerd, dat zeer geschikt is voor ballonvulling. Met medewerking van de direc- van het gasbedrijf aldaar, ir. van Leeuwenburg, kreeg het bestuur de toezegging, dat de zaak geregeld zou worden. Het terrein is zeer gunstig gelegen in de buurt van een gashouder, waar steeds zeer ho ge druk op staat, zodat de ballons in een minimum van tijd kunnen worden gevuld. De Haagse ballon va arders stellen zich voor om in de komende week enden geregeld telefonisch contact met het K.N.M.I. te de Bilt te on derhouden. Wanneer de weerberich ten gunstig zijn, zuilen des Zater- dags privé-ballomvaarten worden ge organiseerd. Door de vulling met mijngas wor den de kosten van het ballonvaren sterk gereduceerd, daar het kost bare waterstofgas dan niet meer nodig is. De leden der Haagse bal lonclub kunnen op dit terrein oplei dingsvaarten maken en zodoende in aanmerking komen voor het 'bre vet. Men stelt zich voor tevens vanaf dit terrein, dat gelegen is aöhter de Speelhuislaan in Breda te trainen voor bijzondere sport prestaties. waaraan door de Haagse Ballonclub zal worden deelgenomen. Zo zal er een wedstrijd wbrden ge houden voor de Gordon-Bennett-be- ker, die op 11 September 1949 te Brussel wordt georganiseerd. Deze lange af stand wedstrijd vereist zeer 'veel oefening, daar het, is voorge komen, dat deelnemers in Rusland en in de Balkan terecht kwamen,. De Haagse ballonvaarders, onder wie de heer en mevrouw' Boesman, zullen in ieder geval aan deze Gor don-wedstrijd en deelnemen. In zwembad verdronken In het Helper-zwembad te Gra- mingen in de elf-jarige Al/ex van Dam uit Groningen verdronken. Het knaapje, dal niet kon zwemmen, Was een geregelde bezoeker van het bad en speelde vaak met vriendjes in het ondiepe gedeelte van het bas sin. Het ongeval werd ontdekt, toen het publiek op ide tribune het li chaam van het jongetje op ide bo dem zag liggen. zijn, doch dat het te betwijfelen valt of zij alle in een zo korte tijd als 31/0 jaar zullen kunnen war- den verwezenlijkt. Hoewel de totale programma's mogelijk te optimis tisch zijn, is het anderzijds waar schijnlijk, dat sommige der daarin gestelde doelen niet voldoende zijn. Door het gehele rapport heen wondt de nadruk gelegd op d noodzakelijkheid om maatregelen te gen inflatie te nemen. Door dit tussentijdse rapport, dat aan de Economic Cooperation Ad ministration te Washington zal wor den voorgelegd, goed te keuren), hébben de 19 aan het plan-Marshall deelnemende landen opnieuw hun voornemen bevestigd om een ge meenschappelijk Europees herstel programma tot stand te 'brengen. Truman's boodschap aan het Congres President Truman's boodschap over ■de toestand van de Unie" heeft in de Amerikaanse pers een gevari eerde ontvangst gekregen. De „New York Herald Tribune" verklaart, dat de voorstellen voor het groot ste deel wenselijk zijn, ,of werden in elk geval klaarblijkelijk gewenst door degenen, die voor hem stem den", maar de rede w,as een „rom melige 'boodschap in de traditie van Trurram". De ,,New York Times" gaat met de voorstellen van Truman accoord, maar voegt er aan toe, dat „de werkelijke kw'estie hier is hoe snel zulke hervormingen kunnen worden uitgevoerd zonder dat het vertrou wen iin de regering verloren gaat en de ecbnomie van het land te zwaar 'belast wordt". Andere 'bladen vonden de „soci- lisatie" in de boodschap van de president verontrustend en veroor deelden zijn methode als inflatio- nistisch. De reactie van de zijde der vak verenigingen zijn enthousiast. Wal ter Reuther, voorzitter van de ver enigde arbeiders in de autofabrie- ken, die aangesloten zijn bij' het C.I.O. (het Congres van Industriële Organisaties), heeft president Tru man een telegram gezonden, waar in hij zegt: ,,Wij zijn van mening dat u voor het congres en de natie uiting gaf aan uw diepgevoelde-toe- zorgdheid voor de menselijke be hoeften van het Amerikaanse volk Het program, dat u zo duidelijk hebt uiteengezet, stelt het welzijn van het volk als geheel boven de particuliere en zelfzuchtige belangen van de weinige 'bevoorrechten". De positie van Tientsin De door de communisten geleide troepen zijn Hoei-Toei, een Zuid oostelijke voorstad van Tientsin, binnengedrongen, waar thans hevig gevodhten wordt, aldus heeft de gamizoienscommandant van Tientsin medegedeeld. Hij noemde de toe stand ernlstig en zei de, dat all e voorbereidingen voor de verdedi ging waren getroffen. Trygve Lie optimistisch over Palestina Trygve Lie, algemeen secretarie der Ver. Naties, heeft voorspeld dat in 1949 in Palestina vrede zal zijn. Hij deelde verslaggevers mee, dat een oplossing thans meer nabij is dan oioit tevoren, ondanks de jong ste gebeurtenissen. Men verwacht, dat de nieuw'e verzoeningscommissie der V.N. voor Palestina in de nabije toekomst zal bijeenkomen. Lie heeft Genève als plaats voor de vergadering voor ge steld. De commissie der V.N'. Voor- de Negeb komt Vrijdag te Lake Succes 'bijeen, aldus Lie. De commissie be schikt dan misschien over enkele inlichtingen, betreffende de Britse berichten, dat Joodse troepen twee luchtbases op Egyptisch grondge bied hebben bezét, zoi deelde Lie mee. Cochran ontboden Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Woens dagavond medegedeeld, dat H. Merle Codhran, de Amerikaanse af gevaardigde bij do Commissie van Goede Diianstan in Indonesië, is te ruggeroepen voor raadpleging. In de mededeling werd, verklaard1: „Deze stap is gedaan naar aanlei ding van de recente actie van die Nederlandse regering in Indonesië, welke de pogingen van de Com missie van Goede Diensten om door miiiddel van vreedzame oinderhandle- IXngen een bevredigende regeling van het drie jaar oude geschil tot stand te brengen, abrupt heeft on derbroken". 1 Bespreking tussen Scandinavise ministers De ministers-presidenten en de ministers van buitenlandse zaken van Noorwegen, Zweden en Dene marken, zijn in Karlstad in Zweden bijeengekomep. De bewegingen van de zes ministers worden met de grootste geheimzinnigheid omhuld, wat aanleiding geeft tot vele gissin gen. Naar te Stockholm verluidt zouden vraagstukken betreffende de verdediging van Noorwegen zijn behandeld. Waarnemers te Kopenhagen bren gen de bespreking van de ministers in verband met uit Washington af komstige berichten, dat de Scandi navische landen zouden worden uit genodigd om tot het Atlantische pact toe te treden. Het Deense ministerie "van buiten landse zaken heeft bekend gemaakt, dat later op de dag een communi qué zal worden uitgegeven. Post voor Oost [jen West Het s.s. „Waterman" is op 4 Jan. j.l. uit Batavia naar Nederland ver trokken met repatriërende militai ren aan boord. Het schip zal op 19 Januari in Port Said aankomen. Wil men dat de opvarenden daar post krijgen, dan dient niet later dan 11 Januari ter post bezorgd te worden. Naar Indonesië kan zeepost ver zonden worden met het s.s. „Zuider kruis", dat op 14 Januari a.s. ver trekt. Uiterlijk 10 Januari posten. Naar de Nederlandse Antillen kan dit met het s.s. „Van Ostade", dat op 11 Januari en met het s.s. „Bos koop", dat op 15 Januari vertrekt. Uiterlijk posten resp. op 8 en 12 Januari. Naar Suriname kan de zee post worden verzonden met het s.s. Bonaire", dat ook 11 Januari ver trekt. Engeland en het Palestijnse probleem De „New York Times" meldt, dat „•een betrouwbare Britse bron te kennen heeft gegeven", dat een. de tachement Britse troepen naar de Transjordaanse Rode-Zeehaven Aqa- ba gezonden is „als voorzorg tegen Israëlische invasies". Naar het Franse persbureau, A. F.P., meldt, is Jefferson Patterson, de Amerikaanse zaakgelastigde te Kaïro, Woensdagavond door koning Faroek in audiëntie ontvangen. Vol gens diplomatieke kringen was zijn bezoek ingegeven door de wens der Verenigde Statan om ten spoedig ste een regeling van het Palestijnse conflict tot stand te zien komen. Zoals bekend, heeft de Amerikaanse regering Dinsdagavond in een op roep de Arabische statan verzocht maatregelen te vermijden, die tot een uitbreiding van de krijgsverrich tingen in Palestina kummein leiden. Bg de Israëlische regering zijn door Mc Donald gelijkwaardige stap pen gedaan. Dr.'Drces als postbode Vorige week kreeg een Hel- mondse familie 'bericht uit In donesië, dat haar zoon tijdens de actie was gewond. De fa milieleden wilden graag spoe dig nadere bijzonderheden ver nemen, maar de luchtpostver- binding was nog niet hersteld. Een poging om Batavia tele fonisch te 'bereiken mislukte. Toen meldde de krant, dat Dir. Drees naar Indonesië zou vertrekken. De minis ter-presi dent werd verzacht een brief mee te nemen en feeds de volgende dag kwam' het ant woord.- accoord. De'brief werd daarna persoonlijk in Den Haag ten huize van Dr. Drees be zorgd, waar hij door de mi nister-president in ontvangst werd genomen. Er komen weer sinaasappelen Hoewel de in begin December 1948 aangewezen bonnen voor sinaasap pelen tot 'dusver slechts in enkele gedeelten van ons land zijn geho noreerd is het noodzakelijk' in verband met de te verwachten gro te- aanvoeren in deze maand reeds thans een tweede bon aan te wij zen. Uiterlijk 15 Januari moet men de bonnen 534 en' 540 Algemeen bij een handelaar in groenten en/of fruit inleveren. Bon 534 Algemeen (voor houders van A-, B- en C-kaarten) geeft recht op 500 gram, bon 540 (voor houders van D- en E-kaarten) op een kilogram sinaasappelen. De detaillisten moeten de bonnen ge plakt pp- opplak'vallen uiterlijk 19 Januari inleveren bij een grossier iln sinaasappelen. Deze dienen, de bonnen uiterlijk 22 Januari in te le veren bij de rayonleider van het Bedrijfschap voor Groenten 'en Fruit, waaronder zij (ressorteren. Die rayon- leiders moeten tenslotte uiterlijk 25 Januari de bannen bij' de Distributie- diensten inleveren ter verkrijging van een .ontvangstbewijs. Instellin gen kunnen zich ter verkrijging van sinaasappelen tot de rayonlciders wenden. Naarmate de aanvoer voortgang heeft zal op de ingeleverde bonnen kunnen worden afgeleverd, met dien verstande, dat eerst de oudie bon- imeni gehonoreerd moeten worden Per auto naar Nederland—België De minister van Verkeer en Wa terstaat deelt mede, dat desgevraagd door de R.V.I. ontheffing van het Zondagsrijverbod kan worden ver leend op Zondag 13 Maart a.s. aan houders van plaatsbewijzen voor de interland voetbalwedstrijd Neder- land-België van en naar het Olym pisch stadion te Amsterdam. Bij uit reiking van een ontheffingsbewijs wordt het entree-bewijs van de aan vrager aan de achterzijde van de betrefffende R.V.I. voorzien. Tentoonstelling overzeese gebiedsdelen Woensdagmiddag is iin het Waag gebouw op de Grote Markt te Nij megen namens het departement van overzeese gebiedsdelen een tentoon stelling geopend, die ten doel heeft belangstelling te wekken voor onze overzeese gebiedsdelen. De tentoon stelling duurt tot 27 Jan. a.s. en en staat onder leiding van de stich- overzeese gebiedsdelen een tentoon stelling duurt tot 27 Januari a.s. en staat onder leiding van de stichting Tisna, welke er naar streeft de Nederlandse jeugd voorlichting te geven over Indonesië, Suriname en de Nederlandse Antillen. Adn het tot stand komen der tentoonstelling hébben medegewerkt het Indische Instituut- te Amsterdam, het Rijks museum voor Volkenkunde te Lei den de regeringsvoorlichtingsdienst, de zending, de Katholieke missie en de K.LM. De burgemeester van Nij megen, mr. Chr. Hustïnx, dankte de samenstellers van deze expositie. 'De gevolgen van de be volkings - vermeerdering Het instituut voor soc-iaal onder zoek van het Nederlandse volk (ISONEVO) organiseert op 26 Maart 1949 een congres, gewijd aan de problemen van de bevolkingsver meerdering. Het congres, waarvoor vel belangstelling 'bestaat van so ciale en medische zijde, zal wor den gehouden in Krasnapolsky te Amsterdam. Ook uit België wordt deelneminjg verwacht. Rovers veroordeeld Het Bijz. Gerechtshof te 's-Graven- hage veroordeelde Dondierdag de Ha genaars J. C. Coolen en A. A. Da niels tot resp. 4 jaar eni 4'jaar met aftrek. Beiden zijin goede bekenden in de Haagse onderwereld. Zij pleeg den tijdens de bezetting «en aan tal roofovervallen, p.a. in •een bakkerij, -een speelhol en bij' een oude vrouw -en namen grote bedra gen aan geld en sieraden' mede. Beide beweerden voor de illegali teit gewerkt te hebben. De eis tegen C. luidde 8 jaar met aftrek en tegen Dj 7 jaar met aftrek. HOOFDSTUK I Het was in September en stralend flikkerde het vergulde weerhaantje op het dak van de ouderwetse boe renhoeve in Derbyshire, waar Dame Hardy nu woonde en die al eeuwen lang het eigendom was geweest van zijn voorvaderen. Het grijs-stenen huis is er zeker door de tijd veel mooier op gewor den, schilderachtig als nu de dikke muren overgroeid waren met klim op en wilde wingerd. Er lag wel vaart verspreid over heel het bezit het huis, met de ruime bijgebouwen de schuren en hooibergen en boven al met de vette weiden, waar im mers de koeien graasden, die de rijkdom uitmaakten van deze boer derij en de trots van „Dame Hardy" zoals de boerin-weduwe daar altijd heette. Het zag er ook zo vreedzaam uit met Rollo, de oude, tandeloze her dershond ,die nog altijd het huis aan de voorkant bewaakte en met de talloze kippen die deftig het erf heen en weer stapten. Peter Hardy, die op dit ogenblik in de weinig-gebruikte „mooie" ka mer huisde, had geen gelukkige uit drukking op zijn goedmoedig gelaat. Het was een grote, zware man, met een licht pak aan, waardoor hij nog eens zo kolossaal en breed in de schouders leek. Nieuwe aankoop machtigingen van de E.C.A. Do Economic Cooperation Admini stration heeft gisteren aan Neder land aankoopmadhtigingen tot een totaalbedrag van 2.477.000 dollar verstrekt voor het vierde kwartaal van 1948. Deze aankoopmachtigingen had den belrekkinig op oliezaden uit Latijns Amerika ter waarde van .000 dollar, metaalertsen en con centraten uit Latijns Amerika ter waarde van 687.000 dollar en lijn olie uit Latijns Amerika ter waarde van 1.762.000 dollar. De suikeroorlog te Rotterdam De N.V. C. Jamiin, id'ie iin Vierhand met ide^suikeroorlog te Rotterdam iin een 'vorige publicatie met iname ge noemd werd, meldt het volgendie: Voor de opheffing van de suiker- distributie werd door ons die suiker steeds beneden de vastgestelde maximumprijs verkodht. Deze be droeg toen 58 cent per kg, maar in al onze winkels werd Ihieryaoir 55 cent per kg in rekening gébracht. Toen gelijktijdig met de opheffing 'van. de suikerdistributie de inkoop prijs van de suiker met 17 cent per kg w-erd verhoogd, 'hebben wij on ze prijs van 55 cent op 7 cent per kg ^gesteld, maar daar wij dan de suikerprijs niet 17 ceint doch 20 cent per kg zouiden verhogen, heb ben wij vanzelfsprekend aan dit ver- zoek^niet kunnen voldoen. Zoi ligt de suikerprijs bij ons 3 cent onder de vastgestelde maximumprijs, even als tijdens de distributie, toen ieder de §uiker slechts in beperkte hoe veelheden kon kopen. Wij achten het niet juist bij liet opheffen van de distributie wel de maximumprijs in rekening te brengen en verkopen daarom thans de suiker in al onze winkels v/oor 72 cent per kg, zonder hieraan .emige voorwaarde te ver banden. j j Eerste mistbrandspuit in ons land Een Haagse firma heeft uit Ame rika een grote z.g. mistbrandspuit geïmporteerd, de eerste in ons land. De Zaanse brandweerdeskundigen hebben van de Haagse firma het verzoek gekregen met 'dit nieuwe apparaat te experimenteren en te demonstreren. pet uiterlijk verschilt niet veel vain een flinke babyspuit op twee wielen, die achter een autospuit kan worden gekoppeld. Alleen Wordt ge werkt met een speciaal soort slan- gei en straalpijpan. Met een maxi mum druk vain 60 atmosfeer wordt het water omgezet in damp. Deze damp absorbeert de hitte van '.iet vuur vijf maal zo snel als water. Het belangrijke voordeel is, dat een ,mistblussiing" geen 'waterschade op levert. Twee grote Donausctoeepvaart- maatsciliap pijen, 'de „Bonau Dampif Schiffartsgesellschaft" en de „Bay- rischie Lloyd" 'hebben de scheep vaart gestaakt wegens toet lage wa terpeil van de rivier. Het stakende Londense busperso- meel heeft eriin toegestemd hun loon eisen aan arbitrage te onderwer pen. Het geschil giing over de lo nen vcnor de Zaterdagsdienst 'en daarom werd alleen op Zaterdagen gestaakt. Zijn open gelaat betrok nog meer, toen hij van de zwijgende oude vrouw, die naast hem zat, naar een heer keek, met een zwarte actetas bij zich, waaruit hij enige documen ten had te voorschijn gehaald. Peter was weduwnaar en terwijl hij heer en meester mocht heten van al hetgeen er buitenshuis was. voerde zijn moeder, Dame Hardy, met krachtige hand het bewind bin nenshuis. Een blik op haar knap, krachtig gelaat was al voldoende, om te be grijpen dat het dan ook geen won der was, dat een vrouw van haar karakter er steeds het beheer had gevoerd; en dit wel ruim een halve eeuw, want het was meer dan vijftig jaar geleden dat de oude Hardy haar als zijn uitverkorene op zijn voorvaderlijk goed had geïnstal leerd. De vrouw van zijn zoon had haar nooit haar rechten betwist. Dit was een teer, zacht schepseltje ge weest, bij lange na niet in staat om de leiding te hebben van de grote melker ij en het toezicht te houden over de vele boerenmeiden. Dame Hardy had haar geheel beschouwd en behandeld als haar mooi oud porcelein; aan de ene kant wat min achting voelend voor al wat teer en zwak was, aan de andere kant haar zorgvuldig ontziend. Een heel verstandige grootmoe der was zij ook voor de twee zoon tjes van Peter, want ze gaf ze een streng godsdienstige opvoeding, Ingezonden mededeling Geneesmiddel tegen I huidaandoeningen. Zuivert de poriën, doet de I jeuk bedaren, verfrist en j sterkt de huidweefsels. RADIO-PROGRAMMA Zaterdag 8 Januari. HILVERSUM I, 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 7.45 gebed en kalender; 8 nieuws; 8.15 pluk de dag; 9 voor de'vrouw; 9.0b gram.10 klein, klein kleutertje; 10.15 gram.; 11 de Zonnebloem; 11.45 gram.; 12 Angelus; 12.03 gram. 12.30 land- en tuinbouw; 12.33 Me- tropole-orkest, koor en solist; 12.55 zonnewijzer1 voor 'de strijdkrach ten; 1.30 vervolg Metr.opole-orkest I.50 film en toneel; 2.10 gram.; 2.20 Engelse les; 2.40 koorzang; 3.10 muziekoursus; 3.30 Harmonie-orkest 4 op een onverwacht uur; 4.10 pi anorecital; 4.30 de schoonheid van toet Gregoriaans; 5 de Wigwam; 6 volksliederenkwartet6.15 week overzicht; 6.30 voor de strijdkrach ten; 7 nieuws; 7.15 causerie; 7.25 septet Jojhininy Ombach en solist; 7.45 voor de Nederlanders in Duits land!; 8 fnieu ws; 8.05 de gewone mam; "12 :gram.8.20 lichtbaken8.50 gram.; 9 negen (heit de klok'; 9.45 radio-estafette10 orkest zonder naam; 10.30 actualiteiten; 10.45 ge béd en kalender; 11 nieuws; 11.25 12 gram. HILVERSUM II, 415, 245 en 1875 7 nieuws; 7.15 gram.; 8nieuws;8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 9.30 water standen; 9.35 gram.; 10 morgenwij ding; 10.20 Wilhelmus; 10.35 beken de melodieën; ll.l'O Radiolympus II.40 zangrecital; '12 Vincentixio; 12.30 land- en tuinbouw; 12.33 Con certorgel; 1 nieuws; 1.15 kalender; 1.20 gram; 2 Nederlandse liederen; .20 gram.; 2.30 Belgische uitzen ding; 3 Friese uitzending; 3.25 ra dio philh. orkest en soliste; 4.15 causerie; 4.30 Musette-plaatjes4.45 sportpr aatje; 5 giram.; 5.30 om 'en nabij de twintig; 6 nieuws; 6.15 gram.; 7 actualiteiten; 7.30 repor tage; 7.50 lezing; 8 nieuws; 8.05 varia; 8.15 Promenade-orkest en so listen; 9 commentaar; 9.15 de win kel van Sink el; 10 Vindobona SchrammePn; 10.15 radioflits; 10.40 the Ramblers11 'nieuws; 11.15 bil jartreportage; 11.25—12 theateror kest Jan Corduwener. Everzwijn van 130 kg. Bij een drijfjadht onder de ge meente Roggel (L.) zijn twee wilde varkens geschoten. Een der dieren woog 130 kg, toet 'was een groot 'everzwijn, dat eerst drie salvo's toa- igei van de opzichter Verkennis en daarna van de jager Steegs toet genadesclhot kreeg. Vijf andere wil de zwijnen ontsnapten. In het Westelijk deel van de Ver. Staten woeden zware sneeuwstor men. waardoor het verkeer ten zeer ste wordt 'belemmerd. In verto'amjd met het wegvallen der lucht verbinding tussen Neder land en Indonesië zijn in Batavia ongeveer 1500 NIWIN-KLM-pakket- ten opgeslagen, die nog niet naar Nederland worden overgebracht en aan de geadresseerden worden uit gereikt. waardoor het hun ook later niet zou ontbreken aan de geestelijke steun, die geen mens ontberen kan op zijn weg door het leven. Zij was trots op Peter, want waar dig volgde hij in de voetstappen van zijn vader; was een goed zoon en een bekwaam landbouwer. Maar Peter was niet hun enig kind ge weest; ze had nog een dochter ge had, een beeldschoon meisje, de af god van haar ouders, die zeer tegen hun zin, met een kunstschilder was getrouwd en die het jaar daaraan volgende gestorven was, bij de ge boorte van haar dochtertje. Dame Hardy was al weduwe en woonde op de grote hoeve, enkel met haar zoon, toen John Seacombe haar het kind bracht en haar met een gelaat, verwilderd van smart, smeekte om de baby bij zich te nemen en vooral te zorgen, dat hij haar nooit zag, omdat hij haar haatte. Bedroefd als zij was, besefte ze dat dat toch nog groter leed was, en, het kind in de armen nemend, sloeg ze het dek wat terug van het gezichtje en riep onwillekeurig: „Wat een mooi kindje! Ik heb nog nooit een pasgeborene met zo'n verstandige uitdrukking gezien! Ze lijkt veel op jou, John. Kijk, wat een grote ogen. 't Is of die al met be wustzijn zien." „Breng haar maar gauw weg", zei ze met hooghartig gebaar, „ze heeft mij te veel gekost!" (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2