DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vestiging van een eigen Indonesisch Staatsbestel Binnenkort een federale regering Indonesië en Nederland in één Unie Indonesische kwestie komt opnieuw in de Veiligheidsraad i VRIJDAG 7 JANGARI 1J4I No. 16093 103e Jaargang ZIENKZEESCflE «NIEUWS BODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN Pr ij* p«r 3 mnd. bij *oorultb«Uling 3.51, p. w. 27 l»is« nummers 10 ct Verschijnt iedere v/erkdag Advertentieprijs 12 ct per mm Su<;cesjes (max 15 mm minimum 11,- p stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N,V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee. t5ab6Si6£fe*-3 H.M. de Koningin heeft Donder dagmiddag om 13.15 uur voor de radio de volgende rede uitgespro ken Reeds in 1942 sprak mijn Moeder de hoop uit. dat Indonesië en Neder land, ma de gemeenschappelijke overwinning op de vijand, vrijwillig en in vrijheid en gelijkwaardigheid zouden samenwerken tot herkrij ging van vrede en geluk. Haar woor den gaven toen niet alleen uitdruk king aam een verwachting, maar hielden ook een belofte in. In Februari 1948 herhaalde mijn Moeder die 'belofte. Zij verklaarde - toen, onder herinnering aam de woorden van de grote vrijheidsstrij der Roosevelt, dat het gemeenschap pelijk streven ver behoort uit te gaan 'boven het verkrijgen van on afhankelijkheid, doch mede gericht moet zij'n op :de verwerkelijking van de vrijheid van geloof, de vrijheid van 'het woord en vrijwlaring vam vrees en gebrek. In wederzijds ver trouwen zou een nieulwe samenwer king moeten groeien ter vestiging van een vrij -en souverein Indonesië, in gelijkwaardig deelgenootschap met Nederland verbonden in de Ne derlands-Indonesische Unie. Zij be sloot toen met de woorden: Zowel Nederland als Indonesië zien uit naar de dag, dat de Verenigde Staten van Indonesië op voordracht van Nederland, de hun toekomende plaats zullen innemen temidden van de Ver enigde Volkeren". Van de aanvang van mijn regering af is mijn streven er op gericht ge weest y de belofte, door mijin Moeder gegeven, ten volle ten uitvoer te leggen en mee te werken om aan de volken van Indonesië vrede, ge luk en welvaart in een eigen sou verein staatsbestel te verzekerenl Met vreugde heb ik mogen vaststel len, dat grote delen van Indonesië bereid waren aan dit doel mee te werken. Helaas bleken in andere delen krachten, die geweld en fwam- orde verkozen boven een ordelijke samenwerking, de overhand te heb ben over de ook daar aanwezige personen, idie in goede verstand- Aardbeving in Italië In het gebied van Rieti, tan Noor den van Rome, dead1 zich gistermor gen een aardbeving voor, waarbij twee personen werden gedood' en verscheidene hondenden 'huizen/ wer den beschadigd. Die -ergste schade werd aangericht in bet dorp Ri- viodutri, waar 95 procent van de huizen schade opliepen. Des aviomds vluchtten de bewo ners van het gebied de 'heuvels in, in verband met de voorspelde grote aardbeving. In d-e Noordelijke provincies Emi- li-e en Toscana heeft de beviolking met andere moeilijkheden te kam pen. Als gevolg van zware regen val doen zich daar overstromingen voor. houding met Nederland de nieuwe rechtsorde wilden opbouwen. Daar door werd een militaire actie ten laatste -onvermijdelijk. Het doel daarvan was geenszins terug te komen op het woord, dat doer mijn Moeder en door het Ne derlandse wik als geheell met be trekking tot Indonesië plechtig iis gegeven. Het doel daarvan was in sluitend de mogelijkheden te ope nen, -om nu eindelijk aan Indonesië orde, welvaart, vrijheid, zelfstandig heid en so-uv-ereiniteit te kunin-en geven in een federale rechtsstaat. Thans is, -door de afkondiging van het besluit „bewind Indo nesië in -overgangstijd", -een be langrijke schrede gezet jop de weg maar de vestiging van een eigen Indonesisch staatsbestel, Het is mijn oprechte wens, dat binnen weinige iwleken een Indone sische federale regering wordt inge sleld, die de verantwoordelijkhe den en plichten, welke zijn verbon den aan een democratisch bestel, zal uitoefenen -en vervullen-. Deze federale regering zal o-nverwijld in gevolge de haar toekomende be voegdheden verdere voorbereidingen treffen lot de overgang naar en de vestiging van de nieuwe rechtsorde. Zoi zal zij', zodra de omstandigheden dit zullen toelagen, in overeenstem ming met de hoge vertegenwoordi ger van de Kro-on vrije verkiezingen in Indonesië doen houden. Aldus zullen, naar ik hoop, spoe dig de souverei-ne staten van Indo nesië Werkelijkheid worden. Indo nesië en Nederland zullen dan, in de Unie verenigd, in een harmonisch samengaan, al hun krachten kunnen geven aan een go-ede en gezonde ontwikkeling van beide landen en aan net toenemen van -de w'elvaart jn de wereld. Dan zal zoals mijn Moeder hel wenste een betere en gelukkiger toekomst gegrondvest zijn. Hongaarse vluchtelingen landden te Munchen Woensdag is bekend geworden, dat een Hongaars vliegtuig met 21 passagiers en een bemanning van vier koppen, waarvan -de meesten vluchtelingen uit Hongarije werden genoemd, Dinsdag op het vlieg veld Mümiehen Reim landde. Ver klaard werd, dat het toestel, eei.i tweemotorige Dakota, op weg was naar Zwitserland, dodh wegens ben- zi-megebnsk te Mümchen moest lan den. 3 passagiers zouden niets af weten van bet ontsnappingsplan, dat in April 1948 beraamd was. Alle 25 inzittenden zijn ter besChikkltaig ge steld van Amerikaanse I-ntelliganoe- ambtenaren. Onder 18 passagiers, die in het plan, betrokken waren!, bevinden zich enkele vrouwen, enige dokters -en ingenieurs -en oen bank directeur. Zij stapten allen te Pees (Zuid-Hongarij-e) in het toestel -en stonden geboekt a-ls gewone passa giers voo-r Boedapest. Een- van de inzittenden droieg een Ski-costuum en had ski's bij zidh. Hij' was het vliegtuig ingestapt in >da veronder stelling, Jdat hij binnen -eefn uur -op weg zou zijn naar een Hongaars1/ wintersportplaats. De piloot, ver momd miet een valse baard -en -een donkere bril, zei-de, dat een'misre kening vain het benzineverbruik de oorzaak was van de noodlanding. De nieuw benoemde Belgische ambassadeur in Nederland Woensdagavond is de heer Egbert Graeffe, de nieuwe ambassadeur van België in Nederland, die' die heer L. C. Nemry als zodanig opvolgt;, per trein te 's Gravenhage Aangeko men. Op 'het station Hollandse Spoor wend hij begroet door die heren T. d-e Liehtervelde -en A. Beela-ferts, respectievelijk -eerste secretaris en attache van de Belgische ambassade. Voorlopig heeft -de nieuwe am bassadeur zijn intrek genomen in een ho-tel i|n d-e residentie. Jeep In hinderlaag gereden Bvieti buiten Kediri is een joep -mfat 4 inzittenden, welke niet /in coi- lonne reed, vlak vqcr -een blopm- versperring op ©en landmijn gere den. Dadelijk daarop werden die in zittenden beschoten met -automati sche wapenen 'en tenslotte met steek wapens vermoord. Die begrafenis dier vier slachtof fers, waarvan twee Nederlanders, waren, -een Chinees -en een Indone siër, heeft reeds plaats gehad. Geen verandering van houding te verwachten In diplomatieke kringen te Lake Success wio-rdt niet verwacht, dat de nieuwe samenstelling van de Veilig heidsraad een verandering van be tekenis zal 'brengen in 's raads houding t.a.v. de Indonesische kwes tie, aldus verneemt d-e diplomatieke correspondent van Aneta. Waarne mers in de kringen der Verenigde v-olken veronderstellen dat Egypte, hoewel het zelf „boter op het hoofd" heeft, -ongeveer -dezelfde houding zal aarmemen als Syrië, welk land in dit opzicht trouwens in dezelfde situatie verkeerde als Egypte. Cuba, fet anti-Nederlands Cuba, dat in de plaats komt van Columbia, kan nauwelijks feller an ti-Nederlands zijn dan zijn voor ganger, integendeel, misschien mag van die kant enige matiging w-orden verwacht, aangezien de Cubaanse regering minder ver links staat dan die van Columbia. In buitenlandse aangelegenheden is de politiek va-n Cuba vaak duidelijk geïnspireerd do-or die van de Ver. Staten en bij gevolg wordt door velen hier ver wacht, dat de houding van Amerika die te Parijs in de laatste dagen iets gematigder was dan in het begin, in de Veiligheidsraad do-or Columbia- zal worden nagevolgd. Cu ba zul wo-rden vertegenlwioondigd door Zijn nieuwe permanente ver tegenwoordiger bij -de Verenigde volken, Dr. Alberto Inocente Al varez. omtrent wienis persoonlijk heid hier noig weinig bekend is. aan gezien zijn land in Lake Success altijd werd v-ertegeiuwtoordigd door de ambassadeur te Washington, -dir. Quiliermo Belt. Noorwegen's houding onzeker Het staat 'buiten twijfel, idat het aftreden van België als lid van de Veiligheidsraad voor Nederland -een groot verlies is, daar België zich gedurende -de gehele 'behandeling van -de Indonesische kwestie in de raad een trouwe bondgenoot heeft getoond. Omtrent ide houding van- Noorwegen, ida-t thans -de raads- zetel van België gaat innemen, is vooralsnog weinig 'bekend, -doch in diplomatieke kringen wiordt reke- mi-nlg -gehouden met het feit, dat Noorwegen tot dusver geregeld ge tracht heeft, de vriendschap zowel met de Westerse landen als met het Sowjetblok te bewaren. Sommi gen nemen -dan ook aan, dat Noor wegen in kw'esties van vitaal belang voor het eigen land, de .zijde van -de Westerse mogendheden zal kie zen, doch bij wijze van handha ving van het evenwicht bij vraag stukken van meer algemene poli tiek misschien zal overhellen na-ar de Russische kant. No-orwegen's plaats aan de raadstafel zal w-or den ingenomen -door de Noorse per manente gedelegeerde, Finn More, die met betrekking to-t andere kwes ties, in het verleden herhaaldelijk een open oog heeft getoond voor de positie der Westelijke Europesf landen. De Amerikaanse presidentsverkiezingen Het totaal aantal bij de Ameri kaanse presidentsverkiezingen i|n No vember uitgebrachte stem'mian was 16/90.075, dat is 9.659 meer dan -eerst werd gemeld, aldus blijkt uit een- herziene officiële uitslag, d'ie ido<or het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaten is gepubli ceerd. De verdeling der stemmen o-ver de twee voornaamste candidatien was als volgt: Truman 24.li04.03p (80i& minder dan eerst gemeld); D-ew'Cy 21:9/70.986 (1.486 meer dan -eerst ge meld). Truman had dus 2'. 1313.'0/44 Stemmen meer dan Diewey. Hiet .aan tal kiesmannen v-oor Truman be droeg 313, v/ooir Dewey 189. De Veiligheidsraad en de Indonesische kwestie De secretaris-generaal van de Ver- le/nigide Naties, Trygve Lie, heeft bekend -gemaakt, dat de Veiligheids raad vandaag bijeen zal komen ter bespreking vam -de Indonesische kwestie, „mits alle leden aanwezig kunnen zijn". In/dien dit niet moge lijk is, zal men Maandag bijeenko men1. Indonesië is ihet enige agenda punt. Overstromingen en sneeuw in de Verenigde Staten Uit de verschillende berichten, die van overal uit de Verenigde Staten komen blijkt, dat het grootste ge deelte v-an het land nog steeds met moeilijke weersomstandigheden iheeft te kampen. Het waterpeil van verscheidene rijvieren, o.a. in Mississippi, Alaba ma, I-ndiana en Ohio-, is onrustwek kend gestegen, zodat talrijke perso nen hun woningen ihebbejni moet-en verlaten. In Zuid-Califomië houdt de koudegolf - aan waardoor de fruit- em groenteteelt gevaar lopen. In de Centrale Staten duurt de sneeuw storm die Dinsdag is begonnen, voort en slechts Woensdagavond laat kon in deze streek, waar de sneeuwlaag op sommige plaatsen 1.30 meter dik li-gt, een aanvang worden -gemaakt met de opruimiings- werken. De schade, -die is veroorzaakt door de koudegolf wordt geraamd op meer dan 20 millioen dollar. Ongeveer 1/5 van de sinaasappe len- en 'citroenproductie, die jaar lijks 100 millioen dollar opbrengt, wordt als verloren beschouwd, hoe wel de eigenaars der sinaasappel plantages de jongste twee nachten voior meer dan 2.500.000 dollar be steed ihebben aan brandstof voor ld© braser's die inderhaast ondier de bomen zijin geplaatst. Oproep tot Chinese regeringslegers De -commund'stisohe staf in Noord- Oost-China heeft ©en oproep ge richt toit de nationalistische garni zoenen van Peking, Tientsin en- Ta- koe, en hen aangespoord ziclh o-vier te geven. De communisten beloven de generaals van die garnizoenen en generaal Foe Tsjoji, de opper bevelhebber van -de nationalistische strijdkrachten in Noord-Qhina, die door de communisten op de lijst der „oorlogsmisdadigers" was gesteld, ongemoeid te laten. De -communistische zender ver klaart dat de nationalistisch© gar nizoenen dier steden thans ovier geen uitwegen meer beschikken en dat er hun- iniets anders o-verblijft dan- fce capituleren. De nationalisti sche leiders worden verzocht, tot geem vernielingen over te gaan, zo zij ,Jhun eigen veiligheid" niet iln gevaar willen brengen- Het „geestelijke testament" van Hongaarse kardinaal Een, Italiaanse editie van de „Ma gyar Kurir", het officiële orgaan van -de Hongaarse Katholieke Kerk, be vat het „geestelijke testament" van kardinaal Mimdszenty, waarvan de Hongaarse pers tde echtheid ointn keint. Het document zou zijn -opgemaakt door de aartsbisschop van Boeda pest, kort voor zijn aanhouding op 26 December. Hij verzoekt de Hon gaarse geestelijkheid „stand te hou den" en een goed voorbeeld te ge ven. Hoewel het vertrek van minister-president dr. W. Drees op het laatste ogenblik wegens de slechte weergesteldheid werd uitgesteld, legdé hij in het restaurant op Schiphol toch voor de persradio en film een verklaring af. De minister-president te midden van de andere leden van het kabinet en autoriteiten op Schiphol Minister Drees te Batavia aangekomen Minister Drees is Doirfderdajg- middag te 16.15 uur (Batavia tijid) aangekomen op het vlieg veld Kemajoran, in de Constel lation „Delft". Hij verklaarde naar Indonesië te zijn gekomen om besprekingen te voeren met de vertegenwoordigers der Ne derlandse regering en dat het van deZe besprekingen zal af hangen, met welke personen hij verder qontact Zal opnemen. Ter begroeting van minister Drees waren op het vliegveld aanwezig generaal Spo-or, vice-admiraal Pin- ke, dr. Koets, de leden der Com missie van goede diensten Herre- mans en Critchley, -de gouverneur van Batavia, Hilman Djajadiningrat en het hoofd van de directie voor het Verre Oosten, de heer Elink Schuurman. Bij het verlaten Van het vliegtuig werd Dr. Drees eerst be groet door de adjudant van Dr. Beel. de luitenant ter zee van Ravensteijn. Vergezeld door gene raal Spoor en vice-admiraal Pinke inspecteerde hij' daarna de ere wacht, idie 'bestond uit detachemen ten van -de marine, de Kon. lucht macht en het K.N.I.L. Nadat het Wilhelmus was gespeeld en hij was begroet door de leden -der com missie van goede -diensten en de Bataviase autoriteiten, stond minis ter Drees de pers te woord. Op de vraag, of hij Moh. Hatta en andere republikeinse leiders zo-u ont moeten, ze.ide de heer Drees, dat hij in de eerste plaats naar Indonesië is gekomen om -de hoge vertegenwoor diger van de Kroon en de leden der voorlopige federale -regering te ontmoeten „opdat er tussen Batavia en Den Haag een volledig begrip (perfect understanding) heerse". Van deze besprekingen zal het afhanke lijk z'ijn, welke co-ntaoten er verder eventueel nog zouden kunnen wor den gemaakt. Dr. Drees zeide, dat hij een goede reis had gehad ,me't stopplaatsen op Malta, te Sjarja en te Bangkok en dat het vliegtuig, waarmede hij de reis maakte, geen post aan boord ha|d, d-oidli dat er wel luchtpost onderweg is. 1 Dr. Drees vertrek van Kemajoran met een stoet auto's, geëscorteerd door motorrijders, rechtstreeks naar het paleis Koningplein, waar een menigte belangstellen-den zich had verzameld. Op het bo-rd-es van het paleis werd hij begroet door dir. Beel en de leden der voorlopige federale regering. Terroristenactie te Bandoeng Dezer dagen 'heeft -een afdeling -der Bandoengse politie in een kam pong in het Zuidelijke stadsdeel -een vuurgevecht geleverd met een ui.t 15 man bestaande bende, die bewa pend was met stenguns en minstens drie karabijnen. Hiet bendelid, dat de stengun hanteerde, w-erd gewond em gearresteerd, terwijl later nog een ander lid der bende in hechte nis werd genomen. De anderen ont kwamen iin de duisternis. De politie leed -geen verliezen. Op de bodem van de leegheid j 4 zit de laagheid. 4 WEERBERICHT Rustig weer Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond: Plaatselijk nevel of mist, overi gens zwaar bewolkt met enkele op klaringen, droog weer, over het al gemeen zwakke Zuidelijke wind, iets kouder. 7 Jan. Zon op 8.50, onder 16.43. Maan op 12.10, onder 0.31. Heden Eerste Kwartier Vliegtuigongeluk in Brazilië Een vliegtuig van de „Briti-sh South American Airways" is met 9 passagiers en een bemanning van zes personen, 'bij de Braziliaanse kust brandend in zee gestort. Drie passagiers kwamen hierbij om het leven. Nieuwe bonnen voor werkkleding Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen voor werkkleding H 10 en L 10 tot na der order geldig zijn voor het ko pen van werkkleding. Op de bon nen H 10 kan men kopen: een'over all of een werkpak van drill, ke per of satijn, een lange stofjas, een lange witte j'as, een laboratorium- jas of -een mouwsdh'ort. Op de bon nen L 10 kan men kopen: een werk broek of werltjasje van keper, idrill, satijn, beevierteem, Engels leer, man chester of pilow, een korte 'witte jas, een koksbuis of een korte stof jas. De bonnen H 11 en H 12 en L 11 en L 12 zijn nog niet geldig. Deb bonnen H 1 t.m. 9 en L 1 tjiu 9 'en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. Mist belette vertrek van de tjohan van Oldebarnzveldt" 1300 vrouwen en kinderen, -die gistermiddag aan boord waren ge gaan van het in -de Amsterdamse haven liggende m.s. Johan van 01- denbarnevelt van de maatschappij Nederland, dat om vijf uur naar Batavia zo-u Vertrekken, zullen nog even moeten wachten, alvorens zij het N-o-ordzeekanaal zullen opvaren: de mist maakte het vertrek onmo gelijk. Gehoopt wordt dat deze mist in -de loop van de avond zal op trekken en de vertraging dus ge ring zal blijven. De vro-uwen en kinderen reizen naar Indonesië, teneinde zich daar bij vader of echtgenoot te voegen. Voor de 110 kind-eren onder de 3 jaar, die -eveneens aan bo-ord zij'n. heelt de Mij. Nederland een spe ciale luiercentrale ingericht; een staf van kin-der verzorgsters zal geduren de de reis de taak van fle moeders verlichten. Dezelfde avond om streeks 10 uur, heeft het schip ook nog 'de trossen los gesmeten op weg naar IJmuiden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1