DE ZIERIKZEESCHE COURANT GEWICHTIGE REIS BERICHTEN OVER JOODS OEFEN- SIEF IN ZUID-PALESTINA „Vredes^pamfletten over communistische legers in China D6NDBRDAC 6 JANUARI 1141 N#. HOM 1M* Jaargang ZIERmESOKMNIEUWSBODE AIONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN Prijs p*r 3 mnd. bij vooruitbetaling f 3.51, p. w. 27 et. Loss* nummers 10 et Verschijnt iedere werkdag Advertentieprijs 12 ct fer mm Succesjes (ma* 15 mm.) minimum 1 1.- p stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. t37677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee. Dr. Drees, de minister-president, is naar Indonesië vertrokken. Zowel in binnen- en buitenland bestaat voor deze reis een grote belangstel ling. Deze reis inlossing van de aan de Veiligheidsraad gedane be lofte wordt er n.l. een van bij zondere betekenis. Dr. Drees gaat het politieke veld weer betreden, na de snelle en effectieve zuiverings actie, door de Nederlandse troepen ten uitvoer gelegd. Zijn opdracht is algemeen gesteld en behelst de tot stand-brenging van de interim-rege ring, als noodzakelijke schakel in de keten der staatkundige hervor mingen in Indonesië. De slechte weersomstandigheden bij het uit gestelde vertrek van Z.E. zou men symbolisch kunnen noemen voor de politieke weersituatie, die al even min erg rooskleurig is. Het vlieg tuig van de minister-president is omgeven door politieke donderkop pen, waaruit zich zo nu en dan een venijnige schicht losmaakt, die de zwaarte van de reis accentueert. De Veiligheidsraad is nog niet bij eengekomen, om de Indonesische kwestie opnieuw te bespreken, maar de Amerikaanse pers laat zo wel het een en ander los, dat tekenend is voor de stemming t.o.v. Nederland in de wereld, ook al zijn er dan en kele politieke zwaluwen gesigna leerd, die op een Lente zouden kun nen duiden. Ten voorbeeld diene een hoofdartikel in de New York- Times, waarin de bezwaren tegen de Nederlandse zuiveringsactie al dus kort worden geformuleerd: door de actie is het prestige van de Vei ligheidsraad benadeeld; is ontstem ming gewekt in geheel Azië; is een wig gedreven in de hechtheid van de democratie; terwijl de mogelijk heid aanwezig is, dat de uitwerking vernietigend is voor de toekomst van het Marshall-plan en het Noord-At lantisch pact. Het is wel nuttig dit complex van misverstand en onberedeneerde angst eens nader te bezien .Bedoelt deze toonaangevende krant te zeg gen, dat de Veiligheidsraad met haar bemoeiingen inzake de Indo nesische kwestie weinig eer heeft ingelegd, dan is dit volkomen juist. Maar niet Nederland, doch de Vei ligheidsraad zelf is schuldig aan dit prestigeverlies. Tegenover het eer lijke en weldoordacht optreden van de Nederlandse regering, is de Raad van de ene onbekookte bui in de andere gevallen. Zij is weer spreek gestoelte geweest van politieke vechtjassen, die op de rug van Ne- -derland een onderdeel van een se rie meningsverschillen hebben uit gevochten. Natuurlijk is er ontstem ming in Azië ontstaan. Een Ooster se mystificatie van hetgeen in een recent verleden „lotsverbonden heid" werd genoemd, is daaraan schuld. Nehroe c.s. hebben nog te- kortgeleden de millioerien vluchte lingen op eigen wegen gezien, dan dat zij zich druk zouden maken over een „beetje ellende" en een portie wanbeheer in de voormalige Republikeinse gebieden in Indone sië. Tegenover het laatste argument past slechts de vraag of de Mars hall-dollars geen groter effect zul len opleveren in de gepacificeerde gebieden van de Oost, dan in een door geweld en rampokkerij onvei lig geworden land. Keren wij echter terug naar de reis van Dr. Drees. Uit het boven staande blijkt reeds hoe een voort durend en konsekwent vasthouden aan de thans gevolgde politieke ge dragslijn, het Nederlandse stand punt naar de erkenning zal voeren. Zal de politieke theorie onvoldoende *zijn om te overtuigen, de praktijk zal welsprekend genoeg zijn. Bij deze praktijk behoort de reis van de minister-president, die een een maal gedane belofte gaat inlossen. Wil het goed zijn immers, dan moet het Nederlandse standpunt samen vallen met de verlangens der Indo nesische federalisten, die in eenmaal gedane beloften nieuw voedsel heb ben gevonden. De militaire over macht van Nederland kan tot zegen strekken, er ligt ook een gevaar in. Nederland mag niet, verblind door militaire successen, vervallen in de fout, een hand beloven en een vin ger geven. In de persoon van Dr. Drees ligt evenwel reeds een waar borg, dat dit niet zal gebeuren. Niet ten onrechte heeft de minister-pre sident een zekere, boven de par tijen uitgaande populariteit verwor ven. Hij is een man zonder rancune, die zeker deze moeilijke taak op de hem eigen rustige wijze zal aanvat ten. Moeilijk is deze zaak ongetwij feld. Vooropgesteld dat Z.E. met de federale gebieden snel tot overeen stemming komt, wat in de lijn der verwachtingen ligt, dan blijft daar nog de kwestie van de Republiek. O.i. zal een in de toekomst bevre digende oplossing alleen kunnen worden gevonden in het terug bren gen van de Republiek tot de lo gische proporties van negara, d.w.z. tot het gelijkwaardig deelgenoot schap in het grote federale verband. Er zij aan herinnerd, dat in de eer ste regeringsverklaring ter inleiding van de jongste zuiveringsactie, af stand werd genomen van de kwaad willende elementen in de Republiek. In hoeverre de voormalige Repu blikeinse machthebbers hiertoe be horen, is voor sommigen een vraag, voor anderen een weet. In ieder ge val, zal ook dit punt onder ogen gezien moeten worden en dan komt in tweede instantie aan de orde of de Republikeinen, betrokken binnen een hernieuwd contact, bereid zijn tot onderhandelen op federale ba sis. Altemaal vragen, die door de reis van Dr. Drees een gedeelte lijke of volledige beanwoording zul len vinden. EINDE NEDERLANDSE ACTIE OP SUMATRA Het Nederlandse leger heeft mee- op Sumatra tegen de Indonesische gedeeld, dat zijn militaire operaties Republikeinen waren geëindigd. Naar Aneta uit Batavia meldt, heeft de legercommandant, generaal Spoor, de commandanten op Suma tra een order gezonden, dat 5 Jan. te 12 uur de militaire acties en daar mee de vijandelijkheden zijn ge ëindigd. Pakistan alarmeert de Veiligheidsraad In een telegram aan de Veilig heidsraad dringt Pakistan er op aan te bevelen, dat de Nederlan ders 'nui troepen in Indonesië „on middellijk" terugtrekken tot de po sities van vóór de actie en dat de Republikeinse leiders worden vrij gelaten. Sir Zafroellah Ghan, ide minister van buitenlandse zaken van Paki stan, yerzoieht voprts om „hervat ting van de Pinderhamdelingen voor een vreedzame regeling door be middeling van de Cpnumissiie van Goede Diensten". Deze „minimale stappen", aldus het telegram, inoieben worden ge daan „als mem het gezag van de V,N. wil hanidfnavein en ten minste een deel van het verloren prestige van de V.N. wil 'herwinnen", „De Nederlandse actie in. Indo nesië heeft de gehele bevolking van Zuid-Oost Azië geschokt em veront rust", aldus 'het telegram. „Het in gebreke blijven van de Veiligheids raad om doeltreffende maatregelen te nemen, heeft diepe teleurstelling teweeggebracht, bijna grenzend aan wanhoop aan het vermogen van de Ver. Naties om een bedreiging van de wereldvrede doeltreffend' te be handelen, in het bijzonder waaneer het gaat om agressie van een Wes telijke natie tegen een Oostelijke". Geen contact met Soekarno Met betrekking tot het bericht van „Keng Po", volgens hetwelk voor de komst van minister-president Drees, reeds contact zou zijn gelegd met president Soekarno c.s., door tussenkomst van vertrouwensperso nen, deelde men bij informatie te bevoegder plaatse mede, dat van een dergelijk contact niets bekend is en dat het onwaarschijnlijk is, dat zulk overleg heeft plaats gehad. Amerika wendt zich tot Israel Een woordvoerder van het Egyp tische ministerie van oorlog heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat de Joden langs het hele front in Zuid- Palestina te middernacht op Maan dag toit de aanval zijn overgegaan en de strijd voortduurt. De woordvoerder zeide, dat het Joodse offensief wias gericht tegen vooruitgeschoven Egyptische posities in de richting van Rafah, dicht hij de Egyptische grens. Hij voegde er aan toe, dat Egyptische landstrijd krachten de Joodse aanval hadden gestuit en Egyptische vliegtuigen het gros van 45 Joodse pantserwagens die oprukten, vernietigden. Amerika, heeft op deze berichten reeds ge reageerd. Volgens Amerikaanse kringen, die in nauw contact staan met de Ameri kaanse gezant te Tel Aviv, heeft 't Amer. departement van Buitenl. zaken de regering van Israël doen waten, dat ,de V.S." Israël niet langer zullen kunnen steunen, als Israël Zijn politiek van agressie voortzet". Vain gewoonlijk betrouwbare zijde werden de berichten bevestigd, dat de Verenigde Staten stappen bij Israël hebben gedaan naar aanlei ding vin Britse klachten over het betreden van Egyptisch grondgebied door Israëlische troepen. Er werden geen bijzonderheden over deze Amerikaanse stap mede gedeeld, doidh 't verluidde in som mige kringen, dat de Amerikaanse regering zou hebben gewaarschuwd dat een schending van Egyptisch gebied door Israëlische troepen de Amerikaanse erkenning van Israël ,,in gevaar" zou kunnen brengen. Deze berichten deden de ronde na het bezoek, dat de Amerikaanse gezant, professor James MacDonald Zondag jl. aan de- Israëlische pre mier, David Ben Goeriom en aan de minister van buitenlandse zaken, Mosje Sjertok, heeft gebracht. Ge meld wioirdt, dat de Israëlische lei ders professor MacDonald hebben verzekerd, dat Israël niet voorne mens is Egypte binnen te vallen of enig Egyptisch gebied, in te lijven. Mengt Engeland zich in de strijd? Een officiële Israëlische woord voerder heeft verklaard, id,at Enge land „zich voorbereidt op verdere gewapende agressie in Israël". Hij zei, dat Britse troepen onderweg waren naar de Tramsjordaawse ha venplaats Akaba en naar de Pales tijns-Egyptische grens. De woordvoerder zeide verder, dat Britse troepen in Tripoliitaniië geoefend waren „onder omstandig heden die de omstandigheden in Israël moesten weergeven". Hij ver klaarde, idat reeds Britse bommen werpers en jagers geland waren werpers en jagers geland Wlaren op het Tra/nsjordaainse vliegveld van Al Mafraq. Bij de oefeningen in Tripolitanië waren zelfs Israëlische plaatsna men gébruik, aldus zeide de wioord- vo'erder, en Groot Brittamnië over woog opheffing van het embargo op het. zenden van wapens naar Transjordanië en Egypte. De Britse consul-generaal de Haifa Cyril Marrioitt, 'die Vrijdag j.L uit Londen is teruggekeerd, heeft ver klaard: „Gnoot-Rrittannië is niet voornemens oorlog met Israël te voeren". De verklaring van Marriott, de enige vertegenwoordiger van tie Britse regering in Israël werd afgelegd* naar aanleiding van een uitspraak van de woordvoerder van het Israëlische ministerie van bui tenlandse zaken, welke in de Joodse pers is gepubliceerd en die inhoudt dat de activiteit van Engeland op militair en politiek gebied en het beroep, dat gedaan is op de be palingen vam het Brits-Egyptische verdrag", de mening doen postvat ten, dat een oorlog tussen Enge land en Israël aanstaande is. Marriott zeide: „ik ben van me ning, dat de persberichten aan De reis van dr, Drees De Secretaris-generaal vnn de Vier. Naties, Trygve Lie, heeft de dele gatie van India telegrafisch ver zocht „vrijgeleide te verlenen" aan het speciale Nederlandse vliegtuig dat dr. Drees naar Indonesië brengt. Pandit Nehroe, de premier van India, heeft ge-egd, dat faciliteiten en vrijgeleide 'door India zouden worden verleend „als de Veilig heidsraad. daarmede aceoord ging". Het telegram van Trygve Lie is verzonden na overleg met generaal McNauglhton (Canada), die geduren de Januari voorzitter vain de Vei ligheidsraad is. Volgens Lie heeft generaal Mo Naughton gezegd, dat vrijgeleide diende te worden verleend, „daar de reis van de .Nederlandse eerste- minister, naar vernomen is, ten doel heelt een regeling in Indonesië te bevorderen". Veilighêidstaad niet voor 10 Januari bijeen In welingelichte kringen van de V.N. wordt verklaard, dat de Veilig heidsraad niet vóór 10 Januari zal vergaderen. De kwesties Palestina, Indonesië en waarschijnlijk Haide- rabad zullen op de agenda worden geplaatst. Naar vernomen wordt, heeft de Veiligheidsraad liet rapport van de Commissie van Goede Diensten in Indonesië nog niet ontvangen. Wat Palestina, betreft wacht men nog steeds op het antwoord van de Is raëlische regering op de resolutie die het staken van het vuren in de Negeb beveelt. Het Egyptische ant woord is Dinsdag ontvangen. Generaal Riley, hoofdwaarnemer van de V.N. in Palestina, wordt Don derdag te Lake Success verwacht voor een bespreking met Ralph Bunche, de waarnemende bemidde laar voor Palestina. In gezagheb bende kringen gelooft men, dat dr. Bunche de Veiligheidsraad zal ver zoeken hem van zijn functie te ont heffen. Paniek in Italië De voorspelling van de Britse me teoroloog William Wheeler, dat zich vandaag in Italië een ernstige aard beving zal voordoen, heeft in vele delen van het land paniek veroor zaakt. Vele mensen kamperen op het platte land en meteorologische instellingen in Italië worden be stormd door personen, die inlichtin gen wensen. Het centrale meteoro logische instituut te Florence heeft een officiële mededeling uitgegeven waarin wordt verklaard, dat het nooit voorgekomen is, dat een aard beving nauwkeurig kon worden voorspeld en dat dergelijke gebeur tenissen in Gods hand liggen. Duitse krijgsgevangen in Rusland De Amerikaanse regering heeft verklaard, dat in de Sow jet-Unie nog 443.165 vroegere Duitse soldaten worden vastgehouden. Dit cyfer is vermeld in de heden gepubliceerde tekst van de Ameri kaanse nota, waarin de Sowjet-Rus- sische regering werd gevraagd, of zij de in 1947 door de ministers van buitenlandse zaken der grote Vier gesloten overeenkomst tot het te rugzenden der Duitse krijgsgevan genen, heeft uitgevoerd Nieuw Grieks regerings offensief Generaal Tsakélotos, plaatsver vangend staf dief, heeft Dinsdag een regeringsoffensief in id>e Peloponne sus aangekondigd en een beroep op vroegere Griekse soldaten, diie thans aan de zijde der guerilla's strijden, gedaan om zich bij de regerings- strijidkradhlen aan te sluiten voor dat de gevechten beginman. Hij1 ver klaarde, dat de deserteurs niets te vrezen hadden. Het eerste leger korps (waarvan Tsakalotos com mandant is) bevjojid ziich reeds in de Peloponnesus, waar tot dusver geen regeringstroepen aanwezig wa ren en waar ide guerilla's konden doen wat Zij wilden. Een «dele daad beloont zich zelf. WEERBERICHT Nevel of mist Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdagavond tot Donderdag avond: Weinig wind, plaatselijk nevel of mist, droog weer, iets kouder met hier en daar lichte vorst. Nederlands visserijbedrijf in Zuid Afrika De plannen van de N.V. Zuide lijke Visserij maatschappij voor de vestiging van een Nederlands visse rij- en vis verwerkingsbedrijf in Z. Afrika zijn thans in het stadium van uitvoering gekomen. Aanvankelijk werd gedacht aan voormalig Duits-West-Afrika, thans is besloten, dat een begin zal wor den gemaakt in Zuid-Afrika zelf. Een van de redenen, die tot deze beslissing hebben geleid, is de in Zuid-Afrika ontvangen medewer king, zowel van regeringszijde als van particulieren. Het van Nederland uit genomen initiatief ontving aldaar een be langrijke steun, met als gevolg, dat thans bij Saldanha (Z.A.) wordt ge vestigd een fabriek voor het maken van visolie, vismeel en visconser- ven, welke zonder bijzondere te genspoed in de loop van 1949 in gebruik zal worden genomen. Saldanha ligt ten Westen van Kaapstad. De plaats heeft voor Ne derlanders in zoverre nog een his torische waarde, dat Jan van Rie- beek hier in de 17e eeuw met de zijnen is geland en in zijn dagboek o.m. gewag waakt van de visrijk- dom van de omliggende wateren, In de laatste wereldoorlog diende de baai als oorlogshaven van de ge allieerden. Onderdeel van de vredesonderhandelingen Chinese re gerings vlieg tuigen heb ben „vredes'-pamfletten uitgestrooid boven ide door de communisten ge leide legers, die Nanking met een nieuw offensief bedreigen. In de pamfletten, welke boven het front in Midden-Ohina waar, naar gemeld wo-rdt, meer dan een snUli- oan man Chinese troepen worden samengetrokken werden uitge worpen, wordt gezegd, dat de re gering ide oorlog zou kunnen' voort zetten, „doch dat zij in het belang van China iheeft besloten vredes onderhandelingen te voeren". Er is nog steeds geen officiële communistische reactie gekomen op het beroep, dat president Tsjiang Kai Sjek vier dagen geleden op zijh tegenstanders heeft gedaan, om tot weerszijden de situatie overdrijven, waardoor een gespannen en be treurenswaardige atmosfeer wordt geschapen". De Britse consul-generaal" ver klaarde verder nog: „door de Ver. Staten te verzoeken hun invloed in Israël uit te oefenen, heeft Engeland vermeden dat het geschil een recht streeks twistpunt iwlordt tussen beide landen normaal Zijn, doch in afwachting van een terugkeer tot normale verhoudingen kunnen beide staten ertoe 'bijdragen de spanning te verminderen". Volgens Marriott had hij een lang en „zeer vriendschappelijk" onder houd gehad met een vertegenwoor diger van de Israëlische regering te Haifa, Voorts had hij elke denk bare medewerking van de Israëli sche autoriteiten ondervonden. Tenslotte verklaarde hij nog, dat de opening van een Brits consulaat te Tel Aviv niet verwacht kan worden, voordat de regering te Londen de Israëlische regering er kend heeft. vredes-ondexhandelingan te komen en waarin ihij (heeft aangeboden te zullen aftreden. De afwezigheid van elke communistische reactie veroor- zaaktt ongerustheid in kringen, waarin men zich met ide vooruit zichten op vrede bezig houdt. Generaal Tsjiang Kai Sjek heeft heden onverwachts een bezoek ge bracht aan vice-president Lie Tsjoeng-Jen, die volgens de grond wet zijn opvolger is, indien hij zijn hoge ambt zou neerleggen. Gemeend wordt, dat beide staatslieden een mogelijk aftreden van Tsjiang Kai Sjek hebben besproken. Te Sjanghai wordt vernomen dat de Chinese regering, bij haar zoe ken maar een aanvaardbare bemid delaar voor het openen van vredes besprekingen, zidh mogelijk zal wen- dein tot de vroegere „oorlogsheer" zan Mandsjoerije, maarschalk Tsjamg Hsocéh Liang. 9 Tsjang Hsoeeh Liang, welbekend als de „jomge maarschalk", bevindt zi'ch sedert 12 jaar onder arrest. Dit. arrest is ingegaan na het zoge naamde „Sian-incidemt", toen Tsjiang Kai' Sjek door de „jomge maar schalk" gedurende drie weken in de hoofdstad van Sjainsi is gevan gen' gehouden. Men is van mening dat Tsjajng Hsoeeh Liamg 'de achting der com munisten geniet. Het front in midden-China Van het fromt lm Midden-China wordt gemeld dat comhïunistische troepen bezig zijn de ring om cir ca 200.(000 man regeringstroepen, die ten Zuid-Westen van Hsoetsjou Zijn omsingeld, te sluiten. Ifn de nacht van Dinsdag op Woensdag hadden schermutselingen plasts rondom Tientsin. De commu nistische blokkade van de stad wordt bevorderd door het bevriezen van de Haibo, waaraan Tientsin ils ge legen. Eem woordvoerder van het gar- mizoen te Tientsin verklaarde, dat de situatie te Tangkoe, de zeeha ven van Tientsin, onveranderd is. Generaal Foe Tso Yj, de opper bevelhebber van de regeringstroe pen in Noord-Ohina, hield, na het bekend worden van de Nieuwjaars boodschap van generaal Tsjiang Kai Sjek, een geheime conferentie met zijn bevelhebbers. A.F.P. meldt nog, dat de Chinese communistische radio-omroep een communiqué heeft omgeroepen, dat handelt over de voornaamste taak wellte het Chinese volk en de Chi nese communistische partij wacht, om „de in China ondernomen re volutionaire strijd zegevierend te beëindigen". Na het Chinese volk te hebben gewaarschuwd voor de AmerLkan- Inm, „die zullen trachten de de mocratische veroveringen van ihet. Ohinese volk te compromitteren", verklaarde de communistische ra dio-omroep: „Het bevrijdingsleger zal eerlang overgaan tot krijgsver richtingen op grote schaal. Tijdens de komende maanden zal de Chi nese Democratische Volksrepubliek worden ingesteld en zal 'een coalitie regering onder communistische lei ding worden gevormd. De regering zal bestaan uit vertegenwoordigers van alle democratische partijen. Op deze wijze zullen alle oorzaken van éen eeuwenlange feodale verdruk king ein ide mogelijkheden van een overwinning der imperialistische agressie in China worden weggeno men". Volgens de laatste berichten ver zamelen de communisten grote strijdmachten rond Tientsin eta ver stevigen zij hun greep op' een veer tigtal steden en dorpen daar in de buurt. Volgens Chinese persbe richten hebben de communisten eefh „voorzieniingseentrum" ingericht te Hsiaotsen, 35 kilometer ten Zuid- Westen van Tientsin.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1