Dr Scherphuis 32 L O Gewapend Beton! Was U al in Café „CONCORDIA"? JANUARI AANBIEDING: EEN NETTE DAGDIENSTBODE Modemagazijn „DE NIJVERHEID" een agent incasseerder Kendari in afwachting lui ibet landschap Laiwaei (Z.O. Celebes), is men vol spanning over •de uitslag van de reis van de aard- notenicommissie uit Nederland door Oost Indonesië van enige maanden geleden. De commissie had .hier op haar reis een vlakte van 30.000 hec tare geschikte grond voor .een grootscheepse aardnotencultuur aan getroffen. Dezer dagen wordt de beslissing over dit project uit Am sterdam verwacht. Deze cultuur, die in nauwe samenwerking met .de plaatselijke bevolking zou worden opgezet, zou een uitkomst voor dit landschap betekenen, te meer daar de nikkelerts-exploitatie bij Kolakka aan de Goli van Bone weinig hoop volle vooruitzichten biedt. Dit be- drijt, dat nog nimmer resultaten van betekenis heeft opgeleverd, maar waarvan men na de oorlog aanvankelijk enige verwachtingen koesterde, ligt op het ogenblik1 prac- tisch stil1? Helper van de S D voor de rechter Na een zitting, .die bijna 10 uur in beslag inam en tijdens welke (niet minder dan 60 getuigen werden ge hoord, vroeg de advocaat-fiscaal bij de Groninger kamer van het bijzon der gerechtshof te Leeuwarden een psyhiatrish onderzoek voor de 66- jarige landbouwer Pier Nob ach te Doezum. Verdachte heeft tijdens de bezetting de S.D in het Noorden van ihet land geassisteerd. H'ij maak te zich schuldig aan tal van arres taties, huiszoekingen en mishande lingen, waardoor enkele goede va derlanders om het leven kwamen. De belangstelling voor deze zaak was bijzonder groot. Met een extra autobus kwamen veel personen uit de omgeving van Grootegast, waar verdachte voornamelijk opereerde, naar Groningen. Uit de tenlastelegging bleek, dat verdachte direct met zijn vuurwa pens klaar stond. Zo schoot hij in Juli' 1944 op twee maréchaussée's te Grottegast. Een van ihen, in de rug getroffen, werd voor zijn leven lang ongelukkig. Bij arrestaties te Exloio, Stadskanaal Emmen en Bor ger assisteerde hij de S.D. 6 per sonen kwamen voorts mede dO(Or zijn toedoen om het leven- Na een zitting in de raadskamer besloot het Hof het verzoek van de advo caat-fiscaal in te willigen en ver wees de zaak naar de rechter-com- missaris. Catastrophe in cacaocultuur In een rapport dat Maandag door het Britse ministerie van Koloniën is gepubliceerd, wordt gepleit voor de vernietiging van 50 millioen cacao- bomen aan de Goudkust van-Afrika, die aan een wortelziekte lijden, waarvan men de verspreiding voor komen wil. Tenzij men er in slaagt de ziekte onder de knie te krijgen, t zal de gehele cacaoindustrie aan de Goudkust binnen 20 jaar naar de kelder zijn, aldus het rapport. Prof. Van Slogteren, een vooraan staand Nederlands deskundige op het gebied van besmettelijke ziekten bij bloembollen, was een van de leden van de commissie, die op ver zoek van het ministerie een onder zoek hebben ingesteld. De kerkbrand te lYiiddelharnis De oorzaak van de brand in die Nederlands Hervormde Kerk te Mid delbar nis, waarvan op 30 Decem ber alleen de toren gespaard bleef, is thans vastgesteld. Aanvankelijk werd aan kortsluiting gedacht, maar het is gebleken, dat er, ondanks het verbod, op eön zangavondje is gerookt. Achteloos weggeworpen si garetteneindjes hebben in eem sta peltje jute zakken liggen smeulen en de tocht in de kerk heeft de jute in vlam gezet. T uchtrechtspraak in November 1949 In November j.l. legden de tucht rechters voor de Voedselvoorziening in totaal voor f 240.526 aan boeten op en voor f 15.265 aan waarborg sommen. Aan schikkingen werd be taald f 44.820. Voorts werd de sluiting van 10 bedrijven (waarvan 7 voorwaarde lijk) bevolen, werden 20 vergunnin gen ingetrokken (waarvan 12 voor waardelijk) en 17 bedrijven (waar van 12 voorwaardelijk) uitgesloten van toewijzingen. Viering jubileum Centr. Bureau voor de Statistiek Op Vrijdag 7 Januari a.s. zal ter gelegenheid van de officiële viering van het gouden jubileum van het Centraal Bureau voor de Statistiek, in de Ridderzaal een bijeenkomst voor genodigden gehouden worden, waarin de directeur-generaal van de statistiek, dr. P. H. J. Idenburg, een herdenkingsrede zal houden. In de ze bijeenkomst zal o.a. het woord gevoerd worden door de minister van Economische Zaken. Braad in „Huls en Haard" te Amsterdam Dinsdagmorgen heeft in de hoofd stad een grote uitslaande brand ge woed in het pand van de N.V. Wo ninginrichting „Huis en Haard" in de Vijzelstraat, recht tegenover het gebouw van de Nederlandse Han delmaatschappij. Omstreeks negen uur begon de brand in de kapok bergplaats. Snel greep het vuur om zich heen in de hier opgeslagen voorraden en na een kwartier sloe gen de vlammen door de zolder heen boven het dak uit. Weldra wa ren de dakbinten een vuurgloed. De brandweer was voor deze eerste brand in het nieuwe jaar in de hoofdstad met groot materiaal uit gerukt en de talloze brandweerwa gens versperden dit gedeelte van de Vijzelstraat. Van alle zijden werd het vuur bestreden. Via het grote Schadeloosstelling of ve De laatste dag van bet oude jaar braakt net verblijdende bericht, dat Frankrijk weer mosselen van Ne derland ging betrekken, zodat ver- schillende kwekers order kregen hun mosselen aan de handel door te leverön. Voor verschillende kwe kers liep echter deze levering op een teleurstelling uit. Zij werden afgekeurd, omdat hun mosselen niet het vereiste minimum1 visgewicht haalden en konden met 'hun mosse len naar hun percelen terugkeren. ,Het Aan- en Verkoopkantoor voor mosselen schept met het handha ven van deze eis, minimum 16 kg. vós per 100 kg. ruwe mosselen een eigenaardige toestand. Want het land dat de mosselen bestelt, in casu Frankrijk, vraagt wel propere mosselen, maar stelt deze eis van het visgewicht niet. Het Aan- en Verkoopkantoor stelt de eis ook in 1948 voor 'het eerst. Vroeger was men oyeral met 14 kg. visgewicht tevreden, want mos selen van 16 kg. visgewicht om trent de jaarswisseling, behoren tot de zeer goede kwaliteit. De gewo ne kwaliteit haalt 14 tot ruim 15 kg. Nu zijn er in Zeeland zeker nog het vereiste kwantum van 150.000 tonnen, dat voor het einde vatn het seizoen nog geleverd zou kunnen worden aanwezig. Verlaging van het minimum visgewicht is dus een al leszins redelijke eis. Mern schijnt er in bepaalde krin gen1 meer voor te voelen, de Wie- rtnigers te laten leveren, daar deze nog over mosselen beschikken die een hoiger visgewicht hebban dan 16 kg. En de Zeeuwse mosselen? Direct rijst dan echter de vraag, wat moet er dan met de Zeeuwse mosselen, die nog in voorraad zijn, gebeuren. Want de Wi-eringer mos- aangrenzende winkelpand van het kledingmagazijn Hollenkamp wer den vier slangen binnendoor en een via de gevel naar het vuur geleid. Van de straatzijde bestreden twee brandwachts staande op Magyrus- ladders, de voorkant van het pand. Over de zolder van een woonhuis ter linkerzijde werd met vier stralen water gegeven. Totaal zijn 12 slan gen in het vuur gebracht. Omstreeks tien uur had men het vuur onder de knie en werd be gonnen het brandende houtwerk te slopen. Het personeel van „Huis en Haard" had intussen de meubelen en andere artikelen uit de winkel gesleept en in de grote tuin aan de achterzijde in veiligheid gebracht. Terwijl een ware stortvloed van bluswater neerplensde, werd ver volgens de inventaris van de toon- kamers op de eerste etage zoveel mogelijk in veiligheid gebracht. Zol der en tweede verdieping zijn vol- rlaging kwaliteitseisen selvissers zijn eigenlijk vissers op haring, platvis, ansjovis enz., die de mossel visser ij als bijverdienste heb ben. De Zeeuwse mosselkwekers zijn echter bedrijfskwakers, die hoge pachten aam het Rijk betalen voor hum mosselpercelen. Als men dus deze mosselen op het Aan- en Verkoopkantoor niet wil accepteren, volgt daaruit dat het Rijk of welke instantie dan ook de mosselkwekers in Zeeland scha deloos zal moeten stellen. Want de mosselen kunnen wordem verkocht als ide handel vrij is, de cliënt stelt geen eisen, dat doet alleen het Aan- en Verkoopkantoor en de kwe ker mag aan niemand anders dan aan het Aan- en Verkoopkantoor le veren. Reeds vorig jaar is er door ons op gewezen, welk een handicap het voor de mosselkwekerij was, dat de combinatie Philips-van Houten de mosselen niet meer nodig had voor het bereiden van vitamine- praeparaten. Want aan dit adres kon men voor 1940 de mosselen met een te laag visgewicht kwijt, dui zenden aan duizenden tonnen wer den daar verwerkt. Een andere weg zou zijn de minderwaardige mos selen op te ruimen vo,or eendemvoier. De prijs daarvoor schijnt echteir te laag te zij'n, om van Zeeland uit met succes deze leviering ter hand te imemein. Van minderwaardige mosselen is echter ook bij het merendeel der kwekers geen sprake. De kwaliteits eisen van het Aan- en Verkoopkan toor zijn eenvoudig te hoog, gelet op de tijd van het jaar. Men staat daar dus voor de keus de kwaliteitseisen veriagein' of an ders voor het niet verkochte deel van de mosselen schadeloosstelling te geven, daar men de kwekers belet de mosselen te verkopen. kómen uitgebrand en de eerste etage en de winkel kregen ernstige wa terschade. Dankactie aan Groningen en Friesland Maandagmiddag is het voltallige college van Ged. Staten van Lim burg naar Groningen en Friesland vertrokken, waar officiële dank zal worden gebracht aan genoemde Noordelijke gewesten, voor de gast vrijheid, die daar door duizenden geëvacueerde Limburgers in de oor logswinter 1944/45 in Groningen en Friesland werd ondervonden. Ged. Staten zullen aan de provinciale besturen van beide gewesten blij vende herinneringen aanbieden, n.l. een glas-in-lood-raam van Hub Le- vigne voor het provinciehuis te Gro ningen en een koperen lichtkroon, die door edelsmeden in Roermond is vervaardigd, voor het provinci aal bestuur van Friesland. Opheffing der distributiebepalingen Het ministerie van economische zaken deelt me ie, dat met -ingang van 3 Januari 1949 de distributie- voorschriften van wandtegels, tuin dersglas, draadglas en asbest zijn vervallen. Met ingang van (dezelfde datum is het kopen, verkopen en af leve- veren van wandtegels, tuindersglas en draadglas dus niet langer aan 'bonnen of machtigingen gebonden. Voor asbest geldt, behalve het bovenstaande nog, dat het bewerken en verwerken thans niet meer aan bonnen of machtigingen is gebon den. Indijking schorren bij Ossendrecht Na een strijd van meer dan 16 jaar is bij de betrokken instanties het besluit, gevallen om over te gaan tot indijking van de rijpe schorren in de Schelde, onder de gemeente Ossendrecht. Met dit werk zal ech ter eerst volgend jaar," in 1950, wor den begonnen. Hierdoor hoopt men de afwatering der Ossendrechtse gronden te verbeteren. Ook zal de inpoldering een aanwinst van 250 ha vruchtbare grond brengen. Voorts heeft men een plan ontworpen om het verdronken land van Saeftingen te gaan herwinnen. Hier kan onge veer 1000 ha grond ingedijkt wor den. LAND- EN TUINBOUW Loonbelasting gehuwde vrouwen Naar we vernemen, overweegt de minister van Financiën in het ver volg de gehuwde vrouwen voor de loonbelasting te doen aanslaan vol gens het tarief van ongehuwden, opdat de vermoedelijke door de echtgenoten verschuldigde inkom stenbelasting beter wordt benaderd dan thans het geval is. Nu moet door de progressie vaak een belangrijke naheffing volgen. Stichting voor de Landbouw acht melkprijzen te laag De Stichting voor 'de Landbouw heeft de minister van Landbouw medegedeeld, dat zij zich met de door de regering vastgestelde ge middelde melkprijs van 17.5 et. per kg. bij3,3' pet. vet voor het tijdvak Nov. 1948—Nov. 1949 niet kan ver enigen en dat ze van mening is, dat 'deze op gemiddeld 18.3 cent dient te wórden gehandhaafd, zulks aller eerst op grond van eigen berekenin gen in de veeho uderij commissie, maar ook van het Lajnidb. Econo misch instituut. Het standpunt der regering, welke bij de vaststelling vatn de nieuwe melkprijs kennc» lijk een belangrijke invloed heeft toegekend aan de stemming ondc de veehouders, acht de Stichting onjuist, wijl daardoor het werk vaï het LE.I. wordt miskend en een stap wordt teruggegaan naar eon allerminst aantrekkelijk verleden op dit gebied. Tenslotte wordt er op gewezen, dat de vervanging van een derde gedeelte van de vóór oorlogse import van voedermiddelen door een verhoogde binnenlandse voederproduetie een nadelige in vloed zal hebben op de melkpro ductie, speciaal in de voorjaars maanden. Tarieven landbouw-ambachten Vooral op grond van in de pro vincie Groningen opgedane ervarin gen heeft ide Stichting voor de Landbouw een landelijke commissie ingesteld, welke zich bezig zal hou den met vaststelling van en con trole op lonen en tarieven, van de ambachts- en verdere loonbedrijven voor land- en tuinbouw. De bedoe ling is verder provinciale tarieven- commissies in te stellen. Op het voorlopig werkplan der commissie staan o.m. vervoertarieven, tarieven voor slootgraven, van maaldorsen, rietdekker en grondboringswerk zaamheden en de nieuwe marge- regeling van aankoop landbouw werktuigen. De corrigerende wer king van de coöperaties op de prijzen va'n de landbouwbenodigd- heden zal onderzocht worden. Handel in consumpie-aardappelen met personen zonder erkepning Het blijkt, dat er nog steeds telers van aardappelen zijn, welke hun consumptie-aardappelen verkopen aan handelaren, welke niet in het 'bezit zijn van een erkenning. Ooik zijn er telers, welke voor de ver koop van consumptieaardappelen ge bruik maken van een niet-erkend tussenpersoon. De handel in consumptie-aardap pelen is echter gebonden aan de Aardappelveroirdening 1947, volgens welke verordening alleen die perso nen als handelaar of tussenpersoon mogen optreden, welke als zodanig erkend zijn. Hoewel tot dusver bij het consta teren van overtredingen soepel is opgetreden, zodat in vele gevallen Slechts waarschuwingen zijn gege ven, zal in het vervolg bij over tredingen streng worden opgetre den. Indien nu wordt geconstateerd dat handel in consumptie-aardappe len met een niet-erkend persoön wordt gedaan, zal zowel tegen de teler als tegen de niet-erkende han delaar óf tussenpersoon proces-ver baal wórden opgemaakt. Beroep op onbekendheid met de Aardappelveroirdening 1947 zal niet meer kunnen baten, aangezien thans algemene 'bekendheid met deze aard appelverordening kan worden ver wacht. Indien men dus zijn aard appelen wiT verkopen aan een han delaar en men is er niet zeker van of deze persoon in het bezit is vain een erkenning, dient men allereerst de erkenningskaart van de handelaar te vragen, alvorens tof een transactie wordt overgegaan. Men zij dus gewaarschuwd! ADVERTENTIES Familie B0UMAN—Boogerd zeggen, met wederkerige heil wens, hartelijk dank, voor de ontvangen gelukwensen bij de jaarwisseling. Nieuwerkerk, Jan. 1949. Heden overleed, zacht cn kalm. te Ouwerkerk, onze geliefde tante, CORNELIA KRAMER—Neele, echtg. van A. Kramer. In de ouderdom van 81 jaar en 6 maanden. EUemeet, 30 Dec. 1948 B. Kramer M. Kramer—Leendertse J. Kramer J. C. Kramer—Verwijs en kinderen Aan cliëntèle, vrienden en be kenden een gelukkig Nieuwjaar J. FINS0N, Eikerzee J. DEN BLEIJKER Groente en Fruit Brouwershaven p. f. P. SGHULÏS Schilder en Behanger Kinderstraat B 410 p. f. Voor de vele blijken van be- angstelling, ontvangen op mijn 90ste verjaardag, zeg ik, mede namens mijn kinderen, harte- ijk dank. Brulnisse, Januari 1949. J. M. KRIJGER C. HART B. P. HART—Hogerheide Serooskerke, Stoofhof g. n. De Heer en Mevrouw DE BRUIJNvan der Have Ellemeet p. f. m. vr, d. JOH. FLIKWEERT en M. A. FLIKWEERT— VAN ALMKERK zeggen hartelijk dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Drelschor, 3 Jan. 1949. Zenuwarts houdt Vrijdag 7 Januari spreek uur in het Wijkgebouw van 9—11 uur. Coöp. Boerenleenbank Noordwelle Jaarlijkse controle van boekjes en rente-bijschrijvingen te RENESSE in café Stelnvoort op Vrijdag 7 Jan., van 9—12 en van 1—5 uur; SEROOSKERKE in café Boot op Maandag 10 Januari van 1 tot 5 uur NOORDWELLE in café De Jonge op Dinsdag 11 Januari van 1 tot 5 uur. Het Bestuur. H. J. VAN DE ZANDE en E. VAN DE ZANDE- VAN DER LINDE bedanken, mede namens hun wederzijdse ouders, vpor de blijken van belangstelling, voor en bij hun huwelijk onder vonden. Nlenwerkeik, Jan. 1949. JOH. FLIKWEERT M. A. FLIKWEERT-v. Almkerk Kapper, Drelschor wensen vrienden, familie, be kenden en geacht cliëntèle te Dreischor, Zierikzee en Ierseke een gelukkig en voorspoedig 1949. Terstond of met Maart 2 Arbeiders gevraagd L. C. BOLIJN, Gouweveer. Met ingang van heden is ons telefoonummer No. 41 VERVALLEN Ons NIEUWE nummer is nu waarop ook de Redactie en Administratie van de Zierikzeesche Nieuwsbode is aangesloten N.V. DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN Lange Nobelstraat A 171 Z1ER1KZEE M. K. DAANE ZOON HAAMSTEDE - TEL. 108 AANNEMERSBEDRIJF. SPECIALITEIT IN Ceme&tschaaisteGeen nood Direct uit voorraad lever baar van gewapend beton SEPTICTANKS, REGENBAKKEN Inhoud 2,2 M3. DRINKWATERBAKKEN, inhoud 500 en 300 L. VARKENSBAKKEN, DROOGLIJN. EN AFRASTERINGPALEN SCHUTTINGPALEN EN PLANKEN, ENZ. SCHRIJFMACHINES Direct leverbaar 1 Royal, Underwood, enz., Con tinental Koffermachines, alles In prima staat onder garantie. H. KRUIS, Schrijf- «n Reken- machinehandel, Mathenesser- laan 192, Rotterdam. Deze zaak Is gerestaureerd en is nu een gezellige zaak waar ieder zich thuis voelt. Deze werkzaamheden zijn uitgevoerd door de Firma BUIGOM Wijngaardtstraat 37, telef. 2783 - GOES AMSTERDAM, van Wouwstr. 51, tel. 95273 Wolvlok bedden, 3 delig, I pers. f 49,75 o 2 - 71, Kapok 3 2 - 119,75 Interieur 3 2 - |I63,75 Wollen dekens, effen kleuren, 180x220 - 22,20 Zie speciale étalage l Fa FRANS KOEVOETS, St.-Domusstr. 128 Het jonge Paar kiest natuurlijk zo'n pracht casette. bestaande uit: 6 eetlepels 6 dessertlepels 6 uorfcen 6 dessertvorken soeplepel aardappellepel juslepel groentelepel met en zonder messen Uit voorraad leverbaar Natuurlijk kiest het deze bij Havenplein 315 Zierikzee - Telefoon 255 Dames I Naaimachinereparatie! Vakkundig, onder garantie Alle merken Binnen de kortst mogelijke tijd overal 'aan huis te ontbieden. 6ASTIAANSE - ZIERIKZEE K. St.-Janstr. 349 - Tel. 232 WIJ KOMEN DIRECT Vorst- en regenverlet deren U niet indien U bij N.V. Kon. Mij. „De Schtide" te VHssingen werkt Onze Scheepsbouw kan nog gebruiken: Ongeschoolde en Geroutineerde Krachten Zeeuwen, blijft dicht bij huis. Er komt weer woongelegenheid te Vllsslngen. speciaal voor grote gezinnen. Vraagt ons Personeelbureau om INLICHTINGEN Wegens vertrek naar elders gevraagd per 15 JANUARI. HOOG LOON DAM - ZIERIKZEE Grote eerste klasse Levens- en Volksverzekering, Mij., ge vestigd te 's Gravenbage vraagt voor Zierikzee en omgeving Bij voldoende activiteit goede verdienste. Medewerking van Inspecteur verzekerd. Brieven onder No. A 2384, bureau Zeeuwsch Dagblad te Goes. Adverteren doet verkopen Gevraagd met Mei a.s. 2 Arbeiders en te koop ongev. 3000 K G. Erwtenstroo. Gebr. Padmos, Renesse. SUCCESJES (14 regels) f 1,00 per stuk TE KOOF: Koffergramafoon met platen, tuin8proelers, elkenh. wastafel met spiegel. Te bevr. L. C. Hoogerhuis, tel. 58, Renesse. Pracht vulkachel voor grote kamer of kantoor. Adres bureau van dit blad. GEDIPL BOEKHOUDER belast zich gaarne met het verzorgen van uw boek houding of administratie. Door geheel Schouwen- Duiveland te ontbieden. Billijke tarieven. Br. onder no. 999, bureaifv. d. blad. Alleenstaande weduwe vraagt nette Kostganger Br. letter Z, bur. van dit blad. GevraagdKamer met pension, weekeind afwezig. Br. letters D K, bureau dezer courant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 4