De Aziatische conferentie over Indonesië Een rondreis door het Noordelijk deel van Oost-Java Het leven in een overvolle stad op Celebes Australië niet enthousiast De uitnodiging van Pandit Nehroe tot bijwoning van de Aziatische con ferentie in New Delhi, is door het Philippijnse departement van Bui tenlandse Zaken aanvaard. Austra lië zal eerst overlég plegen met N.- Zeeland en waarschijnlijk zal de waarnemende minister van Buiten landse Zaken Chifley, ook contact zoeken met Engeland en de Ver. Staten. Een deel van de Australische regering zou voorstander zijn om in ieder geval een waarnemer naar de vergadering te zenden. De regering van Burma zal volle dige steun verlenen aan de beslui ten van de conferentie, doch het staat nog niet vast of er een dele gatie heen zal gaan. Het voorstel van Dr. Ba Maw om een expeditio naire macht naar Indonesië te zen den, is niet enthousiast ontvangen. 65.000 niet-Japanse Oost-Aziaten hebben geprotesteerd tegen het Ne derlandse optreden in Indonesië. De Indonesische Vereniging te Tokio heeft een resolutie aan de U.N.O. gezonden, waarin geëist wordt dat Nederland uit de U.N.O. zal worden gestoten. Besprekingen van de l.F L. in den haag Op 1 en 2 Januari hield de „In ternational Friendship League" dit keer haar jaarlijkse conferentie in Den Haag. Hier ontving de Neder landse sectie gedelegeerden uit En geland, Frankrijk, België, Denemar ken, Zweden, Noorwegen, Finland. Italië en Zwitserland. De voorzitter, mr. A. Goodhand (Engeland) opende de bijeenkomst met een toespraak in het Neder lands. Hierna gaf hij een overzicht van het werk in het afgelopen jaar. Na een uitgebreide discussie over het werk, dat in 1948 in elk der lan den was verricht en van de moge lijkheden en plannen in het alge meen om in het komende jaar het onderlinge contact tussen jonge mensen der verschillende landen te bevorderen, werd de vergadering verdaagd tot de volgende dag. Na een gemeenschappelijk diner volgde een gezellig samenzijn, waarbij en kele leden door hen opgenomen films van diverse landen vertoon den. Op Zondagochtend werd döor be middeling van Aero-Holland een ex cursie gemaakt naar het vliegveld Ypenburg. Het belangrijkste punt, dat op de tweede vergadering werd behandeld, was wel de kwestie- Duitsland. Hierover werd uren lang gedebateerd. Men was van oordeel dat het van het allergrootste belang if, dat de goedwillende Duitsers de helpende hand wordt toegestoken en dat wij met hen alles moeten doen om het communisme en het ondergronds nog steeds zeer sterk levende nazisme tegen te werken. In overleg en in samenwerking met de Nederlnadse regering hoopt men deze zomer in Burgsteinfurt een 14-daagse bijeenkomst te hou den, waar, telkens gedurende een week, aan tien hiervoor speciaal uitgezochte Duitsers de gelegenheid zal worden geboden, samen te zijn en besprekingen te voeren met tien Nederlanders en tien mensen van andere nationaliteiten. Batavia krijgt Passer Malam Wanneer alle voorbereidingen naar wens blijven verlopen, zal op 15 Januari een groots-opgezette pas ser malam te Batavia haar poorten openen. Het is de bedoeling dat deze pas ser malam een maand geopend zal blijven. Op het Koningsplein, met de ingang naar het Frombergspark, wordt reeds aan de opbouw van een passer malam-complex gewerkt, dat ruimte moet bieden aan tentoon stellingen, amusementsgelegenhe den, restaurants enz. Het doel van deze passer malam is uitsluitend: steun aan sociale in stellingen. Honderd procent van de baten zal besteed worden aan lief dadige instellingen, die daarvoor door een later te vormen comité, zullen worden uitgezocht naar maat staf van behoefte. Tornado in Arkansas Minstens 40 personen kwamen om het leven en 400 werdien gewond tengevolge vain een tornado, dieieem ideel van ihet stadje Warren, onge veer 150 km. ten, Zuiden van Little Rock in Arkansas, Maandagavond heeft geteisterd. Reddingsploegen zijn nog bezig met het zoeken naar andere slachtoffers. Warren telt 7500 inwoners. De burgemeester van Warren ver klaarde, dat de sdhadie minstens een millioén dollar bedraagt. Er zijn branden uitgebroken, die oen 'ern stige bedreiging vormen, daar dii watervoorziening is afgesneden. Een ooggetuige verklaarde, dat de tornado 30 of 40 (huizen heeft ver woest. De elect riciteitsvooirziieniing en de telefoonverbindingen zijn af gesneden. Dokters en verpleegsters werkten bij het lidht van toortsen. Er zijn gewonden vervoerd naar naburige plaatsen. Regen en hagel hebben enige dier branden helpen blussen. Het Noordelijk gedeelte van Loui siana is Maandag door een orkaan geteisterd. Te Haynesville zijn twee personen om het leven gekomen m vier gewond. Voorts is te Eldorado (Arkansas) een persoon gedood. Verklaring Egyptische premier De nieuwe Egyptische premier, Ibrahim Abdoel Hadi Pasja, ver klaarde Maandag in het parlement, dat zijn regering een onveranderde politiek t.a.v. Palestina handhaafde. Hij hoopte, dat dit óok het stand punt van alle Arabische landen zou zijn en beschouwde „de bevrijding als een nationale zowel als humani taire taak". Tenslotte pleitte hij voor de evacuatie van alle buiten landse troepen uit Egypte en ver eniging van de Soedan en Egypte onder één kroon. Lord P-ïkenham brengt bezoek aan Nederland Lord Pakenham, de Engelse mi nister van Burgerluchtvaart ,is on langs door de Nederlandse regering voor een kort gezoek aan ons land uitgenodigd.. Dinsdagmorgen is hij met een lijn- toestel van de B.E.A.C. uit Engeland vertrokken, om Donderdag 7 Jan. met een K.L.M.-vliegtuig terug te keren. Lord Pakenham was verge zeld door dr. Goedhuis, burgerlucht- vaart-attaché bij de Nederlandse ambassade te Londen en door de heer A. H. Millward vap de B.E.A.C. (British European Airways Com pany). Door de Nederlandse regering werd een programma opgesteld aan de hand waarvan Lord Pakenham in staat zal worden gesteld iets van de Nederlandse burgerluchtvaart te zien en zich te oriënteren op het gebied van de B.E.A.C.-diensten op het vaste land. De geloofsbrieven van Soeripno gevonden De directeur v&n het Soerabajase dagblad ,,De Vrije Pers", de heer N. J. F. Zaïndstra, die een bezoek aan Djocja bracht, vond daar bij het idiQr^rzoeken vam zijn huis de pas vain Soeripno, de voormalige republikeinse vertegenwoordiger in Praag, oompleet met de stempels voor de reis naar de Tsjechoslo- waakse hoofdstad, zijn geloofsbrie ven en een door president Soekarino getekende brief, waarin ,aan Soe ripno de opdracht werd gegeven to,t het aanknopen van vriendschap pelijke betrekkingen met de Oost- Europese landen en de Sovjet-Unie Voorts wérd een in de Russische taal gesteld antwoord-schrijven van de Sovjet-Unie aangetroffen. Deze documenten zijn aan bevoegde in stanties te Batavia ter hand gesteld. Geestelijke over de Duitse jeugd De Duitse pater W. Germann, die in het Ruhrgebied belast is met de Katholieke jeugdzorg, vertoeft op het ogenblik in Nederland om meer bekendheid te geven aan de problemen van politieke psycholo gische aard. die zich thans in Duits land doen gelden. De uit Russische krijgsgevangen schap ontslagen soldaten, de zg. ..Heimkehrenden ".voorzien volgens pater Germann een bijzonder moei lijk probleem. Sedert de repatriëring van deze Duitsers begonnen is, ko men er dagelijks gemiddeld 600 te rug in Duitsland. In het algemeen maken zij een droevige indruk. Ze hébben alle belangstelling verloren en kunnen geen idealisme meer op brengen. Toch is er aldus pater Germann e-en groep jongeren cmder hen, die in het geloof eer. steun gevohtden hebben, acht het geenszins uitgesloten, dat deze klei ne groep toch nog aan de Duitse jeugd de weg kan wijzen zichzelf terug te vinden en uit haar apathie te ontwaken. De derde groep noemt pater Ger mann ,,'de oppervlakkigen". Deze trachten in lidht vermaak het levens geluk te vinden, dat zij tijdens de oorlog en daarvoor hebben moeten missen. Vooral op' ihet platteland uit zich deze „levenshonger" in een soort danswoede, die moeilijk te bestrijden is. De leeftijdsgroep van 14—18 jaar vertoont een grote ach terstand in de geestelijke .opleiding Pater Germann meent, dat het zeer moeilijk zal zijn deze achterstand in te halen. Deze moeilijkheid wordt nog vergroot door het gebrek aan schoolruimte en leerkrachten. Veel geduld en vooral „zakelijke" lei ding zullen uoidig zijn om deze jon geren weer enige kennis en enig idealisme bij te brengen. De strijd in de Negtb Volgens berichten uit buitenland se bronnen zijn Egyptische troepen in het Zuiden van de Negeb een door tanks ondersteunde tegenaan val begonnen. Een Israëlische woordvoerder zei, dat aan waarnemers van de V.N. was verzocht een onderzoek in te stellen naar een Israëlische „straf expeditie", welke Maandag onderno men is tegen „bandietenaan het Iraakse front. Volgens de Joodse woordvoerder verleenden Iraakse troepen steun aan de „bandieten". De repatriëring van Duitse krijgsgevangenen Te Parijs is bekend gemaakt, dat de Franse, Britse en Amerikaanse ambassades te Moskou de Sowjet- regreing hebben medegedeeld, dat alle Duitse krijgsgevangenen, die door de regering van Frankrijk, En geland en Amerika tegen het eind van 1948 zouden worden gerepatri eerd, thans naar huis gezonden wa ren. Aan de Sow jet-regering werd tevens de vraag gesteld, of de Sow- j et-Unie haar verplichtingen vol gens de repatriëringsovereënkomst, die in April 1947 door de minister raad werd opgesteld, was nage komen. Doodse kampongs in hei Bantamse Eeoi speciale correspondent vain Ameta, idie eein rondreis maakt door het Noordelijk deel van Oost Java, meldt, dat, de streek tussen' Diemak en Rembang zijn vol dagelijks leven, is. De steden Koedoes, Pati, Djoeaina en Rambang zijn vol dagelijks leven, •de pasars zij'n druk bezocht .en op de velden wordt gewerkt, het le ven is er normaal voortgegaan. Te Blora 'daarentegen zijln de meeste grote gebouwen opgeblazen. De we gen im deze streek zijn over het algemeei goed berijdbaar, met slechts enkele vernielde bruggen en de ondernemingen, in het binnenland zijn intact. De voedselvoorziening baart ook hier edhter zorgen. Zo wel in als rond de steden zijn de rijstvoorraden weggehaald. De tex- tielpositie is, idoor ruilhandel met de federale gebieden, gunstiger. Het bestuursapparaat komt langzaam op gang. In Koedoes bleef vrijwel iedereen op zijn post, met inbegrip van de regent. In Pati is 60 pet. der bestuursambtenaren aanwezig, terwijl in Koedoes het gehele po- litie-apparaat zioh heeft gemeld, met de hoogste leiding in Pati. In Bantam Uit het meest Westelijke deel van Java meldde een correspondent van Aneta, die het Bantamse gebied be zocht dat de Nederlandse militai ren bij Kopo op het vliegveld Gorda 3 republikeinse tweedekkers hebben aangetroffen. Te Rangkasbitoeng vonden de spoorwegen 11 locomo tieven, 150 goederenwagons en 40 personenrijtuigen. Het baanvak was daar op verschillende plaatsan op gebroken. De lelectriciteitsvoorzie- ning 'van Serang vindt voortgang, doch is soms aan storingen onder hevig. De opmars ider Nederlandse troepen werd de eerste dag enige tijid vertraagd, doordat een grote brug over de Tjimaintjeuri was ver nield en daar een Bailybrug van bijna 40 m lengte moest worden geslagen. Een gemotoriseerde een heid en een afdeling infanterie slaagden er edhter in, over de res tanten van de vernielde brug de overkant te bereiken. De kampongs langs de wegen maken een verla ten indruk, doch in de velden ziet men veel jongens, die karbouwen hoeden. Ziekten Serang zelf maakt een slordige indruk. De bevolking lijdt aan vele tropenziekten 'en de medische dienst van het Rode Kruis heeft voor maanden de handen vol werk. De eerste dag behandelde het Rodie Kruis 500 patiënten tegen framboe- sia en schurft. In de stad Serang worden dagelijks 800 porties eten uitgedeeld. De bevolking van de Bantamse streken, die de corres pondent bezocht, maakt, voorzover zij zich laat zien, geen bijzonder ondervoede indruk. De verdere oogstverwadhtingen voor de meest belangrijke rijststre- Wintermanoeuvres in Duitsland Voor de Amerikaanse troepen in Duitsland is Maandag de alarmtoe stand afgekondigd met het oog op de mogelijkheid van een onver wacht bevel om met de grootste spoed een bepaalde manoeuvre uit te voeren. De oefening heeft ten doel vast te stellen hoe snel de troepen be paalde posities kunnen innemen en hoe zij in de winter hun aanvoer- en verdedigingslijnen in stand kunnen houden. Wanneer het bevel om op te bre ken zal worden gegeven en waar heen de troepen zullen worden ge zonden, is slechts aan het opperbe vel bekend. Smokkelaffaire te Dusseldorf Volgens de Duitse politie, die een onderzoek instelt naar een in Dus seldorf ontdekte staalwarensmokkel, zou 30 ton van een bijzonder soort staal van Krupp, geschikt voor be pantsering van tanks, raketwapens en een speciaal soort granaten, de Sowjet-zóne zijn binnengesmokkeld. Meer dan 100 personen, die verbon den zijn aan verschillende firma's in de Sowjet-zóne en in West-Duits- land, zouden bij deze clandestiene transacties, waarbij speciale soor ten staal een staalwaren werden ge ruild voor textiel uit de Sowjet- zóne, betrokken zijn. Van de zijde van de politie werd voorts mede gedeeld, dat in totaal staalwaren ter waarde van enkele millioenen Duit se marken de Sowjet-zóne zijn bin nengesmokkeld. De koninklijke 's lands plantentuin Bij regeringsbesluit is bekend ge maakt, dat aan 's Lands Plantentuin te Buitenzorg het praedicaat Ko ninklijke is verleend door H.M. de Koningin. Deze instelling, met haar doch ter instel Hingen, als het herbarium, het zoölogisO.i museum, het labo ratorium voor omderzjoek der zee, het Treublaboratorium en de depen dences op Sumatra's Oostkust en. op Java bestaat nu romid 140 jaar. BEZOEK. A AN MAKASSAR Zittende en staande militairen Tussen idrie zeeën en een zee straat ligt Celebes als een gehaven de zeester of een verdronken dyno- saurus met een lange naar voren gebogen nek, een klein lijf en drie lompe poten. De kaart van dit eiland heeftnog enkele veelbelo vende witte plekken, dat 'betekent weinig geëxploreerde gébieden. In het Zuiden, als een wratje o.p de nonchalant in de ruimte hangende linker achterpoot, ligt Makassar. De hoofdstad van de staat Oost-Indo- nesië is iets als Batavia en Priok bij elkaar, in verkleinde weergave. Je vindt daar .alles terug; de Chine se toko"s, de Europese woonwijken met asphaltlanen, het centrum met kantoorgebouwen en hotels en de havenwijken met loodsen en kaden. Zelfs de naam van de onvermijde lijke soos is ook hier ,,De Harmonie" De stad is overbevolkt met Indo nesiërs, die er al zijn, of die vooruit willen 'komen en met Europeanen, schampere, zakelijke, idealistische onverschillige. Er zijn b&roes die niet beter weten en ervaren tropen- gasten, die om de een of andere reden niet weg mogen of willen. Ministers rijden evenals elders vol overtuiging in de kussens vain wc» gens met besterde vlag en bewonen een blok huizen, die aan de Am sterdamse Apollolaan of aan Hil versum doem denken. De Engelse geleerde Wallace, die een kleine honderd jaar geleden op jacht maar torren en vlinders in Makassar terecht kwam. vertroV gauw naar het binnenland, iwiant hij vond het verblijf in de stad onge makkelijk en duur. In dat opzicht is er niets veranderd. Maar ook prees 'hij de ordelijke en schope straten en huizen. Voor we ons hierover gaan verblazen, moeten we bedenken, dat hij' alleen Oosterse steden buiten Indonesië als vergelij kingsmateriaal kende. Bovendien is vooral de havenbuurt nu zwaar ge teisterd door bombardementen en er wonen tweemaal zoveel mensen als voor de oorlog, zodat de plaats zwaar wordt uitgewoond. Hier en daar is w,at nieuwbouw. Zo heeft de Negara een hotel laten bouwen, dat aan bijzonder veel dienstreizi- gers plaats bied't, maar vraag niet hoeveel plaats. Als kazerne kan het misschien toekomst hébben, als ho tel 'belooft bet niet veel. De pro sident houdt bureau in een 'fraai ruim kantoorgebouw en verder zijn er allerlei ministeries met lange namen en drukbezochte vervolg- scholen. Nonstop-oonferenties ma ken het moeilijk, belangrijke per sonen te spreken te krijgen. Grote „officiersdichtheid" De militairen zijn hier net als in Batavia, in hoofdzaak van de zit? tende en de staande soort. Ze zitten achter het stuur of op kantoor stoelen of ze staan op wacht. Na de dienst lopen de meesten, wamt vervoer is er lang niet voor iedereen En ook als in Batavia is hier een grote „officiersdiühtheid", één op ken zijn Ihoog. Het vertrouwen im het republikeinse geld, en in het bijzonder in het Bantamse noodgeld, verdwijnt snel. Aan Bantams mood- geld in aar séhattiing f 80 mill i- oen uitgegeven, deels met goud- dekking, in.l. goud afkomstig uit de Bar.tamse goudmijnen bij Tjilotok. Vlak voor de Nederlandse actie kostte een liter rijst in Bantam 100 roep:ah. Thans is voor geld vrijwel niets te koop, aangezien alles ge schiedt door middel van ruUihanidel. de zes militairen wordt wel be weerd, vaniwiege de staf en de bu reaux. Zij wonen in het Oranje hotel, een nogal rommelige kam peergelegenheid. Enkele officiers- vrouwtjes zitten daar dag in dag uit op het voorterras in rieten stoelen hun morgen uit te zitten, 's Middags vlucht ieder, die de kans heeft, voor de hitte in de slaap. En 's avonds na een bord soep met jam zit men weer verder of zoekt vermaak in de stad. Er zijn twee bioscopen, die in aanmerking komen. Dan kan je winkelen. In de Chinese wijk zijn dicht bij de haven winkeltjes met pektouiwi en vistuig; er woont een gediplomeer de vroedvrouw achter een Engels naambordje en een Chinese tempel, een rood-goud-grijs-en zwart my sterie, wordt bewaakt door een paar stenen draken. Er is een zaakje met twijfelachtig Chinees percale in houten tabakspijpen, een dolkje dat volgens de koopman uit de com- pagniestijd dateert en 1500 pop moet opbrengen en een veel te hoog ge prijsde kamerjas, die zeker uit de militaire winkel is gekomen. Er zijn veel toekangs kajoe en nog mee'' toekangs perak, die 'Kendari-zilver maken en verkopen voor prijzen, die veel lager zijn dan in Batavia Sommige hebben ook Baliscbe beeld jes van de mindere soort voor de betere prijzen. Een bezoeker van buiten heeft maar twee dagen nodig om vol komen anti-Makassar te worden. Maar de stad heeft ook een ver zoenende kant, de zeekant. Daar staat de verweerde ben ten g van Speelman, met Fort Rotterdam dat van ouderdom eerbiedwaardigheid heeft gekregen. Binnen de wallen van het fort ligt een zelfstandig stadje, waar Ambomese gezinnen in bedompte huisjes wonen met hun talrijke kinderen en een portret van ide Koningin. Beeld van alle dag Op ide bastions ligt proper was goed te bleken. Kleine meisjes spe len op de dikke omwalling. In hun geboorteland, door bommen var- woest. is voorlopig geen plaats voor hen, .Als je 's avonds door het Fort loopt, hoor je het gerucht van rustige gesprekken uit de kleine wo ningen. Een oude man zit op een stoep. Ergens wordt een Hollands wijsje geneuried. Ook Makassar heeft zijn jachtclub met een platje, alleen toegankelijk voor leden. Leden kunnen daar van de zee genieten en van koffie uit dikke kroezen. Voor de rede, waar Wallace in zijn tijd een fregat zag met 42 vuurmonden en een stel kleine kruisers die patrouilleerden tegen de zeerovers, glijden nu zwij gende zeilprauwen voorbij. In deze haven liggen wiegende plezierjol- letjes en grote zwart-wit en oker gele schepen van de Rotterdamse Lloyd en de K.P.Mi. Een meisje met donker haar, witte tanden en een kantoorbaan van 700 gulden per maand nipt aan haar orange crush en vertelt dromerig over haar reis naar China. Met de- lauwe wind waait muziek over uit de soos. Daar snelt op het terras de Lie- bestraum uit een viool. Honden wor den niet toegelaten, want het orkest neemt zichzelf serieus. Hoogbetaal de notabelen zitten achter een split- je de muziek te dulden en het ge fluisterde geroddel vain hun dames. Iedereen kent iedereen. Buiten het terras van de soos kijken een paar soldaten naar het orkest. E'Jke avond om elf uur sterft de stad uit. toekangs kajoe timmerlieden toekangs perak zilversmeden Het onderwijs in de pas bezette gebieden Geen grote veranderingen in het vooruitzicht Het onderwijs in de pas bezette gebieden zal zoveel mogelijk gela ten worden, zoals het was. Dit geldt voor het onderwijs over de gehele linie, ook voor het universitaire on derwijs. Later zal eventueel een mo dus gevonden worden voor een sa mensmelting in overleg met de re gering van dit gebied, aldus ver neemt Aneta. Het departement van Opvoeding, Kunsten en Wetenschappen beweegt zich thans uitsluitend op het gebied der organisatie, de salariëring en de leermiddelenvoorziening. Wat de organisatie betreft wil men zoveel mogelijk trachten de jeugd op school te houden en daarvoor moeten de nodige voorzieningen getroffen wor den. Begin Januari zullen twee ambtenaren ,van het departement naar Sumatra vertrekken en twee zullen naar midden-Java gaan, om dit alles voor te bereiden. Wat de; salariëring betreft zijn maatregelen genomen om deze zon der onderbreking te doen voortgaan wanneer onderwijskrachten in de pas bezette gebieden zich vrijwillig aanmelden. Leermiddelen worden nu reeds sinds een paar dagen voor verzen ding gereed gemaakt in het centraal depót te Batavia. Alle maatregelen die het departe ment echter op deze drie gebieden treft, zullen er op gericht zijn de bestaande toestand bij het onder wijs te laten zoals die was en zul len zoveel mogelijk aanpassen bij de bestaande organisatie. Ernstig vliegongeluk bij Seattle In de nabijheid van de Ameri kaanse stad Seattle heeft een trans portvliegtuig van het type DC 3 bij het opstijgen met een vleugel de grond geraakt en is toen tegen een hangar opgevlogen. Van de 27 inzittenden, allen stu denten van de universiteit van Yale, kwamen er 11 om het leven; 13 an deren moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd, terwijl drie stu denten geen verwondingen opliepen In één kolom de wereld om Bhopatker, de voorzitter van de uiterst rechtse Mahasaba-partij in India, heeft verklaard, dat zijn partij haar politieke bedrijvigheid hervat „wegens de houding van het Congres, dat een verzoeningsgezinde politiek ten gunste van de minder heden en ten nadele der fundamen tele democratische rechten der Hin does heeft goedgekeurd". - In een communiqué van de Ar gentijnse kanselarij wordt verklaard dat Argentinië bereid is aan Bolivia een uitweg naar zee over- Argen tijns grondgebied toe te staan. Volgens het blad „Abendzei- tung" heeft de politie te Essen 23 mijnwerkers gearresteerd, die een andere mijnwerker zouden hebben mishandeld, omdat hij de Ruhrpoli- tiek van de Westelijke mogendhe den zou hebben verdedigd. Naar te Moskou is bekend ge maakt, heeft in het afgelopen jaar een op iedere zeven arbeiders, in genieurs of technici een uitvinding of een voorstel gedaan om de pro ductie te doen stijgen. De Hongaarse autoriteiten heb ben het blad „Vilag" een verschij ningsverbod van een week opge legd, omdat het „het officiële com muniqué over kardinaal Mindszen- thy's arrestatie op een dusdanige manier heeft gepubliceerd, dat het misverstaan zou kunnen worden. Naar het onder Britse licentie werkende Duitse persbureau meldt, heeft dr. Bruno Geltize, hoofd van het centraal bureau voor de statis tiek in de Sowjet-zóne en professor in de Economie aan de Berlijnse universiteit, ontslag uit beide func ties gevraagd. Naar verluidt, zou „de ondragelijke druk van dogmatieke bekrompenheid", die door de Sow- jet-Russische autoriteiten op hoog leraren en studenten werd uitge oefend, de reden voor zijn ontslag aanvraag zijn. Miroslev Klousek, hoofd van de kanselarij van de Tsjecho-Slo- waakse legatie te Stockholm, heeft om politieke redenen geweigerd naar zijn land terug të keren en heeft om een verblijfsvergunning in Zweden verzocht. Naar officieel te Singapore is bekend gemaakt, zijn sinds het be gin van de Britse campagne in Ma- lakka 409 Chinese opstandelingen gedood en 268 gevangen genomen. De eerste synode van de Ver enigde Evangelische kerken in Duitsland zal Zondag 9 Januari te Bethel bij Bielefeld worden ge opend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2