DE ZIERIKZEESCHE COURANT Volledige Indonesische interim-regering Gruwelijk toneel in de gevangenis te Magelang Sociale en econ. voorspoed op Curasao WOENSDAG 5 JANUARI 1949 N«. 19011 1W« Jaargang ZRIKZUWBNIEOWSBODE AtONNEMENTEN EN ADVERTENTIEN Prijs p«r 3 mnd. bij vooruitbetaling f 3.51, p. w. 27 ct. Lass* nummers 10 ct Verschijnt iedere werkdag Advertentieprijs 12 ct per mm Succesjes (ma* 15 mm.) minimum 11.- p stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telelaan nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 - Zierikzee. Het voornaamste doel. Verklaring van Dr. Drees Alvorens naar Batavia te vertrek ken heeft de minister-president, Dr. W. Drees. op Schiphol een verkla ring afgelegd, waarin hij zeide niet alleen naar Indonesië te gaan. Mr. Blom van het ministerie van Bui tenlandse Zaken, die belangrijke functies in Indonesië heeft vervuld, en Mr. de Pont van het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen zullen ook aan de besprekingen deelnemen. „Het ligt niet in mijn bedoeling lang weg te blijven, omdat belang rijke beslissingen in Nederland ge nomen zullen moeten worden, zodat ik zal trachten zo spoedig mogelijk terug te komen." aldus Dr. Drees. De minister-president zeide, dat het eerste doel van de reis is in Batavia de gehele situatie onder de huidige moeilijke omstandigheden te be spreken. „In kritieke ogenblikken tijdens de ontwikkelingen in Indo nesië hebben we altijd getracht door persoonlijk contact een goed begrip tussen Den Haag en Batavia te be vorderen. Er gingen ministers naar Batavia of de gouverneur-generaal, nu de hoge vertegenwoordiger van de Kroon, kwam hierheen. Op dit ogenblik zou het veel moeilijker zijn voor de hoge vertegenwoordiger van de Kroon om Indonesië te verlaten dan voor mij Den Haag te verlaten." Dr. Drees zeide, dat naar zijn me ning de belangrijkste doelen, die De Israëlitische invasie in Egypte Volgens Reuter's correspondent te Washington komt het waarne mers voor, dat een Brits verzoek aan de V.S. om hun invloed aan te wenden teneinde een dreigende Is raëlische invasie in Egypte te voor komen enig succes heeft gehad. In gezaghebbende kringen deelde men mede, dat het verzoek, door de Brit se ambassadeur Sir Oliver Franks Vrijdag tot de waarnemende minis ter van buitenlandse zaken der V.S., Robert Lovett, gericht, gevolgd werd door de terugtrekking van een kleine Israëlische strijdmacht, die de Egyptische grens had overschre den. Britse functionarissen te Wash ington uiten voortdurend hun ern stige bezorgdheid tegenover de Amerikaanse regering over de al gemene toestand in het midden- Oosten. Zij betoogden, dat de Is raëlische regering de jongste be standsperiode had benut om een grote wapenvoorraad aan te leggen, grotendeels uit Tsjeeho-Slowakije en Centraal-Europa. Sir Oliver Franks zou Maandag een onderhoud gehad hebben met president Truman, doch de reeds ge maakte afspraak werd later geannu leerd. Dit werd uitgelegd als een aanduiding, dat een acute crisis voorbij was. Te Washington werd gezegd, dat Engeland zich met de Amerikaanse regering in verbinding had gesteld in de overtuiging dat Washington grote invloed heeft in Tel Aviv. Ook werd onder ogen gezien, dat een verwikkeling van Engeland in een oorlog tussen Egypte en Israël zeer ernstige gevolgen zou kunnen heb ben voor de betrekkingen tussen de V.S. en Engeland. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft geweigerd zich nu reeds uit te laten over de zienswijze van de Britse functionarissen te Washing ton en het verzoek van Oliver Franks. De Australische regering overweegt nog uitnodiging van Nehroe De Australische regering heeft de uitnodiging van Pandit Nehroe tot het bijwonen van de Aziatische con ferentie ter bespreking van het Ne derlandse optreden in Indonesië, nog steeds in overweging. J. Edman, Australisch minister van Defensie, verklaarde heden, dat Australië de vraag bestudeert of deze conferen tie wellicht het werk van de Veilig heidsraad doorkruist. Hij voegde hieraan toe: sommigen menen, dat hoofdstuk 8 van het Handvest der V.N. voorziet in dergelijke regionale conferenties. voor ogen moeten worden gehou den, zijn ten eerste de vorming van een volledige Indonesische interim regering, die waarlijk representatief is voor heel Indonesië en ten tweede de voorbereiding voor de zo spoe dig mogelijke vorming van de Ver enigde Staten van Indonesië, waar aan we onze souvereiniteit kunnen overdragen. Hiertoe zullen vrije verkiezingen worden gehouden, welke voor verschillende punten be slissend zullen zijn. Dr van Royen en Palar te New York Palar, de Indonesische vertegen woordiger bij de V.N., en dr. van Royen, de Nederlandse afgevaardig de, zijn Dinsdagochtend uit Parijs te New York aangekomen. Palar gaf tegenover de pers uiting aan zijn teleurstelling over de resul taten van de jongste zitting van de Veiligheidsraad wat betreft de In donesische kwestie en verklaarde deze kwestie opnieuw te zullen voor leggen aan de -Veiligheidsraad te New York. „Er is nog enige hoop het Indonesische vraagstuk op te lossen. De strijd in Indonesië is niet enkel een strijd tussen Indonesiërs en Nederlanders, maar ook tussen de Nederlanders en de Veiligheids raad", aldus Palar. Toen dr. v. Royen Palar's verkla ringen vernam, bestempelde hij ze als „belachelijk". „De Indonesische republiek kan vergeleken worden met het oude Pruisen, in die zin, dat zij een minderheid betekent, die vastbesloten is het gehele land met geweld en door militair optreden te regeren", aldus dr. van Royen, K.L.M. „constellation" naar Batavia vertrokken Naar wij vernemen is Dinsdag morgen om half tien (Amsterdamse tijd) een K.L.M.-„Constellation", on der gezagvoerder A. Viruly, met be stemming Batavia vertrokken. De machine heeft 3000 kg post aan boord. Omtrent de te volgen route kun nen nog geen nadere mededelingen word,en gedaan. KRACHTIG ANTWOORD Op wel zeer verrassende wijze werd Nieuwjaarsnacht te Wenen een groepje solda ten van repliek gediend, toen zij, niet vermoedend dat zij met de bekende Zwitserse catch as catch can-beoefenaar, Paul Berger, te doen hadden, een onbekende voorbijganger lastig vielen. Paul keerde om vier uur in de morgen van een Nieuw jaarspartijtje huiswaarts, toen een tiental goed gevoede en getrainde soldaten, die onder ling liepen te ravotten, plot seling op het idee kwam een een gezamenlijke aanval op hem te ondernemen. De re actie van Berger was verbluf fend. Hij sloeg drie van zijn aanvallers knock out, alvorens hijzelf door de vierde met een gebroken kaak buiten gevecht werd gesteld. Volgens een heden uitgegeven medisch bulletin gaat de toestand van Koning George van Engeland steeds vooruit. Zijn algemene ge zondheidstoestand is „geheel be vredigend". 32 gevangenen werden gedood Uit militaire bron verneemt Aneta: In verschillende lokalen van de ge vangenis te Magelang werd een af-, schuwelijke ontdekking gedaan. Men trof er n.l. 32 gevangenen van de republiek aan, die kort voor het ver trek van de republikeinse troepen uit deze plaats, gefusilleerd moes ten zijn. De slachtoffers waren ge bonden. Sommigen vertoonden, be halve schotwonden, ook klewang- houwen. Twee van hen gaven nog tekenen van leven. Zij waren uit de rijen der lijken gekropen en vroe gen kreunend om water. Zij wer den direct naar het burgerzieken huis vervoerd en maken thans een goede kans om te herstellen. Een van deze overlevenden van de slachtpartij is de oud-regent van Kendal, de heer Soekario. De dertig doden bleken allen tot de klasse der intellectuelen of die 'der semi-intellectuelen te behoren. De meest bekenden zijn: Soeprodjo, oud-burgemeester van Magelang en minister van Sociale Zaken in het kabinet-Sjarifoedin, verder een broer van ex-minister Soetrisno en zijn neef, Iskar, de vertegenwoor diger van het regentschap Mage lang, Soebratjo en een medisch stu dent Djorwoko, bekend als radio zanger van radio-Djokja onder de naam Kingkoko. Ds bijeenkomst van de Veiligheidsraad Volgens een Canadese woordvoer der is door het uitgestelde vertrek van de Queen Mary, die Zaterdag ter hoogte van Cherbourg op een zandbank liep en averij kreeg, het voorlopige plan om de Veiligheids raad te Lake Success op 7 Januari bijeen te laten komen, in de war gestuurd. Aan boord van de Queen Mary bevinden zich o.a. de Britse afgevaardigde Alexander Cadogan, de Egyptische afgevaardigde Ahmed Mohamed Farrag en ongeveer 80 leden van het secretariaat van de V.N. Generaal Mc Neughton, die de ze maand voorzitter is van de Vei ligheidsraad, en Trygve Lie, secre taris-generaal der V.N., zullen Dins dag bijeenkomen om een latere da tum voor de bijeenkomst van de Raad vast te stellen. Uit het onderzoek bleek, dat deze groep gearresteerd is in verband met de opstand van Moeso, en er van beschuldigd werd, deel uit te maken van de groep Sjarifoedin. Een republikeins inspecteur van politie, die het onderzoek tegen hen geleid heeft en thans door onze troepen gevangen genomen is, verklaarde dat de gefusilleerden niets ten na- de]e van de republiek hadden on dernomen. Zij zijn bij de nadering van de Nederlandse troepen echter zonder vorm van proces neerge schoten. Naar een Atlantisch verdedigingspact Op de volgende bijeenkomst van de werkgroep die 5 Januari te Wash ington een Atlantisch verdedigings pact zal ontwerpen, zal, naar men meent te weten, het geographisch gebied van het voorgestelde pact be paald en de lijst van de uit te no digen 'Europese landen opgesteld worde a. aldus Reuter's diplomatieke correspondent. Van de landen, die waarschijnlijk uitnodigingen zullen ontvangen voor een volledige con ferentie voor een Atlantisch ver bond, worden, behalve de zeven lan den, die in bovengenoemde werk groep zijn vertegenwoordigd, Noor wegen, Denemarken en IJsland over het algemeen als landen beschouwd die zeker een uitnodiging zullen ontvangen en Italië, Portugal en Eire als landen, waarvoor dit nog niet geheel vaststaat. De dertigste breedtecirkel, die van Florida over de Atlantische Oceaan naar de kust van Noord- Afrika loopt, werd eerder genoemd als ef n voorgestelde Zuidelijke grens voor het gebied van het At lantisch pact. Indien dit waar mocht zijn, zou het afhangen van het be sluit ta.v. de vraag of het pact uit sluitend tot Europa beperkt moet blijven of niet, of Frans Noord-Afri- ka bij het pact wordt gerekend te behorer.. Het zal eveneens afhangen van de definitie van de draagwijdte van het pact of Italië voor het lid maatschap in aanmerking komt. De werkgroep bestaat uit verte genwoordigers van de V.S. en de ambassadeurs van de landen van de West-Europese Unie. Zij had haar besprekingen te Washington voor Kerstmis opgeschort om on opgeloste kwesties, w.o. het gebied en het lidmaatschap van het pact, naar de respectieve regeringen terug te verwijzen. Bedel Smith over Amerikaans- Sowjet-Russische verhouding Walter Bedell Smith, de Ameri kaanse ambassadeur te Moskou, heeft op een persconferentie te Pitts burgh verklaard, dat de verhouding tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie waarschijnlijk jaren lang zal blijven zoals zij is. „Het zou zeer verkeerd zijn, aldus zeide hij, de mening aan te. nemen, dat de hui dige gespannen toestand vandaag of morgen automatisch tot een oor log zal uitbarsten." w Zondagmorgen te 11.20 uur werd te Medan een lichte aardbeving ge voeld, die echter geen schade aan richtte. Nieuw sj aarsrede %van de gouverneur I» een «door item gehouden nieuw- jaarsrede zeide gouverneur Pietiers (vain Curasao o.a. dat bij bij de uitvoering vam de nieuwe staats regeling steeds de staatkundig-de mocratische ontwikkeling in betoog houdt, welke leidt naar ©ebt zelf bestuur met parlementaire waarbor gen en dat bij' in de afgelopen maanden getracht heeft, deze ge dachte bij de uitoefening van bet bestuur te volgen. Intussen zijd er nieuwe plannen gevormd, om' bet zelfbestuur op korte termijn tot ver dere ontwikkeling te brengen. De behandeling van de Rijksgrondwet moest worden uitgesteld in afwach ting van een regeling der verhou ding tussein Nederland en Indone sië Doch om ide Ned. Antillen en Suriname op korte termijn zelfbe stuur te verlenen, wil de regering Michiels van Verduynen in Singapore Jhr. Michiels van Verduynen, Ne derlands ambassadeur in Londen, arriveerde Dinsdag in Singapore op weg naar Batavia. Hij verklaarde met betrekking tot de conferentie van New Delhi: „Niemand kan de landen van Azië tegenhouden om een conferentie te houderf inzake de Nederlandse actie in Indonesië. Maar wellicht zullen sommigen dit beschouwen als een inbreuk op de behandeling van de kwestie in de V eiligheidsraad." op gronid vain de nieuwe grondwets artikelen teem interimregeliing vast stellen, waarin 'de resoluties van ide rondetafelconferentie zijb ver werkt. De soiciale en 'economische toe stand werd gedurende 1948 geken merkt idoor voorspoed. Tieneinde naast ide olie-iindustrieën een gro tere verscheidenheid in die econo mische activiteit te verkrijgen, 'die nen ide industrie, de landbouw en het havenbedrijf te worden bevor derd. Moordaanslagen op Indonesische ambtenaren Zondag 19 December werd de Loera vain dassa Karanganjar (dis trict Adiwerna) in de nabijheid v,am een waroeng in zijn dessa aange sproken door een onbekende, die hem vroeg of hij de Loerah was. Toen hij dit bevestigde, schoot de onbekende driemaal met een pistool op hem. De Loerah was op slag idood. De Baoie van dessa Tjilomeping (district Madjenang), werd in de nacht van 19 op 20 December door een gewapende bende ontvoerd. De volgende ochtend werd in de nabij heid zijn lijk gevonden. Woensdagavond om ongeveer elf uur w'erd de Loerah van dessa Tam- baksari (district Madjenang), die even naar 'buiten was gegaan, toen hij zijn huis weer binnen, wilde stappen, in zijn rug geschoten. Hij werd vrij ernstig gewond en moest in het ziekenhuis te Banjoemas op genomen worden. Bedell Smith wil liever niet terug naar Moskou De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Bedell Smith, heeft tijdens een persconferentie tot president Truman het verzoek gericht, niet andermaal naar Moskou te worden uitgestuurd. Er is blijkbaar nog geen beslissing genomen. Na afloop van het onderhoud gaf Smith te ken nen; dat indien de president er op zou staan, dat hij' zijn functie zon blijven waarnemen, hem geen andere keuze over zou blijven dan naar Moskou terug te keren. Smith verklaarde, 'dat 'hij aanvankelijk voor een verblijf1, van twiee jaar naar Moskou, was gegaan. Hij ,was daar nu al drie jaar geweest. Op de vraag o,f hij' „sommige leiders" in de Sovjet nader kon aanduiden, die zoals president Truman onlangs ver klaarde, zeer verlangend" waren" om tot een overeenkomst met de V.S, te komen, antwoordde Smith „neen", er aan toevoegend: ik stel me ZO' voor, dat er zekere leiders in de Sowjet-Unie zijn, die er meer naar verlangen een verzoenende houding aan te nemen £an de stug ge politiek te volgen, 'die wij' heb ben' ondervonden, doch het is moei lijk te zeggep, wie die leiders zijn". Tenslotte zeide Smith in antwoord op een desbetreffende vraag, dat er nooit een scheuring in het po litbureau was. ,,Er zijn zekere me ningsverschillen voordat men een politieke gedragslijn uitstippelt en goedkeurt, maar Ik kan mij niet voorstellen dat een scheuring mo gelijk is in een organisatie als de hunne". Oproep van het Rode Kruis te Batavia Na een oproep, -die het Rod© Kruis aan de bevolking van Batavia om Batavia Maandag heeft doen uitgaan levensmiddelen.' in blik lem huishou delijke artikelen af te staan voor de pas bezette gebieden, heeft het Rode Kruis Maandagochtend reeds van alle kanten spontaan goederen ontvangen. Het waren vooral ide kleine particulieren, 'die kwamen aandragen met dingen uit hun huis houding, zoals kleine klamboes, gla zen; borden, schaartjes ©te. Er werd meer aan huishoudelijke voorwer pen' gegeven dan aam levensmidde len. Het vrachtautoverkeer met de Sovjetzone De centrale Sowjet-commainidantu- ra te Berlijn heeft beviel gegeven alle geladen vrachtauto's, die in de Wiesterse sectoren zijn ingeschre- v'en on zich hieruit naar de Sow- jetsector begeven, in beslag te ne men, zo meldt het nieuwsbureau D.P.D. (Britse zone). Verder meldt DP.D-, dat deze maatregel tot ge volg heeft, dat voorlopig geen vrachtauto's meer uit de Wiesterse sectoren naar de Sowjetsectoir zul len rijden. De gemeenteraad van d'e Sowjet-sector heeft de eigenaars van ide vrachtauto's in de Westers© sectoren voorgesteld hum voertui gen in de Sowjet-sector te laten inschrijven. •*»- Zelf het slachtoffer Onlangs heeft een bende de dessa Kaliadjar (Poerwomegoro) bezocht. Zij roofde er 29 geiten. Nu voerde echter de weg, waarlangs zij ver trok, tussen enkele heuvels idoor. Aan weerszijden van de Wieg had de dessabevolking zich verscholen. Toen 'de boeven passeerden, werden ze van 'boven met stenen gegooid. Zij vluchtten daarop in alle rich tingen en begonnen in het wilde weg met handgranaten te gooien. Deze troffen echter alleen leden van -de eigen bende. Twee van hen werden gedood, een derde zWaar gewond. Deze gewonde deelde later mede, dat de bende uit de republiek af komstig was. Volgens een te Sjanghai opge vangen bericht van de Communis tische radio, heeft de communistische regering op Ide grens van Hopei, Tsjahar en Sjansi een spoedmobili- satie afgekondigd. Nieuwe colonnes trekken „als een vloedgolf" naar Peiping, aldus dit radio-bericht. Door wraak komt nooit de haat aan een eind. WEERBERICHT Veranderlijk weer Weersverwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagavond tot Woensdag avond: Meest zwaar bewolkt met tijde lijk enige sneeuw of regen, aanvan kelijk matige tot krachtige wind tussen Zuid en Oost, later afnemen de en veranderlijke wind, iets zach ter. 5Jan. Zon op 8.51, onder 16.39. Maan op 11.41, onder 22.11. Eerste Kwartier 7 Januari Dr DREES VERTROKKEN Dinsdagmorgen om 8.28 is Dr. Drees naar Indonesië vertrokken. Onofficieel contact met Soekarno c.s. Naar het Chinese dagblad, de „Keng Po" meldt, zou voor de komst van minister-president Drees, reeds contact zijn gelegd met president Soekarno c.s., door tussenkomst van vertrouwenspersonen. Amerikaanse doet beroep op de Koningin Een vrouwelijk Republikeins lid van de Amerikaanse Senaat, Mar garet Chase Smith, wierp het plan op om als vrouw een oproep aan Koningin Juliana te richten. Zij zeide,dat de macht van de Ver enigde Naties bedreigd wordt door het vechten in Indonesië en dat Hol land de Verenigde Naties getart had door een politionele actie te be ginnen. Zij zeide, dat haar verkla ring om een beroep te doen op Ko ningin Juliana was ingegeven doar hetgeen er in de harten van de Amerikaanse vrouwen leeft. Konin gin Juliana kan door haar persoon lijke beslissing aan de wereld be wijzen dat de vrouwen macht kun nen uitoefenen op het behoud van de vrede. Aan haar thans deze ge legenheid. Republik. guerrilla-regering Een speciale correspondent van het Chinese blad „Sin po" meldt, dat vier republikeinse ministers, die zich niet in Nederlandse handen bevin den, n.l. dr. Soekiman (Binnenl. Zaken), dr. Leimena (Gezondheid), ir. Djoeanda (Verbindingen) en Ka- simo (Voedselvoorziening), elkaar thans hebben ontmoet en in een bergstreek in Oost-Java verblijf houden. In samenwerking met de republikeinse strijdkrachten, zouden deze vier ministers een guerilla-re- gering hebben gevormd om de werk zaamheden van de voormalige repu blikeinse regering voort te zetten. Volgens de „Sin po" bestaat deze regering uit een civiel een een mili tair bestuur en zou zij beschikken over een aantal radiozenders. Generaal Spoor naar Djocja Dinsdagochtend is generaal Spoor met een aantal staatssecretarissen per vliegtuig naar Djokja en Solo vertrokken, om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand en na te gaan hoe de rehabilitatie versneld kan worden. Amerikanen in de gevangenis te Aruba Een lid van- het Amerikaanse huis van afgevaardigden heeft 'bij het Amerikaanse departement van 'bui tenlandse zaken inlichtingen inge wonnen over de behandeling, iwielke drie Amerikaanse soldaten op Aruba zouden he'bben ondervonden, alwaar Zij, toen zij' hun schip gemist hadden door vertraging van de motoiboten, die hen erheen moesten brengen en zij zich uit eigen beweging bij de autoriteiten op Aruba hadden ge meld, in de gevangenis zouewff zijn 'gewiorpen, aliwiaar de voeding onvol doende was en zij geen lichaams beweging kregen. Het Amerikaanse departement van buitenlandse za ken heeft de Amerikaanse consul op Aruba een onderzoek in deze zaak opgedragen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1