Radio-belasting onoverkomelijk... maar noodzakelijk STAD EN PROVINCIE HOE TANTE POS REILT EN ZEILT EN DE TREINBANDIETEN Heerlense politie slaat een goede slag Reclame in de aether Niemand zal ontkennen dat de huidige levensstandaard in ons land enkele malen zo hoog als voor de :orlog zonder ook maar enigszins evenredig hogere levensstandaard voor tallozen een voortdurende toren van moeilijkheden en levensJcom- mer vormt. Zo is het ook 'begrijpe lijk dal de tegenwoordige radio- belasting vain f 1.— per maand voor tallozen een niet-overkomelij'ke uitgave betekent Aan de andere kant staat, dat de enorme uitgaven, verbonden aan de samenstelling van een radio-programma, inkomsten van de zijde der luisteraars noodza kelijk maakt. Bovendien mo.et de staat duizenden guldens per jaar sutosidie verstrekken voor het con certeren van de bekende stedelijke orkesten voor de radio-microfoon. Dit alles geeft nieuw voedsel aan de .overdenking waarom Wij in ons land niet overgaan tot het toestaan van reclame in de radio.. Vooropgesteld daarbij zij, dat wij oms in Nederland sedert de 'bevrij ding aan veel nieuwe noodzakelijk heden hébben moeten aanpassen: ons lard is arm, wij zitten met een enorme oorlogsschuld en oor logsschade en zonder het Marhall- plaa zou het er 'hopeloos uitzien. Overwegingen van ethische aard moeten dus wel eens wiijken voor dringende noodzakelijkheden en daartegen kan zeker geen bezwaar bestaan, wanneer iedereen met een nieuwe maatregel gediend is. Een zakelijke kwestie Zó zien wij de mogelijkheid van reclame in de radio. Tot dusver is toet zo, idat er in onze radio alleen reclame mag worden gemaakt voor boeken en films. Nu kan men aanvoeren dat beide zaken toet cul turele leven betreffen, maar daar staat tegenover, dat toet uitgeven van boeken .en toet vervaardigen ea (distribueren van films toch ito de eerste plaats voor de betrokke nen een z a k e 1 ij k e kwestie is. Wanneer een boek in (een literair radiopraatje wordt aanbevolen, dan betekent dat dat zo'n boek meer verkocht wordt en de uitgever dus winst oplevert. Maar waarom dan geen andere reclame? Zou wie ook ia Nederland zich eraan ergeren dat een. prachtig concert o.l.v. oen be roemd dirigent wordt aangeboden door Philips .of de Unilever? Wij geloven toet niet. Maar die zelfde mededeling: „aangeboden doorzou tienduizenden guldens opbrengen en men behoeft maar naar Amerika te kijken om te zien waartoe de radio in staat is, wan neer zij idoor ihet bedrijfsleven ge financierd wordt. Enkele pogingen, lang "Vóór de oorlog, om van overheidswege toe stemming te krijgen voor aettoer- reclame zijn gestrand. Hier doet zich De vredeskansen in China stijgen De hoop op vrede in China heeft voedsel .gekregen door Chinese be richten, (dat volgens een commu nistische radio-uitzending metniiew- jaar een groep in de communistische partij een vrede na onderhandeling voorstaat. In 'deze uitzending zou er de na druk op gelegd zijn, dat men de revolutionaire, beweging niet hal verwege kan staken en dat dit de tijd is voor onder communistische leiding staande groepen om te be sluiten, ot alles op één doel: „ab solute overwinning" zou worden ge richt ol '«dat zich thans „de wegen zouden scheiden". Dit is ide eerste maal, dat de communistische radio melding maakt v,an een „vrediesfractie" in de eigen partijgel ede ren Gemeenteraden <en invloedrijke burgers en organisaties in verschil lende delen van toet land hebben een direct verzoek .gericht tot de communisten en de nationalistische lleiders, waarin wordt aangedron gen op onmiddellijk staken van de vijandelijkheden 'en toet openen' van onderhandel ingen. Grote trawler van IJmuiden uitgevaren Gistermiddag is de grote trawler Petten" van IJmuiden uitgevaren. De Batavia", die aanvankelijk even eens zou uitvaren, is nog niet ver trokken. De 'bemanning verklaarde zich door toet aan 'boord gaan ac- coord met de nieuwe C.A.O. Deze is normaal in overleg met de erkende bonden tot stand ge komen. De Algemene Nederlandse Bond van Zeevarenden (EV.C.) had een oproep gedaan aan zijn leden en aan .de niet-georganiseerde zee lieden, op de nieuwe voorwaarden, niet uit te varen. i derhalve de zonderlinge verhouding voor, dat de staat in een land dat tegen het gokken is, wel zelf een officieel gokje (exploiteert, (de staatsloterij), maar geen toestem ming geeft voor een nieuwe moge lijkheid die diezelfde staat een enorme bron van inkomsten zou op leveren. Zó groot, dat het mogelijk zou worden iedereen zonder enige financiële verplichting naar de ra dio te laten luisteren. Wanneer het getij verloopt ver zet men de bakens. Wordt het niet hoog tijd ook toet radio-baken te verzetten nu liet getij zozeer ver lopen is Duit* SD-ers voor het bijzonder Hof De Rotterdamse Kamer van het Haags Bijzonder Gerechtshof heeft Maandagmiddag de 50-jarige Duit ser Paul Burghoff, Untersturmfüh- rer en lid van de Sicherheitsdienst te Rotterdam, veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek. Hem was ten laste gelegd in Dec. 44 het bevel te hebben gevoerd over een vuurpeleton, dat de illegale wer ker J. J. M. van der Loo zonder vorm van proces neerschoot, nadat deze bij een daags tevoren plaats gehad hebbende executie zwaar ge wond was. Voorts het fusilleren van negen Nederlanders als represaille voor de overval op de S.D., waarbij de SS-er Paul Kramer om het leven kwam en als derde punt het doen neerschieten van drie Nederlanders in September 1944. De eis luidde 15 jaar. Het Hof nam in aanmerking de moeilijke positie van vérd. als lager politie-ambtenaar. In de zaak van de 39-jarige Ober- scharführer B. H. Siebers. eveneens lid van de S.D. te Rotterdam, achtte het Hof het onderzoek onvolledig. Het zal worden voortgezet in een zitting van Woensdag 19 Januari, in het perceel Rotterdamse dijk 197 Schiedam, waar de broers Jan en Bert Eykenbroek op 10 November 1944 werden neergeschoten. Verd. was o.m. ten laste gelegd Bert Eykenbroek het genadeschot te heb ben gegeven, nadat deze reeds door een schot was gewond. In de zitting van 14 dagen geleden verklaarden enige getuigen, dat niet S. doch de S.D.-er Engelshoven dit genade schot had gelosbAlvorens een eind beslissing te nemen wil het Hof in bijzijn van verd. en enige getuigen kennis nemen van de situatie aldaar. De zitting zal daarna in het ge rechtsgebouw worden voortgezet. ZIERIKZEE Vandaag voor vijftig jaar opende de heer J. van Duivendijk te Zie- rikzee een beurtvaartdienst tussen Middelburg en Zierikzee. Nog alijtd wordt deze beurtvaartdienst onder houden door de zoon van de stichter, de Ijper J. L. van Duivendijk. Even als voorheen voorziet ^deze verbin ding ook thans nog in een behoefte. Op deze dag van het gouden jubi leum zal het de exploitant aan de nodige belangstelling zeker niet ont breken. BURGH Op Oudejaarsdag gaven de af delingen van de Landarbeiders- en EouwarbeiJersbond, des middags in Hotel ,,Hel Wapen van Burgh" een gezellige middag voor de kinderen der leden. Er werden een viertal films gedraaid, n.l. „Ieder zijn taak", ,Mcoi maar modderig", „Het vuur werk" en ,,FIip als loodgieter". Eeze films vielen 'bij de jeugd in de smaak. Verder werden de kin deren getractecrd op chocolade melk en keek, zodat de kinderen een prettige middag hadden. De 'bei de afdeilngen kunnen met genoegen op deze goed geslaagde middag te rugzien. HAAMSTEDE De collecte voor het TBC-fonds ,,Dr'.'3gt Elkanders Lasten" van de Christelijk Nationale Vakvereniging, bracht in onze gemeente f 62 op ZONNEMAIRE Burgerlijke stand December 1948. Getouwd::: 7. J. Flikweert, 37 j. en M. A. van Almkerk, 26 j. Loop (der bevolking over Decem ber 1948/ Vertrokken: L. A. Sto'el maar Voorburg; M. A. Flikweert, geb. v. Almkerk, naar Dreisctoor NIEUWERKERK Zaterdagvoormiddag beven J de ruim 86-jarige C. Stoutjesdijk, wo nende te Oostecland, zien op de Provinciale Straatweg nabij Nieu- werkerk, op weg om zijn familie alhier een Nieuwjaarsbezoek te brengen. Een hem juist passerende auto mobilist wilde hem opnemen. Op dit ogenblik naderde uit de richting OiOiSterland de tram, welke door S., -die zeer doof was, niet w'ard opgemerkt of mogelijk, daar de storm -dwars over de weg stond, hem te dicht bij de rails, deed ko men, met het gevolg, dat hij door de tram werd aangereden eh ern stig verwond w'erd. De beide dok toren van Nieuiverkerk en Ooster- Nieuwjaarsrede Dir.-Generaal In -de cant ine van toet mie-uwe gebou'w vian toet hoofdbestuur dar P.T.T. toeeft ide directeur-generaal, de toeer T. van riouwelingen, 'den nieuwjaarsrede uitgesproken vioor vertegenwoordigers van toet P.T.T.- perscmeel, waarbij o.m. aanwezig waren ide oud-'direeteuT-geniaraal, dir. ir. M. H'.„Damme en 'de gedelegeerde van het opperbestuur iin Indonesië, de heer L. Netoer. Nadat de heer van Houwelingen allen, 'die toet staatsbedrijf der P.T.T. door de dood, ontvallen waren had- herdacht, igaf ihïj een overzicht van de 'gebeurtenissen ön ontwikkelin gen, zoals die zich in 1948 hebben voorgedaan. Het internationale contact vantoaf P.T.T.-bedrijf is zeer bevredigend geweest. Hierna besprak de toeer vian Hou wel ingen 'de gang van zaken bij die hoofdafdelingen, waarbij hij ver meldde, dat de leuze ,,'s avonds ge- pots, 's morgens besteld" wieer ge heel in ere is hersteld, ja zelfs- dat, zij het met enige beperkingen, een nieuwe leuze kan worden aangehe ven): ,,'s morgens vroeg gepost, des middags besteld'". Het kopen en bestellen van apparatuur Ook schetste ide directeur-gene^ raai ide moeilijkheden, die bestaan bij het kopen en bestellen vian ap paratuur en hoe i'n 1948, ondanks alle moeilijkheden en toet zeer ge ringe bouwvolume, dat aan P.T.T. is toegewezen, toch 17 nieuwe tele fooncentrales in dienst kotoden wor den gesteld, 4 telefooncentrales van hun oorlogsschade kom den wor den hersteld en 21 'centrales een uitbreiding ondergingen met een to taal van 16.000 nummers. In totaal werden ongeveer 38.000 nieuwe aansluitingen gemaakt. Ven der kondigde die heer van Houwe- llingen aan, dat er een Koninklijk Besluit in bewerking is, met be trekking tot ide wijziging van de LnterlocaLe telefoontarieven, waarbij het aantal tariefszones van 5 tot 3 wordt ingekrompen, mede in ver band met het feit, dat de 'huidige tarieven niet meer in overeenstem ming zijn met een juiste kostprijs berekening en v.ooral oiok omdat de nu geldende tariefzönedindeling een zodanige ingewikkelde telefoomappa- rafuur vereist, dat de industrie er niet meer aan kan voldoen. Ander tijdsysteem bij telefoongespreken lm de toekomst zal geen rekening meer gehouden worden met die on derlinge afstand van ide kantoren, maar met de afstand van de knoop- puntcentrales en zal de duur vian de gesprekken niet meer per 3 mi nuten, maar per minuut, per Ys oni- nuut en zelfs per 10 seconden wor den berekend. De tariefbedragen zijm zo gesteld, dat de opbrengst in totaal practiscto niet zal ver schillen van de tegenwoordige, maar het publiek zal met merkbare verschuivingen rekening moeten 'houden. Het red i o verkeer, zo zeide spr. neemt zienderogen toe, vooral het scheepsverkeer, waarvan de ont vangsten in 2 jaar bijna zijn ver dubbeld. Tenslotte vroeg de directeur-gene raal speciale aandacht voor de hand werkers. waarvan, zoals spr. dat uit drukte, Jan de besteller" en de technische werkers hun durl, be hendigheid en nauwkeurigheid zeer belangrijke raderen zijn in het grote raderwerk, dat de P.T.T. is. Om naar Bergenburg te komen, maakten de handelaars uit de stad liever gebj-uik van een auto. De geheimzinnige plundering van de sla pende mensen in de trein, was nu al drie keer voorgekomen. Het hele land was in rep en roer en bijna niemand waagde het meer met de trein mee te gaan of zijn goederen er mee te ver zenden. Alle politie-ambtenaren en spoorweg autoriteiten kwamen er aan te pas, maar het raadsel bleef onopgehelderd. Langs de kustweg, die naar Bergenburg leidde, kwam een grote rode race-auto aan rijden. De bestuurder was Pronto, die in een huisje aan zee woonde. Hij had natuurlijk de belevenissen van de trein nauwkeurig uit de krant gevolgd en had nu besloten om de politie zijn diensten aan te bieden. land verleenden eerste hulp en achtten overbrenging «naar het zie kenhuis noodzakelijk, waar hel slachtoffer reeds spoedig overleed Burg. Stand over December 1948. Geboren: 8. Hendrikus, z. van B. Seine en A. Wierbos; 14. Kor- oielia M-, d. van W. v. d. Berg en J. 'A. van Kooien; 18. Wilhelmina, d. van W. C. Dekker en R. J. de Graaf. Gehuwd: 2. B. H. ten Brmke 25 j. jm. en J. Heijhoar 23 j. jd. Overleden: 24. Jakobus Bouman, 89 j.. echtgenoot van M. F. Krepel. Op 1 Januari 1948 'bestond de bevolking dezer gemeente uit 956 mannen en 905 vrouwen, totaal 1861 inwoners. Door geboorte vermeer derde dit aantal met 18 mammen en 30 vrouwen en door - vestiging met 28 mannen en 30 vrouwen, to taal 103 inwoners. Er overleden 8 mannen en 5 vrouwen, terwijl 47 mannen >en 41 vrouwen vertrok ken. Totale vermindering alzo 101 inwoners. De 'bevolking ververmin- derde dus met 9 mannen, doch -nam toe met 14 vrouwen, zodat op 1 Januari 1949 het aantal inwoners 1866 'bedroeg, ml. 947 mannen en 919 vrouwen. Er warden 16 huwelijken geslo ten an 1 cchtedhciding ingeschreven. BRUINISSE Donderdagavond hield; ide mcssel- kwekersvieraniging „Algemeen Vis- sersbeliamg" alhier haar jaarverga dering in „H-et Veerhuis", onder voorzitterschap van dhr. Ant. Ver spoor. Uit het jaarverslag van ide secre taris, de 'heer D. de Koning, bleek, idat slechts één lid bedankt had wegens langdurige ziekte. Die ver eniging telt momenteel 80 leden. In toet 'afgelopen jaar werd de vissers vloot verder aangevuld met -een aantal naar ide eisen des tijids inge richte schepen. Bruinisse mag te recht trots zijn op een zo goed ge outilleerde vloot. Het afgelopen jaar was voor de mosselkwekiers en de mosseltoand-el weer een goed jaar. Voor de vereniging had toet jaai een rustig verloop. Voioir de oorlog was er dikwijls veel actie nodig en moesten verschillende requester worden verzonden, ttoans is dat niet nodig 'al zal iin de toekomst waar schijnlijk waakzaamheid gebeden zijm, daar getracht woirdt andere dan Zeeuwse mosselen op de Franse en Belgische markt te brengen, iets wat in 'het belang van de Zeeuwse mosseltoandel met kracht moot wor den tegengegaan. Het is de penningmeester, d e toeer M. A. Jumelet, gelukt, de rekening te idO'ö.i sluiten met een voordelig saldo* van f 10,69. De onlangs door de vereniging goedgekeurde statuten, moesten ter verkrijging van de Koninklijke goed keuring worden aangevuld mot de bepaling dat minderjarigen geen lid der vereniging kunnen warden, ten zij méttoestemming hunner ouders en dat zij niet in het bestuur moch ten worden gekozen. Deze aanvul- Resultaat van langdurig onderzoek De gemeente-politie van Heerlen is er na maandenlang onderzoek in geslaagd een reeks diefstallen en verduisteringen op te helderen, waarvan enkele nog dateren van jaren geleden. In September jl. kon men Th. in het woonwagenkamp te Schaesberg aanhouden, die verdacht werd van een inbraak in het gemeentehuis te Schaesberg. Het bleek, dat Th. sa- met met J. L. uit Heerlen en J. M-, eveneens uit het woonwagenkamp te Schaesberg, had getracht in het ge meentehuis een kluis te forceren, met behulp van een snij-apparaat. Zij hadden dit apparaat vervaar digd van onderdelen, die zij bij elkaar 'hebben gestolen in Nulh, Wijnandsrade en Heerlerheide. De inbraak in bet gemeentehuis mis lukte. doordat het snijapparaat de fect raakte en een, ontploffing volgde- Th. werd in 'het politie bureau van Heerlerheide opgesloten. Hij wist te ontsnappen, maar in Mechelen aan de Maas in België weer gepakt. Bij het onderzoek van deze zsak kwam tevens aan het üChl dat de medeplichtigen L. en M- vlak voor de arrestatie van Th. betrokken waren geweest bij een in braak in een magazijn van het fonds voor sociale instellingen van de ling wordt met .algemene stemmen goedgekeurd. De aftredende bestuursleden Ver spoor en de Koning werden der- kozen. Ia de laatste vergadering van de Adviescommissie voor Mosselzake.n op 17 December te Bergen oip'Zoom gehouden, Itoeeft de directeur, die toeer H'eimerikx, opnieuw de klacht maar voren gebracht, dat in de par tijen mosselen die naar Frankrijk e.i België worden doorgezonden veel gekneusde mosselen voorko men. De kwekers wijzen er even'wel op dat de schuld hiervan bij 'de handelaren moet liggen. Op 17 December bedroeg toet ge middelde door de Zeeuwse mossel- kwekers geleverde hoeveelheid mos selen 87 pet. van hun basisleve. ringseijfer. Er waren toen 50 kwe kers die niet meer aan de levering konden deel nemen, 50 kwekers die nog wel aan de levering konden deelnemen, doch die juist het mini mum visgewicht haalden, 40 kwe kers met een kwaliteit mosselen van 17 kg. en 25 kwekers met een kwa liteit van meer dan 17 kg. De ver gadering van de Adviescommissie achtte het toen inog niet noodzake lijk om Waddenzeemosselem in Zee land i;n te voeren, doch zou np 14 Januari 1949 daarover eein beslis sing nemen. Ook de ter vergadering aanwezi ge mosselkwekiers spreken zich uil tegen invoer van Wadd'einzeemosse- len. De vergadering is van oordeel dat toet verlagen van toet minimum visgewicht van 16 op 14 kg. een veel betere oplossing is en daar door wordt bereikt, dat wanneer noig 150.000 tonnen mosselen nodig zouden zijm, deze geheel door Zeeuwse kwekers uit eigen voor raad kunnen worden geleverd. Be sloten wordt dat de afgevaardigde van Bruinisse dit op de ;&erstvol- ger.de vergadering van de Advies commissie zal voorstellen. Wanneer straks de 103 pet. vans het standaard- oapaeiteitscijfer bereikt is, wenst men levering op toerbeurt en niet meer volgens een bepaald percen tage van het genoemde cijfer. Hierna sluiting. In de afgelopen week was er op het eind veel order om mosselen te laveren, doch wegens het niet bereiken van 16 kg. visgewicht meest -eau aantal partijen mosselen worden afgeschreven. Door de kwekers te Bruinisse werden uiteindelijk afgeleverd 1950 tonnen mosselen, bestemd veer Bel gië, Frankrijk en de inleggerijen. OUD-VOSSEMEER Bij K.B. is benoemd tot Dijkgraaf van de Hollarepolder, de heer S. J. Polderman alhier. Pas Maandagmiddag om 16.30 uur Bataviatijd is de Commissie van Goede Diensten officieel op de hoogte gesteld van de afkondiging van de order tot staken van liet vu ren op Java. Dr. Zinm, de minister van justitie in Groot-Hessen heeft verklaard, dat 1.100X03 Duitse krijgsgevangenen in de Sowjel-Unie verdwenen" zijn. De geschoolde arbeiders onder toen zijn .Jyurgergeïnterneerden" ge worden, zeide hij. staatsmijnen te Heerlen, waarbij 1200 pakjes sigaretten werden gestolen. Deze inbraak kwam destijds aan het licht omdat de vrachtauto met de gestolen sigaretten bij toet nemen van een bocht in Loenen aan de vecht tegen een muur reed. Het drietal werd opgeborgen in het huis van bewaring te Maastricht Naderhand deed de Heerlense po litie nog meer ontdekkingen, waar door een groje reeks diefstallen en verduisteringen opgehelderd konden worden. Reis Minister-president Drees uitgesteld Vanwege het slechte weer, dat op het ogenblik boven de Middellandse Zee heerst, kon de reis, die minister president W. Drees gisteren naar Batavia zou aanvangen, niet door gaan. Dit deelde de minister van buiten landse zaken, Mr. D. U. Stikker, Maandagavond op Schiphol mede. Minister-president Drees en vele ministers waren tegen 6 uur reeds op Schiphol gearriveerd. BEKENDMAKING De Burgemeester van Zierikzee maakt bekend, dat evenals in 1948 het geval is geweest, van 5 tot 8 Januari 1949 hier ter stede de rat tenbestrijding georganiseerd zal worden. Zierikzee, 29 December 1948. De Burgemester voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Nu ook de kerkvoogdij van Zie rikzee is toegetreden tot de Ver eniging van Kerkvoogdijen, steeg het aantal over 1948 als lid toege treden kerkvoogdijen met 40. Bedankt voor Poortvliet: Ds. J. Bakker te Veenendaal. Geref. Kerk Beroepen te Meerkerk: Ds. M. den Boer te Wezep. FINANCIEEL NIEUWS Overzicht Amsterdamse effectenbeurs De handel op de effectenbeurs was op de eerste beursdag van het jaar weliswaar niet omvangrijk, doch in verschillende fondsen werd toch behoorlijk zaken gedaan. Dooi de commissie van de notering van de Vereniging voor den Effecten handel werd heden bepaald, dat in dien een notering van een Indisch fonds meer dan 15 punten hoger zou zijn dan de hoogste notering van 20 December 1948, deze note ring heden niet zou worden toegela ten, en slechtseen biedkoers zou mogen worden genoteerd. Tevens werd medegedeeld, dat met ingang van 4 Januari 1949 de notering van het betrokken fonds niet meer aan dan deze beperkingen gebonden zal zijn. Voor de Indische waarden en de cultuuraandelen bestond aller- wege vraag en de koersen kwamen merendeels enige of verscheidene punten hoger te liggen. Deze ont wikkeling vond zijn oorzaak mede hierin, dat er vrijwel geen aanbod bestond en voor het tot stand ko men van transacties moest worden gegrepen naar limietes die enige punten hoger waren. Voor het ove rige was de markt eveneens goed gedisponeerd, doch de koersen ver schilden over het algemeen toch niet veel bij die van Donderdag j.l. Ko ninklijke schommelden tussen nau we grenzen, doch waren per saldo een paar punten beter. Ook de in dustrieaandelen lagen goed in de markt-» Dit gold niet alleen voor de minder courante aandelen. De scheepvaartmarkt was kalm, onre gelmatig, terwijl de koersen meren deels niet veel van de vorige prij zen afweken. De beleggingsmarkt was rustig, de stemming voor de Nederlandse staatspapieren was goed prijshoudend en verscheidene dezer papieren waren een fractie beter. Ook de 3 procents Indische leningen waren hoger, terwijl ook diverse Indonesische obligatiën, zo als tramwegwaarden en gemeente lijke leningen, hogei werden afge daan. De Amerikaanse markt was veronachtzaamd. Prolongatie 2%

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 3