Toestand in de voornaamste steden van Java Kwalijke opvatting van Benelux gedachte Magelang geheel verwoest Uit (verschillende plaatsen van Midden-Java zenden speciale cor respondenten van Aneta berichten over de huidige toestand in die voornaamste steden. Uit Magelang wordt gemeld, dat de Nederlandse troepen bij de bezetting een stad vol 'rokende puinhopen aantroffen. D*e republikeinse troepen waren ■voor het wegtrekken in de gelegen heid grootscheepse vernielingen uit te voeren, aangezien de voorhoede van de Nederlandse kolonne eerst Bojolali bezette. Toen daarna Mage lang werd bezet, was het vernie- lLngsvverk reeds verricht. De electiri- citeitscentrale van Djielok is be houden, doch de leidingen van Dje- lok naar Magelang zijn opgebroken. Dedrinkwatersituatie is goed. De installaties hiervan zijn niet ver nield en de leidingen zijm slechts op enkele paatsen opgebroken. De gebouwen van de posterijen daaren tegen zijn grondig 'vernield en ver wacht wordt, dat het wel enige maanden zal duren voordat men enige orde in deze chaos scheppen kan. De spoorwegen staan er beter voor. De omgeving van Mage lang ziet er minder gehavend uit. Zo is Poerworedjo prac- tisch onbeschadigd in Neder landse handen gevallen, door dat in de nacht na de eerste dag van de actie, een snelle spits van 40 soldaten in een verras sende actie het plaatsje hebben bezet. Verborgen munitiedump Op aanwijzing van opgespoorde gevangenen, die evenals alle ande ren bij de nadering van de Neder landse troepen vrijgelaten werden, werd een verborgen munitiedump gevonden, waarin 15 ton mijnen, granaten, bommen en andere spring stoffen werden aangetroffen. Uit Koedoes wordt vernomen, dat 90 van de 200 man van de plaatselijke politie zich weer hebben gemeld en zich bereid hebben verklaard met het nieuwe bestuur samen te wer ken. Over de stand van de cultures in de omgeving van Klaten <etn Solo konden de volgende gegevens wor den gedistilleerd uit de mededelin gen van deskundigen, die de toe stand in ogenschouw hebben geno men. Vele cultures zijn in zwaar beschadigde toestand aangetroffen, doch verseheideme ondernemingen zijn door de snelle opmars gespaard gebleven. De suikerfabriek Gomdang- winangoen is geheel onbeschadigd, hoewel in 'het gebouw springladin gen waren aangebracht. De suiker fabriek Deanggoe kreeg schade door een ontplofte vliegtuigbom, die een groot gat in het dak sloeg. Ver schillende andere ingegraven bom men konden echter verwijderd wor den, zodat erger werd voorkomen. De tabaksonderneming Bamgkat is volgens ontvangen in;idhtingein vol ledig gespaard gebleven. In het al gemeen is gebleken, dat de onder- Minister van Schalk op weg naar de West Minister mr. J. R. H. van Schaik is Zondagavond naar de West ver trokken. Op Schiphol zei de minis ter voor zijn vertrek: „Ik heb mij bezig gehouden met de voorberei dingen voor de nieuwe staatsrechte lijke verhouding tussen Nederland, Suriname en Curagao. De defini tieve regeling van deze verhouding moet zijn een nieuwe grondwet in 't Rijksverband zonder Indonesië". De minister zal in de West be sprekingen voeren met vele autori teiten, die hem van advies kunnen dienen. Gezondheidstoestand in bevrijde gebieden op Sumatra D.e correspondent van Aneta te Medaim meldt, dat zoiwcl te Rantau Prapat als te Taroetoeng door de Nederlandse troepen grote hoeveel heden kostbare medicijnen zijn aan getroffen, die afkomstig zijn uit Malakka en Australië. Volgens be richten. uit republikeinse bron ruil den de republikeinse leiders deze medicijnen tegen hamdesp roducten De bevolking van Asahan kom injec ties kopen voor f 500 tot f 10/00 per keer, hetgeen voor het gewone /yolk miet te betalen was. De mil. geneeskundige dienst, de dienst voor volksgezondheid en de 'Rodie- Kruis-ploegen werken thans dag en inacht, acngeziem de bevolking in deze streken door vele ziekten ge teisterd wordt. Road de poliklinoe- ken verzamelen zich duizenden lm- donesiërs voor ihet verkrijgen vam medische hulp. nemingen, die het dichtst aain de grote postweg zijm gelegen, 'er het beste zijn afgekomen, aangezien zij snel bereikt werden. Die meer in het binnenland gelegen eultuur-on- dernemingen hebban de meeste scha de geleden. Nog niet alle onderne mingen zijn bezocht. De suikerfa brieken Pakkis en Trangkil zijm in tact aangetroffen, terwijl het riet op de velden er goad voorstaat. Koningin Juliana en Prins Bernhard hielden Nieuwjaars receptie De klok van. het koninklijk paleis op de Dam te Amsterdam sloeg pre cies elf uur, toen de laatste ambas sadeur, die de Nieuwjaarsreceptie voor het corps diplomatique ,welke H.M. de Koningin en Prins Bern hard hielden, bijwoonde, het Dam- terrein opreed. Het was de Cana dese ambassadeur, de heer P. Dupuy die de lange rij van gezanten en am bassadeurs sloot. Nauwelijks had de marinierskapel de laatste tonen van het Canadese volkslied doen weer klinken en was de heer Dupuy in het paleis verdwenen, of h.et zachte regentje, dat de hele morgen was neergedaald, veranderde in 'n stort bui, die op de kapel, de compagnie van de verbindingsschool der ma rine, die de wacht had betrokken, en op het talrijke publiek, dat het komen der diplomaten gadesloeg, neerkwam. Doch dit mocht de stem ming van de Amsterdamse politie, die de organisatie van het aanrijden der auto's op zich had genomen, niet te verhinderen. Immers, het schema was op de seconde afge werkt en H.M. de Koningin en de Prins der Nederlanden konden hun op 11 uur gestelde Nieuwjaarsre ceptie precies op tijd beginnen. Om vijf minuten over 10 waren Koningin Juliana en Prins Bernhard op het paleis gearriveerd. De Ne derlandse minister van buitenlandse zaken, mr. D. U. Stikker, was een van de eersten die het paleis betrad. Terwijl de volksliederen weerklonken, volgden dè diploma ten elkander op en toen om 11 uur allen in het paleis waren verzameld, stonden op de N.Z. Voorburgwal de met standaards gesierde auto's in het gelid, om na de receptie de am bassadeurs en gezanten weer af te halen. Het m.s, Joham van Ofdenkaroe- velt zal Woensdagmiddag 5 Jan- hl het kader der gezinshereniging met 1300 vrouwen en kinderen van Amsterdam naar Batavia vertrekken 110 kinderen beneden diq 3 jaar zul len de reis naar Indonesië meema ken. VERLIEZEN VAN VORIGE WEEK De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen vorige week de navolgende verliezen zijn geleden: Koninklijke Landmacht Sold. A. Bakker uit Veendam. Sold. Ie kl. J. C. Blaak uit Rijsoord (Z.H.). Sold. W. A. Boons uit Raams- donkveer. Sold. J. J. H. Clement uit Budel. Sold. Ie kl. C. van Delft uit Drunen. Sold. P. Dullemeijer uit Gouda. Sold. C. van Dijk uit Utrecht. Sold. W. Goederee uit Gro ningen. Sold. N. L. Hermans uit Voor hout. Korporaal A. J. G. Hoefnagels uit Gieten. Sold. A. H. H. van Hussen uit Utrecht. Sold. Ie kl. P. Th. G, Jonkers uit Oss. Sold. A. Klein Gotink uit Eer beek. Sold. J. de: Koek uit Haaften (Gld.). Sold. L. van Kranenburg uit Spijkenisse. Korporaal A. J. Kuijpers uit Rotterdam. Sold. W. Kuijpers uit St. Mi chielsgestel. Adj.-onderofficier T, Lam uit Birmingham (Engeland). Sold. H. Luiken uit 's Graven- hage. Korporaal J. P. van der Made uit Geertruidenberg. Huzaar P. J. M. H. Nies uit Neder weert. Sold. R. Otten uit Nieuw Am sterdam (Dr.). Huzaar le kl. F. L. O verhof uit Maastricht. Sold. J. A. H. M. Poulus uit Dinteloord. Serg. G. T. van der Schouw uit Utrecht, Sold. L. A. van Spaendonk uit Tilburg. Sold, le kl. W. A. Theunissen uit Amstenrade (L.) Korporaal H. F. Visscher uit Rotterdam. Sold. M. B, Wassink uit Zei- hem. Koninklijk Nederlands- Indisch Leger Sold. Kastiman uit Indonesië. Man. sold, le kl. Infie. Umbas. W., uit Indonesië, le luit. vlieger-waarnemer B. J. Ruesink uit 's Gravenhage. Sold. 2e kl. R. H. Gilhuis uit Indonesië. Serg.-majoor vlieger-waarne mer F. W. Ver dier uit Apel doorn. Serg.-majoor vlieger-waarne mer M. J. Janssen uit Roosen daal c.a. Belgen maakten Nederlandse bankbiljetten Gedurende de laatste maanden dwarrelde een regen van valse hon derd gulden biljetten over Zeeland neer. De biljetten werden voorna melijk gesignaleerd in Zeeuws- Vlaanderen en op Walcheren, Men had goede reden, om aan te nemen, dat verspreiders en drukkers van deze biljetten in de grensstreek woonden. Bij het onderzoek, dat de Belgische en de Nederlandse politie, in nauwe samenwerking met het Bureau Criminele Voorlichting en de Zeeuwse rijkspolitie hebben ver richt, bleek al spoedig dat de vroegst gesignaleerde biljetten afkomstig waren uit de omgeving van het grensplaatsje Maldegem in België. Daar had een Belgische grensarbei der, die zijn loon in Nederlands geld ontving, een vals biljet uitbe taald gekregen. Deze man was, zo als bleek, te goeder trouw. Toen kort daarop ook valse bil jetten in Aardenburg, Brugge en opnieuw in Maldegem werden ont dekt, stapte de- politie af van de goede trouw en ging over tot arres tatie van een aantal personen. On der die arrestanten bevonden zich de caféhouder en vlashandelaar uit een caféhouder en vlashandelaar uit Maldegem. Het bleek, dat men met zijn aanhouding een goede greep had gedaan, want hij had niet min der dan 60 valse bankbiljetten in zijn bezit. Bij de verhoren bleek, dat de ge bruikte drukpers regelmatig was verhuisd naar andere adressen en dat sommige caféhouders de kleine machine in huis hadden gehad, zon der te weten, waartoe het apparaat diende. Intussen is nog niet zeker, dat men de hoofdorganisator van deze valse munterij ontdekt heeft. Een Schevenirgse logger naar Zuid-Afrika Zoals bekend, is een Sdbaveningse kotter uitgerust voor de visserij in Zuid-Afrika. Het sdhip zou heden de reis naar het Zuiden aanvaarden, maar het vertrek is uitgesteld, o.a. ia verband met het weer. De ligging van Zuid-Afrika is, zo vernemen wij, bijzonder gunstig voor de uit oefening van de visserij. De wate ren rotnd dit laud zijn zeer rijk aan verschillende vissoorten, waarvan da meeste waardevol zijn voor de con sumptie. Tot de voornaamste, welke op de markt komen, behoren de „pilchards", die een belangrijk pro duct leveren voor de visverwerken de industrie. Ook wordt veel voor komende rondvis aangevoerd, heek genaamd, welke vissoort o,ok in de Noordzee voorkomt en in nog gro tere mate in de Ierse zee. Ook de visserij op kreeften levert goede resultaten op. Deze schaaldieren worden tot conserven verwerkt en zijm in 'deze vorm een gewild <export- artikell. Oorspronkelijk werd de vis serij uitgeoefend door kleurlingen, die slechts over primitieve vaar tuil- gen beschikten, zodat de vangsten van slechts geringe omvang ble ven. In het begin van deze eeuw gingen o,ok de blanken zich voor deze visserij interesseren en werd overgegaan tot de trawl visserij, waardoor de opbrengsten aanzienlijk hoger werden. Sindsdien is de visserij gestadiig gegroeid. Zuid-Afrika beschikt thans over een uitgebreide vissersvloot. Zij bestaat uit een 40-tal stoom- ien motortrawlers, 700 motorboten en omgeiveer 1500 kleine kustvissers- vaartuigen. Verreweg de belangrijk ste aanvoerhavem is kaapstad, ter wijl daarnaast ook in Ea^t-Londem, Mosselbaai en Port Elisabeth, gerin ge hoeveelheden worden aangevoerd De belangrijkste visgronden van de Zuid-Afrikaanse visserijvloot be vinden zich langs de Westkust, vam de Walvisbaai in het Noorden tot Kaapstad in het Zuiden, waarop zich de visserij voor ongeveer 75 pro- coat concentreert. Desondanks bevin den zich daar nog uitgestrekte vis rijke gebieden, welke tot op heden practised inog miet worden bevist. Israëlisch kabinet over mogelijkheid Britse interventie Volgens de Joodse pers te Tel 'Aviv kwam Zondagavond de mo gelijkheid vam gewapende Britse interventie op de agenda van de Israëlische kabinetsvergadering voor Het blad „Haaretz" verklaart, dat Britse commando's en gepantserde eenheden order gekregen hebben zich in het gebied van het Suez- kanual gereed te (houden om de Israëlische grens over tie trekken en in de Negeb door te stoten. Vlieg tuigen van de Britse luchtmacht zou den voortgaan met het maken van verkenningsvluchten boven het Is raëlische leger in het Zuiden- Volgen het blad „New Papers" hangt met van Washington af of de Britten het schiereiland van de Simei' en strategische posities langs de Egyptische grens zullen bezet ten. De economische situatie in de Verenigde Staten Dalende werkloosheid Blijkens een gisteren door de Amerikaanse minister van handel, Charles Sawyer, gehouden redevoe ring over de economische situatie in de V.S., kan ook de Amerikaanse regering geen antwoord geven op de vraag, in welke richting deze sir tuatie zich zal ontwikkelen. Zal de inflatie zich voortzetten, zo zeide hij, of heeft de hoogconjunctuur in het Amerikaanse bedrijfsleven haar hoogtepunt bereikt en staan wij thans voor een ommekeer? De minister wees er vervolgens op, dat de prijzen van belangrijke goederen, inclusief die van levens middelen, in de afgelopen twee maanden zijn gedaald en dat de kleinhandelsomzetten zijn afgeno men. Tegelijkertijd echter hebben de nationale productie en het natio nale inkomen een recordniveau be reikt, terwijl ook de werkloosheid tot een minnimum is gedaald. Een nieuwe inflatoire factor noemde de minister de verhoging van de vracht tarieven der spoorwegen, die in de laatste week van 1948 is ingevoerd. Tevens vestigde hij er de aandacht op, dat er in het komende voorjaar een „vierde loonronde" in de sleu telindustrieën dreigt. Noodzakelijke regeringsmaatregelen In bepaalde critieke sectoren van de Amerikaanse economie houdt de inflatoire druk nog krachtig aan, al dus minister Sawyer. In andere sec toren tonen de prijzen een neiging tot dalen en begint de verkopers markt tot het verleden, te behoren. Zolang het inflatiegevaar niet is be zworen, is de onmiddellijke taak van de Amerikaanse regering de no dige maatregelen te nemen en dat gene te doen, dat in een periode van depressie niet gemakkelijk of in het geheel niet kan worden gedaan, n.l. een begrotingsoverschot handhaven, de nationale schuld verminderen en voorzichtigheid betrachten ten op zichte van de staatsuitgaven, aldus de minister. Men is algemeen van oordeel, dat het in het kader van een dergelijke politiek, noodzakelijk zal zijn de in komstenbelasting voor de meeste Amerikanen te verhogen en men verwacht, dat president Truman dan ook voorstellen zal doen in zijn be groting, die hij de volgende week aan het congres zal voorleggen. De „Elisabeth" nog niet door sleepboten bereikt Het Nederlandse kustvaartuig „Eli sabeth", dat, zoals gemeld, in de Golf van Biscaye in moeilijkheden was geraakt, is het eigendom van de Rotterdamse Kustvaartcentrale. De kapitein is de heer J. Pietersen uit Farmsum 'bij Delfzijl. De sleepboot heeft het schip nog niet bereikt) maar staat er radio - telefonisch mee in verbinding. De zender van de Elisabeth schijnt, ver moedelijk door 'het leegraken van de accu's, te zwak om Scheveningen te kunnen 'bereiken. De „Elisabeth" was 24 December van NeW Castle naar Lissabon vertrokken met een lading pek. Gesneuveld 66, gewond 172 Officieel wordt medegedeeld, dat sinds het begin van de actie aan Nederlandse zijde, volgens tot dus verre ontvangen berichten, sneuvel den 66 militairen eri 172 militairen werden gewond. Uit militaire bron verneemt Ane- ta, dat bij de bezetting van de bank Negara te Djambi, 70 kg opium werd aangetroffen, bestemd om te dienen als buitenlands betaalmiddel voor republikeinse autoriteiten. De bevolking van Djambi, die deels gevlucht was voor de komst der Nederlanders, begint nu in gro ten getale terug te keren. Vele vroe gere ambtenaren stellen hun dien sten weer ter beschikikng. Te Teloekbetoeng werden de Ne derlandse troepen door de bevolking verwelkomd met rood-wit-blauwe vlaggen, die zes jaar lang zorgvul dig bewaard waren, aldus deze mi litaire woordvoerder. „Fanny, ga niet" In het Zondagochtenblad schreef het Indische „Dagblad" onder de ti tel „Fanny ga niet", o.m.: de Austra lische vertegenwoordiger in de Vei ligheidsraad heeft het Nederlandse volk ten diepste beledigd door voor te stellen, dat Nederland als lid van de V.N. geschrapt moest worden vanwege het optreden in Indonesië. Dit heeft iedere Nederlander zich aan te trekken, ook Fanny. Hét blad vervolgt: „het zou dan ook niemand verwonderen wanneer deze sport- kampioene bij nadere overweging van haar positie als Nederlandse alsnog zou besluiten van haar voor genomen reis naar Australië af te zien. Het zou een daad zijn, die niet alleen haar zelve zou sieren, maar ongetwijfeld ook het hele Neder landse volk met grote voldoening zou vervullen. Fanny, gij zijt in de eerste plaats Nederlandse en eerst daarna sportbeoefenaarster. Bedenk dit wel". Luc van Dam naar Amerika Naar wij vernemen staat bet thans vast dat onze Nederlandse midden- gewicht, Luc van Dam, op 18 Fe bruari in Madisoin Garden zijm Ame rikaans debuut zal maken. Hij is gecontracteerd door Lew Burston, •de matchmaker van Madison, die de laatste wedstrijd vam Dam—-die Lanmoit had bijgewoond em daar na zijm bewondering voor vam Dam's techniek en stijl miet oander stoeLem of banken had gestoken. Tegen wie van Dam te New York uitkomt is nog niet bekend. Het zal im elk geval een van de leidende Amerikaanse middengewiohten zijm, •hetzij Tony Zale, de vroegere we reldkampioen, 'hetzij Jake Lamotta of Steve Belloise. Wint van Dam zijm eerste match dam kan (hij nog 'op tem minste drie andere wedstrij den im Amerika rekenen. Eimdiigt de wedstrijd onbeslist of verliest hij dan is er nog niets verloren mits •hij een goede indruk heeft gemaakt. Gemeenteraad St-Philipsland In de Donderdag gehouden ver gadering van de gemeenteraad was de heer A. van Dijke afwezig. Im antwoord op de vraag vam de heer den Engelsman im de vorige vergadering over de woning van de heer Geense, gaf de voorzitter een uitvoerige uiteenzetting en op die van de heer vam Dijke, aam- gaande de watervoorziening, deel de de voorzitter mede, dat de Waterleiding-Mij- heeft medegedeeld te zullen trachten im 1949 meer aan dacht aam de watervoorziening te besteden. Van H.K.H. Prinses Wilhelmina was een dankbetuiging ontvangen op de felicitatie bij haar regerings jubileum en vam het ministerie van binnenlandse zaken een bericht, dat de wachtgeldregeling vam .oud-burg. Kleppe, over de jaren 1944—1947 tot een totaalbedrag van f 12.817.57 is goedgekeurd. Daar er in de gemeente geen geiten meer zijn, werd de toelage vam de Vereniging tot verbetering der Geitenrassen, als vervallen 'be schouwd. De aftredende leden van de schoolcommissie werden m.a.s. herbenoemd. Een schrijven van de heer J. Aarnoudse (Stelberg) te Anna Jaco- bapolder. betreffende volkshuisves ting. werd afgewezen. Bij de behan deling van de 'begroting 1949 stelde de heer Mol voor de post schoon houden gemeentehuis te verhogen tot f 280.—, wat Werd aangenomen. Het 'bedrag a>Ji f 800 op de post herbestrating Achterstraat, zag spr. liever gebruikt voor het aanleggen van trottoirs in de Emmastraat en zou dam met de herbestratimg nog een jaar willen Wachten. De voor zitter zou liever de Achterstraat toch her'bestraten em als er nog geld over is de betreffende trottoirs aanleggen. Hiermede ging de raad accoord. Bij de post reinigings rechten zou spr. gaarne zien, dat de particulieren f3.— en de win kelpanden f 5— rechten zouden moeten 'betalen, daar bij de laatsten meei' huisvuil is. Daar dit nog maar oas aan de gang is, stelde de voor zitter voor het verloop hiervan af fe wachten, 'wiat werd goedgevon den. Bij monde vam de heer Mol dankte de commissie de voorzitter voor de gespecificeerde begroting. Daarna dankte de voorzitter de commissie voor de behandeling. De voorzitter deelde mede, dat de inkomsten en uitgaven, bij de gewo ne t ernst w'a.re(ti] f 138.223,86 en bij do kapitaal dienst f 52.975.88. Vol gens ,c.r\ 55bis der L.O.-wet zal RADIO-PROGRAMMA Woensdag 5 Januari. HILVERSUM I, 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymnastiek; 7.30 gr. 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws;., 8.15 gram.; 9 ziekenbezoek; 9.30 gram.; 10.30 morgendienst; 11 gram. 11.15 uit de Camera ODscura; 11.40 gram.; 12.30 land- em tuinbouw;' 12.33 gram.; 1 nieuws; 1.15 orgel; 1.45 cembalo-gezelschap; 2.15 gram.; 2.40 causerie; 3 orgel en piano; 3.30 Sweelinckkwartet; 4 postzegel praatje; 4.15 voor de jeugd; 5.30 Susch strijkorkest; 6 muziekcorps; 0.30 voor de strijdkrachten; 7.00 nieuws; 7.15 Prikkebeen; 7.30 ac tueel geluid; 7.45 Engelse les; 8.00 nieuws; 8.05 programma-proloog» 8.15 vrij en blij; 8.45 Ferdinand Huyck; 9.30 radio philharmonisch orkest en soliste; 10.45 avond over denking; 11 nieuws; 11.15 gram.; 11 20 causerie; 11.35—12 gram. HILVERSUM II. 415 en 245 M. 7 nieuws; 7.15 g^amt; 8 nieuws; 8.15 strijdlied; 8.18 gram.; 88.50 voor de vrouw; 9 gram.'; 9.30 'waterstan den; 9.35 gram.; 10 morgenwijding; 10 20 kookpraatje; 10.30 als de stof zuiger zwijgt; 11 causerie over kam peren; 11.30 populaire gram.; 12 tetneheotnoert; 12.30 voor land en tuinbouw; 12,33 voor het platte land; 12.38 The Kilima Hawai'/'ans en orgel; 1 nieuws; 1.15 kalender; 1 20 Metropol e-orkest en soliste; 2 gesproken portret; 2.15 jeugdconcert 3 hoorspel; 3.30 de regenboog; 4 'bonte jeugdmiddag; 5.15 poli'.iekorem 5.45 Indische uitzending; 6 nieuws j 6.15 varia; 6,20 gram.; 6.30 causerie; 7 lezing over Esperanto; 7.15 nieuws uit Indonesië; 7.30 voor de jeugd; 7.45 lezen in de bijbel; 8 nieuwsjj 8.05 dingen van de dag; 8.15 nieuws 8.20 omroeporkest, koor en solisten; 9.30 hoorspel; 10.30 viool en piano tl nieuws; 11.15 Hit Kit; 11.45—12 gram. f 16.69 per leerling worden uitge- keer j Het punt waar deze vergadering voor was belegd betrof ontslag overtollig onderwijzend personeel, dit in vefbanid met de splitsing lod.school en een bijz. school, de eerste telt dan nog 58 a 59 leer lingen, terwijl de laatste 80 leer lingen telt. In verband met een schrijven van de Inspecteur van het L.O., welke verwees naar 'bovengenoemd art., waar staat dat een onderw'ijzeres, met akte nuttige handwerken moet worden aangehouden, is per lApril a.s. eervol ontslag verleend aan de heren Knuist en Lecnc. De voor zitter betreurde het tot deze stap te moeten overgaan, daar zij al hun krachten voor hun werk hebben gegeven, maar dat hij volgens de wet, in deze omstandigheden niet anders mocht handelen. Zij zijn de laatst benoemde leerkrachten, de heer Knuist is in 1937 en de heer Leune in 1943 aan deze school verbonden geworden. Hij hoopte dat zij spoedig een hun passende werk kring zullen vinden- Bij de rondvraag stelde de heer Stormezand voor de sluiting van het straatje aan Karreveld voor motorvoertuigen en voor paard en wagen. Dit 'werd door de raad aan genomen. Alleen voor de Reinigings ophaaldienst en fietsen is dit slui tingsverbod niet van kracht. De heer Verwijs vroeg nadere in lichtingen inzake de Winkelsluitings wet voor Drogisterijen. De voorzit ter deelde hierop mede, dat na de sluiting alleen artikelen mogen ver kocht worden van medicinale aard. Verder 'betreurde de heer Verwijs het dat het pad na3st het winkel pand en dhr. Breeman in de Prins Hendrikstraat, vooral in deze tijd, zo. glibberig is. Hij zag hier graag een grintpaadje. Dit werd toege zegd. De heer -den Engelsman vroeg nadere inlichtingen over de dem ping van het slootje aan de Oost- dijk. De voorzitter deelde mede, dat het wachten is op de vergun ning van G.S. en dat in Januari of Fe'br. a.s. hiermede 'begonnen kan worden. Op de vraag van de heer Quist betreffende de reinigingsophaal dienst in de Langeweg in de Anna Jacobapol'der, deelde de voorzitter mede, dat dit volgens de bepalingen alleen in de kom moet geschieden. Als het in de Langeweg Wel wordt opgehaald, geschiedt dat uit eigen 'beweging. Besloten Werd de route ZO' te stellen, dat het ook in de La ge weg, Langeweg en de Sluis wordt opgehaald, waarvoor men dan ook reinigingsrechten moet betalen. Met 'bet rekking tot het puin vam het opgebroken trottoir in de Amma- Jaoob'apolder, vond de heer Quist het gewenst, dat dit Werd opge ruimd. De voorzitter' machtigt hem hiervan werk te maken. In zijn slotwoord dankte de voor zitter de wethouders, de raad en het personeel voor hun medewer king in het afgelopen jaar en sprak hij de wens uit elkaar in 1949 weer in gezondheid te mogen ontmoeten. Hierna sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2