Op 31 December werden de vijandelijkheden gestaakt Aziatische landen keren zich tegen Nederland DE ZIERIKZEESCHE COURANT Stormachtig jaareinde eiste op zee zijn tol In China werd zakenkabinet overwogen Nieuwe Textielpunten DINSDAG 4 JANUARI 1948 No. 16080 105t Jaargang 7JFRIKZF;FSUII»NIKIIWSBODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÉN Prijs per 3 mdn/bij vooruitbetaling f 3.51, p. w. 27 et. Loss* nummers 10 et Verschijnt iedere werkdag Advertentieprijs 12 ct per mm Succesjes (ma* 15 mm.) minimum 11.- p stuk WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lang* Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 Uitgave- N.V. Drukkerij voorh. Lakenmen Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee. Generaal Spoor tot de soldaten De legercommandant in Indonesië heeft Zondag aan de troepencom mandanten op Java het volgende bevel gegeven: Op 31 December 1948 waren de militaire acties en daar mede de vijandelijkheden op Java beëindigd. De taak van onze troe pen bepaalt en beperkt zich der halve na die datum tot het optreden tegen nog rondzwervende groepen en benden of enkelingen, die onge regeldheden trachten te veroorza ken. Ik draag u en de onder uwe bevelen staande troepen op om deze taak binnen de haar gestelde gren zen op strikte wijze en met grote naarstigheid tot uitvoering te bren gen. Generaal Spoor heeft op Nieuw jaarsdag over de radio tot de sol daten gesproken. Hij zeide, dat de toewijding en bekwaamheid van al len de nieuwe operatie tot een snel succes hebben gemaakt, waarvan nu de resultaten moeten worden ge consolideerd. Als dat eenmaal is ge schied, dan kan in een sfeer van vrede en veiligheid de verdere op bouw van Indonesië met voortva rendheid ter hand worden genomen, zoals dat in de rustige gebieden al het geval is. In de na-oorlogse verworden en corrupte wereld, zal eensgezind en krachtig datgene moeten worden volbracht, dat de Nederlandse solda ten als taak is gesteld. Ook in 1949 zal het Nederlandse leger opnieuw tonen, dat het een leger des vredes is, met de oprechte wil bezield om vrede en veiligheid te brengen. Generaal Spoor wijdde ook woor den aan de familieleden en verwan ten van de soldaten. Amerikaanse persstem over Indonesië In een belangrijk hoofdartikel, ge- titeld „de belangrijkste geschilpun ten in Azië", neemt da „Herald Tri bune" .een middeostandpuint tussen pro-en anti-commentaren im, waarin het blad ongetwijfeld een verzoe nend geluid laat horen, betogend, dat hetgeen in Azië bijna overal het meest nodig is, een doelmatig en eerlijk bewind is, alsmede om aan de nationale aspiraties te vol doen, schrijft het blad, dat het bij de Nederlandiers niet zal ontbreken aan doelmatigheid en eerlijkheid'. Het vooruitzicht op Java en Suma tra was slecht genoeg voordat de militaire actie werd ingezet. De Ne derlanders hadden needs die moge lijkheid onder de ogen gezien om Indonesië aan zijn lot over te la ten, gelijk de Engelsen zulks heb ben gedaan in India en Burma. Zij hebben Ihet niet gedaan, omdat zij dan enorme verliezen zouden heb ben geleden. Maar het is duidelijk, dat hun terugtrekken zou zijn ge volgd door een tijidvak van burger- oorlog, verwarring, een eindeloze reeks moorden en veel lijden, even erg ot nog erger dan we nu mee maken in Burma. Er de nadruk op leggend, dat op de Nederlanders thans de verantwoordelijkheid, rust voor een verbetering van de le vensvoorwaarden en hiet invoeren van. zelfbestuur, hetgeen zowel een grote bekwaamheid als 100 proae.it integriteit vereist, besluit het blad: „Het is niet meier dan billijk om het ronduit te zeggen: indien .enige koloniale regering tegen zulk een ernstige verantwoordelijkheid is op gewassen, dan moet men de be kwaamheid om dit tot stand te bren gen wel bij de Nederlanders zoe ken". De komende verkiezingen in Israel 11 politieke partijen zullen op 25 Januari deelnemen aan de eerste parlementsverkiezingen, die in de jonge staat Israël zullen worden ge houden. Sedert 15 Mei 1948, toen Engeland het mandaat over Pales tina neerlegde, wordt Israël be stuurd door een voorlopige regering. Thans zal een constituerende ver gadering van 120 leden gekozen Worden. Bijna 800.000 mannen en vrouwen boven de 18 jaar zijn kiesgerechtigd. Ongeveer 713.000 van hen zijn joden en 69.000 zijn Arabieren. De kies lijsten zijn gebaseerd op de volks telling van 8 November 1948. Aanvallen op ondernemingen bij Buitenzorg Naar de „Nieuwsgier" meldt, heeft op Nieuwjaarsochtend een bende van ongeveer 500 man een aanval gedaan op de rubberonderneming „Pasir Maoeng", 10 km ten Oosten van Buitenzorg. De aanval had plaats 's morgens 8 uur en werd af geslagen door de administrateur, 4 employé's en de uit 11 man be staande ondernemingswacht. Nadat de bende haar aanwezigheid door een luguber gebrul kenbaar ge maakt had, verdedigden de em- ployé's en de wacht het emplace ment der onderneming, dat geheel omsingeld bleek. De bende bestond grotendeels uit mensen uit de om liggende kampongs, onder leiding van enkele met karabijnen en sten- guns gewapende terroristen. De schietpartij tussen de verde digers, die zich achter balen rubber hadden verschanst, duurde bijna 2 uren. Daarna trok de bende af met achterlating van vier doden. In de nacht van 1 op 2 Januari heeft een bende een aanval gedaan op de rubberonderneming „Tjio- mas", ten Westen van Buitenzorg. Het emplacement werd in brand ge stoken en beschoten, doch niemand werd geraakt. Het materiële verlies wordt geschat op f 200.000. Storm over Frankrijk De storm blijft over diverse stre ken vain Frankrijk woeden. Ih Bretagwe o.m. hebben de hoe ven en boomgaarden grote schade .geledem Daar verschillende palen van de electriscbe leiding waren omgewaaid, was de stroom op som mige plaatsen oin.derbroken. Volgens de eerste schattingen is .er meer dan 100 mil'Iioen francs schade. In het Oosten van het land is veel sneeuw gevallen. Voornamelijk in de streken van Mofntbeliard .en Belfort heeft de sneeuw vertraging veroorzaakt in het treinverkeer. De stroomvoorziening ondervond even eens moeilijkheden. Merkwaardige vondst in een grot te Gibraltar In een grot aan de Oostzijde van de rots van Gibraltar heeft men merkwaardige vondsten gedaan. Er zijn o.a. overblijfselen ontdekt van de Neanderthalmens en sporen uit de Romeinse tijd. Enige tijd geleden was men, op instigatie van de gouverneur van Gibraltar, begonnen met onderzoe kingen, welke geleid werden door John Waechter, lid van het Britse archaeologische instituut te Anka ra. Waechter stuitte bij deze onder zoekingen op vier lagen overblijfse len, waarvan de eerste glas- en aar dewerk van Egyptische, Romeinse en Phoenicische oorsprong bevatte: in de tweede laag werd aardewerk uit het neolithische tijdperk gevon den, dat ongeveer 6000 jaar oud was. In de derde laag vond men o.a. res ten van maaltijden, die 15.000 jaar geleden waren genuttigd. In de vierde laag®deed men de belang wekkende vondst, namelijk sporen van de Neanderthalmens, die 40.000 tot 60.000 jaar geleden de grot be woond had. Reeds eerder had men in Gibraltar twee schedels van de Neanderthalmens gevonden en wel in 1848, acht jaar voordat een der gelijke schedel in Duitsland werd opgegraven, en in 1926. Twee schepen vergingen Waarschijnlijk is het Noorse schip Farnevam Helsinki op weg inaar een No,orse haven, op een mijn gelo pen im het Kattegat. Het schip is met man <eh muis vergaan. Aam boord bevonden zich veertien op varenden, van wie tof inu toe geen spoor is gevonden. Wegens holle zee konden geen reddingsboten uit varen. Slechts eén man van de twiaalf koppen tellende bemanning van het Franse vissersschip Robert Marie is gere'd, nadat het schip in de nacht van 31 December in zwlare storm was vergaan. De Queen Mary, welke Zaterdag avond. na 500 passagiers aan boord te hebben genomen, haar reis naar New York twlilde voortzetten, is op een zandbank gelopen, kort na het verlaten van de haven van Cher bourg. Twee sleepboten hebben ver geefs geprobeerd om het reusach tige schip los te trekken. Maar het was eb en het stormde hevig en, de Queen Mary moest blijven wach ten tot het opnieuw hoog wlater was gewlorden. De storm was toen wat bedaard en het schip kon zon der veel moeite worden losgesleept. Hoewel de schade zeer gering is, heeft de gezagvoerder 'besloten, naar Southampton terug te keren. Nederlandse schepen in nood Op Oudejaarsdag zijn nioofdseiiien opgevangen van het Nederlandse kustvaartuig Elisabeth, gï*oot 348 ton, dat zich in een hevige storm in de Golf van Biscaye bevindt. Het schip seinde., dat de stuurinrichting ge broken was en verzocht assistentie. Onmiddellijk voer de Schotse sleep- b'oet Bustler, die op weg 'wlas naar de Queen Mary, maar onderweg ver- Vorming van een Birmese brigade Op uitnodiging van de regering van India zal te Delhi een conferen tie worden gehouden van een aantal Aziatische landen. Op deze confe rentie zal het Indonesische vraag stuk worden besproken. India heeft verzocht of de uitgenodigde landen zich door ministers zouden kunnen laten vertegenwoordigen. Pandit Nehroe kondigde een aantal punten aan, die als maatregelen tegen de Nederlanders genomen kunnen wor den, t.w.: Terugtrekking van alle Neder landse troepen op linies, welke zij voor de aanval bezet hielden; een onderzoek naar de aanval; stopzet ting van elke vorm van hulpverle ning aan Nederland; het scheppen van voorwaarden, onder welke de Indonesische Republiek kan functi- onneren. Nehroe legde deze verklaring af in een toespraak tot een openbare vergadering. Hij zeide, dat de vol gende landen waren uitgenodigd om aan de conferentie deel te nemen: Turkije, Egypte, Syrië, de Libanon, de Hedjaz (Arabië), Perzië, Irak, Afghanistan, Pakistan, Ceylon, Si- am, Burma en China. Hij sprak de hoop uit, dat ook vertegenwoordi gers van Australië en Nieuw-Zee- land de conferentie zouden bijwo nen. Nehroe noemde in zijn rede wat in Indonesië was geschied „de open lij kste en meest onverbloemde aan val", welke de „vuurproef" voor elk land vormde. Hij voegde daaraan toe: „Wij moeten ons met leedwe zen bekennen, dat de houding van sommige mogendheden er een is ge weest van stilzwijgende goedkeuring of aanvaarding van deze aanval. Er bestaat een Westelijke Unie, waar van Nederland een van de leden is. Wat zijn de doeleinden van deze Unie? Geld is de Westerse Unie toe gevloeid. Kortgeleden is de voor In donesië bestemde hulp van het plan-Marshall stopgezet, maar Ne derland ontvangt die hulp nog steeds". De beslissing van India om bin nenkort te Delhi een Conferentie te houden, kwam voor Londen als een verrassing. Een woordvoerder van het departement van buitenlandse zaken zeide, dat de Britse regering niet tevoren op de hoogte was ge steld van het Indische voornemen. Daar er nu nog te weinig bijzon derheden bekend zijn, was het nog niet mogelijk om commentaar te geven. Waarnemers te Londen beschou wen de zinspelingen van Nehroe op de banden tussen de leden van de Westelijke Unie en zijn gevolgtrek kingen, dat de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk alle tot op zekere hoogte de Nederlandse actie stilzwijgend goedkeuren, „als een wezenlijk dilemma voor de sa menwerkende Westelijke mogend heden. En dat op een tijdstip, waar op daadwerkelijke onderhandelin gen worden gevoerd om tot een At lantisch bondgenootschap te komen" Uit de tot nu toe binnengekomen reacties kan men opmaken, dat Chi na, Siam, Syrië en Birma waar schijnlijk een vertegenwoordiger naar de conferentie zullen sturen. Het hoofd van de Birmese regering heeft de vorming van een Birmese brigade voor de strijd tegen de Ne derlanders aangekondigd. Deze bri gade zou bestaan uit leden van het Birmese leger en leden van het In dische nationale leger, die geduren de de Japanse bezetting hebben ge streden. Honderd vrouwen zouden zich al voor opneming in de brigade hebben aangemeld. Australië had nog geen uitnodi ging ontvangen, maar als het er een zou krijgen, zou het in elk geval een waarnemer zenden. Gezaghebbende personen te Bata via verklaarden, dat het wel zeer ongebruikelijk is om een conferen tie te beleggen ter bespreking van de interne aangelegenheden van een ander land. Daarbij komt nog, dat India in de gelegenheid is gesteld om de beraadslagingen in de Veilig heidsraad bij te wonen en daar zijn stem te doen horen. Blijkens het nu genomen initiatief weigert India zich bij de beslissing van de meerderheid in de Veiligheidsraad neerteleggen. nam dat die al weer vlot wlas, naar de Elisabeth. Ook andere Britse en Amerikaanse schepen zijn naar de Elisabeth aan het speuren. De Brit se sleepboot Turmoil bereikte het schip, dat een acht koppen tellende bemanning heeft, bet eerst. Op de morgen van Nieuwjaarsdag wierden te Dieppe noodseinen opge vangen van het Nederlandse stoom schip Jobshaven van de rederij N.V. Gebr. v. Uden te Rotterdam. Het schip, dat op 10 December uit IJmujden was vertrokken met be stemming Huelva, wias ten Zuiden van Boulogne in een zware storm verzeild geraakt en had een man kement aan het roer opgelopen. Uit Le Havre vertrok een sleep boot tej assistentie, maar feeds kor te tijd later seinde de Jobshaven;', dat de situatie verbeterd was. De sleepboot keerde terug. De Jobs haven is naar Margate gevaren en waöht daar op de rede beter twieer af. Ook bij Vlissingen beeft bet zware weer tijdens de jaairswiisseling een paar schepen in moeilijkheden "ge bracht. Op 31 Deüember raakt het Russische schip Sohie in de Vlis- singse buitenhaven aan de grond, op Nieuwjaarsdag de Engelsman Eros. Beide schepen zijn echter kor te tijd later weer vlot gekomen, de Eros op eigen kracht. In het Westelijke gedeelte van de Oostzee dreef een onbekend schip stuurloos en zonder lichten rond. Schepen van de Deense marine Zijn ondanks het buitengewoon slechte weer uitgevaren om het schip te Zoeken. Ter hoogte van de Berlenga-eUan- den voor de Westkust van Por tugal is het 238 ton metenjde Griekse schip Agios Georges, dat werd gesleept, van de tros losge slagen en gestrand. Er was nie mand aan boord. De sloepen ont braken en men vermoedt, dat de sleepboot, welke de Agios sleepte, de opvarenden aan boord heeft ge nomen toen het weer slecht wlerd. De Amerikaanse Arbeidsfedera- tie (A.F.L.) overweegt de mogelijk heid om naar een 30-uur week te streven, wanneer de 'w'erkloosbeid mocht gaan toenemen. Het Deense blad „Berlingske Ti- dende" viert heden zijn 200ste ver- Alle partijen willen vrede In gewoonlijk betrouwbare krin gen te Nanking verklaart men', al dus Reuter, dat Gemeralissimiujs Tsjacig Kai-Sjek overweegt af te treden om 'die wieg te openen voor onderhandelingen met de commu nisten, doch door de uiterste rech ter vleugel van de Kwomintang hier van wordt weerhouden. De rechtse elementen zouden wel voelen voor vredesonderhandelingen met die com munisten, idoch gekant zijln tegen de benoeming vian generaal Li Tsoeng-Jen als opvolger van Tsjiang waaibij hij de algehele verantwoor delijkheid zou hebben in een rege ring, waarin zij weinig te zeggen zouden hebben. De aankomst te Nan king van gewestelijke bevelhebbers en provinciale gouverneurs vooreen- door Tsjiang Kai Sjek bijeengeko men conferentie zou, naar men ge looft, verband houden met een mo gelijk aftreden van Tsjiang Kai Sjek Generaal Jen Hsi Sjan, gouverneur van Sjansi, ider per vliegtuig uit het door de communisten belegerde Taijoean voor besprekingen met Tsjiang as vertrokken, heeft een na tionale conferentie voorgesteld ter bepaling van de toekomstige ge dragslijn. De „vredemakers" in het kabinet Vice-president Li Tsjoeng Jen, die beschouwd wordt als een waar schijnlijke candidaat voor premier in een toekomstig zakenkabinet, con fereerde m et verscheidene leden van het „kernkabinet", o.w. generaal Tsjiang Tsji Tsjoeng, van wie ge zegd wordt, dat hij het vertrouwen geniet van ide communisten. Gene raal Tsjiang zou uit de Woensdag gehouden kiabinetszitting weggelo pen zijn nadat de minister voor bijzondere zaken, Koe Tsjieng Kamg, critiek, had uitgeoefend op de z.g. vredemakers" in het kabinet. De oudste zoon van Tsjiang Kai Sjek generaal Tsjiang Tsjing Koeo werd benoemd tot hqofd van de Kwo mintang op Formosa. Deze benoe- ming wordt door waarnemers be schouwd als een poging om de Kwpr min tang-organisatie op Formosa, waarheen volgens geruchten de re gering zich zou kunnen begevem in dien Nanking zou vallen, te vers ber ken. Een militaire woordvoerder der regering te Nanking deelde mede, idat bijna een half millioen man communistische troepen zich ron dom Soehsien, 210 km. ten Noorden van Nanking, concentreren, voor een aanval op de verdedigingslinies vian de hoofdstad, die .ieder ogen blik verwacht kan worden. Ongeveieir 300^000 man regeringstroepen zou den ten Noorden van de Jaiagtsè hier tegenover staan. Naar de woordvoerder verder verklaarde concentreerde twee derden van communistische strijdkrachten in Noord-China zich rofnd Tientsin. Ve le manschappen zouden hierbij' aan de troepenmacht, die Peipiing be legert, onttrokken wonden. Een jongeman te Peking heeft verklaard, dat hij iop 30 Maart met brandende kleren boven Peking uit een vliegtuig zal springen als de vrede dan nog niet is gesloten. In Lenig Beach in Califonië heeft een dominéé van 5 jaar Zijn eerste huwelijk ingezegend. Volgens de vader van de dominee is de jongen aangesteld door een protes tantse secte ,,De kerk van het ge loof der oude tijden" genaamd. Matig is alleen hij, die van het goede niet teveel gebruikt en van het slechte niets. WEERBERICHT Weersverwaching, medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagavond tot Dinsdag avond: Gedurende de nacht tijdelijk op klarend met plaatselijk lichte vorst en weinig wind. Morgen overdag: toenemende bewolking met tijdelijk sneeuw of regen. Vooral aan de kust weer aanwakkerende wind tus sen West en Zuid. Later iets zachter. 4 Jan. Zon op 8.51, onder 16.39. Maan op 11.41, onder 22.11. Eerste kwartier 7 Januari Vijf en dertig op I Januari Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat 35 punten van de textielkaart VA 804 zijn geldig ver klaard. Met ingang van 1 Januari werden geldig de bonnen gemerkt „Textiel Q één punt" en „Textiel R één punt", „Textiel Q vijf punten", „Tex tiel reserve Q" ter waarde van tien punten en „Textiel reserve R", eveneens ter waarde van tien pun ten. De aandacht wordt er op geves tigd, dat deze puntenaanwijzing na genoeg geen verruiming betekent, vergeleken bij de voorgaande aan wijzingen van 25 punten, daar het niet in de bedoeling ligt vóór 1 Mei wederom punten geldig te verkla ren. De thans aangewezen punten zullen dus ovor een periode van vier maanden in plaats van voor een kwartaal moeten dienen. Frans-Engelse meningsver schillen Naar de Quai d'Orsay mededeelt, zal de Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schuman, zich op 12 Januari naar Londen begeven. Schuman is hiertoe uitgenodigd door zfjn Britse collega, Ernest Bevin. Het bezoek van Schuman is reeds enige tijd in de pen en is bedoeld om de ministers in staat te stellen de Engels-Franse geschillen, die in de afgelopen weken van ernstige aard zijn geworden, in studie te ne men en hierover tot een vergelijk te komen. Franse bladen en andere commentators omschrijven de En gels-Franse betrekkingen als „kri- tieker dan ooit sinds het einde van de oorlog". De punten van verschil liggen, naar wordt gezegd, hoofdzakelijk in de geallieerde politiek ten opzichte van Duitsland en de Britse en Fran se herstelprograms op lange termijn krachtens het Marshall-plan. Zowel Engeland als Frankrijk zijn voor nemens hun exportprograms tussen nu en 1952, wanneer de Marshall hulp ten einde loopt, aanzienlijk uit te breiden. Het Britse program voor ziet echter niet in het importeren van de meeste producten, die Frankrijk gaarne naar Engeland en de overige delen van het sterling- gebied wil exporteren. Frankrijk sukkelt reeds met een ernstig ster ling-tekort en van Franse zijde heeft men kort geleden reeds te kennen gegeven, dat de letterlijke toepas sing van het Britse program het Franse herstel ten zeerste zal be nadelen en ook aan de kansen op een algemene Europese economische samenwerking allerminst een goede zal komen. Verder verwacht men dat op de agenda der besprekingen zullen staan de vorderingen der Westelijke Unie en het Noord-Atlantische pact, in het bijzonder in het licht van de ontmoeting die Schuman de vorige week te Cannes heeft gehad met de Italiaanse minister van buitenlandse zaken, graaf Carlo Sforza. Sir Malcolm Campbell, ide be kende Engelse automobilist en hou der van het wereld-snelheidstreooird te waiter, is op Nieuwjaarsdag op 63-jarige leeftijd te Reigate (Sur rey) overleden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1