STAD EN PROVINCIE EN DE TREINBANDIETEN Onderzoekt alle dingen en behoudt het slechte RaadJenlDaad-Rubriek In het nieuwe jaar willen wij onze lezers een bijzondere service bieden door het instel len van een z.g.n. „Raad en Daad-Rubriek". Middels deze rubriek zal het de lezers mo gelijk zijn vragen op allerlei gebied te stellen, waarvan het antwoord in een der kort daarop volgende Zaterdag edities zal worden gepubli ceerd. De vragen moeten dui delijk geformuleerd ten Re- dactiekantore worden ingele verd, met bijsluiting van f 1. De „Raad en Daad-Rubriek" kan uitkomst brengen in ve lerlei netelige kwesties en het antwoord geven op vele vra gen, waarop het antwoord soms moeilijk is te verkrij gen. De prijs zal doorgaans geen bezwaar zijn, gebruik te maken van deze rubriek, die in zo breed mogelijke kring de lezers van advies wil dienen De heer Neher terug naar P.T.T. Volgens het Vrije Volk zal ide gedelegeerde van Liet Opperbestuur, ide heer L. Neher, binnenkort zijn vroegere functie van directeur-ge neraal van de P.T.T. weer gaan vervullen. De iheer Neher verliet in Maart 1347 de P.T.T. om op te treden als minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Vijf maanden la ter vertrok hij met een speciale op dracht van de regering naar Ba tavia. Op 1 Maart 1948 werd hij, te gelijk met jihr. mr. H. L. F. van Vredenburdh, benoemd tot gedele geerde van het opperbestuur, ten einde de luitennant-gouvermieur-ge- neraal dr. Van Mook terzijde te staan. De heer Neher zal waarschijn lijk in Februari zijn werk' bij de P.T.T. definitief (hervatten. Eenheidsprijs voor citroenen Daar de aankoopprijs van de uit Italië geïmporteerde citracmian ho ger is dan verleden jaar, is de con sumentenprijs met 2 cent per kg. verhoogd tot 76 cent per kg. Deze prijs geldt thans ook vqor Suri naamse citroenen, hetgeen voor de ze vruchten een belangrijke prijs verlaging betekent, ml. vain tl, op 76 cent per kg. Tien huizen te Oldenzaal door brand vernield Donderdagavond te ongeveer zes uur werd brand .ontdekt in een ka potte schoorsteen van.- een .perceel aan de Bisschop Baldrikstraat te Oldenzaal. De brand breidde zich snel uit over een blok van tien 'hui zen en de stormachtige Zuidenwind deed de vlammen fel oplaaien. De brandweer stond voor een vrij wel hopeloze taak en moest zich beperken tot het voorkomen van verdere uitbreiding. Dit gelukte haar door nathouden van de omlig gende huizen. Intussen waren de bewoners vam de tien huuizen geholpen door bu ren, met 'de ontruiming hunner wo ningen begonnen. Van acht gezin nen konden de eigendommen wor den gered, doch twee gezinnen gen hun inboedel totaal verloren gaan. - In anderhalf uur tijds waren de tien woonhuizen volkomen verwoest waardoor vijf en zeventig mensen dakloos waren geworden. De ge meente heeft ieen schoolgebouw ge vorderd om de dakloze gezinnen, waaronder een met 13 kinderen, voorlopig pnderdak te verschaffen. Opening Philips' gloeilampen fabriek te Roosendaal Dr. A. F. Philips, president-com missaris der N.V. Philips, heeft Woensdagmorgen te Roosendaal een nieuwe moderne fabriek ge opend, waarin gasontladingslampeh, autolampen en starters gemaakt zul len worden. Ruim 400 arbeiders zijn in dit bedrijf werkzaam. De Com missaris der Koningin in de pro vincie Noord-Brabant, Prof. Dir. J. E. de Quai, wees op het belang van industrie-spreiding voor de pro vincie Noord-Brabant. „Het is de taak van de overheid", aldus de Commissaris, „om gunstige facto ren te scheppen voor de noodzake lijke industrialisatie van ons land. In nauwe samenwerking van Over heid en particulier initiatief kan aldus aan de snel toenemende be volking een nieuwe bestaansmoge lijkheid geboden worden. De ope ning van deze prachtige- fabriek is niet alleen een vreugdevolle ge beurtenis voor Philips, maar even zeer voor de provincie, ja vpotr ge heel' Nederland". Te Bern wordt van officiële zijde vernomen, dat Schuman, de Franse minister van buitenlandse zaken, in Januari naar Bern komt om actuele vragen met de Zwitserse regering te bespreken. Passagierslijst „Grote Beer" De passagierslijst van het troepen transportschip „Groote Beer", dat 6 Januari a.s. te Amsterdam wordt verwacht, ligt voor belangstellenden op ons Redactiebureau ter inzage. ZIERIKZEE Onez stadgenoot, korporaal F. A. Schiliemans van het Subs. Bataljon hoopt omstreeks 6 Januari a./b. van het troej>en transportschip „Groote Beer" in het vaderland terug te keren. BURGH De Rederijkerskamer „V.Z.O.S." gai in hötel „Het wapen vanBurgfa" Maandagavond een Volks- en Woens dagavond een donateursuitvoering, welke laatste vooral uitstekend be zocht werd. Opgevoerd werd „De ebbenhouten olifant", ean spel van avontuur, iin drie bedrijven. Op uit stekende wijze werden die verschil lende rollen vertolkt. Vooral de ver tolker van de hoofdrol, die voor het eerst op de planken stond, gaf uitstekend spel te zien, waarbij vooral de mimiek heel goed was. Ook de andere spelers en speelsters doch zeker de rol van „Dick van de Wall", een oude rot in toneel spel, gaven goed spel tan beste, waar bij ook Ghing Li lOpviel. Wij gelo ven dan ook, dat de toetreding van de twee nieuwe leden een grote aanwinst voor de vereniging bete kent, waarvan we voor de toekomst nog veel mogen verwachten. Ebï gezellig bal hield de danslustiigeni daarna nog geruime tijd bijeen. BRUINISSE Bij het vissen-op mosselen in de Greveliugen brak vam het motor schip „Altijd Wat", Bru 42, schip per J. Jumelet, de vooras van de lier. Door het motorschip „Ouddorp 9" moest assistentie worden ver leend bij het binnenhalen: der mos- «►elkorrem. Dit gebeurde niet zonder dat mog meer averij werd aange richt. De verkoop van Kinderzeg els 'etn/ Kerstkaarten voor het Kind bracht te Bruinisse ruim f 143,- op. Een bedrag van netto f 67,34 komt daarvan ten goede aam de Actie ten bate van de ruim 300 instellingen waarover ide opbrengst wordt verdeeld. 1 De wederopbouw van Bruinisse in 1948 Iri 1948 is in Bruinisse veel ge bouwd, al hoopte men wel aan het begin van 1948, dat bij het begin van 1949 meer geheel gereed zou zijn, dan thans het geval is. Dit is met name het geval bij het com plex van 105 woningwetwoningen, waarvan in 1947 gedeeltelijk de fun deringen werden gelegd. Schaarste aan materiaal en vaklieden was oor zaak, dat deze panden niet binnen de daarvoor gestelde termijn kon den worden afgeleverd, doch voor jaar 1949 zullen toch alle woningen betrokken kunnen worden. Verder kwamen gereed 7 semi- middenstandswoningen, eveneens voor rekening van de gemeente, en 11 woningen voor particulieren, aan de afwerking daarvan is men nog bezig. Aan de afwerking van de semi-permanente openbare lagere lagere school wordt eveneens ge werkt. Behalve 'n kerk voor de Gerefor meerde Gemeente, zal in 1949 nog door plm. 9 personen een particu liere woning worden gebouwd. Gemeenteraad te Stavenisse De provincie onderhoudt de steiger- dam. Schooltandverzorging. Geen autobus op Zondag. Uit breidingsplan vastgesteld. Im de Dinsdag gehouden verga dering van 'de gemeenteraad waren alle leden tegenwoordig. Voorzitter burgemeester Verburg. Van het Provinciaal bestuur is bericht omtvamgéh 'dat het besluit, waarbij het onderhoud van de Stei- gerdam voor rekening van de ge meente zou komen, is ingetrokken en dat de provincie dit onderhoud op zich neemt. Het ministerie van Binnenlandse Zaken verzocht ter beveiliging van de gebouwen de nodige maatregelen te treffen. Hieraan zal gevolg wor den gegeven. Een verzoek van dit ministerie om evenals in het parti culiere bedrijf, de tijdelijke bijslag op het loon en op de kindertoelage van de daarvoor in aanmerking ko mende leden van het gemeenteper- soneel te verstrekken, ontmoet even min bezwaar. De Stichting Dorpsgemeenschap bericht, dat op haar initiatief een sectic schooltandverzorging in het leven is geroepen en dat Dr. Bem- hardi zidh bereid heeft verklaard, m.i.v. 1 Januari als schooltamdarts te fungeren. (De raad stelde hier voor reeds een bedrag ad f 250 beschikbaar). Luisteren naar een anders raad doet alleen wie zelf niet 4 LLuisteren naar raad doet alleen twijfelt. -O 4 WEERBERICHT Verwachting tot hedenavond: Wisselend bewolkt, overwegand droog weer, meest matige wind tus sen West en Zuid-West, weinig verandering in temperatuur. 3 Jan. Zon op 8.51; onder 16.38 Maan op 11.29; onder 20.59 Eerste Kwartier 7 Januari. Dan komt opnieuw aan de orde het verzoek van de RijKSverkeers- inspectie met betrekking tot de Zondagsbusdienst, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. De heer Leune motiveert zijn stem voor handhaving, daar hij vertrouwt dat de bus niet voor het bezoeken van vermakelijkheden e.d. zal worr den gebruikt. Ook de heer van Be- veren verklaart zich voor handha ving. In stemming gebracht blijken de heren Potappel, v. d. Slikke, Stoutjesdijk en Tazelaar voor op heffing van de dienst en de heren Leune en van Beveren er tegen. De heer Ha ge onthield zich van stemming. Voor ziekenbezoek word'' van Tholen uit een dienst onderhou den. Vervolgens komt het uitbreidings- plain aan ide orde. Van een zevental personen Zijn bezwaren ingekomen. Dë voorzitter b'eveelt aanneming van dit plain aan, daar het ontwerpen van een nieuw plan f 1600.— zal kosten. Na enige discussie neemt de raad het voorgestelde plan aan De raad gaat dan enige tijd in be sloten zitting. Na heropening deelt deelt de voorzitter mede, dat de raad besloten heeft stappen te on dernemen om te komen tot de bouw van een semi-permanente school. Verder worden B. en W. gemachtigd besprekingen te voeren over de be stemming van het bestaande school gebouw. Bij de rondvraag informeert de heer Tazelaar, of bij doorgaande dooi, de hopen grond van de haven spoedig kunnen verwijderd worden. De heer van Beveren zegt, dat in ide voorlaatste vergadering 'besloten is ide kom uit te breiden. Dit is ge beurd maar velen wonen echter nog niet in de kom. Dit zal in orde worden gemaakt. De voorzitter zegt hierna dank voor de medewerking en de goede verstandhouding in de raad over het afgelopen jaar. Het was zo, dat uit sommige publicaties niet altijd een verheffende indruk verkregen werd, maar door de besluiten der laatste vergaderingen 'blijkt het ook anders te kunnen. Hij wenst al'le leden persoonlijk en in hun gezin een gezegend 1949 toe. De heer Leune brengt ide voorzit ter dank voor zijn gesproken woor den met waardering voor de samen werking. Hierna sluiting. KERKNIEUWS Geref. Kerk Bedankt voor Scharendijke: Ds. A. van Egmond te Ouderkerk aan de Amstel. Op het vliegveld Meisbroek (Brussel) is een vrouwelijke passa gier van het Sabenavliegtuig New York—Brussel gearresteerd, die 20 kg. goud in haar bagage bleek' te hebben verstopt. Dwaiü uour ue uergen kwam de spoortrein naar Waterstad. De trein reed door nauwe ra vijnen, door kilometers lange tunnels en langs peilloos diepe afgronden. Soms klom zij blazend en stomend tegen een helling op, dan weer kronkelde zij zich zig-zag door de bergen naar beneden, en klonk het gepiep van de remmen door het dal. In Waterstad kwam ze schokkend tot stil stand in het kleine station aan de haven; het doel was bereikt. Een enkel portier werd opengeklapt en hier en daar stapte een reiziger het perron op. Een paar havenarbeiders losten een paar kisten. Toen dat klaar was, werd het station weer stil. Alleen de stationschef en een oude man waren op het perron. Toch was het in de haven wel druk, ondanks de slechte aan- en afvoer per trein. Inspectie der Belastingen I te Zierikzee De Inspecteur der Belastingen te Zierikzee deelt ons mede, aan welke der voornaamste verplichtingen de werkgever én de werknemer in de maand Januari 1949 t.o.v. het be sluit op de Loonbelasting 1940 die nen te voldoen, t.w.: De verplichtingen voor de werkgever le. Inzending in alfabetische volg orde der werknemersverklarin gen 1949 vóór 15 Januari 1949. Werkgevers welke opgedragen werden deze formulieren zelf te bewaren, dienen aan het bo venstaande geen gevolg te ge ven. 2e. Inzending in de maand Januari 1949 der volledig getotaliseerde verzamelloonstaat, met de aan de voor- en achterzijde volle dig ingevulde loonbelasting- kaarten 1948. Zie omtrent het invullen der loonstaten en verzamelloonstaat de punten 20 en 21 der U toe gezonden handleiding. (Als loon op de Verzamelloon staat dient te worden opgeno men het totaal van de kolom men 5 en 7 der loonstaat, dus loon in geld plus loon in natura, kost, inwoning, enz. plus de kin derbijslag, plus de uitkeringen ingevolge de sociale verzeke ringswetten plus de bijzondere beloningen). 1 3e. Inzending vóór 10 Januari 1949 der loonbelastingaangifte 4e kw. 1948. Opgemerkt wordt, dat op de loonbelastingaangiften als uitbetaald loon weer wordt aan gemerkt. het totaal van de ko lommen 3, 4, 4a en 4b der loon staat, (is kolom 5) plus kolom 7. Loon waarvan Vereveningshef fing "verschuldigd is: het totaal van de kolommen 5 en 7 min het totaal van de kolommen 4a en 4b der loonstaat. Het is voor de werkgever van groot belang de loonbelastingaangiften vol ledig in te vullen. De verplichtingen enz. voor de werknemer %le. Zij die menen voor het jaar 1949 in aanmerking te komen voor kinderaftrek voor een meerderjarig kind, omdat deze INDISCHE IMPRESSIES Onderzoek in de kampong De aom. halverwege horizon en zenith, danst achter ons aam. De stwahwakien staan droog, kurk droog. De natte moesan is over tijd, regen moet er komen. Die kudde karbouwen, onder de hoede van de Kleine drijvers, laat de koppen hangen en de Kruinen van de klap pers, verderop, hangen lusteloos voorover. Er staat geen aasje wind'. Voor ons tekent zich de kleine nog altijd groene kampong af, onder het trillende licht en de enkele, glanzend-witte, nietige wiolken. De truck mindert vaart, stopt ech ter niet. schuift langzaam, zeer lang zaam voort. Van de achterkant laat zich een vijftal vanonze mensen omlaag zakken. Met twee brems staan ze- op de weg en zijn meteen daarop verdwenen. Ze duiken in het zijiterrein, een brengroep links, een rechts van de weg. De kam pong is lang en smal en wordt door de brems aan weerszijden afgesloten. Mochten er .van de bendeleden, die zich hier volgens de berichten in een klein aantal bevinden, trachten te vluchten over de sawah, dan lopen ze hier vast. Wij ondertussen rijden snel door, door de kampong heen, naar de achterzijde, langs het irrigatiekanaal zonder water, tot waar de laatste hutten staan en de laatste bomen. Hierachter strekken zich opnieuw sawlahvelden uit, links en rechts, en een andere kampong begint een stukje verderop. De wa gen keert en gaat terug met bewa king. We blijven waar w'e zijn. De kampong wordt geveegd. Echter niet lang. De patrouille splitst zich in twee gedeelten,. Sg^ van Acker verdwijnt met een klein aantal naar de ene kant, korpo raal Kloostra neemt met de rest de andere kant. De kampong wordt geveegd; het consigne is: alle man nen naar de bale-dessa. Onderzoekt alle dingen en behoudt het slechte, zou de opdracht kunnen luiden. Wo ning na woning wiordt snel en accu raat doorzocht, vlieringen hebben onze speciale aandacht. Putten wor den gepeild, tjonge, twintig meter diep en dan nog alleen maar wat brak water. Stapels brandhout wor den versjouwd, verse aarde wordt omgewoeld, geen onkel wiapen. Oude vrouwen en jonge vrouw'en, kinderen van allerlei leeftijd, ieder- kijkt een weinig beduusd. De dessa- politie, die zich reeds gemeld heeft, wordt verteld de mensen gerust te stellen. Een oude tani, kromgetrok ken van de jicht, kruipt uit zijn ver- 2e. 3e. wordt opgeleid voor een beroep of onderwijs geniet en groten deels op zijn kosten wordt on derhouden, kunnen hun ver zoek ter Inspectie indienen. Zij die menen voor het jaar 1949 in aanmerking te komen voor aftrek wegens kosten van ver werving/persoonlijke verplich tingen, buitengewone lasten, kunnen eveneens hun verzoek indienen. De losse arbeiders, welke voor het jaar 1948 in het bezit zijn gesteld van een loonbelasting boekje of een loonbelasting boekje voor aangenomen werk, dienen dit boekje zo spoedig mogelijk na afloop van het jaar 1948 ter Inspectie in te zenden. Kinderbijslag Tenslotte deelt hij mede, dat met de wijziging der kinderbijslag tot nader order geen rekening dient te worden gehouden. De aanspraak op kinderbijslag dient dus zoals voorheen gesteld te worden op f 0,40 voor het eerste, tweede en derde kind en f 0,50 voor elk kind boven het derde. SPORT VOETBAL K.NT.V.B. 2 Januari. Ie klasse. District I. ADO-Storm- vogels 41; Sparta-DOS 10; Ajax Blauw Wit 1—1; SVV-De Volewij- ckérs' 2—0; 't Goot-Haarlem 2—1 2—1. District II: DWS-DFC 1-0- EDO- Zeeburgia 1—2; KFC-HBS 2—2; VSV -DHC 2—1; Feijenoord-Neptunus 1-1. District IIINEC-Heraelcs 0—1 Er schede-Hem gek» 1—1; Zwolse Boys-Enschedese Boys 4—2; Wage- •ningen-AGOVV 3—1; Go Ahead- Quick 1—2. District IV. NAC-BVV 0-2; Hel- mond-TSC 2—2; Brabamtia-Willem II 0—1VVV-Lim'ourgia 0—1 District V: Frisia-Emmen 5—2; Friesland—HSC 1—1; A en i li es Be Quick 1—1 vallen schulp te voorschijn. Moet hij ocjk naar de 'bale-de&a? Nee, na tuurlijk niet, de man kan amper Lopen. Maar de anderen wel, man nen met en zonder pst jol, in een broekje alleen of in hemd en broek, met of zonder jasje ze bezitten echter allemaal hun pasje, een 'door de woeroe, het kamponghoofd, gete kend bewijsje, dat ze zijn, w'ie ze zijn en waar ze wlonen. Bij de bale- dessa vangen enkele inlichtingen- me'nsew hen op, het wordt een grote menigte, afwachtende, hur kende groep. En ze houden hun pasjes gereed. Zweet afwissen en roken Voor ons valt er niets meer te doen behalve het stromend zweet op te vangen in onze zakdoek. Een goed uur werk, en het re sultaat? De inlichtingenmensen doen^hun werk, 'wtij gaan in de schaduw zit ten en steken een Highway op. De groep van circa driehomder Indo nesiërs mindert zienderogen; al wat zuiver op de graat bevonden is, gaat weer de kampong in. Tenslotte blijven er enkelen over, hun gedrag of\de op hen gevonden papieren, of hun aan de I.D. 'bekend gezicht, vereist een nader onderzoek. We kruipen weer op de wlagen. We deden dit soort karwei reeds honderd maal, we zullen het npg vele keren doen. Soms levert het wat op, soms niet. We stoppen nog even om de 'brengroepen op te la den en rijden huistoe. De zon, vervaarlijk dicht bij het zenith nu, slaat haar helle licht pal in ons gezicht. De sawah'"s staan droog, kurkdroog- Dezer dagen zal de natte tijd beginnen. District VI. Bleijerheide-PSV 2—0; Eindhioven-Kerkrade 1—1; Longa- Sitterdse Boys 1—1 K.N.V.B. District IV. 2e klasse B. MiddelburgInter nos 0—3; De Zeeuwen—Hero 0—2 DoskoGoes 61; RBCVlissingem uitgest; RAG—Breskens 4—1. 3e klasse E. ZierikzeeNieuw Borgvliet 3—1; Robur—RCS 1—4; Yerseke—RKFC 4—6; Steenbergen Zeelandia 3—1; Meto—Moe 2—1. 4e klasse F. Burgh—HSC '28 0—2. Res. 2e klasse IX De Baronie-DNL IIZierikzee II 5—1. Afdeling Zeeland le klasse C. Zierikzee III—Burgh II laatstgenoemde niet opgekomen. Dreisdhor I—SVOWK I 3—0. 2e klasse C. Schouwen II—Burgh III laatstgenoemde limiet opgeko men; Zonnemaire II—Zierikzee V uitgesteld. DAMMEN Damclub „Renesse" 7e ronde clubcompetitie: Branden denburg-Verton 2-0, Geleijnse-Ho- gerland 2-0, W. Boot-Goedbloed 2-0. Steinvoort-v. Felius 2-0, v. d. Zande- C. Kostense 2-0. In de le afdeling luidt de stand: Brandenburg 17 punten uit 9, Ho- gerland 8 uit 7, Boot 9 uit 9, Verton 8 uit 9, Geleijnse 7 uit 8, Korporaal 6 uit 7, Steur 5 uit 7, Goedbloed 4 uit 8. Coöp. Veilings ver. „Zierikzee" Veiling viain 30 December. Spruiten f 50—61, Witlof f 19-— 61, Rode kool f 7—9, Prei f 7—11, Sav. kool f 1516, Boerekool f 12 —14, Jonathan f 33—52, Goudreinet 1 40—65, alles per 100 kg. Knolselderij f 6, Bos Selderij f 7 —8, alles per 100 stuks en bos. De eerste Nederlandse Staats secretaris is benoemd. Het is mr. v. d. Grinten, die belast is met df organisatie v,an het bedrijfsleven Zondanig zijn bij een ongeval in een uraniummijn te Aue (Sovjet- zóne) 4 personen gedood en velen ernsti,g gewond. Churchill is met zijn vrouw en zijn dochter Oliver naar Zuid-Frank rijk vertrokken om verder te wer ken aam zijn oorlogsmemoires. In April wordt te Newl York een tentoonstelling van Duitse industrie producten gehouden, waar 500 Duit se firma's vertegenwoordigd zullen zijn. Te Nicos:a op Cyprus zitten thans 127 personen gevangen wegens over treding van het verbod tot het houden van onwettige demonstra ties. Generaal Spoor heeft opdracht gegeven tot onderzoek naar, be weerde aanslagen op bepaalde Re publikeinse politieke personen. Mevrouw J. Dominicus de Rijke uit Yerseke is benoemd tot plaats vervangend dijkgraaf van de Simt Pietersp'older. Het is voor de eerste maal in de geschiedenis van de Zeeuwse waterschap, dat een vrouw in het polderbestuur wordt benoemd Tsjang Kai Tsjek heeft in een Nieuwjaarsboodschap de mogelijk heid van zijn aftreden laten door schemeren. De militaire actie op Java is, volgens een dagorder, van generaal Spoor, op 31 December geëindigd. Sedert het begin van de militai re actie in Indonesië sneuvelden* aan Nederlandse zijde 66 man, ter wijl 172 militairen werden gewond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 3