0p zoek naar de Ark van Noach SCHUDT UW LEVER WAKKER Een krachtige verhoging van de agrarische productie Een wereldprogram voor militaire bijstand DE LANDBOUW IN 1948 Beloften voor de toekomst Hoewel een mens nooit zonder zorgen is, menen wij, dat de land bouw met voldoening op 1948 te rug mag zien. Het is een jaar ge weest van krachtige verhoging van de agrarische productie, met nog grotere beloften voor de naaste toe komst wat de sterkte van de vee stapel betreft. Bovendien kon de bedrijfsvrijheid voor een deel wor den terug verkregen, terwijl de re gering met ernst zoekt naar een sy steem, waarbij de boer toch be schermd wordt tegen de wispeltu righeden van vraag en aanbod. Het begin van dit jaar vertoonde een heel wat minder optimistisch beeld. Het was de droogte van 1947 die ons een heel eind teruggezet had op de weg naar herstel, waar door de oorspronkelijk geraamde verwachtingen niet in vervulling gingen. De slechte opbrengst van 1947 noodzaakte- ons land tot het aankopen van veel meer voedsel en veevoeder uit het buitenland dan het plan was, waardoor bovendien hogere prijzen moesten worden be taald. De landbouw zelf werd in sommige streken van ons land in getroffen, dat de boeren bij de jaar wisseling 1947/1948 tot een mini mum-bestaan waren teruggedron gen. Voor een groot deel werd dit veroorzaakt door de onmogelijkheid om het aantal varkens en kippen te vergroten. 1947 ging echter met een zachte winter in 1948 over en hoe wel er nog wat late kou kwam, deed deze geen schade aan de wintergra nen. Het voorjaar zette in met en kele prachtige weken, die echter gevolgd werden door een koele, doch niet overmatig natte zomer. Het hooien bracht veel moeilijkheden met zich mee, zodat het hooi van de eerste snede gedeeltelijk verloren ging of in bedenkelijke toestand binnengebracht werd. De grasgroei was echter zo overvloedig en hield zo lang aan, dat niettemin een re cord-opbrengst van het grasland werd verkregen. Zowel aan ge droogd gras, als aan kuilvoer en hooi konden indrukwekkende hoe veelheden binnengereden worden en wij zagen zelfs tot in begin No vember nog gras maaien. Beslissende wending Hierdoor is een beslissende wen ding in de landbouwproductie ge komen. Moest vorige jaren, zelfs bij een beperkte veestapel, vrij veel voor de slacht worden bestemd we gens gebrek aan voeder, dit jaar kon men zowel de aangroei als de afge molken koeien-op eigen bedrijf hou den en daardoor meer, zwaarder en vetter vee afleveren. In de zomer - leidde dit tot een vertraagde aan voer op de veemarkten, waardoor zelfs het vleesrantsoen tijdelijk ver laagd moest worden, doch, zoals wij destijds schreven, dit was een be lofte. op de toekomst, die dan ook uitgekomen is. In geen jaren heb ben wij zoveel en zulk goed vlees in de winkels gezien als op het ogenblik. Het aantal varkens bleef nog ge ring, wat eveneens begrijpelijk is, want eerst eind Mei werd de beper king van de varkensfokkerij opge heven. De uitwerking daarvan in de vorm van een toenemend aantal biggen, kon dus eerst tegen het eind van het jaar worden verwacht. Het gevolg hiervaik was, dat er dit na jaar een groot bekort aan jonge var kens om te mesten was. Dit tekort zal echter slechts zeer tijdelijk zijn, omdat inmiddels het aantal fokzeu- gen snel is gestegen. Tegen het voorjaar zal zonder twijfel ten volle in de behoefte zijn voorzien. Die behoefte is overigens zeer groot, doordat ook de akkerbouw zulke bijzondere mooie resultaten heeft opgeleverd. Mooi dan in de zin van grote opbrengsten per hectare, want minder mooi was. dat door het grote aanbod van aardappelen de prijzen op een ongekende wijze daalden. Toen de regering aanvankelijk na liet in te grijpen, ontstond daardoor grote ongerustheid en ook zeker on tevredenheid bij de landbouw, die vertrouwd- had op het handhaven van lonende prijzen. Een ogenblik dreigde zelfs een aardappelpaniek, doch deze kon door een samenstel van maatregelen voorkomen wor- daartoe. iDt grotere aanbod zalin stemmingsplan voor onze aardappe len is het op grote schaal mesten van varkens, waardoor een defini tief eind aan de binnenlandse schaarste aan vlees en vet zal ko men .Intussen zijn wij er nog niet gerust op, dat al die varkens ook de prijs zullen opbrengen, die de regering thans in het vooruitzicht stelt. De tegenwoordige kleinhan delsprijs van varkensvlees is zo hoog, dat het verbruik erdoor ge remd wordt en de vraag is nu of wij straks een groot aantal varkens te gen deze prijzen zullen kunnen ver kopen. O.i. zal de regering dan maatregelen moeten treffen om aan de boeren hun rechtmatige inkom sten te verzekeren. Actieve organisaties De verschillende landbouworga nisaties hebben getoond ten deze een grote activiteit te ontwikkelen. 'Niet alleen de dagelijkse belangen worden met kracht verdedigd, doch ook neemt men de vraagstukken in studie, die op de toekomst van de landbouw van grote invloed zijn. Zo is dit najaar door de Stichting voor de Landbouw een studiecom missie ingesteld, die richtlijnen voor de landbouwpolitiek moet opstellen. Een ander belangrijk studie-object is het Melkbestemmingsplan, waar bij de overheid de leiding heeft ge nomen. De uitwerking van deze plannen en van deze richtlijnen zul len de economische en sociale grondslagen moeten leveren voor de welvaart in de landbouw. In deze zelfde richting werken de internationale besprekingen, zo als de Tarwe-conferentie, die een internationaal plan voor de afzet van tarwe moet ontwerpen. Nadat de eerste bijeenkomst is mislukt, zal thans een nieuwe poging worden ge daan om tot resultaten te komen en de vooruitzichten daartoe zijn veel gunstiger, omdat de dreigende overproductie van tarwe wel tot het treffen van maatregelen noopt. Onze tuinbouw kreeg meer grond onder de voeten door de levering van grote hoeveelheden aan Duits land, terwijl Engeland een betere markt voor onze producten bleek, dan aanvankelijk gevreesd werd. Toch zijn wij voor de toekomst van de tuinbouw niet geheel gerust. Zo wel Engeland als Duitsland begin nen hun tuinbouw uit te breiden en dat zou voor ons land wel een vermindering van afzetkansen kun nen veroorzaken. Wat brengt de toekomst? En hoe we nu de toekomst zien? Wij verwachten voor volgend jaar een snelle toeneming van vlees en vet, zowel in Europa als in Ame rika en Australië; de enorme oogst van granen en aardappelen dwingt daartoe. Dit grotere aanbod zal in het algemeen leiden tot dalende prijzen, die alleen kunnen worden opgevangen door verlaging van pro ductiekosten en vergroting van het verbruik in ons eigen land. Deze ontwikkelingsrichting zal van de boeren, hun organisaties en de over heid, de grootste inspanning ver gen, om toch het inkomen aan de boeren te verschaffen, waarop zij maatschappelijk recht hebben. Teleurstellend jaarverslag van de Nederlandse Zionistenbond Ia het jaarverslag vain de secre taris van de Nederlandse Zionis tenbond wordt (hetteleurstellend genoemd, dat de Nederlandse Rege ring de staat Israël niet (heeft er kend. Voorts was (het volgens het verslag een 'ernstige teleurstelling, dat de Nederlandse Regering, wij kend voor op haar blijkbaar jdioor andere staten uitgeoefende druk, gemeend heeft de K.L.M. te moeten bewegen haar vliegdienst op Israël te staken. Er is echter, aldus het verslag, ongetwijfeld im Nederland een sterke stroming Voor erkenning van Israël. Een enkele maal verschenen arti kelen, vooral in de Katholieke pers, die getuigden van jodenhaat met een felheid en in een vorm die wij, aldus het verslag, in het Nederland van voor 1940 ongehoord zouden hebben gevondtn. Het anti-semit- tisme, dat na de bevrijding ook in Nederland*werd gevonden, is niet afgenomen. Zelfs heeft het congres van de vereniging van oud-illega len onlangs besloten tot bestrijding van het anti-semitisme in Neder land. Bergen op Zoom houdt zijn streekbeurzen Een landelijke commissie voor het tentoonstelliings wezen is iop het ogenblik doende de zaak' der diver se streekbeurzen in ordelijke banen nen te leiden. Verschillende beur zen, die tijdens die oorlog onder de druk der omstandigheden (slechte verkeersverbinding en geen eigen vervoersmiddelen) zeer floreerden, verdwijnen thans. De commissie heeft nu bepaald, dat BergSn op Zoom zijn regionale beurzen houden mag, omdat het van ouds een han delscentrum is voor de streek, die begrensd wordt door die Zeeuwse en Zuid-Hollandse eilanden. Uit dieze streken bleef trouwens tot op de laatste beurs toe veel belangstel ling bestaan, zowel v:an de zijde der kopers als van die der verkopers. Bergen op Zoom houdt op 7, 8 $en 9 Maart zijn eerstvolgende regio nale beurs. Deze zal gedeeltelijk een ,Renelux-Eeurs" zijn. Bergen op Zoom was reeds viotor de ,qorl|og opgenomen in het klein zakelijk grensverkeer en daarom nodigde het thans Oost- en West-Vlaanderen ter beurs, om oude contacten te her stellen en nieuwe contacten te leg gen. In de toekomst zal dit Benie- lux-karakter verstevigd worden. Het Streekbeuxseomité 'is reeds thans bezig een Beneiux-tentoonstel: ling voor te bereiden, die in 1950 zal worden gehouden. Diverse over heidsinstanties zegden voor deze gelegenheid reeds hun medewerking in "bepaalde opzichten toe. De Amerikaanse regering zal, naaf Reuter verneemt, aan het nieuwe Congres vragen, een wereldpro gram voor militaire 'bijstand goed te keuren. Amerika zou dan hulp moeten verlenen aan „elk vrij land dat hulp no-dig heeft". De programma's voor militaire steun aan West-Europa, Grieken land. Turkije en misschien ook aan China, zouden in het nieuwe pro gramma worden opgenomen. In het wetsontwerp worden geen naman van landen genoemd. De regering zou bevoegd zijn om uit te maken, welk land op een gegeven ogen blik voor steun in aanmerking komt Het program 2al in vele opzichten overeenkomen met het leen- ey pachtprogramma tijdens de oorlog, toen ondanks krachtige tegenwer pingen van het Congres de presi dent de bevoegdneid verkreeg om ,,hulp te zenden aan elk land, welks verdediging de president van vitaal belang acht voor de verdediging van de Ver. Staten". De methode om geen namen te noemen, zou de regering in staat stellen om -de beschikbare fondsen, met inachtneming van 'de behoef ten der strategie, toe te wijzen. Hoeraatje voor de „Humber" Het Panamese motorschip „Tampa", dat met machine- schade in de Middellandse Zee ronddreef, is in de haven van Suda op het eiland Kreta bin nengesleept. De vijfhonderd passagiers, van Marseille op weg naar Palestina, hadden angstige dagen doorgemaakt. Hun positie was allerminst benijdenswaardig, vooral om dat het hulpeloze schip in de storm een willoze prooi van wind en golven was. Bijna twee dagen lang was het schip door de Zuidooster voortge jaagd, toen de Nederlandse sleepboot „Humber" het vaar tuig vond, een een sleepver- binding tot stand bracht. De passagiers, waarvan de mees ten er ellendig aan toé waren door zeeziekte, hebben de sleepboot en de bemanning 'n daverende ovatie gebracht toen zij drie dagen later de haven van Suda bereikten. De Russische expjeditie naar Brazilië De ethiniograaf Heinrich Manizer, een broer van de bekende Sov/et- beeldhouwer Matvei Manizer, heeft een 'bioek het licht doen zien, ge titeld: de eerste Russische expediti- tie naar Brazilië in de eerste helft van de 19e eeuw". De schrijver putte Zijn gegevens uit documenten van de Russische academie v-oor wetnschappen. Deze documenten bevatten mede delingen over -de Russische expe ditie in Brazilië, welke onder leiding stond van Grigori Lansdorf. Deze expeditie was werkzaam tussen 1822 en 1838. Lansdorf bestudeerde de geschiedenis van -de Indiaanse stem men in centraal Brazilië. Een deel van deze stammen werd uitgeroeid door veroveraars en kolonisten en onderging daarmee het tragisch lot van de meeste Indianen in Zuid* Amerika. Het departement tot ba scherming van Indianen, dat in bet begin van de 20ste eeuw in Bra zilië werd opgericht, kon dezemen- i ni^t redden. Zeer belangrijk is Lansdorfs beschrijving van -deze stammen, die to-t op- -dat tijdstip n-o-g trekken van een gemeenschaps systeem hadden bewaard. De Ru» sische geleerden, die vele gevaren het bo-ofd hadden te bieden op hun reizen, bestudeerden ook de fauna en de flora van Brazilië- Lansdorf heeft zich fel verzet tegen de onder drukking van de Indianen. X India, Birma en Palestina contra Nederland Idham, de vertegenwoordiger van de Indonesische Republiek in Paki stan, heeft volgens Ass. Press ge zegd, dat India, Birma en Pakistan gezamenlijk stappen tegen de Ne derlandse regering zullen némen, in dien de Veiligheidsraad niets tegen de Nederlandse actie in Indonesië doet. Op de vraag waaruit deze actie zou bestaan, liet Idham doorsche meren, dat de diplomatieke betrek kingen met Nederland zouden wor den verbroken, en dat „een politie macht uit .Aziatische landen naar Indonesië zou worden gezonden om de Republikeinen te helpen". Indien het aantal aan het Noord- Atlantische pact deelnemende lan den zou worden uitgebreid, zouden nieuwe leden van het programma kunnen pr-ofiteren, zonder dat daar voor eerst goedkeuring van het Con gres zou behoeven te worden ge vraagd. Verzet in de Sowjet-zone van Duitsland Het met Amerikaanse toestem ming verschijnende Berlijinse blad „TagesspLegeF' meldt, dat maande lijks 1Ö00 leden, van de verzetsbe weging in de Sowjet-zone van Duits land door de Sowjet-Russiisahe po.- liitle gearresteerd worden. Volgens bet blad nemen daden van sabo tage in >de fabrieken en aanslaj op functionarissen van de Socialis tische Eenheidspartij toe. De po litie in de Oostelijke zone zou heb ben verklaard, dat bet moeilijk is licbt te werpen oip de acti'vitei/fc- •van deze verzetsgroepen, daar vele van/hun leden lid zouden zijn. van de S.E.D. Amerikaanse balans van de Kerstdagen De Kerstdrukte in de Amerikaan se warenhuizen, is tegengevallen en, vooral in 'de winkels en restaurants van New- York zijn stroppen ge haald. De kostbaaiheden, die in New Yorks winkelcentrum lagen uit gestald, deden dien vreemdeling met de ogen knipperen, Elk land (had de beste van zijn bieste producten naar Amerika gestuurd om er zo veel mogelijk dollars mee te ver dienen, doch het publiek liet z&tih niet tot jeen wilde kooplust ver leiden- Geheel anders is de Kerstdrukte in Engeland verlopen. Daar is hét publiek aan het kopen geslagen op eau manier, die zowel de winke liers als de regering verbaasde. Bij die diverse banken werd' in drie weken, die aan Kerstmis voorafgin gen voor meer dan vier en vijftig millioan pond sterling opgenomen. De directie van iean der grootste banken verklaarde, dat deze opvra- ge een 'volledige verrassing was. Het Engelse volk scheen zich op eens niet veel aan te trekken van de spaarcampagne der regering. Over het algienren wou het publiek waar voor zijn geld hebben: het kocht degelijke ien nuttige cadeaux. Australische pers matigt zich De aanwezigheid van de Neder landers in Indonesië is noodzakelijk voor de voortzetting van de „blank Australië"-poiitiek, zo schrijven ver scheidene Australische bladen. De Sydney Sun schreef te hopen, dat de democratische landen, in het bijzonder Engeland en Nederland, zich bewust zouden zijn, dat de plompe uitvallen van Hodgson dp meningen weergaven van dr. Her- bert Evaitl. de Australische minister van Buitenlandse Zaken en niet die van de meeste Australiërs. De bladen verklaarden, dat te veel •hysterische nonsens over de Neder landers in Indonesië gezegd was. ,,De politiële actie tot een zware veldtocht tegen weerloze Indone siërs te verdraaien is fantastisch' aldus de Sun. Politici gaan knikkeren De 78-jarige Sol Bloom, democra tisch afgevaardigde van New York heeft al zijn politieke tegenstanders te beginnen met de gouverneur van New-York, Dew'éy, uitgedaagd voor een knikkerpartij. Bioom heeft hem uitgedaagd tij dens 'n toespraak, dat hij Donderdag heeft gehouden voor de zakenlieden van New York, die hem zes pakjes knikkers hebben aangeboden als huldeblijk voor zijn bedrevenheid in dit spel. Groter woningvolume in Zeeland Het aantal aan de provincie Zee land voor 1949 toegewezen wonin gen bedraagt 600. „Ik heb de iinidiruk, dat Zeeland zich tekort voelt daan. In verband daarmede stiel ik er prijs' op er toch op te wijzen, dat bij de beoordeling van dit aan tal rekening moet worden gehouden met de .omstandigheid1, dat de in houd van de aan Zeeland! toege wezen woningen gemiddeld 354 m3 is. In andere provincies ligt deze inhoud belangrijk lager, n.l. gemid deld op 280 m3. De 600 woningen voor Zeeland zijn dus qua volume gelijk te stellen mot 750 woningen zoals elders in het land wordieu gebouwd. Dat het volume voor Zeeland zo hoog ligt is een- gevoig van het feit, dat in Zeeland nog veel her bouw moet plaats vinden", aldus een woordvoerder van het minis terie van Wederopbouw» Liggen de resten in het Armeense ijs? Van oude tijden af hebben chris tenen er naar verlangd om plaatsen en voorwerpen, die in de Bijbel wiorden genoemd, terug te zien. De idee alleen, dat de plek grondt waar Christus aan het kruis gestor ven was, door Mohammedanen Werd ontwijd, gaf de stoot tot de kruis tochten. Onder het motto ,,God wil het", trok men naar Palestina om in ieder geval de vrije toegang tot de heilige plaatsen voor pelgrims te waarborgen. Ëeuw'en lang togen daarop bedevaartgangers naar Jeru zalem en Bethlehem en nog altijd zal ieder Christen, die daartoe in staat wordt gesteld, met een klop pend hart de grond betreden waar eenmaal Christus zijn voetstappen zette. In het afgelopen jaar werd een bericht wereldkundig, dat bewoners van Armenië waren gestoten op resten van een groot schip, dat zij aanmerk ten als de Ark van Noach. Helaas was het niet mogelijk zekerheid over de juistheid van dit bericht te krijgen. Blijkens nevenstaand artikel kan slechts een goed uitge ruste expeditie deze zekerheid in de toekomst verschaffen. Het Amerikaanse volk gebruikt jaarlijks per hoofd 17 pond snoep. Polen zal volgend jaar zeven ster ke kor te-golf zenders nabij Warschau bouwen om „de stem van Polen naar de verste landen" uit te zen den. Uit ideze eerbiedige benadering vain plekken, die 'door de gewijde geschiedenis een zekere aantrek kingskracht oefenden, is als vanzelf de reliqieënverering ontstaan. Voor werpen die aan de apostelen had den behoord en lichamen van dege nen, die heilig werden verklaard, genoten weldra veel belangstelling. Soms meende men ook dat er krachten van uitgingen, en zag men de plaats waar de relieken zich bevonden tot bedevaartsoord uit groeien. Intussen zijn de Nieuwtestamen tische gebieden wel „afgegraasd" en gewijde voorwerpen of kleding stukken wiorden niet meer gevon den. Maar een veel moeilijker en nog lang niet „ontgonnen" terrein is hét Oud-testamentische. Hoewel duidelijk in de Bijbel staat, dat de grote leider van het Israëlitische volk, Mozes, door God zelf begra ven werd en dan niemand zijn graf weten zal, zijn er toch altijd personen geweest die naar dat graf 'hebben gezocht, zij het vruch teloos. Zo heeft men. ook wel ge speurd naar ide plek waar het para dijs gelegen zou hebben en hoewel wordt aangenomen, dat dit in Meso potamia geweest is, Wees nooit iemand de hof van Eden aan. Een zeer oud en geheimzinnig geval is de ark van Noach. Men kent het verhaal van de zondvloed en van Noach die met zijn gezin en een deel van al het gedierte in het enorme schip, dat door hem zelf was gebouwd, gespaard bleef. Toen het water 'begon te zakken bleef de ark rusten op een hoog vlakte in het gebergte van Ararat, dat men in een onherbergzaam en ontoegankelijk gebied van Armenië vindt. Expedities naar de Ararat Daar de Bijbel zelf 'deze plaats aangeeft. zijd er voortduren^ nieuwsgierige mensen geweest, die een tocht naar de Ararat op hun verlanglijstje hadden staan. Maar de onmogelijkheid om er te komen dwarsboomde de uitvoering van de ze verlangens. Sedert enkele vlie geniers op het eind van de vorige oorlog inderdaad in het hoogland van de Araratbergen (recht ten Zui den van de Kaukasus) de resten van een enorm schip waarnamen, leefde •de belangstelling op. Jammer go noeg. leverden de. foto's, die deze vliegeniers maakten, niets op, door dien. ze van te grote hoogte waren genomen. Anderen zouden later doorgedrongen zijn tot het schip. Zij vonden het in een ijsvlakte; het gevaarte was half met ijs gevuld. Sporen van dierenverblijven trof men er aan. Een nadere expeditie werd voorbereid, maar kon door de tweede Wereldoorlog niet wor den uitgevoerd. Thans is in Amerika een maat schappij opgericht, die een grootse expeditie naar de Ararat wil onder nemen. Wanneer deze tocht niet op nieuw door een oorlog verhinderd wordt, zal men te zijner tijd zeker weten of de ark van Noach inder daad als een halfvergane rest nog in Armenië aanwezig is. De Canadese minister v,an defen sie heeft aangekondigd, dat (het de fensieprogramma in 1949 het uitge breidste zal zijn, dat ooit in vre destijd in Canada werd opgesteld. Ingezonden mededeling en d zult morgens weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal ia uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijs vertering en stoelgang op natuurlijke wijze te regelen. RADIO-PROGRAMMA Dinsdag) 4 Januari. HILVERSUM I, 301 M. 7 tnieuws; 7.15 gymnastiek; 7.30 gr.; 7.45 gebed en kalender; 8 nieuws; 8.15 pluimde dag!; 9 lichtbaken; 9.30 gram.10 wie komt er in mijn hokje?; 10-15 gram.; 11.30 ;als de ziele luistert; 11.40 gram.; 12 Ange lus; 12.03 amusementsorkest; in de pauze mededelingen; 12.55 zonne wijzer; 1 nieuws; 1.25 bas en piano,; I.45 strijkkwintet; 2.30 onder ons.} 3 gram.; 3.30 gram.; 4 De Zonne bloem; 4.30 de Wigwam; 5.45 cause rie; 6 sportpraatje; 6.30 voor de strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 inter nationale chansons; 7.30 dit is le ven; 7.45 Niwinklaiiken; 7.50 wieder- opbouw; 8 nieuwls8.05 de gewone man; 8.12 philharmonisch orkest, koor en solisten; in de pauze voor dracht; 10.20 pianorecital; 10.37 ac tualiteiten; 10.45 gebed en kalender; 11 inieuws; 11.1512 Residentie-or kest en soliste. HILVERSUM II, 415 en 245 M. 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.50 dagope ning; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.55 voor de vrouw; 9'gram.; 9.30 wa terstanden; 9.35 gram.; 10 morgen wijding;' 10.15 arbeidsvitaminen;! 10.50 kleutertje luister; 11 gram.; II.30 de Wekker; 12 zang en piano; 12.30 land- en tuinbouw; 12.33 voor het platteland; 12.40 gram.; 1.00 nieuws; 1.15 mededelingen of gram.; 1.20 Metropole-orkest; 1.50 gram.J 2 knipcursus; 2.30 gram.; 4.25 muzi kale causerie; 4.40 de schoolbel; 5 kinderkoor; 5.30 The Romancers; 6 nieuws; 6.15 De Papavers; 7 ra diostrip; 7.10 gram.; 7.15 Franse les; 7.30-gram.; 7.35 zang en sa menspel; 8 nieuws; 8.05 raditozoek- liCht; 8.15 bonte Dinsiagavondtrein 9.30 allerlei; 9.35 brieven over her sengymnastiek; 9.45 The Skymasters 10.15 buitenlands overzicht; 10.30 verzoekplaten; 11 nieuws; 11.15—12 gram. Mond- en klauwzeer thans vrijwel tot staan gebracht Het mond- en klauwzeer, dat on geveer een half jaar geleden in Ne derland weer de kop begon op te steken, heeft zich gedurende de maand November j.l. sterk uitge breid. Kwam in October j.l. deze gevreesde veeziekte op 60 boerde rijen, gelegen in vier provincies, voor, in November j.l. waren 386 bedrijven, verdeeld over alle pro vincies, besmet, waarvan 339 nieuwe gevallen. Dit betekent een uitbrei ding met niet minder dan 500 in een maand tijds. In de provincie Zuid-Holland was in November j.l. het aantal be smette bedrijven het grootst, n.l. 147, waarvan 113 nieuwe gevallen. Dan volgt de provincie Noord-Brabant, waar 74 besmette bedrijven werden geteld, alle nieuwe gevallen. In Zee land waren 47 bedrijven door het mond- en klauwzeer aangetast, waarvan 38 nieuwe gevallen. Zowel in de provincie Utrecht als in de provincie Gelderland kwamen 29 gevallen (alle nieuw) van deze ziekte voor; in Noord-Holland 28, waarvan 25 nieuw; in Friesland 10 (alle nieuw); in Overijssel 8 (waar van 7 nieuw); in Drente, Limburg en Groningen resp. 6, 5 en 3 ge vallen (alle nieuw). Tijdig enten voorkomt uitbreiding Ondanks de sterke uitbreiding der ziekte kan men niet van een nade rende catastrophe spreken, aange zien men inmiddels een verdere uit breiding, o.a. door tijdig enten der dieren, heeft weten te voorkomen. Het aantal gevallen blijft de laatste weken betrekkelijk stationnair en schommelt thans om de 450 a 500. Het is gebleken, dat bijna uitslui tend de niet-ingeënte dieren het slachtoffer werden van het mond en klauwzeer. De veehouders wordt dan ook aangeraden, de dieren tij dig te laten inenten en voorts aan koop en het in aanraking laten ko men van eigen met vreemde dieren, te beperken. Het afdoende reinigen van veetransportauto's is ook een factor van belang, terwijl vóór alles nieuwe gevallen van besmetting di rect dienen te worden opgegeven bij de plaatselijke autoriteiten,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 2