VARIA ROND C EN NIEUW ington genomen, gelukkig, inzonder heid niet t.a.v. Palestina. Amerika zocht zich een weg door al de poli tieke klippen heen en soms wekte het laveren een idee van halfheid en slapheid. Niettemin was het doel ongetwijfeld het zeker stellen van de veiligheid en vrijheid der we reld, die meer dan enig ander „vre desjaar" werd bedreigd. Intussen en dit is voor de staat Israël wel het belangrijkste feit leverde de oorlog met de strijd te gen de Arabieren een overwinning op voor Israël. De V.N. werden het eens over een wapenstilstand, die inging op 8 Juni en in de maand Juli nog werd verlengd. Het succes was evenwel niet groot, daar de wa penstilstand feitelijk een onafgebro ken reeks incidenten opleverde. Middelerwijl zijn de V.N. nog altijd niet geslaagd in het vaststellen van de juiste grenzen, van het Israëlisch en Arabisch gebied. Een uiteinde lijke oplossing van het vraagstuk zal wellicht eerst in 1949 gevonden Duitsland - Wij herinnerden reeds aan de te genstelling Oost-West, een politieke factor, die het economisch herstel in sterke mate afremde. In Duits land vond deze tegenstelling een hoogtepunt in de Berlijnse kwestie. In de voormalige hoofdstad van het „Reïch" werd een der dramatische hoofdstukken geschreven van de ge schiedenis des jaars. Over de feiten kunnen we kort zijn. De eerste symtomen van ernstige moeilijkhe den tussen de grootmachten Rusland en Amerika, vielen reeds medio Maart waar te nemen, toen Soko- lowsky, de Russische militaire gou verneur uit de geallieerde bestuurs raad, omdat Rusland verbolgen was over het feit, dat de Westelijke mo gendheden besprekingen waren be gonnen over de Roerkwestie. De partijen werden op eigen front te ruggeworpen en de samenwerking, toch al niet te best, werd door de impotentie van de geallieerde be stuursraad, practisch uitgeschakeld. Begin April werd het treinver keer tussen Oost en West gestaakt. De blokkade, reeds in aanleg aan wezig, werd steeds intensiever. Eind Juni werd de „luchtbrug" ingesteld, die met steeds grotere capaciteit functionneert tot op de huidige dag. Intussen zijn tonnen papier en li ters inkt verschreven over de ge volgen en uiteindelijke afloop van dit werkelijk „Amerikaans" lucht- Azië het Het Westen is er niet in geslaagd de gevaren aan het tweede front in de strijd tussen Oost en West, te neutraliseren. In China baande zich de rode vloed een weg naar het hart van Azië en naar het gebied van de Middellandse Zee De broederstrijd in het onmetelijke land kwam om streeks begin November in een cri- tiek stadium, toen de legers van Tsjiang Kai Sjek in Mandsjoerije werden verslagen. Door de bezet ting van de Russen was dit belang rijk industrieel gebied reeds voor een groot deel verloren voor China, maar dit werd eerst definitief toen de communistische legers zich een weg naar het Zuiden konden banen, na de regeringslegers in het Noor den een gevoelige nederlaag te heb ben toegebracht. Momenteel hebben de communistische legers reeds het beleg voor Nanking geslagen en er is geen reden te veronderstellen, dat de troepen van Tsjiang Kai Sjek Zuid- en Midden-China voor com munistische overheersing kunnen vrijwaren. Dit is een belangrijk punt in het nadeel van het Westen, dat, gezien de houding van Amerika, er ook weinig heil meer inziet China op grootse wijze te steunen. Het is met de regering van de generaal ook niet helemaal in orde. De cor ruptie heeft het land mede tot deze gevaarlijke toestand gebracht en er zal nog heel wat water door de Yangtse moeten stromen, eer orde op zaken zou zijn gesteld. Misschien moet het hier wel onvoltooid ver leden tijd blijven, want de overwin ningen van de communistische le gers zijn te groot, dan dat grondige wijzigingen van het staatkundig be stel, in communistische geest, voor- Het échec van i Bij de jongste behandeling van de Indonesische kwestie bleek reeds hoezeer de Veiligheidsraad het spoor bijster is geraakt. De bijeenkomst van de U.N.O. in het Palais de Chaillot te Parijs ,was daar trou wens een doorlopend en welspre kend voorbeeld van. De U.N.O. is geworden tot een veelmisbruikte spreektribune van de grote mogend heden. Vele*tientallen onderwerpen stonden op de agenda, maar tot con structief werk kwamen de gedele geerden niet. Veertien milïioen woorden werden verspeeld en het enig positieve, dat er van te zeggen v^lt, is wellicht dit contact op zich zelf, hoe bedenkelijk dit tenslotte ook zijn mag. Nog niet alle draden zijn afgesneden tussen de groot- Marshall-plan Ër is trouwens meer, dat een Stemming Van hopeloosheid vol doende kan-ontkrachten. Het voor beeld daarvan is het Marshall-plan. dat een krachtige stoot gaf aan het Europees herstel, Het Marshall-plan worden. Stellig is het zo, dat de po sitie van de nieuwe staat, door het winnen van de oorlog, aanmerkelijk is versterkt. De Arabieren hebben zich vastgebeten in dit land en reeds zijn er tekenen, die er op wijzen, dat o.m. Transjordanië aanstuurt op sen accoord met Israël, onder voor waarde dat het Arabi«ch-Pale§tina krijgt toegewezen. Evenwel staat de jaarwisseling nog in het teken van de strijd om ie Negeb-woestijn. De Veiligheids raad heeft nog steeds de zaak in be handeling, maar het ziet er naar uit, dat zij zich op de duur bij de door de oorlog en door de loop der gebeurteinissén geschapen toestand, zal moeten neerleggen. Het is wei nig twijfelachtig of de uiteindelijke uitslag zal in het voordeel zijn van Israël, dat in de loop der maanden de immigratie met kracht heeft be vorderd en reeds in vele opzichten gereed staat om de welvaart van het land een nieuwe en beslissende impuls te geven. Twistappel experiment, dat niets minder ten doel heeft, dan een millioenenstad door de lucht te fourageren. De luchtbrug kost Engelsen en Ameri kanen aan geld „een dag oorlog per jaar". Geen geringe prijs om een winstpunt te behalen op het poli tieke schaakbord, maar toch een prijs, die verantwoord is. Berlijn is immers geworden tot de twistappel tussen Oost en West en het bezit van de stad tot een zaak van de hoogste prestige. Toen de geallieerden besloten Rusland in Berlijn de tanden te laten zien, was was dit uit noodzaak, om een tweede München te voorkomen. Toen er A was gezegd, moest B noodzakelijk volgen, want elke toegeefelijkheid zal het Kremlin als een gaarne ge zien bewijs van zwakte aanmerken. Ook deze last neemt de wereld in 1949 mee op de schouders. Het is echter niet waarschijnlijk, dat Ber lijn nog grote verrassingen zal ba ren. Deze strijd is reeds in het voor deel van het Westen beslist en het is alleen de koppigheid van de hui dige machthebbers in Moskou, die een erkenning daarvan in de weg staat. De luchtbrug is een succes ge worden van de eerste rang. Zij heeft de Berlijnse bevolking kunnen red den van de allerergste nood en zal in haar continuïteit een voortduren de prediking zijn van de Westerse wil, de vrijheid te handhaven. tweede front komen kunnen worden. - Echter en dat moet weer ge zien worden als een lichtpuntje kunnen de verhoudingen in China niet worden gemeten met Europese maatstaven. De Amerikanen zien dit ook wel in, daar zij er min of meer vast op rekenen, dat de communis ten een soort „Tito-bewind" zullen instellen, weliswaar communistisch van inslag, maar toch niet onder di recte leiding van Moskou. Verder is de buitengewone uitgestrektheid van het land zelfs Japan noodlottig geworden en een volledige samen smelting van het heterogene rijk zal ook onder communistische lei ding voorlopig niet mogelijk zijn. Intussen blijft de gang van zaken in China des te betreurenswaardi ger, daar er ook in de rest van Azië brandpunten zijn aan te wijzen, die zouden kunnen aaneenrijgen tot een keten, waartegen elk verweer nut teloos is. Wij herinneren aan Korea, waar in het Noorden, bij het terug trekken van de Russische troepen, een communistische regering werd ingesteld. In Malakka vechten de Engelsen nog steeds tegen de com munistische benden, terwijl inAch- ter-Indië de Franse macht berust op een wellicht tijdelijk succes. Het is daarom van onze regering zulk een wijs besluit geweest, Djocja als waarschijnlijke schakel in de com munistische keten, die Azië begon te omsluiten, te verbreken en de democratie te grondvesten op een voor ieder weldenkend mens accep tabele basis der gefederaleerde sta ten van Indonesië. Het is onbegrij pelijk, dat noch de Veiligheidsraad, noch Amerika, dit niet zo vermogen te zien. wereldcollege machten, al zijn de vruchten van een gezonde samenwerking helaas lang niet meer geplukt. De economische samenwerking schijnt hierop evenwel weer een gunstige uitzondering te worden. Het is opvallend hoe in het afge lopen jaar de handel contact heeft gezocht met de Oost-Europese lan den. Het tussen Nederland en Polen gesloten handelsverdrag mag daar van als voorbeeld gelden. Het is na tuurlijk gevaarlijk alleen op deze tendens stellingen op te bouwen. Conclusies zijn ook na dit jaar vol onzekerheden gevaarlijk, maar wie zou niet bereid zijn een klein licht puntje dankbaar als een oriëntatie punt in het duister van de tijd te accepteren. werd effectief heeft inderdaad zeer gunstig ge werkt. Het is het belangrijkste suc ces gebleken van de Amerikaanse diplomatiek en een onontbeerlijke fundament voor het herstel van het door porlog geteisterde Europa. Dit laatste moet heel letterlijk worden genomen. Om even bij eigen land te blijven: omstreeks April stond het er met de vaderlandse economie uiterst bedenkelijk voor. Dank zij de Marshall-hulp is er ook voor de Nederlandse economie, maar oo"kóp het gebied van voedselvoorziening en op vele andere tgrreinen van het maatschappelijk leven, weer pers pectief gekomen. Het allerbelang rijkste echter is het feit, dat trou wens ook een der belangrijkste mo tieven vormde voor het Marshall plan, dat de voedingsbodem voor het communisme erdoor onvrucht baar werd gemaakt. Willen wij in het algemeen nog iets van het Marshall-plan zeggen, dan zouden wij het zo 'willèn uit drukken: er steekt een element van redelijkheid, zakelijkheid en barm hartigheid in. Het is immers zo, dat de West-Europese landen, waaron der ook Nederland, de eerste stoot tegen de Nazi-legers hebben opge vangen. Daarvan hebben de Ameri kanen geprofiteerd. Kostbare tyc werd gewonnen, die benut kon wor den voor de organisatie van de mi litaire apparatuur. Er zit dus in het Marshall-plan een element van bil lijkheid. Daarnaast heeft Amerika begrepen, dat een verpauperd-Eurp- pa een gemakkelijke prooi kan wor den van het communisme en elke koopkracht heeft verloren. Dit is de zakelijke zijde van de Marshall hulp. Tenslotte zal altijd moeten wor den aangenomen, dat Amerika is bewogen geweest met het lot van het Avondland, dat zulk een grote tol aan Mars had te betalen. Al de ze motieven hebben tot de Mars hall-hulp geïnspireerd en het is de lichtzijde van 1948, dat reeds thans het plan een succes genoemd mag worden. De industriën hebben weer bloed in het lichaam gekregen. De handel is opgebloeid en het com munisme heeft bij de verkiezingen in de diverse landen slag na slag te incasseren gekregenItalië, Frankrijk, Finland. Nederland. Ge lukkig kan ook Frankrijk in deze rij woorden genoemd. Frankrijk telde in het afgelopen jaar drie regerin gen: Schuman, Marie en Queuille. De laatste regering overwon de sta kingsgolf, die tot tweemaal toe het land overspoelde. De staking, ge- De jaarswisseling in vroeger eeuwen Er zijn weinig landen, die het verscheiden vam het oude jaar niet met luister en plechtigheid vieren. Van de vroegste tijden af schijnt de gewoonte te hebben bestaan om het jaar in de gaan met feestvieren en het wisselen van geschenken. Hoewel deze laatste gewoonte in sommige landen is blijven voortbe staan ~- o.a. in Frankrijk 1 heeft zij toch bijna overal elders plaats gemaakt voor het gebruik om el- Kander met Sinterklaas of met Kerstmis een geschenk te geven. In de middeleeuwen werden er tot in het overdreven© toe met Nieuwjaar geschenken uitgedeeld. Van de onderdanen werd verwacht, dat zij hun Vorst met rijke geschen ken zouden beladen, welke dan van zelfsprekend beantwoord moestem worden. Pachters gaven aan feudale heren, vrienden aan vrienden, en in de gezinnen gaf men elkander wal, zoals wij het thans met Sinterklaas of Kerstmis doen. De Joden, de Romeinen, Egypte- naren, Mohammedanen en Chine zen. boew el er een groot verschi. is in de tijd, waarop zij het begii. van het jaar dateren, allen beschou wen de jaarswisseling als iets var. zeer grote betekenis. De oude Romeinen begonnen hur jaar in Maart. Volgens de over levering is hierin verandering ge bracht door Koning Numa Pompilus wiens regering ongeveer 7 eeuwe voor onze jaartelling eindigde. Oo wordt hem toegeschreven het jaai dat oorspronkelijk uit tien maandei bestond, te hebben verlengd to twaalf en de eerste Januarius tt hebben genoemd, ter ere van Janus de godheid, die de wacht hield ove, de deuren. Het is een enigszins wonderlijl feit. dat lang nadat het Engelsi jaar werd verondersteld met Janu ari te beginnen, de eerste dag va: het wettelijke jaar 25 Maart was. Dit was zelfs nog het geval in 1572 en het was een algemene gewoont< om bijvoorbeeld te schrijven: 1! Februari 1647'48, waarmede mei te kennen gaf, dat naar volksge bruik het jaar 1647 was, doch wet telijk 1648. De gewoonte om elkaar op Nieuwi- jaar een bezoek te brengen of een kaartje te zenden, een gewoonte, die trouwens hard aan het uitster ven is, is betrekkelijk nog niet zo heel oud. De gewoonte had haar oorsprong op het vasteland van Europa en woei al gauw over naar Amerika. In New York, dat toen de zetel was van de regering, werd de eerste Nieuwjaarsreceptje gehouden op Vrijdag de eerste Januari 1790. Generaal Washington was de gast heer en mevrouw Washington de gastvrouw en hoewel deze receptie er een was van ongewone luister en belangrijkheid, wenste de statige dame, zoals de gewoonte was, haar gasten goede nacht", zodra de gro- dragen en geïnspireerd door de com munistische vakbonden en aange vuurd en gefinancierd door de Ko- minform, mislukte door het stand vastig optreden van de regering, die het leger inzette om de overal opvlammende onregelmatigheden, speciaal in de mijngebieden, te be teugelen. Deze stakingen kostten Frankrijk een aanzienlijke dosis hartebloed, maar Frankrijk is on danks alles een sterk land gebleken, vaar de democratie stevig is ge fundeerd. De huidige regering heeft iet niet gemakkelijk, maar alleen .•eeds het feit, dat de groots opge lette staking mislukte, geeft hoop voor de toekomst. In de buitenland je politiek vormt de politiek, die de Imerikanen met betrekking tot het Roergebied voorstaan, een onover- tomenlijk struikelblok. Frankrijk verd driemaal door de Duitsers be- :et en daardoor is de argwaan diep geworteld. Eerst bij het maken van het jaar overzicht gevoelt men de ontoerei kendheid van 't journalistieke ver mogen, op alle belangrijke facetten het licht te laten vallen. Het kon slechts een vluchtig en onvolledig overzicht zijn, want.een jaar is maar kort, maar de lijst van ge beurtenissen is lang. Tegen alle ver wachting in werd president Truman in Amerika herkozen. Het Tito-be- wind verscheen in de koppen dei- kranten, toen duidelijk werd, dat de Joegoslavische diictator in een fikse ruzie was verwikkeld met Moskou, die zo hoog opliep, dat Joe goslavië uit de Kominform werd gestoten. Griekenland vormde een vormt nog een schijnbaar onoplos baar probleem. Zoals reeds gezegd: de wereld neemt vele problemen, moeiten en lasten mee in het nieuwe jaar. 1948 heeft echter bewezen', dat de vrede sterker is, dan vele speculanten heb ben gemeend. De eenheid van Euro pa, de sterkte van Amerika en de militaire paraatheid, kunnen in de toekomst deze vrede nog sterker funderen. Daarenboven zal boven aardse zegen het mensenwerk moe ten voltooien en vervolmaken. Ook op het moeilijk terrein van de bin nen- en buitenlandse staatkunde, geldt dé menselijke taak van het planten en nat maken, terwijl de zegen van elders komen moet. te gangklok het uur vajn negen sloeg. Nieuwjaarswensen Onze getrouwe Tante Pos heeft het op de eerste dag van het nieu we jaar maar erg druk met al die honderdduizenden gelukwensen, die zij in het gehele land te bezorgen heeft. Toch begint deze gewoonte om elkaar een kaartje te zenden ter gelegenheid van de jaars wisseling, af le nemen. Tal van prominente en minder prominente figuren, die voorheen de gewoonte hadden om met kaartjes in de eerste week van Januari aan Uw deur te komen, zijn verdwenen. We denken bijvoor beeld aan de nachtwaker en de klepperman. Wij herinneren ons uit onze kinderjaren, dat op de eerste werkdag van het nieuwe jaar in Amsterdam zelfs de vuilnisman aan belde en een kaartje offreerde, waarop heel netjes gedrukt stond: Gelukkig Nieuwjaar gewenst door ie vuilnisman". Die 'dag volgden o.m. de bezorger van dé krant, de schillenboer enz. En wanneer ie naar de barbier ging (het woord capper stamt uit de laatste twintig jaren) duwde de bediende je een almanakje van 12 pagina's in je tanden onder het uitspreken van 2en zegewens. Dat betekende ■een lubbeltje en dat was in die dagen jen heel bedrag. Bovendien was dat le enige fooi, die je gedurende het jehele jaar aan de bediende gaf. Jok dat fooien geven bij de kapper damt uit de laatste 15 jaar. Op het platteland hadden de kin leren de gewoonte om reeds 's mor- jens vroeg huis aan huis af te lo- >en, aan te bellen en een gelukkig ileuwjaar of heil en zegen toe te vensen. Natuurlijk in de hoop een -.ent of wat snoep te krijgen. Toen vij het eerste jaar op het platteland voonden, had m'n vader de gewoon- e om in antwoord te zeggen; „Nou "oiftgeaus, dank je wel en van 't 1 :elfde hoor!" En dan ging de deur veer dicht. Wat de kinderen soms laarna zeiden was nu niet bepaald ;en gelukwens.... Ook deze verkapte vedelarij is op het platteland geluk kig aan het uitsterven. Nieuwjaarsvieringen in verschillende landen Wij weten niet beter, of Nieuw jaarsdag valt altijd op de eerste dag van de maand Januari, maar er was een tijd, dat deze feestdag niet aan een vaste datum was ge bonden. Het was Julius Caesar, die voor het eerst bepaalde, dat het Romeinse Nieuwjaar in Januari be ginnen moest. Althans volgens de overlevering, want de geleerden der wereld zijn' het hierover na al die eeuwen nog niet eens. Maar terzake. Volgens berekening -van deze keizer dan, viel de dag op wat nu de 18e Januari is. Lang geleden vierden de Joden Nieuwjaar op 25 Maart, of het begin der lente; later werd het feestvieren verlegd naar September. In Enge land. tot aan de tijd van Willem de Veroveraar, werd Nieuwjaar gevierd op wat nu onze 2e Kerstdag is, maar toen de Noormannen-koning gekroond werd op de eerste Januari werd er een bevel uitgevaardigd, dat het Nieuwjaar op de eerste Januari moest vallen. Kort daarop reeds stierf deze koning en Enge land richtte zich naar de rest van de wereld en verzette de dag naar 25 Maart. Na een tijd kwam men to* de ontdekking, dat het met al die verschillende tijdrekeningen hoe lan ger hoe moeilijker werd om precies te weten, wanneer allerlei histo rische gebeurtenissen hadden plaats gegrepen. Toen herzag Paus Gre- gorius XIII de Juliaanse kalender en stelde in 1582 het schrikkeljaar in en liet Nieuwjaarsdag altijd op de eerste Januari vallen. Later namen bijna alle Protestantse lan den deze tijdrekening hoe langer hoe meer aan, die bekend staat als de Gregoriaanse kalender, maar eerst in 1762 werd 1 Januari alge meen als Nieuwjaarsdag gevierd. Zeifs heden ten dage is er ovei de wereld nóg weinig eenvormig heid met betrekking tot de viering van de eerste dag des jaars. In China werd Nieuwjaar vroeger in de Herfst gevierd, evenals dit in Egypte het geval was, lang voor de dagen van Farao. In Griekenland, in de dagen van Pericles, werd Nieuwjaar gehouden bij de aanvang van de zomer op de een en twintigste Juni, maar later werd dit verzet naar de aanvang van de winter op de 21e December Heden ten dage gaat de Chinees op de eerste Januari kalm aan het werk. maar op de tweede Februari trekt hij zijn beste kleren aan en gaat rond bij zijn vrienden en be groet hen met ,,Kung-Hi", wat zijn manier is om te zeggen,,een geluk kig Nieuwjaar". De datum van de Nieuwjaarsdag in China hangt af van de maan. De Chinees begint zijn Nieuwjaar te vieren op de dertigste Januari, de vroegste dag, waarop het zou kunnen vallen, en hij zet zijn feestviering voort tot de vier de Februari. De grote „Kung-Hi- 'dag" is echter steeds de tweede Februari. In Griekenland menen ze, dat wat goed genoeg was voor Julius Caesar, ook goed genoeg is voor hen en zij gebruiken nog de Ju liaanse tijdrekening, waardoor hun Nieuwjaarsdag komt te vallen op onze dertiende Januari. De Joden vieren reeds sedert meer dan duizend jaren hun „Roshasho- na" of ..Nieuwjaar" in September. In Turkije smeken de Mohammeda nen de zegeningen 'van Allah af op de acht en twintigste. Januari, wiant dat is hun Nieuwjaar. In het vreemde, ontoegankelijke Thibet wondt in vele streken het Nieuwjaar geacht te beginnen op dé eerste Augustus. Waarmee we maar Willen zeggen, dat we eigenlijk, als we de wereld doorreizen, het gehele jaar door ..Nieuwjaar" kunnen vieren. Een oude Nieuwjaarsgewoonte Bij sommige oude families in de Verenigde Staten van Amerika, die van Hollandse oorsprong zij:n, be staat op Nieuwjaarsdag een puri teinse gewoonte, die waarschijnlijk afkomstig is uit Engeland; het is die, om de familiebijbel op goed geluk te openen en het eerste vers, waar het oog op valt, tot motto of tekst te nemen voor het nieuwe jaar. In de dagen, toen de morgengods dienstoefening in ieder welgeordend gezin een vaste gewoonte was, werd er altijd door de vader uit de bijbel voorgelezen of, als hij ver hinderd was, door de moeder, en het personeel was daarbij altijd aanwezig. Het gebed op Nieuw jaarsdag eindigde met deze bede: ,„En nu, o, Here, op deze eerste dag van het jaar, wil Gij de handen leiden, die eerbiediglijk Uw boek aanraken, opdat zfij het openen op de juiste plaats. En leidt Gij de ogen. die geslagen worden op de Schrift, opdat de tekst, die gevon den wordt, er een zijn moge, die een iegelijk onzer helpt, troost en geestelijk sterkt in het komenlde jaar". Dan. opstaande en het Boek sluitende, waarop zijn gevouwen handen hadden gerust, zei de va der: ,,Laat ieder vinder van een tekst, die zowel in zijn geheugen als zijn hart opnemen, bedenkende, hoe die voor elk onzer van invloed kan zijn, op ons gedrag en in de komende twaalf maanden, Waait ver geet dit niet: Gel ijk de mens denkt zo is hij". Dan opende ieder der aanwezigen het Boek, vond de tekst en sloot het weer en gaf het door." De ver zen en hoofdstukken werden door de vader opgeschreven en de lijst werd later bestudeerd met behulp van commentaren. Deze familie- dienst werd besloten met het zin gen van een of ander opwekkend gezang en dan maakte men zich gereed tot het brengen of ontvan gen van Nieuwjaarsbezoeken. Havik verstoort televisie-uitzending In het televaria-programma van Philips' Experimentele Televisie trad een dezer dagen een bekend Eind- hovens Valkenier op. Hij was ver gezeld van twee vogels, een slecht valk en een havik. Toen het pro gramma begon, werd een der vo gels, de havik, onrustig. Voordat de Valkenier het dreigende „onheil" had kunnen voorkomen, nam de vogel een sprong en vloog luid krijsend door de studio, vlak over de hoofden van technici, camera mannen en artisten. Een ogenblik heerste er verwarring, want nie mand had meer oog voor het pro gramma. Iedereen staarde min óf meer ontzet naar boven om haastig te duiken, zodra de vogel in aan tocht was. Op een gegeven ogenblik, terwijl het gesprek met de valkenier rus tig doorging, zag de havik een pracht van een rustplaatsde camera, die zijn collega onder schot aam. Tot ontzetting van de camera man streek het beest vlak naast zijn hoofd neer met zulk een kracht, dat de camera ervan heen en weer bewoog. Er klonken gilletjes vsn schrik, voldoende om de havik weer op te jagen. Tot overmaat vam ramp zette hij zich neer op een der microfoons, die naar beneden kwam. Het hek was nu van de dam. Het orogramma werd even onderbroken. Iedereen verliet de studio en na enkele minuten was de valkenier erin geslaagd de weerspannige .artist" met een stukje vlees te vangen. Aan de rest van het pro gramma heeft de havik toen maar flink meegewerkt. IVlilitairen mogen buiten dienst bruine lage schoenen dragen Er is een legerorder verschenen, blijkens weelkee het aan alle kor poraals en soldaten is toegestaan na afloop van de eerste opleiding van 6 weken, uilsluitend buiten •dienst, bruine lage schoenen te dragen. Deze schoenen moeten aan voorgeschreven eisen voldoen en vooraf dojor de compagnies- of overeenkomstige commandant zijn goedgekeurd. Bij deze tenue moe ten de door het Rijk verstrekte sokken of eigen khaki sokken ge dragen worden. Qrote bonnenhandel te Hengelo ontdekt Te Hengelo is een wijdvertakt bonnencomplot ontdekt, dat zich schuldig maakte aan het stelen, ko pen en verkopen van distributie bescheiden. Acht Hengeloërs, een Amsterdamse barhouder en een Hil versummer zijn bij de zaak betrok ken. De twee hoofddaders, de ge wezen distributie-ambtenaar L. J. 3. en de hoofdafnemer S. zijn te Almelo ingesloten. De Hengelose politie kreeg de eer ste draad in handen en nadat de C.C.D. was ingeschakeld, bleek, dat de Hengelose kapper H. J. S. reeds sinds 1943 regelmatig bonnen en distributiebescheiden betrok van de ex-dislributie-ambtenaar L. J. B. uit Beckum. S. verkocht de bescheiden aan diverse afnemers, ook in het Wes ten des lands. B. ontkende eerst hardnekkig, dat hij zich aan fraude had schuldig ge maakt. doch bekende na een lang durig verhoor, sinds 1943 levensmid- delenbonnen en textielpunten te heb ben verduisterd. Toen hij in het begin van dit jaar een nieuwe "werk kring kreeg, zette hij daar zijn praktijken voort. Verschillende hotelhouders te Hen gelo. bleken tot-de geregelde afne mers van bonnen te behoren, even als een barhouder uit Amsterdam en een Hilversummer. Van de ge- maakte winst liet S. zijn zaak ver- fraaien.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 6