KROONJAAR VOOR VORST EN GRONDWET JAAR VAN GROTE BEROERING GING VOORBIJ TWEEDE BLAD - No. 16088 1 JANUARI 1949 BINNENLANDS- JAAROVERZICHT Koerswijziging naar grotere economische vrijheden In 1648 zag Nederland zijn he roïsche strijd tegen de onder drukker bekroond met de er kenning van zijn onafhankelijk heid door de overige wereld. In 1848 hield het onder leiding van de geniale Thorbecke de constitutionele monarchie ten doop. die Nederland in een Europa, waar het „verlichte" despotisme nog hoogtij vierde, tot 'n ware democratie maakte. In 1948 brak het voorgoed met het kolonisme en veranderde het zijn Grondwet, daarmede de juridische hindernis afbre kend op de weg naar een unie, die zodanig geconstrueerd is, dat het nationaal zelfrespect van alle er aan deelnemende volkeren wordt gewaarborgd. Zoals wij in het achter ons lig gende jaar twee gebeurtenissen waardig en met gepaste trots heb ben herdacht, zullen ongetwijfeld komende generaties de herinnering aan het jaar 1948 vieren met een verwijzing naar het feit, dat de Ne derlander nooit bij de historie ten achter bleef en niet terugschrok voor revolutionnaire veranderin gen, indien de tijd dit eiste. Voor onze generatie is het een vreugde, dat aan deze grondwets wijziging, die in belangrijkheid al le andere gebeurtenissen van 1948 verre overtreft, voor altijd de na men verbonden zullen zijn van Ko ningin Wilhelmina, die in Septem ber, na op 31 Augustus het jubi leum harer vijftigjarige regering temidden van ons volk gevierd te hebben, afstand van het koning schap deed en van Koningin Juli ana, die deze last op haar nog jonge schouders heeft genomen. Voor het overige werd 1948 j_ kenmerkt door een steeds sneller voortschrijdende terugkeer naar normale toestanden. Maar hoewel vele artikelen van de bon kwamen en het plan Marshall en de Bene- lux-samenwerking hun zegenrijk werk begonnen, bleek tevens, dat een vooroorlogse welvaart niet meer voor ons is weggelegd. De lasten welke het herstel van in de oorlog geleden schade nog steeds met zich medebrengt, zoveel moge lijk over alle groepen der bevol king te verdelen, was% ook in 1948 het voortdurend streven der rege ring. Januari somber geluid Dat in 1948 de vleespotten van Egypte ons niet wachtten, werd op 5 Januari al duidelijk gemaakt door minister Lieftinck, die een somber beeld van 's lands finan ciën ophing en een interim-begro ting en allerlei onprettige zaken voorspelde, indien het plan Mars hall te laat zou komen.Dit is geluk kig niet gebeurd, maar dat wist men toen nog niet. Er zijn uit die maand ook aangenamer dingen te melden: op de 30ste herdachten wij de vrede van Munster; wij kregen vier gulden „kolengeld" terug, de Limburgse mijnen vestigden een record met een productie van 39 duizend ton per dag, de laatste mij nen en munitie uit de oorlog wer den geborgen; de Postcheque- en Girodienst vierde haar dertigjarig bestaan; onze luchtmacht kreeg zes tien Meteor-straaljagers. Van 12 tot 14 Januari ontvingen wij bezoek van een populaire gast: de Belgi sche premier Spaak, die de Bene- luxbanden kwam verstevigen. Af scheid nemen moesten wij van een goede vriend van Nederland: Sir Neville Bland, de Britse ambassa deur. die door Sir Philip Nichols vervangen werd en de componist Willem Landré, die de dood ons ontrukte. Op 23 Januari keurde de Tweede Kamer de nationalisatie van de Ne derlandse Bank goed. Een dag la ter ontstond de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, een libe rale groepering, samengesteld uit de oude Partij vau de Vrijheid en de heer Oud en zijn aanhangers. Op 27 Januari begon in Den Haag de conferentie met de vertegenwoordi gers van de West met het volgende doel: stichting van een Verenigd Koninkrijk der Nederlanden, be staande uit Nederland, Curagao en Suriname met voor elk deel zelf standigheid in inwendige aangele genheden en medezeggenschap in gemeenschappelijke zaken. De kortste maand van het jaar was arm aan belang rijke gebeurtenis sen. De meeste in druk maakte het uit de distributie nemen van de fietsen, banden en serviesgoed. Kop pen, schotels, borden en ander ta* felgerei bleken echter nog moeilijk te krijgen te zijn. Op 9 Februari overleed de dichter Jan Prins. Fie Carelsen herdacht op de 20ste van deze maand, dat zij veertig jaar te voren haar charmante voet voor het eerst op het toneel had gezet. In Helsinki behaalde onze landgenoot Broekman de vierde prijs by de wereldkampioenschappen op de schaats. Maart In Maart bleek Zutfen reedg^dat de zwa- verliest re oorlogsjaren zijn kroon teveel v. d. krach- - ten van Koningin Wilhelmina had den gevergd. Op de 12e van die maand kondigde zij aan, dat haar gezondheidstoestand haar noopte de werkzaamheden te beperken. Op 1 Maart kreeg minister Neher eervol ontslag (hem wachtte een andere taak) en volgde mr. dr. In 't Veld hem op als minister van Wederop bouw en Volkshuisvesting. Een dag daarna speelden de grootmeesters van het schaakbord hun eerste wed strijd in Nederland om het wereld kampioenschap. Een andere sport gebeurtenis: op 14 Maart bevocht het Nederlandse voetbalelftal in Antwerpen een'gelijk spel 11 te gen de sterke Belgen. De strijd te gen het communisme, in de gehele democratische wereld gevoerd, liet ook Nederland niet onberoerd. Op 17 Maart werden de communisten uit de Kamercommissie voor Bui tenlandse Zaken gezet, in de ver schillende steden, waaronder Am sterdam en Rotterdam werd een actie tegen de commünistische wet houders ondernomen en in Rotter dam en Dordrecht braken de afde lingen van de E.V.C. met hun steeds meer onder communistische invloed gerakende leiding. 30 Maart was de zwarte dag voor Zutfen: de prach tige toren van de St. Walburgskerk werd door brand vernield. Bij Kat wijk verongelukte een militair vliegtuig: twee doden. Op 1 April trad het Plan Mars hall in werking en reeds op 26 April arriveerde de ,.Noordam' met de eerste Amerikaanse goede ren in Rotterdam. Voorlopige toe wijzing aan Nederland in het kader van dit grootscheepse Amerikaanse hulpprogramma werd op ongeveer 600 millioen dollar begroot. De dank van het Nederlandse volk werd overgebracht in telegrammen van de Koningin en minister Lieftinck aan de regering in Washington. Ju bilea vierden de Utrechtse jaar beurs, die op 6 April voor de vijf tigste maal haar poorten opende; en de Holland-Amerika-Lyn, die April 75 jaar bestond. Op 8 April verwierp de regering het plan van een een centraal vliegveld te Bur gerveen, waarvoor in het bijzonder de heer Plesman van de K.L.M. ge pleit had. Drie militaire vliegtuigen verongelukten in deze maand: 1 bij Gronau in Duitsland, één bij Sterk- sel en één bij Scheveningen. Ne derland en België speelden 20 April in Amsterdam de revanche-wed strijd; uitslag: 22. De Utrechtse Universiteit ver leende de 20ste van deze maand aan mevrouw Roosevelt het ere doctoraat in de rechten. Wijlen pre sident Roosevelt werd posthuum on derscheiden met de Militaire Wil lemsorde. Op 29 April aanvaardde de Tweede Kamer de Grondwets wijziging in eerste lezing. Naast de reorganisatie van het rijk werd daarbij voorzien in de instelling van staatssecretarissen, populair uitge drukt een soort onder-ministers. Veel opzien baarde in deze maand het proces tegen Anthonie van der Waals, een landverrader, die de dood van honderd en. goede Neder landers op zijn geweten had. Bij zijn verhoor bleek, dat de Neder landse inlichtingendienst jarenlang het slachtoffer was geweest van een geraffineerd Duits spel, door zijn leider Schreieder, Engeland-Spiel gedoopt. Tegen van der Waals werd de doodstraf uitgesproken.^ Op 12 Mei kon digde Koningin Wilhelmina aan dat zij na haar re geringsjubileum afstand wenste te doen van haar troon ten gunste van Prinses Juliana. Tevens moest zij besluiten wederom rust te nemen zodat prinses Juliana op 14 Mei voor de tweede maal de eed als regentes aflegde. Een andere belangrijke ge beurtenis was het „Congres van Europa", dat in Den Haag werd ge houden. Vooraanstaande vertegen woordigers van bijna alle landen van West-Europa bespraken daar de wegen en de middelen welke zou den kunnen leiden tot iets, dat en kele jaren geleden nog een illusie scheen, maar op het ogenblik al vrij algemeen wordt beschouwd als het dringendste gebod van deze tijd: de Verenigde Staten van Europa. Op 18 April werd het koninklijk paleis te Den Haag door brand geteisterd. De schade was aanzienlijk. De ove rige feiten van deze maand in het kort: 1 Mei: op Schiphol veronge lukt een DC-6. het nieuwste toestel van de K.L.M.geen persoonlijke ongelukken; 4 Mei: doodstraf voor Rauter; 5 Mei: Louis Saalborn 40 jaar aan het toneel. Concertgebouw orkest bestaat 60 jaar; 7 Mei: schoe nendistributie opgeheven; 10 Mei: Militair verdrag met België (orga nisatie van volkomen gelijke legers) 19 Mei: Nationaal huldeblijk zal be staan uit Kankerfonds; 20 Mei: Wei Mei Troonswisse ling aangekon digd Juni Benelux- energie Juli Verschuiving naar rechts ter en oude S.D.A.P. komen by de verkiezingen met eigen lijsten uit; 26 Mei: Eerste Kamer aanvaardt Grondwetswijziging; 27 Mei: Neder landse militairen en pantserwagens nemen deel aan Belgische manoeu vres; 28 Mei: de Karei Doorman (de Britse Venerable) aan Nederland overgedragen. In deze maand over leden prof. dr. A. M. Brouwer en ir. D. J. van Aalst, dir.-generaal van de Zuiderzeewerken. In Oslo won het Nederlandse voetbalelftal met 21 van Noorwegen. Op 1 Juni stichtte Feuilleteau de Bruyn zyn recht se partij, werden regimenten Gre nadiers, Jagers en Prinses Irene tot Gardëregimenten verheven en ver dwenen de Tribunalen. 7 en 8 Juni waren grote dagen voor de Bene lux. Tijdens een uiterst belangrijke conferentie in de Ardennen werd besloten dat de Economische Unie op 1 Januari 1950 zal ingaan. Voor Nederland bracht dit besluit een ingrijpende verandering in het eco nomisch beleid mede. Van ons im mers werd geëist ^een geleidelijke afschaffing van de subsidieverstrek kingen op levensmiddelen en kolen, een geleidelijke vermindering van de economische beperkingen en een herziening van het niveau der be lastingtarieven. Verdere vermel denswaardige feiten: 1 Juni: minis ter Drees deelt mede dat reeds 20 duizend emigranten Nederland ver laten hebben; 9 Juni: „Schonebeek" krijgt concessie in het Noorden van het land naar olie te boren; Schreie der, de man van het Englandspiel, wordt buiten vervolging gesteld, maar kort daarop weer gearresteerd verdacht van deelneming aan repre- saillemoorden in Friesland; 9 Juni: Voetballend Nederland slaat Zwe den met 10; invasie van Colorado kevers; 11 Juni. vermogensaanwas- belasting en vermogensheffing in eens leveren ruim drie milliard op: 16 Juni: versobering in de restau rants (geen gebakken aardappelen meer enz.); 17 Juni: afschaffing van verplichte veelevering; 18 Juni: ere promotie van Maarschalk Smuts in Leiden. Op 7 Juli trok Nederland naar de stembus om verband met de Gr ondwets wij zi- ging een nieuwe volksvertegen woordiging te kiezen. Sensationele veranderingen deden zich daarbij niet voor. Rechts bleek iets aan kracht te winnen, hetgeen tot uiting kwam in de zetelwinst voor de V.V.D. en de C.H.U. De P.v.d.A. en de communisten verloren ieder twee zetels en de K.V.P. bleef gelijk, ondanks de concurrentie van Wei ter, die een zetel veroverde. Na het aftreden der regering kreeg dr. Beel tot twee maal toe opdracht tot de vorming van een nieuw kabinet, maar hij slaagde niet en tenslotte werd de opdracht op 31 Juli aan de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. van Schaik. gegeven. Inmiddels was op 27 Juni de buitengewone zitting van de Staten-Generaal reeds geopend. Verder gebeurde nog het volgende: 1 Juli: melk van de bon; 3 Juli: H. A. Gerhard, de laatste van de „twaalf apostelen" der S.I). A.P, overleden; 5 Juli: prof. mr. J. M. Aalberse, de bekende Kathc lieke staatsman, overleden; 10 Juli: 25 jaar AVRO; 22 Juli: Bekendm; king dat 2% cent en Vz guide, gaan verdwijnen; er komen in om loop bronzen cent en nikkelen dub beltje en kwartje; Marinevliegtuig in Schotland verongelukt. Zes dodein 27 Juli: Marshall-missie onder lei ding van Valentine in Nederland; 29 Juli: Koningin Wilhelmina maakt bekend, dat pa abdicatie haar titql zal zijn Prinses der Nederlandei 31 Juli: Den Haag viert 700-jari„ bestaan, maar staking van Haags trampersoneel gooit roet in hét feesteten. Einde Vierdaagse. Op de laatste d^g v. Augustus vief- de geheel Neder land feest ter ge legenheid van hët regeringsjubile um en de verjaar dag van Koningin Wilhelmina. Duidelijk bleek hierky hoe innig het Nederlandse volk <Je Moeder des Vaderlands vereerde <»n liefhad; een «liefde, die ook naar haar blijft uitgaan, nu zij op Ruy- genhoek de rust geniet, welke zy zozeer behoeft. Inmiddels was op 6 Augustus door mr. van Schaik een ministerie gevormd, bestaande uit 6 Katholieken, 5 P.v.d.A.-leden, 1 C.H.U. en 1 V.V.D. Premier werd W. Drees, de even bekwaam als on kreukbaar geachte socialist. Bij de regeringsverklaring van 12 Augus tus noemde hij zijn kabinet een „program-ministerie", dat wil zeg gen, dat het niet steunde op een vaste samenwerking tussen bepaal de parlementaire groepen. De mi nisters hadden zich verenigd op een programma, dat gericht was op een spoedige oplossing in Indonesië en een sluitende begroting in 1949. Verdere gebeurtenissen in vogel vlucht: op de Olympische Spelen in Londen behaalde Fanny Blankers Koen en Nel van Vliet fraaie suc cessen; 5 Augustus: generaal De Quant op weg van Indonesië naar Nederland overleden; 12 Augustus: 12 jaar gevangenisstraf voor gene raal Christiansen; 15 Augustus: Kar dinaal De Jong 40 jaar priester; 17 Augustus: prof. dr. H. A. Polak overleden; 19 Augustus: Grondwets wijziging in tweede lezing door de Tweede Kamer goedgekeurd; 20 Augustus: Wereldkampioenschap pen wielrennen; titels voor van Vliet en Schulte; 22 Augustus: As- semblée Wereldraad der Kerken in Amsterdam geopend; 24 Augustus: Militair vliegtuig bij Valkenburg neergestort, twee doden. Augustus Héél Neder land op het feest September Koningin Juliana Nadat Koningin Wilhelmina op 4 September de ac te van abdicatie ondertekend had en op dezelfde dag de proclamatie van het koningschap van Juliana had plaats gevonden, volgde op 6 September de inhuldiging van Ko ningin Juliana in de Nieuwe Kerk te Amsterdam. Bij deze plechtig heid, die talrijke vorstelijke perso nages uit het buitenland bijwoonden werd een luister ontplooid, zoals Nederland in vele tientallen jaren niet beleefde. Meer indruk dan al deze pracht en praal maakte echter de diep-menselijke rede. die Konin gin Juliana in de Nieuwe Kerk uit sprak. Daarin maakte zij bekend dat haar eerste daad als regerend vorstin was, de verlening van de Militaire Willemsorde 1ste klas aan prinses Wilhelmina, voor haar werk tijdens de oorlog ten bate van het vaderland verricht Voorts verdienen vermelding: 2 September: Handelsovereenkomst met Bizonië na drie jaar onderhan delen, goederenruil ter waarde van ongeveer tweehonderd millioen gul den; 3 September: Grondwetswijzi ging door de Eerste Kamer in twee de lezing aangenomen; 7 Septem ber: dr. H. A. Poels overleden; 11 Sept.: Enorme brand bij Blaauw- hoeden veem-V riesseveem te Am sterdam; 2 millioen kg boter, 600 kg vlees, vijf millioen eieren en talrij ke andere voorraden verloren ge gaan; 21 September: Opening der Staten-Generaal; Koningin Juliana's eerste Troonrede; Inhuldiging in Den Haag. Millioenennota niet lan- October Bonloos en duurder ger in mineur; 24 September: ac- coord over transitoverkeer, Rotter dam en Antwerpen mogen in vrije concurrentie met Bremen en Ham burg wedijveren; 25 September: Ka merlid Max van Poll overleden; 30 September: Toto-wet aangenomen. Op 27 October be zorgde een rege ringscommuniqué het Nederlandse volk een prettige en een onplezie rige dag. Prettig was te vernemen dat verschillende levensmiddelen van de bon zouden gaan: onplezierig dat in verband met de verlaging of opheffing der re geringssubsidies verschillende prij zen flink omhoog zouden gaan. Ten einde de spanning tussen lonen en prijzen niet te groot te maken, werd aan het overgrote deel der werkne mers een loontoeslag van f 1,per week toegekend. 21 October was de zwarte dag voor de K.L.M. en Nederland. Bij Prestwick verongelukte de Constel lation „Nijmegen". Onder de veer tig doden bevonden zich de bekende piloot Parmentier en de technische directeur van de K.L.M., Veenen- daal. In Sonsbeek reikte Koningin Juliana op 7 October de militaire Willemsorde uit aan prinses Wilhel mina en acht militairen en burgers. Voor de rest: 1 October: luitenant admiraal Helfrich gaat heen als be velhebber der zeestrijdkrachten, vi- ce-admiraal jhr. Van Holthe volgt hem op; 14 October: Poos en Slagter, twee beruchte handlangers van de S.D., door het Bijzonder Gerechts hof te 's Gravenhage ter dood ver- oordeld; 17 October; prof. dr. C. A. Verrijn Stuart overleden; 29 Octo ber: mr. D. W. Spitzen benoemd tot minister van Verkeer en Waterstaat; 31 October: Zusteronderneming van de Koninklijke Shell leent 250 mil lioen dollar in Amerika en Canada. Op 1 November ontvielen ons twee bekende landge noten: Edo J. Bergsma, de man die de A.N.W.B. heeft groot ge maakt en de bekende schrijfster Cissy van Marxveld. Twee dagen later werd in de Eefcste Kamer de Grondwetsherziening van 1848 her dacht met redevoeringen van eerste- minister Drees en prof. Kranenburg. De jongens van de marine kregen die dag het onprettige bericht dat hun demobilisatie 6 maanden werd uitgesteld. 8 November: brood, bloem en suiker van de bon, maar deze en talrijke andere artikelen stijgen aanzienlijk in prijs. De re gering zorgde echter voor „uitwijk mogelijkheden" wie geen boter kan betalen, moet maar margarine eten. In het midden van de maand ontvingen we veldmaarschalk Mont gomery, die eens kwam kijken, wat Nederland aan de gezamenlijke de fensie van het Westen kan bijdra gen. 21 November was een belang rijke dag voor de sportliefhebbers: in Antwerpen forceerde het Neder landse voetbalelftal tegen de ster- kerer Belgen een 11 gelijkspel. Op 25 November juichten de gokkers: ook de Eerste Kamer nam de wet op de terugkeer van de totalisatior aan. Grote opschudding veroor zaakte tegen het einde van de maand de moord van een 15-jarige jongen op een 16-jarig meisje in Enkhuizen. Later bleek, dat het hoofd van de kinderen door beeldromans en hoor spelen op hol was gebracht. November Bonvrij en duurder December Geschenken tegen billijke prijzen Op 1 December ging de zeep van de bon en werd duurder. De Ne derlander Piet Roozenburg ver wierf op die dag de titel van wereldkampioen dam men. De winkels deden deze maand in verband met het St.-Nicolaas- en Kerstfeest goede zaken. De kopers bemerkten daarbij, dat er voor het eerst sinds de oorlog weer vele nut tige en plezante artikelen tegen niet al te hoge prijzen te krijgen waren. 14 December veroordeelde het Bij zonder Gerechtshof in Amsterdam de kampbeulen van Amersfoort Ko- talla en Berg ter dood. Washington zorgde voor een onaangename ver rassing: het beschuldigde ons Mars hall-goederen uit Canada weder rechtelijk aan de Verenigde Staten te hebben verkocht. Wij ontkenden en op 22 December moest de E.C.A.- directeur, Paul Hoffman, toegeven: een storm in een glas water. Het Kerstfeest werd in aanzienlijke mate overschaduwd door de ge beurtenissen in Indonesië. DE WERELD IN 1948 Consolidatie der machts verhoudingen Het is niet alleen een goede boek houdkundige gewoonte aan 't einde van elk jaar de balans op te maken. Er zijn andere terreinen des levens waarvoor deze gewoonte feite lijk een noodzakelijkheid gelden kan. Niet in de laatste plaats op het terrein van de politiek. Aan het einde van het jaar immers bestaat de behoefte te weten, hoe de wereld ervoor staat. Hoe liggen de poli-* tieke kaarten en hoe zijn de kansen voor de toekomst? Zo goed echter als de afzonderlijke posten van de balans slechts een onderdeel vormen die tenslotte een eindsaldo vormen, zo goed zijn de afzonderlijke feiten in het wereldgebeuren van een jaar slechts factoren, die mede de fei telijke toestand op het einde van het jaar hebben bepaald. Niet de afzonderlijke feiten zyn op het einde van het jaar het allervoornaamste, hoezeer zij ook op zichzelf beteke nis hebben, maar het belangrijke bij het beëindigen van de jaar cirkel is datgene waartoe al deze afzonder lijke feiten tenslotte hebben geleid. Er is daarom meer reden te trach ten een synthese te geven van de toestand op internationaal gebied aan het einde van dit veelbewogen jaar, dan al de afzonderlijk^ feiten te memoreren, die maar zeer vluch tige belangstelling hebben. Een jaar is feitelijk maar kort, maar de lijst van gebeurtenissen is lang .De ene staking in Frankrijk vertoonde min of meer zelfde beeld als de ander. De plagerijen van de Russen in Berlijn en de door de ge allieerden getroffen maatregelen, vertonen een rythme van actie en reactie, dat in wrange eentonigheid bijna zou vervelen, als de ernst het niet verbood. De spanning tussen Joden en Arabieren, zich bij tijd en wijle ontladend in een strijd op le ven en dood, vond nog geen defini tief einde. 1948 het jaar van de mislukte conferenties. Besprekingen op bijna elk gebied, maar weinig overeen stemmingen. Contacten, maar weing of geen samenwerking. Azië be dreigd door het communismede rode troepen voor de poorten van Nanking. Er is veel gebeurd in 1948 en sterker als op enig ander jaar einde gevoelt men, dat er verande ring in de situatie is gekomen. Er wordt als het ware een fase afge sloten bij het jaareinde. De toe komst van de eerstvolgende jaren werd tussen 1 Januari en 31 De cember van dit gewichtige jaar be- De verhouding Oost -West De wereldsituatie wordt bepaald door de tegenstelling tussen Oost en West in het algemeen en Ame rika en Rusland in het bijzonder. Veel, zo niet alles kan men tot deze tegenstelling herleiden. De politiek van samengaan tussen de twee grootmachten, daterend uit de tijd van de Duitse overheersing, vond dit jaar een definitief einde. In de eerste jaren was dit politiek samen gaan reeds verschraald tot een fos siel, maar in het thans vervlogen jaar werd ook dit fossiel wegge worpen. De partijen kwamen geïso leerd te staan en ieder trachtte te redden, wat te redden valt, liever gezegd: te halen, wat te halen valt. Een logisch uitvloeisel van de tegen stelling is immers de wederzijdse machtsconcentratie, de wederzijdse wil om zich politiek, economisch en militair sterk te maken. Voor het eerste is daarvoor allereerst nodig, de verwerkelijking van de alliantie gedachte. Vandaar zowel in het Oos ten en het Westen het streven naar bondgenoten. Rusland formeerde zyn Oostelijk blok. Het kon dit ge makkelijk doen door gebruik te ma- feitelijk geschapen toestand. De Rus sische soldaten bevolken de Oost- zóne van Duitsland, de Balkan en de Baltische landen. De leer van de minderheid, die de meerderheid de wil oplegt, het systeem van de greep naar de macht door een kleine schare politiek-geschoolde lieden, is ook een typisch communistisch sy steem en de Gottwalds en de bleken bereid om zich door de Rus sen in het politieke zadel te laten helpen. Reeds in het begin van het jaar werd het begrip „koude revolutie" toegevoegd aan het politieke woord gebruik. Als voorbeeld daarvan mag gelden Tsjechoslawakye, het land van Masarijk, de vrijheidsheld van het volk, dat om zijn vrijheidslie vendheid bekend stond. Het initia tief tot de gebeurtenissen, die de z.g.n, volksdemocratisehe regering aan de macht brachten, ging onge twijfeld uit van Rusland. Met be hulp van bewapende communis tische arbeidersgroepen kon deze re volutie slagen. Zo goed echter als destijds Stalingrad een steekvlam was, die de wereld even in lichter laaie zette, zo was ook Tsjechoslo- wakije, zij het in geheel andere zin, een steekvlam, die de wereld de ogen deed open gaan, voor de ge weldige gevaren, die haar voortbe staan in vrijheid bedreigden. Praag werd als schip op het strand, een baken in zee.Reeds in Januari had de Engelse minister van buiten landse zaken aangedrongen op aan eensluiting van de West-Europese volkeren. Na de coup in Tsjechoslo- wakye werd de wil hiertoe in ver rassend snel tempo ten uitvoer ge legd. Twee maanden later n.l. werd het pact van Brussel gesloten, waar in vijf West-Europese landen elkaar vonden op basis van wederzijdse hulp in tijden van gevaar. Deze .West-Europese Unie was zeer uit- 'zonderlijk, omdat een dergelijk sa mengaan in vredestijd tot nu toe nog niet was voorgekomen. Eerst in tijd van oorlog werden voorheen derge lijke verdragen gesloten. Men kan er over twisten, of de vorming van een dergelijke Unie, in dit speciale geval niet werd geïnspireerd door de angst, die zeker in het politieke leven een grote rol speelde, feit blijft intussen de belangrijkheid van het gesloten pact, waarin de wil tot samenwerking en verweer tegen mogelijke agressie, klaar tot uit drukking werd gebracht. Jaar van geweld Het meest teleurstellend was wel licht de pijnlijke ervaring, dat de krachten van het geweld nog altijd de boventoon voeren in de wereld. De „zachte krachten" en zij die de ze toepassen, worden als het ware door het geweld overrompeld en er is welhaast niets wat het geweld vermag te beteugelen. Drie mannen van wereldformaat, strijders voor recht en vrijheid, vielen ten offer aan dit teugeloos geweld, dat niets en niemand ontziet; Gandhi, Benesj en Bernadotte. Gandhi, de geweld loze, die zijn volk tot grote zegen was geweest, viel door moorde naarshand; Benesj werd niet ver moord, maar er is wel enige reden de droeve gebeurtenissen in zijn land en zijn kort daarop verschei den; Bernadotte, de vredesbemidde- laar in het door strijd verscheurde Palestina, viel eveneens ten offer aan een schietpartij door een van de desperado's, die in de na-oor- se wereld helaas nog in over vloed te vinden zijn. Helaas was er echter ook sprake van geweld in andere zin, waarvan Palestina als voorbeeld gelden mag. Medio Mei eindigde het mandaat van Engeland over Palestina en te gelijkertijd werd de nieuwe staat Israël geboren, een geboorte, die met grote pijnen gepaard ging. De omringende Arabische staten, sa mengevoegd in de Arabische Liga, verklaarden de oorlog. De U.N.O- bemiddeling, reeds lang tevoren be gonnen, werd voortgezet. De Zweed se graaf Bernadotte werd daarvan het slachtoffer. Het door hem op gestelde verdelingsplan voor Pales tina, hetgeen geheel andere inzich ten bevatte dan het oorspronkelijke waaraan de U.N.O. haar goedkeu ring hechtte, maakte de taak van het wereldcollege niet gemakkelij ker. Politiek bleek ook in 1948 een moeilijke bezigheid te zijn. Amerika b.v. steunde aanvankelijk het ver delingsplan Bernadotte. De binnen landse politiek werd toen evenwel beheerst door de komende presi dentsverkiezingen. Amerika nam feitelijk dit jaar de rol van Enge land in de wereldpolitiek over. Niet altijd waren de besluiten door Wash-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 5