DE ZIERIKZEESCHE COURANT Dr. Van Royen over de besprekingen in de Veiligheidsraad MET NIEUWJAAR EINDE DER VIJANDELIJK- HEDEN OP JAVA De Gefederaleerde Staten van Indonesië en de Republiek DE OPMARS DOOR NOORD SUMATRA ZATKR9AC 1 JANUA1W l#4f N#. IMftl 10ft» JaargaBf ZIERIKZEESCKEKMEnW^BODE ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIÈN Prijs per 3 mdn. bij vooruitbetaling i 3.51, p. w. 27 ct. Losse nummers 10 ct Verschijnt iede.'o w.rkdag Advertentieprijs 12 ct per mm Successes (max 15mm) minimum 11.- p stuk WAARIN OPGENOMEN 1797 -1889 REDACTIE EN ADMINISTRATIE Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee, Postbus nr. 1, Telefoon nr. 32, Girorekening nr. 137677 - Uitgave: N.V. Drukkerij voorh. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171 Zierikzee. Grote belangstelling voor Nederlands standpunt Na aïloop van de besprekingen in de Veiligheidsraad over die In donesische kwestie, heeft dé Ne derlandse vertegenwoordiger, Dr. v. •Royen, medegedeeld, niet ontevre den te zijn over de gang van za- ken. Dr. van Royen was van me ning, dat het Nederlandse stand punt, na de jongste zitting, met grotere belangstelling wordt be zien. Toch wees de Nederlandse gede legeerde erop, dat de zesdaagse discussies opnieuw hebben aange toond, dat er in het algemeen een 'grote mate van wanbegrip en onbe grip voor de Nederlandse (houding bestaat. Er zijn vele iharde woor den aan ons adres gericht, maar wanneer we na .dit alles het resul taat zien, waartoe de behandeling heeft geleid, dan gelooft dr. van "Royen, dat dit slechter ihad kunnen uitvallen. Teleurstelling over eerste verklaring Dr. van Royen was er teleurge steld over, dat de meeste leden die eerste Nederlandse verklaring met vooroordeel hadden opgevat. Hij hoopte even wei, dat dit vooroor deel zou verdwijnen nu sommige le den van de Raad in 'het laatste sta dium een groter bereidheid hadden getoond om van het Nederlandse standpunt kennis te nemen. De loop van de gebeurtenissen zaï nu bepalen hoe de verdere hou ding van de Raad zal zijn, zozeide dr. van Royen. De tijd voordat de Raad weer in Lake Success gaat vergaderen biedt de leden de ge legenheid om zich van de werke lijke gang van zaken in Indonesië en van de werkelijke bedoelingen van Nederland een juiste indruk te - krijgen. Mogelijk kan dit ertoe me dewerken om de standpunten vam sommige delegaties te wijzigen. Ambassadeur te Louden brengt bezoek aan Bevin Jhr. mr. Michiels van Verduynem, onze ambassadeur te Londen, heeft een bezoek gebracht aan Ernest Bevin, de Britse minister van bui tenlandse zaken, ter bespreking vam de speciale missie van de ambas sadeur naar Indonesië. AFP meldt, dat de ambassadeur Vrijdag naar Batavia zal vertrek ken. Verwacht wordt, dat hij on geveer een maand in Indonesië zal blijven. Tijdens zijn verblijf "te Ba- tav a zal 'hij volledige bevoegdheid hebben om aanbevelingen te doen en formele of informele besprekin gen te voeren die naar zijn oor deel de crisis zouden kunnen ver minderen, aldus verneemt de diplo matieke correspondent van Reuter. Den Haag meldt, dat de missie van de ambassadeur hoofdzakelijk ten doei heeft, de Nederlandse diploma tieke vertegenwoordiging in Bata via tijdens een critieke periode te versterken. Dr. van Royen, die zich in Parijs op voortreffelijke wijze van een moeilijke taak heeft gekweten, ver trok naar ons land. Hij zal hier twee dagen blijven en gaat dan naar New York om Nederland bij de zit tingen van de 'eiligheidsraad in Lake Success te vertegenwoordigen. ^Begrafenis van Egyptische premier De vermoorde Egyptische pre mier, Nokrasji Pasja, is te Cairo ter aarde besteld. Ongeveer een halt millioen mensen sloegen de rouwstoet gade. Koning Faroekwas aanwezig in de Kihekia-moskee, toen het stoffelijk overschot daar aan kwam. Het was de eerste maal in de geschiedenis dat een Egyptische koning de begrafenis'van een eerste minister bijwoonde. De moord te Katendrecht opgehelderd Na ijverig speuren is de Rotter damse recherche er in geslaagd de dader van de moord op de 24— jarige vro,uw. dié in de middag van de 24e December door haar hos pita geworgd in bed w'erd aange troffen, te arresteren. Hij is in zijn woning aangehouden. Het is een 28-jarige kantoorbediende te Rotter dam. De man is gehuwd en vader van enige kinderen. Tijdens de jongste bijeenkomst van de Veiligheidsraad heeft dr. van Royen namens de Nederlandse regering medegedeeld; dat d'e vij andelijkheden op Java op Oude jaarsavond gestaakt zullen worden. De beperking van de bewegingsvrij heid van een aantal vooraanstaande persoonlijkheden, welke het onver mijdelijk gevolg van de militaire maatregelen was, zal worden opge heven. Daarbij zal de - Nederlandse regering er van uitgaan, dat zij ziöh zullen onthouden vam hande lingen, welke de openbare veilig heid in gevaar kunnen brengen. In het verdere van zijn betoog, deelde de Nederlandse gedelegeerde mede, dat ministerpresident Drees naar In donesië zal vertrekken, ter bevor dering van de constructieve op bouw van geheel Indonesië. De mi- littaire waarnemers zullen alle mo gelijke faciliteiten worden verleend. De staking der vijandelijkheden zal op Sumatra eerst enkele dagen na dien' plaats kunnen hebben, in ver band met de aldaar heersöndié nood toestand. Bij de voortduur zal wjor- dem opgetreden tegen, hetzij indivi dueel, hetzij1 collectief optredende ordeverstoorders. Na de verklaring vain dr. van Royen volgde nog een uitvoerig debat, waarbij vooral de Russische gedelegeerde scherpe wooi'dt.A richtte tot Nederland. De Indenes/sehe kwestie zal nu eerst op 5 "J-nuari, dit is op de eerst volgend1- bijeenkomst van de Vei ligheidsraad ter sprake komen. Naar een nieuwe rechtsorde in Indonesië Een moeilijk jaareinde Onzerzijds 'bestaat er geen behoef te aan een minitieus stap voor stap versiag over de ontwikkeling van dé toestand in Indonesië in het afgelopen jaar. Daarvoor is de ge schiedenis te tragisch en houdt het heden ons te zeer gevangen. Het re cente verleden is een onafgebroken aaneenschakeling van Republikeinse weerbarstigheden, die tenslotte heb ben geleid tot de hernieuwde zuive ringsactie, die thans reeds het be slissend stadium achter de rug heeft Toch en dat moet feitelijk voor opgesteld' worden is ook het con structieve, staatshervormende werk in 1948 tot stand gekomen. De ge federaleerde staten kregen hun be slag en werden door de grondwets wijziging gelegaliseerd. Deze staats hervorming is er een van historisch formaat, waarvan ide konsekwienties destijds nauwelijks vielen te voor zien. Het experiment werd' ingege ven door het verlangen tegemoet te komen aam het vrijheidsstreven der Indonesische volkeren. De Re publiek wilde dit vrijheidsstreven doorkruisen met haar eigen speciale bedoelingen, die, gelet op de prak tijken. niet anders konden worden Sibolga onbeschadigd in Nederlandse handen De opmars door Noord-Sumatra over Si Borong Borong had Sibolga tot doel. Deze belangrijke haven stad viel onbeschadigd in Neder landse handen. In Balige werd' die electrisChe centrale door terugtrek kende - troepen opgeblazen. Overi gens zijn de verwoestingen hiermiet groot en alles is gereed om de rijst te planten, die nu niet meer door de banden opgeëist zal kunnein wor den. In Tapanoeli is de voedseltoe stand vrij gunstig, maar alle be zette plaatsen in dat gebied bleken sterk verwaarloosd. In Soerakarta is veel gebeurd. Na de acties is deze stad' zondier grote gebouwen, zonder electriciteit, wa terleiding en telefoon. De Neder landse troepen kwamen, hoe snel zij ook binnentrokken, nog net te Iaat om te verhinderen dat de Re publikeinse vernielmgstroepen hum werk verrichtten. Ploegen technici zijn reeds aam het herstel bezig. Ook in Soerakarta zijn de mensen nog bang voor acties van terro risten. De opmars door Bantam Wat Batam betreft werd door Radio Batavia medegedeeld., dat de opmars van de Nederlandse troe pen in het Bamtamse geheel zonder tegenstand verliep, zodat gespro ken kan worden van eem bloedeloze bezetting. Dat betekent overigens miet, dat de Nederlandse troepen het erg gemakkelijk hebben gehad, want overal waren versperringen van omgehakte bomen, grote kui len en vernielde bruggen opgewor pen. Duizenden arbeiders waren ech ter terstond bereid, deze obstakels te gaan verwijderen. In het moeilijke terrein van Zuid- Bantam werd door de Nederlandse troepen 'de goudmijn bij Tjisollok bereikt. De mijn was zwaar onder mijnd, maar door snel optreden vam de Nederlanders bleef zij geheel intact. uitgelegd als een streven maar de alleenheerschappij. Dit streven was niet alleen gevaarlijk, het was ook dom. Indonesië is nooit een geheel geweest. Steeds kwamen op de ver schillende 'eilanden vam de Archipel rassentegenstellingen, voor, die niet weinige malen aanleiding gaven tot conflicten en strijd. Het een en on deelbaar Indonesië is dam ook een fictie en niet zodra de Republiek hiernaar 'begon te streven, maakte zij zich schuldig aan imperialisme van 'dé ergste soort. Nogmaals Indië is. het land der schrille tegen stellingen. Er leven in de Archipel zovele volken, dat het moeilijk is een juist beeld te krijgen van de onderlinge vriendschappen en veten, die het leven 'beheersen. Toch streefde het corrupte Repu- drugging van tegenstellingen, met blikeimse gezag maar deze over- met al de wapenen, die in het arsenaal van het totalitarisme te vinden waren. De Republiek wlilde geen deelgenoot worden in de fe deratie van Indonesische staten en voerde daarom een onophoudelijke cbstructiepolitiek om deze cjonstruc- structieve Nederlandse plannen te torpederen. Natuurlijk waren deze plannen van Nederlandse origine, maar zij waren opgesteld met goed vinden van de andere zelfstandigs Indonesische staten en met goed vinden van de Republiek. In de Renville-overeenkomst vonden de partijen elkaar. De Verenigde Sta ten werden bij het opmaken vain deze overeenkomst gezien als het hoogste ideaal v,an een gezamenlijk streven der Nederlandse en Indo nesische volkeren. Lankmoedigheid De eerste politiële actie vond zijn rechtvaardiging in het woord van de toenmalige minister-president dr. Beeler komt een ogenblik, dat lankmoedigheid ophoudt een deugd te zijn. Zoi min als thans kom echter de Veiligheidsraad tot dit inzicht rijpen. Een complex van politieke factoren bepaalde de uiteindelijke standpuml^n vam de diverse gedele geerden. Het jaar 1948 plukte de slechte en droevige vruchten van de order staakt het vuren". Juist in de Renville-overeenkomst scheen toen echter uiteindelijk de dage raad te zullen gloren. De Republiek gaf echter alleen maar toe, omdat het nog geen kans zag het gestelde doel. overheersing van geheel In donesië, langs directe weg te be- reiken. Zo sukkelde men verder. De infiltraties op federaal gebied kostten honderden mensen het le ven. De opbloei van het econo misch leven werd afgeremd dioor het agiteren van Djocja. Hadden wij geen schuld in deze onverkwikke lijke affaire? Het zou dwaas zijn te veronderstellen, dat alle Nederland se handelingen zonder gebreken en zonder fouten waren- Ondanks alles bleef de Nederlandse regering trouw aam 'het gegeven woord: te zullen blijven streven naar de vrijheid en zelfstandigheid van de Indonesische staten, maar in de weg van orde en veiligheid. Aan die goede trouw moet men niet twijfelen, wiamt dan komt al! es op losse schroeven te staan er er is nok geen enkele aanleiding ,aan deze goede trouw te twijfelen. Er 'is een edeler harts tocht Dvdig om vele duizen den kilometers overzee een groot leger op de been te houden, dan het verlangen naar een dikker ge smeerde boterham en een handvol olie-aandelen. Een abces Naarmate de tegenpartij er meer en meer van overtuigd geraakte, dat de met de Republiek gesloten overenkoïïisten toch niet werden houden, raakte voor Djocja eerst recht hei 'hek van de dam. De regering wilde 'haast zetten achter de verwerkelijking van de idee der stdèiitsneï vörnung op federalistische basis. Soms werden er vorderingen gemaakt, maar raakte men weer in de put. De spontane medewerking ontbrak; het liep tenslotte uit op openlijke obstructie. Er was een Commissie van Goede Diensten om zo nu en dan het lastige spelletje - mens erger je niet uit de knoop te helpen. Het is maar beter niet te redetwisten over de goede bedoelingen van de C.G.D., maar het was een stel eenzijdige scheids rechters. Mensen, die te zeer ge bonden aan allerlei politieke draden met het eigen vaderland, de objec tiviteit niet altijd wisten te bewa ren. Het abces rijpte in ieder geval verder, zonder dat de C.G.D. eens een vlammende brief schreef naar de Veiligheidsraad, met een relaas over mensonwaardige toestanden op Republikeins gebied en de infiltra ties der benden, die alleen reeds aan 300 districtshoofden het leven kostte. Vooral de laatste fase van de ontwikkeling, voordat de tweede zuiveringsactie 'begon is belangwek kend. Zij stelt immers tegenover de leugenachtige voorstellingen in de Veiligheidsraad helder in het licht, dat er tot op het laatste ogenblik de wil aan Nederlandse zijde be stond, om gewapend optreden te voorkomen. De interim-regering Reeds begin December was het duidelijk, dat de Republiek nooit zou medewerken aan het het vor men van een interim-regering, nood zakelijke schakel in de ontwikke lingsgang 'der staatkundige hervor ming. Daarom werd op 11 Dec. het besluit genomen over te gaan tot het vormen van een interim- regering zonder Djocja. Dit was onder de gegeven omstandigheden het enig mogelijke. Het sloot nog geen algehele zuiveringsactie in. Het gegeven woord moest gestand gedaan worden, 'want buiten het territoir van de Republiek, wachtten milli'Oenen Indonesiërs op realise ring van een afspraak met de Ne derlandse regering gemaakt. De C.G.D. zag toen reeds in, dat verder onderhandelen met Djocja feitelijk onmogelijk was. Op dit be langrijk tijdstip toonde de Republi keinse premier Hatta, dat hij niet uit het slechtste hout was gesneden. Door een persoonlijk schrijven trachtte hij de zaak nog een gun stige wending te .geven. De brief was echter persoonlijk en corres pondeerde geenszins met het stand punt van de Republikeinse regering. ENGELAND's LIEVELING. Een bekoorlijke opname yan Prins Karei, of zoals hij voluit heet Z.K.H. Prins Charles Philip Arthur George van Edinburgh, de op 14 November geboren zoon van Prinses Elizabeth van Engeland, in zijn wieg in Buckingham Palace te Londen. Den Haag ging verder en vroeg een bindende verklaring op vier punten. Deze verklaring kon Hatta echter niet geven. De regering van de Re publiek ging toen echter met poli tieke vaeantie en uit alles bleek, dat de wil ontbrak om gezamenlijk toit een oplossing te komen. Daarop stelde dr. Beél een ultimatum aan Djocja, dat onbeantwoord bleef. Zaterdagmorgen 18 December om 17 uur, begaven de Nederlandse troe pen zich over de demarcatielijnen en waaierden uit over het Republikeins gebied. Intussen zijn wij veertien dagen heeft de situatie zich wel drgon heeft de siluaiie zich wel radicaal gewijzigd. De voornaamste strategische punten op Java en ten dele ook op Sumatra werden be zet. terwijl 'de Republikeinse lei ders in arrest werden gesteld. Interventie De Veiligheidsraad kwam ook dit maal tussenbeide. Op uitnodiging van de Amerikaanse gedelegeerde kwam de Raad in bijzondere zitting bijeen. Het resultaat van deze bij eenkomsten ligt nog vers in het geheugen. Een drietal resoluties werd aangenomen, t.a.v. het staakt het vuren, van de vrijlating der ge vangen genomen Republikeinse lei ders en over het verstrekken van een uitvoerig rapport, met inschake ling van de consulaire vertegen woordigers, van de militaire toe stand in de Republikeinse gebieden. Elders in dit blad kan men kennis nemen van de verklaringen van dr. van Royen, de Nederlandse gedele geerde in de Veiligheidsraad. Onzer zijds is de mening gerechtvaardigd, dat de zuiveringsactie heilzaam ge werkt heeft. De storm in de Veilig heidsraad en al de boze woorden over Nederland uitgesproken, kan men niet al te letterlijk nemen. Vele gedelegeerden spreken op een wijze die wordt ingegeven door de eigen regering, die op haar beurt niet enkel heeft te maken met de kwes tie Indonesië, maar met een com plex van politieke factoren, waar over uiteindelijk slechts een politi cus een oordeel vermag ie vellen Een geweldig voordeel is echter aan Nederlandse zijdede bevolking, bevrijd van terreur en druk, zal innige samenwerking zoeken met de Nederlanders. De rijst zal weer geplant worden op de velden. Het leven zal zijn rechten hernemen. Het laatste nieuws bericht, dat Dr. Drees naar Java zal vertrekken om de constructieve opbouw van geheel Indonesië te bevorderen. Het ge geven woord gestand doen, dat is op het ogenblik de enige voor waarde voor het uiteindelijk suc ces. dat niet twijfelachtig kan zijn, ook al lopen er op Java en Sumatra nog een stuk of wat benden rond die de vreedzame ontwikkeling wil len tegengaan. Het is met betrek king tot Indonesië een moeilijk, maar toch ook een hoopgevend jaareinde. Met recht kan worden gezegd, dat de gébrachte offers niet tever geefs zullen blijken te zijn geweest. Eere Nederland de trouwe soldaten, die ginds voor deze grote zaak 31 Dec. Zon op 8.51, onder 16.35. Maan op 10.22, onder 17.12. 1 Jan. Zon op 8.48, onder 16.39. Maan op 10.49, onder 18.32. 2 Jan., Zon op 8.48, onder 16.4Q. Maan op 11.10, onder 19.48. Eerste Kwartier 7 Januari. Nieuwe reus in de luchtbrug Zoals gemeld zal binnenkort de C—97 gaan vliegen in de luchtbrug naar en van Berlijn. Het zal velen wéinig zeggen: C97. De DC3, DC—4 en DC—6 zijn al zo ingebur gerd. dat menigeen weet, welke vliegtuigen met deze letters en cij fers worden bedoeld. De techniek staat echter niet stil en steeds komen er nieuwe typen vliegtuigen aan de marlet. De C—97 is er daar een van en met dit teken duidt de ^Amerikaanse lucht macht een barer nieuwe transport- toestellen aan. De C—97, een product van de Boeing Vliegtuigenfa'briek te Seattle, in de staat Washington van de Ver enigde Staten van Noord-Amerika, als transportvliegtuig ontwikkeld uit de bekende vier-motorige bommen werper B29 Superfortress". Dit transportvliegtuig (door de fabriek model 367 genoemd) heeft dezelfde vleugels, staartvlakken en landings gestel als de superfort, maar heeft een romp die tweemaal meer in houd heeft en bijna vier meter langer is. Hei. opmerkelijke van de C—97 is, dat de romp van boven naar be neden de vorm van een omgekeer de .,8", het kleinste cirkeltje van de cht ligt beneden, het grootste er bovenop. In werkelijkheid is dg romp ook in tweeën geieeld: het onderste heeft dezelfde diameter als de superfortromp en daar bovenop heeft men een grotere romp ge bouwd. die een breedte heeft van 3.35 meter. De C—97 heeft twee dekkeil het onderste heeft twee afzonderlijke cabines, het bovenste is de hoofdcabine, die een lengte heeft van bijna vier en twintig meter. Drie volgeladen vrachtauto's van anderhalve ton of twee lichte tanks kunnen in de romp een plaats vin den. De cabines kunnen ook zodanig worden ingericht, dat de C—97 hon derd vier en dertig volledig uit geruste manschappen kan verboeren. Ook kan het vliegtuig worden ge bruikt voor het verplaatsen van drie en tachtig gewonden, die op draagbaren kunnen worden ver voerd en vier verplegers. De Zweedse scheepswerven héb ben thans genoeg opdrachten om ten minste vier jaar lang aan het werk te blijven, meldt Radio Stock holm. 10.000 Weense kinderen zijn door de Sowjet-autoriteiten onthaald op een Kerstpartij in de Hoffburg, het voormalige paleis van de Habsburg- se keizers. hun leven moesten offeren en ge- denke ons volk in het bijzonder de families, die treuren om het ver lies ven hun geHefden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1949 | | pagina 1