Een nieuw plan voor het Roergebied CALVEs STAD EN PROVINCIE Ons land rrtag meepraten Rijksmiddelen over November ni&Cs (rov&n v&Êir De kwestie van het Roergebied is lange tijd een slepende geweest, Idle thans echter de oplossing na dert. De overwinnaars van de laat ste wereldoorlog wisten niet goed, wat te 'beginnen met de voormalige Duitse wapensmidse. Nu is echter een plan gepubliceerd door de zes Westelijke geallieerden, de Benelux landen, Amerika, Engeland en Frankrijk. In het plan is vervat de instelling van een nieuw te stich ten internationaal orgaan, dat gehol pen wordt door een aparte politie macht die ten doel heeft controle uit te oefenen op het gebied, waar uit reeds zovele onheilen voor de wereld zij'n voortgekomen. Het in- tegjationaal orgaan zal een beslis sing nemen over de producten, die het Roergebied levert. Op harmo nische wijze zal getracht worden de Roerproductie in overeenstemming te brengen met de productie van de rest van Europa. Na opheffing van het militaire bestuur, zal ook Duits land een plaats krijgen in het inter nationaal orgaan en als de andere grote mogendheden, drie stemmen hebben, dit in tegenstelling/ met de Benelux-landen, die ieder slecht? ©en stem hebben. De vorming van Blijkens de toelichting op de rijksmiddelen over de maand. No vember werd in deze maand f 146 millioen aan Inkomstenbelasting ten kohier© gebracht. Over 1948 is thans bijna f 179 mill, aan voor lopige aanslagen opgelegd. Het totale kolhierbedrag van de vennootschapsbelasting, boekings- tijdvak 1948-49, steeg met f 30 mill, tot t 351 mill, De totale ontvangsten uit Ihotofde van kohieVbelasting bedroegen in November f 188,5 mill, tegen f. 196|,9 mill, in October. Bij 'deze ontvangsten vindt inha ling van de achterstand plaats, aan gezien deze bedragen aanmerkelijk hoger zijin dan 1/12 van het over een jaar geraamde bedrag aan be lastingen. Niettemin verlopen de .aanslagregelingen nog sneller dan ide voldoening, zodat het ,,n(og in te vorderen bedrag" in November steeg met f 57 mill. Van Januari tot uit. November werd in totaal ontvangen f 1.501,2 mill., terwijl in te vorderen bleef f 1.439,3 mill. In November werd iop zekerheidsstellingen afgeboekt f 45,2 mill, en tot uit. November 1 510,9 mill. Het totale ontvangen bedrag aan zekerheidsstellingen k'wam op t 1964,7 mill. Nog in te vorderen blijft f 331,9 mill. OOSTERLANDi .Maandagavond 27 December vond in het Chr. Jeugd- gebouw de Kerstfeestviering der "Chr- Vrouwen- en Mannenvereniging plaats. De feestvergadering, die goed bezocht was, werd geopend door de pastor loci Ds. van den Broeck met gebed. Hierna volgde door al de aanwezigen een Kerst- liturgie, welke goed tot zijn recht kwam. Door verschillende zangclub jes, gevormd -uit leden der vereni gingen, werden Kerstliederen ten gehore gébracht. Verder declameer den enige leden verschillende Kerst gedichten. Hierin werden diegenen, die nog geen lid waren van de Chr. Mannenver., opgewekt dit te worden, opdat ook eerlang, evenais de Vrouwenvereniging, de Mannen- ver. in tweeën zal moeten worden trusts en kartels zal verboden zijn, terwijl voormalige Nazi's geen lei dende functies mogen bekleden. Het nieuwe .orgaan zal in Februari be ginnen met het werk en zal na. de totstandkoming van het vredesver drag een permanent karakter krij gen. Met deze oplossing is Rusland uitgesloten van medezeggenschap In de 'bestemming van het Roergebied. gesplitst, tengevolge van het over weldigend aantal leden. Ds. vain den Broeck vertelde de Kerstgeschiede nis, terwijl mevr. Versluis de aan wezigen Wist te boeien door een keurige vertelling. Ds. van den Broeck eindigde met dankgebed- BRUINISSE. Het Kerstfeest vormt nu al 81 jaar lang het hoog tepunt van het jaar in de geschie denis van de Zondagsschool. Ook dit jaar weer, Maandagavond wiaren de kinderen in het Jeugdgebouw bijeen om dit feest te vieren. Ditmaal ge beurde dit aan de hand van een door de Ned. Zondagssehoolverem- ging uitgegeven liturgie. De leiding berustte bij de heer M. Krijger, die gedeeltelijk het Kerstverhaal las en gedeeltelijk ver telde. De onderwijzer,- de heer A. de Koning vertelde een spannende Kerstvertelling. Zo werd met mede werking van publiek, leerlingen en onderwijzers een mooi geheel ver kregen. Er waren als gewoonlijk veel belangstellende ouders, de kin- kinderen kregen een zak versnape ringen en het traditionele Kerst boekje. De scheidende leerlingen kregen bovendien een Zendingska- lender. Door een drietal hummer, werd in een zangstukje, de dank betuigd voor het genoten onderwijs Ruwe huid. Schrale lippen, PUROL verzacht en geneest I STA.VENISSE. Nadat sedert enige tijd door het gemeentebestuur be sprekingen werden gevoerd met het Alg. Ziekenfonds te Bergen op Zoom inzake de oprichting van een ^schooltandartsendienst voor eerstge noemde gemeente, kon kort gele den tussen deze beide instanties een zodanige overeenstemming be reikt worden, dat de financiële re geling van de sehooltandverzorging alhier met ingang van. 1 Januari a.s. volledig is geregeld. De Stichting Dorpsgemeenschap Stavenisse be- sloot op 13 Dee. j.l. naar aanlei ding hiervan op uitnodiging van burgemeester Verburg, die tevens voorzitter dezer stichting is, een sectie „Bevordering Sehooltandver zorging" in het leven te roepen.. Deze sectie, waarin o.a. zitting heb ben .de burgemeester als vertegen woordiger van het gemeentebestuur, een vertegenwoordiger van het zie kenfonds, het hoofd der O. L. sehiool een vertegenwoordiger van de oudercommissie en van „Het Groe ne Kruis", benoemde in zijn op 23 December j.l. gehouden vergade ring met ingang van 1 Januari a.s. de heer J. L. Bernhardi, moindarts te Stavenisse tot sc'hooltandarts. Dank zij de spontane medewerking van de gemeenteraad van Stavenis se en genoemd Ziekenfonds, het belangrijk initiatief van de Stichting Dorpsgemeenschap en, last not laest de bereidwilligheid van d.okter Bernhardi, kan Stavenisse zich op 1 Januari a.s. beroemen op het feit, 'dat zij als eerste plattelandsgemeen te in Zeeland over e©n schooltand artsendienst beschikt (slechts Vlis- sLagen heeft een dergelijke dienst). Voorwaar een belangrijke vooruit gang op het gebied van de volks gezondheid. PREDIKBEURTEN Vrijdag 31 December (Oudejaar) Ned.' Herv. Kerk Zierikzee: Grote Kerk, 7 uur Ds. Knijff; Kleine Kerk, 7 uur Ds. Pijn- acker Hordijk. Kerkwerve: 7 uur Ds. v. d. Grift. Serooskerke: 7 uur Ds. v. d. Grift. Burgh: 7 uur Ds. En klaar. Haamstede: 7 uur Ds. v. Vliet. Renesse: 7 uur Ds. Cramer (in het Verenigingsgebouw bij het gemeen te-huis); Evangelisatie: 7 uur de heer Bolijn. Noordwelle: 5 uur Ds. Cramer. Eikerzee: 7 uur Ds. van Tuil. Brouwershaven: 7.30 uur Ds. v. d. Poel. Zonnemaire: 5.30 uur D,s. ten Cate. Noordgouwe: 7 uur Ds. ten Cate. Dreischor: 7 uur Ds. Huizing. Ouwerkerk: 5.30 uur Ds. v. d. Poel. Nieuwerkerk: 7 uur Ds. Westerhof. Oosterland: 7 uur Ds. v. d. Broeck. Sirjansland: 7 uur Ds. Marsman. Bruinisse: 3.30 uur Ds. Marsman. St.-Philipsland: 7 uur Ds. de- Lindt. Tholen: 7 uur Ds. v. d. Wiel. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Geref. Kerk Zierikzee: 7 uur Ds. Greving. Haam stede: 7 uur Ds. v. Swigchem. Scha- rendijke: 7 uur Ds. U. Elgersma, le- gerpred. te Deventer. Brouwersha ven: 5 uur Ds. Aalbersberg. Zonne maire: 7 uur Ds. Aalbersberg. Nieu werkerk: 7 uur leesdienst. Ooster land: 7 uur Ds. Bremmer. Bruinisse: 5 uur Ds. Bremmer. Anna-Jacoba- polder: 7 uur Ds. Arntzen. Tholen: 7 uur Ds. W. Schouten uit Zuilen. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Brouwershaven: 7 uur Ds. Kouwen- hoven. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 6 uur Ds. v. d. Klis. Haam stede: 6.30 uur godsdienstoefening. Tholen: 6.30 uur Ds. v. Leeuwen. Geref. Gemeente Zierikzee: 7 uur leesdienst. Haam stede: geen dienst. Nieuwerkerk: 7 uur leesdienst. Oosterland: 5 uur Ds. Mallan. Bruinisse: 6.30 uur Ds. Mal- lan. St.-Philipsland: geen dienst. Tholen: 6.30 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerk Zierikzee: 7 uur leesdienst. Ooster land: 7 uur dhr. IJselstein uit Gouda. Bruinisse: geen dienst. St.-Philips land: 7 uur leesdienst. Leger des Heils Zierikzee: 8 uur Oudejaarsavond bidstond. Ned. Protestantenbond Tholen: 7 uur cand. Haan uit Zand- voort. Zaterdag 1 Januari- (Nieuwjaar) Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Kleine Kerk, 10 uur Ds. Knijff. Kerkwerve: geen dienst. Se rooskerke: geen dienst. Burgh: geen dienst. Haamstede: 10 uur Ds. van Vliet. Renesse: geen dienst; Evan gelisatie: 10 uur dhr. Bolijn. Noord welle: geen dienst. Eikerzee: geen dienst. Brouwershaven: geen dienst. Zonnemaire: geen dienst. Noord- gouwe: geen dienst. Dreischor: geen dienst. Ouwerkerk: geen dienst. Nieuwerkerk: 10 uur Ds. Westerhof. Oosterland: geen dienst. Sirjansland geen dienst. Bruinisse: 11 uur Ds. Marsman. St. Philipsland: geen dienst. Tholen: 10 uur Ds. v. d. Wiel. Lutherse Kerk Zierikzee: geen dienst. Geref. Kerk Zierikzee: 11 u. Ds. Greving. Haam stede: geen dienst. Scharendijke: 10 uur Ds. U. Elgersma. Brouwersha ven: 9.30 uur Ds. Greving. Zonne maire: 10 uur Ds. Aalbersberg. Nieuwerkerk: geen dienst. Ooster land: geen dienst. Bruinisse: 9.30 u. Ds. Bremmer. Anna-Jacobapolder: .10 uur Ds. Arntzen. Tholen: 10 uur Ds. W. Schouten. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) Brouwershaven: 11 uur Ds. Kouwen- hoven. Chr. Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur Ds. v. d. Klis. Haamstede: geen dienst. Tholen: 10 uur Ds. v. Leeuwen. Geref. Gemeente Zierikzee: 10 uur Ds. Mallan. Haam stede: 10 uur leesdienst. Nieuwer kerk: 10 uur leesdienst. Oosterland: Ingezonden mededeling i FUODING CUSTARD. MAÏZENA CP 21-027 RADIO-PWOORAMMA Vrijdag 31 December HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 10 morgenwij ding; 10.20 gram.; 10.30 voor de vrouw; 10.45 cello en piano; 11.15 voordracht; 11.35 gram.; 12 Prome nade-orkest; 12.30 land- en tuin bouw; 12.33 sport; 12.45 gram.; 1 nieuws; 1.15 The Skymasters; 1.45 zang, declamatie; 2 kookkunst; 2.20 orgel; 3 onze dichters; 3.20 operette- melodiën; 4 orgel; 4.30 tussen twaalf en zestien; 5 Swing and Sweet; 5.20 Wij en de muziek; 5.45 nieuws; 6 Ned. strijdkrachten; 7 klankbeeld; 7.30 kerkdienst; 9 Wachter wat is er van de nacht; 10.40Esperanto; 10.45 avondwijding; 11 nieuws; 11.15 Havenstad; 12 klokslag; 0.02 toe spraak; 0.15 toespraak; 0.30 Ned. strijdkrachten; 1 groeten uit Cana da; 1.15 gram.; 2 sluiting. HILVERSUM II. 415 en 245 M. 7 nieuws; 7.15 'gram.; 7.45 woord voor de dag; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.15 ziekenbezoek; 9.35 gram.; 10.30 morgendienst; 11 gram.; 11.15 viool; 11.45 gram.;' 12.33 orkest; 1 nieuws; 1.15 Mandolinata; 1.45 opera-selec ties; 2.30 Oudejaarsavond-vertelling 3 Kamerorkest; 4 voordracht; 4.20 oratoriumvereniging; 4.45 Kwartet; 5.15 Sextet; 5.45 Koperkwartet; 6 piano; 6.30 zending; 6.45 dameskoor; 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.30 kerk dienst; 9 NCRV-koor; 9.45 reportage 10.45 Strijkorkest; 11 nieuws; 11.15 orgel; 11.25 Kwartet; 11.40 rede mr. Roosjen; 11.55 Kwartet; 12 klok; 0.30 nieuwsjaarstoespraak; 0.352 kaleidoscoop KFRKNIBUWS BRUINISSE. Ned. Herv. Kerk. Als kerkvoogd werd door notabelen her kozen de heer H. L. Kleppe. ST.-PHILIPSLAND'. Oud-Gerefor meerd© Kerk. Donderdag 30 Dec., half 7, Ds. de Reuver uit Terneuzem Geref. Gem. Bedankt voor Scher- penisse: Ds. D. L. Aamgeembrug te Dordrecht.^ Tijdens de Kerstdagen zijn in de V.S. ten minste 236 personen om het leven gekomen. 170 personen werden het slachtoffer van ver keersongevallen, terwijl meer dan 60 personen door brand of andere oorzaken om het leven kwamen. Op 23 Januari zullen in Japan algemene verkiezingen worden ge houden, zo is officieel meegedeeld. Naar verwachting zullen er meer dan 2000 eandidaten zijn voor de 466 zetels in de Tweede Kamer. 10 uur leesdienst. Bruinisse: 1.30 u. Ds. Mallan. St.-Phiiipsland: 9.30 uur leesdienst. Tholen: 10 uur leesdienst. Oud-Geref. Kerk Zierikzee: 10 uur leesdienst. Ooster land: 9.30 uur dhr. IJselstein uit Gouda. Bruinisse: geen dienst. St.- Philipsland: 10 uur leesdienst. Leger des Heils Zierikzee: 7.30 uur „Motto"-avond. Ned. Protestantenbond Tholen: geen dienst. j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2