ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De Veiligheidsraad nam twee resoluties aan Tientsin en Peking worden wellicht open steden NIEUWJAAR In Zuid-Asaham herneemt het leven zijn rechten» WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Benden infiltreren op Borneo Tito lonkt naar het Westen Historische gebouwen werden forten •©•NOERDAG 30 DECEMBER 1948 No. 16087 103e Jaargauj; ABONNEMENT js per 3 maan) den bij vooruitbetaling f 8.61, pier week 27 cent. Losse mummers 10 at. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmam Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 eent per man. Bij contract speciale prijzen. Suecesjes maximum 15 m,*. (4 regels) f 1.per stuk. Tijdens de jongste zitting van de Veiligheidsraad werden twee nieuwe resoluties aangenomen, n.l. een van China en een van Columbia. In de eerste resolutie wordt de Nederl. regering opgeroepen, de president van de Republiek en alle politieke gevangenen, gearresteerd na het be gin der zuiveringsactie, vrij te laten. De Nederlandse regering krijgt 24 uur, na ontvangst van de resoluties, •m de Veiligheidsraad bericht te doen aangaande de uitvoering van het beroep. De Columbiaanse resolutie is van minder onschuldige aard. Er wordt aan de consulaire vertegenwoordi gers in Batavia verzocht, een vol ledig rapport uit te brengen over de na de zuiveringsactie in de Re publiek ontstane toestand. In het rapport moet zijn opgenomen een verslag over de uitvoering van de •rder staakt het vuren. Bjj de stemming over de Chinese resolutie onthielden Engeland, Bel gië en Frankrijk zich van stemming. De Columbiaanse resolutie verkreeg niet de steun van Rusland en de Oekraine, die har zelfs schadelijk vonden, wegens mogelijke eenzij digheid van het oordeel der consu laire vertegenwoordigers. Volgens een der laaitste legerooim- mumiqué's zijn Republikeinse benden in Zuid-Oost-Borneo geïnfiltreerd. Er hebben zich als gevolg daarvan anregelmatighedeïi voorgedaan. Een Nederlandse patrouille stuitte op een bende; een vuurgevecht volgde waarbij enige terroristen warden ge dood of gewond. De Republikeinse manschappen zijn merendeels voor malige leden van de Republikeinse marine. De bevolking van Zuid-Oost Borneo is door het optreden van de benden oproerig geworden. Maarschalk Tito beeft gedreigd d^ export van grondstoffen uit Joego slavië naar het Westen te verleg gen. indien de Kominform-landen „handelsovereenkomsten bleven schenden". Tito, die bet woord voerde in het Joegoslavische parlement, tij dens het debat over de begroting, zeide, dat Joegoslavië hiertoe ge dwongen zou worden om de ma chinerieën, die het zo dringend no dig had ,,van de andere zijde" te verkrijgen. Met betrekking tot plannen voor de industrialisatie van Joegoslavië zeide maarschalk Tito, dat dit „vele staten, die dachten, dat Joegoslavië een bron* van grondstoffen voor hun industrie zou blijven, niet naar de zin was. Joegoslavië had echter besloten al zijn eigen hulpbronnen te exploiteren. Naar officieel te Boedapest wordt meegedeeld, is kardinaal Mindszenty, de rooms-katholieke primaat van Hongarije, ionder be schuldiging van hoogverraad gear resteerd. Uit Batavia is een zending lucht post naar Amsterdam verzonden. De route, waarlangs het vliegtuig zal vliegen, is niet bekend. Rusland telt tnillioenen gevangenen De Amerikaanse minister van De- ffasie, Kenneth 'Royall, heeft ver klaard, dat de Sovjets meer dam 13 millioen gevangenen, waaronder vrouwen en enkele kinderen, in con centratie-kampen in de Sovjet-Unie vasthouden. 9 Millioen van de bewoners van de kampen waren Russen^ 2 millioen Duitsers en de rest Polen, Tsjeeho- Slowaken en onderdanen van tal van andere landen. Royall zeide deze cijfers te baseren pp een ho-oigst 'betrouwbaar onderzoek vaf de geheime dienst, dat op zijn ver zoek over een periode van enkele maahden werd verricht. Royall Ci teerde deze cijfers als een voorbeeld van „totalitarisme". De Boekenweek 1949 De Nederlandse Boekenweek 1949 zal worden gehouden van 26 Febr. tot 5 Maart. Het Geschenk voor elkeen die gedurende die week voor ten minste f 3,50 boeken koopt is de novelle: „Twee negerpopjes". Drie hoofdprijzen a f 100 en vijf tig prijzen a f 50, alle in waarde bonnen voor boeken, zijn beschik baar voor de prijsvraag: „Wie schreef deze novelle?". De Commissie voor de propagan da van het Nederlandse Boek, geeft Wederom een publicatie voor de jeugd uit. Victor E. van Vriesland en Han G. Hoekstra stelden daar voor een bundel verzen samen, han delende óver .een handwerk, vak of beroep, onder de titel: „De Muze en het Ambacht". Slechts hier en daar wordt door de Nederlandse troepen enige georgani seerde tegenstand van de republikeinse strijdkrachten ondervonden. Vij andelijk vuur wordt met 2 inch-mortieren tot zwijgen gebracht. Auto's en tractoren vrij Motorrijtuigen mogen zonder ver gunning worden gekocht, verkocht en afgeleverd. Hieronder vallen me de de rupsbandtraetoiren en la'nd- bouwjeeps. Verkopers moeten ech- fjer eerst de reeds in ontvangst genomen vergunningen honoreren. Importeurs en fabrikanten zijn verplicht vóór de tiende dag van elke maand het Rijksbureau vopr M,etalen schriftelijk opgave te doen van de door hen ini de voorafgaande maand ingevoerde pf vervaardigde motorvoertuigen of 'rupsbandtrae- toren en landbouwjeeps. In Tientsin heeft eed aantal voor aanstaande burgers een telegram gericht aan generaal Tsjang Kai- Sjek, waarin wórdt gevraagd om Tientsin en Peking voor vernieti ging te behoeden, door beide tot open steden uit te roepen. Zij verzochten tevens de tegen stand tegen de communistische le gers geheel te staken, indien het ónmogelijk bleek om de regerings troepen uit 'deze twee isteden te rug te trekken en de vijand er buiten te bevechten. Volgens het telegram zijn historische gebouwen in Peking tot. forten ingericht en gaan daardoor, bij een eventuele strijd, een zekere vernietiging tege moet. De opmars naar Nanking Uit Nanking, de hoofdstad van China, wordt gemeld, dat de com munistische troepen naar alle waar schijnlijkheid spoedig hun opmars in de richting van deze stad zullen hervatten. Inmiddels blijven nationa listische troepen de hoofdstad bin nenstromen, terwijl aan de verdedi gingslinie langs de Yangtse druk wordt géw'erkt. Verder doen ér in Nanking dag aan dag meer geruchten de ronde, dat een vrede op handen zou zijn. Verscheidene autoriteiten hebben te kennen gegeven, dat de reorgani satie van de regering slechts een voorspel zal zijn van de opening der onderhandelingen. Daarentegen wordt ook de mening gehoord, dat de publicatie van een lijst van „oorlogsmisdadigers" door de communisten, elke onderhande ling tussen nationalisten en commu nisten onmogelijk heeft gemaakt. De Nieuwsbode zal op Zater dag 1 Januari niet worden uitgegeven. Het laatste num mer in 1948 verschijnt op 31 Deeember. Het eerste num mer in 1949 komt Maandag 3 Januari uit. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 30 December. Wisselend bewolkt met voorna melijk in de kuststreken vferspireid optredende buien, aanvankelijk nog wat afinemendie, later w'eer toene mende wind tussen West en Zuid- West weinig verandering van tem peratuur. 30 Diec. Zion op 8.51; onder 16.34 Maan op 9.37; onder 16.04 Heden Nieuwe Maiain 10.44 Kapitein Wijker van het Neder landse motorschip Ridderkerk, dat op het ogenblik voor Brisbane legt, heeft, naar Reuter meldt, de hoofd prijs gewonnen in de loterij1 van Nieuw Zuid-Wales ten bedrage van 6000 Australische ponden of wel ruim f 50.000. Et keert zich veel ten goede In Zuid-Asaham, het deel van Su matra dat door de Nederlandse troe pen bezet is, zijn alweer tientallen volksscholen heropend. Vele voor malige bestuursambtenaren van de Republiek komen er hun diensten bij de Nederlanders aanbieden. Het postkantoor van Rantauprapat zou heden worden heropend. Er zijn te lefoon- en treinverbindingen met Medan en andere steden. Alle fa brieken en ondernemingen in het gebied waren ondermijnd, maar in de meeste gevallen werd nagenoeg geen schade aangericht. De toestand der ondernemin gen in het Malangse geven, voor zover thans bekend, reden tot gematigd optimisme. Vele fabrieksinstallaties waren ook hier met vliegtuigbommen on dermijnd. De spoorlijn van Malang naar Kepandjeng is hersteld. Tien ton rijst is reeds in Blitar aangeko men. Overigens komt ondervoeding bij de bevolking van Blitar weinig voor. Wat Java betreft: in Serang (Ban tam) heeft de grote team van het Bataviase Rode Krius zijn stand plaats gekozen. Honderden zieken, vooral patiënten met framboesia al- cus, meldden zich hier. Onder hen waren mensen, die in drie dagen niet gegeten hadden. Op de aloon aloon deelden militairen brood uit aan honderden mensen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1