ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dr. van Royen verdedigt Nederlands standpunt WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Rusland kreeg geen vinger in de Indon. pap Republikeinse leiders buiten Java De Raad verwierp twee resoluties WEERBERICHT Kleine prijsstijging van tabakswaren De verstoorde luchtverbinding met Indonesië WGBNSDAG 29 DECEMBER 1948 No. 16086 103e Jaargang ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij voor uitbetaling f 3.51, per week 27 cent. Losse nummers 10 oaat. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmam Ochtman Lainge Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. De operatiephase van de actie op Java is ten einde. Doel blijft de verdediging van een federale interim-regering Hoewel de Nederlandse regering altijd het standpunt heeft ingenomen en nog inneemt, dat het conflict tussen Nederland en de Republiek buiten de competentie van de Veiligheidsraad valt, heeft de Nederlandse regering onmiddellijk serieuze aandacht geschonken aan de resolutie van dé Veilig heidsraad en heeft zij zich in verbinding gesteld met de regering van Indonesië, teneinde verdere informatie en advies te ontvangen om haar positie ten aanzien van de resolutie te bepalen. T)it was de aanhef van de door dr. van Royen in de Veiligheids graad namens zijn regering afge legde verklaring t.a.v. de Indone sische kwestie. En afwachting van deze infor matie en dat advies is de regering reeds nu in staat -het' volgende te verklaren: ,,Be :aotie, die is ondernomen, heeft in het algemeen niet tot vij andelijkheden van grote omvang ge leid. De operatiephase valn de actie op Java is thans vrijwel ten einde. Of en in hoever botsingen met ongeregelde gewapende groepen kunnen worden vermeden, kan Iftog niet met zekerheid Worden' voor speld. Het werd gedurende de actie dui delijk. dat de bevolking in de be trokken gebieden in vele opzichten in noodtoestand en leefde. J De, Nederlandse autoriteiten heb- •ben onmiddellijk stappen gen omen om de eerste nood' te lenigen. Blij vende verbetering kan échter slechts tot stand worden gebracht wanneer orde 'en veiligheid zullen zijn ver zekerd, warneer een politieke op lossing zal zijin bereikt en wanneer deze gebieden weer hun rol zullen vervullen in het normale productie proces. Het doel valn de Nederlandse rege ring blijft onveranderd de vesti ging in de kortst mogelijke tijd van een federale interim-regering als het resultaat van onderling overleg met de vertegenwoordigers van alle ge bieden van Indonesië, zender uitzon dering. De federale interim-regering ze,1 geheel Indonesië omvatten. Vervol- gans Zullen zo spoedig mogelijk ver kiezingen worden gehouden vopr een vertegenwoordigend lichaam, met het doel te geraken tot de 'definitieve vestiging van de Ver enigde Staten van Indonesië die souverein zullen worden 'én om te komen tot de instelling van de Nederlands-Indonesische Onie. He regeringen van Nederland en van Indonesië zullen toezien, dat allen, die deelnemen aatn ge noemd wederzijds overleg, 'in staat zullen zijln dit in volle vrijheid te doen. ongeacht het feit, of hun be wegingsvrijheid op het huidige mo ment nog beperkt zou zijn. Intussen zijn veertien prominente republikeinen te Batavia, wier be wegingsvrijheid beperkt wias, reeds weer in vrijheid gesteld. Onder hen bevindt zich de vertegenwoordiger van Hatta te Batavia. Teneinde de Commissie van goede diensten in staat te stellen haar instructies uit te voeren, n.l. rap port uit te brengen over de situatie na 12 December 1948, heeft de Ne derlandse regering instructies uitge vaardigd, dat de militaire experts en hun staf, die ter beschikking van de Commissie staan, gelegenheid' moet worden gegeven de lcpp der gebeurtenissen te bestuderen. De Egyptische premier is Dins dagmorgen door een student met revolverschoten gedood. Hiji is de derde premier die tijdens zijn mi nisterschap werd vermoord. De Nederlands-Indische regering heeft besloten om een aantal repu blikeinse autoriteiten tijdelijk enige berghötels buiten Java als woon plaats aain te wijzen. Soekarno, Hatta en andere Republikeinse lei ders zijln dus piet meer op Java. In de officiële mededeling wordt ge zegd, dat deze maatregel in afwach ting van nader overleg met Den Haag is genomen, met het oog pp de plicht zo- spoedig mogelijk rust en veiligheid in gdheel Indonesië te herstellen. Bij de bezetting van Serangan zijn 15 Nederlanders, 25 Duitsers, 2 Oos tenrijkers, 1 Tsjech en 3 statenlozen aangetroffen. In Djocja zijn 'n aan tal Duitsers gearresteerd, onder wie een voormalige marineman, die een vlammenwerper voor de Republikei nen had ontworpen. Koerper, die i,n de Nederlandse tijd politiecommis saris van Soekabtoemi is geweest, NSB-er is geworden, daarna voor de Japanners is gaart werken en nog later voor de Republiek, is eveneens te Djocja. gearresteerd. Onder de bevolking van midden- Java zal binnenkort 8000 ton rijst en 20 millioen meter textiel wor den verdeeld. De gedelegeerde van de Oekraïne heeft in de Veiligfaeidsraadl een ver gelijking durven trekken tussen de aanval van Hitler-Duitsland op Ne derland en de' Nederlandse aanval pp de Republiek. Op deze schone ën hartelijke vergelijking bouwdie bij een resolutie op, die er op miasm kwam dat de Nederlandse troepen onmiddellijk op de uitgangsstellin gen teruggetrokken moesten wor den. Verder meet, aldus deze ge delegeerde, de Nederlandse actie als een daad van agressie worden be schouwd. In stemming gebracht werd de resolutie verworpen met vijf stemmen voor en zes onthou dingen De Russische gedelegeerde kwalificeerde de verklaring van de Nederlandse woordvoerder, dir. van Rooyen, als een rechtstreekse af wijzing van het verzoek, de actie stop te zetten. Hij wees er op, 'dat sinds het verstrijken van de datum dat de Amerikaanse resolutie werd! ■aangenomen, vier dagen zijd ver streken. In deze vier dagen heeft de Nederlandse regering geen 'en kel© maatregel getroffen, -die als een opvolging van het beroep van de Raad zou kunnen worden aange merkt. Daarop diende hij een reso lutie in, waarin een staakt het vu ren-hevel was vervat, binnen 24 uur na ontvangst van de resolutie. Ook deze resolutie werd dojoir die Raad verworpen, met vier stem men voor >en zes onthoudingen. Zo wel de Syrische als de gedelegeer de van India, waren evenmin te spreken over de verklaring van dr. van Rooyein. De laatste zeide o.m., dat na de gevangenneming van de Republikeins© leiders, deze iin op tocht door de stad mioesten mar cheren. Dr. van Rooyen tojonide daarop een foto, afgedrukt in de Nederlandse kranten, waarop Soe karno is gezeten in een jeep, naast een Nederlandse chauffeur. Antwoordend op de verklaring van de Russische gedelegeerde, ontkende dr. van Rooyen, dat de verklaring van de Nederlandse regering een afwijzing zou zijn van het beroep van de Raad. De Nederlandse regering is zich nog steeds aan het beraden over het t.a.v. de resolutie in te ne men standpunt. Niettemin was ook de Australi sche gedelegeerde van mening, dat het bevel vai.i de Raad niet was opgevolgd, terwijl oiok de Ameri kaan, Jessup, de verklaring onvol doende achtte. Hij hoopte dat zo spoedig mogelijk aanvullingen op de resolutie gegeven zouden kun nen worden. De communistische opmars naar Nanking Aan het front te Nanking zijm de regeringslegers, zoals gemeld, de aftocht begonnen. Zij begeven zich inaar de stad, om deze te helpen verdedigen. Intussen zijn de com munistische troepen de stad op ©en afstand van 170 km. genaderd'. Het leger zou de stad in tien dagen 'kunnen bereiken, vooropgesteld dat de- terugtocht van de regeringsle gers in hetzelfde tempo zou dbor blijven gaan. De communistische le- gems bevinden zich thans te Peagpo© De terugtocht van de regeringstroe pen heeft de indruk gewekt, alsof de regering voornemens is deze stad en de stellingen langs de ri vier rtwai prijs te geven. Deze indruk wordt nog versterkt dopr het feit, dat de teruggetrokken troe pen er goed verzorgd en gevoed' Verwachting tot de avond van 2# December: Half tot zwaar bewolkt met op 'enige plaatsen sneeuw oi regen, toenemende wind uit Zuide lijke richtingen, des nachts op de meeste plaatsen lichte tot matige vorst, overdag temperatuur oim het vriespunt. Sigaren, sigaretten en tabak zui len met ingang van l Januari iets duurder worden. Dit is een gevolg van. het feit, dat de accijnzen voor tabaksproducten ziowel a;ls de prij zen van ruwe tabak verhoogd zijn. Rollen igesausde pruimtabak mogen echter over een paatr wek^n goed koper wierden; ze dalen van 37t/2 cent tot 25 cent per stuk, omdat de accijns daarop verlaagd is. De sigaren die nu in prijsklassen van 11 tot 27 cent verkocht worden, zullen straks van 12 tot 30 cent variëren. Senoritas thans 88 tot 132 cent per tien, mogen 100 tot 130 cent per tien gaan kosten. Siga retten, die nu variëren van 42 tot 96 cent, gaa;n 45 tot 100 cent kos ten. Pijp-, shag- en pruimtabak, die men nu kan kopen in prijzen van 391/2 tot 671/2 cent, gaan 40 tot 80 cents kosten. De K.L.M. zoekt nog naar een op lossing om de verbroken verbinding met Indonesië te herstellen. Zij moet er thans ook rekening mede houden, dat de leden van de Ara bische Ligahun vliegvelden voor ide Nederlandse toestellen zouden kunnen sluiten. Over de opstelling van een nota aan de Arabische sta ten wordt inu gediscussieerd. Daar bij zal de kwestie van de gebruik making van het Suezkanaal door Nederlandse schepen misschien even eens worden aangeroerd. De Constellation, die vorige week Woensdagavond van Schiphol is vertrokken met 20 volwassenen, 16 kinderen en 18 babies aan boord, staat nog altijd in Basra. De passa giers zijn iin een hotel in 'die stad ondergebracht ©n staan onder de voortdurend© zorg van de vertegen woordiger van de K.L.M. De K.L.M. zoekt nieuwe wegen maar Batavia over Amerika, Alaska en Japan, Deze reis zou drie) a vier idagen duren. uitzien. Van een verslagen zijm is dus geen sprake. De algemene verwachting yam d© bev olking is, dat de regering de ver dediging zal comtcentrerön iromdl 'de rivier de Yangtse en de stad Nan king. Dit zou betekenen, dat geheel No'ord-Ghina wordt prijsgegeven. Het merkwaardige is, dat de be volking zich niet ongerust maakt over een eventuele overwinning van de communisten. De nood van de dag en de snelle daling van de geldwaarde, verontrusten de bevol king meer. Een evacuatie op grote ■sdhaal uit Nanking is nog niet be- gommen, hoewel er reeds m'ansën, in zonderheid buitenlanders, wegtrek ken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1