De Nederl. regering voor een moeilijke beslissing STAD EN PROVINCIE Dulles liet een verbetering in d@ verhouding tussen de Verenigde Staten en de Sowjet Unie Nog geen standpunt bepaald Gemeenteraad te Dreischor Volgens een officiële mededeling Zondagavond j.l. beraadslaagt de Nederlandse regering nog steed? over de door de Veiligheidsraad genomen beslissing met betrekkin?' tot Indonesië. Het uiteindelijk stand punt van de Nederlandse regering wordt in overleg met Batavia vast gesteld. Bij het ter perse gaan van id.it nummer was omtrent het stand punt der regering nog niets 'hekend. Evenwel is de regering onmiddellijk na het bekend worden van de door Ide Raad genomen beslissing, zelf in beraad gegaan. De gehele Eerste Kerstdag zijn de ministers Drees, Sassen, Stikleer, Götzen en Sohok- king bijeen geweest om te beraad slagen over de vraag hoe de rege ring zal moeten reageren op de door de Veiligheidsraad genomen beslissing. Zowel met de adviseurs, die de zitting van de Vei)ligheidsL raad bijwoonden, als met de auto riteiten in Batavia is voortdurend «ontact geweest. HAAMSTEDE- Voor de Ver. van end-leerlingen van de Fruitteelt- schooi, hield de Rijkstuihhouwaon- auient, Ir. W. v. Soest, in ide Tuin bouwschool een inleiding over: „De binnenkant van het fruitteeltbedrijf" De inleider began met de vraag te stellen: „Wat is een fruitteler?" en als antwoord daarop is dit naar zijn mening iemand, die de fruit teelt beoefent, a,ls broodwinning, iets wat in bins land maar zeer weinig voorkomt en slechts enkele procenten bedraagt van alle fruit teelt in ons land. De meeste fruit teelt wordt beoefend als nevenbe- drijf van een landbouwbedrijf. In Westelijk Schouwen is de fruit teelt bijna uitsluitend hoofdbedrijf. Hierna behandelde hij de vraag hoe de productie tot stand komt, waar bij hij de drie factorennatuur, kapitaal en arbeidskracht uitvoerig besprak. Als agrarisch bedrijf is de fruitteelt erg afhankelijk van de natuur, al is het 'risico lang zo groot niet meer als vroeger. Thans kunnen we door foespuiting,6n, be mesting en andere cultuurmaatrege- len verschillende klimaatsinvloeden, verkleinen. Het fruitteeltbedrijf is kwetsbaar der dain het landbouwbedrijf als gevolg van de intensieve cultuur, In het fruitteeltbedrijf dient men ter daarom naar te streven het ri sico zooveel mogelijk te verdelen, idoor het telen van verschillende •oorten en variëteiten vruchten, al mag men dit weer niet overdrijven. In de fruitteelt is moeilijk ordening toe te passen, waardoor de prijzen ook sterker schommelen dam in de landbouw, nadat de regering daar ingrijpt, als de prijzen door geringe opbrengsten zouden stijgen. Dit komt, omdat de landbouw voedings middelen voortbrengt en het fruit nog niet als zodanig wordt be schouwd. Spreker meende, dat in )de toekomst weer fruitimport zal plaats vinden, waardoor de prijzen zullen dalen. De streken met een hoogstaande fruitteelt, zoals Zee land,' zullen daar het minst onder lijden, omdat in jaren met lage opbrengsten daar toch een behoor lijke oogst zal verkregen kunnen worden. In de toekomst verwacht spreker dat er steeds fruit gekocht aal worden, Waarbij hij deze winter met zijn hoge prijzen, als maatstaf nam, terwijl toch de waarde van het geld reeds belangrijk hoger is dan vlak na de oorlog. Nadat de spreker enkele vragein had beantwoord, waarbij hij op en kele details nog wat dieper inging, Idankte de voorzitter, de heer J. C. Braber, de heer v. Soest voor atjb zeer belangwekkende inleiding In 'de consistorie der Ned. Herv. Kerk werd Donderdagavond een Kerstzangdienst gehouden, waarbij de Ned. Herv. en Geref. Kerk samenwerkten. .Medewerking werd verleend door het Kerkkoor der Ned. Herv. Kerk, onder leiding van mevr. Boot-Rotte, de Chr. Zangj- Ver. „Looft den Heer", directeur de heer L. C. Hogerhuis en een| kinderkoor van leerlingen der Zon dagsscholen. Na orgelspel, zang der koren en gebed, hield Ds. van Swigchem een meditatie over het onderwerp1: „Vreest niet" en Ds. van Vliet over Matth. 1 vers 21b: „en gij zult zijn naam heten, Jezus want Hij zal zij;n volk zalig maken". Na orgelspel, zang en gebed, werd deze mooie stemmingsvolle wij- dingsdi.cnst besloten. OOSTERLAND. Donderdag werd de ouden van dagen der Ned. Herv. Gemeente in 'de pastorie een Kerst- feestviering aangeboden. In ©eh daartoe gezellig versierde kamer werden de oudjes onthaald, op kerst vertellingen en kerstliederen, ter wijl ook de inwendige mens niet vergeten werd. Dat deze vriende lijke geste door de betrokkenen op grote prijs werd gesteld, behoeft geen betoog. Van te voren waren de ouden van dagen, zomede die zieken, die bovengenoemde samen komst niet konden bijwonen, aan huis bezocht, waarbij hen cake of fruit werd aangeboden. Zaterdagavond 1ste Kerstdag werd in de Ned. Herv. Kerk die jaarlijke Kerstfeestviering met de kinderen der Zondagsschool gehou den. Benalve de leerlingen, der Zon dagsschool was de kerk bijna ge heel bezet met belangstellenden. Na dat de opening door Ds. van dan Broeck was verricht, werd een Kerstliturgie gezongen idooir de leerlingen 'der Zondagsschool. Na een tractatie hield Ds. van den Broeck de Kerstvertelling in. a. v. Lucas 2. Een boeiend verhaal dat door al de aanwezigen met grote aandacht werd gevolgd, werd ver teld door Mevr. Versluis,. Bij het kerkorgel zongen enige dames een Kerstlied. BRUINISSE. De Kleuterschool al hier opende de rij van Kerstfeest- vieringen. Bij de rijkversierde en prachtig verlichte boom vertelde Ds. Marsman op voor kinderen be vattelijke wijze het Kerstverhaal, terwijl de onderwijzeres, mej. van Dijke, een mooie Kerstvertelling tan beste gaf. Gezamenlijk zongen de kinderen Kerstliederen, terwijl en kele kleintjes een solomummertj© zongen. De mosselverzending was vó rige week uiterst gering. Slechts 200 tonnen mosselen werden van Bruinisse aan de handelaren afge leverd. Naar België rechtstreeks per vaartuig werden 150 tonnen mossels vervoerd. Naar Engeland werden 20 zakken verscheept, ter wijl naar Frankrijk geen verzending plaats vond. De coöperatieve gedachte, die de landbouw in de vorm van Boerenleenbank, Aankoop vereniging enz. reeds zulke rijke vruchten ai- wierp, leeft ook onder de klein- landbouwers alhier. Door een aan tal hunner is namelijk een combi natie gevormd, die in beginsel hebben besloten tot aankoop en ex ploitatie van een tractor op coöp'. grondslag. Zij tonen hiermede te vens niet blind te zijn voor de noodzakelijkheid van mechanisatie van het bedrijf, dat door hen even min is te bereiken, wanneer ieder op zichzelfblijft. THOLEN. De heer P. Bijl te Tho- len in op Woensdag 29 Dec. a.s. 25 jaar onafgebroken op de Gasfabriek als stoker werkzaam. Verbouwing gemeentehuis en open bare lagere school Gemeentelijke dienst sociale zorg. Donderdagavond 23 Dec. jl. kwam de raad dezer gemeente in voltal lige vergadering bijeen, onder voor zitterschap van burgemeester Ver meulen. De voorzitter deelt mede, da,t is ingekomen een dankbetuiging van H.K.H. Prinses Wilhelmina, voor de talloze gelukwensen en blijken van medeleven, die Haar hebben be reikt ter gelegenheid van Haar ver jaardag en regeringsjubileum. Een verzoek van het Oranjeco mité. zulks in afwijking van het vorige raadsbesluit, alsnog in aan merking te komen voor een sub sidie van fl.— per leerling, wordt voor kennisgeving aangenomen. In verband met de toewijzing van 6 woningwetwoningen aan deze ge meente besluit de raad z.h.s. tot de bouw1 van deze woningen over te gaan en hiertoe crediet te ver lenen van! f 60251.08, hetwelk voor lopig zal worden gefinancierd met kasgeld in rekening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten. Een voorstel van B. en W. tot verbouwing van het gemeentéhuis en voor deze verbouw en alle bij komende werkzaamheden een cre diet toe te staan van f 12000.— on dervindt tegenstand. De heer van Bloois is van mening, dat het niet verantwoord is een dergelijk be drag in deze dure tijd hiervoor be schikbaar te stellen. De heren Klom- pe en Eijke sluiten zieh hierbij aan. Dientengevolge wordt het voorstel van B. en W. met 4 tegen 3 stem man aangenomen, z.h.s. wordt be sloten 'de O.L.Schc,oI te verbouwen en het daardoor, mogelijk te maken ide bewaarschool hierin onder te brengen, waarvoor een crediet be schikbaar wordt gesteld vialn, f 11000. Ook wordt z.h.s. besloten tot ga,- raindering vain de kasgeldlaning, groot f 500.000.aangegaan door deWaterIeidilng-Ma^atschalppij,. Ingezonden mededeling PUD DING CUSTARD - MAÏZENA CP 9-027 Een gewijzigd voorstel va*. B. en W. tot instelling van een ge meentelijke dienst Voor sociale zorg wordt z.h.s. aangenomen, in ver band hiermede wordt de herbenoe ming van een lid voor het burger lijk armbestuur aangehouden tot de goedkeuring is verkregen op bet reglement van de nieuwe instelling De aftredende leden van de com missie tot wering van schoolverzuim ide heren A. F. K. Brand es, R. Door- nen'bal, T. M- Straaijer en M. van Dongen, wierden 'herkozen, terwijl als nieuw lid wiordt gekozee de heer J. A. de Bil. Aangeboden wordt de gemeewte- rekening 1947, vermeldende een te kort op de kapitaald. va[n f 24.313.59 en op idie gewone dienst vain f 9.308.49. In de rondvraag vestigt wethou der van der Doe de aandacht op het slechte gedeelte straat bij' de West- heul. De voorzitter zegt toe zich hierover in verbinding te stellen met het polderbestuur. Hierna volgt sluiting. Na zijin terugkeer uit Parijs, al waar hij de zittingen van de Alge mene Assemblee had bijgewoond, heeft Joan Foster Dulles verklaard, dat m,aar zijn mening gedurende het afgelopen jaar de vooruitzichten op vrede gunstiger zijn geworden tij dens de werkzaamheden van die Verenigde Volkeren. Dulles, die aan het hoofd van de Amerikaanse delegatie had gestaan tijdens de laatste zittingen van de Algemene Assemblee, legde deze verklaring af tijdens een door hem gehouden persconferentie na zijn terugkeer uit Europa. Het is juist ongeveer een jaar geleden, dat ik terugkeerde van die Conferentie vain Ministers van Bui tenlandse Zaken te Londen, aldus Dulles. De mislukking van die bij eenkomst was de oorzaak van ern stige ongerustheid en voorspellin gen omtrent een mogelijke oorlog. Gedurende hét afgelopen jaar heb ben er in de wereld ernstige span ningen geheerst, doch deze hebben geen oorlog tot gevolg gehad. In tegendeel, naar mijn mening is er enige vooruitgang te bespeuren bij het leggen van 'de fundamenten voor vrede. Van alles wat in het afge lopen jaar is gebeurd, is wel het meest opmerkelijke het vruchtba re resultaat van de besprekingen in de Algemene Assemblee te Pa rijs tijdens de laatste drie maanden. Moeilijkheden en risico's De toekomst houdt nog vele moei lijkheden en ernstige risico's in, doch ik ben van mening, dat te Parijs een stevige basis is gelegd, waarop overeenstemming mogelijk is voor ide nog niet opgeloste moei lijkheden. Naar aanleiding van de door een journalist gestelde vraag, waaruit deze basis, afgezien van woorden en resoluties, bestond, antwoord de Dulles: Ik kijk niet minachtend neer op woorden en resoluties, want in het algemeen geven zij aanleiding tot het nemen van gezamenlijke stap pen. Volgens mij bestaat er wei nig mogelijkheid, dat spoedige overeenstemming met Rusland zal worden verkregen, doch gebrek aan 'overeenstemming behoeft nog niet tot oorlog te leiden. Wij hebben bemoedigende voorbeelden gezien van solidariteit tussen de volkeren, welke in ©en vrijre gemeenschap geloven. Een betere verstandhouding iep beter onderling begrip tussen de volkeren kan juist ontstaan door bijeenkomsten zoals wij pas in Pa rijs hebben gehad. Het standpunt van de communistische leiders is fundamenteel zo afwijkend van het door de Verenigde Staten en de Westerse mogendheden gehuldigd© standpunt, dat ik niet verwacht dat spoedig of gemakkelijk overeen stemming zal kunnen worden ver kregen. Doch gebrek aan overeen stemming behoeft zich niet te uiten in geweld. Desalniettemin worden thans toch. gewelddadige methoden toegepast in Berlijn, Griekenland, Korea en elders in de wereld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 2