ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Positie der regeringslegers verslechtert De opmars voltrekt zich in zeensnel tempo Kerstboodschap H.M. Koningin Juliana WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Vele plaatsen werden bezet EIEREN THANS VRIJ Loonbijslag voor gehuwden beneden 23 jaar MMDAG 28 DECEMBER 1948 No. 16085 183e Jaargapg ABONNEMENT: IVijs per 8 maarudon bij vaar uitbetaling f 8.61, per week 27 oent. Losse nummers 10 emt. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenmam Oehtman Lainge Nobelstraat A 171, Zierikzee. TeLef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per nun. Bij contract speciale prijzen. Succesj es maximum 15 m.*i. (4 regels) f 1.pea* stuk. Weer een bolwerk gevallen Ondanks de koude aan de fronten in China, waarvan de troepen aan beide zijden veel hebben te lijden, staat de strijd niet stil, maar de communisten zetten hun opmars *og immer voort. Een der laatste bolwerken van de Chinese regering, de plaats Kalgan ten N.W. van het eveneens bedreigde Peking, is door de rode troepen bezet. Gevochten is er om Kalgan niet, daar het garni zoen de stad wilde sparen en het verlies van mensenlevens wilde voorkomen. De stad werd dan ook geheel intact gelaten, zowel fabrie ken als voorraden werden gaaf aangetroffen. Dit vormt wel een scherpe tegenstelling met de tot nu toe gevolgde politiek van de rege ringslegers. die meestal de ver schroeide aarde toepassen. Prijsge geven steden werden voor een groot deel in de as gelegd. Buitenlandse waarnemers hebben dan pok met verbazing kennis genomen, van het intact laten der stad Kalgan. Van het Noordelijk front is in tussen de opmars der regeringsle gers begonnen naar de hoofdstad Nanking. Deze troepen zullen het garnizoen aanvullen, en de stad in staat van verdediging brengen. Van regeringszijde wordt deze opmars omschreven als een hergroepering van de troepen,, maar in feite is het van de troepen, maar in feite is het 'n melijke weersomstandigheden wordt er verwoed gevochten om het bezit van de haven Tangkoe, de enige haven in het Noorden, die nog in het bezit van de regeringslegers is. Er worden pogingen in het werk gesteld, om Tangkoe te verklaren tot open stad. Een nieuw decreet van de regering is uitgevaardigd met betrekking tot de vaart op de Jangtse. De mogelijkheid is n.l. niet uitgesloten, dat communistische troepen in het donker de rivier ko men afzakken. Ieder schip, dat zich dan ook op de rivier vertoont, zal in de grond worden geboord. Te vens is het luisteren naar commu nistische radiostations verboden. Geen Kerstvrede in Palestina De Kerstdagen zijn in Palestina niet in vredessfeer verlopen. Vooral in de Negeb-woestijn niet, waar de strijd tussen Joden en Arabieren weer is ontbrand. De Joden zijn in dit gebied begonnen met het offen sief tegen de Egyptenaren, met het doel hen uit het land te jagen. In middels gaat ook het vredeswerk in Palestina door. Te Haifa arriveerde de honderdduizendste emigrant De Nederlandse afgevaardigde bij de Veiligheidsraad, dr. van Rooijen, aal in de vergadering van de Raad een verklaring afleggen over de houding van onze regering t.a.v. de besluiten door de Raad genomen. Droeve Kerst voor het Saargebied lm een mijn bij' Ensdorf in het Saargebied zijn tengevolge van een mijhbrand twintig mijnwerkers om gekomen. Theaters en 'bioscopen in het ge hele Saarbekken waren Zaterdag ten teken van rouw1 gesloten. De rege ring heeft besloten de 20-jarige Ed- mond Veher posthuum te eren. De joingen verloor het leven bij ©en poging om een kameraad te redden. sinds de grondvesting van de nieu we staat Israël. De ontbrande strijd was ook van invloed op de waarne mers van de U.N.O., die geen tijd werd gelaten Kerstfeest te vieren, maar er op uit moesten naar de be dreigde punten om de stand van zaken op te nemen. De waarnemers kunnen echter niet meer doen, dan verslag uitbrengen over de gang van zaken. De strijd stop zetten kunnen zij niet. De Egyptische re gering heeft dan ook een formeel beroep gedaan op de Veiligheids raad een einde te maken aan de strijd. In de kennisgeving aan de Raad wordt er op gewezen, dat de strijd in de Negeb weer in volle he vigheid is ontbrand. De Raad wordt verzocht de nodige aandacht te be steden aan deze schending van het bestand. De Syrische afgevaardigde wilde direct na behandeling van de Indonesische kwestie het Palestijnse vraagstuk behandeld zien. Eerst gisteren is de Raad daarmede be gonnen. De waarnemers bevinden zich alleen maar aan de Arabische zijde van het front. Volgens de waarnemers wordt hun de toegang tot het Joodse front ontzegd, het geen de Joden op hun beurt weer ontkennen. Noors schip gestrand aan de Engelse kust Reeds gedurende eein week zit bet •Noorse stcpmschip Bosphorus vast op éern bank voer de Engelse kiNt. Ter plaatse bestaat echter veel branding, zodat het niet mogelijk is gebleken een ander schip langszij te laten komen, om de lading over te nemen. Om de diepgang van het schip te verminderen is het daarom noodzakelijk gebleken, de lading successievelijk overboord te gooien. De lading bestaat uit sinaas appelen, die door de sterke Oosten wind naar de kust van Engelland drijven. Vele echte en pseudo- strandjutters zijn dan ook druk in de weer om de sinaasappelen te verzamelen. Er zijn zelfs schepen, die even de machines stop zatte», om het personeel gelegenheid te geven .een kistje uit zee te vissen. Aan 'boiord in deze feestdagen uiter aard een niet onwelkome surprise. Twee K.L.M.-toestellen zijn ge strand op weg naar Indonesië, door dat sommige landen een landings- verbod uitvaardigden. Een toestel staat te Basra, een ander te Bang kok. D.e Nederlandse troepien zetten, zowel op Java .als Sumatra, hup opmars in snel tempo, vcprt. In korte tij'd werden de belangrijkste strategische punten 'bezet en iedef communiqué vermeldt weer plaat sen. die door het leger werden bereikt. In West-Java hebben de Neder landse troepen de Westkust 'be reikt, zo wordt officieel uit Batavia medegedeeld. Zij hebben de vol gende plaatsen bezet: Anjer, 28 kilometer ten Oosten van Seramg, Pandeglang, 20 kilometer ten Zuiden 'den van Serang, Raingkasbitoeng, 30 km. ten Zuid-Oosten van Serang ©n Baja aan de Zuidkust. In Mid'den-Java zijn Tawamahgoe, 35 kilometer ten Oosten van Solo, Wonogiri, zestig km. ten Oosten van Djokja en Sragen bezet. Rondom Magelang en Solo. zijn zuiverings acties uitgevoerd. In Oost-Java zijin Magetam, Na- gawa, Maid'ioen en Kediri, alsmede een aantal plaatsen in d'e vlakte van Kediri bezet. Op Sumatra viel Sibolga in Ne derlandse handen. Ook Sidikalang ten Noordwesten van het Tobameer is bezet. De Nederlandse troepen zijn al overgegaan tot de zuivering van het in de afgelopen week bezette gebied. Een 'Nederlandse jager is niet teruggekeerd van een vlucht boven Midden-Java.. Sinds het begin van de politiële actie in Iinldonesië zijn aan Neder landse zijde negentien doden en drie en veertig gewonden gevallen. Dat is op de Nederlandse ambassade te Parijs gezegd, aldus meldt Asso ciated Press. Deze cijfers tonen aan dat de Nederlandse troepen geen ernstige weerstand ontmoeten. WEERBERICHT Verwachting tot itle avond va* 28 December: Droog wee» met over het algemeen weinig bewolking em matige tot zwakke wind, hoofdza kelijk tussen Zuidoost en Oost, ia de nacht ein 's ochtends matig», hier en daar strenge vorst, midde» op de dag lichte vorst. Met ingang vain 28 December lal de distributie van eieren worden op gegeven. De bestaande regeling voer de maximumprijs blijft voorlopig gehandhaafd, aldus heeft het mini sterie van landbouw', visserij e« voedselvoorzien'mg meegedeeld. Eerst zouden de eieren op 1 Januari van de bon gaiab, maar ld» regering acht bet «iet langer nodig de rantsoenering te handhaven. De loonbijslag va» een .guide» per week aal ook worden toegekend aan gehuwd© mannelijke werkne mers beneden de drie en twintig jaar. De regeling geldt te zijn in gegaan op 1 November 1948. Verder wordt de bijslag toegekend aapi mannelijke en vrouwelijke kostwin ners in de zin van de wachtgeld regeling 1946 beneden die leeftijd. tot de familieleden der Overzeese soldaten De Koningin heeft op Eerste Kerstdag voor de Nederlandse radio de volgende rede uitgesproken: Het is mij' een behoefte een groet te brengen aan allen, die vandaag op Kerstmis in zorg zijn om iemand die zij lief hebben en om samen aan hen te denken, .die in dat verre goede land aan het strijden Zijn. Het kan niet anders, of onze gedachten gaan ook uit naar dege nen, die zij daarbij tegenover zich vinden. Onze zuiverste wensen gaan naar hen allen uit. Het is het tragische, dat onze maatschappij' zo is, dat geweld zo vaak weer een krachtdadig optreden daartegen nodig maakt. We weten het uit de jongste geschiedenis, die van het verzet in ons vaderland tegen onze overweldigers. Onze jon gens hebben hier de opdracht onze beloften in te helpen lossen, die we aan alle inwoners van Indonesië deden 'bij monde van mijn moeder op 7 December 1942 en op 3 Febr. vain dit jaar. Zij willen de vrijheid breingen in de vierledige vorm van de vrijheid van bet geloof en vain het woord de vrijheid van vrees en van ge brek. Zij zijh allen in Gods hand ien geen haar zal hun gekrenkt worden zonder Zijn Weten. Ik wens u en hun toch een werkelijk Kerst feest, Het is niet iin de vertrouwde zin, dat dit gevierd kan worden maar misschien in diepere zin. De Kerstnacht is. schoner dan de dageSfi en uw nacht va» zorg maakt de tegenstelling tot het komende Licht van Kerstmis des te scheller Kerstmis is zoveel ruimer, lichter groter dan dat, waaraan het dage lijkse leven met zijn beslommerin gen ons zo vaak maar even laat tip pen. Maar niets dringt zo diep en ver door in onze levens met hun moeilijkheden. En zo mogen we dan de eeuwenoude woorden in onze noren laten klinken: Ere zij God in de hoogste hemelen, vrede op aarde, in de mensen een wel behagen. Overvallen opgehelderd Thans is kla,arfieid gebracht in een groot aantal overvallen en in braken, die in een periode van twee jaar in Brabant werden gepleegd. Tien verdachten zijn opgesloten, maar de twee hoofdpersonen zij'n nog voortvluchtig. De hoofddader riep bij elke overval of inbraak de hulp in van anderen. Zij' hadden hun operatieterrein in geheel Brabant. Pen gevolge van de overvallen wer den enige personen min of meer ernstig gewond. De waarde der gestolen goederen is ver boven de f 100.000. Twee gemaskerde mannen, ge wapend met stenguns en revolvers, hebben een overval gepleegd op de Boerenleenbank te Emmer-Compas- cum. Zij dwongen de kantoorhouder de brandkast open te maken. Een bedrag va<n f 23.000 werd ontvreemd de overvallers maakten zich uit de voeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1