GEMEENTERAAD TE ZIERIKZEE Ziekte in 't gezin Noord-Zeeland mag 75 woningen extra bouwen De voorzitter merkt op, dat Sa- man de eerste was, doch dat het huisje niet gebruikt mag worden. Weth. du Croo zou de Landbouw* commissie advies willen laten ge ven. De heren Brouwer en Groenen dijk vragen stemming o,ver het voor stel van B. en W., dat m.a.s. wordt aangenomen. De havendijken. B. en W. stellen voor tot onmid dellijke uitvoering over te gaan van herstelwerken aan de havendijken, waarvan de kosten opi 12000 wlor- den geraamd. Het betreft hier een noodherstel van pl.m. 200 M2- dijk, wat hoogst noodzakelijk is, zoals Ged. Staten en het Waterschap „Behouwen" reeds meldden. De heer Linders acht het voor gestelde een lapmiddel en de f 12000 weggegooid geld, al is hij overtuigd dat herstel noodzakelijk is, daar bij N.W.-storm en hoog water door braak te vrezen is. Echter zou spr. tot definitief herstel willen over gaan en het benodigde geld uit de begroting 1949 naar de begroting 1948 willen overhevelen. Wordt goedkeuring geweigerd, dan heeft Zierikzee gedaan wat zij kon en is de verantwoordelijkheid van haar af. De voorzitter antwoordt, dat -voor het algehele herstel f 750.000 is uitgetrokken, doch dat het nood herstel inderdaad een lapmiddel hieraan niets afdoet. Verwerpt de raad het voorstel, dan wordt de reparatie lange tijd verschoven. Weth. du Croo herinnert aan het onderhoud met G.S., welke ver klaarden dat het noodherstel moet geschieden. Weth. Gerritsen te het eens met de heer Linders en zou (de f 750.000 uit de begroting willen lichten, waarmede f 12.000 verdiend wordt Spr. dringt op spoed aan. De heer Groenendijk sluit zich bij dit laatste aan, doch zou beide voorstellen willen aannemen. De heer Goudzwaard acht herstel ur gent en is voor het voorstel van B. en W.. opdat direct ingegrepen kan worden. De heer Linders kan er voor voelen te combineren als het mogelijk is, daar de f 12.000 of leen gedeelte daarvan ten goede kan komen aan het definitieve herstel. Weth. du Croo acht het grote plan dat in geen enkele begroting in te passen is, de grootste moeilijk heid. B! en W. hebben in Middel burg gedaan wat zij konden, doch het voorstel van B. en W. zal in ieder geval aangenomen moeten worden. Weth. Gerritsen zou in ide geest van de gehele verbetering willen werken, al geschiedt deze ook in gedeelten en al zal het be drag van f12000 misschien wel tot f 40.000 stijgen. De heer den Boer zou in geen geval willen wachten dn zou, ook in het belang van het waterschap „Schouwen", het voor stel van B. en W. aangenomen wil len zien, al zag hij ook liever gehele verbetering. Weth. v. d. Doel meent dat Zierikzee in een dwangpositie verkeert, maar dat zij zelf de volle verantwoordelijkheid draagt. Daar om beveelt spr. het voorstel van B. en W. aan. De heer Brouwer is het eens met weth. Gerritsen en vraagt goede verbetering. De heer v. d. Zande zou het voorgestelde stuk ook snel definitief verbeterd wil len zien, al zal het ook meer kos ten. De heer Catshoek spreekt in de zelfde geest. De voorzitter schorst hierop de vergadering om de heer Grolleman gelegenheid te geven eni ge inlichtingen te verstrekken. Na heropening wijzigt de voor zitter het voorstel van B. en W. !n "die zin, dat tot onmiddellijk herstel wordt overgegaan, zo moge lijk in het kader van het definitieve plan. Het bedrag dat nodig zal zijn, zal in overleg met dé C.D. zo spoe dig mogelijk worden vastgesteld. De rand verklaart zich ac'Coord met het voorgestelde. B, en W. zeggen toe spoed te zullen betrachten. Dan komt aan de orde de gemeentebegroting 1948 en de bijbegrotingen. De voorzitter merkt op dat de in diening door verschillende tegen slagen vertraagd is geworden, maar brengt hulde aan de heer Grolle man, die met veel moeite deze be groting nog voor 31 December in elkaar heeft gezet. Ook de commis sie van onderzoek dankt spr. voor haar voortvarende manier van wer ken. Namens de commissie leest de heer den Boer enige algemene op merkingen voor. De comm. spreekt haar voldoening uit over het duide- delijke overzicht, zomede over het feit dat 15 Juli j.l. de wet Nood voorziening tot stand is gekomen. Niettemin acht zij soberheid voor de gemeentefinanciën geboden, al zijn er verschillende werken (ge bouwen, kaaimuren, dijken en rio- leringwerken) die niet lang kun nen wachten. Zij heeft drie alge mene opmerkingen: le. aangaande de gemeentelijke brandhoutdistri butie; 2e. aangaande het tekort op de begroting gasfabriek, dat zij tot normale proporties wil zien te ruggebracht en 3e aangaande onder houdskosten en uitvoering onder houd in eigen beheer. B. en W. ant woorden hierop: le dat de aanmaak van hout is stopgezet en de ge meente de voorraad van plm. 50.000 kg, wil verkopen a 6 cent per kg. waarvoor opzichter R. Ornee bon nen zal afgeven; 2e dat de moge lijkheid bestaat dat een bedrijfs economisch onderzoek zal worden ingesteld, waarover de Raad even tueel zal worden ingelicht en 3e dat de totdusver gevolgde gang van za ken bestendigd moet blijven. De heer Linders merkt op dat er veel hout wordt weggehaald zon der betaling en dat de kwaliteit slecht is. Daarom zou spr. de nog aanwezige voorraad publiek willen laten verkopen. B. en W. hebben hiertegen geen bezwaar en de Raad ook niet, waarbij de heer Verstrate op spoed aandringt, daar er anders niet veel meer ovèr zal zijn. De heer den Boer geeft giog een toelichting op de opmerking van de commissie aangaande de gasfabriek, welke men in groot verband moet zien. Het gaat om het sluitend ma ken van de exploitatierekening. De heer v. d. Eijnde verlaat de vergadering. Hierna gaat de Raad over tot hoofdstuksgewijze behandeling van de begroting. Bij post 55: Marktgel- den, antwoordt de voorzitter op een vraag van de heer Brouwer dat het salaris van de marktmeester in de incorporatie zit, welke evenwel nog niet goedgekeurd is. Bij de posten 112 en 254: „Ver zorging arme krankzinnigen", wijst weth. v. d. Doel er op, dat in Gel derland deze verzorging provinciaal geregeld is, zodat alle gemeenten daarin bijdragen, wat spr. billijk vindt. Daarom vraagt hij of het niet wenselijk zou zijn stappen te onder nemen om te komen tot een provin ciale regeling der verzorging van krankzinnigen. De voorzitter ant woordt het hiermede eens te zijn, doch G.S. stonden er vroeger afwij zend tegenover. Niettemin wil spr. het nog eens in B. en W. bespreken. Bij post 260: „Onderhoud der lan tarens en verdere kosten der ver lichting", komt de opmerking van de comm. inzake de gasfabriek nog eens ter sprake. De voorzitter licht toe dat het in de bedoeling ligt te onderzoeken of de kosten aanmer kelijk beperkt kunnen worden. B. en W. willen eerst hun voelhorens eens uitsteken, daar een onderzoek door het Bureau-voor Verificatie en Financiële adviezen van de Ver. van Nederl. gemeenten, veel geld kost. De heer Linders wijst er op dat het te werk stellen van mensen buiten Zierikzee hoge kosten medebrengt. De voorzitter antwoordt dat ook dit in het onderzoek betrokken wordt. De heer Catshoek dringt er op aan dat inzake het onderzoek toch ook de Gascommissie wordt gehoord, tot het uitbrengen van advies. De voor zitter antwoordt dat er met de gas commissie over gesproken is. Weth. v. d. Doel bevestigt dit en zegt dat de G.C. er geen bezwaar tegen heeft. Het is geen wantrouwen in een of ander beleid, maar een deskundig rapport is nodig, o.m. ook t.a.v. de gasprijs. Ondanks de stijging der kolenprijzen mag deze niet verhoogd worden en met een deskundig rap port er bij is het Directoraat-Ge neraal van de Prijzen misschien te overtuigen dat verhoging noodza kelijk is. Niettemin is spr. wel hui verig voor een grote verhoging. De heer Groenendijk is het met het laatste eens, al zou hij gaarne zien dat de fabriek rendabel was. De voorzitter herhaalt dat na het on derzoek B. en W. eventueel met voorstellen zullen komen. Brandblusmiddelen Bij post 254; „Onderhoud brand blusmiddelen", informeert Weth. v. d. Doel of dat onderhoud wel vol doende is. Dat een spuit \yel eens weigert kan zijn reden hebben, maar het onderhoud der slangen en an dere middelen moet zo zijn dat zij onder alle omstandigheden kunnen worden gebruikt. Spr. vraagt of er hier wel deskundigen genoeg zijn en vestigt de aandacht op een cur sus die sommigen misschien zouden kunnen volgen. De voorzitter zegt in B. en W. een en ander besproken te hebben, doch zal de brandweer inspectie er in kennen. Bij post 290: „Aandeel in exploi tatietekort van de N.V. Waterlei ding-Mij. „Schouwen-Duiveland", vestigt weth. v. d. Doel er de aan dacht op, dat het is voorgekomen dat er in de Raad van Beheer men sen zaten, die geen deel (meer) uit maakten van gemeentebesturen. Hij acht dit niet wenselijk en zou wil len zien vastgelegd dat dit niet mo gelijk is. Het gaat niet om of tegen bepaalde personen, doch om het principe. Wethouder Gerritsen ant woordt dat dit alleen door statuten wijziging bereikt kan worden. Spr. zelf acht het geen bezwaar dat er deskundigen/niet-gemeentebestuur- ders in zitten, doch in de algemene vergadering der Mij. kan een voor stel worden ingediend. Na nog enige discussie dient weth. v. d. Doel een voorstel in dat leden van de Raad van Beheer der N.V. Waterleiding- Mij. „Schouwen-Duiveland" uitslui tend gekozen kunnen worden uit leden van besturen der gemeenten aandeelhouders. De voorz. zegt toe het in de verg. van de Raad van Be heer te zullen bespreken. De ge meenteraad kan de afgevaardig de (n) machtigen een voorstel in te dienen, zoals weth. v. d. Doel wenst. De heer den Boer zou uitgesproken willen zien dat het „in de regel ge wenst is", de heer Goudzwaard zou willen wachten tot het zover is. In stemming gebracht wordt het voor- stel-v. d. Doel aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Tegen de heren Catshoek, den Boer, Gerritsen en du Croo. Bij post 409: „Commissie Beroeps keuze", informeert weth. Gerritsen of deze commissie nog bestaat. De voorzitter weet het niet, doch zal het onderzoeken. Bij post 415 vraagt weth. v. d. Doel of de afrekening van het Burgerlijk Armbestuur en de begroting van de Sociale Dienst al gereed zijn. De voorzitter ant woordt dat aan beide gewerkt wordt. Het Badhuis Bij post 497: „Kosten verwar mingsinstallatie in het badhuis", leest de voorzitter het rapport van de commissie voor. Hieruit blijkt dat de installatie oud is en in de plorabele toestand verkeert, zodat vernieuwing noodzakelijk is. Een of ferte is ingekomen met kosten der installatie ad f 11900, terwijl de ver bouwing f 3400 zal kosten, tootaal f 15300. B. en W. stellen daarom voor deze post van f 5000 op f 16000 te brengen. Weth. v. d. Doel en de voorzitter dringen op een spoedige beslissing aan, in het belang der volksgezondheid. Weth. Gerritsen vindt het een bezwaar dat de wacht kamer zal verdwijnen, doch weth. v. d. Doel merkt op dat uitbreiding van de badgelegenheid ook minder wachten veroorzaakt en men even tueel in de hal kan wachten. Nadat weth. Gerritsen nog aangedrongen heeft op veelvuldige openstelling, neemt de Raad z.h.s. het voorstel van B. en W. aan. Bij post 503: „Aankoop grond en Verschillende gemeentebesturen ia Noord-Zeeland ihebbea ihun wel wat late maar miet te versmaden Sin- terklaascadeau gekregen van het mimist. van Wederopbouw. Er zijn ml. van tiet bouwplan 1948 nog 75 nieuwe woningen toegewezen, die als volgt zijn verdeeld: Woningwet woningen te Zierikzee 17, Tiholéti 10, Dreise&or 6, Zonjnemaire 6, Duivenidijke 7 en O.osterland 8. Bo vendien zijn nog 24 herbouw,ge vallen toegewezen. De 17 te Zierikzee te bouwen woningen worden gebouwd in de Gravenstraat, Kamemelksvaart, Ko raalstraat, Klokstraat, Molenstraat, Ravenstraat 'en o;p het Rode Dorp. Bij kou op borst en keel inwrijven met Dampo. Groten bij griep en ziekgevoel bovendien een „Mijnhardtje" nemen opstallen voor de bouw van arbei derswoningen", vraagt en verkrijgt weth. v. d. Doel inlichtingen. Hieruit blijkt dat de niet-onteigende perce len nog niet betaald zijn en dat van het ogenblik af dat de gemeente eigenaar is, huur moet worden be taald. Alle percelen zijn evenwel nog niet getaxeerd. B. en W. zullen verschillende gevallen nog eens bekijken. Bij post 515: „Kosten herstel lei bedekkingen verschillende gemeen te-eigendommen", vraagt de heer Linders spoedige financiële afwik keling daarvan. De voorzitter ant woordt dat dit in termijnen ge schiedt. Hierna worden de gemeentebe groting en de begrotingen van de Gasfabriek en de Centrale Dienst in stemming gebracht en m.a.s. goed gekeurd. Het tekort op de gewone dienst van eertgenoemde wordt ge raamd op f 325.280. Hierin zit even wel een bedrag van f 117.034 voor de drie grote werken (havendijken, kanaalwerken en rioleringen), zo dat het tekortfeitelijk f208.246 be loopt (vorig jaar f 240.000). De Ka- pitaaldienst wijst in ontvangsten en uitgaven aan f 5.348.684,09. De wij zigingen betreffende badhuis en sec retarie verhogen de kapitaaldienst met f 31.000 en de gewone dienst met f 2100 (uitgaven). De begroting voor de gasfabriek wijst in ontvang sten aan f 166.655,89 en in uitgaven f 217.864,43, zodat er een tekort op de gewone dienst is ad f 51.208,54. De Kapitaaldienst wijst in ontvang sten en uitgaven aan f 270.011,51. De begroting voor de Centr. Dienst wijst in ontvangsten .en uitgaven aan f 40.085,50, met een post voor onvoorzien ad f 149,75. Bfj de RONDVRAAG informeert de heer den Boer naar het spitten, van de Wandeling. De voorzitter antwoordt dat dit dezer dagen wordt aanbesteed. De heer Goudzwaard bespreekt nog eens de onteigening van de stallen van dhr. v. d. Schee en vraagt of deze voorkeur kan krij gen als er een schuurtje of pakhuis open komt. De voorzitter antwoordt dat als betrokkene iets weet dat hem geschikt lijkt, hij zich tot de gemeente kan wenden. De heer Groenendijk bespreekt het Halve Maantje, dat na 5 jaar in oude staat zou moeten zijn teruggebracht. De voorzitter zegt dat G.S. hun stand punt in deze hebben gewijzigd en. nu bezwaar daartegen maakten, doch hij wil er wel eens over spre ken. De heer Brouwer deelt mede dat een groep middenstanders, zo mo gelijk in de week rond Paarden markt 1949, een Zimito-tentoonstel- ling (groter dan die in 1938) wil organiseren op Havenplein en Ha venpark. Spr. vraagt of dit zal kun nen en of vrijstelling van stedelijke belasting en precariorechten hier voor kan worden verleend. De voor zitter zal dit in B. en W. bespreken. De heer Verstrate vraagt of het slui tingsuur der café's van 11 op 12 uur gebracht kan worden. Weth. Ger ritsen acht dit een moeilijk punt, doch de voorzitter zegt toe ook dit in B. en W. te zullen bespreken. Hierna sluiting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 7