„VERLOS ONS VAN OORLOG EN TERREUR" STILLE NACHTHEILIGE NACHT Het bekende lied is 130 jaar Oude Kerstliederen die „vanzelf" ontstonden JEJEBï MACHTIG OVERDENKING KERSTBEDE IN INDONESIË Wanneer de zonne ia het Westen zinkt en een felle gloed de lucht bloedrood kleurt, dan komt er een zachte wind over de sa wall's heen- gewaaid en streelt voorts de krui men van de omringende klapperbo men en 'doet de palmen met hun zingende waaLerdos lieflijk naar ons wuiven. Majestueus staan daar de bergen, de statige reuzen van de archipel, die met hun rokende tappen door het wolkenfneir trachten heen te dringen. Dan trekt er een zachte iwaas over het ganse landschap, een sluier die Moeder Natuur over de smaragdomgordelde lenden-en der zilveren meren, de goudgolvende pad i velde a en de robijnkleurige straalt en het allengs duisterder, be- vlakten Iheenwerpt. Bn wanneer de eerste avondstar gimt te worden, dan is het net of er door de nuancering van purper- blauw en indigoblauw van de hemel, de gamelan met haar eentonige en weeïge muziek de mensen van heinde en verre tot zich roept. Dan spreekt er uit dat geluid een weemoed, een klagende toon, die het hart doet zwellen van stille heimwee en zuch tende melancholie Met het geruis der sluimerende bladeren, hoort men ook de sjir- Ipende krekels in de nacht en wam- peer de maan haar milde melkwitte stralen over het ganse landschap giet, hoort men in de verte ©en stralen over het ganse landschap luid de droeve aocoordm van die gamelan vervangt en vermenigvul digd wordt door andere geluiden, die plotseling midden in de nacht bdmbam door elkaar beieren. Hlet zijn de zware kerkklokkan, die de mach lelijke rust verstoren en waar van hunne klanken als een bruisend gezwel het trillend heelal vervullen. Dan... opeens,.,., verstomt hét Zware gebimbam, slechts eau late edho galmt de laatste tonen nog na en men hoort thans eetn geschuifel en gaan der ingetogen kerkgangers over de donkere weg, die half schemerig verlicht wordt door de achter ean wolkske wiegsdhurlieindie maan. Nog evetn hoort men hier en da-ar gelui van klokken van gindse kerk, maar dan wordt de lucht vervuld van een muziek, zo verheven en zo mooi! Hoe onuitsprekelijk schoon worden de tonen van het orgel en het zoete kerkgezang -door een open luik van een 'der gothisohe gewelven Üoor de voorbijsnellende wind voortgedragen; de tonen zwellen pp en aan, de tonen rijzen statig doer de sferen heen. Een muziek, die gelijk het ge- streel van een klare engelenzang de tropische nacht met haar dui- Qeconserveerde Kerstbomen Enige Amerikaanse geleerden heb ben voor een Kerstverrassing voor de Woemenhandelaren gezorgd. Na veel onderzoekingen hebben zij het geon-latex gevonden, een kunsthars dat het snel verdampen van vocht uit afgesneden bloemen tegengaat. Op de planten, welke men met dit product bespuit, blijft een dun filmpje achter, dat de plantensap pen vrij lang vasthoudt Bij proeven op Kerstbomen bleken deze pas op de vijftiende dag de eerste naalden te laten vallen. Geon-latex be schermt de planten ook tegen zou ten in het sproeiwater, zodat men thans zelfs zeewater voor besproei »na kan cebruiken zendvoudig sterrengetintel de komst van Christus, de Goddelijke Zalig maker verkondigt. De komst van Christus, een zoete mare, eveneens de komst der Vrede! De muziek, die ons zulk' een heer lijke Kerstnacht doet genieten, waarbij de sterren als diamanten flikkeren aan de hoge hemeltrans cp' het zwevend rythme van: Venite adoremus, kom gaan we Hem aan bidden, kom gaan we Hem aan bidden, onze Heer, venite adore mus, Dominum. Doch wanneer die -godzalige rust verstoord wondt dqor hier en daar vallende bommen en gierende gra naten, begeleid door een ratelend1 schieten van uit een donker struik gewas, dan worden de hoofden nog dieper gebogen, nog devoter voor het Kindeke Jezus, de Zone Gods en Hem gevraagd, of Hij het eens zo weelderige Insulindö, thans ver woest, thans nog een chaos va® haat en verraad, toch wil bescher men tegen de boze vernietiging door het geweld van oorlog en terreur. In Werkendam wordt hard gewerkt aan de aanleg van een nieuwe haven en het bouwen van een sluisput. De haven is nodig met het oog op de nieuwe industriële bedrijven, die in dit gebied gevestigd zullen worden. De nieuwe sluis dient voor de verbinding met de ingepolderde Biesbos. De Willem Barendsz is op 25 November aangekomen in het vangst gebied en de jagers zij® direct ach ter de potvissen aangetrokken. De vangst van deze dieren was tot 15 December toegestaan. Tot die datum is er zo veel gevangen, dat -da Willem Barendsz 610 ton spermolie kon produceren. Dat is een to® minder -dan vorig jaar. Juist dezer degen trok het vol gende dagblad-bericht onze aan dacht: „SjTILLE NACHT" Oostenrijk zal een speciale post zegel in omloop brengen ter ere van Josef Mohr en Frans Gruber, tekstdichter en compo nist van het 130 jaar oude „Stille Nacht". Eigenaardig lijkt het, dat we van vele bekende Kerstliederen niet we ten, wie de componist ervan is. Toch is dit minder vreemd dan men zo op het eerste gezicht zou denken om de doodeenvoudige re den, dat deze Kerstliederen gelijk ook met andere liedjes en wijsjes vaak het geval is uit 'net volk zijn gegroeid. Het volk leert zulk een lied en het weet niet, van wie: het volk Wijzigt een lied en men weet niet waarom het dit deed en wie ile wijziging voor het eerst inbracht. Natuurlijk, van de nieuwe, moderne kerstliederen zijn 'de componisten wei bekend, maar van de meeste oude liederen staat geen componist aangegeven. 'Toch zijn die oude lie deren het mooist, zij hebben zich ten opzichte van het nieuwe door de jaren heen kunnen hand haven, ook al werden zij in de loop der tijden gewijzigd. Zijn dan veelal de componisten van de oude, algemeen gezongen Kerstliederen niet bekend voor „Stille nacht, heilige nacht" moeten we ee® uitzondering maken. Het is met 'dit Kerstfeest precies 130 jaren geleden, dat dit lied voor het eerst in de oude St. Nicolaaskerk te Oben- dorf werd gezongen. Een paar dagen voor die Kerst dagen geraakte het orgel, dat des tijds door Franz Xaver Gruber be speeld werd, defect. De organist, die ook wel eens componeerde, was van mening, dat daar iets tegenover moest worden gesteld. Op een ge dicht, dat zijn vriend, de kapelaan Jozef Mohr had vervaardigd, com poneerde hij een eenvoudig wijsje en toen het kerkorgel de Eerste Kerstdag noodgedwongen moest zwijgen, voerde Gruber met Mohr het nieuwe Kerstlied voor het eerst uit. Organist-componist Gruber be speelde daarbij de guitaar, terwijl de dichter zijn „Stille naclht, heilige rnaeht" zong, De aanwezigen wer den er zo dioior gegrepen, dat zij het lied dadelijk spontaan meezon gen. Dat moet een bijzondere ge beurtenis zijn geweest, waar nog lang over werd gesproken, want toen in het voorjaar van 1819 de or gelbouwer Manraeher. uit Fügen te Obendorf kwam, hoorde hij van het mooie Kerstlied, dat Frans Xaver Gruber had gecomponeerd en met zijn vriend Mohr had voorgedra gen. De orgelbouwer vroeg en kreeg van Gruber een afschrift, dat hij meenam naar Tirol. Ook daar werd men door het lied zeer getroffen,. Het ging van de een naar de ander de hele wereld door. Want vast staat, dat overal waar het Kerst feest wordt gevierd, het lied Stille nacht, Iheilige nacht" wordt gezon gen, zelfs door de inboorlingen an de Mentawai-eilanden aan de Westkust van Sumatra. Toen enige jaren geleden een Australisch oorlogsschip daar het eiland Pagai aandeed en de opper hoofden met hun aanhang het schip bezochten, werd na een door de inboorlingen gegeven voorstelling com muni ty sin gin g beo ef en-d. De inboorlingen lieten zich ook daarbij niet onbetuigd en zongen uit volle borst „Stille nacht, hei lige nacht" in het Mentaweis, na dat de bemanning ditzelfde lied in het Engels hadden gezongen.... Van de cpmponist Franz Xaver Gruber weten wij nog, dat hij 25 November 1787 te Unferweizberg werd geboren en dat hij 7 Juni 1863 te Hallein overleed. Gruber was organist en koordirigent en hoewel hij waarschijnlijk wel meer liederen zal hebben gecomponeerd, is hij verder als componist van wei nig betekenis. Slechts één groot werk heeft Gruber de wereld ge schonken, maar zelf is hij er niet beroemd door geworden. Misschien komt dat nog. In elk geval heeft hij nu een postzegel Tussen Nederland en West-Duits- land is een aanvullende handels overeenkomst gesloten, die voorziet in een uitwisseling van goederen voor een waarde van bijna 50 mil- lioen dollars. Duitsland zal machine rieën, chemicaliën en electrisohe in stallaties leveren en zal van Neder land o.a. vetzuren, tabak en rub ber ontvangen. hulpmiddel ter bestrijding van alle huideuvels is Purol. Hoort in huis! Komt, verwondert U hier mensen! De engel zeide tot Maria: Dat Heilige, dat uit u geboren zal worden, zal Gods Zoon ge naamd worden." Luc. 135 Zonder verwondering is ons Kerst feest geen echt Kerstfeest. Immers wat is 't, dat de» Chris tenheid op 25 December herdenkt? Over Wie gaat het? We spreken zo graag va® het kindje ia de kribbe, zo dichterlijk lijk zelfs van een „kindeke"! Dat werd Hij ook, zeker! En het gelo vig hart zoekt ook het lieflijkste woord voor dat wondere feit. Zeker! Maar méér dan een kindje moete® we gaan zien. Gabriël heeft het eens ®a voor goed gezegd, hoe wij Hem noe men zullen: „Hij zal Gods Zoon genaamd worden!" En dan komt er stille verwonde ring i® ons hart: God bij ops, Godis eigen Zoon! Hij komt, in kribbe 'en kruis, ons tonen, wie God isj! Heilige liefde in onze nood. Hij komt, om de weg tot God vjoor zondaars te banen, die weg hen te leren gaan! Maria heeft zich verwonderd over Gods grote geschenk: „Mijn Zalig maker!" zingt ze. Ik hoop, dat gij ook iets van die verwondering kient. Zelfs de. Engelen verwonderen zich over Gois heil voor ziondaars. (1 Petr. 1 12). En de gemeente krijgt de taak, hen ervan te ven tellen. (Ef. 3 10). Hoe spoedig vergeten wij in alle feestelijkheid het eigenlijk Wonder, waar het om gaat. Wat kunnen mensen God op het Kerstfeest opt eren, door heel dat geweldig ge beuren neer te trekken i® onze hei dense sfeer. Zo las ik van ^engeltjes met een Kerstmenu op hun schort- jes"(!), „engeltjes, die uitzingen, wat we zullen etenj"(;!Daar i<s geen vergoelijking voor. Als wevain het Evangelie een sprookje maken, zijn we de kern en de kracht va® ons Christendom kwijt. Neen, dit zegt de engel, die Maria zo ontroert en de herders verschrikt: Hoort, mensen, Gods Zoom kwam voor U o;p aarde! God gaat een nieuwe wereld schappen, midden in onze verzondigde werke lijkheid. Zalig, wie het teken van die nieuwe wereld reeds draagt in zijn hart. Dis knielt voor het Kindje In stille verbazing. Gij ook? Nog klinkt de vriende lijke nodiging van de herders: Kom- verwonder U! Komt, verwondert U hier, mensen! Ziet, hoe dat U God bemint! H. vi. S.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 6