ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 VOORLOPIG GEEN MARSHALL-HULP VOOR INDONESIË Gestadige opmars van het Nederlandse leger AMERIKA EIST TERUGTREKKEN DER NED. TROEPEN Republikeinse diplomatieke actie in Zuidoost Azië VRLSDAG U DECEMBER 1948 No. 16083 103e Jaargaag ABONNEMENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 3.61, per week 27 cent. Losse nummers 10 oaait. Verschijnt iedere werkdag. Administratie: Schuilhaven B 94. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171. Telef. 32 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee. Telef. 41 ADVERTENTIËN: 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1.per stuk. Niet op grond van politieke redenen „Hangende een regeling inzake de vijandelijkheden tussen Nederland •n de Indonesische Republiek", zal de Marshall-hulp aan Indonesië wor den stopgezet. Volgens de plaats vervangende minister van Buiten landse Zaken, is deze maatregel ge nomen op grond van economische overwegingen. Overigens zit, vol gens dezelfde zegsman, tenslotte aan elke economische maatregel tenslotte een politiek kantje. In kringen in Den Haag werd er •p gewezen, dat de maatregel niet alleen tengevolge heeft, dat de in voer van voor Indonesië onontbeer lijke producten wordt verminderd, maar dat de uitvoer van Indische producten, die de wereld hard nodig heeft, in gelijke mate zal afnemen. Tot de stap werd overgegaan in overleg met het ministerie van Bui tenlandse Zaken van Amerika. In de verklaring van de administrateur van het Marshall-plan, Paul Hoff man, wordt er op gewezen, dat nooit aankoop ver gunningen zijn uit gegeven voor militaire doeleinden. Tot nu toe zijn goederen aan Indo nesië geleverd, waarvan redelijker wijs kon worden verwacht, dat zij eerlijk over de bevolking werden verdeeld en uiteindelijk ten goede kwamen aan het economisch her stel van het land en Europa. Nu door de militaire actie de situatie zich heeft gewijzigd, is het niet mo gelijk na te gaan, of de geschonken goederen op deze wijze aan hun «loei beantwoorden. Uitdrukkelijk is verklaard, dat de maatregel geen betrekking heeft op Nederland. Wel heeft, zoals bekend, de Indonesische vertegenwoordiger in Amerika, Soeripno, een dergelijke sug gestie gedaan. Hieromtrent is evenwel nog geen beslissing ge nomen. De Amerikaanse autoritieten heb ben zich er nog niet over uitgelaten of de hulp aan Nederland zou wor den stopgezet, indien de regering besloot, de zuiveringsactie door te zettten, tegen een eventueel verbod van de Veiligheidsraad in. Dr. van Kleffens heeft op een persconferentie medegedeeld, dat dé aan Nederland verstrekte Marshall dollars, nimmer voor bewapenings- of militaire doeleinden zijn gebruikt. Van een eventuele overweging, de verstrekking van goederen binnen het E.C.A.-verband stop te zetten, had hij nog nooit gehoord.In een door de regering van Nederland uit gegeven verslag zijn cijfers ge noemd over de financiële hulp aan Indonesië. Er werd in opgemerkt, dat de aan Indonesië geschonken dollars nog geen groot economisch effect hebben teweeg gebracht. Ove rigens heeft een E.C.A.-vertegen woordiger verklaard, dat er niet op gelet zal worden of de militaire in spanning van Nederland, de econo mie des lands zal bezwaren. Nog eergisteren ontving Nederland een toewijzing van 547.000 dollars en niets wijst er op, dat de mogelijk heid op stopzetting van de hulp aan staande zou zijn of zelfs serieus wordt overwogen. De. Verenigde Staten en de Nederlandse actie Volgens een artikel in „The As sociated Press" schijnen er twee re denen te zijn waarom de Verenigde Staten zich verzetten tegen de hui dige Nederlandse politiek ten aan zien van Indonesië. De eerste reden zou zijn dat de Nederlanders volgens het oordeel van de Amerikanen door het her vatten van de vijandelijkheden, te gen door de U.N.O. opgelegde be perkingen hebben gehandeld. De tweede reden ligt in de poli tieke beroeringen die met en na de oorlog in tal van Aziatische landen zijn ontstaan, als een gevolg van het steeds heftiger wordende stre ven van de koloniale volken naar onafhankelijkheid. In verband met dit laatste wordt gewezen op de strijd en onrust in Malakka, Indo-China en Indonesië bij de overgang naar het zelfbe stuur. Het communisme heeft hier bij machtige invloed uitgeoefend en; gezien de toestand in China, vreest Washington een nieuwe „rode golf" in Azië. Het communisme poseert als de kampioen van de slachtoffers van het „Westerse imperialisme" en de agenten van het Kremlin hebben het prestige van de Verenigde Sta ten als de traditionele verdedigers van de onafhankelijkheid voor alle volken, welke deze nastreven, on dermijnd. De Amerikanen staan nu voor de keus of zij de communisten in de kaart willen spelen of de wrevel van Nederland willen opwekken. Naar hun mening hebben de Indo nesiërs zich niet aan zodanige pro vocatie schuldig gemaakt, dat een hervatting van de politiële actie er door gerechtvaardigd wordt. Daar om hebben zij besloten aan de In donesiërs steun te verlenen, omdat dit hun de enige mogelijkheid lijkt voor een vreedzame oplossing van het geschil en daardoor tot het her stel van het vertrouwen van alle niet-communistische leiders in Zuid- Oost Azië. In de sector roind Dijoicja hebben de Nederlandse troepen die tang gesloten, waardoor de colonnes ko mende uit Semaramg, de troepen in de omgeving van Djoeja hebben bereikt. Solo, Parakan, Setjang, W.ono- sobo, Magelang, Soerakarta en Tje- De drie nieuwe giraffen in de Amsterdamse Dierentuin bekijken nieuws gierig hun nieuwe omgeving. poe zijn bezet. Voordat extremisti sche benden uit Tjepoe trokken, hebben zij gedeelten van de stad en de olie-installaties in brand gesto ken. In Oost-Java kregen de Ne derlandse troepen Blitar in handen en de belangrijke werken van Kali Konto kwamen Onder haar controle. Op Sumatra werden Fort de Koek •en Padangpandjang bezet. Over het algemeen is de weerstand zeer ge ring. Tegenaanvallen zijn nergens 'ondernomen. In totaal zijn er nu acht Nederlandse militairen ge sneuveld 'en veertien zijn er ge wond geraakt. Een bericht,.dat er opi federaal gebied van West-Java incidenten zijn voorgekomen, is te Batavia bevestigd. Het gaat hier echter slechts om „kleine inciden ten". NEEM EN LEES! Bijbelgedeelten voor elke dag 26 December-2 Januari Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag Lukas 2 Lukas 2 Lukas 2 Matth. 2 Matth. 2 Psalm 90 Psalm 121 vers 8-20 vers 21-32 vers 33-38 vers 1-12 vers 13-23 Nadat de Veiligheidsraad Woens dag drie redevoeringen over de In donesische kwestie had aangehoord, werd de zitting verdaagd. De Ver. Staten hadden toen een mede door Syrië en Columbia ondertekende re solutie ingediend, waarin onmiddel lijke staking van het vuren en te rugtrekking van de troepen op de demarcatielijnen werd geëist. In de middagzitting kwam de In donesische vertegenwoordiger Palar aan het woord. Hij sprak van een „tweede Pearl Harbour", dat een grote brand in geheel Zuidoost Azië zou veroorzaken. De laatste spreker was de Amerikaanse gedelegeerde prof. Jessup, die Nederland scherp veroordeelde. Zijn regering, aldus deze spreker, had geen rechtvaardi: ging kunnen vinden voor de her nieuwde militaire acties. Het was haar weloverwogen inzicht, dat deze een ernstige bedreiging van de in ternationale vrede zou kunnen blij ken te zijn. Ze zijn een duidelijke overtreding van het bevel van de Veiligheidsraad, van 1 Aug. 1947. Volgens een verklaring van Dt. Marjoeani, de Indonesische verte genwoordiger te Rangoon, zullen Indonesische vertegenwoordigers uit Zuid-Oost Aziii nog deze week te New De.hi besprekingen voeren over de vorming van een Verenigd Aziatische front tegen „agressief imperialisme". Marjoeani zou ook naaf India vertrekken, om met an dere Indonesiërs plannen op testel len voor een gemeenschappelijke actie tegen de Nederlanders. Het hoofd van de Indonesische republiek te "oingapore, Dir. Oetoyo is vandaar vertrokken. Men gelooft dat hij naar Rangoon en New Delhi voor het voeren van besprekingen is en zal trachten de steun van Birma en India te verkrijgen voor de strijd tegen Nederland. De Repu- Kinderen moeten kinderen 4 zijn, zullen ze eenmaal men- I sen wezen. WEERBERICHT Verwachting tot de avond van 24 December: Overdrijvende wol kenvelden, overwegend droog weer met hier en daar nevel of mist, zwakke wind tussen Noord en Oost, lichte en plaatselijk matige vorst, in de middag temperatuur om het vriespunt. blikeinse vertegenwoordiger te Bangkok heeft een beroep gedaan op alle Aziatische landen om hulp, te verlenen. De regering van Ceylon heeft een order uitgevaardigd, volgens welke geen enkel Nederlands schip of vliegtuig dat troepen of corlogsm.a- terieel vervoert, de havens van Ceyion mag binnenlopen of op de vliegvelden aldaar mag landen. De Commissie van Drie over zuiveringsactie Weinig goede woorden voor Nederland De vertegenwoordiger van de Ver. Staten en het plaatsvervangende lid van Australië in de Commissie van Goede Diensten, hebben aan de Vei ligheidsraad een rapport gestuurd, waarin zij als bun mening uitspre ken, dat de opzegging van de over eenkomst op dev Renville, niet is ge schied in overeenstemming met de bepalingen van de bestandsovereen komst. Zij zeggen verder, .dat hun geen omstandigheden bekend zijn, welke aanleiding zouden hebben kunnen geven tot een actie van Nederland. De toon van de Nederlandse brief van 17 December aan de vertegen woordiger van Amerika in de Com missie, wordt verder die van een ultimatum genoemd. Zij constateren dat de Nederlandse militaire opera ties langdurige voorbereidingen moeten hebben gevergd. Daarom wordt het moeilijk om niet de con clusie te trekken, dat die voorbe reidingen gaande waren tijdens het laatste stadium van de onderhande lingen. De jongste directe bespre kingen worden niet beschouwd als onderhandelingen, daar de Neder landse eisen neerkwamen op een volkomen toegeven door de Repu bliek in alle voorname vraagstuk ken, aldus de opstellers van het rapport.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 1