RECHTZAKEN LAND- EN TUINBOUW Deze schoenen zijn een deel van de zending, die de Nederlandsche Katho lieken aan de noodlijdende bewoners van de Rijnstad Keulen hebben doen toekomen. De eerste landing werd met de 120 ton metende „St. Antonio" aangevoerd. De aartsbisschop van Keulen, Dr. Frings, heeft in de kerk van St. Marie Lyskirchen de dank aan de gevers tot uiting gebracht, een plechtigheid, die via radio Hilversum werd gerelayeerd. Tuchtrechter vooi de Prijzen Zittiing te Zierikzee op Maandag 20 December 1948 Ma. V., wed. T., 56 jaar, café- houdster te Haamstede, was niet verschenen, doch Mr. C. J. R. du Croo trad als haar gemachtigde op. Bekl. had gedistilleerd in het klein en in het groet te duur ver kocht of doen verkopen, terwijl de prijzenlijst niet juist was inge vuld. Als getuigen werden gehoord haar nicht, Ma. Ma, v. d. Berge, 45 jaar, te Haamstede, die wel eens bedient in het café, zomede de heren P. Zijlstra en A. M. Gunst, controleurs, en P. L. Vis, landbou wer te Haamstede. Eerstgenoemde verklaarde per abuis voor een glas jenever plus een glas brandewijn f 0,70 te hebben berekend. Anders houdt zij zich altijd aan de lijst. Wat haar tante voor een fles re kent weet zij niet, maar zij meent f 5.20. Getuige Zijlstra had indertijd !de prijs van f 0,70 betaald en meende dat een vergissing uitgeslo ten was. De prijslijst was onvolle dig. Volgens door hem gehoorde getuigen werd iwel eens f 8 voor een fles drank betaald. De glazen in het café konden niet meer dan 30 gram bevatten. Getuige Gunst was alleen bij het verhoor van bekl. op 18 Juni j.l. De prijs voor oude jenever op de lijst was goed, doch de glaasjes waren te klein. Getuige Vis verklaarde wel eens plm. f 8 voor een liter gedistilleerd te hebben betaald en f 0,30 voor een glas. Mr. du Croo meende dat hier niet van een grote overtreding sprake is en achtte de prijs van f 0,70 voor de twee coonsumpties het eni'ge strafbare feit. Dat de glazen te klein zijn, kan bekl. niet helpen, daar dit artikel zeer schaass was en is. Spr. bepleitte clementie en teruggave inbeslaggenomen drank. De Tuchtrechter besloot tot dit laatste, doch vorderde voor de prijslijst een boete van f 10 en voor het te dure gedistilleerd f 500 boete, waarvan f 250 voorwaardelijk mei een proeftijd van 3 maanden, met bijzondere voorwaarde. G. J. de G., 40 jaar, hotelhouder te Zierikzee, had verschillende dran ken: jenever, cognac, thee en koffie te duur verkocht, geen aanduiding vah nos. en prijzen op de kamertjes en geen prijslijst in zijn eetzaaltje. Bekl. deelde mede dat zijn café in klasse II is ingedeeld en zijn res. taurant in klasse I B. Hij heeft grote glazen, die hij vol moet ser veren, daar de klanten ze anders weigeren en gaarne iets meer be talen. Per abuis was een oude prijs lijst blijven hangen en door de schoonmaak ontbraken de nos. en prijzen op de kamertjes. Het laatste punt ontkent hij1 pertinent. Mr. du Croo wees op de moeilijkheden door de verschillende prijsklassen, de grote glazen van 40 co en de 10 <y„ voor de bediening. De prijsaandui ding is nu in orde. De Tuchtrech ter legde bekl. voor bet eerste feit f 200 boete op en voor het 2e f 15, terwijl hij hem van het 3e vrijsprak. J. v. id. V., 39 jaar, grossier in koloniale waren te Zierikzee, 'was niet verschenen. Als zijn gemach tigde trad op mr. C. J. B. du Croo, Bekl. had aan detaillisten pakken gort, onverpakt tarwegries en pak ken havermout te duur verkocht. Wat het le betreft was verzuimd de wijziging aan te tekenen in bet prijzemregister, het 2e was misschien ■een fout van de leveranciers (de winstmarge Was geoorloofd), ter wijl de tweede prijswijziging van de havermout ook verzuimd was aan te tekenen en er waarschijnlijk typefouten waren gemaakt. Ten aanzien van het le en 3e feit vor derde de Tuchtrechter 2 x f 30 boete, terwijl het 2e wierd aange houden. A. G., 57 jaar, smid te Ouwer- kerk, stond terecht wegens het -niet voldoende bijhouden va.n werk- briefjes en het niet voldoende spe cificeren zijner facturen. Verder had hij voor verschillende werkzaam heden een uurloon van f 1,85 be rekend en op verschillende mate rialen een winstmarge van 25 o/o genomen. G. verklaarde dat het laat ste een abuis was geiweest. Nu neemt hij op ijzer 20 o/o. De werk- briefjes had hij wel, doch zij lagen niet bij zijn boeken. Mr. du Croo wees er op dat G. een plattelands- smid is, niet alle kleine werkzaam heden specificeert en op verschil lende materialen lage winstmarge neemt. Wat de werkbriefjes betreft sprak de Tuchtrechter G. vrij, doch voor de uurprijs en winstmarge kreeg deze f 50 boete. D. H., 79 jaar, zonder beroep te Zierikzee. liet zich ook vertegen woordigen door Mr. du Croo. H. had het pand Nieuwe Boogerdstraat C 154 aldaar, verhuurd voor f 6 per week. Mr. du Croo- zette uit een dat deze prijs H. van bevoegde zijde was geadviseerd en dfet de huurder ermede aecoord ging. Thains is de huur verlaagd. De Tuchtrech ter legde hier een geldboete op van f 45. J. v. A„ 67 jaar, aannemer te Zierikzee, stond terecht -daar in zijn filiaal te Middelburg enige werk briefjes vernietigd zouden zijn, ter zake van een te hoge berekening uurloon van een voorman en het in rekening brengen van meer werk uren dan de loonlijsten aangaven. Van A. verklaarde dat hij alles aan zijn neef, de beheerder van het fi liaal, overlaat. Op verzoek van Mr. du Croo werd deze zaak aange houden. M. P., 41 jaar, smid te Seroos- kerke, had geen werkbriefjes bij gehouden en op zijn facturen geen aantal uren en hoeveelheden ver werkt materiaal ingevuld. P. lichtte toe dat hij als enige smid ter plaatse allerlei werk moet doen, zodat hij alleen een boek kan bij houden en geen werkbriefjes. Hij is er nu evenwel mee begonnen. De Tuchtrechter legde P. een voor waardelijke geldboete op van f 250 met een proeftijd van 6 maanden en toepassing van een bijzondere voorwaarde. R. P. H;., 49 jaar, winkelier ini comestibles, had aan detaillisten flessen pap tegen te hoge prijs af geleverd. H. verklaarde niet gewe ten te hebben dat proces-verbaal was opgemaakt na de boekeneon- tróle en dat de consumenten niet te veel hebben betaald. Hij is ver tegenwoordiger, geen grossier en deelt de winst met de slijters. On der overlegging van de facturen wees H. er op idat de toegestane prijzen zijn inkoopsprijzen zijn. Deze zaak werd aangehouden. A. P. G., 41 jaar, grossier in koloniale Waren te Zierikzee, had tarwegries voor 26 cent per pak af geleverd. Hij verklaarde dat er een vergissing in het spel was gefweest en dat het in de verpakking zat. Het teveel betaalde heeft hij ge restitueerd. De Tuchtrechter legde een boete op van f 15. M. C. P., 39 jaar, winkelier te Zierikzee, had flesjes bier en limo- nade-gazeuse, pakken havermout en waspoeder tegen te hoge prijs te koop aangeboden. P. zette uiteen dat de grossier de bierprijs tele fonisch had opgegeven, de o-ude havermoutprijs vergeten was te ver anderen, hoewel tegen de nieuwe verkocht werd, en bij de waspoeder en de limonade de prijs niet was veranderd en de prijskaartjes ver schoven waren. Bij latere controle was alles in orde bevonden. Voor de havermout legde de Tuchtrechter f 3 en voor ide andere artikelen 3 x f 5 boete op. B. V., 47 jaar, kleinhandelaar te Zierikzee, had flesjes appel vruchten limonade en flesjes bier te duur verkocht. V. verklaarde niet aan gesloten te zijta bij de vakgroep en van 'de voorgeschreven prijzen niets af te weten. Hij vergeleek zijn prij zen met die van anderen en was ook wel eens te goedkoop. V- kreeg wegensde limonade een boete van f 10 en wegens het bier een idito van f 20. J. L. S., 28 jaar, kleinhandelaar in levensmiddelen te Zonnemaire, had pakken macaroni, vermicelli en aardappelsago resp. li/2, li/2 en 2 cent te duur verkocht. S. ver klaarde op de factuur een 0 voor een 6 en een 3 voor een 5 te hebben aangezien. Dit misverstand kostte hem 2 x f 5 boete. G. J. W., 44 jaar, kruidenier te Zierikzee, had tarwegries, stijfsel en gezinsgort tegen te hoge prijs te koop aangeboden. W. verklaarde aam het le volkomen onschuldig te zijn. Het betrof tarwegries i'n car- tonverpakking, die hem te hoog berekend was. Later heeft hij een creditnota van zijn grossier ont vangen. De Tuchtrechter merkte op dat men steeds zijn facturen moet controleren, doch W. betoogde hier voor geen tijd te hebben en dat bij de stijfsel de prijskaartjes verscho ven waren en bij de gort een ver gissing iin het spel was. De Tucht rechter verklaarde de tenlasteleg ging van het laatste feit dan ook vervallen, doch vorderde voor de andere 2 x f 3 boete. W. J. B., 35 jaar, restaurateur te Haamstede, had verschillende dran ken als bier, oude jenever, cognac en thee te duur verkocht, terwijl zijn prijsaanduiding niet in orde was. B. verklaarde dat hij hoge vrachten moest betalen, de betrok ken prijzen in de eetkamer doch niet in het restaurant werden be taald, dat 'hjj steeds biscuits bij de thee serveert en de prijsaanduiding op de juiste plaatsen is aangebracht. De Tuchtrechter twijfelde er aam of B., gezien zijn opleiding, wel een goede restaurateur kan zijn em vorderde wegens het bier f 35 en wegens de andere dranken f 50 boete, terwijl de prijsaanduidings kwestie kwam te vervallen. L. P., 39 j., brood- en banketbak ker te Brouwershaven, had diverse soorten gebak te duur verkocht en bezat geen receptenboek. Bekl. en zijh vrouw zouden verder vrij on hebbelijk tegen de ambtenaar zijn opgetreden. P. zette uiteen, hoe een en ander in elkaar zat, dat ook de ambtenaar P. ontactisch was opgetreden en dat zijn vrouw des tijds (4 September) erg zenuwach tig was door de drukte. Wegens het receptenboek kreeg hij f 20 en wegens de prijzen* f 30 boete met de vermaning er bij: zich voortaan fatsoenlijk tegenover de ambtenaren te gedragen. Bijl verstek werden veroordèld: L. d. O., 56 j., kleinhandelaar in levensmiddelen te Zzee, wegens het te duur verkopen van bier en limo- nade-gazeuse, to(t f 30 en f 15 boete P. van H., 57 j.i installateur en huisschilder te Ellemeet, wegens bet te duur verkopen van eléctriscch materiaal, tot een boete van f60. Looncontract Zeeuwse landbouw 1949-50. In een bespreking tussen werkge vers- en werknemersvertegen woordigers over de bijzondere be palingen van een voor de Zeeuwse landbouw in 1949-50 af te sluiten collectieve arbeidsovereenkomst is afgesproken vrijwillige arbitrage te aanvaarden, indien over onderdelen geen overeenstemming wordt be reikt. Besloten werd reeds tot her ziening van de afstandsberekening voor rijwielvergoeding en van de tijdlonen voor bijzondere werk zaamheden. Uienexport in November, i Deskundigen, die enige weken ge leden de uitvoer van uien naar Engeland in de maand November, dat wil zeggen in pl.m. 10 dagen, omdat de markt direct werd geslo ten. raamden op 20 tot 25 millioen kg., blijken nog te laag te hebben geschat, daar bijna 27 millioen kg. werd verzonden. De Engelse markt is echter nog steeds overvoerd, vandaar dat de handel thans tot na Nieuwjaar zo goed als stil ligt. Er zijn nog veel Engelse uien, doch de kwaliteit daarvan is zeer slecht. Ook Polen, Italië en Spanje zijn in Engeland met uien aan de markt. Het is zeer moeilijk te zeg gen, hoe de situatie zich verder zal ontwikkelen. Veel of bijna alles hangt van het weer af. Krijgen wij een strenge winter, dan zullen er veel uien overblijven, blijft het weer open. dan kunnen zowel Engeland, als Duitsland nog veel doen. De verzending in No vember bedroeg in totaal 36.880.500 kg., verdeeld als volgt: Engeland 26.901.885 kg., Luitsland (burgerbe volking) 6.425.348 kg., Duitsland (Russ. zóne) 1.637.856 kg., Oosten rijk 312.900 kg., Israël (Palestina) 262.500 kg., West Indië 236.800 kg., Tsjecho Slowakije 190.000 kg., Cey lon 133.800 kg., Afrika 116.672 kg., Malakka 92.500 kg., Egypte 92.500 kg., Indonesië 36.810 kg., IJsland 30.000 kg., Zwitserland 20.000 kg., Noorwegen 3750 kg., België 100 kg., Finland 25 kg. Het Engelse leger in Duitsland nam 250.955 kg. en het Amerikaanse leger in Duitsland 136.100 kg. De totale hoeveelheden, verzon den tot en met November is bijna 66 millioen kg. Geschat wordt dat dit omstreeks de jaarwisseling op gelopen zal zijn tot 80 millioen kg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 7