NIEUWE ACTIE TEGEN RAT EN MUIS De werkloosheid in Nederland Radar op de Prov. Stooomboot- dienst van de Oosterschelde Hoewel in Nederland gesproken kan worden van een ..normale" rat- tenstand, richt het ongedierte in broederlijke samenwerking met de muizen, in ons land grote schade aan Millioenen ratten vreten ons voed sel, knagen aan de voor mensen be stemde voorraden, benadelen de productie van onze land- en tuin bouw, terwijl de dieren nog een ge vaar voor de volksgezondheid vor men tevens. De bestrijdingsperiode is voor de bruine rat weer aangebroken. Was het vorige jaar drie vijfde van ons land in de campagne betrokken, voor het nieuwe seizoen, de winter van 1948-'49, zal de actie zich over het gehele land uitstrekken en zul len nieuwe gebieden als Overijssel, Drenthe. Friesland, Noord- en Oost- Gelderland het aaneengesloten net van streekacties compleet maken. Organisatie en uitvoering van de campange zullen de opzet van die van het vorige jaar volgen, waar bij de Plantenziektenkundige Dienst als leidinggevend en coördinerend orgaan optreedt en de gemeenten de organisatie scheppen en de ver- - delgingsacties uitvoeren met behulp van organisaties en vrijwilligers. Duitse artsen hebben achter stand van 15 jaar Gedurende het bewind van Hitler is de medische wetenschap in Duits land ongeveer vijftien jaar ten ach ter geraakt. Duitse artsen, ha,did en in 1945 nog nooit gehoord van uit vindingen als penicilline en strepto- myeine. Om de Duitsers te helpen, deze achterstand weer in te halen, hébben de drie Westelijke gouver neurs besloten, om te Berlijn een academie op te richten, waar Duitse artsen referaten kunnen horen van buitenlandse collega's en specialis ten uit de Westelijke sector. De academie krijgt de beschikking «ver het klinische materiaal van twee Berlijnse ziekenhuizen, die in de oorlog aanzienlijke schade hebben geleden. De nieuwe medische aca demie staat geheel los van de door de Amerikanen gestichte Vrije Uni versiteit van West-Berlijn. De oorlog in dienst van de oudheidkunde Sinds 1940 vinden in Frankrijk, cp een grotere schaal dan ooit te voren, onderzoekingen plaats; de (oorlog is, zij 't dan ook op indirecte wijze, gedeeltelijk verantwoordelijk voor deze Sntwikkelingsgang. De verwoestingen, die door de bom bardementen en tengevolge van de gevechtshandelingen, werden aange richt, hebben nl. belangrijke Gab lisch-Roirieinse overblijfselen, zoals die te Bavai, bij de Belgische grens, bloot gelegd. Te Aix-en-Provenoe heeft ,-d-e aanleg van verdedigings werken de ruïnes van een Romeinse stad aan het licht gebracht. Ter wijl de mannen, die in de Maquis vochten, in het Centrale Massief grotten hebben ontdekt, die uit praehistorisch oogpunt bezien, be langwekkend zijn. 1 De vernietiging van de oude har ven van Marseille, waartoe de Duit sers, in het begin van het jaar 1943, overgingen, heeft de moge lijkheid geschapen om de bodem onder deze stad, die reeds in de oudheid bekendheid genoot, aan een grondig onderzoek te onderwerpen, daar de omtrek van de Griekse binnenstad nagenoeg dezelfde was als die van de opgeofferde delen Doch het is iin de vallei van de Rhöne, dat de meeste belangrijke oentra en het grootste aantal van hen gelegen is. Te Ljtan is men momenteel bezig met het blootleg gen van het kleine en het grote Romeinse theater: Te Vaison heeft men een zeer interessante verwar- mingsinstallaitie v,an een badinrich- Iia de Memorie van. Antwoord aan de Tweede Kameer over du Begroting van Sociale zaken heeft de Minister enige medadeingen ge daan over de arbeidsmarkt in oins land en de mogelijke ontwikkeling. Zoals men uit 'de statistieken kan vernemen, stijgt het aantal werk zoekenden geleidelijk, maar kan toch niet van een werkloosheid van algemene betekenis worden gespro ken. Men verwacht dat binnen afzien bare tijd een verzadiging van dia arbeidsmarkt zal optreden. Het grotere aanbod van arbeids- krachtan heeft een gunstige in vloed op de verhoging van de ar beidsproductiviteit. Momenteel is de stijging van het aantal werklozen niet verontrustend. Liquidateur van politieke partijen veroordeeld De Rotterdamse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Den Haag heeft mr. dr. M. H. H. Franssen, advocaat en procureur in Den Haag, de vroegere liquidateur van ver scheidene politieke partijen, ver-, oordeeld tot 3 jaar gevangenisstraf met aftrek en ontzetting van de beide kiesrechten voor het leven. Het Hof achtte de ten laste ge legde feiten wettig en overtuigend gewezen. Synthetische kinine uit gras bleek bedrog Een 61-jarige Groninger, die be weerde een methode te hebben ont dekt, Waardoor hij uit gras syn-_ thetische kinine kon bereiden, heeft" daarmee heel wat mensen bij de neus gehad. Van het ministerie van Economische Zaken kreeg de man ©en bedrijfsverguaning. Een fabri kant uit Hoogkerk w'ist hij voor de zaak te winnen. In samen werking met een familielid van deze wierd ©eu N.V. opgericht om kinine te maken. De uitvinder slaagde erin achtereenvolgens enige bedragenlos te krijgen' tot een totaal van f 3000. Een Groningse dame, met Wie hij bevriend was, schonk hij twee bontmantels, doch bewoog haar f 6500 voor de kininefabricage te geven. Deze merkwaardige zaak diende thans voor de rechtbank te Gro ningen. Daarbij bleek, dat de man reeds 26 maal was veroordeeld, •waarvan twaalf maal wegens op lichting. De officier van justitie noemde •verdachte een oplichter van groot formaat en eiste twee jaar gevan- genisstrafv met ter beschikkingstel ling van de regering. Firma exploiteert de angst De officier van justitie te Amster dam vestigt naar aanleiding van een door de politie ingesteld oinderaoek de aandacht op bet volgende: Enige tijd geleden hebben tal van Nederlanders een prospectus ont vangen van de ,,N.V. Verkeers- Mij. Intercontinental". Deze maat schappij stelt zich ten doel om, in dien ons land ooit weer bezet mocht worden, Nederlanders naar veiliger oorden te brengen. Men kan zich hiertoe verzekeren en de maatschap pij „garandeert", dat zij in geval van nood ook werkelijk in staat is de verzekerden naar de Canairisehe eilanden, de Azoren of de Afrikaan se kust te brengen.' De hiertoe bij een rederij gereserveerde schepen gaan in geen geval ooit meer dan 36 uur varen uit de Nederlandse kust en zouden dus altijd spoedig ter beschikking zijn. Kosten: f4300 per persoon, kinderen half geld. Een en ander vooruit te betalen! Het i,s wel gebleken dat geen po gingen tot zwendel wtorden gedaan, maar toch wordt gespeculeerd top angst. Mein acht het optreden dad ook strijdig met het Nederlandse belang en dus ongewenst. Boven dien kan de maatschappij alleen haar beloften nakomen door de or ders van burgerlijke en militaire autoriteiten te ontduiken, terwijl het bezit van een „passage-biljet" -van •de maatschappij geen punt van overweging zal uitmaken, wanneer de overheid evacuatie nodig 'zou achten. Aan het einde van de laatste Sta- tenzitting deelde de Commissaris der Koningin mede, dat het nieuw ste snufje der techniek, radar, bin nen afzienbare tijd zijn -entree zal maken op de' Provinciale Boten, die dagelijks het traject Zierikzee Katse Veer vijfmaal bevaren. De „OostersCn-elde" ligt op het ogen blik pp „De Schelde" in reparatie en van deze gelegenheid wordt een dankbaar gebruik gemaakt om de radarinstallatie aan te brengen. Hiet zal nog ongeveer zes weken duren eer söhipi en radar in gebruik kun nen worden gesteld. Speciale bedie ning zal het nieuwste technische snufje niet eisen; het eigen perso neel wordt er mede vertrouwd ge maakt. het appiaraat krijgt een plaatsje in de stuurhut. Bij avond laat het zich zo aflezen en over dag wordt er, om de vereiste duis ternis te -verkrijgen, een treclhter met kijkgat op- geplaatst. Van de 'verschllleniae systemen, die in om loop zijn voor particulier verbruik, is -er een uitgekozen die het meeste voldoet -aan de eiste die die boot- dienst stelt. Waarom kreeg de Ooster Söhelde de primeur? In de eerste plaats is het traject Zierikzee—Katse Veer het langste -en tevens het gevaar lijkste. Bij mist is het veel moeilij ker om zonder schade via de nau we Zamdkreekingang de aanleg plaats Katse Veer te vinden dan aan d-e aanlegsteigers aan de W-es ter Schelde. In de tweede plaats is de provincie op de Ooster Schei- Ingezonden mededeling |»B»I CUSTARD - MAÏZENA CP 9-027 de, wat de financiën betreft, ba,as in -eigen huis, daar de diensten op deze rivierarm in volkomen eigen beheer zijn, omdat het gewest de totale kosten voor zijn rekening neemt. Het belang bij' een regelma tig functionneren vatn de diensteh die voor Zeelanid van zulk vitaal belang zijn, brengt m-ede, dat over het kostenbezwaar diende te wor den heengestapt. P.T.T. Buitenlandse bladen Met ingping vain! 1 Januari 1949 zal het mogelijk zijn, -door tussenkomst van de postkantoren, abonnementen te bestellen op nieuwsbladen en tijd schriften, die in België, Denemar ken, Finland, Luxemburg, Marokko (met uitzondering van de Spaanse zóne), TsjeCho-Slowakije, Zweden en Zwitserland verschijnen. De post kantoren verstrekken nadere inlich tingen. Het Amerikaanse Hoge Gerechts hof heeft met zes stemmen tegen een besloten om het vonnis -dat het internationaal tribunaal te Tokio tegen Tojo en zes andere oorlogs misdadigers heeft geveld, te be krachtigen. De executie van de 7 ter -dood ver-oordeelden kan thans elk ogenblik geschieden. Het Amerikaanse ministerie van Landbouwi heeft de uiteindelijke schattingen van de productie van graan in de Verenigde Staten ge durende -dit oogstjaar medegedeeld: er zal een recoiri-oogst van mais zijn, de tarwe-oogst zal, op één na-, de grootste zijn in de geschie denis van de Verenigde Staten. Het drukste toegangspunt tot de Noord-Oostpolder ligt bij de Ramspol, de uitstekende punt van het Kampereiland. Drie ponten, waarvan men op „eigen risico" gebruik kan maken, zorgen voor het verkeer over Ramsdiep en Ramsgeul, tot de in aanbouw zijnde vaste brug voltooid zal zijn. De twee gedeelten van de bovenbouw, respectievelijk 190 en 250 ton zwaar, zijn onlangs geplaatst. Eind Maart hoopt men het wegdek gereed te hebben, zodat de brug begin Mei kan worden opengesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 6