Waterschapsbestuur van Schouwen accepteert de begroting 1949 RA DIO-PROGRAMMA AANBESTEDINGEN Uitgebreid begrotingsdebat Bij de aanvang van de vergade ring verzoekt de voorzitter de heer J Klompe een commissie, bestaan le uit de heren A. M. den Boer. B. Th. de Vrieze en C. ,J. van der Bijl, de geloofsbrieven van de benoemde hoofdingelanden, de heren W. A. Smallegange en C. D. Gast na te zien. De commissie rapporteert de brieven in orde en adviseert tot toe lating van de hoofdingelanden, die daarop door de voorzitter worden beëdigd. De voorzitter feliciteert de mieuwe hoofdingelanden en acht het in het bijzonder voor de heer Smal legange een voorrecht, dat hij ledige plaats van zijn vader, van wiens belangrijke adviezen het Wa terschap vaak heeft geprofiteerd, mag innemen. Ook de naam Gast heeft in het Waterschap geen onbe kende klank. Spr. hoopt dat de nieuw benoemden zich met voile toewijding aan de opgedragen taak zullen wijden, hetgeen zij gaarne beloven. De heer Verbeek feliciteert de voorzitter met zijn benoeming tot voorzitter van het Waterschap. Evenals vorig jaar wordt aan het burgerlijk Rijkspersoneel een gra tificatie toegekend van 2 van de bezoldiging of het loon aan het daarvoor in aanmerking komend personeel. De salarisgrens om voor deze gratificatie in aanmerking ^e kunnen komen bedraagt f 4380. De toelage mag maximaal f bedra gen. De vergadering machtigt het D B deze gratificatie toe te kennen. Aan de N.V. P.Z.E.M. zal een stuk grond, groot 36 m2 voor de tijd van 99 jaar in erfpacht worden uitgege ven Het stuk grond zal gebruikt worden voorhet plaatsen van een transformatorhuis en is gelegen op de inlaagdijk bij Burgsluis. Aan de heer S. M. Quist zal een stuk grond in erfpacht worden gegeven, groot 8 a en 85 ca, gelegen aan de Zand weg voor de prijs van f 10. Idem aan de heer W. Beije Pz. te Zierik- zee, een stuk grond, groot 731 m gecombineerd met een reeds be staande erfpacht voor de prijs van f 20,—. De Begroting. Bh een algemene beschouwing van de begroting is het de heer de Boer opgevallen, dat de financiële toestand van het Waterschap neigt naar een tekort. Er is nog wel geen feitelijk tekort, maar de tendens is er toch. Wanneer niet kan worden overgegaan tot verhoging der pach ten, ziet de toekomst er met roos kleurig uit. De voorzitter merkt op, dat de -post vorige diensten vergelijkenderwijs met de jaren 1944-1945 thans een normaler beeld vertoont. Destijds waren door de oorlogsomstandigheden, die niet toelieten te doen, wat gedaan moffit worden, de cijfers geflatteerd. De voorz. geeft toe dat er met betrek king tot de uitgaven grenzen zijn. maar er is „zicht" in de toekomst. De pachten zullen zeker omhoog gaan. Weliswaar wil de regering thans nog van geen belangrijke verhoging we ten maar de reg. verhoogt de pach ten zTlf wel. Dit is gebleken bxj het verpachten van grond in de Wie- ringermeer en de N.O.-polder. Er is trouwens ook niet aan te ontkomem Er is dus gegronde hoop. dat de pachten mettertijd verhoogd zullen worden. De heer v. d. Bout zou het, gelet op de steeds stijgende onkos ten der Waterschappen, gewenst vinden, indien de regering meebe- taalde aan de oeververdediging. Het gaat hier immers niet alleen om een regionaal, maar 0°k «m een nationaal belang. De yoomtteip deelt mede, dat met betrekking tot deze kwestie, door de Unie van Wa terschapsbonden pogingenworden ondernomen. Naar aanleiding van de post Rijswerken en Steenglooi ingen merkt de heer Moolenburg od dat een nieuw, door de Shell uitgebracht procédé voor bescher ming van zeewermgen, aanbeveling verdient voor Schouwen om proef te nemen. Het betreft hier het z.g. fpbitumineérd zand, waarmede aan de Noordhavendam te Harlingen en ook aan de Westkappelse zeewering zeer gunstige resultaten zijn behaald De voorzitter is gaarne bereid een dergelijke proef te nemen, maar hij zelf heeft reeds naar de toepassing geïnformeerd en gebleken is, dat de behandeling niet goedkoper uitkomt dan met betonspecie. Verder ver keert het Shell-procedé feitelijk nog in het experimentele stadium. Het cement bij Brouwershaven heeft vastgezeten van 1906 af en is vorig jaar eerst herzien. De hoofdopzich ter deelt op een desbetreffende vraag mee, dat een proef in het klein moeilijk is te nemen, daar een asfaltinstallatie voor toepassing be nodigd is. Ook is hij van mening, dat het gebitumineerde zand zelfs twee maal zo duur uitkomt als be tonspecie. Het enige voordeel van het eerste is, dat er beneden de wa terlijn mee gewerkt kan worden. Havenhoofden van Zierikzee. De heer Verbeek vestigt de aan dacht op de havenhoofden van Zie rikzee. Deze verkeren in vergaande staat van vertering. De palen moe ten van zwaar hout zijn en vernieu wing is kostbaar. De voorzitter merkt op dat de toestand van de havendijken hem meer bezwaart. Mettertijd zal deze zaak echter door de gemeente worden aangepakt, waartoe reeds financiële plannen in voorbereiding zijn. De heer Panny is van mening, dat de havenhoofden ook voor de oeververdediging van grote betekenis zijn. Hij dringt aan op reparatie. Het D.B. zal er de no dige aandacht aan besteden. Bij de post wegén. uitgetrokken op f 70742.20. merkt de heer van Cit- ters op, dat hij voor herstel v. d. Zandweg en de weg door de inlagen in de M. v. T. niets heeft gevonden. De voorzitter merkt op, dat het niet mogelijk is geweest, voor deze we gen geld uit te trekken. Een aparte lening zou nodig geweest zijn. De heer van Citters zegt dit ten zeerste te betreuren en zou de weg door de inlagen willen voorzien van een op- pervlaktelaag. De voorzitter heeft met deskundigen contact opgenom- men en het is hem gebleken, dat een nieuwe oppervlaktelaag min stens een ton zou kosten en slechts voor drie jaar kan worden gegaran deerd. Er is dus geen sprake van, dat men voor de eventuele lenings termijn van de moeilijkheden af is. De heer Moolenburg merkt op, dat in de toekomst de omstandigheden voor het herstel en het onderhoud van deze wegen er niet beter op worden zal. Hier ziet hij een voor beeld, hoe door het ontwaterings plan de normale begroting min of meer in het gedrang is gekomen. De voorzitter gelooft, dat alles in orde zal komen, zodra de pachten verhoogd worden. De heer Verbeek wil de „mooiste weg van Schouwen" goed onderhouden zien en kan daar om wel meegaan met het voorstel van de heer van Citters. De voor zitter verdedigt echter zijn stand punt met volharding en acht het even effectief als de „putjes goed dicht worden gemaakt", terwijl dit financieel uiteraard wel mogelijk is. Temeer is een dergelijke reparatie meer voor de hand liggend, daar in feite de slijtlaag niet is versleten. Alleen de gaten leveren voor de weg gevaar op. De heer Verbeek wil dan een apart ploegje mensen belast zien met het degelijk dicht maken van de gaten, d.w.z. niet zo maar volsmeren. maar eerst uithak ken. schoon en droog maken en dan met de teeremulsie vullen en flink aanstampen. Op die voorwaarden is de heer van Citters bereid zijn voor stel in te trekken. De heer v. d. Bout vestigt de aandacht op de die pe kuilen in de Prov. weg, die voor het verkeer beslist gevaarlijk zijn. Op zijn verzoek belooft de voorzit ter, ter bevoegder plaatse aan te dringen op het plaatsen van borden De heer Vriesendorp dringt aan op gewichtsbeperking van de voertui gen, die gebruik maken van de se cundaire wegen. Electrificatie gemalen. Op desbetreffende vragen naar aanleiding van de post zink- en stortwerken, deelt de voorzitter mee dat te Koudekerke goed is gezonken. Een gedeelte van het zinkstuk is la ter afgezakt, maar daarop is nog bij gezonken en thans is de zaak in orde. Zowel voor 1948 als voor 1949 zal aan de adjunct-commies een gratificatie van f 200 worden toege kend, waarop betrokkene wegens verhoogde arbeidsprestatie recht heeft. Naar aanleiding van de post exploitatie electrisch gedeelte van het stoomgemaal informeert de heer Moolenburg of de thans gebo den stroombeperking geen nadelige invloed zal hebben op de exploita tie van het gemaal. De heer Verbeek acht dit uitgesloten, daar alleen de spitsuren vergezeld moeten gaan van een beperking op het stroom- gebruik. De voorzitter wijst tevens op de nieuwe kabel en het feit, dat het Waterschap altijd vergunning heeft om te draaien, als dit nodig is. Inplaats van de eertijds besloten vergoeding van f 1200. als vergoe ding voor het gebruik van een mo torrijwiel door de heer Ringelberg, is hiervoor een bedrag van f 1350 uitgetrokken. Ontvangsten. Bij de pacht van landerijen enz., vermeldt de M. v. T. de verpachting van 27.93.35 h.a. weierij. vogelarij en visserij in de 2e inlaag van Flaauwers te Kerkwerve aan G. v. d. Hoek Az. voor f 30. De heer Moolenburg is van mening, dat dit gebied veel meer geld kan opbren gen en adviseert t.z.t. bekendma king in de Nederlandse Jager. Er zullen zeker gegadigden zijn. Het dijkgeschot op gebouwde eigendom men is vastgesteld op 8.9 cent per belastbare opbrengst. In de kwestie van de suatiepenningen van aanfk grenzende polders schijnt enig licht te komen. Het D.B. wacht met be langstelling het advies van G.S. af. De Commissie tot onderzoek der be groting adviseert ten slotte tot,aan neming, hetgeen m.a.s. geschiedt! Bij de rondvraag informeert de heer van den Bout, hoe de toestand bij de Prommelsluis zich heeft ont wikkeld. De voorzitter repliceert hierop, dat het werk in de drie eer ste vakken goed verliep, maar dat in het vierde vak een kleine oever verzakking optrad. Dit vak is daar op opnieuw droog gezet en er is grina ingebracht. De strubbel heeft veertien dagen gekost, maar thans blijft de zaak keurig zitten. De heer Panny attendeert op de druk die de Opgeworpen grond uitoefent op de zijkanten. Snelle afvoer lijkt hem gewenst. Volgens de voorzitter wordt hieraan met kracht gewerkt. Op een desbetreffende vraag, deelt de voorzitter mede, dat het ontwate ringsplan naar wens verloopt. Eind 1950 hoopt men ermede gereed te zijn. Het gebied Den Osse is klaar, het gebied Verseputse weg loopt af. voor het gebied Nieuwerkerkse vaart zullen in Januari de aanbe stedingen worden gehouden, terwijl het Prunjebevang in het voorjaar klaar zal komen. Stuivende akkers. De heer Moolenburg wil, het hier en daar geslagen alarm over de stui vende akkers ter sprake brengen. Zoals bekend, wordt de toenemende verstuiving in de Westhoek mede geweten aan de intense ontwatering van Schouwen. Verder is de heer M. bang, dat de verbetering van sommige laag gelegen gronden ten koste gaat van hoger gelegen per celen. Tenslotte herinnert hij aan een klacht van de voorzitter van de kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M., dat door de ontwateriing de putten in de weiden zilt worden en blijven. Wat het eerste betreft is contact opgenomen met de fruit teelt-consulent. In een schrijven is er op gewezen, dat het verschijnsel van de stuivende akkers nooit en te nimmer een gevolg kan zijn van de ontwatering van Schouwen. De klacht werd n.l. geuit op het ogen blik, dat de werkzaamheden voor de ontwatering, nog op een afstand van tien k.m. van de duinstreek uitgevoerd werden. De voorzitter is van mening, dat de drinkwaterlei ding hieraan schuld is. De voorzit ter is verder van mening, dat de Westhoek 's winters het water graag weg wil hebben en 's zomers weer terug en dat is uiteraard onmoge lijk. Verder merkt de voorzitter op. dat de hoger gelegen gronden niet zoveel meer ontwaterd worden, zo dat het door de heer M. gesignaleer de gevaar, wei ios zaï lupca. over Vrijdag 24 December HILVERSUM I. 301 M. 7 nieuws; 7.15 gymm.; 7.30 gram!.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 vloer de .huisvrouw; 9 gram.; 10 mor genwijding; 10.20 gram.; 10.30 voor de vrouw; 10.45 Kerstliederen; 11 ■voordracht; 11.15 gram.; 12 idem; 12.30 tuinbonw-causerie; 12.33 sport; 12.45 piano; 1 nieuws; 1.15 gram.; 1.20 orkest; 1.50 gram.; 2 koofe kunst; 2.20 Kerstliederen; 3.20 Ka merorkest; 4 The Ramblers; 4.30 Tussen twaalf en zestien; 5 orgel; 5.20 muzikale causerie; 6 nieuws; 6.15 accordeon; 6.30 Ned. strijd krachten; 7 Denk om de bocht; 7.15 'accordeon; 7.30 Kerstdienst; 8.30 Kerstprogramma; 9 gram.; 9.30 hoorspel; 10 overzicht; 10.15 gram.; 10.40 Kerstboodschap; 10.45 arend- wijding 11 nieuws; 11.15 „InTerra Pax"; 12—1 Kerstaadhtdienst. HILVERSUM II. 415 epi 245 M 7 nieuws; 7.15 gram.; 7„45 mor gengebed; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9.35 s,prookjesojpera; 10.10 gram.; 11 De Zonnebloem; 11.40 gram1.; 12.03 Metropole-orkest; 1 nieuws; I.25 piano; 1.50 Toespraak; 2 Ora torium; 5 Kerstvacantie; 5.15 cau serie; 5.45 Wat het buitenland leest; 6 orkest; 6.30 Franse lyriek; 1 nieuws; 7.15 gram.; 7.30 Pools® Kerstliederen; 7.45 avondgebed; 8 nieuws; 8.12 piano; 8.30 Koorcon cert; 9 Kamermuziek; 9.35 concert; 10.45 De drie landen; 11 nieuws1; II.15 Kerstliederen; 11.40 carillon; 11.55 Kerstklokken; 121 Nachtmis. De Hoofdingenieur-Directeur van de Rijkswaterstaat (Directie Zee land) heeft Woensdag aanbesteed het onderhoud van de Tramwegha ven aan het Zijpe en van de Rijks weg no. 18 op St.-Philipsland en op Schouwen-Duiveland, gedurende 1949, in 2 percelen en in. massa. In schrijvers waren: 2e perceel D. Rén- tier te Noordgouwe f 6285,en A. W. Wandel te Nieuwerkerk f 7260. Voor de massa: M. v. d. Velde te Bruinisse f 21890 en W. v. d. Berg te Bruinisse f 24580. De gunning is aangehouden. Kosten electrische - en prikkeldraadafrastering. De Rijkslan dbouw voorlich lingsdienst heeft een onderzoek ingesteld «aar de kosten van de electrische afras tering van weilanden en die met prikkeldraad. De uitkomst is: elec trische afrastering f 17.—, prikkel draad f 62.— per 100 meter. Met arbeidsloon is het verschil nog gro ter. De R. L. D. noemt ais andere voordelen electrische afrastering besparing materiaal, geringer onder houdskosten, geen veeverwicndingen en intensiever graslandge'bruik door oir.weiding. de zilte putten merkt de heer van Schelven op. dat aan de bestaande toestand feitelijk niets verandert. De putten, die voortdurend door grond water worden gevoed, zijn zilt en zullen altijd zilt blijven. T.a.v. de stuivende akkers wordt nog opge merkt, dat mede het humus-gebrek van de grond hierbij een rol speelt. Volgens de heer Padmos laat het overleg tussen de boeren en land- bouwherstel nog te wensen over. speciaal met betrekking tot de slo ten, die nog voorzien zijn van inun- datieslib. Heemraad Gast merkt op, dat voor deze sloten altijd clementie wordt betracht. In dit verband komt ook tot uiting, dat sommige sloten van het register van peilsloten afge voerd moeten worden. Namens het desbetreffend comité brengt de heer Vriesendorp de dank over aan het D.B. voor de afgestane grond, be nodigd voor het monument ter ge dachtenis aan de gevallen verzets strijders te Renesse. De openbare vergadering wordt daarop gesloten, waarna de vergadering in besloten zitting, -op -verzoek van de heer Moolenburg wordt voortgezet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1948 | | pagina 5